\ockey is het 'delijk alternatief Van Gogh SPORT ZATERDAG 2 OKTOBER 2OO4 SI vraag in de regio naar extra kunstgrasvelden an Leefmans hot. De bond groeit jaarlijks met 1 procent, en in de Leidse regio is de Inds 2000 nog explosiever geste- fiburg heeft als eerste vereniging istop afgekondigd. Andere clubs br dezelfde noodmaatregel in de [komst. De opleving van de sport |rote druk op de accommodaties en alle gemeenten liggen aanvragen we kunstgrasvelden. Een zoektocht orzaken van het succes levert ver- zienswijzen op: de afbraak van het ie imago, de verloedering van het ji de goede prestaties van de natio- èyploegen zijn de meest gehoorde. ir in het clubblad van Alecto een (lig uit aan het begin van het hui len. De E8 van de Leiderdorpse [tb bestond uit nog maar drie Vngst om de stick in de hoes te aten, hoefde het jeugdige trio niet ;bben. Binnen enkele dagen was iteam opgevuld en kon zelfs aan Üjving van een E9 worden gedacht, gneter verderop bij Roomburg Ie ledenadministratie de laatste |veruren. Het wemelt er van de li's, de naam voor de jongste leef- «p. „We kregen in een keer het door 1de maximum van vijftig 7-jarigen dt voorzitter Luuk Rietveld, die bij naar het draconische middel van istop moest grijpen. „Wie nu als een lid is, hoeft er niet meer op te lat hij of zij het voor zijn of haar e nog lukt om lid te worden." e in de jongste jeugdcategorieën key als kool. Neem Katwijk, toch voetbaldorp met ook nog eens een jke basketbalvereniging. Daar oorheen toch bescheiden hoc- iatwyck in korte tijd naar 440 le- ijk naar Hisalis (Lisse) dat sinds de eling van tweehonderd naar vier- leden groeide; honderd procent elatief nieuwe vereniging Al- wam vanuit het niets op 185 hoc- oordwijk - zeven jaar geleden op a dood - en Voorhout, tot voor ninuscuul cluppie, zijn beide on langs de grens van vierhonderd contribu tiebetalers gepasseerd. Met het beeld dat hockey zich voornamelijk afspeelt in ste den en forensen wordt daarmee behoorlijk afgerekend. Al blijven LOHC (Oegstgeest), Roomburg (Leiden) en Alecto (Leiderdorp) reuzen met respectievelijk 1400,1200 en 1100 leden. Het bondsbureau in Utrecht kan geen ver klaring geven waarom de groei in Leiden en omstreken groter is dan het landelijk ge middelde. Wel heeft de KNHB een idee waar de huidige opleving begon. „Dat was het dubbele WK in Utrecht in 1998", aldus woordvoerster Chantal Mies. Bij de organi satie van dat evenement werden de vereni gingen in het hele land nadrukkelijk be trokken bij de merchandising, het leveren van vrijwilligers en het verdelen van kaart jes. „Die verenigingsondersteuning was een soort 'zaaien'. Wat nu overal gebeurt, is oogsten. Niet alleen krijgen we een enorme aanwas van jonge kinderen, maar ook jeugd in de 'moeilijke leeftijd', van zestien tot achttien, blijft hockeyen", constateert Mies. Op dat dubbele WK presteerden de natio nale ploegen goed, zoals ze dat de laatste tien jaar bijna altijd doen. Een WK, EK, Champions Trophy of Olympische Spelen zonder een Oranje-team in de finale is een uitzondering. Dat zorgt onmiskenbaar voor een positieve uitstraling, zo ondervindt ook de Leiderdorpse international Sylvia Kar- res; „De nationale teams van Nederland presteerden altijd goed. Wat de laatste tijd veranderde, is de aandacht in de media. Van de laatste Champions Trophy voor vrouwen werden samenvattingen uitgezon den op tv. Dat was tot voor kort ondenk baar. Ik word steeds vaker gevraagd voor het geven van clinics en er zijn ook steeds meer aanbieders op dat gebied." Dat hockey door het vrijwel kreukvrije ima go jeugd trekt die anders