weg naar jofdldasse OP is hard SPORT 9 RDC 'rommelt' naar matchzege Treffers wordt afgeslacht in degradatieduel Aanval BS Leiden is niet te stoppen )torcrossers verbazen vooral zichzelf op WK Neptunus schrijft geschiedenis HDC 989 maandag 4 oktober 2004 door Jan Bey dammen - Ondanks het gemis van twee degelijke vaste laach- ten heeft de Rijnsburgse Dam club (RDC) ook z'n tweede competitieduel 'rommelig' ge wonnen. Dit keer werd DC Dor drecht met 12-8 aan de zegekar gebonden. Door met energiek spel een schijf te winnen bracht Arjan Hogewoning de Rijnsburgers op voorsprong. Het was van korte duur want invaller Frerik Andriessen bleek (nog) een maatje te klein voor een van de Dordtse topspelers. Door 'ge woon' dieper te rekenen brach ten Richard Kromhout, Eric Hogewoning en Mark Bremer RDC op een riante voorsprong, die niet meer uit handen werd gegeven. Ondanks een zeld zaam verlies van captain Cor van Dusseldorp - hij vergat een aanvankelijk geconstateerde combinatie - en het verlies van Richard Meijer - hij maakte de veelgemaakte fout door in de tijdnood van z'n tegenstander mee te gaan - kwam de match winst niet meer in gevaar. Re mises van Arjen de Mooij, Eric- Jan van Reenen en een plusre mise van Fons van der Plas zorgden voor de matchpunten. Het Leids Damgenootschap (LDG) blijft voornamelijk zich zelf verrassen. Dit keer won het met 12-8 van DOS uit Delft, waardoor LDG nu mede aan de leiding gaat in de eerste klasse. En dat terwijl het Leidse motto handhaving is. LDG-aanvoer- der André van der Kwartel had een tactiek afgesproken die wonderwel goed uitpakte: top- borden afstoppen en aan lagere borden winnen. Dat LDG in de breedte sterker was werd on dermeer aangetoond door Fred Ong, die dit keer aan het zeven de bord een eenvoudige winst partij boekte. Maar er werden vele knappe remises behaald door onder anderen Henk Meester (160 ratingpunten minder) en Jan Slingerland te gen voormalig damtopper Jan Weerheijm die maar liefst 261 ratingpunten meer bezit dan Slingerland. Dat deze LDG'er een te lage rating heeft is echter algemeen bekend. Door een tijdnoodfout verloor op het topbord Hans Kreder. LDG greep de matchzege mede dankzij een winstpartij van Arend van Beelen (met een fraaie forcing) en een knappe winstpartij van Harry Dekker op een opponent met 209 ra tingpunten meer. Samen Sterk uit Hazerswoude ging met 12-8 onderuit tegen de Zaanstreek Een aanvankelijke achterstand door verliespartijen van Jeroen Stolwijk en Cees de Gelder door tijdnood, werd hal verwege ingelopen door winst van de in het eerste team terug gekeerde Raymond van Es. Hij combineerde in een vier om vier winnend naar dam. Ri chard Treur bracht de ploegen dankzij schijfwinst op gelijke hoogte. Maar nadat Micha van Tol en Linda Schnieders door schijfverlies hadden verloren, misten Martijn van der Klis en Martin de Jong opgelegde winstvoortzettingen om er als nog een gelijkspel uit kunnen te slepen. Doordat op het laatst captain Bram Doeves in slechte stelling met remise ontsnapte, viel er in de Hazerswoudse mi sère toch nog een lichtpuntje te noteren. RDC 2 boekte tegen Den Haag 2 - evenals het eerste team - zijn tweede competitiezege (12- 8). Na een wisselvallige start - op het kopbord won Rinus Kr omhout door forfait en op het laatste bord verloor De Bruin verloor - zette Arno Kooloos z'n ploeg op voorsprong, die beslis send