GESPREK VAN DE DAG Voor ons huisdier is niets te gek Prijs voo( studie nar hoelahoej Nijntje nu ook in het Latijn Wegsmelten met een sexy ijsje Huwelijk Jayne Mansfield siert Spangen i Mens en dier heel goed duo DAGELIJKS LEVEN IK- "2je- cat HE-t tijd wok.dt om Kees- /vaanl hui-s- te brengen MENSELIJK De 63-jarige Italiaanse TOPDIRI- GENT Riccardo Muti krijgt binnen kort een eigen postzegel in San Marino. Dat meldt het Italiaanse persbureau Ansa. De posterijen in het dwergstaatje brengen op 12 november een serie van drie post zegels uit, die gewijd is aan het we reldberoemde operahuis van Mi laan, de scala. Muti is daar sinds 1986 de artistiek leider. Op de an dere zegels staan beeltenissen van het gebouw van de Scala en van de componist Antonio Salieri. Die componeerde ter gelegenheid van de opening van de Scala in 1778 de opera Europa Riconosciuta. De bezuinigingen door het kabinet spelen medium JOMANDA parten. Oude, zieke en hulpbehoevende mensen kunnen niet meer naar haar toe komen. Ze ziet zich daarom ge dwongen om de hulpbehoevenden zelf op te zoeken. Jomanda over weegt op een meer centrale plaats in Nederland te gaan wonen. De huidige stek van het medium in het voormalige klooster Ravensbos in Valkenburg aan de Geul trekt te wei nig bezoekers. Het ligt volgens Jo manda te ver uit de buurt voor veel zieken en hulpbehoevenden. Die mensen zijn volgens Jomanda het slachtoffer van de bezuinigingen. ,,Ze krijgen de taxi niet meer ver goed van het ziekenfonds om naar mij toe te komen, dat was vroeger wel", zegt ze. Foto: ANP Filmster SEAN CONNERY heeft zich plotseling teruggetrokken uit de film 'Josiah's Canon' die in februari in Praag zou worden opgenomen. Dit meldt het Amerikaanse showbizz- blad Variety. Connery, bekend door zijn rol als James Bond, zou 17,5 miljoen dollar ontvangen voor zijn hoofdrol als bankovervaller. De film ster heeft evenwel besloten zijn vol le aandacht te geven aan het schrij ven van zijn AUTOBIOGRAFIE. Foto: AP De Burundese PRINSES, Esther Ka- matari, die vroeger als model op de catwalks van Parijs liep, is terugge keerd naar haar geboorteland om zich kandidaat te stellen voor het presidentschap. Door de armoede aan te pakken, wil de 53-jarige Ka- matari naar eigen zeggen de burger oorlog tussen de Hutu-meerderheid en de Tutsi-minderheid tegengaan. Kamatari ontvluchtte Burundi in 1970. Haarvader, Ignace Kamatari, werd VERMOORD in 1964. Zijn rijk dom, die hij graag etaleerde, maakt hem tot op de dag van vandaag een legendarisch figuur in Burundi. Een Amerikaan is deze week in IN DIA aan zijn hart geopereerd. De 53-jarige timmerman kon zich geen dure verzekering veroorloven. De HARTOPERATIE zou hem in de Ver enigde Staten omgerekend 162.272 euro kosten. In India be taalde hij maar 16.227 euro en kon hij direct geholpen worden. India bezit hoogopgeleide artsen en goede privé-klinieken die voor westerlin gen een goed alternatief vormen. De Indiase regering richt zich steeds meer op de promotie van dit 'ge- zondheidstoerisme'. Sommige mensen grijpen alle kan sen aan om tot betere verleidings prestaties te komen. Er zijn er zelfs die Ola-ijsjes tussen de lakens ne men om hun seksleven een boost te geven, zo blijkt uit reacties op de de ze zomer geïntroduceerde serie Cor- netto's Love Potion. De vier nieuwe ijsjes zijn gepresen teerd onder de slogan 'Iedereen die 'm eet wordt onweerstaanbaar' en de tekst 'Het kan üw liefdesleven posi tief beïnvloeden'. Hiermee speelde Ola op een ludieke manier in op de Manuel van Loggem De angst kan ons niet verlaten, omdat de dreiging van de toekomst zo wezenlijk is zomerse flirts. Een andere slogan was 'Gegarandeerd succes in het spel van scoren en versieren met de Cometto Love Potion', maar sommige mensen bleken die teksten iets te letterlijk te nemen. Ola kreeg een paar klachten binnen omdat het ijsje niet deed wat het be loofde, vertelt een woordvoerder. Zo schreef iemand dat hij een van de ijsjes op had, maar na een week nog steeds geen vriendin had. Of er nog garantie- voorwaarden