'Het leven is niet alleen pep, spray en cola' Alles over muziek f. Waar het echt om draait, is swing i Mozart als wonderkind Alles over mijn muziekinstrument Kinder boeken week 2004 De Notenkraker KiNDÉK&OFKÉlWfK Zangeres worden? Mooie billen vereist! De mooiste muziekverhalen Het zeepaard als rolmodel Wolfgang Amadeus Mozart kreeg zijn eerste muzieklessen van zijn va der Leopold. Toen hij vier jaar was, kon hij al piano spelen en compone ren. Drie jaar later, in 1763, neemt zijn vader hem en zijn zusje Nannerl mee op reis door heel Europa - in een postkoets - en presenteerde hem overal als wonderkind. Sanne de Bakker brengt Mozart tot leven in De kleine Mozart op wereld reis. Het boek gaat over de jonge ja ren van een van 's werelds beroemd ste componisten, waarin hij per koets van stad naar stad reist, mu ziek laat horen en composities schrijft. Ondertussen kijkt hij zijn ogen uit aan het hof van machtige vorsten waar hij mag optreden. Voor het boek, dat leest als een trein, heeft Sanne de Bakker zich zorgvul dig gedocumenteerd. Gelukkig heeft zij de verleiding kunnen weerstaan om er een naslagwerk van te maken. In de kleine Mozart op wereldreis dicht Sanne de Bakker Mozart ge voelens en gedachten toe, die hij misschien helemaal nooit heeft ge had. Kinderen van nu kunnen zich daardoor makkelijk identificeren met de geniale componist. Bij het boek is een cd ingesloten met werken die Mozart tijdens zijn reis componeerde. Een mooie combina tie, jammer alleen dat de stukken minder geschikt zijn voor ongeoe fende kinderoren dan zijn beroemd ste werken. 'De kleine Mozart op wereldreis' door Sanne de Bakker. Uitgeverij Van Goor. Prijs: €16,95. Vanaf 9 jaar. iiumuziektork Wie staat voor de keuze welk mu ziekinstrument hij zal gaan bespelen en dat eens serieus wil aanpakken, kan zich wenden tot Het muziekboek voor kinderen. Daarin allerlei infor matie over sousafoon, luit, vibra foon, djembé, andere bekende in- shumenten en muziekwetenswaar- digheden. Het boek leest makkelijk, is gelardeerd met kleine interview tjes met kinderen over hun instru ment, maar heeft wel een heel erg hoog spreekbeurtgehalte. 'Het muziekboek voor kinderen' door Christa Carbo en Gertie Jacquet. Uit geverij Ploegsma. Prijs: €17,95. Vanaf 4 jaar. 6 T/M 16 OKTOBER Wat is het beste Nederlandse kinderboek aller tijden? De vraag zal komende dinsdag worden beantwoord bij het Kinderboekenbal in de Amsterdamse Stadsschouwburg, dat de vijftigste Kinderboekenweek inluidt. Voor deze Griffel der Griffels zijn Thea Beekman, Paul Biegel (twee keer), Tonke Dragt, Guus Kuijer en Els Pelgrom genomineerd. Ter gelegenheid van de komende Kinderboekenweek die officieel van 6 tot en met 16 oktober wordt gehouden, staat deze Boekenpagina geheel in het teken van het kinderboek. Muziek is het hoofdthema van de jubileum-editie en dus ook in de verhalen op deze pagina. Ter gelegenheid van het festijn wordt in de rubriek Boek van de dag vanaf woensdag dagelijks een kinderboek getipt. kinderboek recensie Marjon Kok 'Swing' door Paul Biegel met tekeningen van Thé Tjong-Khing. Gratis verkrijgbaar voor iedereen die tijdens de Kinderboekenweek voor minstens €9,99 aan boeken koopt. Een echte Biegel, maar compacter. Dat is Swing, het boek dat de oude meester schreef ter ere van de vijftigste Kinderboekenweek. Swing is het eerste boek van Biegel dat over muziek gaat. Gek eigenlijk, want Biegel is liefhebber en had in vroeger jaren eigenlijk pianist willen worden. Dat hij nu een uitgelezen kans had om over muziek te schrijven, realiseerde hij zich pas toen hij daar door iemand op werd geattendeerd. 