KUNST CULTUUR 'Simon' vangt vier Gouden Kalveren Thomas Raat opnieuw 'met glans' door selectie Usher grote winnaT Dutch MOBO Awa! Low Motion Trio e Vloeimans in topvol (advertentie) Boris. Publiciteitsfoto Boris tijdelijk zonder band venlo - De band van zanger Boris is deze week opgestapt. Bandleider Glenn Comeille ver liet de band na een menings verschil met het management. Een groot deel van de bandle den volgde hem. Inmiddels is er al weer een nieuwe band gefor meerd. De Idols-winnaar zelf kampt met keelpijn en koorts. Een concert in Venlo werd daarom donderdagavond afge zegd. Oerol Festival gaat door Terschelling - Het jaarlijkse Oe rol Festival op Terschelling blijft, in ieder geval voor de ko mende vier jaar, bestaan. Dat heeft het bestuur van de festi valstichting gisteren bekendge maakt. De toekomst van het culturele festival hing aan een zijden draadje, omdat de finan ciële steun aan Oerol te klein was geworden. Vorige week bleek echter uit de Cultuurnota 2005-2008 dat de overheidssub sidie verhoogd wordt. Dat heeft de stichting doen besluiten door te gaan met de organisatie van Oerol. De totale subsidie van de Rijksoverheid is 328.000 euro. Vermeulen krijgt alsnog afficheprijs Amsterdam - De vorige maand overleden theatermaker Bram Vermeulen heeft samen met Manu Veracx de Bekijk't Thea- terAffichePrijs gewonnen. Zij kregen deze door jongeren ge jureerde prijs voor hun affiche van de voorstelling 'Zonder Ti tel' van Vermeulen. De gewone TheaterAffichePrijs ging naar acteur Jorn Heijdenrijk met zijn affiche voor de voorstelling 'Woyzeck' van 't Barre land maatschappij Discordia. Erepenning voor Dirk van Vliet alphen aan den rijn - De Al- phense musicus Dirk van Vliet heeft gisteravond uit handen van burgemeester Schoof de erepenning in zilver van de ge meente Alphen aan den Rijn gekregen. Van Vliet is al 65 jaar actief in de muziek, onder meer als dirigent van het jubilerende koor Jubilate Deo, dat nog door hem werd opgericht. De ere penning werd hem gisteravond uitgereikt tijdens het jubileum concert ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van Jubilate Deo. Welke film zou iedereen ge zien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit ge schreven? Welke muziek weet steeds weer te ontroe ren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tij'den? Kortom: waarmee is de Leidse edelsmid/kunstena res Patricia Houtzager in de zevende hemel? Beste boek? ,,Ik kan het toch niet nalaten een kinderboek te noemen: 'Twee kleine zwervers' van Corrie Blei-Strijbos. Nu ik het in mijn handen heb, gaat mijn hart weer sneller kloppen. Het gaat over een eenzaam poesje in de sneeuw. Over een kind dat haar knuffel is kwijtgeraakt. Ik was zelf heel jong toen mijn ouders gingen scheiden. Een taboe in die tijd. Daar praatte je niet over. Maar ik herkende in dat boekje onmiddellijk die hunkering, die eenzaamheid, dat trieste, de afgrijselijke din gen die je als kind kunt mee maken. Gelukkig komt het in het boek allemaal goed. Zoals het met mij uiteindelijk ook is goed gekomen." Beste film? „'True Romance' uit 1993 van Quentin Tarantino. Met Brad Pitt, Christian Slater, Dennis Hopper, Samuel Jackson en een indrukwekkende Patricia Arquette. Een volstrekt absurd, verhaal waardoor een prachti ge liefdesaffaire is verweven. Ik heb de film drie keer gezien. Vooral de scène waarin zij to tal-loss wordt geslagen, maar hem midden in zijn gezicht uitlacht en er uiteindelijk ook onder krijgt, is ronduit gewei- dig." Beste cd? „Wat nu opstaat: 'Arizona Dreams' van Goran Bregovic. Uit de gelijknamige film van Emir Kusturica met Johhny Depp en Faye Dunaway. Wie je hoort zingen is Iggy Pop. Daar achter speelt een Klezmer-or- kest. Prachtige muziek. Een beetje clownesk, soms absurd, hier en daar somber, dan weer opgewekt, een tikkeltje idioot, zeg maar het leven zoals het is. Ik hou ook van Tom Waits en John Cale, van 'The Dutch Mountains' van The Nits en van Gregoriaanse muziek. Het neigt inderdaad allemaal wel wat naar melancholie, ja." Beste kunstwerk? „De helaas te vroeg overleden kunstenaar Frans de Wit sleep te me vier jaar terug mee naar IJmuiden naar de Stelling van Amsterdam op een eilandje ontschoten, bracht me direct in contact met mensen die ge deporteerd waren. Althans, zo zag en zo voelde ik het. De koude rillingen liepen over mijn