zou zijn gaan voetballen, is volgens de voorzitters van de regionale clubs zeker: „Ook bij hockey wordt er wel eens wat naar de scheidsrech ter geroepen", zegt Hisalis-preses Theo Borgert. „Maar ik heb ook bij het voetbal rondgelopen, daar is samen met je tegen standers een biertje drinken er niet bij, net zo goed als hockey geen stewards nodig heeft." Joost Post van Alkemade: „Hockey draagt sportiviteit en respect uit en er heerst niet zo'n opgefokte sfeer als soms bij voetbal. Daar zijn ouders van jonge kinde ren gevoelig voor." Dat beeld schetst ook Op een hoekje van een verder druk bezet veld trainen de meisjes van Alecto E7. Foto: Hielco Kuipers Luuk Rietveld van Roomburg. „Bij voetbal is het standaard om kritiek op 'de scheids' te hebben. Daardoor ontstaat een onspor tieve sfeer. Als dat bij hockey gebeurt, wordt een ouder daarop onherroepelijk aangesproken. En zoiets slaat aan." Hoewel kreten als 'druk een punt' en 'laat het net vibreren' definitief van het hockey veld zijn verdwenen, gaat het verschil tus sen hockey en voetbal dus veel verder dan de kantine een clubhuis noemen of omge keerd. De tegenstelling komt niet alleen aan de orde als het gaat om de sociale con trole, maar ook de omgangsvormen zijn overduidelijk anders. „Het klinkt héél ou bollig", waarschuwt Voorhout-voorzitter Michiel van Doeveren voor wat hij nog meer te zeggen heeft. „Maar hockey geeft nog geborgenheid. Het gaat om groepsge voel, familiebanden en een gezellige derde helft." Jules van Beek van Catwyck doet daar nog een schepje bovenop. „Om maar eens een oude slogan van D'66 van stal te halen: hockey is het redelijk alternatief." Het zijn niet alleen jongeren die verant woordelijk zijn voor de stijging van het le dental. Bedrijfs en -trimhockey dragen ook hun steentje bij. En dat hockey ook nog een vrijwel uitsluitend autochtone sport is, daar zijn ze zich op het bondsbureau van be wust. Mies: „Als wij signalen krijgen dat er behoefte aan is, willen we onze informatie best meertalig aanbieden. Maar zoals een experiment in Leerdam met Turkse en Ma rokkaanse jongeren onlangs leerde; ze vin den hockey leuk, maar uiteindelijk kiezen de ouders toch voor voetbal." Waardoor de onstuimige groei ook wordt veroorzaakt, het brengt een omvangrijk eu vel met zich mee, van ongeveer honderd bij zestig meter. En dat probleem is momen teel het meest nijpend bij Roomburg. „Op een veld kan je per uur 72 f-jes kwijt. Maar als die jongens en meisjes vier jaar ouder zijn, gaan er nog maar 22 op een veld", re kent Rietveld voor. „We hebben drie velden die vaak tot elf uur 's avonds worden ge bruikt. Wij kunnen niet meer uitbreiden. Tenminste, ik neem niet aan dat omwo nenden of de gemeente erop zit te wachten als wij een stukje van het park inpikken. Wethouder Ruud Hessing heb ik deze pro blematiek proberen uit te leggen. Mis schien moet er elders in Leiden een nieuwe vereniging worden opgezet. De bal ligt in ieder geval bij de gemeente." Bij de hockeybond is een computermodel ontwikkeld aan de hand waarvan het aantal leden per veld kan worden berekend. Daar komt niet alleen uitrollen dat Roomburg ei genlijk vijf velden nodig heeft, maar ook dat er in Nederland op korte termijn 154 nieuwe kunstgrasvelden nodig zijn. Een deel van die matten wordt uitgerold in de Leidse omstreken. Voorhout heeft van de plaatselijke overheid al toestemming voor de aanleg van een tweede veld. „We kun nen groeien", meldt voorman Van Doeve ren nog net niet juichend. Catwyck en Hi salis hopen daar ook op en zijn al in ge sprek met de verschillende gemeenten. LO HC