SPORT 2 Het Audina-effect neemt Nederland in gree Nuchtere Theo Bos houdt het bij Wilhelmus op ba- Bondscoach squashers: gebrek aan discipline Melchers verzie! tactiek wielerplt Junior Gesink z ei met 'superpoten' Vermoeide winnares olympisch zilver alleen voor de show bij Dutch Open Cyprus onder het stof Uytdehaage terug op NK afstanden BLARicuM - Jochem Uytdehaage hoopt op 5 november te kun nen deelnemen aan de NK af standen. De schaatser van TVM was dinsdagavond betrokken bij een zwaar auto-ongeluk, maar is inmiddels al begonnen met de revalidatie. De tweevou dig olympisch kampioen gaat zaterdag voor het eerst sinds het ongeluk op de rollerbank fietsen. De schaatskampioen beseft dat hij veel geluk heeft gehad toen hij in zijn Donker voort op de A27 over de kop sloeg. ,,Ik ben door het oog van de naald gekropen." Afscheid Drechsler met overwinning Papeete - Heike Drechsler heeft in Papeete op Tahiti afscheid van de atletiek genomen. De Duitse verspringster won haar laatste wedstrijd met een sprong van 6,49 meter, tien centimeter verder dan haar beste seizoenprestatie. Drechs ler werd twee keer olympisch kampioene, twee keer wereld kampioene en vier keer Euro pees kampioene. Twintig jaar geleden behaalde ze haar eerste wereldtitel. De atlete wordt op 16 december 40 jaar. Bernd Schneider wint slotrace DTM hockenheim - Titelverdediger Bemd Schneider heeft gisteren op het circuit van Hockenheim de tiende en laatste race van de DTM-serie gewonnen. De Duit se Mercedes-rijder ging op de finishlijn zijn landgenoot Mar tin Tomczyk (Audi) vooraf. De Zweed Matthias Ekström (Audi) was na de voorlaatste race al zeker van de titel. Christijan Al- bers uit Laren werd gisteren ze vende en derde in het eindklas sement. Jeroen Bleekemolen viel uit op Hockenheim. Spanning terug in MotoCP doha - Motorcoureur Sete Gi- bemau heeft zaterdag de Grote Prijs van Qatar gewonnen. De kloof met de Italiaanse klasse mentsleider Valentino Rossi, die uitviel, bedraagt daardoor nog 14 punten. De race begon met veel ophef. De wedstrijdlei ding betrapte Rossi's Yamaha- team op het prepareren van diens startplaats. Technici smeerden met een slippende scooter rubber op de grid, zo dat Rossi een fractie sneller zou kunnen wegkomen. Voor straf moest de Italiaan van de ach terste rij vertrekken. Kasimdzhanov wint NK schaak hellevoetsluis - FIDE-wereld- kampioen Roestam Kasimdzha nov heeft het open NK rapid schaak op zijn naam gebracht. De 35-jarige Oezbeekse groot meester behaalde zaterdag in Hellevoetsluis 7,5 punt uit ne gen ronden. Met zijn overwin ning verdiende hij 1500 euro. Kasimdzhanov won zes partijen en nam drie keer genoegen met remise. Loek van Wely en Jan Timman eindigden op een ge deelde vijfde plaats. Tiende zege voor Federer Bangkok - Roger Federer heeft zijn tiende toernooizege in dit jaar behaald, de twintigste in zijn loopbaan. De nummer een van de wereld versloeg de Ame rikaan Andy Roddick, de num mer twee van de wereld, giste ren in de finale van Bangkok in twee sets, 6-4 6-0. Het was zijn achtste zege op Roddick (tegen een nederlaag) en 69ste zege in dit jaar (tegen zes nederlagen). De Zwitser werd zondag de vijf de tennisser ooit met tien toer nooizeges in één jaar. China wint voor eerst tennistitel guangzhou - Na Li heeft China de eerste toernooizege in het vrouwenproftennis geschon ken. De 22-jarige qualifier, 145e van de wereld, versloeg gisteren de Slowaakse Martina Sucha in de finale van Guangzhou in Zuid-China in twee sets, 6-3 6- 4. In Seoul was Maria Sjarapova veel te sterk voor de Poolse Do- machowska, 6-16-1. Het bete kende de vijfde toernooizege voor de 17-jarige Russin, haar eprste na Wimbledon. Golfteam geeft op in Kuala Lumpur kuala lumpur - Het Neder landse golfteam Guido