Verzekeraars op spoor miljoenenfraude COMING SOON 'Onregelmatigheden in declaraties ziekenhuizen maatschappelijke misstand' Het Leidse volkslied uit tweeduizend kinderkelen CDA blijft in peilingen dalen Wéér een koninklijke prijs voor Leidse kunstenaar Thomas Raat SPEURDERS Plaats nu uw spéurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 zaterdag 2 OKTOBER 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad 'Simon' vangt als beste film vier Gouden Kalveren De hockeysport: het redelijk alternatief zit duidelijk in de lift Commerciële tv, een zegen of een vloek Rustig Lherfstweer flTBWM rmrml 7 IA/ I-15/160 b-4 Voor ons huisdier is niets te gek ROB PEETOOM KLINIEK Wij kunnen u nu Botox-injecties - waardoor u in één keer van bijvoorbeeld uw fronsrimpels af bene - aanbieden tegen een wel zeer voordelig tarief 295,-). Nieuw in onze kliniek en uniek in Nederland is bovendien het BotoSkin System Treatment met behulp van masker 69,- incl. behandeling) en/of crème (€139,-) een gladde, stralende huid. Bel 023 - 5297 121 voorinformatie of kijk op onze website: www.robpeetoom.kliniek.nl JAN VAN GO YEN STRAAT B HEEMSTEDE (D23) 5297121 De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend 4 weken voor €9,75 (advertentie) P/u/) ze e/ (So/et/ FLAMANT GANT HOME SCAPA HOME BRIDGEWATER TERWEEWEG 50-52 OEGSTGEEST pen op het leumplein )am/gpd - Tachtigdui- fri op het Museumplein KV is vandaag al dik te- jMaurice de Hond ver- p wel 200.000. In de in locatie zit het eerste int dat de bonden willen Amsterdam, de hoofd- lat voor landelijk en al- protest, laat Bianca van de FNV weten. Ge- breed gedragen bezwa- :n de kabinetsplannen, de bonden ook breed seumplein - symbolisch lar in 1981 400.000 demonstreerden tegen raketten - moest het Een immens plein, ding: „Voor het juiste heeft een demonstratie idig. Dus het Museum- oet vol. Daar richt je je bereidheid onder de sleden - dat werd end onderzocht - bleek :e weken voldoende te van enige tienduizen- lnemers tot zeker hon- zend. Voor honderd- mensen is ruimte no- proppen heb je er vier erkante meter, maar abel is dat niet. Het Ma- 90.000 m2) kan er met :oon per vierkante me- litzien. Op de Dam i2) wordt het met zo- isen weer een tikje be- Maar op het Museum- YOOO m2) oogt dat lek- En zo'n vol plein, liefst gemêleerd gezelschap, ;t gewenste beeld op. met de vakbondsde- tie houdt Platform Keer en koepel van vijfhon- ine organisaties, van- demonstratie tegen letsbeleid, om elf uur •jam. Organisator René werwacht daar 30.000 tot mensen. Zij trekken later >1 Museumplein, leen echt alleen voor de |tratie naar Amsterdam jandaag heeft de Bijen- van haar Dwaze Da- ïtal ze de kost moeten |e denken: gaan we Jeven kijken. binnenland: ser dreigt niet te blussen (advertentie) LD-kantoor eerder dicht Het kantoor van het Leidsch Dag blad is maandag 4 oktober vanaf 12.00 uur gesloten in verband met de viering van Leidens Ontzet. 'Zij gelooft in mij' op nummer één Hilversum - Het lied 'Zij gelooft in mij' van André Hazes is van uit het niets binnengekomen op nummer één in de Top 100, zo werd gisteren bekend. Na het overlijden van Hazes, vorige week donderdag, werd besloten deze populaire hit nogmaals uit te brengen. Hazes domineerde jarenlang de hitlijsten, maar be reikte nooit de hoogste positie. Met deze notering is het hem postuum alsnog gelukt. 'Zij ge looft in mij' is de titelsong van de gelijknamige documentaire uit 1999. Het nummer verdringt Marco Borsato en Ali B. van de eerste plaats op de hitlijst. Nieuwe serie van dokter Har Meijer leiden - Zijn nieuwe verhalen bundel 'Altijd de klos' wordt pas op vrijdag 12 november ge presenteerd in het Leidse café L'Espérance. Maar de komende weken zijn al zeven verhalen van Har Meijer te lezen in de zaterdagbijlage Erbij van deze krant. De illustraties zijn op nieuw van Katwijker Bert van der Meij, die ook de tekeningen maakte voor de vorige reeks praktijkverhalen van de Leidse huisarts. Vandaag in Erbij het titelverhaal van de nieuwe bun del 'Altijd de klos'. Bijlage Erbij 'Balkenende snel weer aan de slag' den haag - Vice-premier De Graaf heeft goede hoop dat pre mier Balkenende deze maand weer 'volledig actief is. De Graaf zei dat gisteren na de mi nisterraad. Hij zat die voor om dat ook vice-premier Zalm af wezig was. De operatie die Bal kenende gisteren heeft onder gaan, is volgens De Graaf 'een nieuwe stap richting herstel'. Minister Bot van buitenlandse zaken zei er 'zonder meer van uit te gaan' dat Balkenende de eerstkomende Europese top zal kunnen voorzitten. Die vindt op 5 november in Brussel plaats. door