«HHl mui OM vervolgt directie van Koop Tjuchem ECONOMIE Zorgverzekeraar Agis is op oorlogspad NatioirarirVerwarmingsweken.nl ATAG Nederland niet blij met Brits schuldenvoorstel arme landen ■»ii|i«ini s111 iI Y'v.n lil,. smv In totaal wacht twaalf personen vervolging Verticale catwalk Overheid is Fokker nog niet vergeten Havenbedrijf voor 180 min het schip in rde meer -Jsaneringen Jm - Het aantal parti- /n kleine ondernemers °ik maakt van schuld- fe°s dit jaar tot nu toe eenderde toegeno- ■hb eerste negen maan- ■^04 belandden 10.733 ^ten en ondernemers Eenmanszaak in de lering. In dezelfde pe- 0aar eerder kwam dat op bijna 8000. Dat die het onder- o:au Graydon gisteren ^abliceerd. olredame 'gi strenger ri^Reclame voor alcohol- dranken moet in ieiaf volgend jaar aan jrmen voldoen. Spot- j^ertenties mogen zich richten op jongeren or boodschappen *'j assenen komen nieu- zaterdag 2 oktober 2oo4 De reclamebood- tgrifund ---- nnpH'ü jjj'r. mogen niet de indruk 'at niet-drinkers saaie yn en dat het drinken problemen oplost. '«ir banen fsleven weg A i - Het verlies aan ba- bedrijfsleven is voor 2002 afgeno- :t tweede kwartaal iij ondernemingen nen minder dan een 3 bn. In het eerste kwar- JTÏeg de daling nog [uien. Dat blijkt uit '^publiceerde cijfers Fpntraal Bureau voor |Jek. Vooral in de zake- tverlening en indu- At het banenverlies af. Nobel schikt "fon-zaken Het chemie- en far- urern Akzo Nobel heeft 160 miljoen dollar getroffen in mede- "brocedures rond het Remeron in de schikking komt aan vorderingen Ii9 grote apotheekke- Ormaceutische groot- De eisers stelden dat IProductie van soort- dicijnen van concur- eft vertraagd door een f Remeron. Daarmee !het bedrijf in strijd mededingingsrecht. rotterdam/anp - In het kader van de omvangrijke bouwfrau dezaak brengt het openbaar mi nisterie drie directeuren van het bedrijf Koop Tjuchem voor de rechter. Daarmee heeft het OM nu vier bedrijven gedagvaard: behalve KoopTjuchem verder BAM, Koninklijke Wegenbouw Stevin en Heijmans. Daarnaast zullen twaalf perso nen terechtstaan. Hierbij gaat het overwegend om directeuren van de betrokken bedrijven. De rechtbank in Rotterdam, waar de zaken zijn aangebracht, heeft veertig dagen voor dit monsterproces uitgetrokken. 'Klokkenluider' Bos zal naar al eerder bekend werd ook wor den vervolgd. Hij werkte bij Koop Tjuchem en bracht een schaduwboekhouding naar buiten van de prijsafspraken van het bedrijf met andere bouwondernemingen over pro jecten in de wegenbouw. Tot dan was hij zelf ook frauderend ambtenaar. Kern van de beschuldiging te gen de verdachte bedrijven en personen is dat er onderling heimelijke prijsafspraken wer den gemaakt, waarmee aanbe- steders van in totaal acht we genbouwprojecten voor ettelij ke miljoenen werden opgelicht. In vooroverleg zouden de ver dachten prijsafspraken hebben gemaakt. Volgens justitie is de Wet op de economische mede dinging dus overtreden. Om prijsafspraken onderling te verrekenen zouden facturen zijn vervalst. In zogeheten ega lisatiefondsen verrekenden de verdachten over en weer uit staande vorderingen op elkaar, aldus het OM. Twee directeu ren van Tjuchem worden te vens verdacht van omkoping van ambtenaren. Koop Tju chem was bij alle in het geding zijnde projecten betrokken. Het landelijk parket verrichtte tevens onderzoek naar ambte lijke corruptie en besloot begin dit jaar zeven ambtenaren te vervolgen. De Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) hoeft de schaduwboekhoudin gen van aannemers niet aan de belastingdienst te geven. Dat schrijft minister Brinkhorst van economische zaken aan de Tweede Kamer. Een meerder heid in de Tweede Kamer voel de ervoor de boekhoudingen aan de belastingdienst te geven, zodat die de frauderende aan nemers kon aanslaan. 