REGIO Hoofdstraat nu eindelijk opgeknapt Overvallen sigarenhandelaar is 'aan de dood ontsnapt' Vijfjaar kaas ruilen voor honing en cadeautjes raststaat dat er een ongeluk gaat gebeuren' R3 ^ïoof wil er aandacht shandeling JJi kinderen Ondanks krappe financiën Leiderdorp Vriendschapsband Warmond en Champigné officieel j^ibrugse moeder en oma is ten einde raad HOC 973 woensdag 6 oktober 2004 >iaar - J. van der Marei [steravond de gemeente- gpenning gekregen van gemeester Van den Muij- g van Wassenaar. Van" irel was jarenlang voor- an de Historische Ver- j 'Oud Wassenaer' en 3 die functie veel voor de nte betekend. Van der :eeg de legpenning gis- jdens een diner dat hij ersi|oden kreeg ter gelegen- nu |n zijn benoeming tot at r^an de Historische Ver zoog e» „kcursus .zor mannen ervk)ND - Voor mannen van aivejen ouder die zelden ach- 1 vfomuis hebben gestaan, zij v Warmond een kookcur- ur fetraver, kok van verzor- stujiuis Huize Liduina, aet fen les. De cursus begint aar iktober om 18.00 uur in a dzorgingstehuis aan He- Geïnteresseerden oel(i zich opgeven bij de Welzijn Ouderen Tey- ?reit)252-231805. De in to- |hg[ kooklessen kosten 45 var door Floor Ligtvoet voorschoten - Het is het gesprek van de dag. Vaste klanten komen allemaal even pools hoogte nemen bij de sigarettenwinkel aan het Kamerlingh Onnesplantsoen. Of ze nu siga retjes nodig hebben of niet. „Hoe is het met Bob?", is de vraag die aan Emmy Kooy, zijn vrouw en mede-eigenares, voortdurend wordt gesteld. „Het gaat best weer goed", antwoordt zij vriendelijk. De overval van af gelopen maandagnamiddag op het buurt- winkeltje met rookwaren houdt de hele buurt bezig. Ondanks dat haar echtgenoot (61) maandag met een groot mes in zijn rechterbovenarm werd gestoken, stond hij dinsdagochtend vroeg toch weer in de zaak, vertelt ze. „Hij is gewoon het liefst hier. Ik heb hem echt naar huis moeten sturen. Nu rust hij uit maar als vanmiddag de bestellingen worden geleverd, gaat hij weer aan het werk." De familie is enorm geschrokken van de overval en steek partij. „Maar we staan nu heus niet meer te trillen op onze benen", verzekert ze. „Hij heeft puur geluk gehad", verklaart zoon Peter Kooy. „Hij is aan de dood ontsnapt. Een van de overvaller had het met het mes recht op zijn hart gemunt." Het is de tweede overval op de Voorschotense sigarettenzaak in twee jaar tijd. „Pa gaat hier niet meer staan voordat we betere beveiligingsmaatregelen hebben getroffen", zegt hij streng tegen zijn moeder. Dat de beveiligingscamera die dag niet aanstond, mag niet meer gebeuren. Daarnaast wil hij een alarmknop achter de toonbank. „De winkel zit in een woonflat. Met een alarm kunnen de buren tenminste worden gewaarschuwd." De vrouw fronst: „Zou dat helpen, denk je?" Waarschijnlijk heeft een van de twee overval lers uit paniek de sigarenhandelaar in de arm gestoken, is hun lezing. De overval liep na melijk niet zo soepel als gepland. Bob Kooy verzette zich tegen het leeghalen van de kas sa. „De overvaller had de kassa van de toon bank getrokken. De la met de dagopbrengst was daardoor opengesprongen", legt de vrouw uit. „Mijn vader wilde hem tegenhouden", ver volgt haar zoon. „Terwijl die man het geld opraapte, stapte hij achter de toonbank van daan en probeerde hem een rotschop te ge ven." Op dat moment maakte een tweede da der met een mes een steekbeweging. „Die man had hij helemaal niet horen binnenko men", verklaart de eigenaresse. „Gelukkig kon hij het mes nog net op tijd afweren." An ders was een dodelijke afloop niet te vermij den geweest, denkt Peter Kooy. „De overval ler met het mes gebruikte veel kracht. Het wapen is dwars door zijn bovenarm gegaan. Het was ook een flink exemplaar, hij ging er aan de ene kant in en kwam er aan de andere kant weer uit. De winkel zat onder het bloed." Zijn vader is direct na de overval behandeld in het ziekenhuis. Hij zal de komende tijd last houden van de flinke wond. „De artsen heb ben de wond bewust niet dichtgenaaid", licht zijn vrouw toe. „Het mes was misschien wel heel vies en dan kan zo'n wond lelijk gaan ontsteken." De politie is bezig met een buurtonderzoek, zo laat een woordvoerder weten. