Monumenten vaker verlicht otest kerken tegen stopzetten 'kanjersubsidie' >rse werkstraf |ëist tegen Leidse entenhandelaar Vijftien arrestaties in laatste feestnacht Dader wasserijmoord werd 'gemanipuleerd' REGIO Debattraining scholieren Da Vinei College [Roomburg laag bewoond VA* De Leidse nieuwbouw- 5',e jmburg is vanaf van af j woond. PvdA-wethou- ebrand overhandigt dag de sleutels van het uis aan het echtpaar Jo- Nieuwerkerk en Hans n. Zij kochten een ener- ge eengezinswoning dinervalaan. De Ener- lijgt 151 van deze hui- lotaal komen in de puwbuurt ongeveer dui- bningen. door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - „Ik ben te zwaar ver oordeeld. Ik werd gedwongen dit te doen. Ik beleef dit als een droom. Wat mij is overkomen, is niet te geloven." De 30-jarige Bulgaar die voor de moord op de Leidse wasserijbaas Jan van der Krieke is veroordeeld tot zestien jaar celstraf, vindt dat hij 'te zwaar is gestraft'. Ook vier andere verdachten vinden dat ze onterecht of in elk geval te zwaar zijn gestraft. Gisteren kwam hun zaak in hoger be roep voor het Gerechtshof in ag/leiden - Tegen een prentenhandelaar uit gisteren bij de recht- Den Haag 240 uur f en een jaar voorwaar- gevangenisstraf geëist pt helen van zo'n 900 aquarellen. De ken waren vanaf begin het Legermuseum in stolen. Die diefstal zelf pleegd door een 38-jari- ervator van dat muse- ïeens een Leidenaar. in december veroor- Dt 22 maanden celstraf een verbod om de ko- zes jaar in een museum en. Behalve de prenten pen er ook boeken en [ijen uit het museum, de liep in de tonnen. kwam in april vorig het licht. De conserva- urde de prenten gedu- jf jaar lang uit kostbare si tbijtservies r paaractie wereld, mijn krant. D eidsch Dagblad I en zeldzame antieke boeken. Hij verkocht de gestolen waar aan een buurman en aan vrien den, maar de grootste afnemer was de Leidse prentenhande laar. Aanklager C. van Dam vond dat deze handelaar had moeten vermoeden dat de spullen gestolen waren. In een later stadium zou de handelaar dat zelfs zeker hebben geweten, zo meende de aanklager. Zeker toen het ging om het gestolen werk van ingenieur Bagetti over de veldslagen van Napoleon in Noord-Italie, waarvan maar 1 exemplaar bekend zou zijn in Nederland. De Leidenaar zelf ontkent te hebben geweten dat het om ge stolen waar ging. Volgens hem kocht hij niet voor extreem lage prijzen in en zaten er zo vaak afgescheurde randen aan pren ten die hij kreeg aangeboden. Daar maakte hij zich niet druk om. De handelaar zou de con servator in totaal zo'n 55.000 gulden hebben betaald voor de prenten en schetsen die hem - jarenlang - vaak met meerdere exemplaren tegelijk werden aangeboden. De handelaar raakte bijna alles kwijt aan klanten. Volgens een (voorzichtige) berekening van justitie moet hij minstens 7500 euro winst hebben behaald. Dat bedrag vorderde officier van justitie Van Dam gisteren van de verdachte terug, bij wij ze van Pluk-ze boete. Zijn raadsman M. Kleyn vroeg om vrijspraak. De verdachte zelf zei dat hij nooit meer van particu lieren, maar voortaan alleen nog maar op de veiling zou in kopen voor zijn winkel. Met zijn zaak ging het niet zo goed meer, zei de Leidenaar. De rechtbank doet op 19 okto ber uitspraak. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 21 Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis) Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelek (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal automatisch (€56.20) per acceptgiro 56,70) Naam: M V?. I Adres: Postcode/Plaats:j Telefoon: (l.v.m bezorgcontrole) Geboortedatum emailadres Bank/girorekeningnummer* Handtekening: I Uitsluitend bij automatische Incasso. bvp* Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 -1711 E-mall: lezersservlce@hdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding ls geldig tot 31 maart 2005 I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad LEIDEN door Eric-Jan Berendsen leiden - Leiden wil zo snel moge lijk een groot aantal monumen ten, kerken, bruggen en openba re gebouwen verlichten. Daarbij wordt gedacht aan onder meer het Rijnlandhuis aan de Bree- straat, de Pieterskerk, delen van de Hooglandse