Vakbonden en oppositie bereiden referendum voor BINNENLAND 1 Verzet tegen gelegenheidswet voor Anne Frank 'Bij de jeugdzorg groeit de radeloosheid' Moordoproep schokt Wïlders GEEN STEM Wijffels houdt zich klaar voor bemiddelingspoging Werkstraf geëist tegen marinier Eric O. Doorbraak met bestraling tumoren in kernreactor YA Weer terreurverdachte in Utrecht aangehouden Nu extra lage rente bij de grootste hypotheekbank. °L en verlaat 4 van LPF' -i- Fractievoorzitter an de LPF scheidt zich JLPF-fractie. Hij keert r de partij LPF. Dit •onnen binnen de For- „jhe beweging. Binnen j'van de LPF heerst al vrede over de leiding en. De fractie van de in spoed- bijeen. Aan het be- e vergadering was de nog aanwezig. stapte hij op. f/i laat 'tich rijden onbekende tussen en Winschoten Q rails gaan liggen en döederentrein over zich Pen. De vrouw bleef on- 'ifetapte na het incident en reed weg. De ge- n machinist zette de zag tot zijn stomme de vrouw wegrennen, robeerde vergeefs ;hterhalen. ^bestrijder esteerd ito - Het openbaar mi- p Curasao heeft giste- ormalige coördinator [ato-team, dat op de ie luchthaven is belast jntrole op drugssmok- jearresteerd. Justitie hem ervan dat hij te- ing drugskoeriers op laven vrije doorgang 'aller ituwelijn - De Betuwelijn valt ïiets minder duur uit Minister Peijs gisteren de garner in over een van 117 miljoen euro ïw van de goederen- Ie eerste zes maanden Het kabinet be- nog op de besteding jevaller, aldus Peijs. elrechter ante succes )e spijbelrechter is in ;n succes. Voor het dit jaar zullen onge notoire spijbe- r de kinderrechter ver- Dat is een verdubbe- ipzichte van vorig jaar. er valt geen van de rs terug in het oude fieldde justitie in Alme- dinsdag 5 oktober 2004 den haag/anp - Tweede-Ka- merlid Wilders heeft gisteren geschokt gereageerd op een poster op de website van Indy- media.nl, waarin wordt opge roepen hem dood te schieten. Het affiche is ondertekend door de Internationale Stalinisten. Wilders voelt zich bedreigd door de poster. „Het is een platte oproep om mij te do den." Hij hecht eraan te bena drukken dat hij geen racist is, maar wel een 'kritische hou ding heeft tegenover de islam'. Woordvoerder Wim van Indy- media.nl neemt de bedreiging niet serieus. Hij kent de Inter nationale Stalinisten niet en de poster lijkt een persiflage op de affiches van de actiegroep In ternationale Socialisten. „Het is een provocatie uit de rechtse hoek", weet Wim. „Dat gebeurt de laatste tijd vaker." De beheerder van de site heeft de oproep meteen in de zoge heten prullenbak gezet, met de opmerking 'nepbericht, provo catie'. Het affiche blijft daar vijf dagen staan en wordt dan weg gegooid. In de tussentijd is het wel zichtbaar. Wilders wil graag dat de poster meteen van de website af gaat. „Ik krijg er veel reacties op. Mensen zien de nuance niet." Het WD-kamerlid heeft nog niet besloten of hij aangifte gaat doen. De foto van Wilders op internet. Foto: WFA/Rein van Zanen R. de Vries: t door OM tM - De officieren van Plooy en F. Teeven, bij het landelijk par ken journalist Peter R. "vorige week gewaar- Voor het bestaan van ^om hem te liquideren. rt)e Vries kwam de in- neer dat crimine- jvember een moord- ip hem wilden plegen, (schrijft dat in zijn we- olumn in de zondag- ein De Telegraaf. Een elerder van justitie be- Hgisteravond dat De 7 onderhoud heeft ge- s'de twee officieren, icate leed dl*anen c - De 41-jarige vrouw ghede die op 1 april met f I inreed op WD-ff actie- Aartsen en diens n Ier der G. Rensink, is in Yirten van de gerechte- v4ioloog en psychiater ontoerekeningsvatbaar r De deskundigen ver- 4 gisteren voor de recht- -Den Haag dat de vrouw olpsychotische wanen. was ervan over- t ze al maanden werd terd en achtervolgd en werd ze