Schuldkwestie arrri landen onopgelost ECONOMIE a Producten meubelgigant Ikea worden al nagemaakt in China Infowijzers helpen bij het plannen van verbouwingen |n Ahold verkoopt Spaanse winkels voor 685 min euro Vergadering IMF en Wereldbank ten einde Op zoek naar goud Wandelgangen Nederlandse vrouwen niet op ranglijst Financial Times De Wet van econoom So Staalprijzen hoger in 2005 Istanbul - Arcelor, de grootste staalproducent ter wereld, ver hoogt volgend jaar opnieuw de prijzen. Bij leveringscontracten die in de loop van 2005 moeten worden vernieuwd, zal het con cern een prijsverhoging van ten minste 20 procent doorvoeren. Dat heeft bestuursvoorzitter Guy Dollé gisteren gezegd. De prijzen moeten volgens Dollé omhoog door de gestegen kos ten van grondstoffen. Die zitten in de lift door de hoge vraag naar staal. Vooral de grote vraag uit China, goed voor 30 procent van de wereldmarkt, duwt de prijzen omhoog. In de eerste zes maanden van jaar zijn de verkoopprijzen al tussen 15 en 18 procent gestegen. Vacaturemarkt CWi drukbezocht amsterdam - De landelijke ba- nenmarkt is zaterdag ondanks de actie in Amsterdam iets be ter bezocht dan vorig jaar. In totaal doorzochten 112.000 mensen de kaartenbakken van het Centrum voor Werk en In komen (CWI). Vorig jaar was het bezoekersaantal 110.000. Ook in Amsterdam, waar de vakbondsdemonstratie plaats had, kwamen meer mensen naar de voormalige Arbeidsbu reaus. In de zes Amsterdamse vestigingen zochten bijna 6600 mensen naar een baan. Tijdens de vorige editie van de banen- markt waren dat er iets meer dan 6400. De organisatie hoopt over enkele weken bekend te maken hoeveel banen zaterdag zijn vervuld. Nieuwe gasleiding naar Engeland Groningen - De Gasunie is be gonnen met de voorbereidin gen voor de aanleg van een nieuwe gasleiding naar Enge land. Dat heeft een woordvoer der zaterdag bekendgemaakt. De nieuwe pijpleiding naar En geland moet meer dan 230 kilo meter lang worden. Met het project is een investering van 500 miljoen euro gemoeid. De nieuwe leiding verbindt het Noord-Hollandse Balgzand met Bacton in Engeland. Door de pijp gaat Russisch gas dat de Gasunie en de Duitse bedrijven Wmgas en Ruhrgas hebben aangekocht. Die richten voor de exploitatie een nieuwe onder neming op, waarvan de Gas unie de grootste aandeelhouder wordt. Philips en P&G in tandenborstels amsterdam - Philips gaat sa men met het Amerikaanse con cern Procter Gamble een elektrische tandenborstel op de markt brengen waarbij de toe voer van tandpasta automa tisch verloopt. Met de samen werking voegt Philips een nieuw hoofdstuk toe aan de reeks van allianties die de afge lopen jaren zijn gesloten met grote consumentenbedrijven. Daaronder bevinden zich Dou- we Egberts (koffiezetapparaten) Nivea (scheerapparaten), Uni lever (strijkijzers) en Interbrew (tapinstallaties). Procter Gamble is onder meer bekend van de chips (Pringles), was middelen (Dreft) en luiers (Pampers). Voor het nieuwe product, IntelliClean System, levert het concern het tand- pastamerk Crest. De grootste ri vaal is Gillette met Oral B. De Nederlandse consument maakt waarschijnlijk in de tweede helft van 2005 kennis met het apparaat, zo zei een woord voerder van Philips. Peking schrapt bouwprojecten Peking - De Chinese autoritei ten hebben de afgelopen zes maanden in totaal 4000 bouw projecten geschrapt. Volgens het Chinese persbureau Xinhua waren de ingrepen bedoeld om te voorkomen dat de Chinese economie oververhit raakt. Met de projecten waren investerin gen gemoeid van in totaal 82 miljard euro. Het ging om over heidsgebouwen, conferentie centra, winkelcentra en golfba nen. De Chinese premier Wen Jiabao zei in mei van dit jaar al dat hij het groeitempo van de Chinese economie wil afrem- Files verjagen Spa