waren waar hij een be roep op kon doen. Een andere klager zei al vele honderden euro's aan ijsjes te hebben gegeten, ,,maar ik begin nu toch te twijfelen aan uw uitspraken over het verbeteren van mijn liefdesle ven." Een ander had verschillende soorten geprobeerd, maar nog steeds 'geen en kele blik van een vrouw teruggehad'. „Wel kwam er een keer een gezette Duitse vrouw op mij af om me te ver tellen dat ik in haar kuil zat en dat ik weg moest wezen." De meeste schrij ven zich vooral misleid te voelen in plaats van verleid door de reclamema kers van Ola. anp Het is vrijdagochtend één oktober en ik ben nerveus. Niet geslapen vannacht. Ergens onderweg in de nacht nog het debat tussen Bush en Kerry mee ge pikt. De heren Saai en Nog Saaier. En nu komt mijn vrouw - sorry het wordt een stukje over huiselijke za ken vandaag - en nu komt mijn vrouw vragen of de ze jurk haar staat. .Prachtig", zeg ik. Neemt ze geen genoegen mee. Er volgen nog tivee outfits. Oudste dochter trouwt van daag en de beslissing wat aan te trekken kan mijn vrouw maar moeilijk nemen. Ik zit al een uur ponti ficaal in driedelig blauw gestreept. Speciaal voor de ze gelegenheid gekocht en tevens aan te trekken bij officiële tot zeer officiële gelegenheden. Heb al eens eerder zo'n pak gehad. Kostte toen tivaalfhonderd piek. Heb ik drie keer aan gehad. Vierhonderd gul den per keer. Toch een hoop geld om keurig voor de dag te komen. Dag zit bom vol vandaag. Om tien uur komt mijn aanstaande schoonzoon - prima jongen, ben er erg mee in mijn schik - om zich bij ons thuis om te kle den in zijn trouwkostuum. Ceremoniemeester komt mee en ook zijn moeder, die van de bruidegom be doel ik, zodat we met zijn allen op tijd zullen zijn als hij mijn dochter op gaat halen in het huis waar ze samen al twee jaar wonen. Is gepland om één uur. Dan moeten er foto's gemaakt, ik weet niet of ik ook op de kiek moet, en om kwart over drie verzamelen voor het grote ja-ik-wil-moment op de Grote Markt in Haarlem. Ben ik nerveus voor. Als ik moet optreden ben ik zenuwachtig, maar ik ben nog veel nerveuzer als mijn leerlingen van de Toneelschool moeten optreden. Zo voel ik menu ook een beetje. Heb het allemaal zelf niet meer in de hand. Zoiets. Even wachten, er wordt gebeld. Nee, postbode, nog niets aan de hand. Diner om zes uur in Amsterdam. Moet ik een toespraak houden. Heb ik af, ben er wel tevreden over. Om kwart over acht vanavond begint het feest. Meer dan honderd man. Ik heb beloofd een optreden te verzorgen want 'dat kun jij toch goed pappa'. Ik heb honderdduizend keer op bruiloften en partijen staan zingen voor mensen die eigenlijk in sjans, dans en drank geïnteresseerd waren. Dieven- werk, routineklus. Maar vanavond zal mijn dochter in haar bruidsjurk - ik heb hem gezien lieve mensen, hij is prachtig, echt waar, en mijn \"W' doch ter in die jurk nog veel prach tiger geloof me - ver- m wachtingsvol naar me opkij- m j ken als ik mijn speciaal voor m I haar geschreven act op de planken breng. Met onze jongste dochter als lieftallige assistente. „Jawel vrouw, die jurk staat ook Nerveus ben ik. „Je blijft toch het hele feest pap", vroeg ze eergiste ren. Nog een lange dag te gaan, mensen. Dochter trouwt van daag. Vertelde ik al. Nerveus ben ik. En apetrots. Jayne Mansfield bij de aftrap. Foto: GPD/Guido Benschop In de Rotterdamse wijk Spangen wordt morgen een grote foto van de Amerikaanse filmster Jayne Mansfield onthuld. Op de plaat staat de blonde actrice terwijl ze met haar naaldhakken de aftrap doet van de wedstrijd tussen Sparta en DOS op 13 oktober 1957. De onthulling van de foto aan de Nicolaas Beetsstraat is onderdeel van drie dagen feest in de achter standswijk. Er worden films ver toond en er is een straatvoetbal- toemooi. Ook is er de opening van een braakliggend terrein, dat door bewoners opnieuw is inge richt. Spangen staat al jaren bekend om de problemen in de wijk. Dealers, verslaafden en tippelaarsters zorgden in de jaren negentig voor veel overlast. De strengere aanpak van politie