Universiteit Leide begint 'webradio' LEIDEN REGIO Churchilllaan gaat weer eens op de schop Nieuwe onderhandelingen; over lichtbak Korevaarstra; Holland Rijnlandzonder streepje maar met vraagtekens /_ru w Toch woonwagenkamp aan Hillegomse Eikenl; Drie oktober op zijn Frans woensdag 6 OKTOBER 2q Publiekslezingen online en gratis te beluisteren leiden - Het Lorentz Center van de Universiteit Leiden werkt aan de realisering van webradio. Woordvoerster Yolande van der Deijl wil nog dit jaar beginnen met het via internet toegankelijk maken van lezingen. Geïnteres seerden kunnen lezingen en col leges live via de website van het Lorentz Center volgen en gratis downloaden. Van der Deijl heeft het initiatief afgekeken van de University of California in Santa Barbara. Daar heeft het Kavli Institute for Theoretical Physics, een 'zusterorganisatie' van het Lo rentz Center ook een site waar lezingen en colleges zowel live als opgenomen te beluisteren zijn. Het Lorentz Center is een ont moetingsruimte voor bèta-on derzoekers uit de hele wereld, die zich in Leiden enkele dagen of een week afsluiten van de buitenwereld om gezamenlijk te werken aan de oplossing van een wetenschappelijk pro bleem. Het Lorentz Center be handelde tot nu toe voorname lijk onderwerpen die alleen voor vakgenoten interessant zijn, maar wil zich meer richten op onderwerpen die ook boei end zijn voor een breder pu bliek. Van der Deijl verwacht dat we bradio een grote toekomst tege moet gaat. Het live of achteraf beluisteren van lezingen is nog maar het begin, verzekert zij. Op de site van het Lorentz Cen ter kan ook een webpagina ko men, waarop de spreker aan de luisteraars wordt voorgesteld, waarop lastige details uit de le zing extra worden toegelicht en waarop bijvoorbeeld ook beeld materiaal te zien is dat in de le zingen of colleges wordt ge bruikt. Op die webpagina's kunnen ook textfïles en -links komen naar andere media, zo als de website van het VPRO- wetenschapsprogn derlicht of andere om instellingen en universi Een volgende stap, nu komstmuziek, is dat slaggevers speciaal voo> versiteit reportages et views maken die via dei van de universiteit te f ren zijn. Daarmee zo» Universiteit Leiden' zijn. Van der Deijl verv^ alle Nederlandse univeji de komende jaren gaan maken, maar zij dat Leiden de primeur 1 Het college van bestu nog akkoord gaan met voor webradio, maar daarover heeft Van dj niet meer. „Het Collega stuur wil het onderzoekp het trots is, graag aan3 tenwereld presentereif zij. „Dit is een prachtig lijkheid daartoe en ik het college zich daarvai^ is." Katwijk (links op de voorgrond), daarachter de Rijn met aan de linkerkant Rijnsburg en rechts Valkenburg met het vliegveld. Op de achtergrond, linksboven, is Leiden zichtbaar. De wijk op de voorgrond is De Zanderij in aanbouw. Links van deze wijk loopt de N206. Wat hebben deze gemeenten gemeen? Foto: Frans Roomer door Sjaak Smakman leiden - Zonder al te veel feestgedruis gaat de nieuwe regio Holland Rijnland (een fusie van de samenwerkings organen Leidse Regio en Duin- en Bollenstreek) van avond van start. Tussen Holland en Rijnland staat geen streepje, om de onderlinge verbondenheid nog eens te benadrukken. Maar feitelijk bestaat dat streepje wel, want het wantrouwen is nog lang niet weg. Eén vraag hangt nog steeds met een groot vraagteken boven de nieuwe regio: wat hebben de zestien deelnemende ge meenten er nu eigenlijk echt voor over? Opmerkelijk: in het eerste nummer van het nieuwe re giomagazine SamenGevat ontbreekt de juichtoon