&TBINNENLAND 'Minder salaris bij slecht functioneren' Komen jullie binnenkort weer in actie? Jaaaaaa! Broer Bigley: Inval in woning Amsterdam Scooterongeluk Zeewolde kost drie jongens het leven 3'Anne Frank kan geen Nederlandse worden pSBlilSpïISi De verplichte elektronische aangifte voor ondernemers. Vakbeweging moet succes nu verzilveren Kamer wil af van prestatieafspraken NS Betoging één na grootste vakbondsactie maandag 4 OKTOBER 2004 (advertentie) rijswijk/anp - In het verkeer zijn dit weekeinde zeker vijf mensen omgekomen. Onder hen drie jongens die de dood vonden bij een botsing tussen twee scooters in Zeewolde. Het ongeval in Zeewolde ge beurde in de nacht van zater dag op zondag. Op het fietspad van de Zeewolderdijk kwamen twee jongens uit Harderwijk van 15 en 16 jaar op een scooter frontaal in botsing met een te genligger. Deze scooter werd bestuurd door een 17-jarige jongen uit Zeewolde. De drie overleden ter plekke. Een frontale aanrijding in Wa- verveen in de provincie Utrecht kostte zaterdagochtend een 60- jarige vrouw het leven. De vrouw'zat op de fiets toen een 22-jarige automobilist uit War schau haar te laat opmerkte. De Pool reed door, maar de politie hield hem later aan. Een 39-jarige Nederlandse au tomobilist, woonachtig in het Duitse Rees, kwam zaterdag morgen door een ongeval bij het Duitse Dinslaken om. De auto raakte een trottoirband en botste vervolgens tegen een boom. den haag/anp - Anne Frank kan niet postuum de Neder landse nationaliteit krijgen. Dat zei een woordvoerster van het ministerie van justitie zaterdag in een reactie op pogingen van de KRO en andere organisaties om Anne Frank de Nederlandse nationaliteit toe te kennen. An ne Frank stierf in 1945 als sta- tenloos burger in het Duitse concentratiekamp Bergen-Bel- sen. De omroep ijvert voor haar Nederlanderschap, omdat zij een van de genomineerden is voor de titel 'De Grootste Ne derlander'. „Anne Frank heeft amsterdam/anp-rtr - De politie heeft don derdag in Amsterdam een inval gedaan bij de Brit Paul Bigley, de broer van in de Irak gegijzelde Ken Bigley. Dat heeft Bigley in de nacht van vrijdag op zaterdag gezegd tegen het Britse Sky News. Volgens hem waren er ook Britse functio narissen bij betrokken. Het openbaar ministerie zegt dat er geen sprake is geweest van een inval. „De Engel se politie is op bezoek geweest bij Paul Big ley", zei een woordvoerder van het lande lijk par ket zaterdag. „De Nederlandse nationale recherche heeft bemiddelend opgetreden. Er is een gesprek met Bigley geweest en de Engelsen hebben materiaal meegenomen. Alles geschiedde op basis van vrijwilligheid." Volgens de website van de Britse krant The Independent, die het nieuws als eerste meldde, is Bigley enige tijd verhoord. Zijn computer is onderzocht en gegevens van de harde schijf zijn 'voor analyse' naar Londen gestuurd. Reden voor de inval zouden contacten zijn die Paul Bigley onderhoudt met Tawhid en Jihad. Dat zijn de militante islamitische or ganisatie die zijn broer gegijzeld houden. Bigley heeft ontkend dat hij directe contac ten onderhoudt met de terreurgroep. Er nu geen nationaliteit. Ze heeft meermalen gezegd dat ze graag Nederlandse zou willen wor den. Het zou fantastisch zijn als we dat voor elkaar krijgen", al dus een woordvoerster van de KRO. Het ministerie moet haar echter teleurstellen. „Hoe sym pathiek we het idee ook vinden, de wet staat niet toe dat men