'Meneer Biegel, wat enig! Het thema van de Kinderboekenweek is mu ziek en u bént zo muzikaal!', vertelde Paul Biegel daarover onlangs, tijdens de presentatie van Swing. En terwijl hij al acht bladzijden van een ander boek klaar had, is hij alsnog begonnen aan een kinder boekenweekgeschenk over muziek. En gelukkig maar, want bij een vijftigste Kinderboekenweek hoop je eigenlijk toch stiekem dat het thema nu eens wél wordt aangeroerd. Swing gaat over het jongetje Joshua en zijn be schermengel Teri. Joshua krijgt van een oude man op zijn sterfbed een trompet. Als hij er op probeert Tsjaikovski Dc Notenkraker verteld d oorJenny A re a//'5| bewerkt door Hartnen van Straaten te spelen, blijkt Joshua de prachtig ste klanken uit het instrument te kunnen toveren - waar anderen het moeten doen met een pittige, knal lende kamelenscheet. Het doet natuurlijk al snel de ronde dat Joshua de mensen kan betoveren met zijn prachtige spel. Het duurt dan ook niet lang of de jongen wordt uitgenodigd om te spelen op de brui loft van de zeven dochters van Ochi- eng, ergens op het 'vasteland' aan de rand van het Victoriameer. Als de rijkaard het jongetje vervolgens wil verkopen, grijpt Teri in. Het tweetal vlucht in een bootje en probeert het eiland waar ze wonen terug te vinden. Hun zoektocht duurt vele jaren. Jaren waarin Jos hua zijn trompet verliest en weer terugvindt; Teri kwijtraakt en weer terugvindt; wordt afgestoten door een rijke Europese familie en wordt opgeno men door een talentenscout die hem rijk en be roemd maakt. De zoektocht vindt z'n apotheose in het huis van Ochieng, waar Joshua jaren na zijn eerste optreden een concert zal geven. Daar blijkt dat Joshua zijn bijzondere talent is kwijtgeraakt terwijl hij profi teerde van de geneugten van het westerse leven. Samen met Teri moet hij op het eiland waar ze ge boren zijn, zijn swing weer terugvinden. Swing is een boek vol tegenstellingen. Die tussen de oude Afrikaanse cultuur en het mo derne Westen en rijk en arm bijvoor beeld. In karikaturale bewoordingen schetst Biegel de westerse samenleving waarin alles aan de oppervlakte blijft en geld, uiterlijkheden en status vele malen belangrijker zijn dan datgene waar het echt om draait: swing. Hoewel Biegel na tuurlijk generaliseert, schildert hij de Afrikaanse cultuur gelukkig niet af als ideaal. Maar wat bijzonder is komt wel naar vo ren. Onder meer in de steeds terugke rende vraag van Joshua: 'Morgen? Wat is toch morgen? Het is altijd vandaag.' Het is bijna alsof Biegel zijn lezers wil vertel len dat degene die een antwoord vindt op deze vraag, onderweg iets belangrijks verliest. Swing is een prachtig boekje waarin Paul Biegel laat zien wie hij is. Het heeft humor, betovering, kracht en woorden die niet in het woordenboek te vinden zijn, maar wel precies zeggen wat ze moe ten zeggen. Maar Swing mist ook iets: de sprookjes achtige sfeer waar Biegel ons zo mee heeft ver wend. Voor wie Biegel niet kent is Swing een mooie aan zet om meer van hem te lezen. Dat kan, hij schreef tientallen boeken, waaronder Het Toverkruid en De kleine kapitein, twee titels die zijn genomineerd voor de Griffel der Griffels, het beste Nederlandse boek van de afgelopen vijftig jaar. Op de muziek van Tsjaikovski vertelt actrice Jenny Arean het verhaal van De Notenkraker - dat weer is bewerkt door Harmen van Straaten. Ook de geestige en sfeervolle tekeningen zijn van zijn hand. De zoveelste bewerking van De Notenkraker blinkt uit in eenvoud. Jenny Arean leest de tekst voor op de cd, terwijl het Kirov Orkest uit St. Petersburg de noten speelt. Areans stem past prachtig in het ritme van de muziek. Wanneer het past, verheft zij haar stem en als het nodig is klinkt ze piano. Soms last Jenny Arean lange pauzes in, waarin alleen muziek te horen is. Eigenlijk is dat niet gek. Daardoor krijgt degene die de tekst meeleest de kans om de illustra ties eens goed te bekijken. En die vullen het verhaal erg goed aan. 'De Notenkraker' van Tsjaikovski bewerkt door Har- men van Straaten en verteld door Jenny Arean. Uitge verij Gottmer. Prijs: €14,95. Vanaf 4 jaar. 