kerk, de Mors- poort maar ook de overkluizing tussen Steenschuur en Nieuwe Rijn en de onderdoorgang onder het Kort Rapenburg die het Ra penburg met het Galgewater verbindt. De torens van de Petruskerk en Josephkerk zouden eveneens in de schijnwerpers moeten. Dat staat in de lluminatienota 2004 'Leiden ziet het licht', die on langs door de gemeente is ge presenteerd. Uit de Illuminatienota blijkt ook dat de gemeente objecten langs de wandelroute de 'Leid se Loper', een tocht langs histo rische plekken in de stad, wil verlichten. Zo moeten de Doe lenpoort aan de Groenhazen- gracht, het Gravensteen aan het Gerecht en Pieterskerkhof, de Latijnse school aan de Lok horststraat en het Caeciliacom- plex aan de gelijknamige straat 's avonds in de schijnwerpers staan. De verlichting van De Waag moet worden verbeterd. In 2006, het 400ste geboortejaar van Rembrandt, moet alle extra verlichting een feit zijn. De Illuminatienota rept overi gens niet alleen van plekken in de binnenstad. Buiten het cen trum staan het monument van Boerhaave aan de Boerhaa- velaan, het Verzetsmonument in de Atjehstraat en het beeldje van Comelis Joppensz aan het Kamerlingh Onnesplein op de nominatie voor extra licht. De gemeente schat de totale kosten op ruim 2 miljoen euro. Een deel van het geld zou door sponsoring en externe financie ring moeten worden opge bracht. Zo wijst de gemeente op het gebouw van de Sociale Verzekerings Bank naast Leiden Centraal en de schoorsteen van Nuon aan de Langegracht, die op rekening van de eigenaars worden verlicht. Het Leids Volkshuis en de Universiteit Leiden praten inmiddels ook met de gemeente over het ver lichten van het Volkshuis en het Academiegebouw en Rijksher barium. leiden - De politie heeft maan dagavond en in de nacht van 4 op 5 oktober in Leiden 15 arres taties verricht. Alle verdachten kregen een proces-verbaal en konden in de loop van de nacht het politiebureau weer verlaten. In totaal kwam het aantal aan gehouden mensen rond de 3- oktoberfestiviteiten hiermee op 35. Een aantal arrestaties was van wege vechtpartijen. Op het ker misterrein werd een 30-jarige Leidenaar opgepakt. Hij vond het nodig een Voorhouter (20) enkele klappen in het gezicht te geven. Een Leiderdorper (57) kon ook mee naar het bureau aan de Langegracht omdat hij in de Koombrugsteeg de 29-ja- rige Leidse eigenaar van een broodjeszaak sloeg. Op de Ou de Herengracht verzette een 44- jarige automobilist uit Leider dorp zich tegen zijn aanhou ding toen hij werd betrapt op het rijden onder invloed. Hij schopte de agenten. Bij een café aan de Nieuwe Beestenmarkt werden een 19- jarige vrouw uit Amsterdam en haar vriend (25) in de boeien geslagen vanwege het mishan delen van de barkeepster. Op de Morsweg arresteerde de po litie twee Leidenaars (22 en 19 jaar) omdat zij kort daarvoor op het Stationsplein een 23-jarige plaatsgenoot hadden mishan deld. Een 23-jarige man uit Nieuwer- brug en zijn vriend (22) uit Woerden beledigden op het Stationsplein een aantal agen ten. Ook hun avond eindigde in de cel. Op de Botermarkt pakte de politie twee Leidenaars van 23 en 24 jaar in de kraag omdat zij stonden te dansen op omge vallen fietsen. Op de Korte Mare zagen agen ten twee mannen sjouwen met een vol bierfust van 50 liter. Dit hadden ze gestolen bij het An- tonius Zalencentrum aan de Lange Mare. De twee, een 23- jarige Leidenaar en een 21-jari- ge man uit Den Haag, werden eveneens aangehouden. proene Hart rinkel viert arig bestaan (advertentie) Zaak-Van der Krieke in hoger beroep Den Haag. Dat gaat de hele moordzaak van voren af aan behandelen. Ook willen de ad vocaten nieuwe getuigen op voeren. De zaak gaat in elk ge val nog tot eind januari duren. De Bulgaar, die bekend heeft dat hij Van der Krieke heeft doodgestoken, zegt dat hij is 'gebruikt en gemanipuleerd' is door zijn opdrachtgever: een 39-jarige Alphenaar, die ook in wasserij Ozon aan de Zaalberg weg werkte. „Hij deed grote be loftes en spoorde me aan met religieuze en nationalistische argumenten. Hij speelde in op bloedbanden en familiegevoe lens." De Alphenaar zelf heeft altijd ontkend dat hij iets met de moord te maken heeft. De 60-jarige zakenman