en intensieve controles van gemeentelijke diensten lijken effect te hebben. Hennepkweke rijen, drugspanden en junks ver dwenen anp Het was weer als vanouds bf uitreiking van de alternatief belprijzen aan de Harvard uf siteit in Cambridge, Massac!1 tes. In een zaal vol joelendev denten, gekleed in witte jass1 werden gisteren de tien wine voor het voeüicht gehaald. J' laureaten namen de prijs in' vangst van vorige winnaars,1 wijl het publiek ze bekogeld papieren vliegtuigjes. Net als bij de echte Nobelpif zijn er verschillende categoi Meest opmerkelijk was de pi voor de vrede. Die werd gev nen door de uitvinder van kf' ke: Daisuke Inoue. Deze Jap< heeft nooit een cent gebeur? zijn idee, waar anderen dik aan verdienden. Hij werd td' zongen met het toepasselijk* 'You're too good to be true'.1" Voor geneeskunde ging de ff naar een studie over de invU van country muziek op zelf moord. De ontrafeling van f namische bewegingen van hoelahoep werd gelauwerd categorie fysica. De biologie ging naar de onderzoekers f aantoonden dat haringen rrf kaar communiceren door wf te laten. Verder waren er nol' kroningen voor onder meer studie naar hoe gevaarlijk hi om op de grond gevallen vo op te eten en een speciale kf voor lange haren. Het Vatici werd bekroond in de categd* economie, omdat ze een luc; handeltje in gebeden hebbe1 gezet met India. n De winnaars kregen exact e? nuut om hun onderwerp tel digen. Een negenjarig meisj;l onverbiddelijk de tijd in de p Tijdens de ceremonie, die vi veertiende keer is gehouder den ook 'lezingen' gehoudej| vermaarde wetenschappers ooit een echte Nobelprijs inj wacht sleepten. Zij mochter baanbrekend werk uiüeggef seconden of in zeven woord' De hilarische avond stond if teken van diëten. Onderzoef van de Harvard Medical Self demonstreerden op het pod* binnen een uur dat alle diëtL eindelijk hetzelfde effect heF Je wordt er slanker van. In d1 ze werd er Luake-koffie gesff veerd. De gebruikte bonen i1 verteerd en uitgescheiden c?' een wilde kat. In 1995 won d duurste koffie ter wereld eel* ternatieve Nobelprijs. k Peter de Jaeger Het kinderboekje 'Nijntje aan zee' van Dick Bruna is in het Latijn vertaald. De Latijnse ver sie van het boekje heeft de titel 'Miffa ad Mare' gekregen. Dat heeft de uitgeverij Bornmeer, dat Nijntje ook in het Fries uit geeft, laten weten. Marleen Mulder, oud-lerares klassieke talen, heeft 'Nijntje aan zee', dat uit 1964 dateert, vertaald. Het woordenboek Ne derlands-Latijn moest er vaak aan te pas komen. „Woorden als zwembroek, emmer en schop, schud je niet even uit je mouw", aldus Mulder. „In je klassieke opleiding heb je nu eenmaal niet kennisgemaakt met kindertjes, laat staan met konijntjes op het strand." Nijntje kreeg de naam Miffa omdat ze overal ter wereld (be halve in Nederland) Miffy heet en de naam Nijntje niet te ge bruiken is in het Latijn. Nijntje is er nu ook in het Latijn. Foto: GPD Veel mensen beschouwen hun hond als een volwaardig lid van de familie. Foto: GPD/Marc Bolsius waarde laten. Dus niet doodknuf felen of veel te veel voer geven, want dan wordt hij te zwaar. En een huisdier is ook niet gebaat bij een jasje of mutsje. Dat vermin dert zijn weerstand alleen maar, waardoor hij juist bevattelijker wordt voor kou en regen." Wat betreft 'zakgeld' heeft het huisdier niet te klagen. Volgens al wat oudere cijfers van het Nipo geeft een gezin per maand gemid deld 22,50 euro uit aan voeding en andere benodigdheden. Waar bij vissen een stuk goedkoper zijn en merkhonden veel duurder. En ook al gaat het nu economisch wat minder: op de zorg voor het huisdier wordt niet beknibbeld, ook dat is onderzocht. Er zijn zelfs baasjes (1 op de 3), aldus energie leverancier Nuon, die radio en tv aan laten staan voor hun hond of kat. En in sommige gevallen blijft zelfs een lampje branden. De Dierenbescherming consta teert tegelijkertijd dat voor veel mensen een eenvoudige kanarie of poes niet meer voldoet. „In de zoektócht naar steeds extremere uitingen zie je ook dat het huis dier steeds extremer