werd uitgebouwd door een winstpartij van meisjes kampioene Laura Andriessen. Arie Schoneveld maakte ten slotte met zijn zege aan alle on derzekerheid een einde en hield daarmee de matchpunten in Rijnsburg. basketbal - Met een klinkende 56-100 overwinning op De Hoppers lijkt BS Leiden zich met de week sterker kandidaat te willen stellen voor de titel in de eerste divisie. Met een ge middelde van 97 punten per wedstrijd hoeft Leiden zich over de eigen aanvalskracht ab soluut geen zorgen te maken. De Hoppers speelde voor het eerst dit seizoen voor eigen pu bliek en zette nog wel een 5-0 voorsprong op het scorebord. Daarna nam de ploeg van Ri chard den Os het initiatief ge decideerd over en eindigde het eerste kwart via 7-17 in 16-23. Leiden was vervolgens even niet bij de les, maar acht pun ten op rij van Ewout Crijnen (waaronder twee driepunters) tilden de ruststand naar 32-48. In verdedigend opzicht speelde Jerome Hoste de beste speler van De Hoppers uit de wed strijd. Mede daardoor liep Lei den al snel uit naar een verschil van 26 punten, 34-60. De Hop pers probeerden vervolgens met een zoneverdediging de aanval van Leiden te ontrege len, maar ook van buitenaf sco ren leverde de bezoekers geen enkel probleem op. Den Os: „Dat was al de derde keer dat een ploeg zich terugtrok in een zone, maar dat maakt ons niet uit. We zijn niet afhankelijk van een paar spelers. Er zijn bij ons tien jongens die kunnen sco ren." In het vierde kwart drukte Lei den verder door en eindigde de teller, na nog een fraaie dunk van Floris Dekker, precies bij honderd. Topscorers: Vegter 21, Dekker 17, Crijnen 14, Schelvis 11, Bak ker 10, Henriquez 10. Rotterdam - Neptunus schreef zaterdag geschiedenis. De Rotter damse honkbalploeg is de eerste die zes keer op rij landskampioen is geworden. OWO kwam tussen 1949 en 1953 tot vijf. Vorig jaar evenaarden de Rotterdammers die serie en nu hebben ze 'm ver beterd. Neptunus versloeg Mr Cocker HCAW zaterdag met 4-0, waardoor het de Holland Series met 3-1 naar zich toetrok. i Blatter o< i)e verwachtingen wa- f/;, de omstandigheden gtig en de vraagtekens kwaliteiten van het sijk. Daarom was de groot, toen Neder- fójren in Lierop het po- ?/iteeg als de nummer t/j de jaarlijkse Motor izations. Achter het on- rte België overtroffen niandse crossers zich- is het WK voor lan- eje Belgen uitbundig kje vierden, trakteerde eiReuver zijn teamge- (Verhoeven op een in- fttelzing. Voor het eerst td kleurde het podium restigieuze evenement efoeetje Oranje. Met 31 ?®rd Nederland tweede ojlgië, dat met een to- ?evan niet meer dan ze- I punten afgetekend werd. Frankrijk, Est- Kuid-Afrika verzamel den alle drie 41 punten. Na af trek van het slechtste resultaat mocht Frankrijk het brons om hangen. Verwacht hadden ze het abso luut niet, de drie Nederlandse matadoren Erik Eggens, Mare de Reuver en Bas Verhoeven. Een plaats bij de eerste vijf zou mooi zijn, zei Mare de Reuver vooraf, maar tweede? „We heb ben het publiek een superwed strijd gegeven." Volgens Erik Eggens was dit het beste Oranje sinds jaren. „We hebben het geweldig gedaan. Zeker ook omdat het lang gele den is dat Nederland op het po dium heeft gestaan." Dat het team van voormalig wereldkampioen John van den Berk van tevoren niet al te hoog ingezet had, was begrijpelijk. Mare de Reuver was net terug van een blessure, net als Erik Eggens overigens, die