Jan van der Krieke werd op 15 mei dood aangetroffen in de kofferbak van een auto achter station Den Haag Hollands Spoor. Hij was geslagen met een pijp en gesto ken met een mes. Een steek in het hart was hem fataal gewor den, wees sectie uit. Zakelijke problemen in wasserij Ozon lagen ten grondslag aan de moord, concludeerde de rechtbank vorig jaar. Van der Krieke had zijn bedrijf verkocht aan de Alphenaar, maar bleef als zakelijk adviseur wel aan het bedrijf verbonden. De aan koopsom zou na drie jaar afbe taald worden. Het ging echter niet goed met Ozon. De nieuwe eigenaar deed grote investerin gen en liet illegalen in de was serij werken om tegen lagere kosten te draaien. Het bedrijf raakte in geldnood en de Al phenaar kon zijn financiële ver plichtingen jegens Van der Krieke niet meer nakomen. Dat leidde tot spanningen tussen de twee mannen. Zo vatte het plan post om de oude eigenaar om het leven te brengen. 'Puur en alleen om financiële redenen' had de Bulgaar de op dracht aangenomen, verklaarde hij gisteren tegenover de rech ter. „Een rijke advocaat als u begrijpt niet wat het is om de verantwoording te hebben voor een familie die maar 150 euro per maand verdient", beet hij advocaat Spong toe, die hem (als advocaat van een van de andere verdachten) vroeg door wie hij dan wel gemanipuleerd was. „U heeft gewoon voor geld iemand overhoop gestoken", zei Spong. „Als u al bent gema nipuleerd, is dat door uw eigen hebzucht." leiden - Ongeveer twintig leerlingen van het Leidse Da Vinei College bereidden zich giste ren voor op het Nederlands Kampioenschap debatteren voor middelbare scholieren. De battrainer Arthur Noordhuis van het Neder lands Debat Instituut leerde de deelnemers onder meer presenteren, argumenteren en overtuigen. „Hoe meer de scholieren oefe nen, hoe meer kans ze hebben op de titel", meent de Leidenaar. Op de middelbare school aan de Kagerstraat 7 werd gediscussieerd over onder meer ca meratoezicht in de openbare ruimte, privacy en opsporingschips. De klas werd verdeeld in voor- en tegenstanders die vervolgens met elkaar in debat gingen. De scholieren moch ten niet kiezen of ze voor of tegen waren. „Het is dus mogelijk dat ze een stelling moe ten verdedigen waar ze het niet mee eens zijn", zegt Noordhuis. „Dat maakt het debat interessanter." De komende weken beslui ten de leerlingen wie de eer van het Da Vinei mag gaan verdedigen. „Vorig jaar haalden we de finale", zegt docent maatschappijleer Jacomijn Kruithof. „Ik hoop dat we d'rt jaar weer zo ver komen. Daar gaan we nog veel voor oefenen." Het Da Vinei College is één van de 78 scholen die deelnemen aan het Nederlands Kampioenschap. Op de vrijdagen 12,19 en 26 november zijn de voorrondes in Haarlem, Amersfoort en Tilburg. De finale is op zaterdag 11 december in de Pieterskerk te Leiden. Foto: Mark Lamers door Rody van der Pols leiden - Het luiden van de noodklok gebeurde gisteren heel letterlijk. Om half twee 's middags hing burgemeester Henri Lenferink in de touwen van de Pieterskerk, zodat het klokgebeier over de hele stad te horen was. Met de actie wordt protest aangetekend tegen het voornemen van het kabinet om niet langer geld vrij te maken voor de zogenoemde kanjer subsidies. Vorige kabinetten hebben miljoenen euro's uitge trokken voor de restauratie van eeuwenoude bouwwerken, maar in de rijksbegroting van januari 2005 is dit niet langer het geval. Nu de rijkssubsidie voor zoge naamde 'kanjermonumenten' op de tocht staat, is het onzeker of de noodzakelijke restauratie van de Pieterskerk en de Hoog landse Kerk ooit kan worden af gemaakt, zegt Ernst Diek, woordvoerder van de Pieters kerk. Bij de planning van de omvangrijke projecten is altijd uitgegaan van een voortzetting van deze rijkssubsidie. „Er is ook altijd de indruk gewekt dat we tot het einde van de restau ratie op dit geld konden reke nen", aldus Diek. Mocht het geld er niet komen, dan kan de Pieterskerk de aannemers deze zomer al naar huis sturen. Doodzonde, vindt Diek. Behal ve dat er veel expertise verloren gaat, is er ook sprake van 'kapi taalvernietiging'. „Neem alle steigers. Die zijn voor veel geld neergezet, maar kunnen straks weer afgebroken