SERVICE @0 SPEURDERS Noorse roodbaars uit de oven Eerst zon, later buien Dé oplossing voor uw zoektocht! Cryptogram HOC 160 woensdag 6 OKTOBER CD VAN DE DAG Genre: wereldmuziek/tango Trio Alfredo Marcucci A Life Of Tango Channel Classics CCS SA 21904 Carel Kraayenhof wist Maxima tijdens haar huwelijksvoltrekking tot tranen toe te bewegen met Adios Nonino van Astor Piazzolla. Hij leerde deze tango kennen dankzij de Argentijnse bandoneon speler Alfredo Marcucci (1929, Ensanada), met wie hij medio jaren tachtig uitgebreid correspondeerde. Alfredo is vanavond het stra lend middelpunt van een tangofeestje dat zijn weerga dit jaar nau welijks zal hebben. Behalve Kraayenhof zullen in Vredenburg uit eenlopende musici als Pieter Wispelwey, Bart Schneemann en de Katona Twins de 75-jarige maestro de lof toezwaaien die hij ver dient. Daarnaast zal Marcucci zelf zijn bandoneon voorgespen en aan zijn vier ensembles leiding geven. Hoe goed Marcucci is als solist en als ensemblespeler hoor je aan deze trioplaat af, die van avond in Utrecht ten doop wordt gehouden. Met de weergaloze gi tarist Juan Masondo en bassist Michel van der Meiren aan zijn zij de wringt Marcucci in emotioneel opzicht de composities van Gardel, Piazzolla, Pugliese en Salgan volkomen uit. De opname kwaliteit is van zeer hoog niveau. BOEK VAN DE DAG Genre: kinderboek Monika en Hans-Günter Heumann Muziekencydopedie voor de uitg. De Fontein Prijs: €22,50 Monika en Hans-Günter Heumann stelden de Muziekencydopedie voor de jeugd samen. Het is een naslagwerk over muziek dat zowel informatief als leuk moet zijn, maar zijn doel een beetje voorbij dreigt te schieten. Het boek biedt een bewonderenswaardige hoe veelheid wetenswaardigheden, maar Monika en Hans-Günter Heumann proberen de informatie op te leuken met anekdotes over Marieke, die op balletles zit, en Niels die piano speelt. Ze pro beren daarmee termen als barok, big band, cadens en mazurka toegankelijker te maken. Maar het verhaal wordt er eigenlijk alleen maar ingewikkelder door. Een encyclopedie laat zich niet van voor naar achteren lezen. Het is een naslagwerk en een naslagwerk hoeft niet lollig te zijn. Mét een voorwoord van Herman van Veen. Bedoeld voor kinderen vanaf acht jaar. KOKKERELLEN HET WEER door Jan Visser Aan de achterzijde van een koufront klaarde het maandagavond in het noordwesten op. Doordat dl zon laag aan de hemel stond waren er fraaie sche- meringskleuren te zien. Wanneer het zonlicht een lange weg door de dampkring moet afleggen, zoals bij zonsopkomst en zonsondergang, wordt bijna aJ het blauw eruit gefilterd en bereiken ons alleen kle ren met lange golflengten zoals geel en rood. Ook aanwezigheid van stof (bij droog weer), waterdam; en (onderkoelde) wolkendruppeltjes en/of ijskrista len zijn bepalend voor de verstrooiing van het licht en daarmee de schoonheid van de schemeringskle ren. Behalve indrukwekkende schemeringskleuren war ook stukjes van de regenboog te zien. Dat de boog niet compleet was maar dat er alleen uiteinden te zien waren, kwam omdat er slechts in beperkte ma wat regen uit het wolkendek viel. Een deel van de druppels bereikten niet eens het aardoppervlak. Gisteren bleef het 'golvende' koufront over het zuii oosten van het land slepen. Daar viel enige tijd re gen. Om 17 uur viel in Hoensbroek in korte tijd 12 mm, bij ons scheen enige tijd een fletse zon en blei het droog. De voormalige orkaan Lisa weet zich no enkele dagen boven het noorden van de Noordzee handhaven. Rond het systeem circuleren in koude, onstabiele luchtmassa's (gistermiddag sneeuw op IJsland) enkele buienstoringen die onze streken pe riodiek schampen. De kans op buien is vrijdag het grootst omdat dan 1 de as van het lagedruksysteem over Nederland naa het oosten trekt. Vandaag valt het wel mee met de buiigheid. Zo schijnt vooral in de kustprovincies d< zon geregeld, later is er wel een buienkans. De tem peratuur komt uit op 16 graden en er waait een mai tige, aan zee een krachtige westzuidwestenwind. 