Zangeresse uit de regit in de prijzc KUNST CULTUUR Gouden Zwaan voor Persent Jeugdherinneringen en stoere, kwetsbare mannen 'Duizend Dromen': vier boeken over het leven van Frans Bauer Sheila de Vries in Noordwijk Na de film straks ook een toneelstuk over Kameleon Sfeervol jubileumcor van 60-jarig Jubilate 4 l Manon Uphoff naar De Bezige Bij Amsterdam - Schrijfster Manon Uphoff verandert van uitgever. Ze verruilt Podium voor De Be zige Bij. Uphoff zegt te zijn ont popt in een jong, soms nog zoekend uitgeefhuis. Nu heeft ze behoefte aan 'een andere bedding voor de verdere ont wikkeling en ontplooiing' van haar werk. Foto: Lex van Rossen Top 40 krijgt een plein in Almere almere - De Top 40 heeft een eigen plein gekregen in Almere. Het is een cadeautje van de ge meente aan de bijna jarige Stichting Nederlandse Top 40. De hitlijst met daarop de veer tig meest verkochte singles van het land, bestaat 2 januari veer tig jaar. Een plein bij een jonge- rcnontmoetingsplaatsin Alme re Muziekwijk krijgt de naam Top 40-plein. Dertig vrouwen voor Dorrestijn Amsterdam - Normaal krijgt ie mand een bloemetje, maar Hans Dorrestijn werd zaterdag avond verrast door dertig voor hem bijzondere vrouwen om te vieren dat hij dertig jaar in het vak zit. De vrouwen, onder wie Annemarie Oster, Paula Udon- dek, Diewertje Blok, Yvonne Kroonenberg en zijn dochter Kirsten, beklommen na afloop van de voorstelling het podium van De Kleine Komedie in Am sterdam en omringden Dorres tijn als nimfen. Hij kreeg van ie der een zoen. Samen met Mar tin van Dijk staat hij momen teel op de planken met zijn nieuwe programma 'Het naakte bestaan', dat zaterdag in pre mière ging. Prof vindt zwaard van miljoen dollar Tirana - De Nederlandse pro fessor Frederick de Jong heeft in een museum in Tirana (Alba nië) een zeer kostbaar zwaard gevonden. Het wapen is min stens vijfhonderd jaar oud en behoorde toe aan de Otto maanse sultan Bayezid II. Hij schat dat het voorwerp op een veiling op zijn minst een mil joen dollar zou opbrengen. Pro fessor De Jong is hoogleraar islamtalen en islamitische cul tuur aan de Universiteit Utrecht. De Albanië-expert vond het zwaard in een collec tie van veertig zwaarden in het Albanese Instituut van Volks cultuur in Tirana, waar het al bijna zestig jaar bewaard werd. Modefotograaf Avedon overleden los angeles - Portret- en mode fotograaf Richard Avedon is vrijdag op 81-jarige leeftijd ge storven. Avedon stierf in het ziekenhuis in San Antonio in Texas. Hij was daar zaterdag opgenomen na getroffen te zijn door een hersenbloeding toen hij een fotoreportage maakte voor het tijdschrift New Yorker. Videoportret van zakenvrouw 2004 leiden - In het Stedelijk Muse um De Lakenhal in Leiden is vanaf 9 oktober het videopor tret te zien van Mariëtte Barn- hoom, zakenvrouw van het jaar 2004. Het portret is gemaakt door Marian Krijgsman. Barn- hoorn is algemeen directeur van de Luba-groep uitzendor ganisatie. Nederlandse film onderscheiden bordeaux - De Nederlandse film 'Justi^a' van Maria Ramos heeft zaterdag de Gouden Golf voor de beste film gewonnen op het internationale festival van de vrouwenfilm in Bor deaux. Acht nieuwe films - ge schreven, geregisseerd of ge produceerd door vrouwen - dongen in Frankrijk mee naar de prijs voor de beste lange film. Die van regisseuse Ramos is een documentaire over het bureaucratische rechtssysteem in Brazilië. Eerder dit jaar kreeg Justiga de prijs voor de beste film op het Zwitserse documen tairefestival in Nyon. De 39-jari- ge Ramos is in Brazilië geboren en woont sinds veertien jaar in Nederland. Haar vorige film 'Desi' werd in 2001 bekroond met het Gouden Kalf voor de beste lange documentaire. breda/gpd - Over het leven van Frans Bauer verschijnt binnen kort een serie van vier boeken. De reeks wordt samengesteld door Louis Bovée, journalist bij weekblad Aktueel, en krijgt als titel 'Duizend Dromen'. De exacte datum van verschij nen is nog niet bekend. ,,Dat bepaalt Frans hoogst persoon lijk", aldus Bovée. Maar mijn verwachting is dat het eind dit jaar of anders uiterlijk begin 2005 wordt." 