REGIO Jacht op foutparkeerders in oud-Leiderdorp Middeleeuws Archeon wordt in Mariamaand weer wat completer M»ten - Twee weken la- 'hpland wordt de rond de bouwput van aan de Voorschotense Bfaat alsnog beschil- jflingen van de hoogste Bestuur voetbalclub Meerburg overweegt te stoppen nrp- Feestelijke werelddierendag voor Oldy, Jody en Lady R3 4 De Kempenaerstraat wil af van 'jaren-tachtigsfeer' ?'r.V 13 Wl Zoeterwoudse missieveiling op zoek naar bijzondere dingen Start van stille tocht verplaatst maandag 4 oktober 2004 'Dat er weinig plek is, betekent niet dat je je niet aan de wet hoeft te houden' Kobin Utrecht Bruijn derdorp IP - Zwemkampioene ^mijn loopt op 16 okto- n modeshows in Win- ijLeiderdorp. De shows [Om 13.00 en 15.00 (en zien wat er zoal taig te koop is in het l jitrum. Op zaterdag 9 itf Nederlands kampi- nrail Patrick Smit aan- b'/Vinkelhof. Tussen ei6.00 uur laat hij zien rgeen mountainbike eii en geeft hij work- t a tieners. Het zijn de winten van het festijn Tinkelhof, dat van 7 tot rt oktober wordt ge- ffiedurende die perio- ;eiteren de winkeliers scivste snufjes en geven i astraties. chotense ;,ept in Leiden ^let verkeer op de Wil- rvijgerlaan in Leiden is jchtend geruime tijd jntregeld geweest door Hg ongeluk. Rond half een overstekende Voorschoten op het "t van de Willem de "'an en de IJsselmeer- hept door een auto. gewonde vrouw is met ahelikopter naar het gevoerd. De techni- llerche is daarna nog bezig geweest met Mderzoek. i/oor jeugd in entecentrum ié eft - Het gemeentecen- r- de protestantse kerk jjjtweg in Oegstgeest is [^mte beschikbaar te ,jn de jeugdclubs die in multifunctioneel f|t Groot Proffijt onder en. Volgens gemeen- s^ke de Boer is er vol- üimte voor allerlei ac- i zoals koken, naaien ,n. Voor de voorberei de activiteiten is een Lntoorruimte beschik- Lflewerkers van het Ik hebben tot nu toe 3pt ze niet naar het ge- centrum willen, omdat 0, genoeg ruimte zou loting Hema g beschilderd de Gevers Deijnoot- laken aanstaande don- luitend samen met wet- 'lerschoor een begin Schilderwerk. Later f leerlingen van de 6 en 7 aan de slag. hkelijk zouden de leer- !Il de wethouder al op inber gaan schilderen, werd afgelast vanwege irs Rijnlands tiaar school n 'öst - Ouders van brug- lingen van het Rijnlands «in Oegstgeest kunnen Igochtend met hun lè naar school. Tijdens iè en het vierde lesuur, aD of 12.00 uur, mag per ïién ouder mee de les /assen worden gesplitst liereen in het lokaal Cactiviteit maakt deel ^e Nationale Onderwijs- ie de hele week duurt, o we website >4geest DtST - De vernieuwde l'an de gemeente fst gaat over anderhal- »fln de lucht. Na een half 4t de site volledig ge it. Op 12 oktober is in tèentehuis een digitale laar wordt de werking ilieuwe internet pagina u, inclusief het nieuwe jprmatiesysteem, speci- Igemeenteraadsleden door Janneke Dijke leiderdorp - De parkeeroverlast in de Kerkwijk en delen van het Doeskwartier in Leiderdorp loopt de spuigaten uit, vindt de poli tie. In de oude Leiderdorpse wij ken staan zoveel auto's fout ge parkeerd dat brandweer, ambu lances en politie niet snel ge noeg op de plaats van bestem ming kunnen zijn. De politie kondigt aan dat agenten vanaf vandaaghard optreden. Vooral 's avonds, 's nachts, 's ochtends vroeg en in de week einden is er veel overlast, meldt een woordvoerder van de poli tie. Auto's staan dubbel gepar keerd en staan op de hoeken van de straten, in de bochten en op stoepen. Diverse bewo ners hebben de afgelopen tijd geklaagd bij de politie. Ook hulpverleners