4U Sovion G vleesverwerkend Idest Agrifund heeft s gisteren in Sovion l. Best Agrifund is een bedrijven in de j-jr. „Het woord 'fund' ram suggereert dat wij v<i als beleggers naar a,ijven kijken. Dit is rïinszins het geval", bestuursvoorzitter dn. De naam Sovion is )5ivoeging van 'Sobel', 3f deel van het concern, -iat voor leven en vita- p aldus de onderne- C a verkoopt watertak ai dam - Bodemonder- heeft zijn ROV Vehicle) -ac- de VS, Mexico en voor een be- 16,5 miljoen dollar reering. Dat maakte vrijdag bekend. Het 9!eel van het afgestoten -1 bestaat uit onderwa nten die boorwerk- ïn ondersteunen. II «ïlandse lotto ginder in trék _- Dit jaar halen bui loterijen op de Ne- markt naar schatting -1 euro op. Dat is 14 dan twee jaar de bestedingen kansspelen 78 bedroegen. De gto slokt het meren- 7 miljoen van de 67 Ïiro. Aan Nederlandse n geven de consu- it jaar- een slordige 1,5 uit, aldus het Col- Ijpezicht op de kans- pteren. dï overname tsche Kabel gen - Twentsche Ka- 3 de technische han- neming Lapwing iheeft de kabelprodu- ren bekendgemaakt, 'elt zeventien werkne- n»amen een jaaromzet /eer 10 miljoen euro a. De handelsonderne- ■rt onderdelen voor zoals mo- is gevestigd in Kolham. Het is Singapore - Een Duitse mannequin in kleding van het merk Esprit daalt af van een dertig meter hoog ge bouw in Singapore. Deze verticale catwalk, waarop in totaal negen modellen kleding showden, was op gezet door Esprit om de aandacht te vestigen op een nieuwe vestiging in Singapore. De ongewone kle- dingshow toert vervolgens nog door Maleisië, Taiwan, China en Hong Kong. Foto: EPA washington/anp - Nederland lijkt niet erg en thousiast over een Brits voorstel om de schulden voor de armste landen te verminderen. Dat bleek op de jaarvergadering van het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) en de Wereldbank dit week end in Washington. De Britten kondigden eerder deze week aan een deel van de multilaterale schulden van de armste landen kwijt te schelden. Londen zal het bedrag (100 miljoen pond, 147 miljoen euro) overmaken naar de betrokken instanties, te weten de We reldbank en de Afrikaanse Ontwikkelingsbank. Nederland hamert er al jaren op dat alle rijke lan den 0,7 procent van hun bruto binnenlands pro duct aan ontwikkelingshulp moeten besteden. Dat is internationaal zo afgesproken. Als de Brit ten het geld overmaken, voldoen ze daar nog lang niet aan, zo valt binnen de Nederlandse de legatie op te maken. Als de Britten zich wel aan de 0,7 procentsnorm houden, zouden ze miljar den meer kwijt zijn dan nu. Overigens heeft Lon den wel beloofd in 2013 de afspraak over 0,7 pro cent na te zullen komen. De Britse aankondiging vormde een reactie op een op een Amerikaans voorstel om alle schul den van arme landen kwijt te schelden. Anders dan de Britten willen de Amerikanen de rekening afwentelen op de Wereldbank. Dat zou concreet betekenen dat de bank op middellange termijn minder geld kan uitlenen dan nu. Op korte ter mijn schieten de arme landen er wel wat mee op. Sinds 1996 loopt er bij IMF en Wereldbank een programma om de schulden voor de armste lan den te verminderen, het zogeheten HlPC-initia- tief. Ondanks alle inspanningen slagen veel lan den er niet in hun financiën op orde te krijgen. Dat komt soms door de landen zelf (slecht be stuur), maar ook kan het economisch tegenzitten of spelen zaken als natuurgeweld mee. Een or kaan kan een arm land voor jaren op achterstand zetten. Het voorstel van de VS heeft voor de Amerikanen zelf betrekkelijk weinig gevolgen. Washington krijgt nog 2,2 miljard dollar van Irak. Dat is voor de Amerikanen niet zoveel. Een land als Bulgarije heeft nog 1,9 miljard tegoed. Dat is 10 procent van het nationaal inkomen van dat land. Nederland is geneigd op de lijn van landen als Frankrijk te gaan zitten. Frankrijk is bereid onge veer de helft