Aanslagen India kosten zestig levens BUITENLAND Stalin, Saddam en Osama: alledrie moederskindjes Macabere manoeuvres met ontvoerde Fransen Na Samarra volgt nu Fallujah Annan vraagt Israël te stoppen 'Bush wist van gebrek harde bewijzen Irak' Didier Julia: gewiekste diplomaat of geflipte fantast Separatisten Bodoland verdacht Mount St. Helens staat op springen Blair ziet Brown niet als opvolger «je pas in 'EU-lid' De Turkse premier Er- :gt dat de toetredings- ;en met de Europese eens tot 2019 kunnen dogan stelde dat giste- irlijn in gesprek met n Turkse zakenlui. Er- tiseerde enkele Euro- lers die vinden dat Tur- Europees genoeg is. ië: Oliefonds armen De Belgische regering m een fonds voor ar de dure stookolie niet nnen betalen. Het loet voorkomen dat ar en de komende winter u komen te staan. In rwarmen veel mensen s nog met stookolie, die ink duurder is gewor- itevluchten n mei 2005 gton - De Amerikaanse aartorganisatie NASA Ie ruimtevluchten met shuttles niet in maart, zijn vroegst in mei :t uitstel is het gevolg de die orkanen hebben ht aan installaties van et ruimteveer-pro- is opgeschort als ge- de ramp met de Co lin februari 2003. -noorden na s kinderporno m- Vier Austr alische man- recent zijn opgepakt I het bezit van kinder- iebben zelfmoord ge- ■De vier maakten deel ■een groep van in totaal ysonen die tegen de lamp ■jdens een grootschalig B>ek naar de verspreiding —derporno in Australië. ar busongeluk {aanderen Door een ongeluk met »ekbus in het Vlaamse dalle zijn in de nacht pag op zaterdag twee en 21 gewonden geval- 1 Ibus was tijdens een re- frontaal ingereden op jtelwagen die wilde af- i)e bus sleurde de bestel- irdoor nog tientallen verder. De twee inzit - van de bestelwagen n om. Identakkoord ml aan dag 4 OKTOBER 2OO4 bestand door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De bemiddelingspoging van een Franse parlementariër om twee in Irak ontvoerde Franse journalisten vrij te krij gen lijkt steeds meer op een tragikome die. Met als belangrijkste ingrediënten: ordinaire leugens en vermeend dubbel spel van de Syrische geheime dienst. Een gewiekste diplomaat of een geflipte fantast? Welk van de twee karakteristie ken is van toepassing op de Franse par lementariër Didier Julia van Chiracs UMP-partij? Na een weekeind vol dramatische wen dingen lijkt de balans door te slaan naar de tweede variant. Vrijdagavond laat nog liet Julia triomfantelijk in de Syrische hoofdstad Damascus weten dat de twee ontvoerde journalisten Christian Che- snot en Georges Malbrunot de volgende dag in gezelschap van zijn 'medewerker' Philippe Brett de Iraaks-Syrische grens zouden passeren. Brett had zojuist in een gesprek met het radiostation Europe 1 verteld dat hij 'naast de twee Franse journalisten' zat en dat alles met betrekking tot de vrijla ting geregeld was. Die zaterdag herriep Julia zijn verkla ring. Amerikaanse bombardementen zouden een vertrek van het konvooi hebben belemmerd. De Amerikanen op hun beurt reageerden woedend: er had den helemaal geen beschietingen plaatsgehad. De Franse geheime dienst, die de tele foon van Brett had afgeluisterd, was in middels tot de conclusie gekomen dat het hulpje van Julia helemaal niet vanuit Irak had gebeld. Het gesprek werd ge voerd vanuit een kamer van hotel Cham in... Damascus. Rarara, hoe kan dat? Om negen uur 's avonds nog in Irak naast de ontvoerde journalisten zitten en vier uur later in de Syrische hoofdstad zijn. Terwijl de grenspost tussen Irak en Syrië om zeven uur 's avonds wordt gesloten. Volgens de krant Le Journal du Diman- che, die over uitstekende contacten met de inlichtingendiensten beschikt, zou den Julia en zijn metgezellen door de Syrische geheime dienst zijn gebruikt om Frankrijk een loer te draaien. De Sy- riërs zouden woedend zijn op Parijs vanwege de steun die de Fransen in de Veiligheidsraad