Opgevoerde scooter ijkt ongrijpbaar GESPREK VAN DE DAG 3Lijnen kan leiden tot eetstoornis3 Voort aal gek ken 'Omgekomen scooterrijders reden te hard' Nieuwe downloadstandaa DAGELIJKS LEVEN 0^3 Z-,£- Jouw K'\t)E.(^eAl Mod WEL &E7VI s 'J MENSELIJK Voor het eerst in de geschiedenis is het wetenschappers gelukt een NEUS HOORN kunstmatig te BEVRUCHTEN. De 24-jarige Lulu uit de dierentuin in Boedapest is nu vier maanden zwanger. Volgens het Duitse Leibniz-instituut in Berlijn kan de geslaagde bevruchting een bijdrage leveren aan het redden van de ernstige bedreigde noordelijke witte neushoorn. Wereldwijd leven er nog maar 32 exemplaren van deze diersoort. Tien daarvan leven in een dierentuin en m gevangenschap plant de bedreigde soort zich nauwelijks voort. Alhoewel Lulu een zuidelijke witte neushoorn is, hopen de onderzoekers dat de gebruikte bevruchtingsprocedure ook werkt bij de noordelijke soort. Het instituut zal spoe dig de proef op de som nemen met Najin, de laatste geslachtsrijpe vrouwelijke noordelijke witte neushoorn in een dierentuin. De Amerikaanse acteur JOHN TRA VOLTA schrijft aan zijn MEMOIRES. Het levensverhaal van de hoofdrol speler u it Saturday Night Fever en Pulp Fiction moet over twee jaar ver schijnen. In een persverklaring wijst Travolta op zijn 50ste verjaardag eer der dit jaar. De acteur zegt zijn 'rijke' leven met anderen te willen delen. Uitgeverij Hyperion, die het boek gaat publiceren, vindt Travolta een van de beste filmsterren. Volgens een woordvoerder gaan de memoires on der meer over de vriendschap van de acteur met Marlon Brando en prinses Diana. Foto: Reuters Koningin BEATRIX gaat vrijdag 19 november naar het zogenoemde Oranje Concert van de JOSTI BAND in de Grote of St. Jacobskerk in Den Haag. Het concert wordt georgani seerd door de NCRV. De Josti Band, een orkest van verstandelijk gehan dicapten, bestaat 38 jaar en ver zorgt regelmatig met aanstekelijk enthousiasme optredens in concert zalen en tv-programma's. Tijdens het Oranje Concert krijgen de or kestleden medewerking van diverse artiesten als Miranda van Kralingen, René Froger en Berget Lewis and the Gospel Train. De presentatie is in handen van Jochem van Gelder. Het Nederlands Danstheater 1 voert op woensdag 24 november in het Lucent Danstheater in Den Haag alsnog een DANSVOORSTELLING uit ter meerdere glorie van het hu welijk van prins FRISO met MABEL. Het evenement is eerder dit jaar uit gesteld naar aanleiding van het overlijden van prinses Juliana. Het programma omvat drie balletten van Paul Lightfoot, Sol León en Jorma Elo. Twee werken zijn wereldpre mières. De koningin en andere le den van de koninklijke familie zul len Friso en Mabel vergezellen. Een POMPOEN van 416 kilo is gisteren uitgeroepen tot de ZWAARSTE VAN EU ROPA. Kweker Jos Ghaye uit het Belgische Tongeren bleek met zijn vrucht de winnaar van het Europese kampioenschap van de World Pumpkin Confedera tion, dezer dagen in het plaatsje Duisburg bij Brussel. Naast tientallen Belgi sche pompoentelers namen ook enkele Duitsers en Nederlanders deel. ,,We wa ren aangenaam verrast dat er dit jaar ondanks de slechte zomer toch zware pom poenen aangeboden werden. Voor zware pompoenen is doorgaans warm weer nodig", zei'de secretaris van de Belgische Pompoenen Confederatie. De hete zomer van 2003 leverde een recordpompoen op van 447 kilo. Op de foto een Duitse inzending. Deze pompoen van 251,8 kilo werd uitgeroepen tot zwaarste pompoen van Duitsland. Foto: EPA Tennistoppers Kim CLUSTERS en Lleyton HEWITT treden februari vol gend jaar met elkaar in het huwelijk. De plechtigheid vindt plaats in Au stralië, het geboorteland van Hewitt. Clijsters en Hewitt hebben zich in december 2003 verloofd. Naast de feestelijkheden in Australië zal er kort daarna in België in intieme, kring een feest worden gehouden in kasteel Saint-Paul in Lummen. Joannes Marijnen Breng de waarheid aan hen die haar begrijpen kunnen lijk gaat. Fabrikanten bouwen tegenwoordig bouten in. Die zijn er heel