LEIDE Drie oktober verloopt kalm en feestelijk REGIO Over Berg op Zoom en Koppelstock de Veerman 'We gaan gewoon in de rij staan, hoor' STUDIE EN BEROEP --an der Werf of Van der Werff? [JBOUT - 640 10 40 'Het is nooit hetzelfde, er is altijd weer iets nieuws' BEZOEK DE BEURS!!! OQZ Leidsch Dagblad Q wereld, mijn krant. eidsch Dagblad (advertentie) unt ons maar er niet bellen! ïlschadespecialisten Westzijde 326 1506 GK Zaandam 'ihulpbijletselschade.nl et dan toch nodig is: fwesties die als een eeu- jagteken boven de stad Waarom beeft Leiden terenbuurt? Wie is de inan van Leiden? Kan je Ichtenwater drinken? De - -jleidse Kwesties biedt bvoord op vragen die elke ^ar zich wel eens stelt. Af- 27: Wat is de juiste Jijze van de naam van Lei- proemdste burgemeester: |r Werf of Van der Werff lar en dag kijkt Pieter isz. van der Werf fier en anaf zijn massief stenen uit over het naar hem mde Van der Werfpark. >f dat nog niet genoeg eer t hij ook een eigen straat en: de Van der Werf- Maar hij heeft ook, zoals i-burgemeester van de- een eigen glas-in-lood- 1 het stadhuis. Dat ver- Jehalve zijn familiewa- naam Van der Werff. En Ier Prins en de Grote idse Larousse Encyclo- ioemen deze bekende iar Pieter Adriaensz van jr Werf, of Van der Werff, a van de vier burgemees- n Leiden tijdens het be- (jontzet van deze stad in Hij is de man die volgens plevering zijn arm aan- jjan de hongerige bevol- aie zich in ruil voor voed sel wel wilden overgeven aan de Spanjaarden. Ondanks het feit dat hij inmid dels al meer dan 400 jaar dood is, weten we vrij veel van deze man. Wie zijn vader was, waar hij woonde, wat hij voor de stad heeft gedaan in de dertien jaren dat hij stadsbestuurder was en waar hij begraven ligt. Hij is vereeuwigd op talloze prenten en schilderijen en beschreven in vele boeken en gedichten. Weten we dan echt niet hoe we zijn naam moeten schrijven? Nee, zegt Piet de Baar van het stadsarchief stellig. „Op zijn graf in de Hooglandse Kerk staat Pieter Adriaensz van de Werf. Maar of dat de juiste spel wijze is, is niet duidelijk. Hij is in 1604 overleden, die steen is pas in 1661 aangebracht. Graf inscripties werden vroeger bo vendien niet met dezelfde nauwkeurigheid als tegenwoor dig gezet. Integendeel zelfs. De meest onnozele schrijffouten tref je juist aan op oude grafzer ken. En het monument boven zijn graf, dat overigens pas rond 1760 is geplaatst, vermeldt al leen zijn naam in het Latijn: Pethro Hadriani Wervio. Daar wordt je dus ook niet wijzer van." In die tijd bestond er in elk ge val nog geen vastgestelde schrijfwijze voor namen zoals tegenwoordig het geval is, weet De Baar. „Wel kun je met zeker heid stellen dat men in die da gen een voorkeur had voor ff in plaats van f. In elk geval is de juiste schrijfwijze van zijn pa- troniem - zijn tweede naam die is afgeleid van zijn vaders naam - zeker met ae in plaats van aa: Adriaensz dus. De dubbele a bestond toen gewoon niet in Holland." De enige die dus uitsluitsel zou kunnen geven over de juiste schrijfwijze van zijn eigen ach ternaam is Pieter Adriaensz zelf. De Baar: „Omdat hij zo lang burgemeester is geweest zijn er talloze stukken in het archief met zijn handtekening. Maar helaas ondertekende hij alle stukken met Pieter Adriaensz." Komt de naam Van der Werf of Werff dan nergens voor in het archief? „Jawel", verzucht De Baar, „ik ben twee reiskosten declaraties van hem tegen ge komen die door één klerk van het stadhuis zijn opgesteld. In de declaratie van 9 februari 1582 noemt deze ambtenaar de burgemeester Van der Werf. En in de declaratie van 10 april 1582 noemt diezelfde klerk hem Van der Werff. Het lijkt mij dus dat beide schrijfwijzen goed