sen postuum het Nederlander schap krijgen. Daarvoor kun nen we de wet niet wijzigen", aldus een woordvoerster. Des ondanks blijft Anne Frank ge nomineerd voor de titel 'De Grootste Nederlander'. waren wel indirecte contacten via de Arabi sche nieuwszender al-Jazeera. Bronnen rond Bigley zeggen dat hij boos is op de Nederlandse autoriteiten omdat hij 'als een crimineel wordt behandeld'. Een Brits lid van het Lagerhuis zei in The Independent 'furieus' te zijn. „Het is bizar dat Britse en Nederlandse autoriteiten le den van de familie Bigley behandelen als de vijand." Paul Bigley heeft intussen de familie van de Libische leider Kadaffi ingeschakeld om zijn broer vrij te krijgen. Een van Kadaffi's zoons, Saif, beloofde de broer van de 62-ja- rige ingenieur on? zijn vader te bellen. Bereid u er nu al op voor. Vanaf 1 januari 2005 bent u als ondernemer verplicht de aangiften inkomsten-, vennootschaps- en omzetbe lasting en de opgaaf ICL (intracommunautaire leverin gen) elektronisch te doen. Het is belangrijk dat u zich daar nu al op voorbereidt Bepaal bijvoorbeeld hoe u aangifte gaat doen: via de internetsite van de Belastingdienst, via uw administratiesoftware of via uw accountant of belastingadviseur. Kijk voor meer infor matie op www.belastinadienstnl/zakelijk. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. j - Het treinverkeer jn Haag en Utrecht rdagmiddag een half jegen, nadat een reizi- iandgranaat' had zien e rails van het sta- irburg. Ingeschakel- idigen van de politie den echter al snel dat speelgoedexem- van bruin plastic, leeft het vermoedelijk ïe politie was op bij- ijze getipt. De reizi- it ding met zijn mo- itografeerd en de foto ^jmet zijn telefoon naar jgestuurd. immer door ^gedood Een 39-jarige inwo- ^mhem is zaterdag- gjverleden aan de ver- In die hij eerder opliep ^steekpartij met zijn jDroer uit Tiel. De ^angehouden, aldus ^woordvoerder. De ^was vrijdagavond op zijn broer in de Arn- jk Klarendal. De twee Jienigheid, waarop de e der meerdere malen Jlies stak. lelbrand en leven M - Een brand in een in de Stadhouderska- iterdam heeft in de vrijdag op zaterdag igekost aan een vrouw, nnen, van wie een irman, en een vrouw ;wond. De oorzaak id is nog niet be- irand ontstond ver- op de tweede verdie- reidde zich via het lis uit naar de derde. :nsen konden zichzelf ;id brengen. ien Dekker ealistisch' li - Minister Dekker an haar nieuwbouw- ïiet betalen. Dat stelde r volkshuisvesting aterdag in het pro- $tTL Nieuws. Dekker Ijaar tijd ruim 450.000 ouwen. Zij stelt daar- miljoen euro beschik- minder is dan eerder roting van haar minis- id. Priemus wijst erop te weinig geld heeft >lannen uit te voeren. ichte moord lang vast De 45-jarige Duitser wordt verdacht afge- ïderdag in Enschede eman te hebben ihoten, heeft in Duits- langdurige gevange- n uitgezeten. Hij was ïld wegens zware ge- cten. De man komt kelijk uit het Duitse had in Enschede ver- verblijfsadressen. Hij ederland geen straf- is geen bekende van jo meldde het OM. 0 West op n a4 %m - Een lastige klant horecagelegenheid in lelijk Havengebied in fkm heeft gisteren tij- wilde achtervolging ï|rijdingen veroorzaakt elwegen AIO en A4. 