t Beestenbende trekt dwars door de stad NAGENIETEN??? Leidens Ontzet tv west Stil protest tegen oneerlijke dood Sigarenzaak 1 inslag met kabelbedrijven Voorschoten overvallen OPEN HUIZEN ROUTE Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad DINSDAG 5 OKTOBER 2004 gQ SPEURDERS Plaats nu uw speurder via wnww.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 'anp/gpd - Door flink '9rijzen van de concur- uiken, wil KPN met d van digitale televisie slag slaan. Over twee inen huishoudens in ld al vanaf 7,95 euro I de 26 populairste te- de zeventien best be- adiozenders ontvan- ~)eten daarvoor een itvanger kopen voor p antenne is gratis. Dit telecomconcem giste- cugemaa kt. t daarmee ambitieus •visiemarkt. Het con- lotaandeelhouder van het bedrijf dat al jaar draadloze digitale "in dvd-kwaliteit) uit- ^vaarvoor KPN nu ook Jjptreden als verkoper Jnnementen. de voor het goed- irief is dat klanten ook 'foonaansluiting en Jtemetverbinding bij De maximumprijs [5 euro is echter lager digitale televisie kost bij de meeste huidige aanbie ders, zoals Casema en UPC. KPN gaf eerder dit jaar aan weer in de tv-markt te willen stappen, omdat de markten voor telefonie, internet en tele visie steeds meer naar elkaar toegroeien. Dit leidde tot irrita tie bij de traditionele kabelaan bieders, die hun inkomsten be dreigd zien. Bovendien ontvin gen ze een brief van KPN waar in dat bedrijf toegang tot hun netwerken eiste. KPN-bestuursvoorzitter Ad Scheepbouwer zei gisteren een belangrijk deel van zijn huidige klanten te willen overhalen om televisie via KPN te ontvangen. Het aanbod blijft voorlopig be perkt tot de Randstad, waar Di- gitenne nu alleen nog actief is. Eind 2006 moet heel Nederland bereikbaar zijn. De klant moet niet op een vol ledig aanbod van tv-zenders re kenen. In tegenstelling tot de concurrenten, die soms wel tachtig tv-kanalen doorgeven, kiest KPN voor een samenstel ling van 'populaire zenders'. Daarbij vallen BBC 1 en 2, en de Duitse zenders buiten de boot. Dieren, in de ruimste zin des woords, trokken gisteren tijdens de optocht aan de Leidenaars voorbij. De makers van De Roze Panters waren bepaald niet zuinig geweest met de verfkwast. Foto: Henk Bouwman (advertentie) Dankzij alle vrijwilligers, politie, brandweer, gemeente en horeca was het een geweldige 3 oktoberviering. Maar bovenal was het geweldig dankzij u als mede levende en meevierende Leidenaar. de vele nieuwe leden van Jkom. Wilt u ook de 3 October ling steunen, geeft u zich dan y'd (slechts 5 per jaar) en h naam en adres naar jdnummer 10411, VB Leiden (postzegel niet nodig). COMMENTAAR NATIONAAL SYMBOOL leiden - In het jaar dat Wereld dierendag en Leidens Ontzet samenvallen, ligt het thema voor de optocht voor de hand: dieren, in de ruimste zin van het woord. Drie rijen dik ston den de Leidenaars gistermiddag opgesteld om deze 'beesten bende' voorbij te zien trekken. Van de Leidse koekeroe tot een echte kudde schapen, van fa beldieren tot een uitbundige vogeltjesdans: even was de stad een grote dierentuin. Jannie Knetsch (74) en haar zus Corrie Lardee (68) weten pre cies waar ze moeten zijn. ,,Zo dicht mogelijk bij het vertrek punt van de optocht. Dan heeft iedereen er nog zin in en slui ten alle groepen nog netjes aan", legt Knetsch uit, een ge boren en getogen Leidse. Dus is het tweetal met stoeltjes neer gestreken langs het Levendaal. „Het is een soort verbroede ring, hè", omschrijft Knetsch het gevoel dat de optocht bij haar oproept. Haar zus heeft kleinzoon Mike (3) op schoot. Ademloos kijkt het knulletje naar de paarden tram vol geschminkte kinder tjes die liedjes van Annie M.G. Schmidt zingen. Kleindochter Nina (5) zit op de grond. Zodra muziekvereniging Tamarco met veel kabaal aan komt gemar cheerd, drukt ze haar handen tegen de oren. Pas wanneer een wagen vol met Sesamstraatfigu ren voorbijkomt, is ze weer vol aandacht. De twee zussen kennen de op tocht 'van haver tot gort'. Van kinds af aan hebben ze de stoet door de stad zien trekken, de cennia achtereen. „Hij