zijn." Timoteus Waarsenburg Het monument boven het graf van burgemeester Van der Werf(f) in de Hooglandse Kerk, dat overigens pas rond 1760 is geplaatst, vermeldt alleen zijn naam in het Latijn: Pethro Hadri ani Wervio. Foto: Hielco Kuipers vervolg van voorpagina leiden - Drie rijen dik staat het publiek overal langs de route van de optocht. Ouders nemen hun kinderen op de schouders om ze een blik op de stoet te gunnen. Op de Breestraat en Korenvaarstraat worden de da ken van de bushokjes als 'tribu nes' gebruikt. H. Tijsterman geniet met volle teugen. Negentig jaar oud is ze en geen optocht heeft ze over geslagen. Met de 'Feestwijzer' op de knieën ontgaat haar niets van wat er voorbij komt. „Het is nooit hetzelfde, er is altijd weer iets nieuws", zegt ze opgeto gen. „En we hebben geluk met het weer. De verklede gezelschappen trekken in een gemoedelijk tempo aan het publiek voorbij. De konijnen uit de boekjes van Dick Bruna zijn van de partij. Evenals een Chinese draak. Een praalwagen geeft een nieuwe inhoud aan het begrip 'dieren- verwendag'. Een echte poedel krijgt hier live een knipbeurt. En de kippetjes die aan het spit draaien, doen dat onder het bordje 'zonnestudio'. Een com plete kudde schapen wordt zelfs door de straten voortge dreven. Tot grote hilariteit van de omstanders. „Ha, shoarma vlees. Waar zijn de knoflook saus en de broodjes dan?" De toeloop bij de Aubade in het Van der Werfpark was dit jaar groter dan ooit. De tekstboekjes waren al ruim voor acht uur op. Foto: Mark Lamers door Timoteus Waarsenburg leiden - Maandagochtend 06.45 uur. Op het tijdstip dat de allervroegste vogels in de meeste steden en dorpen net ontwa ken, is het in Leiden al een drukte van belang. Feestvierders van alle leeftijden lopen opgewekt, vrolijk babbelend, sommigen zelfs fluitend, over de Kore- vaarstraat richting het Stadhuisplein. Voor de reveille, het officiële startsein van de drie oktoberviering. Brasserie Voor Af en Toe aan de Boter markt doet op dit vroege uur goede za ken. Geen beter smeermiddel voor de keel dan een kop hete koffie. „Ik ben al blij dat ik het dit jaar gered heb om op tijd te zijn voor de reveille", zegt Marco Kleijn uit Leiderdorp. „Ik had geen tijd om thuis ook nog koffie te zetten." Als geboren en getogen Leidenaar krijgt hij elk jaar nog steeds de kriebels in zijn buik als het einde van de maand sep tember nadert. „Ik woon al tien jaar niet meer in Lei den. Maar ik zorg elk jaar weer dat ik op drie oktober vrij ben. Meestal lukt het me niet om de reveille en koraalmuziek in het Van der Werfpark te halen. De kroegentocht eist dan z'n tol, hé. Maar dit jaar was dat anders. Zaterdagavond stappen, zondag lekker niks doen. En vandaag dus vroeg op." Het lijkt alsof hij niet de enige is die dankzij de rustdag tussen de traditioneel 'zware' avond van twee oktober en de feitelijke viering van Leidens Ontzet op 4 oktober om zeven uur 's ochtends van de partij is. Het Stadhuisplein heeft nog nooit zo vol ge staan. En een uurtje later in het Van der Werfpark is het niet anders. Leden van de 3 October-Vereeniging de len bij de ingang van het park tekstboek jes uit. De 2000 gratis exemplaren zijn al ver voor achten op, terwijl het publiek blijf toestromen. Om toch aan de vraag naar tekstboekjes te kunnen voldoen, worden enkele dozen met dikkere tekst bundels open getrokken. Deze boekjes gaan voor 2,50 euro van de hand. Maar de vraag blijft groter dan het aanbod. „Heb je nog meer boekjes?", roept een duidelijk teleurgestelde jongeman die zich met een wapperend tientje rond een boekjesverkoper verdringt. Maar he laas, hij zal met iemand moeten meekij ken Net als zoveel bezoekers overigens. Als het