Sterk AZ komt steeds dichter in de buurt van Ajax Freire nu in illuster gezelschap itwijk vindt een punt tegen Rijnsburg WWBMM oshuizen: :r bedreigd aalf kaarten Spanjaard wint derde wereldtitel SPORT maandag 4 OKTOBER 2004 an van Geen Katwijk verdubbelde nsburgse Boys door pelpunt van Arie Jon- zijn seizoenstotaal, irde in een wedstrijd, reclame was voor het fenomeen 'derby'. De nieuwe Katwijk-trainer Richard Groot- scholten zag het vanaf de tribu ne aan. Het was duidelijk dat Katwijk een punt won en Rijnsburgse Boys er twee liet liggen. Niet dat de titelpretendent aanspraak op cholten begint vanavond m Katwijk had gele- Richard Grootschol- e week dinsdag al be ds opvolger van de 1 Freek Rienks. De 39- istlander wilde echter litgebreide inventari- n van de club en verdliij pas zaterdag :ld als nieuwe trainer, olten was de laatste trainer van Excelsior s en had daarvoor vijf Westlandia onder zijn it hij van de derde loofdklasse leidde. Westlandia' speelde 350 duels in het eer der de afgelopen tien n goed gevoel gekre- Grootscholten zater- ïeb heel bewust din gen helder willen krijgen bin nen de club en veel gesprek ken gevoerd. Katwijk is een club met inhoud. Het is een echte vereniging met een goe de jeugd. Er zit veel druk ach ter met een kritisch publiek en dat vind ik geweldig." Grootscholten liep in zijn eer ste seizoen met Excelsior Maassluis in de slotfase de titel mis. De laatste twee jaar knok te de ploeg tegen degradatie. In mei speelde de ploeg zelfs een promo tie/degradatiewed strijd tegen De Beursbengels om lijfsbehoud. In deze jaargang heeft Maas sluis, net als Katwijk, pas twee punten. Grootscholten was lang in de race om assistent te worden van Jan van Dijk bij RBC. „Ik de overwinning mocht maken. Daarvoor had de ploeg van trai ner Ted Verdonkschot zich te veel van zijn slechte kant laten zien. Het technisch en tactische surplus werd geen moment uit gebuit, op een zondagsschot van Peter Freke in de 48ste mi- wilde een stap omhoog ma ken. Ik ben zes weken bezig geweest met RBC, maai- we kwamen er niet uit." Eerder dan verwacht kan hij weer aan de slag. „Er moet hier heel wat gebeuren. De club is de onrust beu. Ik ga mijn eigen dingen doen. Din gen waar ik in geloof. Niet dat het hiervoor slecht was, maar er gaan dingen veranderen op het trainingsveld." Grootscholten acht zichzelf in staat om in korte tijd resultaat te boeken. „Ik heb altijd een ploeg kunnen neerzetten en laten groeien. Ik kan er nog geen afgewogen oordeel over geven, maar Katwijk heeft een getalenteerde groep. Ik heb het gevoel dat deze club bij me past." nuut na. De enig echte Rijns burger pegelde de openings treffer van een meter of twintig achter doelman Dave de Hei den, die desondanks niet vrijuit ging. „Die bal zag er niet on houdbaar uit", dacht ook John Eelman, die na twee duels als interim-trainer het stokje door geeft aan Grootscholten. Katwijk kreeg in twee weken onder Eelmans hoede slechts twee doelpunten tegen, een te ken dat de organisatie goed staat. Het scoorde zelf echter maar één keer en dat wordt echt het grootste probleem voor de nieuwe oefenmeester. Ook zaterdag dwong Katwijk nauwelijks iets af. De ploeg in zijn geheel mist creativiteit en gezond opportunisme en schreeuwt om de terugkeer van Martin van Leeuwen. Die speel de dinsdag een oefenwedstrijd en kreeg meteen weer last van zijn hamstring. „De vraag is steeds of het verantwoord is om hem op te stellen. Misschien kan het helemaal geen kwaad, misschien wel. Dat moet een mri-scan volgende week uitwij zen. Tegen Rijnsburgse Boys, ti telkandidaat nummer één, heb ben we het risico niet genomen. Over drie weken spelen we be langrijker wedstrijden tegen ploegen die bij ons in de buurt staan", aldus Eelman, die het veldwerk toch weer heel leuk is gaan vinden en enigszins met pijn in zijn hart een