uit Randstad made - De marktleider in mine raalwater biiifien.de Benelux is het filerijden van Brussel rich ting Utrecht beu. Met de komst van het hoofdkantoor van Spa Nederland naar Made, kaapt West-Brabant opnieuw een grote naam weg uit de Rand stad. Esso, Opel, Lego, LEO Pharma, Polaroid, Dockwise, Alfa Laval, Stimorol, Rubber maid en Villeroy Boch kozen allemaal voor West-Brabant. Vaak ten koste van de Randstad of Vlaanderen. Zo zijn vanwege de vestiging van Opel Benelux in Breda de kantoren in Ant werpen en Sliedrecht opgehe- maandag 4 OKTOBER 2004* door onze correspondent Erwin Tuil Peking - De Zweedse meubelgigant Ikea heeft zich in China verlost van het imago vooral duur te zijn. Het resultaat is er naar. De Chinees wil nu dolgraag een Billykast, Noresundbed met Gullviva kussen of Murklalamp in huis halen. De Zweden zijn doorgebroken en gaan de ko mende zes jaar tien vestigingen openen. Het is een uur of vijf als de bedden- en ban- kenafdeling van de Ikea-vestiging in Peking volloopt met potentiële klanten. Het echtpaar Liu gaat op de Lycksele bedbank zitten en plukt wat aan de bekleding. Mevrouw test de vering terwijl manlief onderuitzakt. Even later ligt hij te slapen. Een goede kans dat de Lyck sele straks in hun huiskamer staat. „Een uit stekende bank", vindt meneer Liu na zijn ha- zeslaapje. Dat de Chinees zijn bed of bank graag in de showroom wil testen, maakt Ikea niets uit. Toejuichen doet het management het niet, maar de consument doet het nu eenmaal. Het hoort er bij. En aangezien het succes er voor de Zweedse meubelfabrikant naar is, laat men het toe. Het succes bracht IKEA er toe een ambitieus offensief te starten om de Chinese markt nog verder te veroveren. De komende zes jaar pompt het bedrijf 660 miljoen euro in de tien nieuwe filialen. Peking en Sjanghai krijgen er vestigingen bij en Ikea breidt verder uit naar de zuidelijke provincie Guangdong waar de steden rond de Parelrivier een sterke econo mische groei doormaken. „We kijken naar de vijftien grootste steden, die allemaal meer dan vier miljoen inwoners hebben", zegt manager Ian Duffy van Ikea China. Met 1,3 miljard mogelijke consumen ten is China zeer aantrekkelijk. Zeker als die klant in de grote steden nu twee keer zo ruim kan wonen dan een jaar of tien geleden. De doelgroep verdient rond de 360 euro per maand in een land waar het gemiddelde maandloon 100 euro is. Toch wil Ikea vooral de lagere inkomens bin nenhalen. Dat was de afgelopen zes jaar wel anders. Sinds het bedrijf in 1998 in Sjanghai de eerste vestiging opende, gold Ikea als duur. „Toen wij in China begonnen, waren we te duur voor onze doelgroep, de jonge mensen en tweeverdieners", stelt marketing manager Ulf Smedberg. Zieltogend was Ikea niet, maar hoopgevend was anders. Bovendien vonden Chinezen het vreemd om iets duurs te kopen dat je dan ook nog zelf in elkaar moest zetten. Pas vorig jaar besloot Ikea radicaal met dat imago af te re kenen. Om de omzet te verhogen werden de prijzen met tien procent verlaagd. Voor een luttel be drag wordt de koopwaar thuisgebracht. En er zijn experts die bij de klant thuis de kasten en andere meubels in elkaar zetten. Daarnaast werd het assortiment uitgebreid met enkele typisch Chinese artikelen. Ikea werd beloond met een omzetstijging van 50 procent over het boekjaar 2003-2004 dat in augustus eindigde. De totale omzet in China beliep 108 miljoen euro. Dat is maar één pro- ilt jen ep< (iet cent van de wereldwijde omzet, maar W* gin is er. Ikea heeft vaste voet aan de g gekregen in China. Duffy is zeer positief over de mogelijkhP*- Ikea is inmiddels een grote en vooral bé" rijke werkgever. ?et Enkele honderdduizenden Chinezen vqe nen direct of indirect hun brood dankz en bedrijf. Ikea hoopt de ambities waar