lijf. Pure emotie." tekst: Ad van Kaam foto: Henk Bouwman voor de kust. Fort Lux heette de expositie in die bunkers daar. Beelden in black light die alsmaar toenamen in span ning. Zo luguber dat ik het bij het laatste beeld - een hand op de mum met daarbij het woord HELP - daadwerkelijk uitschreeuwde van angst. Die fotograaf, wiens naam me is Fort Lux. Foto: Lex van der Slot Beste film, beste regie, beste acteur en publieksprijs door Pieter van Lierop utrecht - Met vier Gouden Kal veren is de speelfilm 'Simon' gis teravond in de Utrechtse Stads schouwburg de grote winnaar geworden van het 24ste Neder lands Film Festival. De tragiko medie over een Amsterdamse hasjhandelaar die getroffen wordt door een hersentumor werd bekroond als beste speel film van het jaar, voor de beste regie (Eddy Terstall) en voor de beste acteur (Cees Geel). Een vierde Kalf kreeg 'Simon' als win naar van de Publieksprijs. De Speciale Juryprijs kwam te recht bij 'Shouf Shouf Habibi' en diende gedeeld te worden door Albert ter Heerdt (regis seur en scenarist) en Mimoun Oaïssa (mede-scenarist en hoofdrolspeler). Hun satirische kijk op de integratieproblemen van Marokkanen werd boven dien onderscheiden met de Prijs van de Nederlandse Film journalisten, die daarnaast een eervolle vermelding schonken aan het door Julika Rudelius vervaardigde project 'Tagged', over allochtone jongeren en hun kledingcodes. Als beste actrice van het jaar werd Monic Hendrickx be kroond voor haar rol in de door Martin Koolhoven geregisseer de film 'Het Zuiden'. Ze won de prijs twee keer eerder, voor 'De Poolse Bruid' in 1998 en voor 'Nynke' in 2001. Met vier andere speelfilms wer den alleen in technische cate gorieën Kalveren gewonnen: 'De Passievrucht' voor geluid (Georges Bossaers), 'De Domi nee' voor production design (Marco Rooth), 'Kees de Jon gen' voor muziek (Mark van Platen) en 'Ellis in Glamour land' voor scenario (Mischa Alexander). Tot de meest opvallend onbe- kroond gebleven speelfilms be horen: 'In Oranje' (van Joram Lürsen), 'Grimm' (van Alex van Warmerdam), 'Cool!' (van Theo van Gogh) en 'Verborgen Ge breken' (Paula van der Oest). 'Deining', van Nicole van Kils- donk won de prijs voor het bes te tv-drama. 'Dokter Vogel', van Lodewijk Crijns, werd bekroond als beste korte film. De door John Appel geregisseerde documentaire 'The Last Victory' (over de Pa- lio, de jaarlijkse paardenrace in Siena) kreeg twee Gouden Kal veren: een voor beste camera werk (Erik van Empel) en een voor beste montage (Mario Steenbergen). De prijs voor de beste lange do cumentaire ging naar het door Jan van den Berg geregisseerde 'Deacon of Death', over de wreedheden in het Cambodja van Pol Pot en een beul van toen die herkend wordt door een voormalig slachtoffer. Als beste korte documentaire kwam 'Nijnok' uit de bus, waar in Leo Wentink, zonder com mentaar, twaalf minuten laat kijken naar witte fokkonijnen. Doreen Boonekamp kijkt als di rectrice met grote tevredenheid terug op de 24ste editie van het Nederlands Film festival. „Vooral de atmosfeer was fan tastisch dit keer. Het is nu echt zo dat iedereen die betrokken is bij de filmindustrie ook zorgt dat hij erbij is in Utrecht. Met een tijdens de openingsavond kwam het bericht dat de Neder landse cinema tóch jaarlijks 20 miljoen te verteren zal hebben. Dat was een geweldige opsteker en de optimistische stemming is daarna niet meer geweken." Regisseur Eddy Terstall van de tragikomedie 'Simon' toont de twee door hem gewonnen Goude ren. Foto: ANP/ David van Dam muziek recensie Ken Vos Concert: Low Motion Trio met Eric Vloeimans. Gezien: 30/9, De Burcht, Leiden. Voor de inauguratie van de ge renoveerde vleugel in de Burcht had de eigenaar van het grand café zijn favoriete pianist, Je roen van Vliet uitgenodigd. Hij kwam als lid van het Low Mo tion Trio met leider Wiro Ma- hieu op contrabas en Pieter Bast op drums. Ook bleek Ne derlands bekendste jazztrom- pettist Eric Vloeimans beschik baar voor deze speciale gele genheid. Al in de eerste minuten van het concert leken de musici bijzon der goed geluimd en er echt zin in te hebben. Voor de gelegen heid waren vooral stukken van Van Vliet uitgezocht, naast werk van Mahieu, Vloeimans, Charlie Mariano en Ornette Coleman. Juist in het café van de Burcht met zijn opvallend harde akoestiek lijkt de vleugel sterk verbeterd