van de Iraakse schulden kwijt te schelden. Het argument is dat de Irakezen met hun olievoorraden zelf een heel eind kunnen ko men. Irak staat bij Nederland nog voor 250 dollar miljoen in het krijt (inclusief rente). Het land kreeg deze week van het IMF een noodkrediet van 436 miljoen dollar. door Richard Mooyman haarlem - De plannen om op nieuw Fokkervliegtuigen te bouwen, stuiten al jaren op grote scepsis. Maar de Neder landse overheid houdt inmid dels serieus rekening met een wedergeboorte van de roem ruchte vliegtuigbouwer onder naam Rekkof Aircraft. Onder de naam Rekkof (Fokker omgekeerd geschreven) wil een groep ondernemers weer de Fokker-70 en Fokker-100 gaan produceren, maar tastbare re sultaten blijven tot op de dag van vandaag uit. Commercieel directeur Kleinendorst van Rek kof verzekert dat het bedrijf 'op korte termijn' weer vliegtuigen gaat bouwen. De assemblage moet plaatsvin den in Lelystad. In het derde jaar van de productie zouden op jaarbasis al 45 toestellen moeten worden afgeleverd. Een definitief besluit over het in productie nemen van vliegtui gen is nog niet gevallen, zo laat Kleinendorst weten. Bij het project zijn onder meer ex-Fokkermedewerkers uit alle disciplines betrokken. Fokker werd in 1996 failliet verklaard, waarmee een einde kwam aan de vliegtuigbouw op Schiphol- Oost en daarmee in Nederland. Nadat een eerdere herstart niet van de grond kwam, zou Rekkof nu in 'vergevorde besprekin gen' zijn met een groep niet na der genoemde investeerders. Rekkof ziet een grote markt voor middelgrote straalvliegtui gen met zeventig tot honderd zitplaatsen, zoals Fokker die in de jaren negentig afleverde. De ze toestellen zijn kleiner dan die van Boeing en Airbus en groter dan die van veel andere vliegtuigfabrikanten. Twee Europese vliegmaat schappijen zouden serieus be langstelling hebben. Verder kunnen er volgens Rekkof vlieg tuigen worden verkocht in Chi na, India en Indonesië. Rekkof ziet een afzetmarkt van negen honderd toestellen in de ko mende twintig jaar. De vliegtuigen moeten in Lely stad worden geassembleerd met maximaal 350 eigen werk nemers. De toestellen zullen volgens Rekkof beter presteren en betrouwbaarder zijn de oor spronkelijke Fokkers. De vlieg tuigen krijgen ook een ander interieur. j overname van Kabel binnen 24 aerdagavond meldde "if de aankoop van EFB in Duitsland. rotterdam/anp - Het Havenbe drijf Rotterdam heeft de afgelo pen twee jaar ten onrechte 180 miljoen euro aan bankgaranties afgegeven ten behoeve van be drijven van loep van den Nieu- wenhuijzen. De president-com missaris Wim van Sluis bestrijdt de geldigheid van de bankga ranties. „Directeur Scholten heeft onbevoegd gehandeld", zo verklaarde hij gisteren. Scholten verstrekte niet voor 100 miljoen maar voor 180 mil joen euro aan bankgaranties aan bedrijven van Joep van den Nieuwenhuijzen, zo constateer de de raad van commissarissen van het havenbedrijf. De ha vendirecteur was niet bevoegd om eigenmachtig zijn handte kening te zetten onder de mil joengaranties, bleek tijdens de presentatie van de tussenrap portage van accountantskan toor PricewaterhouseCoopers. Ook de Rabobank, Staal Ban kiers en Achmea's durfinves- teerder Residex hebben onder garantstelling van het havenbe drijf geld aan Van den Nieu wenhuijzen geleend. De lenin gen van Staal en de Rabobank zijn vervallen, alleen Residex heeft nog een vordering op het havenbedrijf openstaan. Van Sluis heeft de Barclays Bank gedagvaard in Nederland om een juridische strijd in Groot-Brittannië te voorkomen. Het havenbedrijf bestrijdt de geldigheid van de bankgaran ties. „We hebben geen cent be taald en zijn dat ook niet van plan," aldus Van Sluis. De onderzoekers hebben geen idee waar het leeuwendeel van de 107 miljoen euro is. „Van 40 procent weten we waar het heen is