hebben er last van. Onlangs heeft de brand weer een testrit gemaakt waar uit bleek dat het moeite kost om op tijd te komen als er een brandmelding is. „Heel ernstig dat hulpverleners en gehandi capten er niet door kunnen", zegt de politiewoordvoerder. Overdag, als veel mensen naar hun werk zijn, valt de overlast mee. Als iedereen 's avonds thuiskomt, passen de auto's niet in de nauwe straten van de oude Leiderdorpse wijken, die zijn gebouwd in de tijd dat er nog nauwelijks auto's rondre den. Volgens de politie is de overlast vooral groot in de Re sedastraat, de Koningstraat, de Hoofdstraat en de Doeslaan. De overlast is niet nieuw. Vorig jaar deelde de politie tijdens een ac tie dertig bekeuringen uit, maar dat heeft niet geholpen. Als er weinig plek is voor de au to's in de wijk, betekent dat niet dat mensen hun auto lukraak mogen neerzetten, benadrukt de politievertegenwoordiger. „Dat er weinig plek is, betekent niet dat je je niet aan de wet hoeft te houden." De enige op lossing is de auto verderop neer te zetten. Als daar ook geen plek is, ligt er een taak voor de gemeente. „Zij moet dan on derzoeken of er een oplossing is." De gemeente weet niet of er te weinig plek is om te parkeren. „Het is nooit onderzocht", zegt een woordvoerster. „Wij zijn niet van plan maatregelen te nemen door bijvoorbeeld extra parkeerplaatsen aan te leggen. Dat er weinig parkeerruimte is, is inherent aan een oude wijk. Als je in zo'n wijk gaat wonen, dan weet je dat van tevoren. Het is de verantwoordelijkheid van de bewoners om ergens an ders een parkeerplek te zoe ken." De politie waarschuwt alvast dat zij overtredingen vanaf van daag niet door de vingers ziet. „Een verbalisant mag kiezen uit een waarschuwingsbrief of een bekeuring. Ons idee is dat we eerst waarschuwen, behalve als iets niet door de beugel kan." De politie gaat dagelijks en mo gelijk meerdere keren per dag controleren, net zolang tot de auto's netjes op een goede par keerplek staan. De Koningsstraat in Leiderdorp is afgeladen met auto's als iedereen thuis is. Volgens de politie staan voertuigen vaak zo slecht geparkeerd dat hulpverleners er niet door kunnen. Foto: Hielco Kuipers Debacle rond gemiste reclame-inkomsten laat sporen na in Zoeterwoude-Rijndijk door Judy Nihof zoeterwoude-rijndijk - Het voltallige bestuur van voetbal vereniging Meerburg uit Zoe terwoude-Rijndijk overweegt af te treden. De verhouding tus sen het clubbestuur en de ge meente Zoeterwoude is al eni ge tijd verstoord, waardoor het volgens voorzitter Jos Silveren- tand beter is dat een nieuw be stuur de fakkel overneemt. „We moeten met de gemeente de komende tijd nog veel werk verzetten", zegt Silverentand. „Meerburg krijgt straks een an dere plek in de Meerburgerpol der en daarvoor is nadrukkelijk overleg nodig met de gemeen te. Dat kan een nieuw, fris be stuur beter doen." De problemen met de gemeen te ontstonden toen Meerburg geen toestemming kreeg om langs de rijksweg A4 grote re clame-doeken op te hangen. Met deze reclame dacht de club een smak geld binnen te halen. Silverentand: „Het is een traject waar we twee, drie jaar mee bezig zijn geweest. Tegen de leden hebben we steeds gezegd dat het rond zou komen. Toen het project niet doorging, was dat een enorme teleurstelling." Meerburg verkeert al geruime tijd in financiële problemen. Volgens de gemeente is dat niet haar schuld. Meerburg zou in de fout zijn gegaan door de beoogde opbrengst van de re clamedoeken al uit te geven, toen nog niet duidelijk was of de doeken wel