Moszkowicz zoekt op tv naar talent MEDIA neke Verburg was niet echt weg Angels in America: Inktzwart aids-drama iroep gelooft weer in themakanalen Rob Nico staken de strijd Hazes' tweede erfenis en Maxima's AVRO sluit deur voor Klein Essink Advocaat voetbalanalist liet weg igs de lijn t - John van Vliet lirect als presentator langs de Lijn op Ra at hij presentator de wedstrijden van ands elftal op de ;le tv-zender Nicke- t laat zich volgens de ombineren. Voor /as Langs de Lijn een ij is chef sport bij WK het bedrijf dat de den van Oranje voor jn in beeld brengt. 10 strikt ilreporters - Jos Kuyer, Bert Ne- Incent Schildkamp oktober voor John de 10 Gold verslag van wedstrijd Macedo- and. De Mol verwierf rechten van de uit- n van Oranje in de 3 voor het WK 2006. 10, NOS) verzorgt de in de studio. Neder- de Lijn, Voetbal In- I) en Schildkamp zijn in Macedonië. roortaan gemener 1 - Het nieuwspro- jTL Z op RTL 5 gaat nancieel-economi- ^ïten meer algemeen ^ngen. Het begint met bulletins van RTL rhet uur. Esther van Diana Matroos pre- |et 'gewone' nieuws, llopman, Nico Steen- isPeter van de Maat ïaarna het financieel- liche RTL Z Nieuws. tians praat mine Jansen 1 - Jeanne Kooijmans gennacht (midder- (1.00 uur) met violiste tsen in het Radio 1- ia 'Voor 1 Nacht'. De- avam haar cd 'De vier in' uit, waarop ze An- Idi op eigen wijze in- t. Een gesprek over ntuïtie, het laten klin- jpegels, het musice- 1 geliefde en de troos- Eking van muziek. Hilversum - Mare Klein Essink (44) is definitief niet welkom bij de AVRO. Onlangs kondigde de presenta tor in een interview aan dat hij voor deze omroep een 'grote show' zou gaan presenteren. Die voorbarigheid wekte grote irritatie bij de omroep. Na ver dere bestudering van het for mat ziet de AVRO ook niets meer in het programma zelf. Namens de BankGiroloterij zou Mare Klein Essink de show Bankgeheim, een spelprogram- ma met een sterk accent op cul tuur, presenteren. Klein Essink presenteerde voor RTL 4 acht jaar lang de Staatsloterij show, maar stapte in het voorjaar op. Tsja, wie zou deze week de covers van alle roddelbla den sieren? De dood van volkszanger ANDRÉ HAZES do mineert zoals verwacht de ko lommen van zowel Privé als Story, Weekend, Party en Deze Week. Zelden een stapeltje weekbladen gezien met foto's, verhalen en meningen die al zo uitbundig via andere media tot ons waren gekomen. Niet vreemd dat de glossy's allemaal geforceerd naar een eigen, nieuwe invalshoek hebben ge zocht. Story en Deze Week stel len beide prominent de vraag 'waarom André niet meer ver der wilde (leven)'. Niet alleen de vraag, ook het antwoord luidt in deze twee bladen het zelfde: ANDRÉ was op. Al net zo'n open deur is het vol gende verhaal in meerdere bla den: Wat gebeurt er met de er fenis van HAZES? Story spreekt al van een 'familiegevecht', maar zet er veiligheidshalve nog een vraagteken achter. 'De zanger laat talloze miljoenen na, en zijn dochter en zoon uit eerdere huwelijken hebben ook recht op een deel. Zal dit zon der bloedvergieten gaan of raakt RACHEL straks al haar geld kwijt aan advocatenkos- ten? En kan zij wel in hun Vin- keveense villa blijven wonen?' Weekend voorziet geen proble men: RACHEL krijgt de helft, de vier kinderen samen de andere helft. En da's niet weinig, want sinds ANDRÉ's dood 'is zijn vermogen aanzienlijk gegroeid', door een plotseling enorme vraag naar zijn cd's en dvd's. Publieke Omroep rte termijn naast de netten thema-zen- samenstellen die via :levisiekanalen moe- en verspreid. Enkele den poogde de over- le organisatie van alle ook al een nieuws- cultuurzender te rea- aar die stations moes- naloge kanalen hun de huiskamers vin- de opkomst van digi tale tv schat Publieke Omroep (PO) nu in dat de plannen kansrijker zijn. ,,We hebben de themaplannen uit de kast gehaald en gaan er