1 raakte gewond. De ftte de achtervolging in, nog onbekende man «afgezaagd jachtgeweer 'hr van de club had ge- Iwaaruit hij was gezet. Ie zette een heli in om In de kraag te kunnen (naar tot nu toe ont- der spoor. -gewonden igeval op Ai - Op de Al bij Hengelo |ren omstreeks kwart jen vier mensen ge taakt bij een verkeers- Twee personen raak- Irgewond, de andere jtgewond. De auto van Jrige Duitser botste p een voertuig van een [automobilist. Deze ie macht over het stuur p tegen een vrachtwa- i aanhanger. De vracht- pntelde vervolgens. pus straat op lijfwachten Tg - Minister De Geus zaken) is de laatste tijd lelijk bedreigd. De woe- »en naar aanleiding van etsplannen met vut en ioen dwingen de minis- ijfwachten over straat Zaterdag nog liep hij ier man bewaking. Vol- nsen uit de omgeving ïeus zijn het vooral de lijke aanvallen van de Isleiders op de minister, iimaat voorde bedrei- lebben geschapen. door James McConigal den haag - Doekle Terpstra, Ad Verhoeven en Lodewijk de Waal haalden zaterdagmiddag opgelucht adem. De inspanningen van de afgelopen weken waren succesvol geweest. Ruim 200.000 mensen op het Museumplein, de hoofdstad bijkans verstopt, het treinverkeer ontregeld. Als dat geen uiting is van de kracht van de vakbeweging om jong en oud te mobiliseren De andere kant van de zaak is dat WD-leider Jozias van Aartsen meteen riep dat de motieven voor de demonstratie misleidend wa ren geweest en dat CDA-Kamerlid Gerda Verburg er op wees dat 'dus' minder dan een vijfde van de meer dan een miljoen vak bondsleden de moeite had genomen naar Amsterdam te komen. Nagenietend moeten de voormannen van de vakbeweging zich nu afvragen: hoe gaan we het succes van de demonstratie nu verzilve ren? De politiek zet zich meteen al schrap, de werkgevers zeggen geen boodschap te hebben aan verzet tegen politieke maatregelen. Hoe nu verder? De eerste mogelijkheid is: de politiek blijven bestoken. In de alge mene beschouwingen sprak de regering vorige week samen met de coalitiepartijen in de Tweede Kamer het beleid af waartegen massaal is gedemonstreerd. Maar het spel is nog niet afgelopen. De komende weken en maan den moeten afzonderlijke begrotingen en wetsvoorstellen worden behandeld. Kamerleden zijn in zulke deel-debatten wellicht meer vatbaar voor tegenargumenten dan bij een algemene beoordeling van het kabinetsbeleid. De tweede mogelijkheid is proberen het werkgeversfront te splij ten. Dat steunt de hervormingsagenda van het kabinet, maar tot hoever? Zowel binnen de organisaties van grote bedrijven (VNO-NCW) als die van kleinere (MKB Nederland) bestaan bezwaren tegen onder delen van het kabinetsbeleid. Als ook vanuit deze hoek gemor ontstaat, hebben de vakbonden een onverwachte medestander. Tot slot zijn er de onderhandelingen over de CAO's. De vakbewe ging wil repareren wat de regering 'afpakt'. Werkgevers zeggen niet te willen meedoen aan politieke spelletjes: overheidsbeleid kun je niet corrigeren in CAO's. Zij hebben gelijk. Maar CAO-onderhandelingen vinden niet plaats in een vacuüm. De overheid schept een kader en daarbinnen gaan partijen aan de slag. Het kabinet zou arbiter kunnen zijn in de strijd, bijvoorbeeld door een initiatief via de Sociaal Economische Raad (SER). Het dwingt marktpartijen tot nog toe echter slechts in klassieke posities (arbeid tegen kapitaal). Zonder politieke tussenkomst gaan de vakbonden dus proberen hun demonstratiesucces te ver zilveren in afspraken met werkgevers - met of zonder strijd. Dat gaat de Nederlandse economie in ieder geval schade berokke nen. Voor alle partijen geldt helaas: wie niet wil polderen, moet maar voelen. den haag/anp - Als topmanagers