Een roepende in de woestijn REGIO 'Taal leer je spelenderwijs Van Duyvenbode NAVRAAG Chinees is de taal van de toekomst, zegt Voorschotenaar Patrick Reu- ser. Een docente heeft de oprichter van de Lorre Language Club al ge vonden, lesmateriaal is kant-en klaar, nu nog een locatie om de les sen te geven. Is het een goed idee om kinderen op zo'n jonge leeftijd als Chinees te leren? Sinoloog JE ROEN WIEDENHOF van de Universiteit Leiden, die eerder dit jaar een Grammatica van het Mandarijn publiceerde, ziet voor- en nadelen. Chinees voor jonge kinderen, is dat een goed idee? „Hoe jonger een kind is, hoe gemakkelijker het een taal leert. Dat is naar mijn idee voor een belangrijk deel een kwestie van blinde lings nazeggen, van meebabbelen. Wie een taal leert, moet zich durven onderdompelen in een vreemde klankwereld. Onze stu denten moeten met een koptelefoon op voorbeeldzinnetjes nazeg gen. Ze durven soms niet verder als ze niet begrijpen wat ze zeg gen, maar dan zeg ik: ga door, dat moet je óók durven!" Betekent dit dat binnenkort Voorschotense kleuters ni hao'.-roe- pend naar school gaan? „Ni hao! zal zeker lukken, maar de effecten van zo'n taalcursus blijven beperkt. Taal leer je spelenderwijs, doordat die in je omge ving wordt gesproken. Die taalomgeving is er in Nederland niet, of onvoldoende. Dat is ook ons probleem. Daarom stimuleren we onze studenten om een jaar naar China te gaan, daar leren ze de taal pas echt goed." Het zal dus wel bij de eerste beginselen blijven. „Het is al mooi als ze tenminste de klank wereld van het Man darijn kennen. Er zijn klanken waartussen wij nauwelijks ver schil horen, maar f kunt het enigszins woorden 'bed' (bed) tussen die klanken is sprekers van het Eng Er bestaat een hypoat r *sen een 'taaivenster' hebben dat rondot. ar sluit. Zolang het 'venster' openstaat, m tiet zo goed leren als de moedertaal, daarna veel moeilijker. Zijn eerstejaars studen ten feitelijk niet al te oud voor een talenstudie? „Ik geloof niet in die vensters als absolute grenzen. Sommige men sen blijven heel taalgevoelig tot op hoge leeftijd, bij anderen houdt het eerder op. Hooguit kun je zeggen dat jonge kinderen, meer dan volwassenen, een natuurlijke aanleg hebben om een taal te le- kaar verwisselen. Je iil tussen de Engelse r). h verschil in uitspraak Iers neel klein, maar voor tekst: Wilfred Simons foto: Reuters/Guang Niu UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Maandag 4 October LEIDEN - Hier volgt een van de bijzondere aspecten van de Leidse feestviering, waarvan er talrijke zijn. Zij alle maken de Leidse 3 Okto berviering tot een bijzondere verschijning. Men kan niet zomaar eens voor de leut als buitenstaander 3 October komen vieren. Dat kan niet. Misschien heeft men dan een erg vrolijke dag, hetzij doordat men van de vroege ochtend tot de late avond zich vrolijk maakt over die dwaze Leidenaren, hetzij doordat men in het voetspoor van velen hunner de typisch plaatselijke „tour des cafés" aflegt, al of niet met een of meer étappeoverwinningen. Maar dit wil nog niet zeggen dat deze vrolijke vreemdeling een Leidse 3 October heeft gevierd. Verre van dien. Dat is wat anders, heel wat anders. Wat er dan anders aan is, en hoe men het dan moet aanpakken? Dat eerst? weten we wel, maar het valt onmoge lijk uit te leggen. Dat tweede kan niet. Men kan onmogelijk zo maar eens keertje meedoen. Een goed 3 Octoberfeest vieren vergt een jaren lange training. Het allerbeste is, dat men er van jongs af aan, des noods in de kindenwagen, mee begint. Begint men niet jong met die training, dan is men zijn leven lang gehandicapt. ANNO 1979, donderdag 4 oktober LEIDEN - De 3 oktober-viering en de kermis, ze zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Er was gisteren weer ruime belangstelling voor de 120 kermisattracties, waaronder een reuzenrad dat hoger was dan ooit tevoren. