VS smoren opstand in Samarra en,ebe" „u je gSS» 9rat'S °P SPEURDERS.NL BUITENLAND Amerikaanse pers jaagt op foutjes kandidaten ^et 3'Niet de legendarische Titanic zonkmaar de Olympic J jouw (ver)koopsite Vrijdaggebed in Bagdad Psalmen zingend de cel uit Ruim honderd strijders gedood Minstens 25 doden bij aanslag il heeft wel ir kernwapens - Wat iedereen eigenlijk maar wat Israël altijd itkend, is nu hardop ge- Let land heeft kernwa- ithans, volgens Moham- Baradei, het hoofd van rnationaal atoomagent- \EA. Tegen de BBC zei iremier Sharon hem egezegd dat Israël het e programma wil af- I in het kader van een ikomst om het Midden tot een kernwapenvrije '%naken. Hoeveel kem- het land heeft zei el-Ba- et te weten. zaterdag 2 OKTOBER 2004 door Jo Trekels aangeklaagd 'vuile bom' - Het Britse openbaar 'e heeft drie mannen iagd die probeerden len aan te schaffen voor loactieve 'vuile bom'. Ze lopgepakt na een tip ^journalist van New of (fid, die was geïnfiltreerd Inde. Die handelde in Lt van een Saudiër die Lijn geweest ruim leuro neer te tellen voor Russisch hoogradioac- eriaal. eep Blair I verlopen' - De ingreep bij de Brit ier Tony Blair (51) is goed verlopen. Dat zender Sky News be- zich baseert op welin- bronnen. Het zieken- ar Blair werd behan- Ide geen commentaar )e premier is behandeld hartkloppingen. ohuwelijk In Spanje - De Spaanse regering .teren een wetsvoorstel )men waardoor homo- jn kunnen trouwen en a adopteren. Na Neder - ipanje het tweede land ld waar dat mogelijk n België kunnen homo- :n ook trouwen, maar ideren adopteren. srs ontregelen bootdienst Boze Franse vissers gisteren korte tijd di- anse havens in het Ka- ilokkeerd. Daardoor een aantal veerboot- j[ tussen Groot-Brittan- rankrijk ontregeld. De dssers zijn woedend je dieselprijzen en eisen ss van de overheid. nan al-Oaeda t op tot strijd Mien topman van al- n naaste medewerker ma bin Laden, Ayman hiri, heeft opgeroepen it tegen de kruis vaar- 13 de moslimwereld wil- endringen. Hij zei dit _ideoband die gisteren ^gezonden door de Ara- jr- zender al-Jazeera. isch leger It leeg - Volgens de Russische van defensie staan de [chten op de rand van gang. Hij zei dat nog procent van de Rus- it opdagen om zijn twee istplicht te vervullen, ndat Russen hun icht niet vervullen. „Dit itische grens en we niet lager, anders ver- e gewoon onze strijd- ,T', zei minister Ivanov. hasselt/gpd - Het was niet de Titanic, maar het reeds gehavende zusterschip Olympic dat in april 1912 naar de bo dem van de Atlantische Oceaan zonk. Een geval van fraude, menen twee Britse historici. Rederij White Star Line, eigenaar van de twee haast identieke passagiers schepen, zag in de truc de perfecte mogelijkheid om aan het bankroet te ontsnappen. De operatie verliep ech ter niet geheel volgens plan en kostte aan 1523 passagiers het leven. Dat beweren de Britse historici Robin Gardiner en Andrew Newton. De Titanic zonk in de nacht van 14 april 1912 na een aanvaring met een ijsberg. Volgens Gardiner en Newton loialde het schip echter niet toevallig op de ijsschots, en was het ook niet de Titanic. Het verhaal begint in september 1911. Terwijl de splinternieuwe Tita nic proefvaart, is zusterschip Olym pic al vijf keer heen en weer gevaren naar New York. Op die dag in sep tember, in Southampton, loopt het mis. De Olympic ramt een marine schip. Het schip bereikt nog wel de reparatiehaven in Belfast, maar daar stellen experts vast dat het vaartuig niet langer zeewaardig is. Een peper dure reparatie is nodig. Daar komt mogelijk een schadeclaim bovenop want de kapitein van de Olympic veroorzaakte de aanvaring. Tot over maat van ramp blijkt er maar één werf beschikbaar voor herstel. En dat is net de werf waar arbeiders van White Star Line de laatste hand aan de Titanic leggen. De tewaterlating van hun paradepaardje komt in het gedrang als ze de Olympic moeten gaan herstellen. Het enige tijd uit de vaart hebben van beide schepen kost de rederij vijftien miljoen euro. De White Star Line-eigenaren, onder leiding van multimiljonair JP Mor gan, zien de bui hangen; een bank roet. Capituleren staat niet in Mor gans woordenboek. Dus is een list nodig. „Fraude was