Haarspeldbocht op het levenspad GESPREK VAN DE DAG MENSELIJK Kamerleden CDA zijn het zwaarst Het is weer bijna kerst... Stones: L album tournee' ÜMAUI Ivo Niehe maakt boek van gesprekken met beroemde vrouwen Vogelaars gezocht voor onbewoond waddeneiland 'Uitzondering voor Ivo' Diagnose maandag 4 oktober 2q DAGELIJKS LEVEN PAS op' VolWASS"EM M/\NNETnE- IN DREICHOUP/WS De 55-jarige Amerikaanse zanger BILLY JOEL is zaterdag in Long Is land met de 23-jarige Kate Lee GE TROUWD. Dat heeft de BBC giste ren gemeld op gezag van de platen maatschappij van Joel, Columbia Records. Het is het derde huwelijk van Joel. Zijn dochter Alexa Ray, uit zijn tweede huwelijk met voormalig fotomodel Christie Brinkley, was bij de plechtigheid aanwezig. Joel heeft enkele tientallen hits op zijn naam staan. In Nederland maakte hij furo re met nummers als Piano Man, Up town Girl en Goodnight Saigon. Normaal krijgt iemand een bloeme tje, maar HANS DORRESTIJN werd zaterdagavond verrast door dertig voor hem BIJZONDERE VROUWEN om te vieren dat hij 30 jaar in het vak zit. De dames beklommen het podium van De Kleine Komedie in Amsterdam na afloop van zijn voor stelling. De dertig vrouwen, onder wie Annemarie Oster, Paula Udon- dek, Diewertje Blok, Yvonne Kroo- nenberg en Dorrestijns dochter Kir- sten, omringden de jubilaris als nimfen. Hij kreeg van ieder een zoen. Het verlokte de cabaretier met het zware gemoed tot de uitspraak ,,0h nee, jullie zaten toch met alle maal in de zaal vanavond?" Dertig jaar geleden maakte Dorrestijn zijn eerste liedje en sketch. Samen met Martin van Dijk staat hij momenteel op de planken met zijn nieuwe pro gramma Het naakte bestaan, dat za terdag in première ging. Foto: GPD Eigenaren van katten in het Engelse Sussex maken zich zorgen om hun TROETELDIER. De afgelopen maanden zijn daar 19 katten op wrede wijze GEDOOD EN VER MINKT. Vier konijnen en een vos trof hetzelfde lot. Volgens de politie van Sussex is meer dan één dader voor de macabere acties verantwoor delijk. De politie neemt de zaak hoog op. Ook een in huisdieren kwesties gespecialiseerde detective probeert de daders op te sporen. Het eerste open NK BOERENGOLF op en rond de kaasboerderij Ween- ink in Lievelde (Gelderland) heeft gisteren veel INTERNATIONALE AANDACHT getrokken. Ploegen uit België, Tsjechië en zelfs Kameroen namen deel aan deze nieuwe variant op de golfsport. Organisator Ween- ink meldde dat zelfs Amerikanen, Noren en Zweden spelmateriaal bij hem hebben besteld om deze trendy sport in hun land te gaan beoefe nen. Hoewel de Belgische ploeg 'De Klompenkappers' de gouden klomp, de wisseltroffee en 1000 euro won, werd de Nederlandse groep 'Ach terveld' nationaal kampioen. Het ging immers om een Nederlands Kampioenschap. Tijdens het toernooi werd een nieuw baanre cord gevestigd: in 66 slagen werden de tien holes bedwon gen. Volgens de organisator was het eerste NK boerengolf een groot succes. Veertig MOEDERS hebben zaterdag in een kinderspeel zaal in het Overijsselse Wijhe het Nederlands RE CORD BORSTVOEDING ge ven gevestigd. Om precies half een in de middag gaven de moeders een kwartier lang onder toeziend oog van een no- taris tegelijkertijd de borst aan hun kind. De record poging, de enige in z'n soort tot nu toe in Nederland, moet het belang van borstvoeding onderstrepen. De poging was onder deel van een ontmoetingsdag voor borstvoedende moeders en vormde de afsluiting van de Wereldborstvoe- dingsweek 2004. Het CDA is met 44 zetels niet alleen de grootste fractie in de Tweede Kamer, maar ook de zwaarste. De gemiddelde christen-democraat brengt 82 kilo op de weegschaal, zo blijkt uit een onderzoek van Arbo Unie. Andere fracties blijven daar onder, met de SP als hekkensluiter. De socialisten wegen gemiddeld niet meer dan 67 kilo. Arbo Unie heeft eind september een anonieme enquête gehou den onder de Kamerleden, in een poging zicht te krijgen op de 'fitheid' van de Ne derlandse