KUNST CULTUUR Griffel der griffels voor 'De brief voor de koning' Ik blijf altijd openstaan voor nieuwe dingen Amhali uit de losse pols Schrijven over het boerenleven Nobelprijs voor de literatuur: faam, fortuin en frustratie R7 Clannad-zangeres Moya Brennan in de Stadsgehoorzaal woensdag 6 OKTOBER 2004 Eenmalige ereprijs voor schrijfster Tonke Dragt anine van den Ende zit- lun eigen Circustheater. ?/Roy Beusker [theater idurodam - Madurodam heeft euw theater bij. De mi- iad telde al een Ko- iSchouwburg en een aar nu staat er ook een >ater op schaal. Joop Ende en zijn vrouw Ja- ulden het eergisteren musicalsterren als Willem Nijholt en teiro. Van den Ende ■miniatuurtheater van Jneel aangeboden ter feid van het 100-jarig -ran het Circustheater. rtby's veilt Rembrandt Jim - Het Amsterdamse tis Sotheby's verkoopt fmber een land- kening van Rem- )e tekening toont een lan een dijk. De prent 01 mm) krijgt een van 80.000-120.000 ana'goed 3000 euro en - Een veiling met Üerd aan Gerard Reve |n brieven, foto's, ge en dergelijke heeft bij lis Postma in Gronin- BOOO euro opgebracht. 1ste bedrag werd neer- or de Reviana-collectie Sillet (3000 euro) en de brievencollectie van aars (2000). roor sto - DJ Tiësto, Tijs Ver gt morgen uit handen a/Stemra-voorzitter jtoel de Sound or (ward 2004. Hij krijgt oor 'zijn grote bijdrage Emotie van het natio- ekproduct'. De Sound Award, wordt voor (uitgereikt. utprijs rjan Visser - Arjan Visser krijgt Wachterprijs voor zijn ik 'De Laatste Dagen', voor het beste schrij- ït en bedraagt 1500 amsterdam/gpd - De Griffel der Griffels is toegekend aan 'De brief voor de koning' van Tonke Dragt. Prins Constantijn maakt de bekroning gisteravond be kend tijdens het Gouden Kin derboekenbal waarmee in de Amsterdamse Stadsschouw burg de vijftigste Kinderboe kenweek werd geopend. De eenmalige ereprijs, een gou den broche, werd de auteur op gespeld door prinses Lauren- tien. „Ik ben natuurlijk heel blij", reageerde Tonke Dragt (1930) na de ceremonie. „Maar ik weet ook zeker dat dit niet het aller mooiste boek is. Want hebben we niet op elke leeftijd weer een ander mooiste boek?" De jury - oud-leden van jury's die de afgelopen halve eeuw de verkiezing van het mooiste Kin derboek van het Jaar en daarna de Gouden Griffel voor hun re kening namen - had zich voor genomen uit in totaal 61 be kroonde werken het meeste monumentale en meeslepende boek voor jong en oud te be kronen. „'De brief voor de ko ning' excelleert al meer dan veertig jaar en werd met een grote meerderheid gekozen", aldus het juryrapport. Prins Constantijn toonde zich zeer ingenomen met deze keus: „Natüürlijk heeft dit boek ge wonnen!" Aan de gasten op het bal was gevraagd het lievelings boek uit hun jeugd mee te ne men en het bekroonde bleek ook de favoriet van de prins. 'De brief voor de koning' ver scheen in 1962 en is inmiddels voor de vierentwintigste keer herdrukt. door Harry de Jong amsterdam/leiden - Op haar nieuwe album 'Two Horizons' waagt Clannad-zangeres Moya Brennan zich na lange tijd weer eens aan het bespelen van de harp. En inmiddels is ze zo aan dat instrument verslingerd ge raakt dat ze het meeneemt op de tournee die ze door Neder land maakt en die haar ook naar Leiden brengt. „Toen ik bezig was het concept voor mijn nieuwe plaat te schrijven, was het net alsof de harp mij riep om hem te bespe len", vertelt Moya tijdens een kort bezoek vooraf aan Amster dam. „Ik wilde daar in eerste instantie niet aan omdat dat in strument zeker in Ierland zo langzamerhand een oubollig imago heeft gekregen. Maar