'Duizend Dromen' is deels au tobiografisch, met Bovée als ghostivriter. Daarnaast komen allerlei mensen aan het woord die een rol hebben gespeeld in het leven van de West-Brabant se volkszanger, van de verlos kundige die hem ter wereld hielp tot collega-zangers als Pierre Kartner en Lee Towers. De vier boeken van elk 64 pagi na's met tekst en foto's komen met tussenpozen van twee we ken uit en verschijnen uiteinde lijk ook in een box. Deel 1 heeft als subtitel 'De Liefde'. Bovée: „Dat is zeg maar De Bauers, de tv-serie, maar dan op schrift." Deel 2 heet 'Het Geluk'. „Dat gaat over de onbekommerde jeugd van Frans. Daaraan hebben zijn schoolmeester, klasgenoten en zijn muziekpedagoge Mieke Werger meegewerkt. Maar ook zijn landelijke ontdekker Riny - Marty - Schreijenberg, met wie hij een aantal jaren geleden heeft gebroken, komt aan het woord." Deel 3 is getiteld 'Het Vertrou wen'. „Hierin staat de weg naar de top beschreven en hoe Frans omgaat met zijn succes en de media." Deel 4 heet 'Het Verdriet'. noordwijk - Couturier Sheila de Vries omringd door modellen, waaronder gelegenheids-model en actrice Anouk van Nes. De Vries presenteerde zaterdagavond in Hotels van Oranje in Noordwijk een modehow met haar collectie voor deze herfst en winter. Foto: ANP/kippa/Marcel Hemelrijk Prijs van de Nederlandse Dansdagen naar Marian Sarstadt maastricht/anp - De Vereniging van Schouw burg- en Concertgebouwdirecties (VSCD) heeft voor de 21ste keer de Zwanen - de jaarlijkse VSCD Dansprijzen - uitgereikt. Dat gebeurde tij dens de jaarlijkse Dansdagen in Maastricht. Dan ser Tim Persent kreeg de Gouden Zwaan. Volgens de VSCD Dansjury weet Persent als geen ander op natuurlijke wijze de aandacht van het publiek naar zich toe te trekken. „Zijn uitstraling, inzet, techniek en muzikaliteit zijn voor het pu bliek een genot om naar te kijken en dwingen zo wel respect als bewondering af. Hij is een danser pur sang die door de jaren heen een uitzonderlijk hoog dansniveau heeft weten te combineren met een beminnelijke presénce op het podium." De Zwaan voor de meest indrukwekkende pres tatie van het seizoen ging naar Jens van Daele voor zijn rol in 'Spring' van Rogie Company. De jury: „Hij beweegt krachtig en vol passie zon der een teveel aan mimiek. Zijn vertolking van de hoofdpersonage in 'Spring' van Rogie Compa ny is sterk, gevoelig, persoonlijk en neemt de kij ker mee in zijn onvoorspelbare werèld. Als een wild dier raast hij door de ruimte en trekt hij alle ogen naar zich toe." De Zwaan voor de beste productie was voor 'Four for Nothing' door Scapino Ballet Rotter dam in een regie van Amanda Miller. „De jury heeft ademloos gekeken naar de perfecte combi natie van dans en tekst." De Prijs van de Nederlandse Dansdagen Maas tricht, bedoeld voor een persoon die een bijzon dere betekenis heeft voor de danskunst in Neder land, was voor Marian Sarstadt. Volgens het be stuur van de Dansdagen is zij 'een persoon die vele talenten in zich verenigt en haar leven heeft gewijd aan de dans als danseres, balletdanseres, dansdocent, directeur én artistiek leider." Marian Sarstadt was de laatste vijf jaar artistiek directeur