volksvertegenwoordigers. Van de 150 benaderde parlementariërs stuur den er 54 hun formulier ingevuld terug. De uitkomst was niet erg bemoedigend: bijna de helft van de Kamerleden is te zwaar of heeft wegens stress kans op een verhoogde bloeddruk. Bijna 30 procent blijkt te zwaar in relatie tot zijn of haar lengte. Negentien procent is veel te zwaar. Vijfendertig procent gaf aan niet goed te kunnen omgaan met tijdsdruk en ongeduld. De zeer schadelijke combinatie van stress en overgewicht komt onder de geënquêteerden gelukkig weinig voor, stelt de Arbo Unie vast. De dienst zou graag elk jaar een gezondheidsenquête onder Kamerleden houden. Uit een fit heidstest volgend jaar rond Prinsjesdag zou moeten blijken of de Kamerleden er qua conditie op vooruit zijn gegaan, gpd De herfst is amper twee weken geleden ingetreden, maar sommige winkels verkeren reeds in kerstsfeer en zijn op i oktober al begonnen met de verkoop van kerstartikelen. Tot ergernis van velen, die niet alleen vinden dat het veel te vroeg is om al aan Kerstmis te denken, maar ook dat het Sinterklaas feest helemaal over het hoofd wordt gezien met dergelijke acties. Foto: ANP li De Rolling Stonesf aan een nieuw altf aan een nieuwe v tournee, nu d Charlie Watts genfc verklaard van keelf Dat zei Stones-zai Mick Jagger zatercf een interview men Britse sensatiekrai^ Mirror. Jagger zei té dat hij Watts zo sn^l lijk weer in de studi verwelkomen om e«| nieuwe liedjes optq men.Keith Richal ik hebben heel veeP geschreven voor hep we album", voegde'^ aan toe. Wanneer dp weer op tournee ga« nog niet bekend. Dp rige Watts kreeg vief den geleden te hore; '1 nu genezen verklaaf hij aan keelkanker K, intensieve bestralir| nu genezen verklaar moet hij nog herste!: de gevolgen van de11 deling, anp ii 6 „Toen ik terugdacht aan mijn ge sprekken met koningin Noor, Isabel Allende, Mia Farrow en bijvoor beeld Hillary Clinton kwam ik tot een opvallende conclusie: één ont moeting, één gebeurtenis, één vaak onbewuste keuze is er aan wijsbaar de oorzaak van dat hun levenspad een haarspeldbocht maakte van de anonimiteit naar de niet altijd gewenste wereldroem." Ivo Niehe (1946) sprak voor de Tros-programma's de TV Show en TV Show op reis talloze wereldbe roemde persoonlijkheden. Som migen maakten diepe indruk, an deren minder. Van de tien vrou wen die de meeste indruk hebben gemaakt, maakte Niehe een selec tie voor het boek Wereldvrouwen. Mies Bouwman ontving zaterdag middag in boekhandel Los en Bussum het eerste exemplaar uit handen van de programmama ker/schrijver. In het boek komen ook kwesties aan de orde, die destijds op televi sie vrijwel onbesproken bleven. Zoals de anekdote van Hillary Clinton die, toen ze nog rechten studeerde, in een bibliotheek steeds door een roodharige jonge man werd aangestaard. Ze liep kordaat naar hem toe en zei: ,,Ik vind het best dat je me al een half uur aanstaart hoor, maar wil je wel zo beleefd zijn je eerst Ivo Niehe met zijn nieuwste boek. Foto: Frans van Zijst even voor te stellen?" Dat deed de jongeman: „Bill Clinton", zei hij. En zo vertrouwde Mia Farrow Ivo Niehe toe (hetgeen ook nooit is uitgezonden), dat Woody Allen een keer onverwacht kwam aan zeilen -in de periode dat het duo in een diepe crisis verkeerde- om slechts een douche te komen ne men. Na enkele minuten kwam Allen totaal overstuur en in de war terug en riep tot Mia: „Ik kan onmogelijk douchen hier, want een afvoerputje mag nóóit in het midden zitten Ivo Niehe vind het moeilijk een antwoord te geven op de vraag, wie de meeste indruk op hem hebben gemaakt van de selectie van tien vrouwen. „Eigenlijk alle maal", zegt hij. Na enig aandrin gen komt er toch één vrouw naar voren, die wellicht nét eventjes meer indruk maakte dan de ande ren. „Kim Phuc is dat, het Vietna mese meisje dat iedereen zich wel kan herinneren waarschijnlijk. Het totaal door de napalmaanval van de Amerikanen verminkte li chaam van dat naakte meisje. Hoe zij