gek. tbaar vervoer r duurder lc - Reizen met bus, metro wordt volgend liddeld 2,6 procent De tariefsverhoging •penkaarten in de coop blijft beperkt tot int. Vijftien strippen Itraks 6,50 euro. Perso- reizen met korting be- JO euro, schrijft minister h verkeer aan de Twee- er. Abonnementen wor- pr in prijs verhoogd. i Abel r Mabel [hikel op de voorpagina eren over het gebrek peet van de spelers van ionaal voetbalelftal voor helmus, is een storende [lopen. Waar gesproken [er de 'affaires rond Abel Ider van Méxima', literaard bedoeld 'de af- 5nd Mabel en de vader arnhem/gpd - „Dit proces had nooit gevoerd mogen worden. Als we die les eruit leren, is het toch niet voor niks geweest." Advocaat Knoops had gister middag een pleidooi van zes uur nodig om de rechtbank in Arnhem te vertellen waarom marinier Eric O. nooit door het openbaar ministerie vervolgd had mogen worden voor de dood van een Irakees op 27 de cember vorig jaar. Bovendien betoogde hij dat de beklaagde moet worden vrijgesproken. In de ochtend had officier van justitie Van Dusschoten juist gezegd dat O. wat haar betreft een werkstraf verdient van 240 uur, plus als voorwaardelijke straJf een half jaar militaire de tentie. petten/gpd - De hoge-flux-reac- tor in Petten heeft met succes zeven hersentumoren van een Duitse man bestraald zonder ander weefsel aan te tasten. Dat is een doorbraak in de bestrij ding van tumoren in de herse nen. Tot nu toe werd bij bestra ling ander weefsel beschadigd. Volgens dr. professor Wolfgang Sauerwein is de selectieve kan kerbestraling voor het eerst succesvol toegepast, maar ver keert de 'boriumradiotherapie met neutronen' nog in een ex perimenteel stadium. In sa menwerking met de Vrije Uni versiteit wordt kankeronder zoek verricht onder leiding van het Gemeenschappelijk Cen trum voor Onderzoek van de Europese Commissie dat de re actor in Petten beheert. Patiën ten krijgen in de VU het middel 'borium 10' toegediend dat zich alleen hecht aan kankercellen. In Petten wordt de patiënt met een neutronenbundel be straald. Door dat bombarde ment 'exploderen' de kanker cellen. De rest van het weefsel blijft onaangetast. Sauerwein, werkzaam aan de universiteitskliniek in Essen, verwacht nog minstens 23 an dere kankerpatiënten te moe ten behandelen om de gecom bineerde bestrijding met che micaliën en straling te perfec tioneren. (advertentie) Vanaf zijn stoel naast zijn raadsman hoorde O. de beto gen ogenschijnlijk onaange daan aan. Hij is ervan overtuigd dat hij die middag in december terecht twee waarschuwings schoten loste: één in de lucht en één in de grond, voor een menigte Irakezen die uit zou zijn op plundering. Dét schot, zegt justitie, heeft een toevallige Iraakse passant gedood. Het slachtoffer was een man die helemaal niet uit was op plundering, maar die uit een taxi was gestapt die gestrand was in een file, ontstaan vanwe ge de berging van een container met stalen kasten door de mili tairen. De 34-jarige Irakees wil de te voet verder. Hij werd, al dus justitie, dodelijk getroffen toen hij een praatje maakte met enkele andere Irakezen. Die hadden op enige afstand van de berging gewacht totdat de mili tairen vertrokken, zodat ze de kans kregen om de trailer te strippen, die door de Amerika nen als total-loss was achterge laten. „Er was op dat moment geen enkel dreiging van de groep Ira kezen. Niemand van alle colle ga's van O. ter plekke heeft die ervaren. Er was dus ook voor O. geen enkele reden om waar schuwingsschoten te lossen, waarvan een onschuldige Irake se burger het slachtoffer werd", aldus de officier van justitie. De militaire kamer van de Arn hemse rechtbank doet over twee weken uitspraak den haag - De vakbonden en de oppositie in de Tweede Kamer gaan op zoek naar 