gegaan", zegt Van Sluis. „Dat waren bankrekeningnum mers van Van den Nieuwen huijzen van de Antillen tot Chi na." Het havenbedrijf tast in het duister wat er daarna met het geld is gebeurd. Twee van de drie onderpanden die Van den Nieuwenhuijzen tegenover de bankgaranties stelde, RDM Technology (RDM- TDS) en het voormalige cruise schip SS Rotterdam, zijn waar deloos. Lamoenchi Beheer, ei genaar van het datahotel van Van den Nieuwenhuijzen in Frankfurt, lijkt nog het meest veelbelovende onderpand. Start fraudeaanpak levert al tientallen miljoenen op door Susanne van Velzen en Hans van Keken Hilversum - Specialisten die zich ongeoorloofd verrijken, tandartsen die het niet zo nauw nemen met declaraties en een onnauwkeurige administratie, bijvoorbeeld in ziekenhuizen. Directeur Zorg Brian Esselaar van Agis ziet met afgrijzen dat jaarlijks vele tientallen miljoe nen ten onrechte in de kas van de medische sector verdwijnen. Voor hem is de maat vol. Agis, met 1,7 miljoen klanten een van de grootste ziektekostenverze keraars, heeft de zorgaanbie ders nadrukkelijk de oorlog ver klaard. „We gaan fraude, mis bruik, verschrijvingen en on rechtmatigheden in de sector keihard en intensief aanpak ken." „Wij hebben vanaf maart acht tien mensen fulltime op fraude bestrijding en controle, en de eerste resultaten zijn veelzeg gend", aldus Esselaar, die meldt dat Agis inmiddels tientallen ten onrechte uitbetaalde mil joenen op het spoor is. „Die gaan we allemaal terughalen. Onacceptabel natuurlijk, zeker als je bedenkt dat de verzeke ringspremies elk jaar weer om hoog gaan", aldus de strijdbare directeur, die het beeld schetst van een inefficiënte, ondoor zichtige en onzakelijke wereld die fraude en verspilling in de hand werkt. „De zorg zet jaar lijks tientallen miljarden om, maar weinigen - inclusief Agis - zelf maakten zich tot voor kort druk om kostenbeheersing." Het is voor het eerst dat een verzekeraar zo openhartig uit de school klapt over de zorgsec tor, die anderhalf jaar geleden uitgebreid in het nieuws kwam wegens vermeende fraude. Aanleiding was het uitlekken van een toen al twee jaar oud, intern rapport van de koepel Zorgverzekeraars Nederland over fraude en gesjoemel met rekeningen. Schattingen over het misbruik liepen op tot zelfs twee miljard, maar zowel de landelijke politiek als de sector zelf concludeerden uiteindelijk dat het allemaal wel mee viel. Diezelfde koepel meldde dit voorjaar nog dat de branche in totaal veertig miljoen euro (vijf miljoen fraude en 35 miljoen 'verkeerde declaraties') had op gespoord. Een lachertje blijkt nu. Alleen al Agis haalde afgelopen halfjaar' bij controles al tientallen mil joenen boven water, en dan heeft de zorgverzekeraar nog lang niet alle zorgaanbieders doorgelicht.Andere omvang rijke groepen zoals apothekers, taxivervoer, fysiotherapeuten, alternatieve genezers en tand artsen moeten we nog door lichten", aldus Esselaar. Hij be nadrukt overigens dat Agis niet alles meteen fraude noemt, omdat opzet soms moeilijk valt te bewijzen. Mede daarom, maar ook vanwege het vele werk, doet Agis maar zelden aangifte bij het openbaar mi nisterie. „We wijzen ze op hun fouten en verwachten dat het dan stopt. Maar met sommigen willen we ook gewoon geen za ken meer doen." De eerste inventarisatie door Agis bracht afgelopen jaar al veel misstanden aan het licht. Zo bleken zes van de 34 onder zochte kraamcentra vorig jaar systematisch te veel uren op te voeren (schade: 400.000 euro). Ook ziekenhuizen nemen het volgens Agis niet zo nauw met declareren. Over 2001 en 2002 brachten twintig ziekenhuizen in totaal 34 miljoen euro ten onrechte in rekening. Ze han teerden, in strijd met afspraken over een gereduceerd verpleeg- Gesjoemeld wordt er op grote schaal. Bijvoorbeeld door ziekenhuizen, die tegen de afspraken