daar mee is omgegaan, de ja ren die volgden. Ongelooflijk. Nog altijd heeft zij dagelijks enorme pijnen. En heeft ze heeft nog altijd een onvoorstelbaar lelijke huid. Kim is nu getrouwd en heeft een kind. Zij is zo'n vrouw die van het leven is blijven houden, ondanks alle ellende die ze heeft meege maakt." En de vervelendste? Wéér ant woordt Niehe aanvankelijk met 'eigenlijk niemand'. Daarna: „Bij Oprah Winfrey kreeg ik een kwar tier de tijd voor mijn interview. Toen ik de hotelkamer binnen kwam als nummer 17 in de rij, zat de vleesgeworden stopwacht in de hoek te wachten. De autoriteit die deze vrouw uitstraalt, het is werkelijk ongelooflijk. Ze gebaart en iedereen zegt 'yes' en vervol gens durft helemaal niemand meer wat te zeggen, laat staan iets in te brengen. Uiteindelijk heb ik veel meer tijd gekregen dan een kwartier". Je kunt je bij Niehe afvragen waar zijn fascinatie voor beroemdhe den vandaan komt: „Die dateert uit de tijd dat ik als 12-jarig jochie in de rol van ballenjongen in het Amsterdamse Olympisch Stadion grote internationaal befaamde voetballers als Faas Wilkes, Kees Rijvers en Jan Jongbloed van zeer nabij meemaakte. Toen besefte ik nog niet, dat het later een belang rijk onderdeel van mijn leven zou De Koningin van de Televisie van weleer, Mies Bouwman, treedt nc maar nauwelijks op in het openbaar. „Van Ivo krijg ik altijd van die bloemen, daarom maak ik voor hem altijd graag een uitzondering, waar? „Ja, dat is echt waar, dat is een belangrijke reden. Ik mag Ivo graag. Voor mij is hij de meest relaxste workaholic die ik ken. Aan c dere kant denk ik: man, wat is het toch verschrikkelijk veel wat jij 3 maal onderneemt. Nu dit boek weer. Ik heb er van genoten. Het is lekker hoor, te lezen over die ellende van andere vrouwen. Je kunt 1 leren. Ik ben ook door diepe dalen gegaan soms. Ook wereldberoeij vrouwen gaan door hele diepe dalen. De vraag is: hoe ga je daar mi Je moet zélf zien te overleven, zélf het heft in handen nemen en zé| beren weer zin aan het leven te geven." Foto: Frans van Zijst 1 worden: ontmoetingen met ver buiten de grenzen van de eerste aardrijkskundelessen bekende personen". Volgens Niehe maakt het echter eigenlijk weinig uit of je nou een beroemdheid onder vraagt op Buckingham Palace, of 'Netty van de Kokkeiweg uit Bid dinghuizen'. Als Netty iets te ver tellen heeft dat voor haar belang rijk is, zal ze nergens op de rem trappen, terwijl het een grote ma te van sluwheid vereist om doorgewinterde persoonlijk den -geroutineerd als ze doi gaans zijn- bepaalde zaken ontlokken." Jan van Stipriaan Luïscius Wereldvrouwen, door Ivo Niehe, m lustraties van Siegfried Woldhek. tl verij De Fontein, prijs €12.50. Voor 1 bespreking zie onze Servicepagina. Altijd al samen met je partner op een onbewoond eiland willen wonen? Dat kan nu, want Staatsbosbeheer zoekt een stel dat volgend jaar aan de slag wil als vogelwachter op Rot- tumeroog. Ideaal voor rustzoekers, het eilandje ten oosten van Schier monnikoog is verboden terrein voor bezoekers. Alleen een bevoorra dingsschip komt eenmaal in de week langs. De twe'e vogelwachters zullen van Desmond Morris De populariteit van een dier is recht evenredig met het aantal menselijke trekken dat het vertoont april tot half augustus op het eiland verblijven. „Het liefst wülen we daar om twee mensen die elkaar door en door kennen. Je bent op het eiland echt op elkaar aangewezen. Als de sfeer niet goed is dan heb je daar een lang seizoen", zegt Bert Corté van Staatsbosbeheer. Volgens Corté zat er al eerder een echtpaar op het eiland. „Dat ging heel goed, dus stellen kunnen zich ook nu weer aanmelden, zolang ze allebei maar gekwalificeerd zijn." Tot de taken van de vogelwachters behoort naast het tellen van water vogels ook het in kaart brengen van zeehondenligplaatsen en het bestu deren van libellen en zeldzame hei vlinders. Een opleiding in natuurbe heer is daarom vereist. Mensen die alleen