hebben gegeven aan re solutie 1559 die de Syrische aanwezig heid in Libanon veroordeelt. Julia weigerde gisteren de gehele dag commentaar te leveren op de bizarre ontwikkelingen van zaterdag en kondig de aan weer terug te keren naar Frank rijk. Brett is inmiddels in geen velden of wegen meer te bekennen. Het optreden van Julia en zijn medewer kers heeft de Franse autoriteiten in grote verlegenheid gebracht. President Chirac sprak zijn 'bezorgd heid' uit en minister Barnier van buiten landse zaken verklaarde zaterdag in Ro me zelfs onomwonden te vrezen dat het optreden van de UMP-parlementariër het leven van de beide journalisten in gevaar kan brengen. De socialistische oppositieleider Fran cois Hollande wil dat premier Raffarin vandaag opening van zaken geeft. Maar zolang de beide journalisten nog gevan gen zijn, zal die helderheid er volgens politieke waarnemers in Parijs niet ko men. guwahati/anp - De Indiase deelstaat Assam is gisteren ge troffen door een nieuwe serie bomaanslagen. Vier ontploffin gen kostten aan vier personen het leven en verwondden nog eens veertig mensen. Daarmee komt het dodental van het esca lerende separatistisch geweld in het noordoosten van India op ten minste zestig. Terwijl de bommen afgingen, moesten Assam en de naburige deelstaat Nagaland nog bijko men van het geweld van zater dag. Zwaarbewapende militai ren patrouilleerden gisteren door de straten van de deelsta ten, familieleden begroeven slachtoffers en lokale kerken hielden speciale diensten. Zie kenhuizen in het gebied, inge klemd tussen Birma (Myanmar) Bangladesh en Bhutan, pro beerden de meer dan 160 ge wonden te behandelen. Het geweld begon zaterdagoch tend toen vlak na elkaar bom men ontploften bij een treinsta tion en een drukke markt in de stad Dimapur, in Nagaland. Daardoor kwamen bijna dertig personen om het leven. In de uren daarop vielen nog eens meer dan twintig doden, toen gewapende mannen op zevep markten in Assam bommen lië ren ontploffen en het vuur ■openden op winkelende merj- sen. De aanslagen zijn niet opgeëist, maar worden door de politie t oegeschreven aan groeperin gen die streven naar onafhan kelijkheid, met name het NatiQ- inale Democratische Front va^i Bodoland. De verboden organi satie streeft naar een onafhan kelijk thuisland voor de BodQ- stam. Indiase militairen zijn in ide moeilijk toegankelijke jungle van Assam een operatie begon nen tegen het NDFB en een an dere rebellenbeweging, het Ver enigd Bevrijdingsfront van A$- sam. Het noordoosten van India is eeuwenlang een onafhankelijk gebied geweest. Wat cultuur, traditie en religie betreft - vepl stamleden zijn christen -, zijn er grote verschillen met de ré$t van het Indiase subcontinenjt. Bovendien menen de inwoners van de afgelegen deelstaten dat zij te weinig terugzien van de bodemschatten. President Olusegun ijo van Nigeria is ak- ;egaan met een bestand ier deze week met op- ingen was afgesproken. In het zuiden van het iet onrustig. Opstande- ider Muhadjid Dokubo aakte woensdag al be lt er een bestand was _igekomen. De regering aog niets over meege- ka ent massaal In polio Politieke leiders en me- hulpverleners hebben ig in Nigeria de aanzet ti tot een massale inen- mpagne tegen polio, tind oktober moeten an 80 miljoen kinderen frikaanse landen worden t. Polio heeft de afgelo- derhalf jaar weer terrein tien in Afrika, mede door ;bod op vaccinatie in de lanse provincie Kano. ise moskee rand gestoken lle - Onbekenden heb- terdagochtend een in aw zijnde moskee in het ranse Aubagne in brand en. Ook een bijgebouw tijdelijke gebedsruimte viel ten prooi aan de richters. Van de daders ekt ieder spoor. rwerkramp iiailand dk - Door een explosie in igale vuurwerkfabriek in ld zijn gisteren ten min- itien personen om het |ekomen. Twee anderen 1 gewond. De ontploffing Ich voor in de stad Ayut- enkele