dit sei zoen nauwelijks op de motor gezeten had door een slepende kwetsuur aan zijn rug. Dan was er nog Bas Verhoeven, tot voor kort een onbekende crosser uit Best. Alleen insiders kenden hem, maar Verhoevens presta ties waren vanaf het begin van het seizoen zo goed, dat John van de Berk niet meer om hem heen kon. Hoe dan ook, zaterdag gaf het trio al een overduidelijk signaal dat het goed zat. Met een eer ste, tweede en zesde plaats kwalificeerde Nederland zich als tweede achter rivaal België. Die uitstekende vorm van za terdag bleek gisteren zeker niet verdwenen. Zowel in de eerste als derde manche degradeer den Everts en De Reuver de rest van het deelnemersveld tot fi guranten met een spannende strijd om de koppositie. De Belg was tot twee keer toe de snelste, maar als één ding duidelijk werd in Lierop, was het wel dat de opvolger van de grote kam pioen Everts zich wel heel na drukkelijk in the picture reed. De Reuver is pas 21 jaar, maar is zoveel beter dan de meesten, dat een mooie toekomst hem haast niet kan ontgaan. Everts zou in de eerste manche waarschijnlijk verloren hebben van de ontketende Amstelve- ner, ware het niet dat zijn Ne derlandse tegenstander twee keer onderuit ging en daarmee zijn ruime voorsprong moest prijsgeven. Met de elfde plaats van Eggens in de eerste manche had Nederland meteen voor een uitstekende uitgangspositie gezorgd. De tweede manche was een prooi voor de Fransman Micka- el Pichon, maar met een acht ste (Verhoeven) en negende (Eggens) positie had het Neder lands team een goede basis ge legd voor een topklassering. Naast de tweede plaats van De Reuver in de derde heat had Bas Verhoeven ook uitzicht op een goede klassering, tot zijn machine afsloeg en hij van de tiende naar de vijftiende plek werd teruggeworpen. Deson danks kijkt de 21-jarige coureur terug op een zeer geslaagd WK. „Deze wedstrijd is de mooiste van Cent heeft zich alleen Wan de overgangs- ^nesteld door De Lege 118-11 te verslaan. misten Ma- Éen Berg (nierbekken- en Stanley Lardé Are), maar toonden veerkracht en schot- $d om dit te compen- 7namen na 4-4 in krap %n afstand van hun 'lager op de ranglijst 'j 9-7 maakte Daniël Wee strafworpen be- f, die Marion Broek- et twee doorloopbal- ";edwongen (11-7). De ileef aanwezig, totdat iet verschil flink op- door twee treffers Steven Baart. Kleer, Misja IJzerman en inval ler Daan Niesing scoorden elk twee keer in het 13-9 verlies. TWEEDE KLASSE Trainer Peter Star had de op stelling van Fiks voor de ont moeting met Fortissimo gewij zigd door de vrouwen- en man nenkoppels om te wisselen. De ze omzetting moest beide vak ken meer mentale veerkracht en schotvaardigheid geven, maar het werkte ook onwennig heid in de hand. Saskia van der Does, Maaike van der Kraan, Dominique Roest, Fenno van den Berg, Jelle Hooimeijer en Arjan Wildschut haalden na 7-2 nog op tot 9-7 en 11-8, maar daar bleef het bij in het laatste half uur: 15-10 verlies. DERDE KLASSE die er is. Ik deed voor de eerste keer mee en sta meteen op het podium. Dat we tweede werden had ik echt niet verwacht", al dus Verhoeven. „Het was wel heel zwaar. Zeker voor het be gin van de derde manche was ik niet helemaal fit omdat ik net daarvoor ook al gereden had." Dat het zwaar was kon Mare de Reuver, die vorige week tijdens de Grand Prix van Sun City nog ziek van de motor stapte, alleen maar beamen. De Reuver: „Ik ben helemaal gebroken. Ik ken zandbanen, maar wat was dit zwaar. Al die sporen overal, niet normaal! Ik zat in de eerste manche al helemaal kapot. Door die val kreeg ik zo'n klap. Toen zat ik er echt even door heen. In de derde manche wa ren de laatste vijf minuten te zwaar. Toen heb ik Everts maar laten gaan en de tweede plaats verdedigd." Voor Eggens zou de Motorcross of Nations zijn afscheidswed- strijd geweest zijn, maar zijn motivatie en de goede conditie Mare de Reuver in actie. Foto: ANP/Bert Jansen van zijn rug maken het voor de 27-jarige Westerborker te vroeg om zijn afscheid aan te kondi gen. Eggens: „Als ik volgend jaar in een goed team kan rij den en mijn rug het houdt de komende tijd, kan het best zo zijn dat ik er nog een seizoen aan vastplak." floogendam lis - Mocht De Tref- een sprankje hoop jehad op handhaving divisie, dan werd die [zaterdag de grond in- Mededegradatiekan: randersstad maakte Elf een goede jump en e en passant De Tref- [vaster op de laatste ch was er zaterdag in van eenrichtingsver- sbehalve sprake. De peg verloor dan welis waar alle potten, maar vier van de zeven partijen gingen nipt in vijf games verloren.Riko van Veen verloor met 11-8 in de be slissende game van de slotpartij tegen René Waterreus. Water reus had ook heel wat te stellen met Treffers-kopman Thijs Langeveld, die met 11-6 in de vijfde game verloor. Ook in het dubbel lagen er kansen, maar die verdwenen na een 9-6 voor sprong als sneeuw voor de zon: 11-9. Simon Goessens beet te gen Nermin Smajic duidelijk in het stof, maar miste tegen Arjan Karbaat in de vierde game de precisie waarna ook deze partij in de slotgame verloren ging. Het 'doelsaldo' (vier gespeeld en één punt) laat aan duidelijk heid niets te wensen over. In de eerste divisie heeft Scylla 2 de eerste drie punten binnen na de 7-3 thuisnederlaag tegen middenmoter Disnierats. Ger hard Kray, Pim Mosterd en Martijn van Leeuwen pakten ie der een winstpartij. Avanti bleef ook in zijn derde partij van de tweede divisie (groep 2) ongeslagen. In Ha zerswoude werd Tanaka met 7- 3 verslagen. Martin Groenewold zette weer de toon met drie overwinningen. Ronald Peeters en Jaap Schilperoort kwamen tweemaal sterk in de enkelpar tijen voor de dag. De Rijnwoud- se ploeg moet na drie duels Amstelveen, met ex-Docos spe ler Steven van den Berg, voor zich dulden. Pecos (uitkomend in groep 3 van de tweede divisie) won zonder Ron Schipaanboord knap met 6-4 van het Nijkerkse Rega. Friso Reitsma liet zich van zijn beste kant zien en pak te duidelijk Bruinekreeft, Hen- drikse en Van Spanje in. Kish Prashad vocht zich prima naar twee overwinningen en won met Reitsma tevens de dubbel. De mannen van Docos komen in de derde divisie duidelijk te korf. Na een bezoek aan de stadgenoten van Scylla 3 ver trokken zij met een 10-0 de Brahmslaan. Jesse Bremmer, Wouter Lut en Lars Wittebrood waren een maatje te groot voor het Morschclub trio Milikan, Scheurs en Beerman, dat zich met twee punten uit drie duels nu al kan opmaken voor afda ling naar de regionale' hoofd klasse. Op voor de vrouwen van Docos lijkt handhaving in hun klasse een moeilijke opgave. Ook hun derde wedstrijd ging verloren, zij het nipt met 6-4 in en tegen Maasbree. Dianne van der Meer kon het Limburgse drie tal, bestaande uit de zusjes Martens, nog aardig bijbenen. De Leimuidense Van der Meer greep twee