Beursklap dondert na in gezinnen S'" ECONOMIE Proef gezichtsherkenning winkeldieven succes De moeizame weg van klokkenluider tot beklaagde Zwartwerkers kosten kleine aannemers 1,8 miljard Meer vakantiegangers, minder overnachtingen Nieuwste snufjes halen in Dubai Lage dollarkoers breekt Stoeltie Diamonds op Ad Bos moet zich aanpak bouwfraude anders hebben voorgesteld Bazen van Aldi-winkels zijn rijkste Duitsers dure olie W 1 dinsdac 5 OKTOBER 2004 s Minister Brinkhorst mische zaken vindt gebaat abiele olieprijs op niveau. De D66-be- zei dit gisteren in p op uitlatingen van i ter Van Ardenne ingssamenwerking) zich zondag in Was- 'Qen beetje teleurge- "dat Saudi-Arabië :en meer olie op te folgens Van Ardenne jt dat de prijs daalt prikkel wordt wegge- te zoeken naar al- i4iyormen van energie. itein: Salaris "ie openbaar .02 Eurocommissaris Bol- o^terne markt) wil dat .65en van beursgeno- overnemingen ver dun salaris te ver- 'ocok moet het loon van ;$e agenda van de 'gaandeelhoudersverga- Een te staan. Dat (niet-bindende) ,iig die de Europese morgen zal goed- aandelen- en op- 59 van de directie zou- worden voorgelegd >:|rie verhoogt verder r. - De pnjzen van ïn- in de j'otflanden zijn in au- i.otorocent gestegen °^met de voorgaande |oci toename is in lijn ■.scande maanden. De Jo?3,l procent hoger ilolus 2003, aldus het :'2J)ureau Eurostat gis- J oflerland zit in de top- ||7Q eurolanden met de prijsstijgin- was hier 0,8 SQurder in augustus en meer dan een jaar ;j|KO stoot tantoren af i - Rodamco Europe ,5^kantoren verkocht, >|5Sterdam en een in '.42 voor een bedrag )|gcjiljoen euro. Dat is ||85 procent meer dan boekwaarde, aldus de inlegger gisteren. Ko- i.3%t Duitse HCI en het ïgjHanzevast Beleggin- Rodamco Europe 00koop in zijn strategie op „op dominante i nsluit zich u| staalforum is voortaan sl23)ordigd bij het IISI, 7^tionale Ijzer- en lut. Op de jaarverga- stanbul zijn de staal- laosteel, Anshan, •Hougang en Benxi als 85 ten. China is met een 50 productie van 270 25 n dit jaar goed voor wart van de werelds- 86 ;tie. De vijf Chinese gQ ven nemen eenderde 4i Uproductie van Chi- 35 in rekening. Bij het 25 ialconcerns en bran- 30 laties uit meer dan 58 en aangesloten. 51 1 meer gas «li in Rusland 30 jl - Shell sluit niet uit 25 Brmijn wordt beslo bs li derde productiefa- 48 ouwen voor het gas- 15 :halin II in het oosten ïd. Dat heeft een 35 tder van het Neder-.. 68 se energieconcem tzegd. Momenteel oi twee fabrieken ge- 92 Dr het omzetten van 55 nen aardgas in vloei- 55 -NG). Die hebben sa- 58 iroductiecapaciteit 85 ljoen ton gas per jaar. 07 gaan de fabrieken landse koe I te veel melk 82 te Nederlandse 28 jn hebben in het sei- Ï2004 gezamenlijk 36 e veel melk gegeven, oo l moet daarom, net qq tod, een heffing beta- i Europese Commis- Hederland komt dit er op 18 miljoen euro. brdt via de zogeheten ng opgebracht door De meeste andere 1» hebben zich beter aan de melkquota, umhoeveelheid melk ad mag produceren, te overschrijding is talië, dat 167 miljoen heffing moet betalen, ïse Unie heeft melk- ïvoerd om de melk- iin te tomen. Anders üropees melkover- Jtaan. Ook in het vorig ld Nederland eenre luktie. utrecht/anp - De proef met gezichtsherkenning via bewakingscamera's in een Utrechtse spijkerbroeken- winkel is een succes geworden. Dat zeiden gisteren de initiatiefnemers, de winkeleigenaar en beveiligingsbe drijf Initial Var el Security. Tijdens proef die drie maanden duurde, bleek het goed mogelijk om de bezoekers van de winkel met een ca mera te registreren: 97 procent werd herkenbaar vast gelegd. Het systeem had alleen moeite met kleine kin deren, bezoekers die voorovergebogen liepen met een pet op en mensen die heel dicht op een voorganger lie pen. Bij de proef waren geen echte winkeldieven betrokken maar wel twaalf proefpersonen die in het systeem wa ren ingevoerd als winkeldief. Gedurende twee weken hebben zij de winkel 78 keer bezocht. Dat gebeurde op verschillende tijden en telkens anders gekleed. In ruim 91 procent van de gevallen werden de proefpersonen herkend. De 'veelplegers' die geen alarm deden afgaan, droegen bepaalde typen