te j1™ nen maken. Éénderde van de productief immers uit China zelf en niet uit het zo F* lijke en betrouwbare Zweden. Er is ook een nadeel. Ikea wordt zo popf111 dat de producten al worden nagemaakt F Daarom mag de klant de catalogus ookRl mee de winkel uit nemen. Het testen va" ducten in de Ikea-showroom is dan hetffe natief voor een nog weifelende Chinees11^ izi< zaandam/anp - Ahold verkoopt zijn Spaan se winkelketens aan investeringsmaat schappij Permira. De transactie, de jongste stap in een grootscheepse reorganisatie, brengt het supermarktconcern ongeveer 685 miljoen euro in het laatje. Dat heeft Ahold gisteren laten weten. Ahold bezit bijna zeshonderd winkels op het Spaanse vasteland en de Canarische ei landen. In 2003 behaalden de ketens een omzet van ongeveer 2 miljard euro. Bij de winkels werken in totaal 14.000 medewer kers. Koper Permira is een investeerder die voor ongeveer 11 miljard euro aan bedrij ven bezit. „De definitieve koopprijs is af hankelijk van de gebruikelijke prijsaanpas singen", aldus Ahold. De verkoop, die voor het einde van het jaar rond moet zijn, ligt ter goedkeuring op het bureau van de kartelautoriteiten. „We zijn bij de verkoop zeer zorgvuldig te werk ge gaan om een maximale opbrengst te ver krijgen voor onze Spaanse retailactivitei- ten." Ahold maakte vorig najaar bekend af te wil len van de winkels, samen met grote win kelketens in onder meer Argentinië en de Verenigde Staten. Het Zaanse bedrijf draait hiermee een ongekende expansie, die bijna het einde betekende van het supermarkt concern, gedeeltelijk terug. Doel van het 'desinvesteringsprogramma' is het terugbrengen van de schulden van het bedrijf. Ahold zoekt ook een koper voor de Nederlandse groothandel Deli XL, dat vorig jaar een omzet boekte van 837 mil joen euro. Verder staan onder meer de Ar gentijnse supermarktketen Disco en de Amerikaanse supermarkten Bi-Lo's en Bruno's in de etalage. In Thailand, Indone sië en Maleisië zijn de Ahold-belangen al in andere handen overgegaan. P washington/anp - De jaarver gadering van het IMF en de We reldbank is niet gekomen tot een oplossing voor de schulden van arme landen. Geen enkel voor stel kreeg de steun van voldoen de landen. Aan voorstellen om schulden van arme landen kwijt te schel den ontbrak het in Washington niet. Maar de jaarvergadering heeft niet opgeleverd waar hulporganisaties en de arme landen zelf op hoopten. De rij ke landen blijven verdeeld over het vraagstuk. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië waren het weekeinde ingegaan met uiteenlopende voorstellen voor schuldkwijt schelding. De Amerikanen zeg gen voor kwijtschelding te zijn, maar willen de rekening afwen telen op de Wereldbank. Die zou daardoor in de toekomst minder geld overhouden voor washington/anp - In de marges van de jaarvergade ring van IMF en Wereldbank spraken bewindslieden ook over andere zaken. De zeven rijkste industrielanden heb ben de olieproducerende na ties opgeroepen meer olie op de markt te brengen om de prijs te doen dalen. Zaterdag was kritiek te horen op het IMF, die zijn geloof waardigheid ondermijnt door een lening te verstrek ken aan Argentinië, terwijl dat land nog steeds zit met schuldproblemen. Minister Zalm van financiën vindt het aanspreken van de goudvoorraden van het IMF voor armoedebestrijding geen goed idee. ouezon city - Bewoners die in een vervuilde rivier dicht bij Quezon City bij toeval goud vonden, hebben een kleine goudkoorts veroorzaakt in de streek. De stad, die ten noorden van Manila ligt, wordt nu overspoeld door gelukszoekers. Foto: EPA/Mike Alquinto londen/anp - De 49-jarige Fin se Sari Baldauf, president van Nokia Networks, is door de Britse zakenkrant Financial Ti mes op nummer één gezet op zijn lijst van 25 