voortvarend mee aan de slag", zei H. Bruins Slot, voorzitter van de raad van bestuur van PO, deze week op het jaarlijkse omroepcongres in Bussum. Volgende week gaat zijn organi satie een projectleider aanstel len die het plan in goede banen moet leiden. De voorzitter denkt dat er ruim te is voor vijf kanalen met als onderwerpen: nieuws, cultuur, jeugd, sport en parlement. De eerdere plannen gingen niet door wegens Hilversums gekra keel en de hoge kosten. „De kosten vallen mee als het gaat om digitale televisie, en een dis cussie binnen de omroepen is er nu ook niet, omdat wij als Publieke Omroep gewoon heb ben besloten dat het gaat ge beuren", aldus Bruins Slot. In eerste instantie wil PO be staande programma's van de omroepen gerangschikt naar thema's op de betreffende ka nalen gaan uitzenden. Op het congres spraken ook nationale en internationale topmannen van de commerciële concerns RTL en SBS. Ook zij deelden mee in de toekomst digitale tv- kanalen te willen beginnen. SBS wil over een jaar beginnen met dergelijke kanalen op het ge bied van muziek. amsterdam/anp - Tv-klusjesman Nico Zwinkels en tuinman Rob Verlinden stoppen met juridi sche procedures die ertoe moeten leiden dat ze alsnog een nieuw programma op SBS 6 krijgen. Dat meldde Verlinden gisteren. Het bekende duo van het RTL 4-programma Ei gen Huis Tuin zou samen met kok Angelique Schmeinck bij SBS het programma Huis, Tuin en Keuken gaan maken. Dat station besloot die show uit zijn zendschema te halen, omdat klusser Nico afgelopen zomer in opspraak kwam na een publicatie in weekblad Privé. Daarin stond dat hij zich schuldig maakte aan seksuele intimidatie van vrouwelijke colle ga's. Privé moest dit artikel rectificeren, maar kwam later wel met meer bewijsmateriaal op de prop pen. Het blad ging in hoger beroep tegen de uit spraak, maar deze week kwamen beide partijen overeen alle procedures over en weer te stoppen. De advocaat van Nico was verder nog van plan, mede namens Verlinden en Schmeinck, een zo genoemd voorlopig getuigenverhoor te beginnen waarin hij diverse Hilversumse beleidsmakers onder ede wilde horen. Via zo'n maandenlange procedure zou hij bewijs kunnen verzamelen voor een eventuele latere rechtszaak. Over het waarom van het stopzetten van die procedure kan Verlinden niet veel zeggen. „We zijn er wel klaar mee", schetste hij de stand van zaken. De zaak kwam aan het rollen door de publicatie in Privé waarin stond dat Nico tien jaar geleden zich tijdens een personeelsfeestje had vergrepen aan een styliste. De feiten van het incident schreef het blad niet volledig juist op, daarom gaf de rechter Nico Zwinkels in kort geding gelijk. Maar na dat eerste artikel bleek dat Nico zich wel vaker misdroeg. Om die reden stelden de produ centen van Eigen Huis Tuin speciaal voor Nico een gedragscode op om de klusser in bedwang te houden. Daarin stond onder meer dat hij vrou wen niet ongewenst mag aanraken, geen 'sche ten' mag laten, geen grappen mag maken over seks, door moet klussen als de camera's draaien en op de set geen alcohol mag drinken. Nico ont kende al die misdragingen en wilde onder meer via juridische weg zijn gelijk halen, maar daar mee stopt hij dus nu. hilversum/anp - Dick Advocaat maakt op zaterdag 9 oktober zijn eerste publieke optreden sinds hij ontslag nam als bondscoach van het Neder lands Elftal. De Hagenaar zal tijdens de WK-kwalificatie-in- terland Macedonië-Nederland de analyse verzorgen bij Nicke lodeon, de zender die het uit- duel rechtstreeks uitzendt. Advocaat zal zijn mening geven over de opstelling en speelwijze van Oranje, dat in Macedonië onder leiding staat van zijn op volger Marco van Basten. „Ik ben op dit moment niet betrok ken bij welke club of welk elftal dan ook", zegt Advocaat. „Dit lijkt mij een goede manier om weer iets te