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Pieter Gaemers weet dat Gods scheppingswerk nog altijd doorgaat God schuilt in de details, zei ooit een beroemd bioloog. In Het geval van de Leidse wetenschapper Pieter Gaemers geldt dat letterlijk. Over miljoenen kalkkruimeltjes boog de Leidenaar zich: gehoorsteentjes van vissen ter grootte van een plantenzaadje. De vrucht van eindeloos rangschikken en indelen leidde tot een 'goddelijke vonk van in zicht': God schiep het leven niet in één keer, maar door miljoenen jaren heen, soort voor soort. Het scheppen gaat nog steeds door. Maar weinigen begrij pen de Leidse geoloog. Tegen de muur staan grote schema's met geologische tijdvakken. Daar naast een vitrine vol fossiele vissen, schelpen en koralen. Maar de echte schatten zitten in minuscule plastic doosjes: otolieten, gehoorsteentjes uit het evenwichtsorgaan van al lang ge storven vissen. Gaemers promoveer de in Leiden als geoloog, gespeciali seerd in onder meer de wetenschap van fossielen. Hij trok het veld in voor onderzoek, verzamelde ontelbare fos siele overblijfselen en sorteerde mil joenen gehoorsteentjes. Gaemers werkt echter als taxichauffeur in Lei den. Hij moet wel, omdat hij in zijn vakgebied nooit een vaste baan vond. Gods scheppingswerk gaat onvermin derd voort, weet Gaemers. Hij leest dat af aan de vorm en grootte van de gehoorsteentjes. En wat blijkt? Een soort ontstaat, ontwikkelt zich, veran dert, en sterft dan uit. Bij elk stadium hoort een bepaalde vorm en omvang van de gehoorsteentjes. Nooit ofte nimmer gaat de ene soort geleidelijk over in de andere, leidt Gaemers af uit het fossiele materiaal. Dat bete kent dat God een soort in het leven roept, die een tijdje laat gedijen, waarna het dier weer het veld ruimt om plaats te maken voor een nieuwe soort. „Net als een individu. Je wordt geboren, groeit op, bent volwassen en sterft." Gaemers zit 'tussen twee vuren'. Aan de ene kant hoort hij niet thuis bij de christenen die met Genesis in de hand roepen dat de aarde zesduizend jaar oud is en God het heelal en alle leven in zes dagen schiep. „Het doet me verdriet dat veel 'creationisten' veel wetenschappelijke onzin roe pen." Aan de andere kant verwerpt hij Darwin en zijn evolutietheorie, dat hij 'een luchtbel' en 'ook maar een onbewezen geloof noemt. „Ik heb Darwin vroeger wel degelijk geloofd en aangehangen. Maar door mijn onderzoek kwam ik erachter dat de stamboom van het leven anders is dan hij het voorstelde. Als Darwin ge lijk had, dan zouden soorten geleide lijk aan ontstaan en op een grillige manier moeten veranderen. Maar dat gebeurt niet. In de ontwikkeling schuilt juist heel veel orde. Dat zie je aan de stadia die elke soort steevast doorloopt." Deze inzichten zijn u door God inge geven? „In 1975 kreeg ik plotseling een paar gedachten over het patroon van de stamboom van het leven. Ik heb dat echt ervaren als een goddelijke vonk. Ik was wel al christen, maar nog niet 'wedergeboren', zoals dat heet. Op mijn vierenveertigste ben ik echt tot bekering gekomen, bij de Baptisten gemeente in Leiden. Daarna heb ik nog meer inzichten ontvangen over hoe het in elkaar zit." Waarom zou God allerlei soorten scheppen en ze ook weer laten uitster ven? „Soorten bestaan ondertussen meest al wel miljoenen jaren. Van een be paalde kabeljauw is bekend dat die al 30 miljoen jaar rondzwemt, niet be paald een korte periode dus. En Hij schept voortdurend soorten die weer iets nieuws hebben. Zo ontstaat de Pieter Gaemers: „Ik heb Darwin vroeger wel degelijk geloofd en aangehangen. Maar door mijn onderzoek kwam ik erachter dat de stamboom van het leven anders is dan hij het voorstelde." Foto: Henk Bouwman diversiteit van het leven op aarde." En de mens? Die was er dus volgens u niet vanaf het begin van de schepping, zoals in Genesis staat? „Nee, de oudste fossielen van de vroegste moderne mens zijn zo'n 200.000 jaar oud. De scheppingsda gen uit Genesis zie ik niet als letterlij ke dagen. Het scheppingsverhaal is een samenvatting, het is poëzie. Het is onmogelijk het hele magnifieke scheppingsverhaal in een verhaal te proppen." De zondeval in het paradijs is dus ei genlijk maar kortgeleden gebeurd? „Ja, misschien dus maar 200.000 jaar geleden. Voor de zondeval bestond het leven op aarde zonder ziektes. Dat kan ik natuurlijk niet hard ma ken, maar uit de bijbel lees je dat ziektes door de zonde in de wereld zijn gekomen." Als God nog steeds nieuwe soorten schept, zit het u dan niet dwars dat Hij ook steeds allerlei nare bacteriën en parasieten in het leven roept, waar door