invloedrijkste vrouwen in het Europese be drijfsleven. Geen enkele Neder landse vrouw komt voor in de ranglijst, die gisteren werd ge publiceerd. Slechts de plaatsen negen en zestien hebben een Nederlands tintje. Op negen staat de Ameri kaanse Nancy McKinstry, be stuursvoorzitter van uitgeef- concern Wolters Kluwer. Bar bara Kux, een Zwitserse, is 16de. Zij heeft een topfunctie bij Philips. Het is voor het eerst dat de za kenkrant een dergelijke ranglijst heeft gemaakt. De geselecteer de vrouwen zijn actief in een van de 25 lidstaten of een van de kandidaat-lidstaten van de Europese Unie. Het gaat om vrouwen die directe verant woordelijkheid dragen voor het functioneren van ondernemin gen. Dat sloot bijvoorbeeld Neelie Kroes, de aankomend Europees commissaris Mededinging, uit. Gekeken is onder meer naar de positie van de vrouwen binnen het bedrijf waarin ze werken en de omvang van de onderne ming. Baldauf leidt Nokia's belang rijkste divisie met ruim 15.000 werknemers. De omzet van No kia Networks wordt door ana listen voor dit jaar geschat op 6,2 miljard euro. De Finse beweert dat er in de naaste toekomst meer vrouwen topposities gaan bekleden. Dat ze nu nog vaak afwezig zijn in de bestuurskamers komt vol gens Baldauf omdat zij zich meer dan mannen afvragen wat de tol van een carrière is en streven naar een goede balans tussen werk en privé. „Vrouwen zijn daarin vaak wat realisti scher." Nummer twee is de Spaanse Ana Botfn, baas van de Spaanse bank Banesto. Op de lijst komt een opmerkelijk groot aantal Britse zakenvrouwen voor (acht) maar ook de Poolse Wanda Rapaczynski, die leiding geeft aan de grootste Oost-Eu- ropese uitgever Agora en Güler Sabanci, van het Turkse indu strieconglomeraat Sabanci Hol ding. Of je nu een dakkapel laat plaatsen, een nieuwe badka mer laat aanleggen of je huis grondig gaat isoleren, een ver bouwing is altijd een hele klus. Een aantal bouw- en consu mentenorganisaties heeft nu samen een reeks informatieve folders uitgebracht, die ook van internet kunnen worden ge haald. Deze Verbouwwijzers helpen consumenten bij het plannen van diverse verbou wingen. Daarbij wordt niet alleen aan dacht besteed aan technische aspecten, vergunningen, ener giebesparing en het gebruik van milieuvriendelijke materia len. De Verbouwwijzers gaan ook in op de zakelijke kanten van een klus. Vanzelfsprekend moeten tus sen aannemer en opdrachtge ver goede afspraken worden gemaakt, die schriftelijk moe ten worden vastgelegd. De Verbouwwijzers wijzen op de zogeheten Verbouwings overeenkomst, een standaard bouwcontract dat is opgesteld door de Vereniging Eigen Huis en de stichting BouwGarant, een organisatie waar zo'n twee duizend aannemers bij zijn aangesloten die aan strenge ei sen voldoen op het gebied van vakmanschap en betrouwbaar heid. „Een Verbouwingsover eenkomst biedt zowel voor de consument als voor de uitvoer der de nodige duidelijkheid", vertelt Hans André de la Porte, woordvoerder van Vereniging Eigen Huis. Vooraf geeft het duidelijkheid over de planning, de materialen, de tekeningen en berekeningen waarop de verbouwing gerealiseerd zal worden en uiteraard ook over de aanneemsom, de stelposten en de betalingstermijnen. Mocht er ondanks alle goede afspraken toch een conflict tus sen opdrachtgever en aanne mer ontstaan, dan biedt de Verbouwingsovereenkomst een helder stuk op basis waarvan een kantonrechter of de Raad van Arbitrage voor de Bouw een uitspraak kan doen. „Wij krijgen nogal eens de pro blemen van verbouwingspro jecten onder ogen", vertelt An dré de la Porte. „Vaak heeft een aannemer dan zelf maar wat op papier gezet. Als een aanne mer niet met de Verbouwings overeenkomst wil werken, mag je gerust argwa nend zijn." De Verbouwwijzers opperen ook de mogelijkheid om