tientallen kilome- 1 noorden van de hoofd- angkok. De vergunning fabriek was tien jaar ge- al verlopen. ist oppositie lovenië 1NA - De conservatieve 'in ex-minister Janez Jan- londgenoot Nieuw Slove- 1 al) lijken de winnaar te n van de parlementsver- gen in Slovenië. Dat blijkt peilingen die na het slui pt de stembussen om liur zijn gepubliceerd. Seattle - De Amerikaanse autoriteiten hebben iedereen in de directe omgeving van de vulkaan Mount St. Helens in de staat Washington opgeroepen weg te gaan. De vulkaan rommelt en rookt al enkele dagen en weten schappers verwachten mogelijk binnen een dag een flin ke uitbarsting. Volgens Amerikaanse nieuwszenders hebben honderden mensen, vooral bezoekers van een uitkijkpunt, het gebied zaterdag verlaten. In de directe omgeving van de vulkaan zijn verder geen dorpen. Het eerste dorp in de buurt is Toutle, op onge veer 50 kilometer van de krater. Onderzoekers verwach ten geen enorme uitbarsting zoals in 1980, toen 57 men sen door het geweld van Mount St. Helens om het leven kwamen. Foto: EPA washington/anp - De Ameri kaanse regering wist al begin 2001 dat er geen harde bewij zen waren voor een Iraaks nu cleair programma. Desondanks waarschuwden onder anderen nationaal veiligheidsadviseur Condoleezza Rice en vice-presi dent Cheney ervoor dat Irak al atoomwapens had of deze op korte termijn kon ontwikkelen. Dat blijkt uit een uitgebreide analyse van het regeringsbeleid op de website van de The New York Times. In de aanloop naar de inval van Irak hamerden president Bush en de zijnen er op dat het wapenarsenaal van het Arabische land een direct gevaar vormde. Een van de bewijzen die Was- Amerikanen bombarderen stad bagdad/anp - Nu de Ameri kaanse en Iraakse militairen Samarra weer zo goed als onder controle hebben gebracht, richt hun aandacht zich weer vooral op Fallujah. Gistermorgen voer de de Amerikaanse luchtmacht weer een precisiebombarde ment uit op de stad, het derde in 24 uur. Fallujah, dat ruim 50 kilometer ten westen van Bagdad ligt, geldt als een van de grootste verzetshaarden in Irak. De Amerikanen willen alle bolwer ken van verzet onder controle krijgen voor de verkiezingen in januari 2005, zodat die onge stoord kunnen plaatsvinden. Daarvoor moeten zij ook nog het gezag herstellen in onder meer Ramadi en delen van Bag dad. De laatste luchtaanval op Fallu jah was gericht op een gebouw dat volgens de Amerikaanse troepen dienst deed als wapen depot voor de opstandelingen. Na het bombardement waren nog drie kwartier lang explosies te horen. Het leger gaf een ver klaring uit, waarin het meldde dat tien tot vijftien vermoedelij ke aanhangers van de terroris tenleider Abu Musab al-Zarqa- wi bij de aanval zijn gedood. Al-Zarqawi's organisatie is ver antwoordelijk voor tal van bomaanslagen en gijzelingen in Irak sinds het begin van de Amerikaanse bezetting vorig jaar. Ten zuiden van de hoofdstad heeft de Iraakse politie zater dagavond de lichamen gevon den van een man en een vrouw. Gezien hun blanke huidskleur vermoedt de politie dat het gaat om westerlingen. De man was onthoofd, de vrouw door het hoofd geschoten. De eis van de ontvoerders van twee Indonesische vrouwen is de vrijlating van de militante moslimleider Abu Bakar Bashir. Die zit in Jakarta vast op ver denking van terroristische acti viteiten. Zijn organisatie Jemaah Isla- miyah zou verbonden zijn met al-Qaeda. JI zat onder meer achter de recente aanslag op de Australische ambassade in Ja karta en die van 2002 op Bali. Nederlanders ontsnappen aan explosie In Irak vond zaterdagmor gen, rond half één lokale tijd, een explosie plaats vlak voor drie Nederlandse militaire voertuigen. De Nederlandse militairen re den op een route tussen as- Samawah en ar-Rumaytha. Volgens Defensie zijn er geen gewonden gevallen. Over de schade aan de voertuigen is nog niets be kend. Wie