heeft voor een vierde kunstgrasveld het oog laten vallen op het terrein dat nu nog wordt verhuurd aan cricketclub Ajax en Alecto ontwikkelt plannen om iets te doen met het halve veld dat het deelt met de plaatselijke golfvereniging. Daar komt nog bij dat Alecto, Alkemade, Forescate, Noordwijk, Roomburg en Voor hout in het recente verleden het clubhuis grondig hebben verbouwd of van plan zijn dat in de nabije toekomst te doen. Kortom, hockey is booming business en in een enkel geval leidt dat tot opmerkelijke situaties, zoals bij Alkemade op het Hertogspark in Rijpwetering. „Wij krijgen steeds meer aan meldingen uit Leiden en Leiderdorp", laat bestuurslid Joost Post weten. „Die mensen komen bij ons omdat de clubs in hun buurt tjokvol zitten en ze juist op zoek zijn naar een kleine vereniging, waardoor wij op on ze beurt ook steeds groter worden." VOOR MEKAAR r' 1 Elke club heeft er wel een. Iemand die al jaren de klusjes klaart Als er wat gebeuren moet, is het altijd dezelfde die meteen de handen uit de mouwen steekt. Voor Mekaar is een serie over die mensen. Ze zien zichzelf nauwelijks als vrijwilliger. Ze doen gewoon wat er gedaan moet worden. len Zierikzee. 63 jaar. I Leiden g bent u al lid van KZ? ar. Mijn stiefbroer was (r van Zuiderkwartier i ook gaan korfballen. Bgonnen in de speel- le Anjelierstraat. Het oede. We trainden op en gebruikten het licht uren. We hadden het t breed. Ik mocht korf- 1 daar bleef het bij. Ik gods gratie een te- nuetje en hoefde niet te denken dat ik ook spulletjes voor voet bal zou krijgen als ik dat zou willen. Tegenwoordig stappen ze zo over naar een andere sport. Bij elkaar heb ik een jaar of veertig gespeeld, waarvan twintig in het eerste. Dat kon toen nog. Zuiderkwartier was niet zo'n grote vereniging, maar we speelden wel in de over gangsklasse." Hoeveel tijd per week steekt u in de club? „Ik schat een uurtje of dertig. Ik ben vutter sinds vijf jaar, heb veertig jaar bij de PIT gewerkt. Op maandag begin ik als jeugd- voorzitter met stukjes voor het clubblad. Dinsdagavond draai ik met mijn vrouw bardienst. Woensdagavond hou ik de re creanten bezig. Op donderdag ben ik meestal vrij, op vrijdag middag maak ik de boel schoon, ben ik er als de leve ranciers komen en voer ik oud papier en vuil af. Zaterdags ben ik met jeugd bezig en op zon dag ben ik leider van het derde, waar mijn zoon en schoon dochter in spelen. Maar ik moet opletten dat ik het niet ga over drijven, alleen maar omdat ik als vutter de tijd heb." Heeft u thuis dan niets te doen? „Thuis blijft er niets liggen, an ders krijg ik problemen met mijn vrouw. Zij is trouwens ook een verenigingsmens, dus ze begrijpt waar ik mee bezig ben." Steekt het nooit dat het vrij willigerswerk altijd door een kleine groep wordt gedaan? „We mogen hier niet klagen. Er zijn veel vrijwilligers bij KZ. Ik erger me wel eens aan mensen die commentaar leveren maar zelf geen tijd hebben om iets te doen. Ik ben ook niet bang dat er dingen blijven liggen als ik er niet ben. Ik ben niet onmisbaar. Ik doe het zo lang als ik het leuk vind en ik gezond ben van lijf en leden. Ik ben niet oud, maar omgaan met de jeugd houdt me jong." Suggesties: sportredactle.ld@hdc.nl Buiten de bebouwde kom van mijn dorp regeert de stilte van het weiland. Totdat deze decibel voor decibel wordt overstemd door het gerucht in de verte van een brommer. Barry van Galen nadert snel, flitst voorbij en verdwijnt dan weer. Uit mijn gezichtsveld. Uit mijn gedachten. Hij zag mij niet - ik hem wel. Wat ik zag was Barry van Ga len op een brommer. Hierna zette ik mijn