van der Valk/Niels Kraay heeft zaterdag in Kuala Lumpur de derde ron de van het kwalificatietoernooi voor de wereldbeker niet meer gespeeld. Dat was niet nodig nadat vrijdag bekend was ge worden dat Nederland recht streeks is toegelaten tot het hoofdtoernooi, dat in novem ber in Sevilla wordt gespeeld. Maarten Lafeber en Robert-Jan Derksen zullen daar spelen. maandag 4 oktober 2c door Fardau Wagenaar den bosch - Ze is moe, dood moe. Olympisch zilver maakte van Mia Audina een heldin in de Nederlandse badmintonwereld. Ze opent scholen, kletst met kin deren en vertelt voor elke came ra haar verhaal. Sinds Athene heeft ze geen dag vrij gehad, maar haar missie om badminton populairder te maken, lijkt te slagen. Het Audina-effect be staat echt. De Nederlandse Yao Jie speelde gisteren de finale van de Yonex Dutch Open in Den Bosch. Mia Audina was er ook, niet als deelneemster, maar voor de show. Ze deelde prijzen uit aan de nieuwe kampioenen, ze gaf clinics aan kinderen en was speciale gast bij de finales. Waarom ze niet meedeed? Ze kwam donderdag terug uit Chi na, ze was even heen en weer gevlogen voor een demonstra tiewedstrijd. Ook in China werd Audina geleefd. Ze was te moe. „Ik heb sinds ik terug ben uit Athene geen dag vrij gehad", vertelde ze gisteren. Haar echt genoot Tylio Lobman viel haar bij: „We zijn heel gelovig, maar we zijn al twee maanden niet in de kerk geweest! Het is onge looflijk wat er allemaal ge beurt." De afgelopen weken zijn er mo menten geweest dat Audina zich afvroeg: gaat dit om mij? Stoten die mensen in de super markt elkaar aan voor mij? Pra ten ze over mij? In haar geboor teland Indonesië kan ze al jaren niet over straat vanwege haar heldendom, maar dat afstande lijk Nederland haar ook in de armen zou sluiten, had ze niet verwacht. „Je ziet ze denken: is dat Audina, maar ze vragen het niet. Pas als er één iemand naar me toe komt, komen ze alle maal. Heel grappig", zei de Ne derlandse die in 1996 nog voor Indonesië zilver won. Ja, ze geniet ervan. En ja, ze vindt het heel belangrijk dat haar sport bekender wordt in Nederland. Dat is een van haar drijfveren. Of ze al van het Au dina-effect heeft gehoord? „Ja zeker, er hebben zich veel meer mensen aangemeld bij vereni gingen dan andere jaren. Daar ben ik trots op. Het is toch prachtig dat mijn zilveren me daille wat oplevert voor het badminton in Nederland?" Een paar voorbeelden op een rij. Op de open dag van bad mintonvereniging Amersfoort kwamen andere jaren een stuk of twintig mensen. Dit keer wa ren dat er ruim 65, inmiddels heeft de club bijna 100 nieuwe leden. Bij Slotermeer in Amster dam kregen ze de sporthal op vrijdagavond maar niet vol, veel te weinig kinderen. Na de Spe len vraagt de club zich af of ze de hal extra uren moet afhuren. Er zijn wachtlijsten. Bij het klei ne SV Meteor uit Muntendam meldden zich gemiddeld twee nieuwe leden per seizoen aan, afgelopen september schreven zich zestien nieuwe leden in, een aardige groei. De Nederlandse Badminton Bond (NBB) heeft nog geen idee hoeveel nieuwe badmin tonners er bij zijn gekomen sinds Athene, maar dat Audina de reden is voor de 'boost' is een feit. „Vooral kinderen ver tellen dat ze haar hebben ge zien op de Olympische Spelen en daarom lid wülen worden", zei Jerry Helmers, woordvoer der van de bond. „Ze heeft niet alleen zilver gewonnen, Mia is ook een persoonlijkheid. Ze is enorm populair. We hebben tij- cyprus - Omhuld door stofwolken rijdt Nasser Al-Attiyah, met bijrijder Chris Patterson, naar de overwinning tijdens de Troodos Rally op Cyprus. De Oatarees verkleinde daarmee zijn achterstand op Khaled Al-Oassimi, leider in het klassement van het Midden-Oosten rallykampioenschap. Begin december valt de beslissing om die titel in