Susanne van Velzen en Hans van Keken leiden - Ziekenhuizen, medici en andere zorgaan bieders frauderen en verspillen jaarlijks voor naar schatting honderden miljoenen euro's. Dat blijkt uit een inventarisatie van deze krant onder zorg verzekeraars, die voor het eerst echt werk maken van fraudebestrijding. In korte tijd hebben zij al vele tientallen miljoenen euro's teruggevorderd. Het topje van de ijsberg, stellen zorgverzekeraars Agis en Achmea, die verscherpte controle komende jaren topprioriteit willen geven. „De maat is vol", vindt Brian Esselaar, directeur Zorg van Agis, waar sinds maart dit jaar een grote afdeling verspilling van zorggelden opspoort. Onderzoek van slechts een deel van de zorgsec tor heeft bij Agis inmiddels al zeventig miljoen euro aan het licht gebracht. „Er zijn ziekenhui zen die te dure bedden declareren, de kraamzorg stuurt soms te hoge nota's, medicijnen worden nogal eens dubbel in rekening gebracht. En dan hebben we grote groepen zorgverleners nog niet eens doorgelicht, terwijl we aanwijzingen hebben dat er ook daar veel te besparen valt", aldus een strijdbare Esselaar. Hij rept van een maatschap pelijke misstand. „Elke twaalf miljoen fraude die we terugvorderen, bespaart de premiebetaler maandelijks een euro." Ook andere zorgverzekeraars maken sinds enige tijd werk van fraudebestrijding. Achmea heeft in middels een onderzoeksafdeling. Het aantal ver dachte dossiers is in twee jaar tijd vertienvoudigd tot tegen de tweeduizend. „We verwachten dit jaar een eerste twee miljoen euro aan regelrechte fraude tegen te komen, maar ik weet zeker dat er veel meer gaat volgen. Zeker met ons nieuwe computersysteem dat alert is op onregelmatighe den in declaraties." Grote bedragen verwacht Achmea ook uit het tegen het licht houden van de nota's voor ziekenhuisbedden. Zo heeft verze keraar CZ over vorig jaar al een bedrag van 13,5 miljoen teruggevorderd aan te hoge declaraties voor bedden. Esselaar van Agis noemt het ingewikkelde sys teem van declareren in de zorg 'krankzinnig'. Volgens hem werkt het frauderen en fouten ma ken in de hand. „Het mag dan niet altijd bewust gebeuren, maar het gaat wel om vele miljoenen die sommige zorgaanbieders ten onrechte in nen." Volgens Esselaar staat de fraudebestrijding in de zorg nog maar in de kinderschoenen, in tegen stelling tot sectoren als schade- en reisverzeke ringen, waar misbruik al jarenlang hard wordt aangepakt. Pagina Economie: Zorgverzekeraar Agis op oorlogspad 81 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar €9,75. Dat is nog geen J €0,41 per dag! J Naam DM V J Adres. Postcode/Plaats I I Telefoon. o v m boaorgcontrole) I Geboortedatum: I I e-mailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar 1 Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127, 1800 VB Alkmaar 1 Gratis tel 0800 -171 1 E mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar I www leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad leiden - Bijna tweeduizend kinderstemmen van 28 Leid se basisscholieren klonken gisteren over de Garenmarkt tijdens het Minikoraal. De kinderen zongen hun longen uit hun lijf met onder meer het Drie Oktoberlied, het Leidse volkslied en het Geuzenlied. Initiatiefnemer Eric Filemon - zoals altijd voor de gelegenheid verkleed als burgemeester Van der Werf - en de Geuzenband bege leidden het jaarlijkse muziekspektakel, dat zijn twaalfde editie beleefde. Het zangfestijn voor leerlingen uit de groepen 7 en 8 werd in 1993 in het leven geroepen om dat er geen specifiek 3 oktoberonderdeel was voor 10- en 11-jarige kinderen. Toenmalig Lorentzschooldirecteur Fi lemon kreeg de opdracht om iets voor deze leeftijds groep te organiseren. Tijdens het koraal van gisteren re kende hij hardop uit dat er inmiddels 19.000 kinderen hebben meegezongen. Pagina Ri: 'Wat heerlijk is dit, hè, bijna 3 oktober' Foto: Hielco Kuipers PvdA'er Norder wordt wethouder in Den Haag den haag - De Zuid-Hollandse gedeputeerde Mamix Norder (39) volgt per 14 oktober de vo rige week afgetreden Haagse wethouder Arend Hilhorst van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening op. Dat heeft de Haagse PvdA gisteren bekend gemaakt. In het college van gedeputeerde staten is Norder verantwoorde lijk voor mobiliteit, bestuurlijke zaken en de Regio West (waar Leiden en omstreken onder valt). Norder was anderhalf jaar geleden lijsttrekker van de PvdA bij de provinciale verkiezingen. Zijn partij behaalde een winst van vier zetels en werd ook de grootste in Zuid-Holland. Hij noemt zijn nieuwe porte feuille 'zwaar' „En dat is de ul tieme