Interview In Putten is nergens schade uit oorlogsjaren nog zichtbaar Boekenpagina Muziek hoofdthema jubileumeditie Kinderboekenweek 2 OKTOBER 2004 De zegeningen van d e commerdëlen Linda de Mol als bijstandsmoeder op jacht naar miljonair De commerdëlen en het aanbod met v.l.n.r De Bevalling (SBS 6), In Holland staat een huis (RTL 4), Veel bloot op SBS 6, Nachtsuite (RTL 5), Patty's Fort (Yorin), Veronica's Lekkerste, Life and Cooking (RTL 4), Clips op TMF en Mijn Vieze Vette Verloofde (Yorin). Foto: CPD/Cees Zorn Nederland kent af vijftien jaar commerciële televisie. Op 2 oktober 1989 begon RTL 4 (toen nog RTL Véronique) met haar uitzendingen vanuit Luxemburg. Nu is er per dag in Nederland zo'n 360 uur commerciële tv te zien, verdeeld over vijftien zenders. Tekenfilms, belspelletjes, verkoopprogramma's en herhalingen. Het gaat maar door, het houdt niet op. We keken een paar dagen mee. Commerciële televisie, een zegen of een vloek? door Dolf Rogmans Ze kreunt, steunt, schreeuwt het uit van de pijn. Het zweet gutst van haar voorhoofd. Ze ligt op bed. De hele familie en een paar vrienden kijken toe. Dankzij de televisiecamera van SBS 6 een half miljoen Nederlanders ook. En ja, daar komt het hoofdje. Het is een zoon! Tien minuten later lopen op dezelf de zender een stuk of twintig mei den in badpak langs een jury in de hoop ooit Miss Nederland te wor den. Ja, ze schamen zich wel, omdat ze zich bijna in hun nakie deze 'vleeskeuring' moeten laten welge vallen. Maar voor wat hoort wat. En de jury let niet op hun uiterlijk, maar kijkt of ze er zelfverzekerd bijlopen. Zegt de juryvoorzitter. Voor de ca mera houdt hij zijn lach in. Maar de meiden geloven hem niet. En de zes honderdduizend kijkers ook niet. Die willen meiden in badpakken zien. Het zijn de zegeningen van de com merciële televisie in Nederland. Wat vijftien jaar geleden begon met één zender is inmiddels uitgegroeid tot vijftien op Nederland gerichte com merciële zenders, die bijna allemaal 24 uur per dag in de lucht zijn. Belspelletjes Maar is meer ook beter? Is meer soms anders? Of is het meer van het zelfde? We kijken een paar dagen al leen commercieel met de vraag wat de afgelopen vijftien jaar hebben op geleverd. Het is zaterdagochtend een uur of elf. Iedereen doet boodschap pen of is met de kinderen naar het sportveld, en kijkt dus geen televisie. ,,Dus bel snel en je wint", liegt pre- V sentator Jeroen Smits op RTL 4, ter wijl er op dat moment meer dan honderdduizend mensen zitten te kijken. Hij praat belspelletjes aan el kaar. Jeroen verklapt vrijwel direct dat het puzzelwoord 'winkelen' is. Hij zegt het niet letterlijk, maar zelfs een slecht verstaander heeft aan de tips van Jeroen genoeg. Zijn collega's van belspelletjes met namen als Woordzoeker, Telegames en Garito bedienen zich allemaal van dezelfde teksten. „Oh, wat is het moeilijk. Ik weet het antwoord niet. U ook niet. Dus verhogen we de prijs en krijgt u nog een hint. En bellen hoor, want u bent de enige die kijkt." Eigenlijk hebben veel programma's op de commerciële televisie tot doel de kijker tot kopen aan te zetten. Zo probeerde TellSell deze week de 'slimming pants' te verkopen, steun- kousen waarmee u er slanker uitziet. Yorin verkocht een hele handige stoomreiniger en Via 5.nl helpt u met 'Smoke Free' van het roken af. De verkooptrucjes worden iets listi ger als het wat later op de dag wordt. Zoals op zaterdag om half zes in Van kavel tot kasteel (RTL 4) over de voordelen van een tweede huis (en nooit over de nadelen), en even later op dezelfde zender Eigen huis tuin, dat eigenlijk één reclamespot voor Praxis is. En op zondag helpt Life Cooking op RTL 4 de firma Unilever van al haar bak- en braad- producten af. „Bak de kipschnitzels toch vooral in veel margarine. U eet dat vet toch niet op en de schnitzels worden mooi bruin", geeft kok Ru dolph terloops nog even een advies. Schaamte Als de commerciële televisie ergens voor heeft gezorgd, dat is het wel dat we collectief onze schaamte over boord hebben gegooid. Dat is geen binnenlands verschijnsel, eerder een wereldwijde trênd. Kijken en beke ken worden is tot kunst verheven. Alsof het afgesproken werk is, zen den de commerciëlen vooral op zon dag veel van dat genre uit. Zo liet Martij n Krabbé zondag een vrouw, op zoek