'ZOOf 6-/6 Ol<TOe>ti\ 2004 Journaliste en jeugd cultuurkenner Hester Carvalho schreef een boek over popmuziek dat naast informatief ook buitengewoon onderhoudend is. Zij heeft een uitstekend gevoel voor anekdotes die hartstikke leuk zijn, maar bovendien de cultuur in deze he dendaagse muziek vorm treffend schet sen. Zo maakt Carvalho duidelijk dat artiesten tegenwoordig wel behoor lijk wat extra moeten hebben om het te kunnen maken als popidool. Mooie billen bijvoorbeeld (zoals Jennifer Lopez) of een slinkende neus (Mi chael Jackson). Zingen hoeft zelfs helemaal niet je sterke punt te zijn om het in de popwereld ver te schoppen. 'Popmuziek' door Hester Carvalho. Uitgeverij Van Goor. Prijs: €9,95. Vanaf 9 jaar. Bij feesten en plechtigheden, op straat, in de auto of gewoon thuis; muziek is overal. Heel gewoon ei genlijk. Dat muziek ook een heel bijzondere rol kan spelen, blijkt uit De Zingende Trommel, een boek met verhalen over muziek, samen gesteld en bewerkt door Maria van Donkelaar en Martine van Rooijen. Van Donkelaar en Van Rooijen hebben een gelukkige hand van verhalen kiezen. Zij hebben zich gebaseerd op oude verhalen uit de volksliteratuur om die vervolgens te vertalen en te herschrijven. Het resultaat is prachtig geworden: de verhalen uit soms verre oorden vertederen regelmatig en vertellen soms achteloos wijsheden. Een heerlijk boek om voor te lezen als de haard weer brandt. 'De zingende trommel' door Maria van Donkelaar en Martine van Rooijen. Uitgeverij Lemniscaat. Prijs: €15,00. (na 1 november €19,95). Vanaf 6 jaar. door Fran^oise Ledeboer Amsterdam - Met als inspiratiebron de Verenigde Staten, waar sinds 1921 een soortgelijk evenement bestond, werd in oktober 1955 de eerste Kinderboeken week georganiseerd. Prinses Margriet kwam met een aantal klasgenoten van het Baarns Lyceum naar de bescheiden openingsplechtigheid in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam. Een halve eeuw later zijn prins Constantijn en prinses Laurentien komende week in de Stadsschouwburg eregasten op het Gou den Kinderboekenbal. Dat de Kinderboekenweek een overdon derend succes is, mag wijd en zijd be kend worden verondersteld. Maar dat dit met vallen en opstaan gepaard ging, beschrijft Just Enschedé in het onder houdende jubileumboek Voor altijd jong Wat was er in 1955 eigenlijk hetzelfde als nu, vraagt hij zich af in de eerste van zes 'kijkdozen' waarmee hij terugblikt op de vijf decennia van de geschiedenis van het evenement. Hoogstens de blauwe BIC-ballpoint waarmee hij zijn verhaal bij elkaar schreef en die toen net nieuw was. Maar verder was alles leger, de stra ten leger, Jrét land leger. „En vooral voor de meest leesgrage groep (zo tussen ne gen en dertien) zijn er geen boeken ge noeg", vertelde mejuffrouw J. Daane van de Amsterdamse Openbare Leeszaal in een interview aan Het Vrije Volk. „Het is zelfs moeilijk iedere week zo'n kind één nieuw boek mee te geven." Ze was op studiereis geweest in Amerika en had daar met eigen ogen gezien dat de kin deren daar vier boeken per dag in de bi bliotheek halen: „Ik heb daar geen lege boekenplanken gezien." Initiatiefnemer van de Nederlandse Kin derboekenweek was de Commissie Col lectieve Propaganda van het Nederland se Boek (CPNB) van de 'Vereeniging ter bevordering van de belangen des boek handels'. Die commissie was twaalf man sterk en in de geest van de verzuilde tijd waren daarin ook 'kwaliteitszetels' voor katholieke en protestants-christelijke uitgevers en boekverkopers ingeruimd. Voorzitter was Chris Leeflang, in de da gelijks leven directeur van boekhandel Broese in Utrecht. Enschedé typeert hem als 'een dinosauriër van het boe kenvak' en 'pionier van de collectieve boekpromotie'. Hij was van mening dat het boek zijn ei gen beste reclame was: promotie be stond