doen in het voetbal. Het Nederlands elftal neemt bij mij nog altijd een bijzondere positie in." Eddy Poelmann geeft het com mentaar bij de interland, sa men met ex-voetballer Richard Witschge. Sierd de Vos en Bar bara Barend verzorgen de inter- hilversum/gpd - De bekende strafpleiter Bram Moszkowicz gaat bij de AVRO op televisie op zoek naar een opvolger. Het pro gramma wordt vanaf 21 decem ber negen weken lang op Neder land 2 uitgezonden. In het programma De Nieuwe Moszkowicz worden uit de aan meldingen tien jonge juristen gekozen, die tijdens de negen weken samen wonen en wer ken. Elke week wijst Moszko wicz iemand aan die afvalt. De winnaar ontvangt 25.000 euro, een baan bij het kantoor van Moszkowicz in Amsterdam, de juiste kleding, een dure auto en een scooter voor in de binnen stad van Amsterdam. Moszkowicz is voorlopig niet van plan te stoppen met de ad vocatuur. Hij gaat dan ook niet echt op zoek naar een opvolger, maar naar een in potentie hele goede strafpleiter, vertelt hij in een toelichting. Het programma wordt gemaakt door de firma Eyeworks van Reinout Oerlemans. Het was Oerlemans die Moszkowicz be naderde voor het programma. „Het idee 'topman zoekt opvol ger' is op dit moment over de hele wereld een hit. Wij hebben naar een Nederlandse variant gezocht waarbij we niet met een tycoon aan de slag wilden, maar met een echt iemand met een goede uitstraling." Eerder werd het programma in Amerika een succes. Daar zocht de vastgoedondernemer Do nald Trump een opvolger. In Nederland zendt RTL 4 die serie nu uit, maar hier slaat het pro gramma niet aan. RTL 4 is bo vendien van plan begin volgend jaar ook met een Nederlandse versie te komen. In Duitsland flopte deze week een versie van De Opvolger waarin de Nederlandse medra- tycoon John de Mol de hoofd persoon was. Na één aflevering werd de serie gestopt wegens de slechte kijkcijfers. e id gitarist van BZN, stierf na een lang ziekbed een dag eerder dan de volkszanger uit Vinke- veen. DIRK werd 57 jaar. Nog meer rouw, maar dan in de aankondigende sfeer, komt van Weekend-hoofdredacteur MARC VAN DER LINDEN. 'Voor mijzelf stond de afgelo pen week ook in het teken van het naderende afscheid van WILLEM OLTMANS.' OLT- MANS (79) is ernstig ziek en heeft VAN DER LINDEN al een soort afscheidsbriefje geschre ven. 'Met de dood van WILLEM verliest Nederland één van zijn beste journalisten.' Een vreemd zinnetje om te lezen, op het moment (woensdagmorgen) waarop OLTMANS nog bijna anderhalve dag zou leven. Nog vreemder is de foto van OLT MANS' graf, dat al is voorzien van zijn naam, geboorte- en sterfjaar (1925-2004). Maar ach, alle roddelbladen die donder dag 30 september in de schap pen lagen, vermeldden de da tum 5, 6 of zelfs 7 oktober. Voorbarig? Dat kun je je ook af vragen van het volgende bericht uit Party: 'MAXIMA zwanger'. De kroonprinses 'zou nu zo'n elf weken ver zijn en over een week of drie zou het stel de offi ciële aankondiging willen doen'. Beetje dom, om in haar terminologie te blijven, want waarschijnlijk heeft ze er geen rekening mee gehouden 'dat je bij een tweede zwangerschap veel sneller dik wordt.' Geldt dat ook voor de vader? Martin Ruesink v» - Door haar nieuwe werkgever Ld ze in een persbericht bejubeld srah Winfrey van het Nederlands Jen'. „Grapje van de productie", ineke Verburg, die morgenavond jmeback viert in het wekelijkse 1 In Bedrijf. Een 'gezond kritisch na over de ontwikkelingen binnen ilsleven', aldus Verburg. „Bij de ^rekingen stelden we vast dat het aa informatief moest zijn, maar armte en menselijke verhalen. werd Oprah erbij gesleept als 1 Niet uit arrogantie dus." rburg (48) was 22 jaar lang te zien |S. Vijftien jaar presenteerde ze er gelijk programma, Aktua in be- jgon als omroepster en deed ver- [tmma's als Aktua, Triviant, de de Show en