moet wor den: slangen, spinnen, schorpioe nen, noem maar op", zegt Dobbe. „Vaak dieren die hier niet thuis horen. Het kwalijke van die ont wikkeling is dat ook de handel in exotische dieren daardoor is toegeno men. Heel veel van die lucratieve handel is illegaal." Nog zo'n slechte ontwikkeling in onze maatschappij noemt Dobbe de snelle behoeftebevrediging: „Mensen zien een leuke hond en willen die meteen hebben. De malafide hondenhandel zorgt daar wel voor. Met alle excessen van dien: fokhokken vol teefjes die alleen maar worden gehouden om puppy's te werpen. Door dat doorfokken krijg je ook vaak zieke dieren, waar mensen na korte of lange tijd problemen mee onder vinden." Maar, benadrukt Dobbe, het is niet goed om alleen maar in te zoomen op dierenliefde die door slaat naar dierenleed. „Mens en dier zijn een heel goed duo", vindt Dobbe. „Maar de baas moet wel zijn gezonde verstand blijven gebruiken." Sterker nog: dat is voor de baas zelfs heel gezond. Onderzoekster Endenburg wijst op een groot Australisch onder zoek waaruit blijkt dat dierenbe- zitters een lagere bloeddruk en la gere hartslag hebben. Ook hun cholesterolgehalte en vethuishou- ding is beter dan bij mensen zon der hond of konijn. „En dat terwijl uit dat onderzoek ook naar voren komt dat mensen met een huis dier vaker alcohol drinken en een vette hap eten", zegt Endenburg. „Dat is opmerkelijk. Maar het blijkt ge il woon dat een huis- dier stressverlagend werkt. Let wel: een i huisdier is geen pil die je kunt 'innemen' als je bijvoorbeeld last hebt van hoge bloed druk. Je moet wel iets hebben met een huisdier. Maar je kunt wel stellen dat huisdiereigenaren beter in hun vel zitten." Hans van Alebeek Van het nest tot het graf wordt het Nederlandse huisdier doodgeknuf feld. Het zijn beesten, maar we be handelen ze als mensen. Als bijna volwaardig lid van het gezin heb ben ze hun eigen voer, eigen (sport)verenigingen, sites op inter net, volledige gezondheidszorg, een design-voerbak en desgewenst zelfs kleertjes van H&M. Belachelijk of juist goed voor mens en dier? „Hoi. Ik ben een vrolijke cavia, op zoek naar een hangmatje. Heeft iemand van jullie daar ervaring mee?" Dankzij internet krijg je op zo'n infantiele oproep meteen antwoord. Andere 'cavia's' en hun baasjes komen met tips om ze zelf te maken en winkels waar ze te koop zijn. Niemand die zich hard op afvraagt of je wel goed bij je hoofd bent om zo over je huisdier te praten en er mee om te gaan. Maar in de liefde en zorg voor ons huisdier is bijna niets meer te gek. Het huisdier is mens geworden. „Dat niet", zegt dr. Nienke En denburg van de faculteit diergenees kunde van de Universi teit van Utrecht en gespeciali seerd in het onderzoek naar de relatie tussen mens en dier. „Maar tachtig procent van de mensen met een huisdier beschouwt dat wel de gelijk als een lid van het gezin. Overigens is dat niet echt iets van de laatste tijd. Uit onderzoek naar indianen en pre historische volken blijkt, dat die ook al heel intensief met hun huisdier omgingen. Ik heb wel eens foto's gezien van een Indi aanse vrouw met een kind aan de ene borst en een puppy aan de andere. Dan heb je het niet over beesten die je alleen maar hebt om op te eten." Endenburg weet als geen ander dat de liefde voor het huisdier ook kan doorslaan. „Er zijn mensen die hun hond of kat bijna als een baby of kind behandelen", zegt ze. „Maar dat zijn extremen." Want in zekere zin maken de meeste baasjes zich schuldig aan het vermenselijken van hun huis vriend. „Bijna iedereen praat te gen zijn hond; kat of cavia. Be grijpt die je dan? Nee, maar het is wel nodig om tot een band met je huisdier te komen. En dat is goed voor mensen en - als het niet te ver gaat - ook goed voor die ren." Bij de Dierenbe scherming onder schrijven ze dat be toog. „Er is niks mis mee om heel veel van je huisdier te houden", zegt woord voerder Jan Dobbe. „Maar je moet het wel binnen de per ken houden. Je moet een huis dier in zijn

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2