Dubai. Foto: EPA/Jorge Ferrari door Remco Janssen Amsterdam - De bondscoach van het Nederlands vrouwensquashteam, Liz Ir ving, heeft na het WK in Amsterdam for se kritiek op de speelsters én Squash Bond Nederland (SBN). Ze verwijt de speelsters, die teleurstellend zesde wer den, een 'gebrek aan discipline'. De bond heeft volgens haar geen goed be leid voor het nationale team. De Australische Irving schudde zaterdag zwaar teleurgesteld haar hoofd na de verloren wedstrijd tegen Maleisië (2-1). Door het verlies eindigde het derde ge plaatste Nederland tegenvallend als zes de. De oorzaak is voor Irving glashelder: „Het is de verantwoordelijkheid van de speelsters om zich professioneel op te stellen, maar soms laten ze dat na, zoals nu. Je hebt een klus te klaren, zij raken echter verstrikt in hun eigen stuff." Om uit die stuff te komen, rest maar een ding, volgens Irving. „Ze hebben - wer kelijk waar - allemaal psychologen no dig. Gebrek aan mentale discipline weerhoudt hen er namelijk van te doen wat ze moeten doen: hun werk." Mentaal opgewassen zijn tegen druk is de essentie van topsquash, meent Ir ving. „It's all in here," zegt ze wijzend naar haar voorhoofd. Wie de wedstrij den van Vanessa Atkinson en Karen Kro- nemeijer tegen hun - lager geklasseerde - Maleisische opponenten Nicol David en Tricia Chuah heeft gezien, weet wat Irving bedoelt. Beide speelsters verloren in hun partij hun zelfbeheersing én daardoor ook de wedstrijd. Tegen David gooide Atkinson een aantal maal woest haar racket tegen de grond. Kronemeijer schoof na een verloren punt uit pure machteloosheid haar rac ket naar het andere einde van de baan, waarna ze met haar handen in haar zij een tijd voor zich uit staarde. Zowel Atk inson als Kronemeijer vloekte zichzelf helemaal stijf. Dat het team de verwachting niet waar kon maken, lag niet alleen aan de speel sters zelf. De oorzaak is het gebrek aan structureel beleid bij de squashbond, vindt Irving. Zo wordt zij op uurbasis door de bond ingehuurd. Zodoende traint ze de speelsters slechts eens in de zes weken. „Het is allemaal zo willekeurig. De speelsters komen naar mij toe wanneer zij denken dat het nodig is. Ik heb min stens drie maanden de tijd nodig om ze goed te laten presterèn," meent Irving. Al is het maar op parttime basis. Nu is vijf jaar hard werken volgens haar 'door het gootsteenputje gespoeld'. Naast een bondscoach in vaste dienst moet er een 'centre of excellence' ko men: een vaste locatie waar het Neder lands vrouwenteam kan trainen, mét een conditietrainer en psycholoog. De toptien squashsters van Nederland moeten van zo'n centrum gebruik kun nen maken. Op regionaal niveau moe ten jonge talenten beter begeleid wor den, zodat die tien topspeelsters con stant 'druk van onder af voelen. Deels staan de aanbevelingen van Irving al in het meerjarenplan van de squash bond, weerlegt de directeur van de SBN, Frank van Loon. „Zij werkt vanuit een internationaal perspectief, met de bo venlaag van de Nederlandse speelsters. Tegen de tijd dat zij ziet dat we speel sters doorsturen naar haar, zijn we een paar jaar verder." Daarvoor is tot de Olympische Spelen van 2012, waarvoor squash een kandi- daatsport is, de tijd. Irving heeft wel ge lijk met haar kritiek dat er te weinig structuur is aangaande het Nederlands team, vindt Van Loon. Maar Irving's plannen zijn financieel niet haalbaar. dens de Dutch Open een pers conferentie voor kinderen ge houden. We moesten verhuizen naar een andere zaal, er kwa men 450 kinderen!" De olympische finale van Audi na staat in de top drie van meest bekeken wedstrijden in China. In Nederland keken meer dan een miljoen mensen naar de partij. Het olympisch zwemmen had op televisie een kijkdichtheid van 52 procent, het wielrennen 