is nu mooi, hoor, de optocht. Maar vroeger had je van die histori- Aantal mensen onwel bij viering 3 oktober Bij het uitdelen van haring en wittebrood gisterochtend werd een aantal mensen in de lange rij wachtenden voor De Waag onwel. Ook kwamen er meldingen binnen van mensen die in cafés niet goed werden. Bij één persoon mocht reanimatie niet meer baten. Na afloop van de optocht ontstond bij er bij café DeTregter op de Witte Singel een forse verkeersopstopping. Door de chaos konden twee ambulances de kroeg, waar twee mensen onwel waren geworden, moeilijk bereiken. De optocht moest 's middags rond twee uur kort worden stilgelegd omdat een auto van de Huisartsenpost aan de Raamsteeg onder bege leiding van motoragenten het centrum uit moest. sche thema's. Daar genoten we van. De Spanjaarden, de Geu zen en alle hoofdrolspelers van Leidens Ontzet kwamen dan voorbij in van die prachtige kostuums", zegt Lardee. Het gesprek komt op de 'gaten'. Een onvermijdelijk onderwerp wanneer de optocht ter sprake komt. Ze horen er gewoon bij, vinden de dames. Eigenlijk is (advertentie) het nooit anders geweest. „Vroeger pauzeerden de deel nemers bij de Theetuin op de Witte Singel", weet Lardee nog. „Nou, de tweede helft van de optocht zag er dan ook niet erg verzorgd uit. De mensen waren het zat, er vielen overal gaten." Pagina's Ri en R3: Meer over Leidens Ontzet Hilversum - Frits van Turen- hout is overleden. De man die vele jaren de voetbal- en toto uitslagen voorlas, stierf zondag op 91-jarige leeftijd in Blari- cum. Van Turenhout werd een begrip in Nederland, zijn type rende uitspraak van een doel- punüoos gelijkspel leverde hem de bijnaam 'Mr. 0-0' op. Het voorlezen van de toto-uitslagen was een bijbaantje voor Van Turenhout. Zijn hoofdfunctie was studiochef bij de KRO, bij welke omroep hij in dienst was van 1932 tot 1978. Pagina Media Jonge meiden lijnen ongezond den haag - Een kwart van de meisjes tussen 13 en 18 jaar lijnt wel eens extreem onge zond. Ze gebruiken laxeermid delen of steken na een maaltijd de vinger in hun keel. Nog eens een kwart van de pubermeiden lijnt ongezond, doordat ze maaltijden overslaan of te strik te afslankkuren volgen. In to taal heeft tachtig procent van de meisjes in deze leeftijds groep wel eens gelijnd. Een en ander blijkt uit onder zoek van TNO uit Leiden onder bijna 1200 meisjes. Pagina Gesprek van de Dag Referendum over vut in de maak den haag - De vakbonden be reiden met steun van de oppo sitie in de Tweede Kamer een referendum voor over de om streden kabinetsplannen voor vut en preprensioen. Zij gaan op zoek naar 40.000 Nederlan ders die de aanvraag willen on dersteunen. Een dergelijk refe rendum moet voor 1 januari worden gehouden. Het kabinet is niet gebonden aan de uit komst. Pagina Binnenland 1 (advertentie) 1 Vnnrcrhfttpn bezingen in hun hun trouw aan Vorst, §ln Recht. De Duitse na- ymne staat sinds 1945 ten van Eenheid, Recht Het Wilhelmus mist ijke nationale missie, it het gebrek aan natio- bolen van dit land en Dat het nationale voet- het volkslied kauw eend aanhoort en dat Sgeen Oranje terugge- ■tot een vrolijke uitdos- in feestelijke Koningin- oont de on- gheid des te ider. I van Oranje- igen maakte t weekeinde zorgen over rek aan cultuurhisto- ef. De kampioenen van kse ronde van ambach- lelen slagen er zelf nau- i de nationale identiteit loderner jasje te steken, di hebben ze wel gelijk besef van de nationale eschiedenis een inspi- 1 kan zijn in een tijd lakking en eenvormig- vraag is echter waaruit >nale identiteit bestaat, Iiit de bijna clichémati- trijd van dominee en doet dezer dagen een middels een quiz de Grootste Nederlander te selecte ren en daarmee de zoektocht naar een nationaal symbool ge zicht te geven. Wie de lijst van genomineerde grootheden ziet, schrikt. Er staan nogal wat min der bekende namen op - het geen overigens vooral iets zegt over de stand van het geschiede nisonderwijs. Er ontbreken ook belangrijke figuren, zoals de Britse monnik Bonifatius die in 754 bij Dokkum werd