van het Nederlands Dans Theater. leeuwarden/anp - Na twee films komt er nu ook een thea terversie van de Kameleon-boe ken van schrijver Hotze de Roos. Eind oktober gaat 'De Ka meleon ontvoerd' in première, een toneelstuk rond de Friese kwajongens en de boot. Alle ac tiescènes in het verhaal zijn van tevoren gefilmd en worden tij dens het toneelstuk op een doek op het podium getoond. Dat heeft regisseur Steven de Jong bekendgemaakt. De filmmaker prolongeert in het toneelstuk zijn filmrol als vader Klinkhamer. Actrice Ba- bette van Veen vult de rol van moeder in. Ook de filmtweeling Koen en Jos van der Donk, die de broers Hielke en Sietse spe- beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: 'Malen', schilderijen van Eva Schwab en Stijn Peeters. Prijzen: 600 tot en met 10.000 euro. Te zien: t/m 24/10, wo t/m za 11-17 u"r, zo 13-17 uur, Centrum Beeldende Kunst, Castellumstraat ie, Alphen aan den Rijn, en wo en do 12-17 uur-231V17 uur- galerie Helga Hofman, Hoorn 131, Alphen aan den Rijn. Van kijken naar kunst krijg je nooit genoeg. Tenminste, als het om kwalitatief goed werk gaat. Dan is het heerlijk een tentoonstelling te bekijken. Lekker lang ronddrentelen, in alle rust de beelden op je in la ten werken, ze interpreteren, vergelijken, de technieken ont dekken waar de kunstenaar ge bruik van heeft gemaakt, analy seren waarom het werk zo'n in druk op je maakt. De schilderijen van de Duitse Eva Schwab en Nederlander Stijn Peeters vallen in deze ca tegorie. Juist daarom is het zo leuk dat er op dit moment in Alphen aan den Rijn twee ten toonstellingen van hen zijn, bij het Centrum Beeldende Kunst (CBK) en bij galerie Helga Hof man, die voor deze gelegenheid nauw met elkaar samenwerken. Er is lekker veel en je verveelt je geen moment. Het aardige van een expositie op twee plekken is dat je als or ganisator kunt variëren in de presentatie. Bij galerie Helga Hofman heeft iedere kunste naar een eigen ruimte gekre gen, bij het CBK hangt alles door elkaar, waardoor er meer wisselwerking is. Nadeel is dat die laatste manier van expose ren ook een stuk minder over zichtelijk is. Daarom kun je het beste eerst galerie Helga Hof man bezoeken en daarna het CBK. Je bent dan namelijk al vast meer vertrouwd geraakt met beide kunstenaars. Schwab en Peeters hebben met elkaar gemeen dat ze allebei mensen schilderen. Maar hun stijl en benadering van het the ma is heel verschillend. De voorstellingen met kinderen die Schwab vrij gladjes en realis tisch schildert, veroorzaken een gevoel van herkenning. We zien eenmeisje dat poseert in een lichtblauw jurkje, een jongetje met duikbril in een zwembad, een kind op een step, een meis je dat zich heeft verkleed in het veel te grote badpak van haar moeder. En we realiseren ons dat wij zelf heel goed deze kin deren kunnen zijn. Bijna ieder een heeft namelijk thuis wel een album met jeugdfoto's, waarop ongeveer dezelfde situ aties zijn te zien. Hoewel Schwab voor deze schilderijen vaak gebruik maakt van haar eigen fotoboeken, beeldt zij in feite collectieve herinneringen af. Om dat nog eens extra te benadrukken schildert ze vaak twee versies. Op het eerste schilderij is de voorstelling realistisch weerge geven in heldere tinten. Op het tweede zijn de kleuren ver vaagd, de achtergrond verdwe nen en de gezichten van de kin deren niet meer dan een ovaal vlak. Met rode verf accentueert zij soms een detail. Het tweede schilderij is wat er overblijft van onze belevenissen. Het meeste vergeten we, slechts enkele fragmenten blijven in ons ge heugen bewaard, maar die her inneren we ons dan wel heel nauwkeurig. De doeken van