40.000 Ne derlanders die zich met hun pas poort in het gemeentehuis wil len melden. Alleen dan kan er een referendum worden gehou den over de kabinetsplannen omtrent vut en prepensioen. Gisteravond kondigden de vak centrales FNV, CNV en MHP aan het referendum in de stei gers te zetten. De oppositiepar tijen PvdA, Groenlinks en SP steunen de stap, maar hopen dat het kabinet voordien nog op andere gedachten komt. Half november behandelt de Tweede Kamer de wet die af schaffing van het prepensioen moet regelen. „We moeten nu de voorbereidingen voor een referendum treffen", lichtte PvdA-kamerlid Jet Bussemaker gisteren toe, „zodat we snel in actie kunnen komen als het ka binet na dat debat aan zijn plannen blijft vasthouden." De volksraadpleging moet vóór 1 januari worden gehouden, omdat de tijdelijke referendum- wet die nu van kracht is na die datum niet meer geldt. Overi gens is het referendum niet bindend en kan het kabinet de uitkomst naast zich neerleggen. „Maar een kabinet dat dat doet, verliest zijn geloofwaardigheid volledig", denkt Bussemaker. SER-voorzitter Herman Wijffels houdt zich gereed voor een be middelingspoging in het con flict tussen de vakbonden en het kabinet. De drie vakcentra les hebben hem gevraagd de rol van bemiddelaar te spelen, maar Wijffels wil eerst van het kabinet horen of dat bereid is mee te werken aan een com promis. Het wachten is op wat vice-pre mier Zalm, die gisteren is terug gekeerd uit Washington, van middag in de Tweede Kamer verklaart. Hij moet reageren op een oproep van PvdA-fractie- voorzitter Wouter Bos om nog een laatste poging te wagen de breuk met de vakbeweging te lijmen. Minister De Geus (soci ale zaken) verklaarde het afge lopen weekeinde dat hij nog wel enige ruimte ziet. Naar alle waarschijnlijkheid CAO-overleg blijft stilliggen De grootste FNV-bond, FNV Bondgenoten, voert voorlopig geen CAO-onderhandelingen. „Uitgangspunt blijft: Geen overleg", zo heeft een woord voerder van de bond gisteren laten weten. Hetzelfde geldt voor de CNV Bedrijvenbond, die in dezelfde sectoren acüef is. „Afgespro ken is dat er tot begin decem ber geen overleg wordt ge voerd", aldus een woordvoer der van de CNV-bond. De vakcentrales FNV, CNV en MHP schortten begin septem ber al het overleg met kabinet en werkgevers op tot en met 2 PvdA-kamerlid Ella Kalsbeek: „Problemen in de jeugdzorg lopen uit de hand." Foto: GPD/Harmen de Jong Mijn uitvaart? Geen idee... Met Yarden geeft u er samen vorm aan! Zorg voor een goede afloop! bel 0800-1292 of surf naar www.yarden.nl den haag - Bijna zevenhonderd niet-crimi- nele jongeren verblijven in een jeugdge vangenis. Zij zijn thuis niet te handhaven en kunnen nergens anders naar toe. Mor gen praat de Tweede Kamer opnieuw over deze problemen met minister Donner van justitie. „Je voelt de radeloosheid bij de ou ders en de instellingen groeien," zegt PvdA-kamerlid Ella Kalsbeek, voormalig staatssecretaris van justitie. „Het is vreselijk om te moeten toezien hoe de problemen in de jeugdzorg uit de hand lopen. Echt vreselijk. En dan gaat de rege ring ook nog eens 40 miljoen bezuinigen op de inrichtingen en 10 miljoen op de ge zinsvoogdij." Kalsbeek heeft zelf geprobeerd het tij te ke ren. Zij was van januari 2001 tot juli 2002 als staatssecretaris van justitie verantwoor delijk voor' de jeugdgevangenissen. „Het is allemaal begonnen in de jaren tachtig. In die tijd zijn veel jeugdinrichtingen gesloten, vanuit het idee dat het 't beste is als je ge dragsgestoorde jongeren zo lang mogelijk thuis behandelt. In mijn tijd ontstonden er grote moeilijkheden met onhandelbare jongeren die niet bij hun ouders konden blijven omdat ze daar mishandeld of seksu eel misbruikt werden of omdat ze te ge dragsgestoord waren. Die