waren toege staan. Silverentand wil niet ingaan op de vraag of het bestuur zich medeverantwoordelijk acht voor de slechte financiële situ atie. „We praten met de ge meente over alles wat er is ge beurd. Hoe is het gegaan, wel ke missers zijn er geweest. Ik heb geen zin om er verder over uit te weiden." Inmiddels is binnen de voet balclub een commissie ge vormd die op zoek gaat naar nieuwe bestuursleden. Toch kan er volgens Silverentand, die al vijftien jaar voorzitter is, nog 'van alles' gebeuren bij Meerburg. „We zijn nog niet afgetreden", zegt de voorzitter, „we overwe gen het alleen. We hebben tot 15 oktober de tijd om de boel eens goed op een rij te zetten. Dan houden we een ledenver gadering en kijken we welke koers we uitzetten. We kijken wat het beste is voor Meerburg. Want daar gaat het om." Verlanglijst winkeliersvereniging Oegstgeest mi Tf 1 sa door Judy Nihof oegstgeest - De Oegstgeestse De Kempenaerstraat is toe aan een facelift. Bankjes, lantaarns, groen en bestrating ademen te veel een jaren-tachtigsfeer. „Ze passen niet meer in het he dendaagse beeld", zegt voorzit ter Van Riel van de winkeliers vereniging 'Oegstgeest Actief. In opdracht van de gemeente heeft de winkeliersvereniging een rapport opgesteld waarin alle wensen ter verbetering op een rijtje staan. Een metamorfose van de De Kempenaerstraat is niet wat de winkeliers willen, stelt voorzit ter Van Riel met klem. „Het is een leuk, karakteristiek straatje, maar aan bestrating en straat- meubilair is al geruime tijd niets meer gedaan. Alles mag wel wat leuker. Dus geen kei harde moderne dingen, maar dingen die het karakter van de straat onderstrepen", zegt ze. Als het aan de winkeliers ligt, ontstaat door een nieuwe aan kleding ook meer 'een geheel'. Een idee dat de winkeliers bij de gemeente hebben neerge legd, is bijvoorbeeld om de hele straat van leibomen te voor zien. De Kamer van Koophandel on derschrijft de wensen van de winkeliersvereniging. „Het is belangrijk dat de De Kempe naerstraat een leuke straat blijft en dat de gemeente aandacht voor deze straat blijft houden", zegt Bastiaan de Roo. De win kelstraat krijgt in de toekomst meer concurrentie van winkel centrum Lange Voort, dat com pleet wordt vernieuwd. „Als de Lange Voort straks klaar is, moet de De Kempenaerstraat geen buitenbeentje worden," aldus De Roo. Voorzitter Van Riel van de win keliersvereniging is niet zo be vreesd voor verlies van klanten. „De Lange Voort en de De Kempenaerstraat vullen elkaar aan. De Hema die in winkel centrum Lange Voort komt, verkoopt nooit de dingen die je in de De Kempenaerstraat kunt aanschaffen." Ook is Van Riel niet bang dat de gemeente de De Kempenaer straat vergeet. Tekenend is vol gens haar dat het initiatief voor het rapport over verbetering van de straat niet van de winke liers afkomstig is, maar van de gemeente. Van Riel verwacht voor het eind van het jaar van de gemeente duidelijkheid te hebben over de inwilliging van een aantal wensen. „We hopen dat de gemeente in de meerja renbegroting rekening met ons houdt. Daar hebben we alle vertrouwen in." zoeterwoude - Voor de komende Missieveiling in Zoeterwoude is de organisatie op zoek naar kleine, grote, bijzondere of gekke spul len of ludieke activiteiten. De Missieveiling, een begrip in het dorp, wordt zaterdag 30 oktober voor de dertigste keer gehouden in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Naast antieke spullen als vazen en meubels prijkt ook altijd een paar minder voor de hand liggende zaken op de