Peeters zijn vaak levensgroot. Daarop schil dert hij mannen van top tot teen. Soms zijn ze in gezel schap, maar dikwijls alleen. Het zijn moderne kerels die door hem zijn weergegeven in hun leefomgeving. Meestal staan ze midden op de weg in een woonwijk met rijtjeshuizen. Soms hebben ze een hond bij zich of fladderen vogels om hen heen. Peeters' manier van schil deren en kleurgebruik is ex pressief, maar de sfeer ingeto gen en wat triest. Misschien komt het doordat de mannen de toeschouwer niet aankijken. Hoe groot en stoer zij ook zijn, uit hun houdingen spreekt kwetsbaarheid en soms zelfs vertwijfeling. Wat zou er toch met hen aan de hand zijn? Eigenlijk is dat het belangrijkste verschil tussen beide kunste naars. Terwijl het werk van Schwab een gevoel van herken ning oproept, heeft dat van Peeters iets raadselachtigs. „Frans heeft in zijn jonge leven al veel met de dood te maken gehad. De broer van zijn vrien din Mariska is eind jaren ne gentig verongelukt, evenals twee leden van zijn begelei dingsorkest." Daarnaast zal Frans, aldus Bovée, zijn gevoe lens uiten over de dood van An- dré Hazes. Frans Bauer. Foto: P' Hanneke de Wit wint Deutekom Cot len, doen mee aan de theater vertelling. Andere filmacteurs als Rense Westra (veldwachter Zwart) en Maarten Spanjer (Gerben) zijn ook van de partij. Onder anderen Peter Groot Kormelink en Nol Havens com poneerden de muziek. De regie doet Hans Scheepmaker, die vooral bekendheid verwierf als regisseur van tv-series als 'Wes tenwind', 'Costa' en 'Unit 13'. 'De Kameleon Ontvoerd' is tot en met eind mei in heel Neder land te zien. De eerste Kameleon-film was met bijna 750.000 bezoekers de meest succesvolle Nederlandse productie van 2003. De tweede film gaat in juni 2005 in pre mière. door Aad van der Ven enschede/regio - Bij het Deute kom Concours, dat zaterdag avond in het Enschedese Mu ziekcentrum werd afgesloten, zijn twee regiogenoten in de prijzen gevallen. Francis van Broekhuizen uit Wassenaar kreeg de derde prijs. Daaraan was een bedrag van 2.000 euro verbonden, te besteden binnen het kader van de studie. Ook was er een door de zangeres Cristina Deutekom zelf ter be schikking gestelde aanmoedi gingsprijs voor Lisette Bolle uit Voorschoten. De Haagse zange res Hanneke de Wit won het Deutekom Concours en tweede werd de Limburgse Kim Savels- bergh. Zij ontvingen respectieve lijk 7.000 en 4.000 euro. Sopranen en nog eens sopra nen: andere stemsoorten kwa men er in Enschede niet aan te pas. Daar ging het, zoals elke twee jaar, om een nationaal concours voor jonge operazan gers. Maar het waren wel sopra nen van een uiteenlopende klankkleur en een verschillend muzikaal karakter, die waren doorgedrongen tot de finale van het naar de bekende Ne derlandse operazangeres ge noemde concours. De stem van Hanneke de Wit straalde in een bezield gezon gen aria uit 'Louise' van Char- pentier. Haar moeiteloze top noten zijn een genot voor ie dereen die van zingen houdt. Zo iemand lijkt ook bij uitstek gedisponeerd voor Mozart. Maar dat viel tegen bij deze 27- jarige zangeres, die een half jaar geleden afstudeerde aan het Koninklijk Conservatorium. Haar uitvoering van 'Ach, ich fühl's' uit 'Die Ta klonk schools en stijF was ook het aandee' Orkest van het Oosf1 leiding van Lucas Vj debet. De jury liet voor De Wit - Ci zwaarder wegen. De sopraan van Kir bergh buitelde in 'C; uit Verdi's 'Rigoletto' sioneel niveau over 1 heen, maar haar klan alsnog vrij eenkleurig, De Wassenaarse Fri Broekhuizen - ander., iets donkerder en voli met het 'Wilgenliedi aansluitende 'Ave ÏJ Verdi's 'Otello' voor t taak. Die vervulde zij 1 ling, maar in de ogé jury toch niet zodar/ meer dan een derde diende. Dat was or een teleurstelling zangeres, die een wt bij een internationale tie in Den Bosch in d nale strandde. 