van de Neder landse Spoorwegen (NS) slecht presteren, moeten ze kunnen worden gekort op hun salaris. Dat zegt een meerderheid van de Tweede Kamer van CDA, PvdA en WD. De Kamer spreekt daarmee haar ontevredenheid uit over de prestatieafspraken die staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer en waterstaat) kort geleden heeft gemaakt met de NS. De Kamer gaat morgen met de staatssecretaris in debat over de kwestie. Volgens de Kamerleden verdienen de drie topmanagers van de NS onge veer een half miljoen euro per jaar. Dat is onge veer vier keer zoveel als wat de premier krijgt. Leden van de NS-top incasseren bonussen bij goed functioneren. „Dan mag", vindt PvdA-Ka- merlid Dijksma, „er ook best wat af als ze hun af spraken niet nakomen." De Kamerleden kunnen niet aangeven hoe hoog de strafkorting zou moe ten zijn. Ze kunnen evenmin aangeven hoeveel managers met de strafkorting te maken zouden moeten krijgen. Volgens de Kamer moet de staatssecretaris er verder voor zorgen dat consumentenorganisaties meer te zeggen krijgen bij het bepalen van de koers van de NS. Daarbij dient het kabinet, aldus de fracties, de NS te dwingen de dienstverlening aan de klant zo snel mogelijk te verbeteren. Rijswijk/anp - De demonstratie van zaterdag op het Museum plein in Amsterdam is met ruim 200.000 mensen de op een na grootste betoging van de vak bonden tegen kabinetsplannen van de afgelopen 25 jaar. De topvijf van massale demonstra ties ziet er als volgt uit: 1991. Den Haag, Malieveld. Een kwart miljoen mensen demon streren onder het motto 'Han den af van de WAO' tegen de voorgenomen ingrepen van het kabinet-Lubbers/Kok in de Ziektewet en de WAO. 2004. Amsterdam, Museum plein. Ruim 200.000 mensen betogen onder het motto 'Ne derland verdient beter' tegen de maatregelen van het kabinet- Balkenende op het gebied van VUT, prepensioen en WAO. 1988. Amsterdam, Museum plein. Ongeveer 150.000 men sen komen onder de leuze 'Het kan anders, het kan beter' op de been tegen het werkloos heidsbeleid van het tweede ka- binet-Lubbers. 1980. Amsterdam. Circa 150.000 mensen protesteren onder aanvoering van vice- voorzitter van de FNV Bode fWillen we naar de Dam, dan gaan we naar de Dam') tegen de versoberingsplannen voor de sociale zakerheid van het eerste kabinet-Van Agt. 1983. Den Haag. Ongeveer 100.000 vooral ambtenaren de monstreren tegen de ontkoppe ling. Met de leus 'Boos op Koos' staken ambtenaren tien weken tegen het beleid van minister Rietkerk van Binnenlandse Za ken in het eerste kabinet-Lub- bers. De grootste protestbijeenkom sten van de afgelopen 25 jaar werden overigens niet georga niseerd door de vakbeweging. Demonstraties tegen de kruis raketten brachten begin jaren tachtig honderdduizenden mensen op de been. In 1991 protesteerden in Amsterdam 400.000 mensen en in 1983 in Den Haag ruim een half mil joen tegen de kemraketten. Het was duidelijk tegen wiens beleid de actie werd gevoerd. Foto: ANP/Marcel Antonisse Op en rond het Museumplein verzamelden zich 200.000 demonstranten. Foto: ANP/Brian Dragtstra Kleurrijke massaliteit in Amsterdam. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Sylvia Marmelstein Amsterdam - Ongebruikelijke taferelen spelen zich zaterdagochtend af op de treinstations in Nederland. Overal klinken toeters en worden treinen door juichende demonstranten met kleurige vakbondspetten, hoeden en spandoeken binnengehaald. Ze willen allemaal naar de demonstra tie op het Museumplein in Amsterdam om te laten zien dat ze het niet eens zijn met de richting die het kabinet is ingeslagen. Demonstranten moeten geduld heb ben om de hoofdstad te bereiken. Al tegen half 10 blijkt dat de NS de grote drukte niet aankunnen. De meeste treinen zijn na een paar stops bomvol. Wachtenden op tussengelegen sta tions moeten treinen voorbij laten gaan. „Ik ben er emotioneel van, zegt CNV-bestuurder Van Splunder. Hij is met 'zijn boemeltje' vanuit Geldermal- sen naar het Museumplein gekomen. „Het is schitterend wat mensen er voor over hebben om hier te komen." In de tent naast het podium lopen meer vakbondsbestuurders die hun emoties amper in de hand hebben. Ze vallen elkaar in de armen. Vol ongeloof kijken ze naar de groeiende mensen massa. De 50.000 demonstranten van de actiegroep Keer het Tij die nog on derweg zijn vanaf de Dam worden af geraden naar het Museumplein te ko men. Het is te vol. Als de eerste officiële bezoekersaantal len binnenkomen kijken FNV-leider de Waal en CNV-voorzitter Terpstra op gelucht. De opkomst van ruim 200.000 mensen toont aan wat de vakcentrales al jaren willen bewijzen: ze zijn nog in staat om de achterban te mobiliseren. „En we zijn ook geen club van alleen oude mannen zoals de politiek be weert", zegt CNV-voorzitter Terpstra, wijzend naar de demonstranten op het veld. „Punkers, invaliden, kinderen, studenten, allochtonen en autochto nen, ze zijn er allemaal." Veel demonstranten zijn gekomen uit protest tegen de kabinetsplannen met VUT en prepensioen. De meeste span doeken hebben teksten over het pre pensioen. „Ik wil in februari stoppen met werken, maar dat is allemaal on zeker geworden", zegt werktuigbouw kundige Van der Eist (58) uit Den Haag. Ook stoort de houding van de politici hem. „Alleen die opmerking al van Zalm dat hij wel zal zwaaien naar de demonstranten. Wat arrogant." Jamara Geskes (16) is vooral gekomen voor het optreden van jeugdsterretje Sita. Maar een mening over de politiek heeft ze ook. „Dit kabinet roept dat mensen individueel moeten sparen voor van alles. Bijvoorbeeld voor als ze werkloos worden. En ze roepen dat jongeren geen behoefte hebben aan allerlei collectieve regelingen. Maar ik wil niet dat alles waar mijn ouders en voorouders hard voor hebben gewerkt wordt afgebroken", zegt ze afkeurend. De sfeer onder de demonstranten is gemoedelijk. Ze dansen op de huis bands van Abvakabo en FNV Kiem en kijken naar filmpjes over het kabinets beleid. Zodra de naam van vice-premier Zalm valt, barst een luidkeels boe-geroep los. „Toch niet voor mij?", vraagt Terpstra tot drie keer toe. Neeeeee!", brult de massa terug. Als De Waal de afscheidstoespraak houdt, zijn de demonstranten al flink opgewarmd. „Dit is pas het begin hoor", zegt de FNV-voorman. „De komende weken moeten we door gaan. We stoppen pas met actievoeren als het kabinet tot inkeer komt. Komen jullie weer, zodra wij dat vragen?" Een luidkeels 'jaaaaa' galmt over het Muse umplein. Meteen daama stroomt het plein leeg en trekt de massa naar de Amsterdam se binnenstad. Tot laat in de avond zit ten de treinen vol met demonstranten die propvolle tasjes dragen van de Dolle Dwaze Dagen van De Bijenkorf en Scapino. „Je moet het nuttige met het aangename combineren", ver zucht een Abvakabo-lid die bijna on der zijn aankopen bezwijkt."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3