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. Desondanks denkt de familie dat de kans dat de daders gepakt worden, nu groter is dan tijdens de overval van twee jaar geleden. Zo heeft een klant maandag de overvallers nog in de win kel gezien. „Daarnaast gebeurde het deze keer op klaarlichte dag en heeft de politie de zaak direct groot aangepakt", vertelt de vrouw. „Er vloog zelfs een helikopter boven Voorschoten." •clali in aan den rijn - Het >e van Alphen aan den (Jol meer aandacht voor ^^mishandeling en ver- binnen het gezin. [meester Schoof laat of de lokale verbid daarin een rol kan 1 h. Hij en zijn collega's tevbn begrepen dat er va- de {n hulp is gevraagd voor m hishandelde Savanna, raai driejarige Alphense dat uiteindelijk de rond. if wil daarom meer op de hulpver- instanties. Ook zou laag weten of en welke igen van kindermis- iling of -verwaarlozing \lphen worden gedaan welke organisaties die telefoontjes binnenko- if ziet binnen het veilig- peleid van de gemeente da^ijkheden om daaraan ■ge®icht te schenken. Hui- digeweld wordt al in het Isplan genoemd. Dat [deel kan misschien Ien uitgebreid, oppert 'Inzoomen lit kind', zo ziet het col let graag. Het is moge- dosofeert Schoof, dat de fente Alphen niets doet h doen. In ieder geval Ie gemeentelijke organi- vaof het college niet de rol i kaulpverlener gaan spe- k. üiiaar moet het meer gezocht in een be- Ilende rol tussen ver- ene partijen. o| toespraak die burge- geter Schoof maandag- hield tijdens de stille Ivoor Savanna riep hij dtrgers op vooral alert te adp te waarschuwen zo- Is aet vermoeden bestaat g6n kind het slecht heeft. s tt tel Boerin Karin Castelijn verkoopt zelfgemaakte boerenkaas in haar Groene Hart Landwinkel in Rijpwetering. Foto: Mark Lamers leiderdorp - Het plan bestaat al sinds 1995, en zoals het er nu naar uitziet wordt het begin vol gend jaar eindelijk uitgevoerd: de opknapbeurt van de Hoofd straat in Leiderdorp rondom de Doesbrug. Het plan ontstond toen de renovatie van de oude ophaalbrug negen jaar geleden klaar was. Maar jaar na jaar wer den de werkzaamheden uitge steld wegens geldgebrek bij de gemeente. Leiderdorp zit nog steeds krap bij kas, maar heeft de klus nu toch uitbesteed aan een aannemer. De opknapbeurt geldt voor het deel van de Hoofdstraat tussen de Doeslaan en de Achthove- nerweg. De weg krijgt hetzelfde uiterlijk als de Hoofdstraat rondom de dorpskerk heeft, tussen de Berkenkade en de Hoogmadeseweg. Dat deel werd een aantal jaar geleden opgeknapt. De Hoofdstraat moet sfeervoller worden, met andere bestrating en klassieke lantaarns. Tegelijk met de Hoofdstraat wordt ook het Jaagpad tussen het Rijnpad en het parkeerstraatje opgeknapt. Bewoners van de buurt en het Comité Doesbrug hebben de gemeente de afgelopen jaren herhaaldelijk gevraagd of de fa celift nog doorgaat. Vorig jaar mochten zij reageren op een conceptplan. De gemeente heeft dat na hun opmerkingen enigszins aangepast. Donder dag 7 oktober is er van 19 tot 21 uur een inloopbijeenkomst in café Doesbrug waarop de ge meente de definitieve plannen presenteert. De gemeente kan niet op alle wensen van de bewoners in gaan. Rondom de Doesbrug is behoefte aan meer parkeerplek ken en de bewoners hebben een paar plekken aangegeven waar volgens hen parkeerplaat sen kunnen worden aangelegd. De grond is echter geen eigen dom