moeilijk uit te krij gen. Zeggen de dealers. „Gelul!" reageert Frank van Dongen, die jaren in een bromfiets zaak heeft gewerkt. „Een kwestie van drie schroeven en een uurtje werk. Dan rijd je zo harder dan honderd." Het gebeurt continu, zegt hij.Acht van de tien scooters zijn opge voerd." Meer nog dan het mobieltje en Nike-kleding is de scooter hét statussymbool voor menige jon gere, vooral jongens. Maar dan moet-ie na tuurlijk wel heel hard kunnen, „want 45 kilo meter is voor mietjes". Dat is overigens de maximumsnelheid buiten de bebouwde kom, want daarbinnen is het 30. Ruim 75 procent heeft het ding puur voor de 'fun', als onder streping van hun levensstijl. Een klein groepje gebruikt de scooter om er mee naar school of werk te rijden. Anderen zien de lol er minder van in, want scooterrijders hebben zich in hoog tempo ge nesteld in de top-3 van irritaties. Het regent, vooral in de grote steden, klachten over ge vaarlijk rijgedrag op fietspaden, kruisingen en stoepen, over opgevoerde motoren, piepende banden en ingebouwde geluidsinstallaties. Bo vendien zijn scooters een ideaal vervoermiddel voor kleine criminelen zoals tasjesdieven. Het afgelopen weekeinde werd ook weer eens pijn lijk duidelijk dat het niet in de laatste plaats rij dende doodskisten zijn geworden. Drie jon gens uit Zeewolde kwamen het afgelopen weekeinde bij een frontale botsing om het le ven. Ze droegen overigens in tegenstelling tot vele andere brommer- en scooterrijders wel een helm. Vorig jaar kwamen 107 jongeren om het leven door een ongeluk met een brommer of scoo ter. De overheid heeft maatregelen aangekon digd die het aantal ongelukken moeten^ minderen. Een theorie-examen alleen i niet meer voldoende. Er komt een pral<[ men bij. Ook krijgen scooters een kent^, zoals dat bij auto's gebruikelijk is, waar( overtreders makkelijker zijn op te spor^- maatregelen worden echter op z'n vroe( in 2007 van kracht. p Verder is met de Bovag/Rai afgesprokeL branche-organisatie handelaren oproer opvoersetjes meer te verkopen. Een wei verbod is niet mogelijk, omdat iedereet gen terrein met een opgevoerde scooter brommer mag scheuren. Je bent pas im treding als je dat op de openbare weg c^! „Zolang de verkoper er bij zegt dat de sf niet zijn bedoeld om op de openbare w gebruiken, mag je ze verkopen", zegt di woordvoerder van het openbaar ministf „De spullen zijn volledig legaal, maar vk illegaal gebruikt, Daarom kunnen wij df pers niet vervolgen.jt 3VO, de organisatie voor verkeersveilig!) vindt dat vrijblijvendheid tot weinig of i leidt. „Bovag/Rai heeft jaren geleden alt dat ze de handel in tuningsetjes wilden), pakken, maar dat heeft tot nu toe heel 14 effect gehad." 3VO wil dat de leeftijd wfr scooter of brommer mag rijden omhoot van 16 naar 18 jaar. „Dat zou ongeveer t doden per jaar schelen", zegt de woord[ ster. Kabinet en Kamer willen dat niet. ,J heel spijtig, want het ongeluk in Zeewol wijst weer eens hoe ontzettend kwetsb^ op een scooter bent." j I Dick Hofland *In verband met de privacy is de naam lj| van Dongen verzonnen Nog eentje dan. Er is vandaag een voorwaarde die u niet mag neger en: alle woorden al smederijen los gek op pel del etters zijn vindbaar in een woordenboek. 'Ingang' of'in gang', het vers chili sleep weggewerkt bovendien is niet het lees tekening eb ruik om dub belzinnigheden zo onhandelbaar mogelijk te mak en gevolg is dit ratje toe maar in spanning loon tover alen altijd trouwen smet een beetje sluw heiden link se lekte rent over je bliksems nel de enige juiste moge lijkheid tevoorschijn met hor tenen stoten wel licht maar u wee ton zebra vee non vermoei bare her sentjes liepen al war minde tussen tijd en slagen er in knarsend of gesmeer dom dek loof te dichten het wond erge beur tin eenoog wenk hoed at ga at weet eigenlijk niemand precies zo on geveer is het echt erg las helder door in ter pret eren van de kont ekster staat er opslag wel degelijk iets maar watjes nap tof niet en hoe snel hangt af van spatie er talen