de VerBOUWgarantie af te sluiten. Dat kan alleen bij aan nemers die zijn aangesloten bij de stichting BouwGa rant. De Verbouw- Garantie beschermt tegen de financiële risico's die een ver bouwing met zich mee kan brengen. Een aannemer kan bijvoorbeeld failliet gaan. Met de Ver BOUWgarantie krijg je de extra kosten voor afbouw door een andere aannemer vergoed. Als er gebreken zijn in de con structie - in de fundering, dra gende delen, vloeren of muren - kunnen de meerkosten wor- EIGEN BEURS Brenda van Dam den vergoed. Soms komt het voor dat er bij oplevering ge breken zijn die de aannemer niet kan of wil herstellen. Dan kan een derde partij worden in geschakeld en wor den de meerkosten door BouwGarant vergoed. De Ver BOUWgarantie sluit je af voor 23 euro bij een ver bouwing met een aanneemsom tot 22.689 euro; bij een verbouwing van 158.823 euro of meer kost het 204 euro. Mciximaal wordt er tot 15 pro cent van de aan neemsom vergoed. De VerBOUWga rantie kan zowel door de aannemer als door de opdrachtgever wor den aangevraagd en moet wor den aangevraagd vóórdat de verbouwing van start gaat. Als er een vaste aanneemsom is afgesproken, dan wordt deze meestal in termijnen betaald. De Stichting BouwGarant heeft richtlijnen voor een passende betalingsregeling in drie tot vijf termijnen; steeds als er een fa se in de verbouwing gereed is. Een aanzienlijk deel van het bedrag wordt daarbij pas bij oplevering betaald. „Laatst hadden we een me vrouw die een serre liet aan bouwen. Nadat ze de laatste termijn had betaald, ging de aannemer er vandoor en zat ze met een serre die nog lang niet klaar was" geeft André de la Porte als voorbeeld. Goede af spraken over de betalingster mijnen zijn dus belangrijk. De Verbouwwijzers raden tot slot nog aan te informeren of de aannemer goed verzekerd is. Schade door de aannemer aan het werk zelf, andere eigen dommen van de opdrachtgever of aan eigendommen van der den, kunnen worden gedekt door een CAR-verzekering (Constructions All Risks). Een goede aannemer heeft een CAR- én een aansprakelijk heidsverzekering. leningen. De Britten kondigden afgelopen week onder meer aan een deel van de multilaterale schulden kwijt te schelden. De Britse minister van financiën Brown zegt er vertrouwen in te hebben dat meer landen zich bij zijn initiatief aansluiten. Duitsland liet echter weten geen extra geld beschikbaar te stellen. Ook Nederland staat niet te trappelen. Minister van ontwik kelingssamenwerking Van Ar- denne zei dat arme landen de kans lopen te afhankelijk te worden. „Landen moeten ook vanuit zichzelf proberen hun zaken op orde te krijgen", aldus de bewindsvrouw. „Met een le ning is op zich niets mis." Hulporganisaties zijn teleurge steld over de uitkomst. Veel ar me landen zitten al jaren vast aan oude leningen die ze maar met moeite of helemaal niet kunnen terugbetalen. Volgens de hulporganisatie Oxfam zit- kii f- ten in Zambia leraren we c thuis omdat er door de'r singsverplichtingen aat?i( IMF geen geld meer is oPe te betalen. Daardoor drei°l zogeheten MiUenniumr' (een reeks ontwikkelingsF' die onder meer verbeterd het onderwijs beogen) Ae worden gehaald. w Voor het Amerikaanse vPl had Van Ardenne geerF1 woord over. De firn 2 structuur van de Werefa wordt volgens haar aan als die minder leningei— verstrekken en meer sch gen. De bank zou zo op d»c kunnen gaan zitten van a enigde Naties, die tradi^ alleen maar schenkingen strekken. „Ik heb het id'1 dat de agenda is van de \d zouden de positie van d enigde Naties willen uit'0' via een versterking van d^ tie van het schenkinge van de Wereldbank.w ECONOMIE WIJZER Ruim tweehonderd jaar gele den verscheen de eerste druk van het magnum opus van de Franse econoom Jean Baptiste Say. In zijn Traité d'économie politique