van de gemeente. Langs het Jaagpad (ter hoogte van de nummers 26 tot en met 40) vervangt de provincie begin volgend jaar de damwand langs de Oude Rijn. De gemeente legt dan riolering aan, een plan dat al lang bestaat. De opknapbeurt van dat gedeelte van het Jaag- Ead komt pas na die tijd aan de eurt. Voor de totale klus trekt Leiderdorp 450.000 euro uit. door Annelies Karman rijpwetering - Steeds meer mensen ko pen hun zuivel, broodbeleg en eieren bij de Groene Hart Landwinkel. De vijf tien winkels vieren deze maand dat de samenwerking vijfjaar bestaat. Voorzit ter Karin Castelijn is tevreden over de samenwerking tussen de Landwinkels. „Zoals het nu draait, gaat het lekker. Ondanks de recessie groeit ons klanten bestand en stijgt de omzet. De winkels en de formule gaan vooruit." Het was niet vijf jaar alleen maar koek en ei, de winkels kenden ook tegensla gen. „Door mond- en klauwzeer en de vogelpest moest een aantal winkels dicht. Dat waren voorzorgsmaatregelen, want ze waren niet besmet. Toen ze weer opengingen, kwamen de klanten gelukkig massaal terug", zegt Castelijn. Ze heeft met haar man een landwinkel op het erf van de boerderij aan de Pas toor van der Plaatstraat in Rijpwetering. Haar klanten kunnen door de samen werking allerlei verschillende produc ten bij haar kopen. Voor het jubileum geeft Castelijn bij elk stuk boerenkaas een pakje Groene Hart-kaasprikkers. De feestmaand van de Landwinkels valt sa men met de boerenkaasmaand. „Zo brengen we de Groene Hart Kaas onder de aandacht." Karin Castelijn maakt die boerenkaas zelf, en verkoopt het product vanzelf sprekend in de winkel. De hele kaaspro ductie heeft plaats op het erf. De winkel staat tussen de boerderij en de stallen in, dus ook voor de verkoop hoeft de kaas het landgoed niet te verlaten. Ach ter de boerderij staan koeien te grazen. „Ze staan veel buiten, want dan is de kaas het lekkerst", zegt Castelijn. „De koeien vinden het zelf ook leuker, dat merk je zodra ze naar buiten springen." Zeventien jaar is Castelijn nu fulltime boerin. „Ik doe het met plezier, anders zou ik het niet volhouden. Het is name lijk een drukke baan." Ze houdt van dieren en ze volgt de ontwikkeling van de kazen op de voet. „Ik vind onze boe renkaas lekkerder dan gewone kaas. Ge lukkig vinden onze klanten dat ook." Achter de winkel liggen ongeveer vier honderd kazen op de planken en in zoutbaden. Allerlei soorten, maten en leeftijden. Jonge kazen worden na vijf weken verkocht, oude moeten mini maal tien maanden hebben gelegen. Zodra ze rijp zijn, komen ze in de win kel te liggen. De Castelijns hebben naar verhouding een grote winkel, omdat ze een tijdje geleden hebben uitgebreid. „Dat was mogelijk doordat we zoveel klanten hebben", zegt Castelijn. Binnenkort komt er nog een stuk bij de winkel. Be halve de boerenkaas die op de eigen boerderij gemaakt wordt, verkopen boer en boerin ook zuivel, eieren, broodbakmeel, honing, jam, thee, pasta en cadeautjes. Die producten komen van andere boerderijen die aangesloten zijn bij de Groene Hart Landwinkel Co- operatie. De kaas van de Castelijns wordt ook verkocht bij de andere win kels. „Zo is het mogelijk om een breed assortiment aan te bieden." Elke boerderij heeft één of meerdere specialiteiten. In Rijpwetering wordt veel kaas gemaakt en ook het zelfge maakte ijs zorgt voor inkomsten. Niet alle kaas wordt in de winkel verkocht, een deel gaat naar een handelaar in Bo degraven. „We krijgen steeds minder geld voor onze producten van groot handels. Dat komt door de prijzenoor log bij de supermarkten. Voor de con sument lijken de goedkope producten aantrekkelijk. De lage prijzen zijn geen gezonde zaak, want we willen graag ons brood blijven verdienen op de boerde rij. Om toch rond te komen, moet