bijna geheel. Bij commissaris der koningin Jan Franssen en bij de burgemeesters Henri Lenferink (Leiden) en Jos Wienen(Katwijk), de twee trekkers van de nieuwe re gio, klinkt zelfs enige twijfel door. „Uiteindelijk is er een overeenkomst uitgewerkt die het verdient om na geleefd te worden", zegt Franssen zuinigjes. Lenferink houdt ook een slag om de arm. Het wantrouwen is nog niet weg, zegt hij tussen de regels door. De onderlinge verhoudingen zijn „verbeterd. Hier ligt een structurele taak voor het regiobestuur: de opgebouwde relatie met de gemeenteraden moet goed worden onderhouden." En Wienen: „We moeten nu proberen de meerwaarde te vinden in de samenwerking." Die terughoudendheid getuigt wel van realiteitszin. Na moeizame onderhandelingen en met het gevoel van 'we moeten wel, maar het gaat niet van harte' stemden afgelopen voorjaar de raden van de zestien deelne mende gemeenten in met de vorming van Holland Rijnland. Hoezeer het tegen heug en meug ging, bleek uit de bezuinigingsopdracht van 5 procent die de nieu we organisatie alvast meekreeg. Om nog maar te zwij gen over het gezanik in de Bollenstreek over de naam van de nieuwe regio. Maar het hemd is nu eenmaal na der dan de rok, zeker als die rok toch al niet zo lekker zit. Toch moeten de gemeenten de komende jaren juist die houding loslaten. De nieuwe regio ziet zich voor grote opgaven gesteld, waarvoor onderling vertrouwen en samenwerking geboden zijn. In 'zuid' is er de ontwik keling van de as Katwijk-Leiden. De precieze plannen zijn nog niet duidelijk, maar er moeten daar veel hui zen en bedrijventerreinen komen. En als het westelijke deel van de Rijn Gouwe Lijn er komt, dan gaat die voor het grootste deel over het grondgebied van het nieuwe Katwijk lopen. Maar die gemeente eist zeker dat ook de regionale partners mee in de bus blazen. Voor de noordelijke Bollenstreek ligt de opgave in het behoud van het bollencomplex en het voorkomen van grootschalige verstedelijking. In het Pact van Teylingen is een voorzichtige omslag gemaakt: niet (alleen) onge wenste ontwikkelingen verbieden, maar zorgen dat 'verrommelde' gebieden worden aangepakt en dat het landschap (weer) de openheid krijgt die het ooit had. Oud-gedeputeerde Marcel Vissers is aangetrokken als 'boegbeeld' voor het Offensief van Teylingen. Hij gaat aan de slag met een vrijwel lege portemonnee. Wel licht dat een of twee projecten wat winst kunnen ople veren, maar per saldo moet er geld bij. Waai' dat straks vandaan moet komen, is niet bekend. Natuurlijk zijn er goede argumenten om de gewenste ontwikkelingen met elkaar tot stand te brengen en om niet te gaan zitten muggenziften over wie precies hoe veel op welk moment voor wat moet gaan betalen. Dat is het bestaansrecht van de nieuwe regio. Maar alle ge meenten zitten krap bij kas. Ze moeten allemaal flink bezuinigen, waarbij het her en der pijn doet. Dan is er bestuurlijke moed nodig om toch flink te investeren in die nieuwe regio en daarvoor ook te gaan staan naar je inwoners toe. Maar daarvoor is het weer nodig dat je overtuigd bent van nut en noodzaak van die regio. Ge zien de voorgeschiedenis past daarbij de nodige scep sis. Toch past niet alleen somberheid: de nieuwe regio wordt voorlopig getrokken door bestuurders als Hille- brand (Leiden), Wienen, Lenferink, Witteman (Hille- gom) en Polman (Noordwijkerhout). Die hebben laten zien dat ze veel kunnen. Als het één ploeg kan lukken om de regio handen en voeten te geven, dan is het de ze ploeg. door Wilfred Simons leiden - De Leidse ondernemer