1 De jury in Enschede tijd nodig. De niet mende juryvoorzitti Bruinsma sprak over! nieme beslissing'. Mj ren aanwijzingen di eerder stadium niet a dezelfde kant op ston Cristina Deutekom, c de finale deel uitmaa jury maar zaterdag 01 gezondheidsredenen, van Lisette Bolle. D sopraan uit Voorschi in Utrecht, bij Henni studeert - behoorde finalisten. Dus beslo derlandse diva op ei tief haar maar een 'I aanmoedigingsprijs' 1 Stijn Peeters schildert mannen van top tot teen, maar hoe groot en stoer zij ook zijn, uit hun houding spreekt kwetsbaarheid en soms zelfs vertwijfeling. Publiciteitsfoto: Peter Cox muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Jubilate Deo o.l.v. Gert J. Hans, m.m.v. Caroline Stam (sopraan), Mattthijs Mesdag (bariton) en het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Gehoord: i/io, Bonifaciuskerk, Alphen aan den Rijn. Jubilate Deo viert zijn 60ste ver jaardag met een jubileumcon cert dat z'n hoogtepunt vindt in Schuberts 'Miijams Siegesge- sang', cantate voor sopraan en koor. Het is het laatste werk op het programma, dat metter daad fungeert als klapstuk. Schubert laat de overwinnings roes van het volk Israël dat vei lig belandt aan de overkant van de Rode Zee, terwijl de Egypti sche soldaten met paard en rui ter ten ondergaan in zee, nog maals overdonderend herleven. Onder leiding van de dirigent Gert Hans is Jubilate Deo, in sa menspel met het Randstedelijk Begeleidingsorkest, in staat Schuberts werk op zijn beurt te doen zegevieren. In een pittig tempo en met een stevige 'pul- se' zet het orkest in, waarop de sopraan Caroline Stam helder en kwikzilverend zich een weg baant, de bekkens slaat, de sna ren strijkt en de blazers ophe melt. Helder en homogeen danst en flitst het koor er door heen, 'dein Stab war die Wolke, und dein Aug' des feuers Gluth' Licht ophitsend introduceert het orkest het geruis van het aanvankelijk murmelende laag- water, dat opstuwt en dreunt door de aankomende storm. Mysterieus uitstervende pau ken sluiten de scène af. Kort daarop rollen de mannen-, dan de vrouwenstemmen fraai en eensgezind over elkaar heen, als een deinende zee. En net zoals deze hymne begint, ein digt ze weer met de stralende stem van Stam, een 0 gend orkest en een k< 'Gross der Herr zu all tot in de hoogste regi transparant en sfeerv belt. Jubilate had de hoog; willen gooien met de landse première 'Sea cantate voor sopraan en koor van ene Willi (1911-2003). 'Season: paald veel te vertellei vlak van zoete romar tuurlijk heerlijk om t< uit te halen), maar b( weinig als het gaat 01 viteit en diepgang. Al verrast een mooie ha zoals in de frase 'Get vergeten geluk', of ec wachte interval. Aangenaam melodis namisch weerklinkt 1 koor 'Stray not to the (verdwaal niet in de 1 al die drakerige langt die de solisten moed ten uitzingen, en de kerstliedjessfeer mal eerlijk gezegd tot eer niemendal. De twee Mendelssot mee Jubilate het spit voornamelijk feesteli tig in het gehoor ligg het fikse, vrolijke ten Gert Hans kiest, dat uitstekend oppakt ei houdt. Als rustpunt 1 koor worden de 'Fivt songs'voor orkest en van Ralph Vaughan1 ingeprogrammeerd, wekkend fraai vertol Matthijs Mesdag. Ht delijk voegt zich voo om de warme intege kleur van Mesdags b ritonstem. Nergens het plenum, zelfs nii het als een hekgolf 0 slaat: dan nóg blijve; uitstekend gearticuli den in subtiel gedos namiek vorstelijk bo

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12