er verantwoor delijk is voor de explosie, evenmin. De woordvoer ster benadrukte dat de voertuigen niet aan het pa trouilleren waren of deel uit maakten van een kon vooi. De Explosieven Op- ruimings Dienst (EOD) on derzoekt het voorval. cairo/anp - Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties heeft er bij Israël op aan gedrongen dat het zijn offensief in de Gazastrook beëindigt. In de afgelopen vijf dagen heeft de militaire operatie 69 Palestijnen het leven gekost. De secretaris generaal doet tevens een be roep op de Palestijnse Autori teit om een einde te maken aan het afvuren van raketten op Is raëlische doelen door militante Palestijnen. Zowel de Palestijnse leider Yas ser Arafat als de Arabische Liga hadden de VN dit weekeinde verzocht bij Israël aan te drin gen op beëindiging van het of fensief. De Liga besloot dat gis teren tijdens een spoedberaad daarover in zijn hoofdkwartier in Caïro. De Arabische Liga eist een einde aan Israëls voortdu rende uitroeiingsoorlog tegen het Palestijnse volk". Zij zullen ook oproepen tot internationa le bescherming van de Palestij nen. Ook leden van het Pales tijnse parlement waren gisteren in spoedzitting bijeen. Parle mentsvoorzitter Rouhi Fatouh drong er bij de internationale gemeenschap op aan, waarne mers naar de Gazastrook te stu ren. Zaterdag had de Palestijnse Tanks en bulldozers in actie in de Gaza-strook. Het offensief is een van de grootste van de afgelopen jaren en bedoeld om het afvuren van raketten uit het vluchtelingenkamp Jabalya onmogelijk te ma ken. Foto: Reuters leider Yasser Arafat al opgeroe pen tot een bijeenkomst van de Veiligheidsraad over het offen sief. Eerder op de dag had de Palestijnse Autoriteit de nood toestand uitgeroepen in de Pa lestijnse gebieden. Het offensief in het noorden van de Gazastrook begon woensdag en heeft al meer bij na zeventig Palestijnen het le ven gekost. Het volgde op de dood van twee Israëlische peu ters, die om het leven kwamen toen een door Palestijnen afge vuurde raket insloeg in Sderot De militaire operatie is bedoeld als vergelding en om een buf ferzone aan te leggen, die moe t voorkomen dat Palestijnse ra ketten nog Israëlische doelt; n kunnen raken. Premier Ariel Sharon heeft, gisteren aange kondigd dat het offensief in de noordelijke Gazastrook nog wordt uitgebreid. De bufferzo ne wordt verbreed en het leger blijft net zo lang in het gebied tot een eind is gekomen aan d e raketaanvallen hington aanvoerde voor ean vermeend Iraaks nucleair pro gramma was een onderschepte grote hoeveelheid alumunium buizen die Irak had laten ver schepen via Hong Kong. Zowel Rice als Cheney zei in 2002 dat deze buizen alleen maar onder deel van nucleaire installaties konden zijn en dat daarmee was aangetoond dat Saddafri Hussein werkte aan kernwa pens. Volgens The New York Timés hadden adviseurs en weten schappers bij inlichtingendien sten er een jaar eerder al op gé- wezen dat de buizen mogelijk ook voor andere niet-nucleaire toepassingen bedoeld wareh. Een hoge regeringsfunctionaris zegt in de laant dat Rice otjk wist „van de verschillende op vattingen" over de buizen, maar dat ze deze twijfel niiri- mer publiek maakte. londen/anp - De Britse premier Tony Blair beschouwt minister van financiën Gordon Brown niet langer als zijn opvolger. Dat bericht de Britse krant The Independent. Het dagblad ba seert zich op bronnen rond de eerste minister. Blair maakte donderdag bé kend nog een nieuwe ambtster mijn te willen van vier of vijf jaar. Hij zette daarmee Brown nagenoeg buitenspel. De minis ter van financiën gold lange tijd als de gedoodverfde opvolger van Blair binnen Labour. Blair zou ook afspraken met Brown hebben gemaakt over een op- volging. De twee zouden evenwel de af gelopen maanden met elkaar in de clinchzijn geraakt omdat Brown zich binnen het kabinet enkele malen