wandeling voort. Eigenlijk was ik dit hele voor val al weer vergeten toen ik een dag of wat later in München in een Duitse krant over David Beckham las dat hij in Madrid een nieuwe 'Flitzer' (sportauto) heeft gekocht. Een Lamborghi ni Gallardo - en vooruit, omdat je bij een nieuwe partner van Beckham altijd in maten denkt, hier komen ze: 493, 310, 160.000 (PKJkm/Euro). Gewel dig natuurlijk om anno 2004 op zoiets te stuiten, bedacht ik mij: een voetballer, prinsheer lijk op een brommer. Ook bedacht ik mij dat er een wereld van verschil bestaat tus sen de ene vedette en de andere en dat zich ergens te midden van deze wereld Roy Makaay bevinden moet. Dichter bij een brommer dan bij de raceauto, dat weer wel. Behalve voor triomf is Bayern München ook een garantie voor schandalen, intriges, over spel en andere de Duitse boule vardpers in stand houdende wapenfeiten. FC Bayern staat bekend als het FC Hollywood van Duitsland en uitgerekend de Nederlandse voetballer, die het minst van allemaal te be tichten is van filmsterrenge- drag speelt in dit kassucces de hoofdrol. Roy Makaay is de Van Gogh van ons hedendaagse voetbal - bekend, bemind, bewonderd en bewierookt, vooral in het bui tenland. In Duitsland wordt hij aanbe den. Ik herhaal: aan-bé-den! Roy Makaay is 89 minuten on zichtbaar - zijn handelsmerk - maar scoort in de resterende 60 'Ik kreeg even het idee datJohan de opstelling voor Macedonië-uit al had doorgegeven aan Marco' seconden tweemaal. In Duits land gaat hij hierna door het leven als een fantoom (Das Tor-Phantom'). Roy Makaay bezorgt Bayern in één week tijd in de laatste mi nuut een gelijkspel in Dort mund en een bekerwinst tegen Osnabrück. In Duitsland krijgt hij terstond de erenaam Last Minute Roy. Roy Makaay vernedert Ajax, door drie doelpunten en een beslissende voorzet, met 4-0. De Siiddeutsche Zeitung kopt .Makaay, Makaay, Makaay", een lokale krant noemt hem Royal Makaay" (De Koninklij ke Makaay BV) en de Frankfur ter Allgemeine zegt slechts: „Makaay, wer denn sonst?" Wie anders, ja? Ron Makaay, volgens De Volkskrant. Dat is natuurlijk wat langgele den heette een 'tikfout' van De Volkskrant - dat weet ik ook wel. Maar toch is het illustra tief voor de miskenning in ei gen land van het fenomeen Makaay, dat Roy Makaay in het foto-onderschrift, woens dag, een dag na de afslachting van Ajax, Ron wordt genoemd. Het wordt nooit wat, op deze manier, tussen Roy en ons. Johan Cruyff hoorde ik in de rust van Bayern - Ajax de pres tatie van Makaay bagatellise ren. Bij de eerste goal - een je reinste vulkaanuitbarsting - zou Roy als God in Frankrijk zo vrij hebben gestaan en bij de tweede goal - een museumstuk van een kopbal - had Ajax er beter aan gedaan op buitenspel te spelen. (Ik kan het mis heb ben, maar ik kreeg even het idee dat Johan de opstelling voor Macedonië-uit al had doorgegeven aan Marco - en dat hierin niet was voorzien op Roy.) De vorige bondscoach rekende Makaay af op zijn (gebrek aan) uitstraling tijdens de training. De huidige bondscoad&chijnt deze theorie nu ook aan te hangen. Het antwoord op deze beledi gende misvatting gaf Makaay woensdagavond. De goals die ertoe doen worden in het stadi on gemaakt, niet op de oefen wei. Dat Makaay zich eerder op bromfiets dan in een Lamborg hini verplaatst en misschien Roy jr. bij wijze van krachttrai ning per 'Fahrrad' naar Kin dergarten brengt mag vanbas- tennogaantoe nu eindelijk eens geen rol meer spelen. Van Gogh kon verdomd aardig schilde ren, dat zal de bondscoach toch met mij eens zijn. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21