kavellijst, zoals een ritje in een Rolls Royce, een schaatsles van Jeroen Straathof en een muzikale aubade. De opbrengst van de Missieveiling is be stemd voor projecten in ontwikkelingslanden. Sommige daarvan worden begeleid door Zoeterwoudse missionarissen. Wie iets heeft aan te bieden, kan contact opnemen met Adri Straathof 071- 5801159 of Jack Luiten 071-5802872. Terwijl de asielmedewerkers hopen dat zij dankzij de open dag meer dieren kunnen plaatsen, is het voor de dieren vanwege de drukte even afzien. Foto: Hielco Kuipers door Marjolein Hendriks leiden - Keffen, blaffen, janken. De honden in dierenasiel Ste- venshage lieten zich zaterdag horen. Met het oog op vandaag, werelddierendag, hield het asiel aan de Kenauweg in Leiden open dag. Een leuk uitje voor de bezoekers, maar voor de die ren was het een middag vol stress. „Voor de dieren is het eigenlijk te druk, zo'n dag. Maar je weegt de voordelen af tegen de nade len", legt Marianne Ros (33) uit. Zij is fulltime hondenverzorger bij het asiel. Terwijl de asielme dewerkers hopen dat zij dankzij de open dag meer dieren kun nen plaatsen, is het voor de die ren vanwege de drukte afzien. Het asiel heeft nu zo'n 44 kat ten en vijftien honden. Gemid deld moeten honden zo'n drie weken op een baasje wachten; katten zitten meestal een week je langer in het asiel. „Dat lijkt weinig", zegt Ros, „maar als je bedenkt dat veel katjes binnen één dag weg zijn, weet je dat andere dieren ook veel langer hier zitten." Voor sommige dieren is het moeilijk een baasje te vinden, omdat ze oud of groot zijn of niet alleen thuis kunnen blij ven. Daarbij komt dat niet alle potentiële bazen geschikt zijn. Het asiel is wat huiverig voor studentenhuizen. „Een hond moet eigenlijk maar één baas hebben", verklaart Ros. Mariëtte Meertens (45) uit Lei derdorp komt opgewekt het asiel uidopen met haar tienjari ge dochter Iris. „We hebben een ratje meegekregen", zegt Meertens. „We waren niet van plan om met een dier naar huis te gaan. We hebben al twee rat ten, dus hopelijk zien ze deze niet als een indringster. Geluk kig hebben we wat tips meege kregen over hoe wij de over gang zo soepel mogelijk kun nen laten verlopen." Aan het eind van de dag kijken Ros en haar collega's tevreden op de open dag terug. Twee ou dere honden, Jody (12) en Lady (11), die al sinds april in het asiel woonden nadat hun baas je was overleden, hebben een nieuw thuis gevonden. En ook voor Oldy, een kat van bijna vijftien jaar, is de dag een suc ces geworden. De oude kat viert werelddierendag in een nieuw huis. alphen aan den rijn - De SÜlle tocht voor de overleden Savan na uit Alphen aan den Rijn be gint vanavond aan de Sportlaan bij de bowlingbaan. De tocht zou eigenlijk beginnen in de Castorstraat, waar het driejarige meisje woonde, maar de om wonenden hebben genoeg van alle media-aandacht in hun straat. „We proberen rekening te hou den met de gevoelens van de bewoners van de buurt", laat Maribel Cisterna, organisatrice van de stille tocht, weten. De tocht begint om zeven uur. Cis terna verwacht ongeveer twee honderd mensen. Met de stille wandeling willen de buurtbe woners protesteren tegen de oneerlijke dood van het meisje en willen ze de falende hulpver lening aan de kaak te stellen. De stoet loopt van de Sportlaan naar de Oosterbegraafplaats, waar Savanna sinds donderdag begraven ligt. Ze ligt in de vlin dertuin, een speciale hoek voor kinderen. De tocht eindigt niet bij haar graf, maar bij het hek van de begraafplaats. Daar is er de mogelijkheid om