stapje terug doet. „Ik heb weer zo veel ple zier gehad. Waarschijnlijk ben ik weer in de markt. Katwijk, spelend met rouwban den vanwege het overlijden van oud-bestuurslid en erelid Chiel van der Plas, was niet bij mach te om de buurman te veront rusten. Rijnsburgse Boys zelf droeg ook niet bij aan het tot stand komen van een leuke pot voetbal. Het besluit van de KNVB om de Bollenclubs uit el kaar te halen werd deze zomer met veel misbaar ontvangen, maar geen moment werd dui delijk waarom het publiek der gelijke derby's zou gaan mis sen. De bezoekers zagen Bartjan Onderwaater in de warming-up afhaken met een liesblessure. Vormgever Nick Schnater hield het ruim een uur vol met zijn op de training opgelopen knie blessure. De man in vorm was geen schim van de aanjager die hij in de eerste weken was. Het had zijn weerslag op Rijnsburg se Boys, dat de achterstand op IJsselmeervogels naar vier pun ten zag oplopen. Volgende Arie Jonker heeft Katwijk in de laatste minuut naast Rijnsburgse Boys gezet en wil dat weten ook. Foto: Cees van Hoogdalem week bezoekt nummer drie Spakenburg de Middelmors, maar Verdonkschot maakt zich vooralsnog geen zorgen over het uitdijen van de ziekenboeg, waar Berry Chaiité zich ook nog steeds in bevindt. „De competi tie is nog lang", aldus Verdonk schot, die uiteraard niet te spre ken was over de manier waarop zijn ploeg de zekere winst nog weggaf. Twee halve kansjes had Katwijk gehad, totdat invaller Arie Jonker in de laatste minuut van de officiële speeltijd be heerst de gelijkmaker in de ver re hoek schoof. „Absoluut een geval van eigen schuld, dikke bult", meende Verdonkschot. „Een gevonden punt", bedacht Eelman. i remise in WK-partij j- De zesde partij in de eekamp om de we- jissen Vladimir Kram- jer Leko is gisteren ge- 1 remise. De Russische tapioen en zijn Hon- dager besloten in een iartij al na 20 zetten ;e delen. De stand is jko herstelde het zaterdag, na het ope- j in Centro Danne- ïrissago (Zwi) te heb- ren. De tweekamp maximaal veertien Twaalf gele kaarten, ddsrechter die een Dr zijn schenen krijgt elers die van het veld estuurd waardoor het p minuten wordt ge it is de trieste balans Uel tussen Duinoord- s en FC Boshuizen in iklasse van het zater- il. Alle (dubbele) gele aren voor spelers van j ploeg. Ondanks dit val heeft scheidsrech- i de Vries uit Sassen- |e afgelopen twee da- moment overwogen uiten te stoppen. „Ik por zulke spelers niet py ontnemen", aldus „Het is schrikken als Irt, maar de volgende Ireet je weer waar het f deelde de kaarten slijk uit wegens 'spel- oals het in de regels ïoemd. „De bal weg- ils het spel stilligt en Hgen maken op de lei- r ook voor het beledi- Iet aanvallen van de hter. Eentje wilde mij lioment dat het duel Bakt, stond het 3-0 in feel van de Hagenaars. Id Rob Lam an van FC I was bij. het duel aan- le scheidsrechter was Irm, maar dat is na- len enkel excuus voor Tc aan discipline van !Ze reageerden zó on- aldus Laman. iur van de Kadeclub jiorgenavond of maat- bdig zijn. „Eerst even per laten overwaaien, g geen idee wat er uit bring komt." u scoort ils hij t speelt door Harm Vonk verona - Hij vergeet soms hoe veel rondes hij nog moet rijden of speldt het verkeerde rugnum mer op zijn shirt, maar Oscar Freire kan zich als geen ander fixeren op het wereldkampioen schap. In Verona voltooide de Spanjaard zijn trilogie. Vijfjaar nadat 'Oscarito' in dezelfde stad uit de anonimiteit trad, drie jaar nadat hij in Lissabon (2001) weer de regenboogtrui had veroverd. Freire schaart zich in het illustere rijtje van Alfredo Binda, Rik van Steenbergen en Eddy Merckx, die ook driemaal 's werelds bes te werden. Michael Boogerd kwam als ze vende, maar met een brede glimlach rond zijn mond, over de streep. Hij toonde zich één van de sterksten van de koers, maar wist zich niet los te ruk ken uit de groep