'Het meeste plezier haal ik uit de training' netemann probeert ilkuilen te dichten SPORT De Italiaanse droom van volleybalster Manon Flier S2 HBS - WSB zondag 14.00 uur Jzet zijn en op duel 1 Slovenen Smerko Kroszynski vindt het eigenlijk maar niks als linksachter elersuccessen Gerrie Knetemann HDC 982 zaterdag 2 oktober 2004 an van Geen - De waterpoloërs spelen vanavond het |1 in de eerste ronde '3ro League. De Alphe- irloren gisteren ook 2 wedstrijd in Boeda- Italiaanse Leonessa ■as veel te sterk: 19-4. loveense Triglav Kranj puntloos onderaan sedstrijden. Vijf van de 'in bekeren na de eer- door in de Euro Lea- timmer zes speelt ver- *TN Cup. jwacht was Leonessa jet als Galatasaray en 5 Ferencvaros veel te 5' de ploeg van trainer g[eu, die sinds gisteren tr beschikken over ex- mal Björn Boom. „We "fis niet te schamen", 'eu. „Zo lang we Bres- de twintig doelpun- :n houden, deden we ense landskampioen iet om het de Italia- lijk te maken. Eerder Iak te oefenen voor edstrijdsituaties. De as niet de bedoeling aanval en elke ver in aparte wedstrijd maar om zo goed doen wat we in de villen doen." ;an AZC zich alsnog or de tweede ronde glav Kranj verslaat, nt daar niet op. „Ik act een beeld van de ihoudingen, maar gesproken winnen we trijd niet. Maar we Ituurlijk wel voor spe- ijn hier niet om het te aien. We beginnen l onze sterkste opstel- grootste gedeelte ligt garde in het water, «aten de jongeren ook Delen." 'hout - Leonessa Brescia d-6, 0-6, 2-3, 1-4). Doel- ,els Zuidweg en Kimmo (Tur) - Kranj (Slv) 8-7, Fe lon) - Patras (Gri) 7-4. cia 3-6 (42-14), Ferencva- 11), Galatasaray 3-4 (29-24) (18-27), Kranj 3-0 (21-25), f46). Wielrenster Mirjam Melchers en bondscoach Gerrie Knetemann heb ben plezier in Verona. Foto: ANP bo-ploeggenoot Freire immers niet dichtrijden. „En andersom zal Freire Dek ker ook niet terugrijden. Ach, deze vraag werd 26 jaar geleden ook al gesteld, toen ik wereld kampioen werd. Kennelijk wil len we het zo." Maar er valt toch wel wat voor een WK met sponsorploegen te zeggen? „Natuurlijk. Het is natuurlijk gek dat de wereldwielerunie UCI met verschillende maten meet: de UCI-punten die ren ners verdienen bij hun spon sorploegen bepalen het aantal renners op het WK met landen ploegen. Dus als Dekker de sprint aantrekt voor Freire, dan pakt Spanje de meeste punten. Ik denk dat dat niet klopt. Je kunt ook zeggen dat de beste 200 renners van de UCI-lijst het WK mogen rijden. Dan heb je de sterkste renners in één koers. En dan zijn er maai- 52 Italianen bij, die heb je in de Amstel Gold Race toch ook? Op het WK wint toch altijd de bes te. Onder het WK zit dus wel degelijk een dubbele bodem. Ik probeer die valkuilen door de selectie te dempen." Door de goedkeuring te vra gen van de belangrijkste ren ners. „Ja. Maar laat ik dit wel zeggen: ik krijg vanuit bepaalde hoeken wel steeds kritiek, maai- ik moet het doen met de renners die ik ter beschikking heb. Ik kan ze in een paar dagen niet beter maken. Maar als de mensen achter het Rabobank Wieler- plan destijds beter hadden ge luisterd naar de mensen die er verstand van hadden, hadden we het niet alleen hoeven heb ben van Dekker en Boogerd. Want in al die tijd is er toch he lemaal niks vanuit het Wieler- plan bijgekomen?" Zeven keer Nederlander wereldkampioen Vanaf 1927 werd zeven keer een Nederlander wereld kampioen: Theo Middel kamp (1947), Jan Janssen (1964), Harm Ottenbros (1969), Hennie Kuiper (1975), Gerrie Knetemann (1978), Jan Raas (1979) en Joop Zoetemelk (1985). Bel gië leverde maar liefst 24 keer een kampioen; Italië volgt met zestien, Frankrijk met acht. In totaal won Ne derland op zeventig WK's zeventien medailles: zeven gouden, vier zilveren en zes bronzen. Italië pakte de meeste plakken: 50. België (46) en Frankrijk (33) vol gen. i Vonk wereldkampioen- in Verona ;gen de wegwedstrijd irofs) wordt het veer- or Gerrie Knetemann. ige Amsterdammer is de langst zittende ph van Nederland, ft' werd in 1978 zelf maar onder jschap won Nederland jee WK-medailles: zil- jteven Rooks (1991) en )or Leon van Bon daar was het zónder