volgens hem uit het publiek in contact brengen met het beste wat boe ken te bieden hadden, zowel 'inhoude lijk, cultureel als esthetisch'. En daar maakte hij niet altijd vrienden mee in de landelijke gebieden: „Die vonden zijn aanpak veel te grootstedelijk." Een thema was er nog niet, een bekro ning al wel. Naar Amerikaans voorbeeld werd tijdens de opening van de eerste Kinderboekenweek voor het eerst een prijs uitgedeeld voor het beste Kinder boekenweek van het Jaar. Lawines razen van A. Rutgers van der Loeff-Basenau werd door de jury uitverkoren omdat het boek 'niet alleen artistiek, maar ook pe dagogisch volkomen verantwoord' werd gevonden, 'zonder ooit te vervallen in banale moralisering'. In later jaren om gedoopt tot de Gouden Griffel-prijs, werd deze bekroning een van de vaste ingrediënten waarmee de tot Stichting CPNB omgevormde Commissie succes vol promotie maakt voor het kinder boek. De eerste Kinderboekenweek kende ook al een geschenk. Bij aankoop van kin derboeken voor minimaal anderhalve gulden gaven de deelnemende winkels een 'wandprent' cadeau van een lezende clown, getekend door Piet Worm. Maar dat was geen nieuwtje: reeds tijdens zes 'gewone' Boekenweken was in de jaren die daaraan vooraf gingen voor de jong- sten een kleurplaat of zoekplaat als ca deau bedacht. Wat wél echt nieuw was, was de poging van de CPNB om het kin- Henk Kraima, directeur van het CPNB, met het boek over de 50-jarige Kinder boekenweek. Foto: GPD/Maartje Blijdenstein derboek in de gewone lessen op de lage re school opgenomen te krijgen. Om dat te bereiken werd 'Wij maken een herfst- boek' ontwikkeld, een schoolproject- met-prijsvraag. Opnieuw als illustratie voor deze voorbije verzuilde tijden ver telt Enschedé erbij dat er een handlei ding voor leerkrachten in twee versies verscheen: één algemene en één katho lieke. Tien jaar later zaten kinderen nog steeds niet op de basisschool, maar genoten openbaar of bijzonder lager onderwijs, ook nog op zaterdagochtend. Sleu telkruid van toen nog nieuwkomer Paul Biegel werd uitgeroepen tot Kinderboek van het Jaar. De media-aandacht voor de Kinderboekenweek was toen al enorm toegenomen en Biegel werd door een groot aantal kranten geïnterviewd. „Wat ik zelf van mijn werk vind? Ik schrijf echt niet om kinderen iets mee te geven, ik houd niet van al te veel pedagogisch ge doe. Je moet kinderen niet apart zetten en zoet benaderen", vertelde hij in één van die interviews. De roerige jaren zestig waren aangebro ken, maar Nederland was nog steeds zó grondig verzuild dat de CPNB daar bij de promotie van het evenement nog steeds rekening mee moest houden. In een op lage van 1,2 miljoen exemplaren werd een folder met 175 boektitels gemaakt voor zowel openbare als bijzondere scholen. De titels werden geselecteerd door het Bureau Boek en Jeugd van de Centrale Vereniging voor Openbare Bi bliotheken, door Prisma (de Protestantse Stichting tot Bevordering van het biblio theekwezen en lectuurvoorziening in Nederland) en door Idil, een stichting die was aangesloten bij het Katholiek Lectuur Centrum. In een artikel in De Rotterdammer werd nog tevreden ge constateerd: „De folder is pedagogisch, esthetisch en wereldbeschouwelijk aan vaardbaar voor iedere schakering van ons volk." Ten tijde van de eerste Kinderboeken week stond er in minder dan één pro cent van de Nederlandse huiskamers een televisie, in 1965 was het apparaat al zover opgerukt dat ook de boekenbran che er rekening mee diende te houden. Een bedreiging of niet? Intellectueel Ne derland kon het daar maar moeilijk over eens worden, zo ook de branche. Uitge ver C.A.J. van Dishoeck behoorde in die roerige jaren van studenten- en andere revoltes tot de grote voorstanders. En schedé geeft hem een pluim. Toen hij in 1968 voor de Pinkeltje-boeken de Ster reclame inzette, sprak hij: „Het