ik kwam er toch niet los van en voordat ik het wist, had de harp mij helemaal in zijn macht." Moya vond de inspiratie voor haar nieuwe plaat op een heu vel zestig kilometer buiten Dublin. „Een hele geheimzinni ge plaats. Als je naar de top wilt, moet je eerst over een begraaf plaats lopen. En vervolgens ontvouwt zich een adembene mend panorama voor je ogen. Je kunt tot mijlenver in de om trek zien. De eerste keer dat ik op die heuvel stond, was heel vroeg op een ochtend, nog voordat de zon opkwam. Het was helder weer en de maan was nog volop te zien aan mijn rechterkant. Toen zag ik aan mijn linkerkant de zon opko men en het was net alsof die twee hemellichamen naar el kaar onderweg waren. Een fas cinerend schouwspel." Op 'Two Horizons' heeft Moya geprobeerd dergelijke sfeer beelden in muziek om te zet ten. Dat wil niet zeggen dat ze een andere koers is gaan varen, want het bekende Clannad-ge- luid is er nog dominant in aan wezig. Maar daar zal Moya toch nooit los van komen, want de verstilde en serene vorm van Ierse folk waarmee de zangeres en haar musicerende familiele den onder de naam Clannad naam maakten, zit haar kenne lijk in de genen. Het is dan ook zeker niet uitgesloten dat er over niet al te lange tijd weer een nieuw album van de groep uitkomt. Moya is in ieder geval regelmatig in Donegal te vin den, waar ze samen met haar broer en ooms (met wie ze Clannad vormt) in de pub van haar vader musiceert. Moya: „We hebben het er vaak over om een nieuwe plaat te maken, maar dat kan nog wel even du ren. Je kunt in ieder geval niet stellen dat de band uit elkaar is, want we zijn familie en die kun je niet opheffen." „Als je naar de geschiedenis van Clannad kijkt, dan hebben we vanaf het begin geprobeerd de grenzen van Ierse folk te ver leggen", stelt Moya. „Op ons al lereerste album zongen we al liedjes in de oud-Ierse taal Gae lic. En we maakten gebruik van een jazzdrummer. Dat was des tijds bepaald niet gebruikelijk in folkmuziek. Maai' voor ons was dat niet meer dan logisch, want bij ons thuis in Donegal was de voertaal Gaelic en voor al mijn moeder kende heel veel oude volksliedjes in die tradi tionele taal. Mijn vader zat in een band die nummers speelde gek van jazzmuzikanten als van Elvis en Nat King Cole en Charles Mingus en Miles Davis, mijn broer Ciaran was helemaal Ons huis was vroeger dus ei genlijk één grote smeltkroes van genres en dat heeft de mu ziek van Clannad vanaf het be gin gevormd." „Ik wil wel eerlijk bekennen dat het me vaak pijn deed als de mensen onze muziek niet be grepen", aldus Moya. „Maar aan de andere kant ben ik er trots op dat we een eigen geluid hebben 'uitgevonden' dat der tig jaar later nog steeds herken baar is. Een muzieksoort die er vóór ons niet was en die vast nog lang zal bestaan als wij al lang dood zijn. Ze verklaarden ons destijds voor gek dat we liedjes in het Gaelic zongen, want over vijf jaar zou niemand meer weten wat dat voor vreemd taaltje was, zeiden de critici. Maar wij geloofden erin en achteraf zijn we niet in dat geloof teleurgesteld." „Ik blijf altijd openstaan voor nieuwe dingen", betoogt Moya Brennan. „Ik heb bijvoorbeeld nog nooit iets met een rapper opgenomen en misschien dat ik dat ooit nog eens doe. Tenslotte is er ook al een dance-mix van 'Harry's Game' gemaakt. En ik vind dat die prima klinkt. Ik heb zelfs het gevoel dat ik van zoiets nog wat kan leren. En dat ge voel, daar gaat het uiteindelijk om. Als ik dat niet meer heb, komt het einde voor mij echt in zicht. Maar dat duurt vast nog wel even, want ik houd van het leven en er gebeuren nog zo veel leuke dingen. Ik vind het bijvoorbeeld prachtig dat ik een aandeel heb in de film 'King Ar thur'. Al had ik het de ultieme kick gevonden als ik was ge vraagd voor 'Lord Of The Rings'." Moya Brennan, vrijdag 15 ok tober, 20.15 uur, Stadsgehoor zaal, Leiden. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Most wanted' van en door Najib Amhali. Gezien: 5/10, Leidse schouwburg. Daar nog te zien: vanavond. Alle voorstellingen voor de ko mende tournee zijn uitver kocht. Najib Amhali behoort intussen tot de bovenlaag van de cabaretiers die daarop mag rekenen. Een knappe prestatie voor iemand die in 1998 door brak met zijn eerste prijs tij dens het Leids Cabaretfestival. Nog altijd is hij een terechte winnaar, nog steeds maakt hij het waar. Het blijft een genot om te zien met wat voor een aanstekelijk enthousiasme hij zijn publiek te lijf gaat. Het is de vertrouwde goedmoedige spot van de bekendste Marok kaan van Nederland die multi culturele gevoeligheden prachtig weet te relativeren. Tussen de regels door geeft hij af en toe ook blijk van boos heid over bepaalde misstan den in de wereld. Heel veel doet hij met zijn le nige stem, zelden gebruikt hij attributen om een type te cre- eren. Eén keer doet hij dat wel en plaatst hij kunsttandjes die hem meteen een heel ander gezicht geven. Hij wil er de In donesische allochtoon mee gaan spelen. Maar het lukt niet, de kunsttandjes zitten kennelijk niet lekker, waardoor praten te pijnlijk is. Er gaat dus iets fout, Amhali lost het met gemak op door te roepen: dit nummer doe ik nooit meer! Grote hilariteit in de zaal, de oorspronkelijke grap had niet leuker kunnen zijn. Toch zit er een minpunt aan dit nieuwe programma. Het onmiskenbare gemak waar mee hij uit de losse pols zijn verhaal doet, heeft een keerzij de. De bekeuring wegens wild- plassen, het bezoek van de ko ningin aan de Cl000 of één van de vele andere anekdotes leveren Amhali weliswaar ruimschoots vertelstof op waarmee hij doeltreffend kan scoren. Echt stevige teksten met een goed uitgewerkte pointe zijn het echter beslist niet. En de uitgebreide be schrijving van een inwendig onderzoek van het mannelijk geslachtsorgaan kennen we al van Javier Guzman. Wat jammer dat zijn zelfkritiek het op dit punt laat afweten. Het doet afbreuk aan de good will die deze cabaretier met zijn vlotte en onderhoudende programma's terecht heeft op gebouwd. 1 Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor Ssionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur gt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, neelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Clemens Wisse uit Alphen aan den Rijn. amiddels al een impo- |e boeken dat hij op lm heeft staan. In de ner staan ze allemaal op je, op één aparte boe- 'c. Zeventien titels, in snde uitgaven. Er staat i een klokje, helemaal :ijkant. „Maar als het zo kt moet dat binnenkort egt Wisse, die gemid- h boek per jaar schrijft, p pakt hij zijn nieuwste kind van de plank: 'On- p de Vennehoeve'. Net ben. „Het ziet er prach- De illustratie is schitte- Is je schrijft, zie je de mi in je hoofd voor je. I illustrator heeft ze (troffen. Samen met het een synopsis, stuur ik een korte beschrijving ïiensen in het boek (uitgever, maar het is ijk altijd afwachten hoe L ïtor zoiets oppakt. ik tot nu toe altijd be- tevreden over ge- Wisse debuteerde in 1990 met 'De Vlierhoeve'. Net als zijn laatste roman, een verhaal dat zich afspeelt in de boerenwe- reld. Sterker nog, in zijn mees te romans staat het boerenle