gegaan?" deze week van hot Je hebt het er maar je voorstellen hoe ploegleider van een Joeg het heeft." ts voor jou? looit gevraagd en zo liet gebeurt, ga ik niet rraag nadenken. Maar ar weinig ploegleiders gelukkig zijn. Denk je preukink die drie we- pns de Ronde van zonder zorgen heeft icht? Laten we zeggen m niet benijd. Hele- Ik zou het wel kun- fr als je ziet naar de lie het voor mij heb- |an, maar of ik goed i een tweede." Jouw rol van bondscoach is ei genlijk maar heel klein: je se lecteert renners en daarmee is het klaar. Daarna kent ieder een zijn rol. „Ik zit bij de voorwaarden scheppende afdeling van de wielerunie, niets meer en niets minder. De renners doen het zelf: als er iemand wereldkam pioen wordt, ga ik niet met de borst vooruit lopen. Maar als Bram Tankink wereldkampioen wordt, heb Ik hem wel opge steld. Zes jaar geleden werd Os car Freire pas op de laatste dag geselecteerd; als de bonds coach dat niet had gedaan, was hij geen wereldkampioen ge worden. De kunst van het bondscoach zijn is om het suc ces zo min mogelijk in de weg te staan en dat heeft alles'met ego te maken. Het hele kerkhof ligt vol met mensen die dach ten dat ze onmisbaar waren." Over de selectie is elk jaar weer discussie: te veel Rabo- bank-renners, te veel inbreng van Michael Boogerd en Erik Dekker. „Ik maak de selectie, maar doe dat in overleg met bepaalde renners. Ik zeg maar zo: de paarden die de haver verdie nen, moeten de haver ook krij gen. Ik vind het logisch dat de mannen van wie ik denk dat ze de finale kunnen rijden renners bij zich hebben die ze vertrou wen, die loyaal zijn. Bovendien heb ik in drie dagen geen tijd om er een ploeg van te smeden. Dus probeer ik zo veel mogelijk valkuilen te dichten, dus zoek ik renners uit die goed met elkaar door één deur kunnen." En dus maken Boogerd en Dekker de selectie. „Nee. Ik doe het op mijn neu trale manier, dus in overleg met Boogerd en Dekker, maar ook met Knaven en Van Heeswijk. Kritiek hou je toch. Ik trek het mij erg aan, maar ik leer ermee te leven. Als de selectie klaar is, is voor mij de kous af. Je kunt discussie hebben over de laat ste twee renners, maar dan ben ik wel zo hautain dat ik zeker weet dat geen van die twee ren ners wereldkampioen wordt." Maar in de Nederlandse selec tie is Rabo altijd flink verte genwoordigd. „Ja, omdat daar de beste Ne derlandse renners rijden. Neem maar van mij aan dat ik niet kijk wie waar rijdt; ik kies de beste twaalf Nederlandse renners. Maar een renner die niet bij Ra bo rijdt, moet beter zijn dan een Raborenner. Zo niet, dan selecteer ik de Raborenner, maar dat is toch logisch?" Als sponsorploegen zo belang rijk zijn geworden, is een WK met landenploegen dan nog wel van deze tijd? Dekker gaat een gat naar zijn Spaanse Ra- door Gertjan van Geen hillegom/noordwijkerhout - Hoewel WSB in het korte sei zoen al een keer verloor, is de Noordwijerhoutse club nog steeds titelkandidaat nummer i in de eerste klasse. Smerko Kros zynski, die aan zijn vierde sei zoen in paarsgeel is begonnen, heeft de ploeg zien groeien. „WSB verdient het om de hoofdklasse te halen. We heb ben nog nooit zo'n goede selec tie gehad. Als het dit jaar niet lukt, lukt het nooit meer", zegt de 33-jarige Hillegommer. Opa Kroszynski vocht als Pools militair in oorlog met de gealli eerden mee om Nederland te bevrijden. Hij ging nooit meer naar zijn vaderland terug. Kros zynski voelt geen speciale ban den met Polen. Hij vindt het best in Hillegom, waar hij als voetballer pas op late leeftijd werd ontdekt. Kroszynski was 23 jaar en speler van Hillegom 1 toen trainer Simon Kistemaker hem en Rogier Koordes (nu Ter Leede) naar Telstar haalde. Met Hillegom had hij de opmars uit de vijfde naar de derde klasse gemaakt. „Ik had de neiging om weg te gaan en te kijken wat ik kon bereiken. Ik ging al met vrienden bij FC Lisse, Quick Boys en Noordwijk kijken. Maar toen Telstar kwam, was de keus helemaal snel gemaakt." Kroszynski ging als amateur naar Velsen-Zuid en kon een jaar later een contract tekenen. Hij beseft dat hij kansen genoeg kreeg. Waar Koordes vol