ten in zich tint aalbes luit u eenmaal waterstaat volgen su- persoon lijk het vervelende probleem dat zich dan we leen sop en baart is de vals es tarten rest u niets an ders dan de zaak tent wee de male natel open best wel irritant verdor iep laatst u alsnog de spatie ver keerd het brein vier de de ze de gelijke ze gereed stal van al hoe rak reten we er klonken jammer de ze nuwbanen maakt enge en verbind in gal thans niet de juiste te rugpijn lijk maar voor u het weet zit u weer op het goede spoor en lopen de zaken als van oud soms nel door de tekst te komen krijgt u nu den ei ging steeds grote rede lente negeren log icarus ten aan dacht zouden beteren dement opleveren. Want alle woorden alsmede rijen losgekoppelde letters zijn vindbaar in een woordenboek: 'in gang' of 'ingang', het verschil is leep weggewerkt. Bovendien is niet het leesteken in gebruik, om dubbelzinnigheden zo on handelbaar mogelijk te maken. Gevolg is dit ratjetoe, maar inspanning loont (overal en altijd trouwens) meteen beetje sluwheid en link selekteren tover je de enige juiste mogelijkheid tevoorschijn. Met horten en stoten wellicht, maar u weet: onze brave en onver moeibare hersentjes liepen al warm in de tussentijd, en slagen er in, knarsend of gesmeerd, om de kloof te dichten. Het wonder gebeurt in een oogwenk. Hoe dat gaat weet eigenlijk niemand precies, zo ongevéér is het echter glashelder: door interpreteren van de kontekst. Er staat op slag wel degelijk iets, maar wat je snapt of niet -en hoe snel- hangt af van spatiëertalent en inzicht in taal. Besluit u een maal wat er staat (volgens u persoonlijk): een pro bleem dat zich dan weieens openbaart is de valse start, en rest u niets anders dan de zaak ten tiveede male na te lopen. Best wel irri tant, verdorie, plaatst u alsnog de spatie ver keerd. Het brein vierde deze degelijke zege reeds, tal van hoera-kreten weerklonken. Jammer, de zenuwbanen maakten geen verbinding, althans niet de juiste. Terug! Pijnlijk, maar voor u het weet zit u weer op het goede spoor en lopen de zaken als vanouds. Om snel door de tekst te komen krijgt u nu de neiging steeds grotere delen te ne geren. Helaas, logica, rust en aandacht zouden bete rendement opleveren. Bete rendement? Ja, één 'r' ontbrak. Gezien? Bij een preventieve controle ging de politie in Utrecht vorige week rigoureus te werk. 'Foute' scooters werden zonder pardon vermorzeld doord reuzengrijparm. Foto: GPD r In het weekeinde dat drie jongens zich met scooters dood reden, bleken bij een controle van zestig scoo ters er slechts twee in or de. Het statussymbool van menige jongere is een gevaar op de weg ge worden, omdat ze bijna allemaal zijn opgevoerd. De handelaren die de opvoer setjes verkopen worden met flu welen handschoenen aangepakt. „Vijfentachtig kilometer." Zo hard gaat zijn scooter. Tim zegt het een beetje nukkig en argwanend, want hij weet ook wel dat het veertig ki lometer harder is dan toegestaan. „Ja, maar ik heb hem zo gekocht en ik kan goed rijden." Tim weet hoe makkelijk brommers en scooters zijn op te voeren.Als je jezelf er even in verdiept heb je het zo voor elkaar. Bij mij zijn de proppen uit de uitlaat gehaald. De politie ziet die dingen niet meteen en let er ook niet op. Zij kijken alleen of er een andere uidaat op zit." Schoolgenoot Marco heeft een scooter die niet harder kan dan de wettelijke 45 kilometer. Dat komt voornamelijk omdat hij er geen cent aan wil uitgeven. Maar hij weet wel wat hij moet doen als hij zich bedenkt. „Dan ga ik gewoon naar de dealer. Die voert hem zonder pro bleem op naar 90 kilometer." Scooterdealers bestrijden dat dat zo gemakke- Of er vaker ongezond wordt gelijnd dan vroeger, kan onderzoekster Matty Crone niet zeggen want het is de eerste keer dat het lijnen van meisjes op deze schaal is onder zocht. Maar het aantal meisjes met eetstoornissen als anorexia of bouli- mia neemt volgens haar wel toe. „En lijnen is wel een risicofactor om een eetstoornis te ontwikkelen." De resultaten van het