ven centraal. „Ik heb wel eens geprobeerd over wat anders te schrijven. Over een zigeuner meisje bijvoorbeeld, en een tri logie over een rijke bankiersfa milie. Maar dat ging me toch minder gemakkelijk af. Ik heb nooit een boek geschreven waar helemaal geen boer in voorkwam." Hij weet ook wel waarom. „Omdat ik als kind jaren in Oud Ade heb gewoond. Altijd midden tussen de boeren. Tus sen de weilanden, de paarden en de koeien. Die jeugd inspi reert me bij het schrijven. Maar de boeken gaan niet over Oud Ade, ik ben geen geschiedenis- schrijver. Gebeurtenissen en mensen uit dat dorp zul je niet in de boeken terugvinden. Wel de sfeer. Ik vind het fijn om me onder te dompelen in het oude Clemens Wisse met zijn nieuwste geesteskind: 'Onrecht op de Vennehoeve'. Foto: Mark Lamers boerenleven, dat stukje nostal gie van vroeger." Hij geniet met volle teugen van het schrijverschap. Wisse is 62 en sinds een paar jaar met de vut. Tijd genoeg dus om te schrijven, maar hij doseert het. Alleen in de herfst en winter kruipt hij achter zijn tekstver werker. „Nooit in de zomer, dan heb ik er geen zin in. Als het mooi weer is, wil ik niet de hele dag binnen zitten. De hele dag ja, want als ik eenmaal be gin, weet ik van geen ophou den. Nu begint mijn schrijf- spier dus weer te werken." Waaruit valt af te leiden dat er weer een nieuw boek op stapel staat. Zijn achttiende derhalve. „Ja, dat is wel de bedoeling. Maar het vreemde is, dat ik me elk jaar weer afvraag of het gaat lukken. Ik moet elke keer na tuurlijk weer wat verzinnen. Het begint met losse ideetjes die ik op kleine papiertjes schrijf. Die doe ik in een map. Na een tijdje pak ik die map en ga zitten lezen. Meestal zitten er dan wel een of twee ideetjes tussen waar iets mee valt te doen. Daar werk ik er eén van uit tot zo'n twintig, dertig velle tjes. Zeg maar het geraamte van het verhaal. Met het begin en het eind. Dat is de moeilijk ste fase. Pas als dat is gelukt zeg ik tegen mijn vrouw: er komt weer een boek. Dan weet ik dat het me gaat lukken het verhaal uit te werken." Maar hoe moeilijk het schrij verschap ook is, het weegt niet op tegen het genoegen en ple zier dat hij eraan beleeft.,Af en toe ontroert het me, wat ik opschrijf. Dan heb ik tranen in mijn ogen en moet ik even op houden met schrijven. Prachtig toch?" 'Onrecht op de Vennhoeve' van Clemens Wisse wordt uit gegeven door Westfriesland. Herman Joustra stockholm/reuters/gpd - Het winnen van de Nobelprijs voor de Literatuur verandert schrij vers in iconen en maakt hun boeken tot bestsellers, ver bui ten het eigen taalgebied. Maar de auteurs, die vaak een terug getrokken leven leiden en in stilte plegen te werken, moeten er wel een prijs voor betalen: de aandacht van de media. Morgen zal ergens op de aard bol een schrijver, die voor het merendeel van de mensheid een volslagen onbekende is, of juist iemand die al een grote naam heeft, een telefoontje krij gen van de Zweedse Academie, die de meest prestigieuze lite raire prijs ter wereld sinds 1901 toekent. En daarna zal de tele foon niet meer stilstaan. De Chinese prijswinnaar van 2000, Gao Xingjian, zei later dat hij door alle interviews 'geen tijd meer had om nog te schrij ven'. En de Pools-Amerikaanse schrijver Isaac Bashevis Singer moest verhuizen en zijn tele foonnummer veranderen, na dat hij in 1978 de prijs had ge wonnen. Daar staat wel wat te genover: de prijs van 10 miljoen Zweedse kronen (ongeveer 1,3 miljoen euro) en wereldwijde vertalingen die je inkomen be hoorlijk optrekken. Sommigen, zoals de Zuid-Afri kaan