voor een bestaan als beroepsvoet baller ging, hield Kroszynski de boot af. „De drang om prof te worden, was er niet. Kistemaker zei ook dat hij het idee had dat ik te veel van het leven genoot. Dat klopte wel." Bovendien was hij al aan het werk als timmer man. Als ik 18 jaar was ge weest, hadden de zaken anders gelegen. Nu had ik niet het idee dat ik echt profvoetballer zou worden. Van een contractje van 18.000 gulden kon ik niet leven. Ik stond elke dag om half zes op om te gaan werken, 's Middags om vier ging ik naar de training. Daar liepen ventjes die de hele dag niets anders deden dan voetballen. En ze waren tac tisch ook nog eens een stuk ver der." Via de Amsterdamse hoofdklas ser OSV (twee jaar) en de Haar lemse eersteklasser EDO (twee jaar) kwam hij bij het Rijns- burgse Boys van Henk Wisman - de huidige trainer van FC Den Bosch - terecht. Het waren twee seizoenen met wisselend suc ces. Pas in Noordwijkerhout is hij weer langduriger aan een club verbonden, al scheelde het niet veel of hij had een paar weken geleden het bijltje erbij neerge gooid. „Ik kwam ernaast te staan en dan is het plezier in een keer weg. Ik wilde mijn spullen al inleveren. Dan was ik wel een jaartje gaan zaalvoet ballen." In de zaal kan hij goed uit de voeten. Met Hindstore werd hij een paar jaar geleden kampioen in de eerste divisie. Naast Edwin Grünholz, de bes te zaalvoetballer van het land, acteerde hij zelfs een jaartje op het hoogste niveau. Vooralsnog moet hij zich schik ken in zijn rol. „Ik weet echt wel dat de trainer een keuze moet maken, maar als die niet op mij valt heb ik het zwaar. Dan laat Smerko Kroszynski: „Als het dit jaar niet lukt, lukt het nooit meer." Foto: Dick Hogewoning ik het merken ook. Uiteindelijk heb ik me teruggeknokt en sta ik sinds de tweede wedstrijd weer in de basis. Het is nog steeds niet ideaal, omdat ik linksback sta en ik veel liever op het middenveld speel. Ik vind het niks om achter mijn man aan te rennen. Zo lang we win nen is het makkelijker te accep teren, maar het meeste plezier haal ik uit de trainingen. Die zal ik ook het meeste missen als ik straks gestopt ben met voet bal." WSB is, zeker sinds de komst van ex-prof Jeffrey van As, de uitgesproken titelfavoriet in de zondagse eerste klasse. De Noordwijkerhouters gaan met Feyenoord aan de leiding. Kros zynski: „Van As maakt het ver schil tussen een ploeg die bij de beste vier eindigt of kampioen wordt. WSB'mag de handen dichtknijpen dat hij is komen aanwaaien. Hij brengt zo veel ervaring en rust mee." Vooral de rust kan WSB goed gebruiken. Vorig seizoen greep de ploeg op de laatste wed strijddag naast alle prijzen. WSB eindigde als derde, maar het seizoen was voorbij, terwijl iedereen erop had gerekend nog weken nacompetitie te spe len. „Typisch WSB", oordeelt Kroszynski. ,Als het moet zijn we niet thuis. Het was niet fraai, maar we hadden het helemaal aan onszelf te wijten. Dat heeft wel een tijdje doorgedreund." Kroszynski wil best nog een jaartje hoofdklasse spelen, mocht WSB eindelijk de sprong wagen. Echte noodzaak is er niet. „Ik voel me fysiek nog sterk, maar ik weet niet hoe het aan het eind van het seizoen is. Als ik wegga, is het in ieder ge val niet naar een andere club dan Hillegom. Daar speelt mijn broertje in het eerste. En met hem wil ik nog wel een keer sa menspelen." novara/gpd - Volleybalster Ma- non Flier raast even door het le ven in de zesde versnelling. Na het toernooi met Oranje in An kara was er precies een dag tijd om in Nieuwleusen allé spullen in te pakken voor de volgende etappe. Dit weekeinde debu teert Flier al in de Italiaanse Se rie A. Bij Novara, een absolute topploeg. In Noord-Italië, midden tussen Milaan en Turijn, kijkt Flier (20) de eerste dagen nog even haar ogen uit. Tijd om rustig te accli matiseren in Novara - een stad met 100.000 inwoners - is er nauwelijks. Woensdag trainde de diagonaalspeelster uit Nieuwleusen voor het eerst mee bij haar nieuwe club. Don derdag stapte ze met het team in de bus voor de Supercup wedstrijden van dit weekeinde, volgende week begint de com petitie