54 procent en badminton 42 procent. De hoc- keyploegen bleven steken op 41 procent. Helmers: „Nederland weet nu dat badminton geen cam- pingsport is, maar topsport. We tellen mee in de wereld en heb ben een heldin... Di moeten we vasthouder vanaf de jaren 90 ve kwijtgeraakt: van 85.1 60.000, het zou mooi zl weer wat groeien." Titelverdedigster Yao Jl gistermiddag de finali Hongyan uit Frankril 11-4). Ze was de enig landse die het in de M tot de finale schopte. Audina zat op de tribuj haar man. Het waren hun laatste uren in fights. Ze gaan op vak, ze week nog. Drie we) Indonesië, wat een we) Nederland maar baf nen, Audina trekt zicfi rug. verona/gpd - Wïerlenner Ro bert Gesink vocht zaterdag in Verona lang mee voor een me daille op het WK wielrennen. Maar in de slotronde was de 18- jarige junior uit Varsseveld niet meer sterk genoeg om mee te kunnen met de Tsjech Kreuzi- ger (goud) en de Tunesiër Ch- tioui (zilver). Die schreef histo rie door als eerste Afrikaan een WK-medaille te pakken. Gesink werd, na zijn achtste plaats op de tijdrit, zesde in de wegwed strijd. „Ik had superpoten", keek Gesink terug. Maar vooral op de laatste klim moest ik volle bak rijden om bij te blijven. Op het tandvlees kon ik nog net mee." Gesink (die volgend seizoen rijdt voor Löwik/Tegeltoko) rea geerde attent toen de Sloveen Spilak (brons) op 30 kilometer voor de finish de finale open brak en zeven renners zich los maakten uit het uitgedunde pe loton. Vooral de Belgen leken met twee renners comfortabel de koers te kunnen rijden, maar zij moesten zich tevrf len met de vijfde ei> plek. Pechvogel van de k Rob Ruygh. De talentj ner uit het Limburgs burg liet zich meerde) goed van voren zien, al vroeg betrokken bi|( partij en werd ook no) stoken door een wesp. „Niks zat mee", treuri' die komend seizoen irri dingsformatie van Mr/I ker rijdt. „Het gat dat valpartij moest dichti verspilde energie. Dit*! voor de finale." De Tunesiër Rafaa C.fe zorgde het Afrikaanse de eerste WK-medaill( schiedenis; de 18-jariiif twee jaar verbondeii trainingskampen vant Aigle. De internationta unie wil daarmee rri onderontwikkelde wi< een kans bieden zicht ontwikkelen. n Kopvrouw verzwijgt maagproblelf verona/gpd - Diep in haar hart had Mirjam Melchers aan de start al geen hoop meer op de wereldtitel, maar toegeven dat ze te ziek was om een hoofdrol te spelen in Verona deed ze niet. Terwijl Chan tal Beltman het pad naar de regenboogtrui probeerde te plaveien, begon Melchers uitgeteld aan de fina le. Zónder te zeggen dat haar krachten met het veelvuldige wc-bezoek van de nacht ervoor waren weggevloeid. „Tegen be ter weten in blijf je toch hopen dat het beter zal gaan", haalde Melchers na afloop de schou ders op. In de tamme aanloop van de vrouwenkoers kon Melchers haar zieke lichaam en slappe benen lang verstoppen. Toen de medailles werden verdeeld, moest de Nederlandse hoef echter passen. De Duitse Arndt reed, na zilver op olympische wegwedstrijd in Athene en op de WK-tijdnt, naar het goud; de Italiaanse Guderzo greep ver rassend het zilver, net voor de Noorse Anita Valen. Melchers werd negende. „Vorig jaar was ik meer teleurgesteld^ ik misschien de besf* ik geklopt door ieW steeds in mijn wiel zarr 29-jarige wielrenster_ haar tweede plaats jaar. Toen werd ze in geklopt door de Ljungskog. „Dit hier velend, maar ik wee het ligt." Het was opmerkelijk I coach Egon van Kesf de hoogte was van| problemen. „Ik werlf loop totaal door verr% had het me moeten! zei Van Kessel. Me| het de bondsarts en ger wel verteld. „Wal dachten zij dat ik hel haalde Van Kessel dq op. „Laat ik één ding I vrouwenwielrennen I tijd anders. Wat bij j logisch is, is bij de vi ders. Maar ook bij heb je kopmannen gen dat ze niet goet* renner trekt