heeft verzet tegen voorstellen van Blair. Het ging daarbij onder meer om plan nen voor een andere financie ring van het onderwijs en övër een referendum rond de Euijo- pese grondwet. door James McGonigal Amsterdam - „Het is gevaarlijk om dictators en terroristen alleen te zien als gevaarlijke gekken. Het zijn namelijk ook gewone men sen, vaak heel intelligent en charmant. Door ze neer te zetten als psychopaten ontneem je de samenleving de mogelijkheid om ze effek- tief te bestrijden." Dat zegt de Britse historicus en journalist Si mon Sebag Montefiori in een toelichting op zijn 'intieme' biografie van Josef Stalin die van 1929 tot 1953 met ijzeren hand regeerde over de Sovjet-Unie. Tijdens onderzoek in pas in 1999 vrij gegeven Russische archieven ont dekte Montefiore verbijsterende overeen komsten met leven en loopbaan van Saddam Hussein. Hij ziet ook een lijn naar Osama Bin Laden.AHe drie zijn moederskindjes, maar met een sterke wil. Zij denken de wereld naar hun hand te kunnen zetten. Door een combi natie van charme, intelligentie en vermogen tot manipulatie van mensen lukt dat tot op grote hoogte ook," zegt Montefiore in een ge sprek in Amsterdam. Hij wijst erop dat Stalin de communistische partij van binnenuit overnam. Saddam deed dat met de Baath partij in Irak. Osama ging aan de haal met de aanvankelijk intern-Afghaans gerichte Taliban. „Hieruit blijkt dat dit soort figuren geen zonderlingen zijn, maar extreem handige politici. Daar naast zijn zij meedogenloos: iedereen die in de weg staat, wordt opgeruimd." Zijn archiefonderzoek naar Stalin heeft hij aangevuld met interviews met overlevenden of diens nabestaanden en anekdotes. „Dat is zeker verpersoonlijking van Stalin," zegt hij. „Maar daar blijkt eerder uit dat hij een nog groter monster was, dan dat het iets vergoe lijkt." Dat Saddam Hussein Stalin bewondert, is be kend. Toch is Montefiore verbaasd dat hun persoonlijke en publieke loopbaan zo veel overeenkomsten hebben. „Beiden hadden onaardige vaders, gingen op zoek naar een organisatie waar ze welkom waren, konden zowel charmant als meedogenloos zijn, ge bruikten terreur als wapen, waren dol op film, zaten achter de vrouwen aan en dronken als gekken." Montefiore kan zich wel voorstellen dat Sad dam Stalin als rolmodel heeft genomen. „Rusland was in de jaren twintig als land niks. In 1953 was het een wereldmacht met een eigen rijk en een atoombom. En de drijvende kracht daarachter was één man, StaÜn. Saddam heeft er steeds naar ge streefd van Irak een macht in de regio te ma ken. Zijn oliebronnen zouden hem een we reldspeler maken, zeker als hij over een atoombom zou kunnen beschikken." Een zelfde patroon ziet hij bij Osama Bin La den. Telg uit een rijk geslacht in Saudi-Arabië, ruzie met zijn vader, vertrokken naar een be weging in een land waar hij zijn extremisti sche denkbeelden zou kunnen vervullen. Os- ama's wereldbeeld gaat er van uit dat de Ver enigde Staten door hem persoonlijk kunnen worden veroverd. Stalin werd in zijn buitenlandse drang uitein delijk gestuit door Amerikaanse onverzette lijkheid in Europa. Saddam verkeek zich tot twee keei toe op Amerikaanse bereidheid een oorlog te voeren. Hoe is Osama te bestrijden? Montefio re: „Islamitisch terrorisme moet worden 'uitgeroeid. Deze mensen zijn niet te matigen, laat staan te hervormen. Maar dat kan niet door met een voorhamer maar in h rond te s'laan," verwijzend naar de situatie ii 1 Irak. Hij denkit dat het Westen op intelligente wij; moet zoeken naar achtergronden en drijfvei en van p ersonen en bewegingen. „Het gaat om persoonlijke details. Dat blijkt uit mijn onderzook naar Stalin." Simon Sebag Montefiore, Stalin - Het hof van de rode tsaar, 725 pag., uitg. Het Spectrum/Manteau, vertaling Aad Zwaard en Tiny Mulder, prijs 39,95 euro.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5