Regen pakt Leidenaar zijn feestje niet af FEI3D De Geus maakt gebaar naar de vakbeweging loedelijke gentocht oktober ACTIEWEEK 50 €urocent Leden top ETA aangehouden in Frankrijk 'Gebrek aan respect voor Wilhelmus' maandag 4 OKTOBER 2OO4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad @0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Regenachtige middag iteus Waarsenburg Ie politie is zeer tevre- het gemoedelijke ver- jie 3 oktoberviering af- weekeinde, ondanks inhoudingen, 'htpartijen of ongere- i deden zich niet J dat is best bijzonder jenkt hoeveel mensen agavond op de been i aldus politiewoord- C. van Egmond. Op- genoeg komen vrijwel inen die door de poli- opgepakt, van buiten -nnen uit Den Haag (21 ir oud) belandden za- >nd in een politiecel op de Haarlemmer- de vuist gingen. Op de jrf arresteerde de poli- [enaar van een snack- (tramproy die zonder ng bier verkocht. Een ir van de gemeente J tegen optrad werd man mishandeld. De 'de patatbakker en een jker werden eveneens jarige inwoner van rht werd zaterdag- I de boeien geslagen ij een portier van een i de 2e Binnenvest- mishandelde. Een e vriend van deze man j zich met de aanhou- I sloeg daarbij twee in het gezicht. Ook hij rest van de avond ach- lies doorgebracht. Stationsplein pakte de En 20-jarige man uit pp omdat hij met een 2rmis gewonnen nep- p een politieauto richt- Hagenaars van 18 en Lid die geen gehoor ga- ien verzoek van de po- #eg te gaan, werdén op nnenvestgracht aange- arige man uit Leider- rd op het kermisterrein lammermarkt gearres- gens het beledigen van it. En surveillanten van ie vatten in de Bou- nsteeg een 26-jarige Oegstgeest in de kraag jiij een 'Te Koop' bord gevel af rukte, je Leidenaar die dit ie werd aangehouden, 20-jarige man die op traat een buitenspiegel ■taxi vernielde, igehouden verdachten het opmaken van een erbaal in de loop van [einde weer vrijgelaten. Forse prijzen, af en toe stromende regen, maar naar de kermis gaan we toch wel. Dat kan vandaag nog vanaf negen uur 's ochtends tot één uur vannacht. Foto: Taco van der Eb door Silvan Schoonhoven leiden - De kermis bij nacht is een geurende, schelverlichte wereld. Sommige kramen, zoals de schiettenten en de ontelbare tenten met grijper- tjes, zijn tijdens de 2 oktobernacht gewoon open. Het spookhuis heeft ondanks het late uur juist zijn piepende deuren gesloten. Ook de botsau to's liggen te slapen. Kermisgangers schuilen er voor de regen, die in vlagen omlaag komt. De neerslag slaagt er niet in om de mensen van straat te krijgen. Er is meer voor nodig om hen het feest van het jaar af te nemen. Het water stroomt van de spookhuizen, de kramen en draaimolens druipen. In de slagregen verdwijnen de straatstenen gaandeweg onder een aardlaag van verregende patatzakjes, patatbakjes, vertrap te bierbekertjes en worstenbrood. Een meisje zit afzijdig met roodomrande ogen, een gewonnen beertje in de hand geklemd. Ie dereen om haar heen heeft een oplichtend schermpje tegen zijn slaap. Ik sta bij de Beesten markt, zegt de een, of ik ga naar Annie's. Een an der kómt net van Annie's. De damp slaat van de broodjes warm vlees af. Het meisje met de beer heeft het niet naar haar zin, dat is duidelijk. Het heeft te maken met haar vriend, die even verderop staat, in voorovergebo gen houding. „Het is jouw schuld niet", probeert een jongen met een gouden ketting het meisje te troosten op een moment dat de bonkende mu ziek even zwijgt. „Ik vind het niet zo gek, na wat- ie op had en dan nog die worst. Laat 'm maar even." Een ander groepje staat te weifelen voor de Verti cal Shot. Dat dit de koning is van de kermisat tracties, waaraan alle durf wordt afgemeten, is voor iedereen duidelijk. Gillend schiet de ijzeren bal de nachtelijke hemel in. „Het is wel duur", voert een van de jongens aan. „Ik ben vorig jaar al geweest", zegt een ander. „Ja nee, niet hier in Leiden, maar in Tilburg op de kennis." Wanneer hij daar dan was, wil een derde weten. Een nieu we vlaag van regen hakt de knoop door. „Nou, eerst even schuilen maar. Daar, bij de botsau to's." Pagina Ri: Gewoon, ouderwets genieten Morgen alles over vandaag Drie oktober. Eén datum, die staat voor bijna drie dagen feest In deze krant wordt uitgebreid verslag ge daan van de festiviteiten van zater dag en zondag. In het Leidsch Dag blad van morgen kunt u alles over vandaag lezen: hoe de dag begon met reveille, koraalzang en de uitde ling van haring en wittebrood, een verslag van de optocht tot en met het afsluitend vuurwerk. De rubriek Leidse Kwesties, die antwoord pro beert te geven op vragen die iedere Leidenaar zich wel eens stelt, staat morgen eveneens in het teken van 3 oktober. Natuurlijk ontbreekt ook de speciale pagina met foto's van de viering van Leidens Ontzet 2004 niet. Hirsi Ali: Verbod besnijdenis jongen den haag - Het kabinet moet overwegen jongensbesnijdenis strafbaar te stellen. Het Tweede Kamerlid Ayaan Hirsi Ali (WD) heeft dit gisteravond gezegd in het televisieprogramma Het ge luk van Nederland op Neder land 3. Vooral in Islamitische en Joodse kring worden per jaar vele duizenden jongetjes be sneden. Dit gebeurt om religi euze redenen. Besnijdenissen worden ook uitgevoerd om hy giënische en esthetische reden. Bij jongensbesnijdenis wordt een deel van de voorhuid van de penis weggesneden. Weer verdachte terrorisme gepakt Rotterdam - De nationale re cherche heeft zaterdagavond opnieuw een man aangehou den die wordt verdacht van be trokkenheid bij terroristische activiteiten. Ook deze arrestatie, verricht door een arrestatie team, vond plaats in Utrecht, evenals de aanhouding van vo rige week zondag. De 30-jarige man is aangehouden voor ver hoor over het vervoer en bezit van explosieven. De officier van justitie zal deze week beslissen of hij wordt voorgeleid aan de rechter-commissaris. (advertentie) RUNDVLEESKROKET gebakken of ongebakken COMMENTAAR (advertentie) VAKBONDSMACHT If jaar na de start van [net Balkenende-2 zijn >nden erin geslaagd een demonstratie op de crijgen. Waar de bonden kort tevergeefs te hoop ïgen de afschaffing van en het prepensioen, Ie maatschappelijke on- irer het straffe bezuini- eid zaterdag 200.000 naar Amsterdam. Als de 5 verstandig zijn, zoe- |iu achter de schermen dialoog met de vakbe- A1 is het maar om te aen dat de onvrede on- baar wordt >mst zaterdag •ter dan me- vooraf voor- FNV-voorman k de Waal rel vaker ge net warme lentes of een rfst, zonder dat hij veel op de been kon bren- i vakcentrales zien hun ttiegraad onder de werk- teruglopen en kennen (nbestand dat vooral uit lere werknemers bestaat, f hun onderhandelings- Itructureel aan. irers weten als geen an- ze op de langere termijn bben bij sterke vakbon- ndat anders het gevaar n radicalisering en onge- eerde acties. De rege ringscoalitie leek die les dit voorjaar verleerd, toen door slordig opereren het voorjaars overleg ontplofte. Politiek en werkgevers hoeven hun oren niet te laten hangen naar vakbonden. Maar ze hoe ven elkaar ook niet het leven zuur te maken. Bij de algemene beschouwingen over de miljoen- nennota hebben de regerings partijen al enige gestes richting het maatschappelijk protest ge daan. Op heikele punten als het prepensioen en de vut valt niet te verwachten dat het kabinet nog meer water bij de wijn doet, want dat zou de politie ke 'hervormingsagenda' fundamenteel aantas ten. Maar met name minis ter De Geus (sociale za ken) kan de bonden te gemoet komen, door af te zien van zijn onzalige plan CAO's soms niet langer voor een hele bedrijfstak van toepassing te verklaren. Dat plan tast de on derhandelingspositie van de bonden enorm aan en ligt ook in werkgeverskringen niet goed. Door te accepteren dat bonden en bedrijven zelf via de CAO's maatwerk voor een bedrijfstak leveren, kan De Geus bewijzen dat hij de sociale partners het licht in de ogen gunt. Peter de Vries barcelona/gpd - De Franse en Spaanse politie hebben gister morgen bij een grootschalige operatie in het zuiden van Frankrijk en het noorden van Spanje 21 mensen opgepakt die ervan worden verdacht lid te zijn van de Baskische afschei dingsbeweging ETA. Een van de verdachten is de leider van de verboden groepering, de 