Aktua Medisch, i bedrijfsleven kleeft kennelijk aan sf mediatrainingen en ik leid con- |i je wil niet weten hoe vaak me kgd werd naai- dat programma, ■jk besloot ik het maar zelf te initi al staan we op prime time!" tp lach schalt door alle hoeken ,juine café. Haar rijzige gestalte (1 j maar vooral die stem, herken je (iden. „Ik zing sinds een half jaar .jdje, samen met Maya Eksteen. .pok zo'n stem, dus dat matcht I" Voor de cafébezoekers is het al- jlijk: Tineke Verburg is helemaal ze, zo merkt ze fijntjes op, hele- weggeweest. Ze was wel niet 1, maar dat betekent niet dat ze ng duimen heeft zitten draaien. :e het, vooral toen ze net wegging S, even behoorlijk zwaar heeft dook zó de economische reces- egon een mediabureau, maar nadat ik bij de TROS wegging, aanslag op het World Trade Cen- York. Alle mediabudgetten wer- ren. Dat was dus behoorlijk sap- rist niet eens of ik nog wel in kon blijven wonen." rdig loopt het heel aardig met iu, een uitvloeisel van de neven- 1 die ze trouwens ook al verricht- TROS-tijd. Tijdens haar trainin- t ze er op dat mensen zichzelf oet kwetsbaar kunnen zijn, maar :rtrouwen. Als je alléén maar bent op zo'n podium word je af- leb je te veel zelfvertrouwen, dan arrogante zak. In mijn begintijd meer dan een gezicht, ik knalde ten uit mijn hoofd. Er is van mij >reking op tape te vinden. Ik her- Tineke Verburg: „Je wilt niet weten hoe vaak me werd gevraagd naar dat programma. Toen besloot ik het maar zelf te initiëren. En nu staan we op prime time!" Foto: GPD/Patricia Steur ken mezelf niet meer als ik die beelden te rugzie. Er zit een robot voor die camera, geen mens. Ik weet nu dat ik fouten mag maken, dat je daar- juist van leert. Stél maar een domme vr aag. Domme vragen bestaan trouwens niet." De 'nieuwe' Tineke is zelf ook ondernemer.' Dat staat een kritische benadering in het nieuwe programma niet in de weg, vindt ze zelf. Ook het feit dat de bedrijven en pro ductschappen die in beeld komen aan de serie hebben bijgedragen is geen probleem, aldus Verburg. „We zijn kritisch, maar van uit een positief uitgangspunt: waar zijn wij Nederlanders goed in? Wat künnen we alle maal in plaats van wat kan er allemaal niet? Het programma mikt op een breed publiek, gaat over dagelijkse producten waar we ei genlijk niets over weten. De kweek van po- modori's in Nederland bijvoorbeeld." De tien afleveringen draaien om de voed- selbranche. Kip en ei, sierteelt, zoetwaren, zuivel, brood: aan de hand van interviews en reportages van Danny Rook worden de ontwikkelingen in deze bedrijfstakken in beeld gebracht. „Ik ben onder de indruk van het Nederlandse ondernemerschap. Als het water ons aan de lippen staat bou wen we dijken waai- ze vanuit de hele we reld naar komen kijken. Ons hele verleden is gericht op internationale expansie, koop lieden die geen woord over de grens spre ken, trekken met theezakjes naar het bui tenland of brengen zand naar Saudi-Ara- bië. Zulke verhalen, dat is toch genieten? Monique Brandt Nederland in bedrijf, zondag, RTL 5, 21.00 uur Dochter Roxane (met foto) naast haar moeder Rachèl, afgelopen maandag bij de baar van André Hazes. Foto: EPA/Ed Oudenaarden 'Hierdoor is RACHEL verzekerd van een regelmatig inkomen.' De kans is bovendien groot, zo voorspelt Weekend, dat de we duwe 'een financieel aantrekke lijk bod' krijgt om een boek te (laten) schrijven over haar jaren met DRÉ. In de schaduw van de betreurde HAZES, krijgt ook die andere vorige week overleden Nederlandse muzikant aan dacht in de bladen, al is het hooguit één volle pagina. DIRK VAN DER HORST, vijftien jaar Amsterdam - Met elf Emmy's voor onder meer de regie, het scenario, drie hoofdrollen en twee bijrollen, is de miniserie Angels in America een bejubeld staaltje televisiedrama. HBO, de Amerikaanse zender die ons al eerder voorzag