miljoenen onschuldigen sterven? „God is liefdevol, maar ook recht vaardig. Ik denk dat dat bedoeld is om de mens te laten merken dat hij op een verkeerd spoor zit en zich moet bekeren. De zonde kan natuur lijk niet ongestraft blijven. Zelfs als wedergeboren christen blijf je feil baar, maar je hebt wel meer kans dat het beter loopt. Het trieste is dat zelfs dieren, die niet kunnen zondigen, he le verkeerde dingen gaan doen. Een markant voorbeeld daarvan: vorig jaar ontstond veel ophef door publi catie over een mannetjeseend die probeerde te paren met een dode mannetjeseend. Eenden pikken ook wel eens andermans jonkies dood, terwijl het planteneters zijn! Daaraan zie je dat ook dieren zijn geïnfecteerd met de zonden van de mens. Bewij zen kan ik het niet, maar ik ga er van uit dat dit soort afschuwelijk gedrag voor de zondeval niet voorkwam." U krijgt zeker niet enorm veel steun van vakgenoten? „Ik ondervind veel tegenwerking van mijn vakgenoten. Dat heeft er ook toe Binnendijk gebedsdag katwijk - In het Piet| College aan de Helr Katwijk is zaterdag üj gebedsdag voor Katj kers zijn EO-coryfeel nendijk en de Katwifl vormde dominee A. p Deelnemers kunnen, voor bepaalde their jongeren en opvoedr!| gaat open om 9.30 u' loop van de bijeenkJ^ 13.00 uur, staat een G klaar. [H Wedstrijd vp" Jezus lookal1® :en leiden - Hoe de histoig zus er tweeduizend jitr den precies heeft uit) N weet niemand. Dat lira filosofische filmclub/Vi: Film' niet om een Jei6. alike wedstrijd te orgee in het Kijkhuis in Leb e De wedstrijd maakt o ti een thema-avond, wnt de bioscoop aan de Tin kerksteeg. Na de vert o de film Jesus Christ Se uit 1973 volgt een geite column van wetenscivs loog Teade Smedes ast thema 'Jezus in films dienstsocioloog MeéC Borg van de Universi_ houdt daarna een ka® over Jezus, charisma^, muziek. Er is ook geK: voor debat. De weds|c| het sluitstuk van de dereen die zich ver! zus, kan meedoen. c Zin in Film wordt gei^j seerd door Symposi^ v Stichting Denkwerk.^ komst begint om 19.^ :rlHg geleid dat ik in mijn vakgebied geen vaste baan heb gekregen. Ik heb heel veel gesolliciteerd op banen, bijvoor beeld bij Naturalis, maar ben nooit opgeroepen. Een van mijn collega's heeft me ooit gezegd: als jij dat geloof niet aan de kant zet, kan je het verge ten een baan op het museum te krij gen. Die sprak uit wat anderen ver moedelijk alleen achter mijn rug zei den. Ik heb wel een vaste gastplek op het Zoölogisch Instituut van de uni versiteit, zodat ik daar terechtkan op de momenten dat ik niet aan het werk ben voor mijn boterham. Langzamer hand begint er wat begrip te ontstaan bij biologen, maar echte support krijg ik weinig. Ik vind het belangrijker de werkelijke waarheid te vinden en nu ik daar een belangrijk stuk van gevon den heb, wil ik daaraan vasthouden." Silvan Schoonhoven Dr. Pieter Gaemers geeft vanavond een lezing in de Hervormde Ontmoe- tingskerk aan de Nieuwe Duinweg in Katwijk aan den Rijn. Die begint om 20.00 uur. toegang kost 6 euro. fb Stiltecentrum Jethro moetd leiden - Het Stiltecerf( Jethro in Leiden gaat genares Jédidjah FoiiC om gezondheidsrede werk neerlegt, probe'"' rituele bestemming' pand aan de CobetstP houden. Ze hoopt dé11 een nieuw spiritueel1} wil vestigen. „De yog1 in de loop van de jari1 bijzondere stille, kraf1 energie gekregen", sjk z Juliana achtfi gnosis-tekstfi ■k utrecht - De zogehef* sche geschriften vanSr madi zijn vooral doo|8 van koningin Juliana ceerd. G. Quispel, en- hoogleraar geschiede! het vroege christendu Universiteit Utrecht,! zaterdag dat de bem^ de vroegere vorstin cL sche autoriteiten erv^ J overtuigd dat zij de tL door bevoegde geleeia moesten laten uitgev|r Quispel, die sinds den tig bij Juliana over dea kwam, sprak in Utretj. de presentatie van zije vertaling van het Evaic Thomas, een van de fj ste teksten uit de gesi4 die in 1945 bij Nag Hj] Egypte zijn gevondeij COLOFON AANGENAAM Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mall: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Adverferfties m bC Auto's: 072-681 3661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12,00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CiSAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Verschillende