het liefsf kaart." W< Wereldkampioen sprint prent wijze lessen van broer Jan in het hoofd door Ton Rooseboom alkmaar - Bijna overal waar Theo Bos komt, hoort hij het Wilhelmus. Zo ook zaterdag avond in Sportpaleis Alkmaar. De wereldkampioen sprint werd, vanzelfsprekend, de ko ning van de driedaagse strijd om de Nederlandse baantitels. Met twee vorstelijke spurts te gen streekgenoot Teun Mulder fiet de man in de regenboogtrui er geen twijfel over bestaan wie de snelste wielrenner van het land is. „Dit is genieten", zei Bos glimmend, na de staande ovatie van het publiek. „Het is leuk om te zien dat zoveel men sen mijn prestaties waarderen." Theo Bos heeft in het nationale baanrennen inmiddels de ster renstatus bereikt. Het wereld goud van Melbourne en vooral het olympische zilver van Athe ne maakten van de 21-jarige sprinter uit Hierden een idool op de fiets. Jan Derksen, zijn voorganger uit de jaren dertig van de vorige eeuw, was zater dagavond zelfs naar Alkmaar gekomen om het fenomeen Theo Bos met eigen ogen te aanschouwen. Bos blijft onder alle toejuichin gen vooralsnog de nuchterheid zelve. Hij moet wel lachen om de aanzwellende belangstelling voor zijn persoontje. „Al die drukte hoort er kennelijk bij. Ie dereen wil nu met mij een praatje maken. Prima. Ik pro beer zo open mogelijk te zijn, voor iedereen tijd vrij te maken. Belangrijk is dat ik me er niet te veel door af laat leiden. Ik ben hier voor de wedstrijd, daar moet ik me op concentreren. Het NK neem ik serieus. Er zijn mensen hier speciaal voor mij naar toe zijn gekomen, aan hen ben ik verplicht m'n hoofd erbij te houden." Zelf kwam Bos zaterdag opge lucht naar het Alkmaarse Sport paleis, het wielerstadion waar hij vrijwel dagelijks op de hard houten baan traint. De nieuw bakken inwoner van Egmond was blij dat hij eerder in de week het besluit had genomen tot 2008 voor de baan te kiezen. De Rabobankploeg probeerde hem na terugkeer uit Grieken land te verleiden tot een over stap naar de weg. Na de Spelen van Peking valt er wellicht met hem nogmaals over te praten. „Over vier jaar ben ik 25 jaar, jong genoeg om op de weg te beginnen", oordeelde Bos. „Ik ben zeker nog niet klaar met de baan. Wil er alles uithalen wat er inzit, want succes werkt ver slavend. Eerst wil ik nu vooral genieten van mijn wereldtitel." Over een jaar kan alles anders zijn, beseft hij terdege. „Niets is vergankelijker dan roem, zeg gen ze. Ik weet het, ik heb het geleerd van mijn broer Jan." Hij prent de wijze lessen van de ne gen jaar oudere Jan Bos in het hoofd. Theo hoopt niet in de zelfde valkuilen te trappen als Jan, die na zijn wereldtitel sprinten op de schaats ver af gleed. „Ik heb, gelukkig, Jan als mijn voorbeeld. We hebben veel gepraat over waar het mis is gegaan in zijn carrière. Hij geeft me tips om te voorkomen dat ik dezelfde fouten maak." De wereldkampioen is zich te vens bewust van zijn eigen voorbeeldfunctie. „Ik vind het leuk te horen dat jonge renners voor de baan kiezen na het zien van mijn prestaties. Dat is goed voor de ontwikkeling van de baansport in het algemeen. Maar ik ben zeker niet de enige topper van Nederland. Wat Ro bert Sfippens en Danny Stam al jaren laten zien in de Zesdaag sen is minstens zo bijzonder als mijn wereldtitel." Zijn eerstvolgende grote wed strijd is de werelbeker van Los Angeles, in december. Bos wil daar alvast vertrouwd raken met de omstandigheden voor het WK in maart. „Ik kijk uit naar het WK. Daar wil ik op nieuw laten zien wat ik kan. Surplace met Theo Bos (links in wereldkampioenstrui) en Teun Mulder in de eerste rit van tijdens het NK baanwielrennen in Alkmaar. Bos won beide ritten en veroverde de landstitel. /Martin Mooij

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16