van mooi en verrassend drama, trok regis seur Mike Nichols aan voor de verfilming van de twee toneel stukken Angels in America. Nichols nam de stukken Angels in America: Millennium Appro aches en Angels in America: Pe- restroika van Tony Kushner on der handen. Beide waren in 1993 op Broadway te zien. Het eerste deel won een Pulitzer Prize en een prestigieuze Tony Award. HBO pakte de tv-verfilming al even voortvarend aan. De ma kers gingen in Hollywood langs om sterren als Meryl Streep, Al Pacino en Emma Thompson te gen een ongebruikelijk laag loon te contracteren, evenals jonge, rijzende sterren als Mary-Louise Parker, Ben Shenkman en Jeffrey Wright, die ook deel uitmaakte van de originele Broadway-bezetting. Dat alles leverde een productie op die in de verte doet denken aan de tv-serie The Singing De tective van Dennis Potter: alles is mogelijk, de hallucinerende hoofdpersonen horen engelen zingen, zien beelden bewegen en converseren met geesten. Veel acteurs spelen bovendien meerdere rollen. Zo is Emma Thompson te zien als engel en als verpleegster, speelt Meryl Streep behalve engel ook een oude joodse rabbi, mét baard en accent, en een geest in de droomwereld van de door aids gevelde Prior Walter (Justin Kirk). Angels in America speelt zich af in 1985, de tijd van de rap op komende aidsepidemie, reces sie en Reagan, en draait om de levens van twee stellen en van Roy Cohn (Pacino), die in het échte leven berucht werd als rechterhand van senator Mc Carthy tijdens zijn felle com munistenjacht in de jaren vijf tig. De man stierf aan aids, al- Angels in America: Ziekte, verval, depressie, verlies, ontluistering, ontroering, verrassingen en humor, allemaal verpakt in een ongekend fraai jasje. Foto: GPD/VPRO hoewel hij altijd ontkende ho mo te zijn. In de film zien we hoe Cohn in een adembenemende scène de diagnose van zijn eigen huisarts glashard onderuit haalt. „Aids is een ziekte voor homo's, dat ben ik niet. Ik ben een hetero seksueel die met mannen neukt. Zeg dat ik homo ben en ik maak je kapot: je reputatie, je praktijk, alles. Roy Cohn heeft leverkanker." Cohn is de baas van de streng gelovige mormoon Joe Pitt, die samen met zijn vrouw Harper in een krap flatje in Brooklyn woont. De zwaar depressieve Harper brengt de dagen pil- lenslikkend en hallucinerend door, zuchtend onder het we reldleed, luisterend naar dr. Ru th's radio-sekslessen die ze toch nooit in praktijk zal kun nen brengen en wachtend op haar seksloze echtgenoot die niet van haar houdt. Kantoor klerk Joe droomt van een betere positie in Washington en vecht tegen zijn geheime verlangen naar mannen. Het andere stel brengt het er al niet beter af: de joodse Louis, die bij Joe op kantoor werkt, krijgt te horen dat zijn vriend Prior geveld is door het HIV-vi- rus en niet lang meer te leven heeft. Louis laat Prior in de steek, maar wordt overweldigd door schuldgevoel. Joe ontmoet Louis, het klikt, en ja hoor: het drama kan zich in zijn volle omvang voltrekken. De serie werd bij de lancering bejubeld, maar ook veraf schuwd: conservatief Amerika zat nu bepaald niet te wachten op beelden van een vrijscène tussen een homo en een engel, of de beelden van een wanho pige, door schuld gekwelde Louis in een park die een ge vaarlijk ogende, in het leer ge hulde cruiser vraagt hem 'tot bloedens toe te neuken'. Angels in America is bovendien niet om vrolijk van te worden, zo op de late zaterdagavond: ziekte, verval, depressie, verlies, ontluistering, maar ook ontroe ring, verrassingen en zelfs hu mor, dat alles verpakt in een ongekend fraai jasje. Drama zo als het kan zijn, tenminste, als je als maker zestig miljoen dol lar te besteden hebt. Monique Brandt Angels in America, zes zaterda gen om 23.25 uur via Nederland 3

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29