van 25 renners die na de voorlaatste beklim ming van de Torricelle overble ven. „Als ik zelf geen wereld kampioen kan worden, heb ik liever dat Freire het wordt, waardoor de regenboogtrui in onze ploeg komt", zei de Hage naar over zijn Rabobank-ploeg- genoot. Van alle onzekerheid die Boo gerd na zijn val in de Ronde van Emilië overspoelde was in gis teren Verona geen spoortje van over. Boogerd volgde het spoor van de groten, toen Ivan Basso namens Italië de finale opende. „Alle grote namen zaten er in, maar ik ben zelf ook een grote naam", sprak Boogerd zelfver zekerd. Dat vertrouwen had hij in de voorbije week teruggekre gen, toen hij samen met echt genote Nerena aan het Garda- meer verbleef. „Mijn vrouw heeft me er doorheen ge sleept", zei Boogerd. „Nadat ik was gevallen was ik een en al onzekerheid; die val was de nekslag. Ik zat niet lekker in mijn vel, had overal pijntjes. Het waren gewoon zenuwen." Toen de koers ontplofte kon Boogerd met gemak mee. „Maar tot het laatst blijf je on zeker." Dat verdween toen Boogerd in de slotklim het gat naar (Rabo-ploegmaat) Ras mussen dichtreed en zelf door ging. Freire (ook Rabo) reed met landgenoot Valverde en de Italianen Basso en Cunego op vallend gemakkelijk naar de Nederlander, waarna in de af daling een groep van 18 renners ontstond. „Mijn demarrage was te dicht bij de top, maar wat kon ik meer doen?", vroeg Boo gerd zich af. Van de Nederlandse renners kon alleen Karsten Kroon het tempo van Basso volgen. De Oscar Freire is de snelste in de sprint in Verona. Links Erik Zabel. De Duitser werd tweede. Foto: EPA/Gero Breloer Drent moest echter lossen op de laatste beklimming. Erik Dekker had na zijn val van drie weken geleden niet de gehoop te supervorm en kon al eerder Basso niet volgen. Ook Gerben Löwik moest passen. „Ik had graag nog iemand gehad die nog een demarrage had kunnen plaatsen", zei Boogerd. De Ne derlander hoopte daarna tever geefs op Basso, maar die reed volledig in dienst van Cunego en later voor sprinter Paolini. „Iedereen bleef zitten, iedereen had angst voor de beklimming. Eigenlijk was het een rotfinale", zei Boogerd. In de sprint beloonde Freire zijn landgenoten voor het im posante ploegenspel. Valverde offerde zich in de slotfase hele maal op voor de kleine sprinter. Nadat Zabel eerder door de Spanjaard was geklopt in Mi- laan-Sanremo, moest de Duit ser nu weer vrede hebben met de tweede stek. Het brons voor de Italiaan Paolini (na duw- en trekwerk met Stuart O'Grady en Allan Davis) was slechts een schrale troost voor de thuisrij- ders. De vedettenformatie van coach Franco Ballerini verloor eerder kopman Bettini. 'De kre kel' stootte na een technisch mankement zijn knie aan het portier van de ploegauto, waar na de titelfavoriet moedeloos opgaf. door André Hoogeboom alkmaar - Het was een keurige uit slag: 0-0. AZ kon tevreden zijn, omdat er nauwelijks sprake was van een Eu ropa-Cupkater. De twee dagen eerder geleverde prestatie tegen Paok heeft niet geleid tot de averij die zo vaak optreedt na zo'n heerlijk avondje. Ajax kon tevreden zijn omdat een nieuwe nederlaag ongetwijfeld tot nieuwe onrust had geleid en dat kun nen ze in Amsterdam nu even niet gebruiken. Sinds Co Adriaanse in Alkmaar aan de macht is hebben Ajax en AZ heroï sche gevechten geleverd. Vorig jaar in de Arena, vorig seizoen in De Hout. Steeds was Ajax een tandje beter. Maar de verhoudingen verschuiven in rap tempo. AZ blijft maar groeien en heeft met het bereiken van de tweede UEFA-Cup-ronde het bewijs geleverd dat de hoge klassering van vorig jaar geen incident was. Ajax lijkt alweer over z'n hoogtepunt heen. De Amsterdammers kunnen na de blamage in München de volgende ronde van de Champions League wel vergeten, de achterstand op PSV is opgelopen en in en rond de Arena kraait het oproer. Een overwinning - een