bloemen neer te leggen. Mogelijk dat daar ook het condoleanceregis ter kan worden getekend. De moeder van Savanna en haai' man zitten nog steeds vast. Het meisje werd anderhal ve week geleden dood in de kofferbak van haar moeders au to gevonden. door Fred van Rooij alphen aan den rijn - „Met Gods zegen ben ik weer veilig teruggekeerd." De pottenkoopman uit Gravendam, het middeleeuwse stadje in het Alphense archeologische themapark Archeon, heeft zojuist een lange reis achter de rug. Om dat het de eerste zondag in oktober, de Maria maand, is wil hij de stad een beeld cadeau doen. Het beeld wil hij aan de Minderbroeders van Gravendam aanbieden. Wie weet verdient hij daarmee een plekje in het hiernamaals. In de bovenzaal van het klooster van Graven dam komen de bewoners bijeen om de ont hulling mee te maken van het Mariabeeld. Er valt wat schaars licht door de kleine vensters, het overige licht komt van de kaarsen. Op de achtergrond zoemt de bierpomp van een be kende bierbrouwer, en een bezoeker is verge ten zijn mobiel af te zetten. De middeleeuwse bewoners van het middeleeuwse Gravendam vermengen zich met de genodigden uit 2004. Vanaf vandaag is het klooster van Archeon een stukje completer met een Mariabeeld. De Middeleeuwen zijn hot volgens broeder Bert, een van de stuwende krachten achter de vrijwillige Minderbroeders in Archeon. Het klooster - nagebouwd van een klooster in Dordrecht - heeft weinig religieuze uitingen. Dat is bewust gedaan om de bezoekers niet tegen het hoofd te stoten. „Maar de ervaring leert dat de bezoekers die uitingen juist naai' waarde schatten." Gestoken in een bruine pij, bijeengehouden met een touw, blootsvoets maar met een microfoon, spreekt broeder Bert zijn toehoorders toe. Vandaag biedt de koopman het Mariabeeld officieel aan. Broe der Bert is trots. Het initiatief om een Mariabeeld toe te voe gen aan het klooster is afkomstig van de Min derbroeders. Zij willen de bezoekers van Ar cheon laten zien hoe het middeleeuwse leven in een klooster er aan toegaat. Een Maria beeld hoort daar natuurlijk bij. Rond 1350 was het dagelijkse leven namelijk doordrenkt van religieuze symbolen. Kunstenaar Joop van Esch heeft er twee jaar lang aan gesneden. Het beeld, Maria met kind, is een replica van een beeld uit de om-, geving van Keulen uit het jaar 1270. Het origi neel is te zien in het museum Catharijnecon- vent in Utrecht. De directeur van het Utrecht se museum, G. van den Hout, onthult het beeld, dat in twee details verschilt van het exemplaar dat hij in beheer heeft. Het origi nele beeld is de onderarm van Maria en de handjes van Jezus kwijtgeraakt. De replica van Van Esch heeft die ledematen wel. Na de onthulling wordt Maria met kind op een baar gezet. Onder gezang van de broe ders gaat het in optocht door Gravendam. Het volk van het middeleeuwse stadje volgt de baar zwijgzaam. De ommegang eindigt weer bij het klooster. Onder het zingen van vespers plaatsen de Minderbroeders het beeld op zijn plaats, in de keuken. Niet alle hedendaagse rooms-katholieken waarderen die plek. Toch kiezen de Minderbroeders er voor. In de Middeleeuwen stonden er overal beelden, ook in de keukens. Daarnaast is de keuken het enige authentieke gedeelte van het klooster. De rest is ingericht als ont vangstzaal en restaurant. Bovendien is de keuken het domein van de Minderbroeders, die er elke zondag aanwezig zijn met hun gre goriaanse gezang. Vandaar dat het beeld al leen op zondag te bezichtigen is.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9