je toegevoegde waarde kunnen bieden. De winkel aan huis was daarvoor de uit komst." warmond - Warmond en het Franse dorp Champigné maken zaterdag de vriendschapsband tussen de twee gemeenten offi cieel. Burgemeester Vosjan van Warmond en haar Franse colle ga Jeanneteau tekenen in Champigné het Jumelagecon- tract in het bijzijn van de Fran se Minister van duurzaamheid en milieu. Warmond en Cham pigné komen overigens al een paar jaar regelmatig bij elkaar over de vloer. De Stichting Jumelage War mond Champigné (JWC) werd vorig jaar opgericht. Volgens voorzitter Van Panhuys onder streept het officiële contract de samenwerking. „Het is een for mele bevestiging van iets waar we al jaren mee bezig zijn", zegt Van Panhuys. Het Franse dorp kwam op het idee van de jumelage, de ge meenteraad van Warmond ging in 2001 akkoord. Sindsdien zijn er meerdere bezoeken geweest en initiatiefvoorstellen onderte kend. „Het is heel fijn dat dit tot stand is gekomen", zegt Van Panhuys „Het is goed dat de raad kennismaakt met Cham pigné, omdat ze nu zelf mee maken waar de vriendschaps band over gaat." lenke Ledegang - Alsof Cecile is igaan, zo voelt Diana 1 (40) uit Woubrugge zich. ïinkind, het negen maan- le dochtertje van haar 18- :hter Mireille, woonde iden bij haar grootou- iaar werd vorige week in de Weeda's weggehaald haar natuurlijke moeder it. Die leidt een roerig be- ïrtelt Weeda: van via ouders naar opvang- soms ook op straat, is niet in staat voor iter te zorgen." Woest la, op 'de instanties' waar inhalf jaar geleden voor aan de bel trok en die |l 'zo lieten escaleren'. Ze et meer zwijgen. „Een |van achttien en een meis negen maanden gaan fi- aar de kloten." _pn ding duidelijk zijn, „Ik bén er niet op Mireille zwart te maken. Indeel: ik wil het beste voor haar en voor Cecile." Wee- da zucht, de recente dood van de Alphense Savanna spookt in haar achterhoofd. „Mireille heeft geen geld, geen spullen en weet niet hoe ze haar kind moet verzorgen. Ik zeg niet dat ze Cecile zal ombrengen, maar het staat vast dat er een onge luk gaat gebeuren." Mireille is in wezen een lief kind, vertelt haar moeder, zichtbaar geëmotioneerd, in de woonkamer van de Woubrugse rijtjeswoning. Foto's van Cecile, een vrolijk lachende baby, lig gen op tafel. „Maar Mireille is zo vreselijk naïef en beïnvloed baar. Als ik maar lang genoeg zeg dat dit een blauwe bank is", wijst ze op de bruine stoel, „dan gelooft ze dat over een paar dagen. Ze kwam altijd met vage types thuis. Daar is alle el lende mee begonnen." Toen Mireille vijftien was kreeg ze een vriendje. De jongen had het thuis niet fijn, zijn ouders zijn gescheiden. Weeda bood aan: je mag hier wel een tijdje blijven, maar je moet wel gaan werken. „Maar hij hing hier maar rond en begon me na een paar weken uit te schelden voor teringhoer en kankerwijf. Ik heb toen gezegd dat 'ie binnen een week weg moest zijn. Die zelfde nacht nog zijn Mireille en hij hem met zijn tweeën ge smeerd." Weeda schakelde jeugdzorg in. Maar die hulpverleners kwa men bij Mireille 'niet veel ver der' en stelden voor de kinder bescherming en een gezins voogd in te schakelen. De kin derbescherming had op dat moment een wachtlijst van een half jaar tot negen maanden. Alleen via een advocaat ('dus als je geld hebt', zegt Weeda) was Mireille sneller aan de beurt. Weeda en haar man hoefden niet lang te twijfelen. „Wat moet je dan? Je ziet je kind af glijden." De rechter besloot een onderzoek uit te laten voeren naar de situatie van Mireille en oordeelde op basis daarvan dat zij naar een veilige plek moest en geobserveerd moest worden door deskundigen. „In die uit spraak konden wij ons uitste kend vinden. Het zure is dat er nooit iets mee is gedaan. We kregen een gezinsvoogd, een jonkie, die de situatie helemaal niet aankon. 