zaten soms we ken in een cel op een politiebureau omdat er nergens opvang was." Als staatssecretaris heb ik toen een zoge heten crisisconvenant gesloten, zodat die kinderen terecht konden in de justitiële jeugdinrichtingen, die ook als jeugdgevan genissen functioneren. Prompt bleek er een enorme verborgen vraag te zijn. Ouders en hulpverleners haalden opgelucht adem: de kinderen konden ergens heen! Je zag de aantallen niet-criminele jongeren in de ge vangenissen per maand stijgen." Het laatste jaar groeit de verontwaardiging over het feit dat jongeren die in de knoop zitten tussen jeugdige gevangenen worden neergezet. „Begrijp me goed: ik ben niet één van die mensen die vinden dat crimi nele en niet-criminele jongeren absoluut niet bij elkaar in een inrichting kunnen worden geplaatst. Zolang ze maar in ge- den haag-hilversum/gpd - Een gelegenheidswet om Anne Frank postuum het Nederlan derschap te verlenen, stuit op verzet van wetenschappers. Niod-woordvoerder David Bar- nouw noemt het 'niet kies'. Ook minister Verdonk (vreemdelin genzaken) is tegen. Een meerderheid van de Twee de Kamer wil gehoor geven aan een oproep van de KRO. Die omroep begint volgende week met de verkiezing van de 'grootste Nederlander' aller tij den. De programmamakers, die het idee overnamen van Groot- Brittannië en Duitsland, vinden het fijn als Frank dan de Neder landse nationaliteit heeft. Anne Frank kwam in 1934 naar Ne derland. De Duitsers namen haar en alle andere gevluchte joden in 1941 de Duitse natio naliteit af, waardoor ze state loos werd. „Het is intriest aan dat arme nazi-slachtoffer met terugwer kende kracht het Nederlander schap te verlenen, omdat dat zo prettig is in het kader van een spelletje," meent oud-hoogle raar migratierecht Jessurun d'Oliveira. Bovendien steekt het in een tijd dat het levende niet- Nederlanders steeds moeilijker wordt gemaakt om het staats burgerschap te krijgen. Justitie heeft andere redenen om Anne Frank, die in maart 1945 omkwam in concentratie kamp Bergen-Belsen, niet pos tuum een Nederlands paspoort te geven. Naturalisatie is alleen mogelijk bij personen die in le ven zijn, aldus de woordvoer der van minister Verdonk. Een ruime kamermeerderheid van CDA, PvdA, D66, Groen- Links en LPF is het met die op stelling niet eens. Volgens som mige staatsrechtgeleerden is een wetswijziging wel degelijk mogelijk. „Als er een wetswijzi ging komt om Anne Frank het Nederlands staatsburgerschap te geven, ondersteun ik die van harte", zegt CDA-fractieleider (advertentie) Arbeidstijdenwet. Lik-op-stukbeleid? ,IJlUJj|.ll!!l|]JIIIJ—«ar- oktober, om hun handen vrij te hebben voor het organise ren van acties. De ambtenarenbonden van FNV en CNV hebben nog geen besluit genomen. „Wij moe ten kijken hoe zinvol het is de onderhandelingen te hervat ten", laat een woordvoerder van Abvakabo FNV weten. Hij voegt eraan toe dat het 'lastig ligt'. Het kabinet is als werkge ver direct of indirect bij die onderhandelingen betrokken, legt hij uit. „Als het kabinet vasthoudt aan de nullijn wordt het lastig onderhande len." neemt Wijffels vanmiddag een besluit over een eventuele be middelingspoging. De vakcen trales gaan ervan uit dat de SER-voorzitter eerst een rondje moet maken langs alle partijen om te bekijken wat de mogelijk heden zijn. Pas in een tweede fase zouden concrete onder werpen op tafel komen. CNV-voorzitter Doekle Terpstra zei gistermiddag dat hij graag wil praten over een compromis, maar alleen als het kabinet daartoe ook 'echt bereid' is. „Zeker na de demonstratie van zaterdag zijn wij aan onze ach terban verplicht pas zaken te doen als recht wordt gedaan aan onze standpunten. Met een paar eenvoudige technische veranderingen van de kabinets maatregelen nemen