letterlijk zwart van de mensen ziet in het Van der Werfpark, zet de mu ziek in en zingt de massa ijverig mee. Over Berg op Zoom en Koppelstock de Veerman. Een half uur lang klinken de vaderlandse gezangen uit duizenden ke len door het park. Om half negen, vlak voor het laatste lied, krijgt Van der werf een krans om zijn nek gehangen. „Begin dit jaar", spreekt Lenferink de massa toe, „was het precies 400 jaar geleden dat Van der Werf stierf. En tot mijn grote schande moet ik be kennen dat we dat als gemeente gewoon vergeten zijn. Dus belooft u mij dat u vandaag allemaal een extra glaasje ko renwijn drinkt op Van der Werf. Een fij ne 3 oktober toegewenst!" Als het applaus wegsterft, zet de muziek in voor het laatste nummer van deze ochtend: het Wilhelmus. De kop is eraf, het feest kan beginnen. Op naar de Waag voor haring en wittebrood. Of niet? Een ventje van een jaar of vijf kijkt zijn vader bijna smekend aan. „Pap, zul len we eerst even naar de kennis gaan en dan het eten halen?" LEIDSE KWESTIES door Nienke Ledegang leiden - Knipperend met de ogen - vanwege het licht? De slaap? Een kater? - verlaat de een na de ander deze ochtend de Waag. Plastic tasjes, Tupper- warebakjes of gebruikte frites- sausemmertjes onder de arm geklemd. De beloning voor het vroege opstaan zijn een paar haringen en een homp wit brood. „Ieeeh, dit is echt lugu ber", lalt een stomdronken stu dente, die zo scheel uit haar ogen kijkt dat het lijkt alsof ze al twee nachten niet heeft gesla pen. „Je krijgt gewoon een hele vis mee, zoals je hem ook in de winkel krijgt. Getver." Ze neemt nog maar eens een ferme slok bier. Ze is niet meer zo fit dat ze de lange rij Katwijkse visboeren ziet, pal tegenover de V&D, die in rap tempo de ene na de an dere haring schoonmaken. Maar verder is de stemming op perbest, daar bij de Waag, waar sinds vanmorgen half acht de haring en het witbrood, dit jaar voor het eerst het Geusje, wor den uitgedeeld. Lange rijen staan er, tot aan de Boom- markt, aan de achterkant van het postkantoor. Als moeder, dochter en kleindochter Riet kerken uit Leiden de rij zien, kijken ze elkaar even ontmoe digd aan. „Sjee, moet je kijken, het is nog nooit zo druk ge weest", zegt dochter. „Maar we doen het gewoon, hoor. Oh, een half uurtje? Dat gaat nog wel." Want zo lang duurt het op dit tijdstip ongeveer: een half uur- p'e en je staat in de Waag. Daar is het warm en delen de vissers vrouwen op een verhoging ha ringen uit een ton uit. De fanfa re blaast een gezellig deuntje en dat er een penetrante vislucht hangt, maakt na vijf minuten niet meer uit. Eenmaal buiten, staan Ilja Booij en Marinke de Rooij het brood te keuren. „Het is prima. Je kunt er nog steeds van plukken, dat is het belangrijkste. En kijk, heb je gezien dat ze een eigen ouweltje hebben? Van de 3 Oc- tober-Vereeniging", laat De Rooij zien. Haar moeder staat in de rij voor het schoonmaken, dat volgens De Rooij langer duurt dan het ophalen van de haring en het witbrood in de Waag. Bij McDonald's, net over de brug, zit de familie Aalbers - va- 1 iken chauffeur ipho tegen brug m te Een 37-jarige man uit deel Pest botste in de nacht e erdag op zondag met xiksilo op de brugleuning van natole^nl'nabrug, op de krui- t be-n de Kanaalweg en de lar Ijndijk. Een blaastest gaf pge-/l als uitslag terwijl de li- akkeP 's- man kreeg een Hen verbaal en kon zijn rij- pj. inleveren. De politie eite P afgelopen twee dagen |1 vijf mensen aan voor t vanPn onder invloed. Onder )t)refen een bromfietser en ge- iser. weer 7-18) rijdt snrjster aan en Een 28-jarige fietsster (en is zondagmiddag op jatrastraat aangereden in auto die werd be- loor een Leidse (45). De kwam vanuit een