E Nieuwe wet werkt bij voetbalgeweld BINNENLAND 2 Homo's en lesbiennes trouwen nu al minder Gemeenten reageren nog steeds slecht op e-mails EHBO-koffertje voor Boris en Minoes 3'Jongensbesnijdenis is geen leed3 Europaplein tocht voor el Fetter en - De doodgestoken tter wordt donder- met een stille tocht rum van Leeuwar- ;ht. Dat heeft burge- Dales van Leeuwar- pn bevestigd. De 32- er werd in de nacht jrdag 23 september 24 september in tn doodgestoken, rold Fetter, de oude- het slachtoffer, na een avondje stap- |jn vriend alleen een over een kapot ge lesje. storing leuten ten stroomstoring ren Vleuten en een lieuwegein getroffen. J; viel even na tien uur Oordvoerder van irijf Eneco vermoedt Iwwerkzaamheden kapot is getrokken, in Vleu- hersteld. »ed bezet ^I-leerstoel a - Voormalig top- L. Geelhoed (1942) d tot bijzonder hoog de Universiteit van H (UvA). Geelhoed 'ontwikkelin- democratisch socia- latie tot wetenschap Ad Geelhoed m Thijn op, die eind eid nam. De rat bekend als de Dr. yl-leerstoel. oor )sterhaus )og prof.dr. A. Oster- vrijdag de Dr. Saai nberg-Organon Prijs, is een internationaal vend onderzoeker op van virale infecties el bezighoudt met de ig van antivirale ge len. Hij is hoofd van virologie van het ledisch Centrum Dat heeft farmaceu- jf Organon gisteren laakt. De tweejaar- van 25.000 euro is laar Organon-op- l van Zwanenberg. dinsdag 5 OKTOBER 2004 den haag/anp - De maatregel om ook relschoppers aan te pak ken die niet zelf actief geweld plegen maar er wel bij betrokken zijn, heeft resultaat. Er worden nu sinds 2000 meer verdachten aangehouden, succesvol ver volgd en veroordeeld. Dit staat in een onderzoeksrap port dat minister Donner van justitie gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het rapport evalueert de prak tijkervaringen met nieuwe wet geving die voortvloeide uit de organisatie van het Europees kampioenschap voetbal in 2000 in Nederland en België. Het on derzoek is gedaan door B&A Groep in samenwerking met de Erasmus universiteit in Rotter dam. De wijziging van artikel 141 wetboek van strafrecht was no dig omdat politie en openbaar ministerie een probleem had den met de strafrechtelijke ver volging van relschoppers die zelf niet actief gewelddadig wa ren. Dat zou met het EK tot on wenselijke situaties leiden. Na aanpassing van de wet was vervolging van juist die groep beter mogelijk en dat heeft vol gens de onderzoekers geresul teerd in een effectiever aanpak van voetbalgeweld. Uit cijfermateriaal blijkt dat het openbaar ministerie en de rechterlijke macht steeds meer zaken hebben afgedaan wegens openlijke geweldpleging. Bij het openbaar ministerie steeg dit aantal van 9600 in 2000 naar 10.980 in 2002. Bij de rechtban ken is in dezelfde periode een toename te zien van 5119 naar 5268 zaken. Minister Donner ziet in de resultaten van het rapport geen aanleiding om be leid of wetgeving te wijzigen. De vrees van critici dat de maatregel zou leiden tot aan houding van onschuldigen, bleek ongegrond. De onderzoekers constateren verder dat de maatregel uit 2000 ook zijn nut bewijst bij de strafrechtelijke aanpak van vechtpartijen van jongeren. Het gaat dan meestal om uitgaans- geweld. Amsterdam - Nederland beleefde gisteren, op Dierendag, de pri meur van het eerste hulpkoffertje voor dieren. Dat gebeurde bij een dierenkliniek in Amsterdam. De EHBO-koffer bevat onder meer een boekje met gebruiksaanwijzing en uitleg van behandelmethoden, een dierenthermometer, zalf, een schaar en verband. Foto: ANP/Evert Elzinga apeldoorn/anp - Gemeenten reageren slecht op vragen van inwoners per e-mail. In een jaar tijd is het aantal gemeenten dat niet reageert, zelfs gestegen van ruim 23 procent naar bijna 29. Dat concludeert de onder zoeksafdeling van Gemeente- Web, Webdam, die haar onder zoek gisteren heeft gepubli ceerd. In september vorig jaar deed Webdam zijn eerste on derzoek. Daaruit bleek dat 23,1 procent van de gemeenten niet reageerde op e-mails. In mei 2004 lag dit op veertig procent. Het laatste onderzoek toonde aan dat het aantal slecht com municerende gemeenten nu 28,6 procent is. Verder blijkt dat ruim 42 pro cent van de gemeenten nog de zelfde dag reageert. Dit percen tage daalt naarmate het aantal dagen stijgt; ruim 12 procent reageert een dag later, bijna 8 procent na drie dagen. denhaag/anp - Het Tweede-Kamerlid Hirsi Ali zou zich beter moeten verdiepen in de gebrui ken die zij ter discussie stelt. Dat zei de direc teur van het Centrum voor Informatie en Docu mentatie Israël, R. Naftaniël, gisteren in een re actie op uitlatingen van het WD-Kamerlid dat wil dat besnijden van jongens verboden