worden aangetrokken door de eilandromantiek hoeven niet te rea geren, stelt Corté. „Je kunt niet de hele dag op een duin om je heen zit ten turen. Er moet wel gewerkt wor den. Wat wij zoeken is het type nuchtere vogelaar." gpd Dat instellingen in de gezondheidszorg maar een beetje langs elkaar heen werken, heeft natuurlijk ook zijn goede kanten. Je kunt met je kroost nog eens naar de spoedeisende hulp, zonder als ouders meteen aan een derdegraads verhoor te worden onderwor pen. Mijn zoon mag een begrijpende dokter zelf ver tellen dat hij tijdens de gymles door een meisje uit zijn klas van een hoge mat is geduwd. Door een meisje? Voor iedereen die na deze drie woorden sma lend de mondhoeken vertrekt, heeft hij in de dagen daarna hetzelfde weerwoord paraat. „Ho ho", zegt mijn zoon, „die hele mat stond vól met meiden!" Waarmee hij maar wil beweren, dat hij er met een gebroken arm nog genadig vanaf gekomen is. Zowel mijn zoon als mijn dochter beschikt over een medisch dossier waarmee een rodeoclown goede sier kan maken. Ziek zijn ze nooit, maar alle botten in hun lijf waarvan ik het bestaan weet, hebben ze in mijn beleving al eens gebroken. Alleen de laatste tijd zijn ze wat minder broos. Een combinatie van tivee glazen melk per dag en een wat betere motoriek, schat ik zo in. In de sporthal was dan ook in eerste instantie gedacht aan een kneuzing van de elleboog, maar toen hij met dat armpje huilend bij ons voor de deur stond, wordt de eerste diagnose van mijn vrouw (een ervaringsdeskundige, tenslotte) bevestigd door de huisarts en de arts-assistent van de spoedeisende hulp. Ook mijn zoons eigen diagnose ('Ik kan niet naar basketbaltraining') blijkt juist. De linkerarm is dik en er zit nogal wat vocht in, waardoor de basisarts van de Eerste Hulp wat moeite heeft met het beoordelen van de röntgenfoto's. De fractuur zit in elk geval ergens in het gedeelte vanaf de elleboog naar de schouder, constateert hij. Mijn zoon krijgt een drukverband en een mitella, en wordt na een kleine week weer op de poli verivacht. De eer ste dagen vraagt hij geregeld om een pijnstiller, voor al omdat een verpleegkundige ons in zijn bijzijn heeft gezegd dat we daar niet kinderachtig mee moe ten zijn. Maar als hij dat na twee dagen is vergeten, maalt hij helemaal nergens meer om. Alleen als het jeukt onder het verband, gedraagt hij zich even als een man. Dan rolt hij jammerend en klagend over de vloer, en reageert verontwaardigd als zijn moeder zegt dat hij zich niet zo moet aanstellen. „Ja, jij hebt een lekker leventje, op de bieb metal die boeken en een computer! Maar ik heb een gebroken arm en nu ook nog jeuk. Voor mij is er niks aan!" Als het niet jeukt, rent en vliegt hij over de straat en het schoolplein alsof alles aan hem onbreekbaar is. Een leerkracht die hem zelfs over de grond heeft zien rollen, twijfelt openlijk aan de diagnose van de ge neesheer. Het is tenslotte de maand waarin allerlei f inspectieorganen in de gezondheidszorg over ons uit hebben gestort dat het vrijwel nergens deugt: niet in de jeugdzorg, niet in de verpleeghuizen en niet op de afdeling spoedeisende hulp van de ziekenhuizen, waar soms de portier de intakegesprekken met de patiënt houdt. Maar daar blijkt bij mijn zoon allemaal niets van. Als hij vijf dagen later met zijn moeder terugkomt uit het ziekenhuis, zit zijn arm tot aan de pols in een rood gips verband en houdt een indrukwekkende bandage de boel tegen zijn lijf. Aan de dia gnose van de spoedeisende hulp kleeft maar één -en dan ook nog een piepklein- smetje. Op basis van dezelfde foto's die vijf dagen gele den al waren gemaakt, constateert de dokter van de poli in één oogopslag dat niet zijn boven- maar zijn onderarm gebroken is. „Gelukkig niks met zijn been", reageer ik opgelucht. Waarmee ik de Inspectie voor de Gezond heidszorg maar wil laten weten dat je niet op alle slakken zout moet leggen. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2