drijfveer voor een politi cus." Als groot voordeel van zijn nieuwe ambt beschouwt hij het directe contact met burgers. „Je staat als wethouder dichter bij de mensen dan als gedepu teerde", aldus Norder, voor wie de provincie Zuid-Holland 'geen liefde op het eerste ge zicht was'. De Haagse wethouder Hilhorst nam vorige week ontslag, nadat zijn draagvlak als wethouder ruimtelijke ordening, stedelijke ontwikkeling en wonen was aangetast door een schandaal rond het gemeentelijke wo ningbedrijf. Wie in GS de opvolger van Nor der wordt, is nog niet bekend. Pagina R2: 'Onzin om mij als voorstander van herindeling te zien' (advertentie) den haag/anp - Het CDA is in de peilingen van de Politieke Barometer van Interview/NSS voor de vierde achtereenvol gende week gedaald. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, zou de partij op 29 zetels uitkomen tegen 44 bij de verkiezingen van januari vorig jaar. Dit maakte de televisieru briek Nova gisteren bekend. Ook de andere grote regerings partij, de WD, blijft dalen in de peilingen. De liberalen komen uit op 24 zetels, vier minder dan bij de verkiezingen van ja nuari 2003. D66 is de enige re geringspartij die wat opkrab belt. D66 krijgt er een zetel bij en staat in de peilingen nu op vijf zetels, slechts een minder dan bij de laatste verkiezingen. De PvdA blijft stationair op 54 zetels, een winst van twaalf ze tels vergeleken bij de verkie zingsuitslag. Het betekent wel dat de sociaal-democraten in de peilingen inmiddels groter zijn dan WD en CDA samen. (advertentie) COMMENTAAR DEMONSTRATIE erwachtingen uitkomen we vandaag in Amster- er eens een lekker Qu ip vakbondsdemonstra- een dusdanige opkomst loor de actievoerders ge- ierde decibellen nog het Binnenhof zullen en. Met de dood van het hodel zat zo'n !|tatie tussen ka- C vakbeweging at langer in. |ch hadden Bal- e en De Geus ts handiger te opereren fetekingsmechanisme van I tijdig onschadelijk kun- Jken. fiede aan het eigengerei- eden van het kabinet te dat de zaak nu zo op is gezet. Al sinds het mis- foorjaarsoverleg weigert trinet richting vakbewe- tk maar een duimbreed geven. Sterker nog: de éging is het mes op de zet met het dreigement jiüet algemeen verbin- verklaren. jiinigingen zijn als gevolg I mannetjesputtergedrag Worden van een presti- L Daarbij komt dat waar leweging al maanden op 1 eventjes op een achter namiddag door de coalitiepartij en in de wacht wordt gesleept. Een miljard aan ombuigingen is niet niks en Lodewijk de Waal en Doekle Terpstra hadden er best mee thuis kunnen komen. Want ook zij beseffen dat harde ingre pen onvermijdelijk zijn, om de verzorgingsstaat voor toekomsti ge generaties betaal baar te houden. Helaas was het hen door dit kabinet niet ge gund punten te scoren. Daardoor bestaat er nauwelijks maatschappelijk draagvlak voor de plannen. De vakbeweging ziet vooralsnog geen enkele reden om de ram koers richting Den Haag bij te stellen. Integendeel. Als het blijk baar zo gemakkelijk is om een streep door een miljard aan 'ur gente' bezuinigingen te halen, moet er meer inzitten. Onhandig, zo valt het optreden van dit kabinet richting sociale partners in één woord samen te vatten. Want ook de werkgevers zijn niet gebaat bij de onrust die nu in het land is ontstaan. Sta kingen zouden het voorzichtig economisch herstel in de kiem kunnen smoren. En daar schiet niemand iets mee op. Bill Meyer Koningin Beatrix praat met de onderscheiden kunstenaar Thomas Raat bij diens kunstwerk 'Ark 2004'. Foto ANP/Robin Utrecht amsterdam/leiden - Koningin Beatrix heeft voor het tweede achtereenvolgende jaar een Konink lijke Prijs voor de Vrije Schilderkunst toegekend aan de Leidse kunstenaar Thomas Raat. De uit reiking van deze koninklijke aanmoedigingsprijs van 4600 euro aan Raat en drie andere winnaars, had gisteren plaats in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam. Daar nam de koningin ge woontegetrouw ruim de tijd voor gesprekken met de prijswinnaars. De bedoeling van de koninklijke prijs is het sti muleren van jong talent - onder de 35 jaar - op het gebied van de schilderkunst. Raat is echter geen traditioneel schilder. Zijn werk valt vooral op omdat het is samengesteld uit plakband en plakplastic in allerhande kleuren. Door de tape op doeken te plakken stelt hij een 'schilderachti ge' voorstelling samen. Het werk van Thomas Raat en de andere prijs winnaars is nog tot en met 24 oktober te bewon deren in het Koninklijk Paleis op de Dam. Pagina Kunst en Cultuur: Thomas Raat opnieuw 'met glans' door selectie

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1