TNO-onderzoek zijn in Rotterdam gepresenteerd op een landelijk congres over eetstoor nissen. Met name meisjes met overgewicht lijnen vaak extreem. Dat is dubbel fout: ze zijn én te dik én ze lijnen op een ongezonde manier. Een andere opvallende conclusie is dat bijna de helft van de meiden met een nor maal gewicht wel eens ongezond lijnt. In het rapport staat verder dat één op de vijf meisjes die te licht zijn ook ongezond afslanken. Jonge meiden kiezen voor diëten en andere vormen van lijnen omdat ze graag 'mooi en slank willen zijn'. Of ze vinden dat lijnen hen een 'trots gevoel geeft' als ze dat weten vol te houden. Dat geldt ook voor meisjes die eigenlijk helemaal niet te dik zijn. Zij laten zich vaak beïnvloeden door zussen of vriendinnen die zich veel bezighouden met hun gewicht. Crone: „De onderzochte meisjes zitten in de adolescentie. Ze groeien en hun lichaam verandert. Vervol gens gaan ze twijfelen: 'Ben ik wel mooi genoeg?'. Dat kan leiden tot extremen vormen van lijnen". Bij extreem lijngedrag gebruiken de pubermeiden laxeermiddelen of kotsen ze hun eten weer uit. Van de onderzochte groep zegt vier procent dat de afgelopen maand te hebben gedaan. Nog eens elf procent van de meisjes erkent de afgelopen maand onge zond te hebben gelijnd. Ze slaan maaltijden over, drinken te veel wa ter, slikken te veel dieetpillen of vol gen te strikte afslankkuren. Meisjes die extreem lijnen roken vaker dan hun leeftijdgenootjes en hebben ook een lager zelfvertrouwen dan andere meisjes. Voor ouders is het lastig om onge zond afslanken bij hun dochters te herkennen, vertelt onderzoekster Crone. „In de praktijk blijkt dat ou ders het pas laat in de gaten hebben als hun land een eetstoornis heeft, zelfs al hebben ze een goede onder linge band. Tijdens de opvoeding is het belangrijk om te wijzen op ver standig eten om overgewicht tegen te gaan. Maar ouders zouden ook moeten wijzen op de risico's van ongezond lijnen. gpd De politie vermoedt dat de twee scooterbestuurders, die in de nacht van zaterdag op zondag omkwamen bij een frontale bot sing in Zeewolde, veel te hard hebben gereden. Dat maakte een politiewoordvoerder giste ren bekend. Ook een passagier overleed bij het ongeval. Omdat er geen remsporen zijn gevon den op het wegdek, kan de poli tie het vermoeden niet hard ma ken. „Met remsporen kunnen we berekenen hoe hard de scooters hebben gereden, maar die hebben we hier niet aange troffen op het wegdek. Het moet hard zijn gegaan, harder dan de toegestane 45 kilometer per uur. Anders waren de jongens niet overleden." De meeste scooters zijn er niet op gebouwd. Snel remmen bij zo'n hoge snelheid is onmogelijk. Dat verklaart de vaak ernstige gevolgen van scooterongelukken, anp Philips, Sony en andere grote technologiebedrijven or kelen een nieuwe, wereldwijde standaard waarmee cr menten gemakkelijk legaal muziek en films kunnen d; loaden. Nu bestaan er nog meerdere systemen naast lv De alliantie bestaat uit Philips, Sony, Hewlett-Packard, Samsung, News Corp (filmstudio 2(P Century Fox), Inter Trust en Matsushita. Opvallend is?1 crosoft en Apple in dat rijtje ontbreken. Apple verkoof populaire i-Pod, waarmee muziek legaal bij Apple gec1 load kan worden. Producenten van muziek en films vj8 hun producten van technologie die piraterij moet tegL Het gaat om allerlei verschillende soorten anti-pirater des. Nadeel daarvan is dat klanten die legaal product® het internet willen aanschaffen in principe voor elke p tent een andere apparaat zouden moeten aanschaffet] Het consortium gaat onder de naam Coral een nieuwgj daard ontwikkelen. Volgens Philips moet het mogelijk) om begin volgend jaar al een standaard te hebben. „0 gangspunt is dat we het de consumenten veel gemakt willen maken. Straks kun je bijvoorbeeld met een appj] van ons muziek van Sony legaal kopen. Nu kan dat ni$i wordt ook mogelijk om muziek of film van het ene m$i paraat naar het andere te transporteren." gpd n

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2