uitrit :n aantal auto's door in file stonden. De au- iste die in tegenoverge- ichting van de file reed, niet meer ontwijken, iter is met hoofdletsel LUMC gebracht. af. lurifc dinsdag 5 oktober 2004 R1 der, moeder, zoon, dochter en oma - uit Leiden een kopje kof fie te drinken. Ze zijn vergeten zich in te schrijven voor 'een harinkje'. Jammer, zegt vader. „Ik had graag gewild, maar ei genlijk vergeten we het elk jaar. Misschien gaan we om elf uur even kijken. Als de rijen weg zijn en ze de overgebleven vis uitdelen aan passanten." De fa milie heeft een heel program ma. Ze komen net bij de Reveil le vandaan en gaan vanmiddag óf naar de Lakenhal óf naar de kermis ('Yes, de kermis', aldus de twee jongsten). En vanavond eten ze hutspot. Veel meer tijd om te filosoferen over het feestprogramma heeft de familie Aalbers niet. Ze heb ben dan misschien de haring en wittebrood gemist, de rest van het programma doen ze volop mee. De kermis komt al weer langzaam tot leven en de vroegste meute zwermt uit over de stad. Iedereen heeft er weer zin in. Behalve misschien die studente, voor haar is het beter haar bed op te zoeken. leiden - De viering van Leidens ontzet is gisteren rustig en zon der grote wanordelijkheden ver lopen. Wel verrichtte de politie in de nacht van 3 op 4 oktober zeven arrestaties voor uiteenlo pende feiten. Er waren echter geen grote vechtpartijen of an dere openbare orde-problemen. Vier mensen deden aangifte van zakkenrollerij. De politie is tevreden over het verloop van de festiviteiten. Het bleef bij incidenten, zo namen agenten gistermiddag op de Hoge Rijndijk van een snack barhouder een honderdtal bier blikjes in beslag. De man was il legaal zijn waar aan het verko pen aan de kijkers van de op tocht. Zondagnacht rond 01.30 uur hield de politie op de Nieuwe Beestenmarkt een Leidenaar (16) en een 21-jarige man uit Den Haag aan. Zij hadden een 23-jarige Leidenaar een gebro ken neus geslagen. Op de Haar lemmerstraat pakte de politie diezelfde nacht drie mannen op. Twee van hen, Zoeterwou- denaars van 23 en 21. beledig den een agent. Een 17-jarige Leidenaar stond onder de ogen van de politie op een fiets te springen die hij naar later bleek op de Breestraat had gestolen. Kort voor vijf uur 's ochtends moest de politie nog ingrijpen bij een ruzie op de Nieuwe Beestenmarkt. Daarbij werd een 30 jarige man uit Beverwijk en een 24-jarige man uit Den Bosch aangehouden. Alle ver dachten zijn na hun verhoor en het opmaken van een proces verbaal in de loop van gisteren weer op vrije voeten gesteld. Burgemeester Henri Lenferink (PvdA), die voor de tweede keer de viering van 3 oktober in Lei den meemaakte, was blij met het relatief rustig verloop van de festiviteiten. „Ik heb de hele dag genoten, mede door het verbazend goede weer. Geluk kig is het rustig gebleven. Er waren niet meer incidenten dan voorgaande jaren." (advertentie) Ea Iüfix J Bezoek de beurs voor informatie over: Studie Opleiding Wegen naar werk Banen Reïntegratie Lezingen workshops Bel of mail voor meer informatie: Rian Ramaekers van ogz: 040 - 297 94 94. rianOogz.nl of kijk op www.ruimbaan.nl Studie Ruim ifjcojjege wellantcollege RO?* De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 21 Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang deaprste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro (€56.70) Naam Q M DV Adres Postcode/Plaats Telefoon:(l.v.tn. bezorgcontrom^1 Ceboortedatum emailadres Bank /girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso. bvp« Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar. Gratis tel 0800 - 1711 E-mail: lezersservice«®hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13