'Mireille komt haar afspraken niet na', zei ze dan. Om vervolgens niets te doen. ik ben uit mijn vel ge sprongen." Het werd een 'jojo-spelletje', zoals Weeda het noemt. „Dan weer kwam Mireille een tijdje thuis wonen, dan was ze weer vertrokken. Op een dag, ze was toen ruim zeventien, kwam ze thuis. Zwanger. Ze had geen geld, niets. Haar vriendje had 10.000 euro schuld. Wij hebben haar toen weer in huis ge haald." Al snel na de geboorte van Ce cile ontdekte Weeda dat Mireil le absoluut niet voor haar dochtertje kon zorgen. „We za gen blauwe plekjes en één keer had Cecile een grote brand blaar op haar beentje. Ook donderde ze Cecile letterlijk in de kinderwagen. Mijn man en ik vertrouwden het niet en heb ben afgesproken dat wij de ver zorging van het kind op ons zouden nemen." De momenten dat Cecile bij haar opa en oma was, ging het goed met haar, maar Mireille's vriendje had inmiddels een ka mer voor zichzelf en in de weekends zat het drietal vaak daar. „Mijn man is daar een keer geweest en is zich rot ge schrokken. Ze sliepen met zijn drieën op een dun matrasje, zonder lakens. De etensresten met schimmel stonden overal. Wij hebben toen onmiddellijk met Mireille afgesproken dat Cecile daar nooit meer naartoe mocht. We hebben zelfs een contractje met haar opgesteld. Daarin doet Mireille min of meer afstand van haar moeder rol. Ze vond het wel best." Dat bleek: Mireille voelde zich nu vrij om te gaan en te staan waar ze wilde. Vaak bleef ze tot vier, vijf uur 's morgens weg. Een keer nam ze na het stap pen wat vrienden mee naar haar ouderlijk huis en toen liep het uit de hand. De druppel, wat Weeda betrof. „We kregen ruzie en zij vertrok weer. Bij het Advies- en Meldpunt Kinder mishandeling heb ik toen een melding gedaan, gewoon om zeker te weten dat ze wisten van de situatie, dat Mireille geen goede moeder kon zijn. Ook het consultatiebureau had toen al een melding bij het AMK gedaan." Vorige week donderdag kwam het AMK praten. „Om uit te stippelen hoe het nu verder moest", zegt Weeda. .Althans, dat dachten we. Ze waren nog geen kwartier binnen of we kre gen te horen dat Cecile met die twee mensen meeging, om haar vervolgens bij Mireille te plaatsen, die inmiddels in een Fiomhuis zat, een soort blijf- van-mijn-lijfhuis. We waren zo Diana Weeda uit Woubrugge is ten einde raad. „Mireille is niet in staat voor haar dochter te zorgen." Foto: Henk Bouwman verbaasd, dat we dat kind heb ben meegegeven. Zomaar, aan twee wildvreemde mensen." Weeda kan er met haar ver stand niet bij.Alle instanties waar ik de afgelopen jaren heb aangeklopt, weten inmiddels dat Mireille een wokkeltje in haar hoofd heeft, dat ze zélf ge holpen moet worden. Hoe kun je een kind plaatsen bij iemand die de kinderbijslag opmaakt aan een tongpiercing voor zich zelf en geen eten voor haar kind meer kan betalen? Ik kreeg van het AMK te horen dat als het fout gaat bij Mireille, er wel weer een pleeggezin is waar ze naartoe kan. Maar waarom kan Cecile niet bij ons, haar opa en oma blijven?" Hoe het nu verder moet, weet Weeda niet. „Het voelt alsof Ce cile is doodgegaan en wij druk zijn met de begrafenis. De ech te klap zal nog wel komen. Het bangst ben ik dat er iets met Cecile gebeurt, of met Mireille. En wij kunnen niets anders dan toezien hoe de instanties een baby van negen maanden als proefkonijn gebruiken om in een projectje te donderen, zon der dat ze uitspraken van de rechter nakomen. Er is jaren lang niets gedaan, ineens staat er iemand bij je op de stoep en neemt je kleindochter mee. Terwijl iedereen op zijn vingers kan natellen dat dit niet het beste voor Cecile is. Dat doet ons nog het meeste verdriet."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15