al met een thuiswed strijd tegen Pesaro. „Het gaat allemaal heel snel, maar ik voel de adrenaline nadrukkelijker dan de vermoeidheid." Ze beseft wel wat er gebeurt, het zijn ook plezierige zaken. De lange zomer met het Neder lands team werd vorige week in Ankara afgesloten met een overtuigend optreden in de Grand Prix-kwalificatie. Het team van de nieuwe bonds coach Avital Selinger verloor geen enkele wedstrijd en mag nu volgend jaar de beste ploe gen van de wereld uitdagen. Niet in het minst dankzij de in breng van Flier, lang maar vaar dig. De beuker aan de buiten kant. Een kleine voedselvergiftiging ten spijt reisde Flier vrijwel meteen door naar de nieuwe broodheer. Ze was al de laatste die arriveerde, samen met de Poolse Glinka. „De andere mei den trainen al een paar weken samen. Maar ik kom gelukkig binnen met een goed gevoel, omdat het in de zomer lekker is gegaan." Sant'Orsola Asystel Novara is niet zomaar een club. De ere lijst is razendsnel gegroeid sinds de vereniging iri 2001 pro moveerde naar de hoogste idas- se. Met drie hoge klasseringen in de competitie, de Supercup, de nationale beker. De kroon is voorlopig de CEV Cup, de Uefa- Cup van het volleybal, in 2003. „Sportief gezien is het een hele 1974 Amstel Gold Race 1976 Ronde van Nederland 1977 Vierdaagse van Duinkerken Rundum HenningerTurm 1978 Wereldkampioen op de weg Parijs - Nice Ronde van de Middellandse Zee Zesdaagse Maastricht (met Pijnen) Zesdaagse Gent (met Sercu) 1980 Ronde van Nederland Dwars door Belgiéë Ronde van de Middellandse Zee Tour de France Deelname: 12 x Gewonnen etappes: 10 Opgave: 1 Zesdaagse van Maastricht (met Pijnen) 1981 Ronde van Nederland Europees kampioen achter dernys 1982 Driedaagse De Panne 1983 Ronde van de Middellandse Zee 1985 Amstel Gold Race Zesdaagse van Madrid (met Navarro) Nederlands kampioen achter dernys 1986 Ronde van Nederland 1987 Ronde van Zweden Ploegen Gan Mercier (Fra) 1974/1975 Tl Raleigh (Ned) 1976-1983 Europ Decor (Bel) 1984 Skil Reydel (Bel) 1985 PDM (Ned) 1986-1989 mooie kans om meteen hier te beginnen. Het is een grote stap, van Nederland naar een top- team in de Serie Al. Novara is ook in Europa een aanspreken de naam, we spelen komend seizoen in de Champions Lea gue. Maar daar denk ik nog nauwelijks over na. Ik voelde mij vereerd toen ze belden. Maar het wordt super aanpoten om hier mee te kunnen komen, ik moet mij echt een beetje op trekken aan de andere speel sters." Juist dat is Flier al vaker gelukt. Bovendien krijgt de jonge aan- valster het vertrouwen van An- gelo Frigoni, de coach. Hij pol ste Flier voor de overstap, kent haar ook als geen ander. Frigo ni was immers de bondscoach toen Flier in 2001 op stel en sprong van Jong Oranje naar het grote Oranje overstapte na het plotselinge afscheid van El- les Leferink. Het hoge niveau schrikt haar totaal niet af. Sterker nog, het stimuleert. „Ik loop hier echt niet rond met het idee dat die meiden zes klassen beter zijn. Ik speel onderhand drie jaar in het internationale volleybal, dan weet je wat je moet ver wachten. Het is nog even wen nen met de taal, met de omge ving. Maar dat gaat snel, denk ik. De meeste meiden spreken ook goed Engels en met De Carne kan ik Nederlands pra ten. Je moet wel meteen volle bak door, van Oranje naar de competitie. Ik heb er geen moeite mee, kijk er naar uit." De energie komt uit de uitda ging. Bij Flash vulde Flier als meisje van veertien op een vra genlijstje in dat ze wel graag in de eredivisie wilde spelen. Dat was de eerste droom, die bij Volco in Ommen in vervulling ging- De gedachte dat meer mogelijk was kwam pas bovendrijven toen Flier een dragende kracht werd in het Nederlands team. Ze vindt niet dat ze de stap naar Italië te vroeg heeft gezet. ,Als deze aanbieding niet was geko men was ik gewoon een jaar in Nederland gebleven. Daar heb ben we bij Oranje, met Selinger, ook een hoog niveau. Maar dit was de kans. De Italiaanse droom, ja. Zeker weten." Manon Flier: „Ik voel de adrenaline nadrukkelij ker dan de vermoeid heid." Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23