1 Morgen een buienkans, ook zonneschijn en het 1 wordt 15 graden. In het weekeinde breidt een uitlol per van een Atlantisch hogedrukgebied zich naar ons land uit. Het is dan droog met geregeld zon maar de temperatuur gaat enkele graden zakken. De Noorse roodbaars kan het niet helpen dat het ook onder andere namen wordt verkocht. Een enkele maal is dat terecht wanneer het gaat om een soort die er heeft 'naast gelegen' zoals de zee baars. Andere baars- achtigen schuift men gemakshalve op een hoop en noemt ze roodbaars hoewel er soms geen enkel rood vinnetje aan te herkennen valt. Hoofdgerecht voor 4 (of meer) personen: Ingrediënten 1 Noorse roodbaars, ca. 1.3 kg, schoongemaakt: zout: 11/2 el. limoen- of citroensap: 2 dl droge witte wijn, zoals Riesling (Elzas); 2 uien, grof ge snipperd; witte peper uit de molen; 1 el. grof gehakte (blad) peterselie; 1 el. grof gehakte (blad)selderij; 1 el. grof gesne den (verse) dille. 40 gram (zach te) boter; 1 Zaanse mosterd; 2 tl. allesbinder; 1 dl (kook)room Bereiding Spoel de vis onder stromend koud water. Maak hem van bin nen en buiten droog. Wrijf hem in met het mengsel van limoen- of citroensap en 3/4 tl. zout. Laat de vis 10 minuten liggen. Maak de vis opnieuw droog. Schenk de wijn in een passende ovenvaste schaal. Strooi er ui en, peterselie, selderij en dille over. Roer alles goed door en voeg wat zout en peper toe. Wrijf de vis, van binnen en buiten, in met zachte boter. Leg de vis in de schaal. Dek de schaal af met aluminiumfolie. Plaats de schaal in het midden van de tot 200 °C. voorver warmde oven. Re ken op een oven tijd van 25 - 30 minu ten. Neem de vis voorzich tig uit de schaal en leg hem op een andere, voorverwarmde niet al te hoge, schaal. Schenk het stoofvocht van de vis door een fijne zeef in een pannetje met dikke bodem. Roer er de mosterd, allesbinder en (kook)room door. Laat alles onder voortdurend roeren en kloppen 2 - 3 minuten zachtjes koken. Proef de saus en voeg naar eigen smaak en inzicht eventueel nog wat zout en/of peper toe. Presentatie Dien de vis op in een ovenvaste schaal. Geef de saus er apart bij. Geef er gekookte worteltjes en gekookte aardappeltjes of aard appelpuree bij. Hans Belterman STRIPS PUZZEL VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd; in beide richtin gen wordt gecontroleerd op de A27 tussen knooppunt Gorinchem en knooppunt Everdingen A28 tussen knooppunt Hoevelaken en Harderwijk. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A7 bij Win schoten en A44 bij Haarlemmermeer. Morgen: A32 bij Steenwijk en A50 bij OssRavenstein. Vrijdag: Al bij Laren en A20 bij Moor drecht. Zaterdag: A27 bij Almere en A12 bij Zoetermeer. Zondag: A2 bij Vianen en Al 7 bij Moerdijk. DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck BC Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders6hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Horizontaal: 1. Ingang plus opstapje (6); 7. Het is weer vers vanaf 11 (5); 8. Geen jongen om geintjes mee uit te halen (5); 9. Opgewonden toestand op het witte doek (5); 10. Sapt kerel (4); 11. Op dit geld kan men zitten (6); 12. Om de) van een schild (6). Verticaal: 2. Achter de letter wordt het pijnlijk (5); 3. Hier zie je j maten nog eens terug (6); 4. Evenwel minder vals (6); 1 die plant heeft een meisje wat lekkers (4); 6. Toegeven mannen het in de bijbel met vrouwen doen (8); 10. Om gezamenlijke journalisten uit te knijpen (4); 11. Zeer di Oplossing van dinsdag: 1tank-krant-katern 2reet-renet-regent 3. keel-enkel-elkeen 4ruin-ruine-numeri 5pret-troep-tropen 6. voer-lover-eervol 7. adel-dalen-nadeel 8koen-snoek-boksen 9pons-snoep-opeens 10. slee-steel-letsel Gevraagd woord: KRENTENBOL. HOE-ZO pe wen ka/vip catalogus PKeseATeeRT Pe AJAJAAR.scopuec.TiH Koeeuvftije PfÊ STAAT" NAAST PÊ OUJfÖUÏ 6U ms-r SALAP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10