zeges, Sheila Tol en Yu Ling Wu ieder een partij %STE KLASSE Pemix moest ge- n kansen uitzoeken het nadeel in kracht Sen opzichte van Tjo- in de eerste helft 4 blijkens de 7-3 tus- ftmet twee goals van Sroeneveld en Sjoerd Doij. De oranje-witten 5' de paalwisseling let- ifiguurlijk meer tegen- Har toonden opnieuw erijke momenten slag- 9-8 en 10-9 bekroon- sivan der Burg, Sanne riogmaals Groeneveld Vallen met een doel- eat er met 12-10 werd ri gemengde gevoe- saan het 13-13 gelijk- ONDO (G). Marcel 1, Wouter Keizer (3) Boot zorgden tot djut na de rust twee een verschil van vier 1-5 en 3-7). De Alphe den echter de greep 'Wedstrijd kwijt, omdat aanvallen te weinig Wen zuiverheid bij het lan de dag legden. In vijf minuten moesten N Duin en Marcel 1 <1 zelfs tweemaal een <td wegwerken om een Qiden. Urigon had bij Atalan- pnditioneel oogpunt /trverdedigen gekozen, lag echter bij de René Bekker en tan Vliet waren alles- M) schot. De hoofdaan- aakten tezamen niet één goal. Dit was er oi dat de achterstand i-pliep tot 11-5. Meta Aanvankelijk domineerde Fluks tegen ESDO door gediscipli neerd spel en een sterke afvang. Arno van Haarlem (3), Maaike van de Bosch en Maaike Grave- kamp bouwden na 2-2 dan ook een 3-7 voorsprong op, maar daarna zakte de concentratie steeds verder weg (6-8 rust, 9-9) Maaike Gravekamp en invaller Maarten Dekker zetten hun club in de slotfase bijtijds terug op het goede spoor, zodat nipt met 10-11 werd gewonnen. Madjoe moest het bij Rapid zonder coach stellen, omdat trainer Ron van den Berg niet tijdig uit Amerika kon terugke ren. Marco Ravensbergen was teruggehaald om Jan Pieter Sip (vakantie) te vervangen, maar de routinier traint nauwelijks meer. Tot overmaat van ramp moest Annemieke Breebaart al na 25 minuten Ellen van der Mey (knieblessure) vervangen, terwijl zij al in het tweede had gespeeld. Deze factoren verkla ren dat er via 9-4 (rust) met 17- 9 verloren werd. Als enige regioploeg is Veloci- tas na vijf speelronden nog on geslagen dankzij een 5-17 zege op Nieuw Flora. De lijstaan voerder van 3B had meer moei te met de wind dan met de puntloze hekkensluiter. Elsbeth de Mooij, Bart van Dooremaal, Iwo Nelson (2), Lisette Vesseur en André van Wallinga hadden al gescoord, voordat op het half uur de eerste tegentreffer volg de (1-8). KZ Leiden raakte de ongesla gen status kwijt door met 12-14 te verliezen van Helios. „Het was schandalig, zo veel kansen misten we en zo veel domme ballen gooiden we. We vielen Daniël Harmzen van TOP maakt een stijlvolle aanvalsactie in de topper tegen De Lege Ceaen. Foto: Eric Taal als ploeg helemaal uit elkaar", foeterde coach Erik van Lunte- ren in de nabespreking. Christel van Lunteren en Bianca Witte- veen zorgden even voor rust voor de grootste voorsprong (9- 7 en 10-8), maar daarna viel de score zowat 24 minuten stil (10- 13). Invalster Mariska Franse en Joost Kwestro konden met hun late goals niets meer redden. Crescendo incasseerde bij Swift (A) zijn vijfde en grootste ne derlaag van dit veldseizoen: 22- 8. De Leidenaars hielden hun tegenstanders 21 minuten lang goed bij. Jasper de Jong (2), Na thalie Brouwer, Carola en Mi chel Wijnen zorgden in deze fa se voor een 6-5 tussenstand, maar bij rust was het al 11-5. Dat kwam omdat diverse door- loopballen en kleine kansen rond de paal werden gemist.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23