uit 1803 introduceer de hij een argument dat bekend zou worden als de Wet van Say. Deze wet zegt - kort door de bocht - dat elk aanbod zijn ei gen vraag zal creëren. Dat is de economie op zijn kop. Als de Wet van Say altijd en overal geldig zou zijn, waren economische moeilijkheden ra zendsnel uit de weg geruimd. Het kabinet-Balkenende 2 zou drastisch van be leid moeten ver anderen in zijn strijd tegen de economische malaise: gewoon hier en daar wat extra aanbod sti muleren, en de economische groei komt van zelf. Natuurlijk zit de economische werkelijkheid heel wat inge wikkelder in el kaar. Heel vaak gaat de Wet van Say niet op. Maar heel vaak ook wel. Het kan geen kwaad om daar reke ning mee te houden bij het be denken van die overdaad aan Haags beleid. Een paar voorbeelden kunnen de werking van de Wet van Say illustreren. Het kabinet-Balke nende 2 heeft, evenals veel vroegere kabinetten, een zwak voor de bouwwereld. Met veel liefde bouwen regeringen mo numenten in de Maas-Rijn-del- ta. Met de kwalijke erfenis van twee recente monumenten - de Betuwe-route en de HSL-lijn - wordt volop geworsteld. Die worsteling weerhoudt het kabinet-Balkenende 2 niet van de lancering van een nieuwe reeks bouwinitiatieven: de tweede Maasvlakte moet wor den drooggelegd en volge bouwd, en de reis Amsterdam- Groningen en vice versa moet straks veel korter worden. Am bitieus zijn ook de plannen om het aanbod van asfalt fors op te schroeven. Minister Peijs (ver keer) vindt dat Nederland van zijn verkeersinfarct moet wor den verlost via de aanleg van meer en bredere wegen. De ervaring leert dat massale asfaltering van schaarse grond vaker wel dan niet averechts uitpakt. Vanwege de werking van de Wet van Say, inderdaad. Asfalt trekt verkeer aan. Hoe meer asfalt ter beschikking komt, hoe groter het aantal va- Arjen van W'rtteloostuijn hoogleraar internationale economie en bedrijfskunde aan de Universiteit van Groningen derlanders dat zich per vij® Ier van A naar B zal verplaw Een ander zorgenkind is d* zorg. Wat opeenvolgende netten ook hebben geprol de kosten van de zorg lopP leen maar op. Voor een d^j heeft dat te maken met hen ces van de zorg zelf: we W|() met z'n allen alsmaar oucfo ouderen hebben meer zoie dig. Daarnaast speelt echv. vooruitgang in de zorgwed schappen een grote rol. A)11 medische apparaten komi de markt waarmee weer n i kan. Deze apparaten zijn buitengewigi duur. Hetzp geldt voor we mediciji. De stroom!? nieuwighe£ lijkt nooit ór drogen, ev| de eraan g^, pelde reekst prijsstijging Bedrijven i» Akzo Nobels Philips spir hier garen I Het aanbof de eindelo^ innovaties F het gebied de zorg sch? voortdurend nieuwe vraaf extra zorg. De Wet van Sal hier weer zijn louterende c althans voor de zorgindus en de zorgklanten. Welke Nederlander laat vrijwillig, kans op een nieuwe en be behandeling lopen omdat* minister Hoogervorst met nanciële problemen worsi Een laatste voorbeeld betfl kunstsector. Sinds jaar en| staat de kunstlobby beken de invloedrijkste van Nedft land. Direct na het uitlekld van de kabinetsplannen ir sfeer van kunstbezuiniginlt stond deze lobby weer opt achterste benen. Een indi wekkende verzameling pi nente Nederlanders, incli de oud-ministers Kok en Mierlo, klom in de pen onfc kabinet op de naderende te wijzen. t In de kunst werkt de Wet Say echter in optima form» het in aangepaste vorm. vraagzijde bestaat vooral il producenten van kunst - e kunstenaars. Extra subsidi trekken vooral meer kunsf naars aan, die bereid zijn i men in te leveren om toch vooral maar hun kunstzin» arbeid te kunnen verrichté Het gevolg is een overprod aan kunst. Misschien moei de bewindslieden maar ee' collectief Says Traité d'écd mie politique lezen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6