43-ja- rige Mikel Albizu. Ook zijn vriendin Maria Soledad Iparag- irre werd opgepakt. Zij is een van ETA-leden met de meeste aanslagen op haar naam. den haag/gpd - Minister De Geus van sociale zaken is be reid een gebaar naar de vakbe weging te maken. De minister wil praten over het CAO-beleid en over pensionering van men sen die veertig jaar een zwaar beroep hebben gehad. Dat meldden kringen rond de mi nister dit weekeinde. De demonstratie, waarbij zater dag ruim 200.000 mensen kwa men opdagen, heeft indruk ge maakt op politiek Den Haag. CDA en D66 riepen De Geus op om snel weer met de vakbon den te onderhandelen. De Geus liet daarop weten weer om de tafel te willen. De vakbonden willen ook pra ten over de vut en prepensioen praten, maar dat lijkt niet haal baar. De afspraken over vut en prepensioen worden niet terug gedraaid, zo lieten kabinet en coalitiepartijen weten. De Geus denkt er over als ge baar van goede wil loonstijgin gen in de CAO's toe te staan. Eerder had de minister ge dreigd CAO's waarin loonstij gingen worden afgesproken niet voor iedereen te laten gel den. Meer dan een symbolisch gebaar is het niet, omdat slechts tien procent van de werknemers door de maatregel van De Geus getroffen zou wor den. De Geus wil ook met de vak bonden zoeken naar een oplos sing voor mensen die een zwaar beroep uitoefenen. De Tweede Kamer heeft in een motie be pleit dat het voor die mensen mogelijk moet zijn om eerder met pensioen te kunnen. CNV-voorzitter Terpstra rea geerde gisteren voorzichtig po sitief. „Als het kabinet echt in houdelijk met ons wil praten dan gaan wij daar zeker op in. Het algemeen verbindend ver klaren van CAO's en eerder stoppen met werken zijn inte ressante handreikingen." De FNV wil nog niet reageren. „We laten de boel na de indrukwek kende opkomst even bezin ken", zei een woordvoerster. PvdA-fractieleider Bos zei dat het kabinet 'dit indrukwekken de protest niet kan en mag ne geren'. Hij benadrukte dat de vakbonden hun acties moeten doorzetten. „We hebben nog drie maanden de tijd om te voorkomen dat de kabinets plannen worden omgezet in wetten." CDA fractievoorzitter Verhagen hoopt dat de bonden en de mi nister weer snel om de tafel gaan zitten. De FNV heeft aan gekondigd vanaf deze week hardere acties te gaan voeren. Stakingen zijn in voorbereiding in de zorg, het vervoer, de me taal, bij de gemeenten en in de bouw. ede - De spelers van het natio nale voetbalelftal tonen te wei nig respect voor het Wilhelmus tijdens het spelen van het volkslied. Het Tweede-Kamerlid Oplaat (WD) maande de Bond van Oranjeverenigingen zater dag de KNVB op 'kauwgum kauwende' voetballers aan te spreken. Oplaat deed dat op het congres van de Bond van Oranjevereni gingen in Ede. „Ik vind het van geen respect getuigen als slechts een aantal spelers het volkslied meezingt, terwijl de rest al kauwgom kauwend op het veld staat", aldus de libe raal. De nieuwe voorzitter van de bond, burgemeester M. Zon- nevylle van Leiderdorp, zei wel wat in de oproep te zien. De oranjebond wil onder het credo 'Oranje is meer' mensen overtuigen dat de monarchie en de Oranjes meer zijn dan Ko ninginnedag of je in het oranje steken voor een sportevene ment. „Oranje is een belangrij ke pijler onder het bouwwerk dat Nederland heet en een on schatbaar onderdeel van onze cultuurhistorie. In deze tijd van vervlakking en eenvormigheid geeft cultuurhistorie kleur en inspiratie aan onze samenle ving", aldus Zonnevylle. Dat moet worden uitgedragen door alle Oranjeverenigingen. (advertentie) Kijk voor meer informatie op wvvw.leidschdagblad.nl Geldig van ma 4 t/m zon 10 oktober De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 Bl Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:DM Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: (t V.rn bezorgcontrole Geboortedatum: e-mailadres: Stuur de bon in een'ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar. Gratis tel. 0800 -1711. E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www. leidschdagbladnl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1