worden. En mocht het werk weer verder gaan, dan kunnen we ze op nieuw opbouwen." Bovendien gaat de kerk verder achteruit gedurende de tijd dat de restau ratie stilligt, waardoor het hele project uiteindelijk nog duurder zal uitvallen. Het is maar de vraag of de res tauratie van de Pieterskerk ooit voltooid wordt zonder kanjer subsidie, zegt Diek. Behalve van overheidsgeld is de kerk in be langrijke mate afhankelijk van financiële bijdragen van parti culieren, fondsen en het be drijfsleven. Die investeringen komen echter op losse schroe ven te staan zodra de subsidie stroom stilvalt. „Niemand wil investeren in een project waar van het onduidelijk is of het ooit wordt afgerond", aldus Diek. Als de restauratie van de Pie terskerk niet voltooid wordt, heeft dat ernstige consequen ties. „In het uiterste geval moe ten we over drie jaar de kerk sluiten omdat zich gevaarlijke situaties kunnen voordoen", al dus de woordvoerder. De totale kosten van de restauratie van de Pieterskerk zijn op 18 mil joen euro geraamd, waarvan een kleine 4 miljoen euro reeds in de vorm van kanjersubsidies is ontvangen. Voor volgend jaar rekent de kerk op 1,5 miljoen euro subsidie. De Hooglandse Kerk heeft in 2005 hetzelfde be drag nodig. Beide kerken zijn al sinds 2001 bezig met restaureren. De Hooglandse Kerk heeft onder meer het dak vernieuwd. In de Pieterskerk is de houten kap constructie boven het koor en de beide transepten vervangen, evenals het torentje. Ook is het dak van nieuwe leien voorzien. Nu wacht het schip van de kerk nog op een ingrijpende op knapbeurt. Behalve in Leiden werden giste ren ook in andere steden de noodklokken geluid. De pro testactie wordt gesteund door de Maria van Jessekerk in Delft, de Grote of Sint Laurenskerk in Alkmaar, de Sint Vituskerk in Hilversum, de Sint Joriskerk in Eindhoven, de Grote of Onze Lieve Vrouwe Kerk in Breda en de Sint Janskathedraal in Den Bosch. Ook kasteel De Haar in Utrecht doet mee. Tegelijkertijd is gisteren een delegatie onder leiding van burgemeester Rom- bouts van 's Hertogenbosch naar de naar de Tweede Kamer getogen om een petitie aan te bieden. American Express schenkt 100.000 dollar aan Pieterskerk Op dezelfde dag dat monumentale kerken in heel Nederland protesteren tegen het stopzetten van de zogenoemde kanjer subsidie heeft de Pieterskerk 100.000 dollar gekregen van Ame rican Express. „Een toevallige samenloop van omstandighe den", zegt Ernst Diek, woordvoerder van de Pieterskerk. Aanlei ding voor de gulle gift is het 100-jarig bestaan van het Ameri kaanse bedrijf in Nederland. Met de schenking wil American Express de bijzondere band benadrukken van de Pieterskerk met de Verenigde Staten. Voor veel Amerikanen is de Pieterskerk onlosmakelijk verbon den met de zogeheten Pilgrimfathers. Deze gelovigen speelden in de 17de eeuw een belangrijke rol bij de kolonisatie van Noord-Amerika. Nadat zij moesten vluchten uit Engeland we gens hun geloof, kwamen zij in het begin van de 17de eeuw in Nederland aan. Velen vonden een toevlucht in Leiden, maar de meesten scheepten zich twintig jaar later in met als bestem ming Amerika. Zij waren de medegrondleggers van de Ameri kaanse staat. Oud-president Bush sr. bezocht de kerk in 1989. Na onderzoek van het gemeentearchief Leiden bleek dat ook hij afstamt van de Pilgrimfathers. Het geld wordt door de Pieterskerk gebruikt voor de renovatie van een glas-in-loodraam. Het betreffende raam is 7 meter breed, 25 meter hoog en bestaat uit 40.000 kilo natuursteen. Het venster telt 12.984 scherven van Pools, mondgeblazen glas in zeven kleuren. Vegers bedankt! Wij danken alle medewerkers van de dienst Milieu en Beheer van de gemeente Leiden én alle vrijwilligers die vol enthousiasme en betrokken heid héél vroeg uit de veren zijn gekomen om gezamenlijk alle resten van de feestelijkheden rond de 3 oktober-viering op te ruimen. Mede dankzij hun inzet is de nachtelijke schoonmaakactie een succes geworden. Zo kunnen we na dit daverende feest ook weer snel genieten van een opgeruimde stad. Dienst Milieu en Beheer Leiden "eester Henri Lenferink luidt letterlijk de noodklok. Helco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13