door de snellere atta que die preciezer spel mogelijk maakt. Van Vliet weet die ei genschap in zijn improvisaties uitstekend uit te buiten door goed gearticuleerd spel. Niet al leen in zijn eigen stukken, maar ook bijvoorbeeld in Cl dens 'First Song' wis meeste te maken van mische contrasten di strument nu biedt, vi naar Paul Bley en Kei| Belangrijk is daarbij die de leden van hetj Motion elkaar gunnen lijkertijd een intense interactie te kunnen len. Mahieu en Bast I door hun spel ritmisc der mogelijk te hou| fraai voorbeeld daarva samenspel van Van i Bast in Mahieu's '1 Thought'. I Net zö bewust van de I heden die stilte en i bieden, is Vloeimar toon met de jaren eigé en omfloerster lijkt te Vooral in de eerste sé trompettist met zo ve heid dat het instrunn technische belemmer! te kennen. Vloeimari in dit gastoptreden M een buitengewoon 1 sche en flexibele mii zijn. Het optreden waa malige gelegenheid Vloeimans en het Lot: Trio voelden elkaar zoi dat het leek alsof ze I met elkaar hebben gen Deze combinatie zoui een affiche moeten stq londen/anp - Rapper Usher is donderdag de grote winnaar geworden van de door jonge renzender BNN georganiseerde Dutch MOBO Awards. De Ame rikaan kreeg awards in de cate gorieën r&b, urban album, ur ban single en urban video. Rap per Ali B werd uitgeroepen tot beste urban act nationaal. MOBO (Music of Black Origin) is een verzamelnaam voor mu ziekstromingen met van oor sprong zwarte invloeden als soul, hiphop en r&b. I1 Awards worden sinds lijks uitgereikt in Lor jaar organiseerde BNN eerst een Nederlandf Zangeres Alicia Keys? meeste stemmen in d rie soul. The Neptune' uitgeroepen tot bestf cers en Outkast ging ef met de prijs voor besl act. De Dutch MOBC( wordt maandag 11 okf gezonden op NederlaiP 9 Koningin Beatrix beloont vier schilders met koninklijke prijzen vervolg van voorpagina amsterdam/gpd - Dat een Ko ninklijke Prijs voor de Vrije Schil derkunst voor het tweede ach tereenvolgende jaar werd toege kend aan de Leidse kunstenaar Thomas Raat is geen toevallig heid. Raat kwam volgens de jury, onder voorzitterschap van Pietje Tegenbosch, opnieuw 'met glans' door de selectie. Zijn werk heeft zich het afgelopen jaar verder geprofileerd, aldus het juryrapport, onder meer door vernuftig gebruik van decoratie ve elementen. Elke Nederlandse kunstenaar die de beeldende kunst be roepsmatig en zelfstandig beoe fent en op 1 januari 2004 de leeftijd van 35 jaar nog niet had bereikt, kon meedingen. Eerde re winnaars mochten alleen meedoen als zij op die datum jonger waren dan dertig. De prijs werd in 1871 ingesteld door koning Willem III en wordt door jonge kunstenaars als een aantrekkelijke mogelijk heid beschouwd in de schijn werpers te komen. Na een advertentie-campagne kreeg de jury dit keer 296 inzen dingen. Tijdens de eerste ron de, waarin ruim 1200 dia's de revue passeerden, was de alge mene indruk dat het kwaliteits niveau te wensen overliet. Des te groter was dan ook de verras sing toen de jury de 135 werken van de 68 overgebleven kandi daten 'live' onder ogen kreeg in de zalen van Arti in Amster dam. „Plotseling doemden in de veelheid van werken de con touren van een interessante presentatie op", aldus het jury rapport. Abstractie was bij de inzendin gen voor dit jaar nagenoeg af- Thomas Raat heeft zich, volgens het juryrapport, in het afgelopen jaar verder geprofileerd in zijn werk. Foto: Hielco Kuipers wezig. Opvallend daartegen over was volgens de jury het aanbod van werk waarin 'de natuur' uitgebreid aan bod kwam: met 'veël flora en fauna, vaak in de context van wat je een eigentijdse variant op een klassiek coulissen-landschap zou kunnen noemen'. Op de expositie 'Koninklijke Prijs voor Vrije Schilderkunst 2004' zijn de winnaars elk met twee werken vertegenwoordigd. Naast Thomas Raat zijn dat de Amsterdamse kunstenaars Marjolein Rothman, Barbara Wijnveld en Peter Vos. Twintig andere inzenders zijn vertegen woordigd met elk één werk. Onder hen Heddy-John Appel doorn (Enschede), Gies Backes (Venlo), Aaron van Erp (Eind hoven), Marcus Maliepaard (Arnhem), Oscar Venema (Gro ningen) en Albert Zwaan (Dor drecht). De tentoonstelling in het Koninklijk Paleis duurt tot en met 24 oktober en is dage lijks geopend van 12.30 tot 17.00 uur. De catalogus kost 7,50 euro.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28