vermoord en die als grondlegger wordt be schouwd van de kerstening van de Noordelijke Neder landen. De KRO heeft voor haar infotainment vooral Bekende Neder landers uitgezocht waarbij overigens André Hazes opmerkelijk ont breekt Zo vluchtig is roem. De omroep wil nu ook graag An ne Frank nomineren, het staten loze meisje waarvan het onder duikadres in 1944 werd verra den. De wet staat echter niet toe dat iemand postuum het Nederlan derschap krijgt Dat is misschien maar beter ook: de moord op Anne Frank markeert niet de fraaiste periode uit de vader landse geschiedenis, namelijk het vrij massaal in de steek laten van joodse medeburgers. Peter de Vries De stille tocht voerde naar de begraafplaats waar de 3-jarige peuter vorige week donderdag werd begra ven. Foto: ANP/Robert Utrecht voorschoten - De eigenaar van een sigarenzaak aan het Kamer- lingh Onnesplantsoen in Voor schoten is gisteren aan het eind van de middag lichtgewond ge raakt bij een gewapende over val op zijn winkel. Hij werd ge stoken door een van de twee overvallers toen hij probeerde te voorkomen dat zij een greep in de kassa deden. Óndanks de tegenwerking van de winkelier slaagden de twee mannen erin om geld te stelen. Een getuige, die probeerde de mannen tegen te houden, raak te niet noemenswaardig ge wond. door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Een Stille tocht voor Savanna. „Om haar een laatste groet te brengen, om samen verdriet te tonen en te delen, en om haar een waar dig afscheid te gunnen. Na zo'n kort en ongelukldg leven heeft zij daar recht op." Met die woorden rechtvaardigde burge meester Schoof van Alphen aan den Rijn gisteravond de stille tocht richting Oosterbegraaf plaats. Minstens 350 mensen lopen mee, als woordloos pro test tegen een oneerlijke dood. Het is twee weken geleden dat de Alphense Savanna door ver stikking om het leven kwam. Haar dood kwam bij toeval aan het licht: toen agenten routine matig de auto onderzochten en het dode lichaampje in de kof ferbak vonden. In de auto zaten de moeder van Savanna met haar partner en hun vier maan den oude dochtertje Rowena. In de dagen die volgden kwa men steeds meer feiten aan het licht. Savanna's moeder had veel problemen. Een legertje hulpverleners liep haar deur plat. Buren uit de Castorstraat waar het gezin woonde, vonden dat de hulpverlening had ge faald. Zij hadden diverse keren het vermoeden geuit dat Savan na werd mishandeld. Vrijwel di rect na haar dood klonk in de Castorflat de roep om een stille tocht. Aanvankelijk was die vooral bedoeld als 'uiting van protest tegen jeugdzorg, kin derbescherming en alle andere organisaties die steken laten vallen'. Maar deze avond blijkt dat er vooral wordt gelopen voor Savanna. Om dit meisje de warmte te brengen die ze bij le ven niet heeft gehad. Opvallend veel jongeren lopen mee in de stoet. „Elk kind heeft recht op liefde", zegt de 14-jari- ge Boy van Dam. „Savanna heeft nooit liefde gekend." Bur gemeester Schoof, die de men sen bij de Oosterbegraafplaats opwacht, heeft het een half uurtje later in zijn toespraak ook over 'recht op liefde'. En over 'recht op aandacht en ge borgenheid'. Voor de ingang van de begraaf plaats leggen mensen bloemen en knuffels neer. „Je moet toch wat", verklaart S. van Driel dat gebaar. „Ik kende Savanna niet. Maar door alles wat ik in de kranten heb gelezen, kwam ze heel dichtbij. Pagina R2: Maribel Cisterna: Dit gebaar doet me veel (advertentie) Kijk vanavond naar een uitgebreid verslag van een weekendje met Johan Eikelboom. Om 19.55, 21.30, 22.30 uur en vervolgens elk uur op TV West De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9,7" j BI Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM V Adres: Postcode /Plaats: Telefoon: iivm bezorgcontrole) Geboortedatu m emailadres. BVP3 Ma I'm vr Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 - 1711 E-mail, Iezersservlce<3>hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Deze aanbieding ls geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1