Jan Verbaan en de gemeente Leiden gaan opnieuw onder handelen over gevelreclame aan zijn pand in de Korevaar- straat. Tot 1 december geeft de Leidse raadscommissie beroep en bezwaar Verbaan en de Leidse ambtenaren de tijd om eruit te komen. Als dat niet lukt, moet Verbaan de reclame voor 15 januari weghalen of herstellen in de toestand van 1997. Doet hij geen van beide, dan moet hij een dwangsom van 15.000 euro betalen. Verbaan heeft sinds 1997 een grote lichtbak hangen aan één van zijn bedrijfspanden aan de Korevaarstraat. Op de begane grond daarvan is het café Queen's of the Night gevestigd, vroeger Jan van Hout geheten. In de lichtbak maakte hij recla me voor videoverhuurbedrijf Videoworld, verderop in de Ko revaarstraat. Daarin staat te le zen Videoworld Megastore. Verbaan had die tekst echter deels verwijderd en daarvoor reclame voor Queen's of the Night teruggehangen. De gemeenteraad vindt dat te veel gevelreclame het monu mentale karakter van de stad aantast. Daarom heeft hij re cent een nieuw, strenger beleid opgesteld, waarbij voor elke wijziging een vergunning nodig is. Het liefst wil de gemeente dat Verbaan de reclame hele maal weghaalt, temeer omdat die aan een gemeentelijk mo nument hangt. Dat weigert Ver baan pertinent, hooguit wil hij de 'vieze onderkasten' van de lichtbakken afhalen. Dat vindt de gemeente echter niet ge noeg. De boze Verbaan heeft daarom zijn kop in de wind gegooid en wil nu de reclametekst Videow orld Megastore terughangen. Daarmee is de toestand van 1997 hersteld en dat mag ook, want daarvoor heeft hij een ver gunning. Liever zou hij een an- dere reclame willen, winkel heet inmiddels (J Toch moet het dan mai hij gisteren in de con roep en bezwaar. Dat ging Christenunie* Filip van As toch te ven, komst is dan een J waarmee niemand tev^ Hij riep Verbaan en de j teambtenaren op om j lossing te vinden waai dereen kan leven. Verh een nieuwe, kleinere f moeten toestaan op zj aan de KorevaarstraatJ meente zou hem daa hulpzaam zijn en niet 1; sen dat alle lichtrecla dwijnt. De ambtenare dat wel, zij het niet zor gespraak te houden 1 wethouder. Ook Verbaan, maar vooral zijn advocaat Pe me, wil wel meewer commissie besloot da< de partijen de gelege geven om er voor 1 d/ uit te komen. Na een stortvloed van klachten neemt de gemeente Leiden de Churchilllaan weer eens onder handen. Slechte doorstroming, lange files omdat de stoplichten niet op elkaar staan afgesteld en lange wachttijden voor het verkeer dat wil oversteken, zijn de meest gehoorde klachten. Ook voetgangers die van de ene kant naar de andere kant wil len, hebben nauwelijks de tijd over te steken en vooral oudere buurtbewoners zijn hun leven soms niet zeker. Het leidde al tot veel protesten van bewoners van De Coebel en van senioren centrum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan. Maar er gloort licht aan de hori zon. De gemeente wil de krui sing Churchilllaan en Haagweg aanpakken evenals de daarach ter gelegen Churchillbrug. Daarnaast komen er werkzaam heden om de doorstroming Jover de laan te bevorderen. De Idi^s is een vervolg op de 'verbe tering' van de andere kruispun ten op de Churchilllaan die in 2003 is uitgevoerd. Om die doorstroming te bevor deren, wordt er een extra rij strook in de richting van de Dr. Lelylaan aangelegd op de Chur- chillbrug. Ook wordt de capaci teit van de opstelvlakken groter. {Daarnaast wordt het vak voor verkeer dat vanaf de Churchill laan rechtsaf via Haagweg en Noordeinde naar het centrum gaat, een gecombineerd vak voor