zonnebrillen, hadden hun hoofd van de camera afgewend of hadden hun gezicht bedekt. Varel verwacht met het gebruik van meerdere camera's de resultaten nog te kunnen verbeteren. Eigenaar Broekman van de winkel is erg enthousiast over deze resultaten en wil het systeem ook in andere filialen gaan gebruiken, al is het alleen al wegens de preventieve werking. Het aantal gepakte winkeldieven daalde tijdens de proefperiode van gemiddeld zestien naar een per maand. Varel tekent daarbij aan dat de vele publiciteit rond de proef daar ook debet aan is. Huishoudens 20% armer dan in 1999 den haag/anp - Nederlandse huishoudens zijn de financiële klap van de forse koersverliezen op aandelen van de afgelopen jaren nog lang niet te boven. Hun vermogen ligt nog altijd 20 procent lager dan in 1999. Dat concluderen onderzoekers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een giste ren gepubliceerd onderzoek. Het vermogen van de huishou dens nam in de periode 1994 tot 1999 jaarlijks met gemiddeld ruim 9 procent toe tot 840 mil jard euro. Vervolgens nam dit in de jaren 2000-2002 met een kwart af door de crisis op aan delenmarkten. Vorig jaar was sprake van enig herstel. In 2003 bedroeg het aandelen bezit van huishoudens 128 mil jard euro, tegen 264 miljard in 2000. Door de teleurstellende rendementen op aandelen zijn huishoudens meer op zeker gaan spelen. Zo werden over de afgelopen drie jaar aandelen en masse omgeruild voor veiliger geachte obligaties. Het bezit van deze schuldpapieren nam toe van 29 miljard tot 48 miljard euro. Over dezelfde periode stegen de risicoloze spaartegoeden jaar lijks met bijna 12 procent. Eind vorig jaar hadden Nederlanders voor 187 miljard euro opgepot. Ook in de eerste acht maanden van dit jaar hield de neiging om te sparen aan. De schulden van de Nederland se huishoudens stegen over de afgelopen tien jaar met gemid deld ruim 12 procent per jaar. Daarmee kwam het totale schuldbedrag vorig jaar uit op 490 miljard euro. Het grootste deel hiervan bestond uit hypo thecaire leningen. Bijna 90 pro cent van de eigen woningen was over het afgelopen jaar be last met een hypotheek. voorburg/anp -In de eerste zes maanden van dit jaar heb ben 11,9 miljoen mensen in Nederland overnacht in een hotel, bungalowpark of op een camping. Dat is 1,7 procent meer dan in de eerste helft van 2003. Maar het aantal nachten dat zij in totaal doorbrachten, daalde met 0,2 procent naar 33,7 miljoen. Dat blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aanbod aan logiesmogelijkheden steeg met 3,2 procent. De hotels boekten meer overnachtingen, de overige accommodaties minder. De overgrote meerder heid van de gasten bestond uit Nederlandse toeristen. Hun aantal groeide met 0,9 procent. Het aantal buitenlandse toeris ten nam ook toe. (+3 procent). Alleen het aantal toeristen uit Duitsland daalde met 6,7 pro cent tot 1,3 miljoen gasten. Duitsers blijven wel de grootste groep. Dubai - Twee bezoekers lopen mobiel telefonerend in Dubai, in de Verenigde Arabische Emiraten, door de grootste electronicabeurs in het Midden-oosten. De internationale IT-industrie is in volle omvang aanwezig om de naar schatting 100.000 (kapitaalkrach tige) bezoekers aan de beurs hun nieuwste snufjes te tonen. Liefst 930 exposanten uit 41 landen zijn vertegenwoordigd op deze Gulf Information Technology Exhibition, of wel de Gitex 2004. Foto: EPA Beunhazerij tiert welig op bouwplaatsen en verbouwingsmarkt gouda/anp - Kleine bouwbe drijven lopen jaarlijks ongeveer 1,8 miljard euro aan omzet mis door zwartwerkers. Ook kosten zwartwerkers de overheid elk jaar honderden miljoenen eu ro's doordat er minder inkom stenbelasting, sociale premies en BTW worden afgedragen. Dat heeft BouwNed gisteren verklaard. De organisatie van kleine bedrijven baseert zich op onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouwnijver heid (EIB). BouwNed eist dat de overheid beunhazerij in de bouw terugdringt. Het EIB heeft alleen gekeken naar projecten met een bouwsom van minder dan 1 miljoen euro. Ongeveer 30 pro cent van deze markt blijkt in handen te zijn van zwartwer kers. De miljardenmarkt voor