J.M. Coetzee die de prijs vorig jaar kreeg, blijven verre van de media-aandacht, maar anderen wentelen zich erin. De Ierse dichter Seamus Heaney zei dat zijn prijs (1995) hem een zorgeloosheid heeft gebracht waar hij lang naar heeft ver langd. Twee schrijvers weiger den de prijs: Boris Pasternak, onsterfelijk geworden door 'Dokter Zjivago', deed dat in 1958^ omdat hij meende dat hij eerder om politieke dan om li teraire redenen was uitverko ren. De Franse schrijver Jean- Paul Sartre weigerde de prijs zes jaar later. De prijs wordt echter ook vaak aangegrepen om vrede te propageren, zoals de Amerikaanse romancier Wil liam Faulkner deed in 1949. De Academieleden laten zelden wat uitlekken, zodat er ieder jaar weer naar hartelust kan worden gespeculeerd: gaat de prijs naar een romancier, een dichter of een toneelschrijver en wat is diens geslacht, taal en ras? Fredrik Lind van een boek winkel in Stockholm staat erom bekend dat hij de boeken van de winnaar altijd op voorraad heeft. Zijn tip voor dit jaar is Ali Ahmed Said, de Syrisch-Liba- nese dichter die publiceert on der de naam 'Adonis'. .Arabische poëzie heeft een lange traditie, maar heeft nog nooit de prijs gekregen aldus Lind. „En 'Adonis' is de groot ste levende Arabische dichter van dit moment." 'Adonis' is ook een favoriet voor de Nobel prijs tegen de achtergrond van de gebeurtenissen in Irak en het Midden-Oosten. Bovendien heeft sinds 1996 geen enkele dichter de prijs gewonnen. Als de Academie de prijs 'ein delijk weer eens thuis zou bren gen', zou de dichter Tomas Transtromer ervoor in aanmer king komen als eerste Zweedse winnaar sinds dertig jaar. Favo riet is ook de Amerikaanse schrijver Philip Roth, maar of hij een kans maakt is een twee de. „Hij is niet erg politiek cor rect en het is een erg politieke prijs." Dat laatste zou betekenen dat de tweede tip van boekhande laar Lind, schrijver Mario Var gas Llosa, ook niet wint. De Pe ruviaanse auteur begon op late re leeftijd zeer conservatieve ideeën uit te dragen. Ian Jack, hoofdredacteur van het Britse blad Granta, zegt daarentegen dat het toekennen van de prijs aan de in Trinidad geboren schrijver V.S. Naipaul in 2001 en aan Coetzee 'het idee heeft ontkracht dat de Nobelprijs al leen aan toegewijde liberalen wordt toegekend' of dat de Aca demie vooringenomen is tegen Engelstalige schrijvers. In ieder geval helpt het als je werk in veel landen is vertaald. Sommige talen hebben nog nooit een winnaar gehad, waar door de Nederlandse schrijver Harry Mulisch en zijn Belgische collega Hugo Claus ieder jaar weer worden opgevoerd als kanshebbers. Andere tips zijn: de Indonesiër rtlunoedya Ananta Toer, Yves Bonnefoy uit Frankrijk, de Amerikanen Joyce Carol Oates en Don DeLillo, de Mexicaan Carlos Fuentes, de Canadese Margaret Atwood, de Brit A.S. Byatt en de Tsjech Mi lan Kundera. Als ze dit jaar opnieuw niet worden geëerd, kunnen ze zich altijd nog troosten met de ge dachte dat literaire grootheden als Marcel Proust, James Joyce, Bertold Brecht, Jorge Luis Bor- ges and Graham Greene ook nooit de Nobelprijs voor Litera tuur hebben gekregen. Isaac Bashevis Singer had destijds een even ontnuchterende con statering voor de winnaars: „Er is geen prijs die het karakter van iemand kan veranderen. Ik ben nog steeds één van die mil joenen gewone mensen die eten, denken, hopen, zorgen hebben, slapen, bidden en doodgaan." Prinses Laurentien overhandigt de oorkonde aan Tonke Dragt. Prins Constantijn kijkt toe. Foto: GPD/Harmen de Jong

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19