boek moet meer dan ooit onder de mensen komen. Het leven is niet alleen pep, sprayen cola." In 1986 werd Henk Kraima, afkomstig van Meulenhoff waar hij was belast met de uitgaven van kinderboeken, benoemd tot directeur van de Stichting CPNB. Ge schoold in marketing, stuwde hij de pro motie van de Kinderboekenweek op tot grote professionele hoogte. „Ik heb er de branche van weten te overtuigen dat daarvoor moderne communicatieme thoden nodig waren", vertelt hij in een terugblik. „Een van de pijlers werd het gratis geschenk, een écht boekje, ge schreven door belangrijke kinderboe kenschrijvers als Biegel, Thea Beckmann en Annie M.G. Schmidt. Dat was span nend hoor, Schmidt had bijvoorbeeld sinds 1980 geen kinderboek meer ge schreven. Ik ging bij haar op bezoek om haar te polsen. En wat was haar ant woord? Mij vraagt nooit iemand meer iets! Ze deed mee, dat was fantastisch." En de televisie? Die groeide sindsdien uit tot een onmisbare bondgenoot van de CPNB. Het programma Z@ppelin ruimt tijdens de Kinderboekenweek inmiddels traditiegetrouw veel zendtijd voor het evenement in en als prins Constantijn en prinses Laurentien komende week de Griffel der Griffels uitreiken staan de ca mera's zeker massaal te draaien. Na vijf tig jaar Kinderboekenweek doet het overgrote deel van de 8000 Nederlandse basisscholen mee. En de bibliotheken worden sinds een paar jaar niet meer beschouwd als de vijanden van de boek verkopers (want bedreigend voor de om zet) en zijn officieel toegetreden tot de Stichting CPNB. En Kraima berijdt niet voor niets bij elke mogelijke publieke gelegenheid vol over tuiging zijn stokpaardje: „Leest de Ne derlandse jeugd niet meer? Onzin! Kijk alleen maar naar de enorme stijging van het aantal kinderboeken dat tijdens de Kinderboekenweek wordt verkocht." En ook Enschedé ontkracht dat doemsce nario: mejuffrouw Daane kan tevreden zijn, er zijn anno nu constant 10.000 kin dertitels beschikbaar, waarvan duizend minder dan een jaar oud. 'Voor altijd jong. 50 jaar kinderboeken week' door Just Enschedé, met een beel dessay van Anthon Beeke. Uitgave: Stich ting CPNB. Prijs: €30,00. TOP TIEN 1. (1) Dan Brown, De Da Vinei code Luitingh-Sijthoff, 18,95 2. (2) Saskia Noort, De eetclub Anthos, 18,95 3. (3) Dan Brown, Het Bernini mysterie Luitingh/Sijthoff, 19,95 4. (5) Eric Smit, De broncode Podium. 18,50 5. (-) Floortje Dessing, 100 wereldplekken Prometheus, 15,00 6. (6) Heieen van Royen, Godin van de jacht Vassallucci, 12,50 7. (-) Karin Possum, Kijk niet achterom Anthos, 3,95 8. (-) Arnon Grunberg, De joodse messias Vassallucci, 22,50 9. (9) Pieter Winsemius, Je gaat het pas zien als je het doorhebt Balans, 14,95 10. (-) Francine Oomen, Hoe overleef ik met/zonder jou? Van Holkema Warendorf, 11,99 Bron: CPNB/De Bestseller 60 Zowaar al een jongerenboek in de top tien nog voordat de Kinderboekenweek is begonnen. Francine Oomen publiceert een nieuw deel in haar succesvolle 'hoe overleef ik'-reeks. Ideaal voor brugklas sers die met vriendschappen tobben. An dere nieuwe binnenkomers: Arnon Grunberg die een pakkende, maar om streden versie op het jodendom presen teert. De gelauwerde thriller van Karin Fossum in een spotgoedkope editie (kan zelfs het Kruitvat niet tegenop) en de we reldplekken van Yorin-presentatrice Floortje Dessing. De Canadees Eric Carle, bekend van zijn knip - en plaktekeningen, schreef met 'Vader zeepaard' een hommage aan alle papa's in de wereld. Het zeepaard is namelijk vrijwel het enige zeedier waarbij de vader ook voor de eitjes zorgt. Dit prachtige prentenboekje van de Kinderboekenweek werd vertaald en berijmd dor Ivo de Wijs. Vanaf woendag anderhal ve week verkrijgbaar voor €2,50. Met, voor muzikale vaders, een speciale zeepaardcompositie achterin. Illustratie uit besproken boekje

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8