verbouwings- en onderhouds werken is niet meegenomen. „Beunhazerij en zwartwerken tieren ook hier welig", lichtte BouwNed toe. Tussen 1997 en 2003 is de pro ductie van de legale markt te ruggelopen van 1,1 miljard euro tot 914 miljoen. Zwartwerkers zijn echter veel actiever gewor den. Hun productie is in zes jaar tijd van 492 miljoen euro gestegen tot 905 miljoen. Veel ontslagen bouwvakkers hadden hun baan kunnen be houden als beunhazerij effec tiever was aangepakt, aldus BouwNed. De illegale bouw markt geeft jaarlijks werk aan 15.000 mensen. Vorig jaar ver dwenen in de legale bouw 19.000 banen als gevolg van de economische recessie. Aannemers weten volgens FNV Bouw niet goed in te spelen op de markt voor kleine verbou wingen. Ze zijn verwend ge raakt door de grote opdrachten die ze in het verleden hebben binnengesleept, stelt de vak bond. „Voor een dakkapelletje willen ze het rekenwerk niet doen." De vraag is er echter wel, dus consumenten stappen in zo'n geval naar een zwart werker. BouwNed pleit voor de invoe ring van een zogenoemd bouw- bord zoals dat bijvoorbeeld in Frankrijk en Italië al wordt ge bruikt. De opdrachtgever moet dit bord duidelijk zichtbaar op een bouwlocatie plaatsen. Er staan gegevens op over de ver gunning en de uitvoerder van het project. Verder wil BouwNed dat con trolediensten als de Arbeidsin spectie en het UWV scherper toezicht houden op de bouw sector. amsterdam/anp - Stoeltie Dia monds, een van de bekende Amsterdamse diamantslijperij en, sluit binnenkort zijn deu ren. Het wegblijven van Ameri kaanse toeristen - door de lage dollarkoers - doet de diamant zaak de das om. Dat bevestigde directeur B. Leeser van Amster dam Diamond Group, waar Stoeltie onder valt, gisteren. Aangezien Stoeltie Diamonds zich vooral op de Amerikaanse toeristen richtte, gingen de za ken er de laatste jaren op ach teruit. „Sinds de grondige ver bouwing in 2000 bleek Stoeltie minder succesvol", aldus Lee ser. Amsterdam Diamond Group heeft daarom nadat ze de exploitatie nog eens goed had bekeken, besloten de zaak Ad Bos, ex-directeur van Koop Tjuchem, moet voor de rechter ver schijnen. Archieffoto: GPD/Phil Nijhuis door Koos van Wees Justitie begint morgen de strafzaak tegen vier bouwbedrijven en twaalf personen die verdacht worden van bouwfraude. Onder hen ook klokkenluider Ad Bos. De voormalig technisch directeur van bouwbedrijf Koop Tjuchem heeft de misstanden dan wel aan gegeven, hij heeft ook ambtenaren omge kocht. Vervolging is op zijn plaats, vindt Jus titie. Hij moet het zich wat anders hebben voor gesteld, Ad Bos, toen hij eind jaren negen tig met drie ordners onder de arm het Openbaar Ministerie benaderde. In de ord ners stond de schaduwboekhouding van bouwbedrijf Koop Tjuchem. Meer dan 700 pagina's, met de namen van 606 bedrijven die onderling afspraken wie welk project mocht uitvoeren en tegen welke vergoe ding. Het waren verboden afspraken, maar daar was het Openbaar Ministerie op dat mo ment nog niet van overtuigd. Justitie zat er een beetje mee in de maag. Om de ordners te doorgronden hadden ze de medewer king van Bos nodig. Die gaf aan dat hij nooit meer aan de slag zou komen in de bouw en eiste een vergoeding van een paar ton in guldens voor zijn medewerking. Dat druiste in tegen de principes van het OM, dat vindt dat burgers verplicht zijn ook zonder tipgeld strafbare feiten aan te geven. Pas toen Bos begon te leuren met zijn schaduwboekhouding, en een rond gang maakte langs de Kamerleden Van Gij zel (PvdA), Leers (CDA) en het tv-program- ma Zembla, begon er wat schot in de zaak te komen. Bos overhandigde de ordners, naar het schijnt tegen een bescheiden ver goeding, en Justitie kon aan de gang. Helemaal vlekkeloos verliep dat overigens niet. Met enkele van de bedrijven die ook in de ordners genoemd werden bleek het OM al een schikking getroffen te hebben voor prijsafspraken bij de bouw van de Schip- holtunnel. Vervolging bleek niet meer mo gelijk, tot onvrede van de Kamer. Pogingen om verantwoordelijk minister Korthals daarvoor te laten bloeden leidden tot het voortijdig vertrek van Van Gijzel. Zijn fractie vond dat hij te hoog van