wij geen genoegen", aldus Terpstra, die aankondigt dat het CNV, net als de FNV, druk op de ketel wil houden door de komende we ken meer en grotere acties te houden. In het weekeinde verklaarden Zalm en De Geus nog dat op het punt van vut en prepensi oen geen concessies meer zul len worden gedaan. De FNV hoopt dat Wijffels op dit punt toch nog een gaatje weet te vin den. Justitie zoekt explosieven door Dylan de Gruijl en Patrick Pouw utrecht/gpd - Justitie heeft op nieuw een arrestatie verricht op verdenking van banden met terrorisme. De 31-jarige Utrechter wordt verdacht van het doorspelen van geheime AIVD-informatie. Hij kreeg de geheime stukken van de 34-jari ge AIVD-medewerker die don derdag is opgepakt. Dat zeggen bronnen die betrok ken zijn bij het onderzoek. De aanhouding van de Utrechter, vrijdagochtend om tien voor acht in zijn woning, is tot nog toe stil gehouden. De geheime informatie die de man in han den kreeg van de AIVD-mede- werker zou hij hebben doorge speeld aan een groep Marokka nen die door de inlichtingen dienst in de gaten wordt gehou den. Daardoor weet de groep, drie h vier personen, dat de AIVD ze op de huid zit. Justitie heeft sinds vorige week zondag acht arrestaties verricht in het kader van een groot scheeps terreuronderzoek. Vijf verdachten zitten nog vast. In Utrecht is justitie op zoek naar explosieven. Dat kwam aan het licht bij de massale inval in een bovenwoning in de Utrechtse Bucheliusstraat, vorige week zondag. Vader, moeder en hun 19-jarige zoon Khaüd werden opgepakt. Na twee dagen cel werden de gezinsleden vrijgela ten. Volgens justitie rust er geen enkele verdenking meer op hen. Toch houdt justitie de familie nog in de gaten. Afgelatoen za terdag werd een 30-jang fami lielid uit Brussel, een oom van Khalid, na een bezoek aan de Bucheliusstraat 's avonds rond 11 uur door een achtkoppig ar restatieteam op straat opge pakt. De man uit Brussel werd bij die aanhouding vergezeld door onder meer Khalid, die volgens zijn advocate Zegveld bij die arrestatie een pistool op zijn hoofd gericht kreeg. Khalid werd niet gearresteerd. (advertentie) scheiden groepen zitten kan het wel. Het gaat er tenslotte om dat kinderen niet vast gezet maar opgevoed worden." Er zijn plannen genoeg, maar er is de laat ste jaren bitter weinig gebeurd, constateert Kalsbeek. „De kinderrechters en de voogdij hebben noodoproepen gedaan. Maar het lijkt wel of vooral Donner doof is. Hij wil nu meer kinderen op één kamer plaatsen. Dat mag helemaal niet volgens de wet. Als een van de ouders dat aanvecht bij de rechter is het hele plan gelijk weg." „En dan gaan ze nog voor miljoenen bezui nigen! Weet je dat er in inrichtingen maar één kinderpsychiater drie dagen per week beschikbaar is, voor 120 kinderen? Ik krijg ouders en mensen van de instellingen op bezoek die radeloos vragen: 'Waar moet dat geld vandaan komen?' Ik ga woensdag weer proberen de coalitiepartijen mee te krijgen om die bezuinigingen ongedaan te maken. Over een paar jaar komen die jon geren in de samenleving terug en dan zijn het vast niet allemaal oppassende burgers geworden." Maxime Verhagen. „Ze heeft immers in haar dagboek onom wonden aangegeven dat ze graag Nederlandse zou wor den." David Barnouw van het Neder lands Instituut voor Oorlogsdo cumentatie (Niod) is ontstemd over de pogingen van Kamerle den een uitzondering te maken voor Anne Frank. „Waar heb ben we het over? Over een info- tainmentprogramma! En de po litici buitelen weer over elkaar heen. Anne Frank heeft zo veel geschreven in haar dagboek. Daar kun je uit halen wat je wilt. Als je haar al Nederlandse zou willen maken, dan moet dat ook gelden voor al die dui zenden andere joden." Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3