goede over winning - in Alkmaar zou de stem ming hebben verzacht, maar dat zat er gisteren niet in. Daarvoor was AZ te sterk, daarvoor is AZ een té com plete ploeg geworden. Het jonge spul van Koeman moest gisteren een groot deel van de wedstrijd achter de goed geoliede machine van Adriaan se aanlopen. Pas na rust toen AZ de inspanningen tegen Paok in de benen voelde zakken, kreeg Ajax meer greep op de gebeurtenissen en daardoor ook de grootste kansen. Die waren in de eerste helft voor AZ. De Alkmaar - ders begonnen met een fysiek, maar ook met een technisch overwicht. Barry van Galen was weer de grote kapitein van een trots schip. Maar hij maakt deel uit van een ploeg die in balans is, waarin de taken goed zijn verdeeld, waarin waterdragers net zo belangrijk zijn als spelmakers, waarin de rolverdeling duidelijk is. Ajax ontbeert zo'n leider. Rafael van der Vaart verzette bergen werk, maar dat kwam zijn finesse niet ten goede. Steven Pienaar was de beste man aan Ajax-kant, maar miste steun omdat Galések nog wankelt en met een spits te leggen. „Maar hij heeft ons vals voorgelicht." Het was de enige kwinkslag van de trainer die zich ziek voelde waardoor zijn tong minder scherp was dan gebruikelijk. Ajax ging in de tweede helft beter voetballen, of AZ begon moe te wor den, dat kon ook. Anastasiou had moeten scoren, aangespeeld door Rosales. Timmer redde, zoals ook bij schoten van Rosales en Pienaar. In het vuur van de strijd viel ook nog een rode kaart, voor invaller Jaliens, die na een fluitsignaal van Van Hui ten keihard doorging op Van der Vaart. Maar met twintig minuten op de klok, met één man meer en tegen een vermoeide tegenstander kon Ajax het verschil niet maken. Dat zegt in feite genoeg. AZ: Timmer; Kromkamp, Mathijsen, Opdam (61. Jaliens) en De Cler; Landzaat, Van Galen (67. Sektioui) en Buskermolen; Meerdink, Huijsegems en Perez (70. Ramzi). AJAX: Lobont; Grygera, Heitinga, De Jong en Maxwell; Pienaar (78. Sneijder), Galasek en Van der Vaart; Rosales, Anastasiou (63. Sonck) en Mitea (78. Boukhari). Sport 3: Koeman balanceert op het randje van de afgrond Ajacied Tomas Galasek brengt Michael E Foto: ANP/Marcel Antonisse als Yannis Anastasiou loopt veel aan voer hopeloos vast. Mitea werd volle dig onder de voet gelopen door de dynamische Kromkamp. Koeman moet het met lede ogen hebben aangezien. Een speler als Denny Landzaat zou in Amsterdam van AZ ten val. niet misstaan, en een tien jaar jonge re Barry van Galen zéker niet. En waar ligt het plafond van Kenneth Perez? Hij verlengde net zijn contract bij AZ en is al jaren opvallend in Alk- maai'. Zou Jan Kromkamp, de rech tervleugelverdediger, zóveel minder zijn dan zijn Amsterdamse tegenvoe ter Zdenek Grygera? Gisteren bleek daar helemaal niets van. Zoals bij allé pionnen in het veld geen sprake was van enig krachtsverschil. AZ was tactisch beter. Waar Koeman twijfelt, boetseert en verandert, is Co Adriaanse duidelijk. Op één blinde vlek na. Adil Ramzi. Zijn komst bin nen de lijnen, - voor Perez, die niets van zijn wissel begreep - werd door het publiek met een fluitconcert be geleid. Tot chagrijn van de trainer die op zijn beurt zo'n actie van het Alk- maarse publiek weer niet begrijpt. Ramzi viel slecht in. Lobont, die als reflexkeeper beter is dan Stekelenburg, had het druk, ze ker in de eerste helft. Hij hield Ajax overeind bij de talrijke AZ-kansen. Voor Huysegems, voor Perez, voor Meerdink. Er ging er zelfs één. in en Adriaanse ontplofte bijna. Hoe het Van Huiten bestond de goal van Van Galen af te keuren? Er was geen spra ke van opzettelijk, maar van aange schoten hands (De Jong schoot tegen de hand van Van Galen op) en Jaap Uilenberg, de baas aller scheidsrech ters, was nota bene in Alkmaar ge weest, juist om dit soort gevallen uit

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15