de to ren blies met zijn kritiek op Korthals. Inmiddels rijn we drie jaar verder. De 606 bedrijven die in de boekhouding genoemd staan zijn door het OM teruggebracht tot vier: Koop Tjuchem, Heijmans, BAM en Koninklijke Wegenbouw Stevin. Een kwes tie van prioriteiten stellen, aldus het OM, dat deze zomer nog bekend maakte onmo gelijk iedereen te kunnen vervolgen. De an dere bouwbedrijven die genoemd worden rijn overigens nog niet veilig. Hun gege vens rijn doorgegeven aan de Nederlandse Mededingingsautoriteit (Nma). Pikant de tail: Bos was ook déar al langs geweest, maar de Nma had geen belangstelling. Justitie concentreert zich op zeven zaken: de aanleg van een riolering in Hillegom (1997); het vernieuwen van een asfaltlaag in Spijkenisse (1998); de vernieuwing van een brug over de Schinkel in Amsterdam (1979); de omlegging van de A4 bij Schip hol (1995); vervanging van de bestrating van de brug in de A12 bij Rheden (1998); verbreding van de spoorlijn Best-Zuid- Eindhoven (1998) en de verbouwing van het winkelcentrum Pax in Hoofddorp (1998). In al die gevallen spraken aannemers van tevoren af wie als laagste zou'inschrijven voor de werkzaamheden. Die inschrijfprijs werd verhoogd met een bepaald bedrag, dat na de gunning werd verdeeld over de aannemers die de klus niet kregen. „De aanneemsommen waren vermoedelijk veel hoger dan prijzen die in een eerlijke con currentie tot stand zouden rijn gekomen", aldus het OM. De bedrijven die in het veertig dagen du rend monsterproces terecht staan wordt het volgende ten laste geld: oplichting, overtreding van de wet op economische mededinging, valsheid in geschrifte, deel name aan een criminele organisatie en om koping van ambtenaren. Dat laatste wordt ook Ad Bos zelf ten laste gelegd. Geluk bij een ongeluk: hij zal niet worden vervolgd voor diefstal van de administratie van Koop Tjuchem. Maar de omkoping van ambtenaren rekent het OM hem zwaar aan. Dat Bos al een hoge prijs heeft betaald voor rijn rol als klokkenluider doet daaraan niets af. Bos is werkloos. „Door de overdracht van de schaduwadmi- nistratie van Koop Tjuchem aan Justitie is Bos ernstig getroffen in rijn maatschappe lijke positie. Hij is daardoor in een maat schappelijk isolement terecht gekomen", meldt het persbericht van het OM over de rechtszaak. Maar: „Omkoping wordt aangemerkt als een ernstig misdrijf. Om die reden wordt Bos voor dit delict wel vervolgd". te sluiten en de verkoopactivi teiten onder te brengen bij Gas- san Diamonds. Veertien van de 24 werknemers van Stoeltie kunnen terecht bij Gassan. Voor de overige tien zoekt Amsterdam Diamond Group nog een alternatief. Als dat niet lukt, volgt er volgens Leeser ontslag. Per wanneer de diamantzaak precies dichtgaat, kon de directeur nog niet zeg gen. De andere vestigingen van de Amsterdam Diamond Group, waaronder veertien ver kooppunten op Schiphol, doen het nog wel goed zei Leeser. Vorig jaar daalde het aantal be zoekers flink omdat veel Aria ten wegbleven wegens de SARS-epidemie. Nu trekt die groep volgens hem weer aan. düsseldorf/anp Karl en Theo Albrecht, de oprichters en ei genaars van supermarktketen Aldi, rijn nog steeds de rijkste Duitsers. Het zakenblad Manager Maga- zin schat hun gezamenlijke vermogen op 30,3 miljard eu ro. Daarmee rijn de broers 2,3 miljard euro rijker geworden dan vorig jaar, toen ze ook al met kop en schouders uitsta ken boven andere welgestelde Duitsers. Karl (84) beschikt over 15,2 miljard euro. Zijn jongere broer Theo (82) heeft 15,1 mil jard euro te besteden. De broers hebben dat ver diend door op de kleintjes te letten: in hun supermarktke ten staat voorop dat het er vooral goedkoop is. Derde op de maandag gepu bliceerde ranglijst van het za kenblad staat de 42-jarige Susanne Klatten, grootaan deelhouder van het farmacie- en chemieconcern Altana en automaker BMW. Haar vermo gen wordt geschat op 7,5 mil jard euro. Ter vergelijking: de Quote-lijst van de vijfhonderd rijkste Ne derlanders wordt aangevoerd door de familie Brenninkmeij- er van confectieketen C&A Hun vermogen zou 10 miljard euro bedragen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9