verkeer dat rechtdoor of rechtsaf wil. Het gemeentebe stuur beoogt zo een beter ge bruik van het kruispunt en denkt de doorstroming op het gedeelte van de Brandts Buys- kade tot aan de Haagweg en het gedeelte na de brug tot aan het spoorviaduct te bevorderen. Ten slotte verbetert de koppe ling met de andere verkeers lichtinstallaties op de Chur chilllaan. Denk nu niet dat er al morgen met het werk wordt begonnen. De plannen liggen nog een week of drie ter inzage op het stadhuis en stadbouwhuis. Af hankelijk van de reacties wordt er dan bekeken wanneer de klus kan aanvangen. Ijs en we der dienende wordt dat medio 2005. „Want je weet nooit welke reacties er binnenkomen", al dus een woordvoerster van de gemeente. .Afhankelijk daar van plannen we de werkzaam heden. Daar gaat de nodige tijd overheen. Waarschijnlijk begin nen we dan in het tweede of derde kwartaal volgend jaar met de klus." Eric-Jan Berendsen q -VI EP®? 5 hillegom - Aan de Hillegomse Eikenlaan komt toch een woon wagenkampje met acht wagens. Eerder wilde het gemeentebe stuur, vanwege een gebrek aan belangstelling, een streep halen door de plannen. Nu blijken woonwagenbewo ners toch interesse te hebben in een verhuizing naar Hillegom. Na een laatste advertentie in een woonwagenblad meldden zich zeven kandidaat-kopers aan voor de vier koopwagens. Voor de zomer liet het gemeen tebestuur nog weten dat de doelgroep - huidige woonwa genbewoners - nauwelijks inte resse hadden in één va( koopwoonwagens, te kc 139.000 euro per stuk. II wagens waren wel NUON is gisteren, in d van Woningstichting Ij begonnen met het 0) van kabels en leidinge( beoogde woonwagenlj rein. Aanvankelijk was het dl ling dat de eerste spadj grond in zou gaan, als tracten zouden zijn gi Dat is nog niet het ge\j om tijd te winnen is tl de werkzaamheden btj aldus wethouder Witteij CORRECTIE In het artikel 'Leidse bodes ge tooid met nieuw insigne en uniform' in het Leidsch Dag blad van 2 oktober stond de naam van de ontwerpei] velijk fout vermeld. Frai Nieuwenborg is de ontv van het insigne. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De gemeente Loubes-Bernac is sinds kort de woonplaats van Ed van der Veen, oud-ge meenteraadslid (PvdA) in Leiden en derde van links op de foto. In het Franse dorp is 3 oktober ook met veel plezier gevierd. Sa men met de buren, Franse en Nederlandse vrienden en de burgemeester en leden van de gemeenteraad van Loubes-Bernac, hief Van der Veen het glas op Leiden. De burge meester van Loubes-Bernac (rechts) beves tigde met Van der Veen en Berry Vos, oud raadslid voor de WD en voormalig wethou der in Leiden (links) die in dezelfde regio woont, de Leidse vlag aan de gevel van de boerderij. Daarna deed het gezelschap zich tegoed aan haring en corenwijn. Het feest was tevens een goede gelegen heid om de huidige woning van Van der Veen, een negentiende-eeuwse boerderij, haar nieuwe naam te geven. Die naam, Les Clefs (De Sleutels) verwijst naar Leiden, de Sleutelstad, waar Van der Veen dertig jaar heeft gewoond en tien jaar raadslid is ge weest. Particuliere foto Uw ALNO Select Dealers: Vraag bij de ALNO Dealer naar de ac AALSMEER Keukencentrum Aalsmeer Oosteinderweg 205 tel.: 0297-368307 HAZERSWOUDEDORP Keukencentrum Waddinxveen Frankrijklaan 4 tel.: 0172-236323 IJMUIDEN Möbel Kaiser Marktplein 2 tel.: 0255-546380 SASSENHEIM Sassenheims Vloerenhuis Keuken 3000 Koetsiersweg 7 tel.: 0252-230481 VOORSCHOTEN Keukenstudio Kon. Julianalaan 46 tel.: 071-5615927

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14