personen die een belangrijke rol hebben gespeeld bij het ontzet van Leiden op 3 oktober 1574 zijn in de loop van de tijd vereerd met een eigen straat. Zo heet de Boisotkade sinds 1879 naar de bevelheb ber van de watergeuzen Lodewijk van Boisot. De ze watergeuzen hebben zelf overigens pas sinds enkele jaren een eigen straat gekregen met de aanleg van de Watergeu- zenstraat. Andere straten met een naam die verwijst naar het ontzet, zijn de Drie Octoberstraat, de Valdez- straat en de Magdalena Moonsstraat. Omdat de ze laatste straat een vrou wennaam bevat, denken veel mensen tegenwoor dig dat hij in de Stevens hof ligt. Magdalena Moons was echter de ge liefde van de Spaanse be velhebber Valdez en is la ter ook met hem ge trouwd. Wel een opval lende keuze van een stad om twee straten naar juist deze personen te noemen. Ook de Andries Schotka de en de Leeuwkenstraat houden verband met de gebeurtenissen in 1574. Andries Schot was de aanvoerder van een van de vijf Leidse burgerven dels ten tijde van het be leg, terwijl Leeuwken een Leidse bode was die met berichten voor de geuzen door de Spaanse linies probeerde te komen. Hij werd echter door de Spanjaarden gesnapt, die hem martelden en uit eindelijk doodschoten. En dan nog de Duivenbo- destraat, die ook herin nert aan een van de per sonen die een belangrijke rol hebben gespeeld bij het ontzet van Leiden. Ten tijde van het beleg was de persoon naar wie deze straat is vernoemd, bekend onder de naam Willem Corneliszoon, or ganist van de Pieterskerk en stadsluitspeler van Leiden. Samen met zijn twee broers, Jan en Ul- rich Corneliszoon, hield hij een aantal postdui ven, die zij zelfs toen de honger erger en erger werd niet in de kookpot stopten. Nadat men had gemerkt dat het steeds moeilijker en gevaarlijker werd om bodes langs de Spaanse linies te krijgen, besloot het stadsbestuur te pro beren een aantal post duiven de stad uit te smokkelen om hiermee informatie van de geuzen te kunnen blijven ont vangen. Acht van de bes te postduiven van de ge broeders Corneliszoon werden daarom door de vijandelijke linies naar de geuzen gesmokkeld. Door regelmatig met een van deze postduiven een brief naar Leiden te stu ren bleef de bevolking op de hoogte van de inspan ningen van de watergeu zen en hield men moed. Twee van deze brieven zijn nog steeds in de La kenhal te bezichtigen, compleet met de door de duivenpootjes veroor zaakte gaatjes. Op 3 oktober 1578 kre gen Willem Corneliszoon en zijn broers als teken van dank voor het ter be schikking stellen van hun postduiven van het Leid se stadsbestuur toestem ming om de naam Van Duyvenbode te dragen. Bovendien mochten ze een wapenschild voeren met de Leidse sleutels en een paar duiven. Rechtstreekse nakome lingen van Willem Cor neliszoon van Duyven bode zijn er niet, omdat hij in 1616 kinderloos overleed. Wel hebben zijn broers voor nage slacht gezorgd. Bij de Van Duivenbodes, Van Duijvenbodes en Van Duyvenbodes die in Lei den en omstreken te vin den zijn, gaat het waar schijnlijk voor een deel om leden van de familie die oorspronkelijk Van Duivenvoorde heette. Het tussen Leidschendam en Voorschoten gelegen landgoed Duivenvoorde bestond al sinds de Mid deleeuwen en er waren dus van oudsher al men sen die als achternaam Van Duivenvoorde had den. Omdat de namen Van Duivenvoorde en Van Duivenbode nogal overeenkomen, ontstond er al vroeg verwarring tussen deze namen en als ik het goed heb begre pen worden ze tegen woordig nog steeds wel door elkaar gehaald. Een oud geval van ver warring van deze namen vinden we bij de Noord- wijker Arie Janszoon van Duijvenvoorde die in 1772 te Katwijk trouwt met Lijsje Ameriksdoch- ter Schaap. In het Kat- II wijkse trouwbifl hij keurig voor Duijvenvoordes zijn naam in hm wijkse trouwbdi genoteerd als Ig venboden. Ook akte bekend ue waarin wordt dat de achternk de Katwijkse vfi: Maarte van DiJ< eigenlijk Van Is voorde moet zte zijn vader imrffi Van Duijvenvo Maar of je nu \y een echte Van, bode bent, malf lijk niets uit. Al weet wat er opit word gevierd, v Reacties en tipi rubriek naar 'At naam', Postbw. AB Leiden E-mè de auteur kan schoonheim@ii i Tanneke Schooc I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8