wordt. Naftaniël: „Ze wil een eeuwenoud gebruik on nodig de nek om draaien. Besnijdenissen vol gens de joodse traditie zijn niet wreed, richten geen schade aan en veroorzaken geen leed." Hirsi Ali gaat volgens Naftaniël te ver in haar 'antireligieuze kruistocht'. Besnijdenis bij jongens komt vooral voor in joodse en islamitische kring. Hirsi Ali heeft het echter alleen op de islamitische traditie ge munt, denkt D. Maddoe, voorzitter van de Ne derlandse Moslimraad. „Ze probeert weer aan dacht te vragen voor zichzelf en de moslimge meenschap in ccn kwaad daglicht te stellen." Maddoe vindt dat het Kamerlid met haar voor stel wederom tornt aan de grondwettelijk be paalde vrijheid van godsdienst. Hij benadrukt dat jongensbesnijdenis volgens islamitische tra ditie niets te maken heeft met verminking en noemt het voorstel 'te gek voor woorden'. De voorzitter van de Moslimraad is niet bang dat jongensbesnijdenis op termijn daadwerkelijk stafbaar wordt. „Ik denk niet dat het kabinet dit plan serieus neemt." leeuwarden/gpd- Het aantal homo's en lesbiennes dat dit jaar met elkaar trouwt, loopt met ongeveer een kwart terug. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ook het aantal man/vrouw huwelijken lijkt te dalen, maar lang niet zo fors: met ruim zeven procent. In de eerste zes maanden van 2003 trouwden vierhonderd mannen met elkaar. Dat waren er in april tot en met juni van dit jaar nog maar 197, terwijl het merendeel van de mensen in het voorjaar of in de zomer trouwt. Bij de huwelijken tus sen twee vrouwen is het beeld ongeveer hetzelfde, zegt demo graaf-statisticus Jan Latten van het CBS. Al met al rekent hij op een kwart minder homohuwe lijken, gerekend over het hele jaar. „Een sterke daling", vindt Latten. „Heel frappant." Vorig jaar al becijferde het CBS dat het totaal aantal huwelijken in Nederland wat terugliep: 3 procent minder dan in 2002. Ook die trend zet door. In het eerste half jaar van 2003 stapten in totaal 39000 Nederlandse stellen met elkaar in het huwe lijksbootje. Dit jaar staat de tel ler na twee kwartalen op 36.000. Het aanloopeffect van de eerste euforie over het homohuwelijk is volgens Latten inmiddels wel weggeëbd. „Dat moet toch on derhand over zijn." Nadat be kend werd dat mensen van het zelfde geslacht met elkaar kon den trouwen, vond er een stormloop plaats. Dat is nu voorbij. „Iedereen die wilde trouwen, heeft het nu onder hand wel gedaan." Voor de daling moet dus een andere oorzaak worden ge zocht. „De laagconjunctuur speelt natuurlijk een rol", meent de onderzoeker. „Men sen wachten met het geven van een huwelijksfeest: dat kost een hoop geld." Toch vindt Latten de recessie geen afdoende ver klaring. „Er moet meer aan de hand zijn." Volgens COC-voorzitter Lam- bertus Luik is het homohuwe lijk een hype geweest. „En die is nu voorbij." (advertentie) Driebergen Driebergen accountants belastingadviseurs RIJNSBURG. 071 4021621 www.driebergendriebergen.nl Horlings, Brouwer Horlings HAARLEM, 023 5319381 www.hbh.nl Kwestro Faas Slobbe RIJNSBURG. 071 3051100 www.kwestrofaasslobbe.nl LTB adviseurs en accountants BV HAARLEM. 023 5512314 LISSE, 0252 430200 www.ltb.nl WEA Randstad Accountants Adviseurs HOOFDDORP. 023 5 611041 www.wearandstad.nl De Meerse Accountants Adviseurs AALSMEER, 0297 386868 www.meerse.nl Van Velzen van de Water accountants belastingadviseurs WARMOND, 071 3012400 www.vanvelzenvandewater.nl Alink Turk accountancy Z0ETERMEER, 079 3411841 www.alink-turk.nl Van den Broek Accountants B.V. N00RDWIJK (ZH), 071 3649990 www.vdbroekaccountants.nl Bruijnse Sanders Accountants en Belastingadviseurs HAARLEM, 023 5327365 www.sandersbv.nl Bruinzeel van der Graaf Accountants en adviseurs LEIDEN, 071 5232424 www.bvdg.nl CMB Accountants HAARLEM/OVERVEEN, 023 5271444 www.cmb-accountants.nl Van der Zwet Accountants en Adviseurs LISSE. 0252 436000 www.vanderzwetaccountants.nl Zirkzee Accountants en Belastingadviseurs Zirkzee Den Os International Tax Lawyers 0EGSTGEEST. 071 5154014 LEIDEN, 071 5724965 www.zirkzee.nl IRA. Een netwerk van 370 accountantskantoren. Samen goed voor 900 vestigingen, lericht op het midden- en kleinbedrijf. Met de kracht, de zekerheid en mogelijkheden an een grote organisatie. Maar ook met het persoonlijke, de mentaliteit, de sfeer en onafhankelijkheid van een klein kantoor. Kijk voor informatie op www.sra.nl. Of neem contact op met een van de kantoren in uw regio. >RA. 370 accountantskantoren. Eén mentaliteit. www.sra.nl Dierenkliniek Trimsalon] telefoon: 020 - 664 20 94 www .dl e ren kil n i ek- u r pa d lefn.com

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5