het volle pond rekenden voor uitbehandelde patiënten die wachten op een plek in een verpleeghuis. Foto: ANP/Koen Suyk tarief, dan het volle pond voor uitbehandelde patiënten die wachten op een plek in bijvoor beeld een verpleeghuis. Op dit moment onderzoekt Agis de ja ren 2003 en 2004, die volgens Esselaar vergelijkbare bedragen kunnen opleveren. Agis heeft inmiddels ook het dubbel declareren van medicij nen (door zowel ziekenhuis als apotheek) onderzocht (schade: 500.000 euro in 2001) en zich gebogen over de jeugdtandzorg en orthopedische schoenma kers. „Een aantal schoenmakers belt elk jaar onze verzekerden om ze nieuwe schoenen aan te praten. Omdat ze weten dat wij die vergoeden, terwijl de klant nieuwe schoenen misschien helemaal niet nodig heeft. En dan de tandartsen. Wie opval lend veel declareert kan bezoek van ons verwachten", aldus Es selaar, die kritisch is over deze beroepsgroep. „Ze willen niet meewerken aan een kwaliteits- register. Iemand kan dertig jaar tandarts zijn en nooit bijscho ling hebben gehad, terwijl wij juist op kwaliteit willen gaan se lecteren." Een rondgang langs de zes grootste zorgverzekeraars leert dat Agis voorop loopt in fraude aanpak en controles. Bij Ach- mea (2,8 miljoen verzekerden) noemt adjunct-directeur risk management Jacques Aartman de opgespoorde miljoenen van Agis imponerend. „Bij ons zijn twaalf medewerkers serieus be zig met dit nieuwe fenomeen." In tegenstelling tot Agis gaan zij niet zelf op onderzoek uit, maar gaan zij uit van 'verdachte dos siers' die het bedrijf aandraagt. De toegenomen aandacht heeft ertoe geleid dat het aantal ver dachte dossiers in die twee jaar bijna is vertienvoudigd, van tweehonderd (in 2002) tot een verwachte tweeduizend dit jaar. Achmea heeft inmiddels twee miljoen euro fraude opge spoord en doet daarvan door gaans wél aangifte. Daarnaast is er een onbekend bedrag aan declaraties die volgens de ad junct 'tegen fraude aanzitten', zoals bij de al eerder genoemde bedden waar ziekenhuizen te hoge nota's voor indienen. Aartman verwacht dat Achmea komende jaren veel en veel meer zal vinden en rept van 'het topje van een ijsberg'. „We werken al met een computer systeem dat verdachte declara ties en onregelmatigheden eruit vist." Ook verwacht hij veel van overleg met koepels van zorg verleners om de administratie te verbeteren, hoewel hij toe geeft dat niet alle koepels even coöperatief zijn. „Met sommige is het erg lastig afspraken ma ken." Andere verzekeraars hebben minder mensen op de fraude gezet. Zoals VGZ (1,9 miljoen klanten) waar slechts twee speurders vorig jaar al tachtig fraudegevallen ontdekten, sa men goed voor 11 miljoen. VGZ üjkt overigens nog vooral te focussen op fraude door ver zekerden zelf, die met pasjes en nota's rommelen. Bij Menzis (1,6 miljoen klanten) hebben vier mensen vorig jaar 1,2 miljoen opgespoord, terwijl CZ het heeft over veertien mil joen, inclusief de beruchte 'beddentruc'. Bij ASR (1,1 mil joen klanten) staat fraudebe strijding nog helemaal in de kinderschoenen. „We zijn men sen aan het opleiden", meldt een woordvoerster. Esselaar is zo gebrand op fraudeaanpak omdat het, de premie ten goede kan kotnen. „Elke twaalf miljoen minder, scheelt een euro per maand." Agis merkt dat de harde aanpak nogal wat zorgverleners in de gordijnen jaagt. „Sommigen adviseren hun klanten om maar naar een minder strenge verze keraar over te stappen. Dat merken we bijvoorbeeld bij de fysiotherapie en de kraamzorg. Dat kost ons klanten, maar we zijn vastbesloten om door te zetten." (advertentie) ■i Profiteer nu van de actie én van CV-plus met unieke garantie van 5, 10 of 15 jaar bij uw ATAG SelectDealer. Kijk op www.nationaleverwarmingsweken.nl of bel gratis 0800-2824 2824 Verwarming

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7