de enige moge lijkheid om het naderende faillisse ment te omzeilen", beweren Gardi ner en Newton. Het plan, dat de bankrekening van de rederij moest spekken, was snel uitgedokterd: lap de Olympic een beetje op, verander haar naam in Titanic, zet een aanva ring met een ijsschots in scène en strijk de centen op van de verzeke ring. Voor de nietsvermoedende passa giers die de oversteek met de Titanic zouden maken had men een oplos sing. Op de plaats waar het ongeval zou plaatsvinden, wachtte de lege reddingsboot SS Californian, met aan boord 3000 wollen truien en de kens, om de drenkelingen uit het water op te pikken. Maar daar liep het mis. De Californian vergiste zich van positie. Een flater met fatale af loop: 1523 passagiers vonden de dood in de ijskoude zee. Topman Morgan kwam niet voor op doden lijst. Hij annuleerde zijn gereserveer de suite twee dagen voor de maiden trip van de Titanic. Voor Gardiner en Newton het zoveelste bewijs dat er bedrog in het spel was. De rederij hield het na de ramp nog ruim 24 jaar vol. En dat, volgens het Britse duo, met de echte Titanic als de Olympic. bagdad - Iraakse mannen en jongeren, aanhangers van de radicale sjiTtische leider Muqtada al-Sadr, woonden gisteren een gebedsdienst bij in de tuin van een moskee in hun geliefde district van de hoofdstad. Foto: EPA/Ali Abbas Kerry 'winnaar' van debat met George Bush door onze correspondent Ans Bouwmans washington/gpd - Bij tv-zender NBC waren ze in een stil kamer tje gaan zitten met een paar bril jante types om George Bush en John Kerry tijdens hun eerste debat te kunnen betrappen op feitelijke uitglijders. CNN had een paar van zijn kopstukken in gezet als 'feitencheckers'. Blog- gers - journalisten en politieke junkies met een eigen opiniepa gina op het internet - zaten klaar achter hun pc. Alle media in de VS hadden donderdagnacht het zelfde idee: we laten ons niet voor het lapje houden door de twee presidentskandidaten. Elke fout werd genoteerd. De afgelopen tijd is er kritiek ge weest op de Amerikaansê pers. De media berichtten keurig 'Kerry zei dit' en 'Bush zei dat', maar verzuimden te melden of wat beide heren te melden had den, iets met te werkelijkheid te maken had, was de teneur van de kritiek. Nu is het af en toe moeilijk om 'de' waarheid te brengen. Vaak presenteren poli tici een visie of waardeoordeel dat is gebaseerd op inschattin gen en percepties. Waar Bush vindt dat er 'vooruitgang' ge boekt wordt in Irak, ziet Kerry een veel pessimistischer trend. De kritiek bracht een vloed feite lijke nabeschouwingen te weeg. Echte blunders waren er niet, constateert Factcheck.org, een aan de universiteit van Pennsyl vania verbonden club die poli tieke reclame controleert. Wel gingen beide heren af en toe te kort door de bocht. De organisa tie zette gisteren met hulp van diverse media verschillende voorbeelden op een rij. Bush overdreef met zijn opmer king dat Irak al over 100.000 man veiligheidstroepen be schikt. Kerry zette de uitgaven voor Irak wat dik aan. Bush be toogde dat 75 procent van de al-Qaeda leiders is opgepakt of gedood, een cijfer dat waar schijnlijk het 'oude' al-Qaeda van 11 september betreft. Vol gens het International Instituut voor Strategische Studies heeft de invasie in Irak al-Qaeda juist meer leden opgeleverd - en ook nieuwe leiders. Bush zei dat hij 35 procent meer heeft uitge geven aan bestrijding van de verspreiding van nucleaire wa pens, maar hij wilde er in zijn eerste jaar juist op bezuinigen Kerry scoort goed De Democratische presidentskandidaat John Kerry lijkt goed te hebben gescoord in zijn debat met president Bush. In eerste peilingen komt hij als winnaar naar voren. Op de website van MSNBC krijgt Kerry de steun van ongeveer 70 procent van de kijkers. Ook op de websites van The Los Angeles Times, The Boston Globe en The Wall Street Journal werd Kerry als de win naar van het debat aangewezen. Commentatoren op nieuws zenders als CNN en FoxNews vonden ook dat Kerry het goed deed, maar dat hij zeker niet beter was dan Bush. Uit een telefo nische peiling door CNN-Gallup onder kijkers bleek evenwel dat ook hier Kerry zegevierde. en het budget is met name