naar een tweede man, drie kandidaten volledig afbranden. „Bah, van die vieze, kleine tandjes. Helemaal niets." Maar mevrouw had zelf wel smaak, vond ze. Ze was op zoek naar een stoere kroegtijger. Die had Martijn niet bij zich. Even daarvoor is in een Britse serie een bareigenaar tien jaar jonger ge maakt door zijn uiterlijk aan te pak ken. Dat alles nadat hij eerst voor gek was gezet vanwege zijn beroerde voorkomen. Om acht uur, net na de doelpunten bij Studio Sport op Ne derland 2, toont een jonge Suri naamse met de benen wijd de beval ling van haar tweede zoon bij SBS 6. Op Net 5 is dan te zien hoe een De eerste vier omroepsters van RTL Veronique. Archieffoto ANP groep Nederlanders en Belgen hon ger lijdt en ruzie maakt in Expeditie Robinson. Het fraaiste in de mensen komt onder dat soort omstandighe den niet naar boven. En voor de vol ledigheid die zondag ook nog bij SBS 6 de jaloerse meiden in badpak die strijden om de titel Miss Nederland en een Britse reportage met als titel 'Ik was de seksslavin van mijn va der', met veel suggestieve beelden en schokkende verklaringen. En dan vergeten we bijna Het Blok bij Net 5. Moeiteloos zetten vier stel len hun relatie op het spel om in te korte tijd met te weinig geld een ver bouwing uit te voeren. Maar ze ko men wel op televisie. En als het niet schaamteloos is, dan moet het op de commerciële televi sie vooral leuk zijn. Het is leuk om in Nederland op vakantie te gaan, om in het buitenland op vakantie te gaan, een huis te kopen of verkopen (TV Makelaar) of een ander te kleden (LookingGood). Tot in de nieuws programma's aan toe is het 'leuk'. Hart van Nederland op maandag: een klapmuts (zeehond) in de IJssel. In het nieuwsprogramma Editie NL op RTL 4 vraagt de presentator aan de verslaggever in de Arena over de herdenking van André Hazes: „En Mark, wat voor gevoel heb je erbij?" En verslaggever Mark deelt zijn ge voelens met ons. RTL Boulevard is kampioen leuke dingen. Hoe beste den we aandacht aan het feit dat il lusionist Hans Klok voor twee maan den naar China gaat? We zetten in scène dat hij afscheid neemt van zijn moeder. Hans Klok blij, zijn moeder blij en ruim één miljoen kijkers blij. Shock En dan is er natuurlijk 'shock televi sie.' De grens met de schaamteloze programma's is vaag. Maar neem dinsdag Mijn Vieze, Vette Verloofde op Yorin. „Voor 250.000 dollar zou ik het met een dolle aap doen", ver trouwt een acteur een jonge vrouw toe, die in maling wordt genomen. De vrouw moet haar familie doen geloven dat de ongelikte beer haar verloofde is en ze denkt dat haai- ver loofde zijn familie ook moet overtui gen dat zij de ware is. Mis. De man en zijn familie zijn acteurs. „Zijn je tepels wel groot genoeg voor borst voeding", vraagt haar zogenaamde schoonmoeder bij de eerste ont moeting. „En ga je vaginaal beval len?" Ze barst in tranen uit. Doet de hoofdprijs van een half miljoen dol lar zo veel vernedering vergeten? Op de jongerenzender MTV zijn de hele week afleveringen van Room Raiders te zien. Een jongen mag de kamers van drie meisjes onderzoe ken en op basis daarvan besluiten met wie hij uitgaat. Hij snuffelt tus sen de tampons en slipjes en vindt een dagboek. „Lief dagboek. Ik vind David te gek. Ik wil hem zoenen, tongzoenen", leest hij hardop voor. Het meisje kijkt vol schaamte mee op een monitor. Maar haar kans komt nog. Ze mag de kamer van de jongen ook doorzoeken. En dan ver geten we bijna Fear Factor waarin kandidaten wormen moeten eten, en muziekzender TMF waarin jonge ren elkaar seks-smsjes sturen die on der hitsige videoclips worden gezet. Eenzaam aan de top, dan wel moe derziel alleen op de laatste plaats, staat toch wel Patty Brard. Nadat ze eerst haar huwelijk opofferde aan de televisie zijn het nu haar vrienden en de inhoud van haar ingewanden. In Patty's Fort ontving ze donderdag een groep vrienden die samen met haar onthaasten op Ibiza. Voor het oog van de camera zien we de ko mende weken een paar van die vriendschappen stranden. Is het schaamteloos, leuk, shockerend? Het is in elk geval het resultaat van vijftien jaar commerciële televisie in Nederland. In het voorjaar tekenden de deelnemers aan RTL Veronique een contract in Eindhoven. Archieffoto ANP f 6 -16 0KTÖ6tl\ I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1