dankzij het het Congres uitge breid, aldus de Washington Post. Kerry zat er naast toen hij zei dat Bush honderden miljoe nen uitgeeft aan ontwikkeling van nucleaire wapens om on dergrondse bunkers tot ontplof fing te brengen. Zoveel is het niet. Het persbureau AP merkte nog twee versprekingen van Kerry op. De democratische presi dentskandidaat liet 'massaver nietigingswapens' de grens met Irak passeren waar hij terroris ten bedoelde. En hij bedoelde het Loebjanka-plein toen hij het had over de KGB-archieven, niet het Treblinka-plein. Verder zette Bush de deelname van Polen aan de invasie wat zwaar aan en reden de metrotreinen gewoon door New York tijdens de Repu blikeinse conventie, ook al be weerde Kerry het tegendeel. zaagden. „Ze hebben ons erg gestoord met hun pogingen het geloof te prediken", zei een ge vangene in een andere cel. Hij zag er echter niets verdachts in. Ook de aanwezige agenten ro ken geen onraad. Pas 's och tends bleek dat er gevangenen ontbraken, waarna de politie met tientallen agenten naar de ontsnapte verdachten op zoek ging- nairobi-gpd/reuters - Tien ge vangenen zijn ontsnapt uit een cel in een politiebureau in het Kenyaanse stadje Machakos door zich voor te doen als fana tieke gelovigen. Dat meldt de krant Daily Nation. Door mid den in de nacht luidkeels psal men te zingen en gebeden te zeggen overstemden de gevan genen het geluid van de zaag waarmee ze de tralies door- samarra/anp-rtr-afp - Met een grootschalige aanval heeft het Amerikaanse leger, geholpen door Iraakse commando's, de soennitische opstand in de stad Samarra de kop ingedrukt. Sinds juni de stad in handen van het verzet. De Amerikanen willen de stabiliteit herstellen voor de ver kiezingen in januari 2005. Naar schatting 3000 Ameri kaanse militairen deden mee aan de operatie. Zij vielen kort na middernacht de stad bin nen, met tanks en gesteund vanuit de lucht. Het Ameri kaanse leger verloor naar eigen zeggen slechts één militair bij de inval. De Amerikaanse en Iraakse militairen wisten het politiebureau en het gemeente huis in te nemen. De Iraakse politie kreeg in de middag het centrum van de stad weer on der controle. In de stad, die 125 kilometer ten noordwesten van Bagdad ligt, werden ruim honderd op standelingen gedood. Dat ver telde Kasim Daoud, de nationa le veiligheidsadviseur van Irak, op een persconferentie. „We hebben tot nu toe 37 terroris ten, aanhangers van het verdre ven regime en criminelen gear resteerd", zei Daoud verder. Hij zwoer dat de operatie zou door gaan totdat Samarra 'van deze elementen gezuiverd' was. Daoud noemde de operatie een inleiding tot het herstel van de veiligheid en stabiliteit in de stad en tot de wederopbouw, „zoals ook in Najaf is gebeurd". Die stad was tot augustus in handen van sji'itische opstan delingen. Het Amerikaanse leger heeft la ten weten voor de verkiezingen alle bolwerken van verzet te willen heroveren. Behalve Sam arra staan ook Fallujah, Ramadi en Baquba en enkele wijken in Bagdad feitelijk onder controle van opstandelingen. Het offensief in Samarra lever de de vrijlating op van een Turkse gijzelaar. De afgelopen maanden zijn in de buurt van de stad tientallen buitenlandse vrachtwagenchauffeurs ont voerd, onder wie veel Turken. Sinds april zijn in heel Irak meer dan honderd buitenlan ders gegijzeld. Ongeveer dertig van hen zijn gedood. Zeker drie westerlingen zijn nog gegijzeld in Irak, onder wie twee Franse journalisten, die in augustus met hun Syrische chauffeur werden ontvoerd. islamabad/gpd - Bij een aanslag op een moskee in de Oost-Pa- kistaanse stad Sialkot zijn giste ren tenminste vijfentwintig do den en ruim 80 gewonden ge vallen. Volgens de politie van de stad ging het om een zelfmoord aanslag. De dader blies zichzelf op tijdens het vrijdaggebed toen de moskee vol zat met honder den mensen. Net als in de rest van de islamitische wereld is gisteren ook in Pakistan de dag van het gebed-Aan al-Qaeda ge lieerde terroristen blazen zich op terwijl gelovigen in de mos kee samenkomen. Gemiddeld wordt nu een keer per maand ergens in het land een bloedbad aangericht in een moskee. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5