REGIO Al 25 jaar het hart van Oudhedei •Wehebben aardig wat J™"» inschrijvingen gehad' 8uoor Werkomgeving NAVRAAG De vakbonden zijn ineens weer populair. Een halfjaar geleden kreeg de FNV nog hate-mai! toen het openbaar vervoer een keer plat ging. Inmiddels zijn actiekreten volledig geaccepteerd en staan de vakbon- J protest tegen de bezuinigingsplannen van de regering. Voor de vandaag gehouden demonstratie op het Museumplein in Amsterdam worden vele tien duizenden deelnemers verwacht. De NS zetten zelfs extra treinen in. REINIER ZANDVLIET, secretaris van de Leidse FNV Bondgenoten, blijft Thuis. Verbaast de grote belangstelling voor de demonstratie u? („Nee, niet echt. Alle leden hebben van ons een treinkaartje gekregen om naar Amsterdam te gaan." Is er ook een flinke toeloop van leden? ,Ja, dat heb ik wel gemerkt. Bij FNV Bondgenoten is landelijk sprake van dik 4.000 extra leden. Bij het Leidse FNV- kantoor melden zich ook nieuwe leden. We hebben aardig wat inschrijvingen ge had." Wat is voor nieuwe leden de belangrijk ste reden om zich aan te melden? „Veel mensen denken dat ze hun baan gaan verliezen, 't Wordt allemaal duur der; het zal uit de lengte of uit de breedte moeten komen. Die kreten hoor ik hier wel. En als ze lid zijn kunnen ze hulp krijgen van de vakbond bij een eventuele ^ontslagdreiging." Zijn er ook veel jongeren die belangstelling tonen? „Ja, ook wel. Toevallig heb ik er net twee gehad. Eentje werkte bij een horecagroothandel. Daar gaat het ook slecht mee." Gaat u vandaag ook naar Amsterdam? „Eh, nee. U zult waarschijnlijk denken 'waarom niet', maar ik ben 74 jaar. Ik zit hier nog wel elke dag om de administratie te doen, maar naar het Museumplein afreizen is me te veel. Dat laat ik aan de jongeren over. Van hogerhand is trouwens het verzoek gedaan om de grijze kopjes zo min mogelijk mee te laten doen, maar mis schien moet u dat maar niet in de krant zetten. Ik sta wel voor 125 procent achter de acties. Zelf heb ik overigens een goed pensioen, na vijftig jaar werken in de metaal. Dat komt tegenwoordig ook niet meer voor." Waarom bent u destijds lid geworden van de FNV? „Van huis uit was dat de mode. Ik kwam van de ambachtsschool en ging meteen de machinefabriek in. Daar heb ik mijn hele leven gewerkt. Sinds mijn 43ste ben ik in Leiden secretaris van FNV Bondgenoten. En die functie vervul ik nog steeds met veel plezier." tekst: Erna Straatsma foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Vrijdag 1 October LEIDEN - Vergeten doet men gauw. En daarom is het wel eens goed, dat wij in deze natte dagen nog eens herinnerd worden aan de weken lange regenval die aan de dagen van 3 October 1952 - 1953 was daarvan een zwakke afspiegeling-vooraf ging. Het Schuttersveld ge leek toen aan de vooravond zelfs meer op een vijver dan op een mod derpoel. Desondanks is het ook toen nog erg meegevallen. Tien-en tienduizenden vonden op het Schuttersveld hun verstrooiing, mede dankzij de goede zorgen van de 3 Octobervereniging, die koste noch moeite spaarde om het terrein bespeelbaar te maken. Vandaag is het niet anders. Hoewel het veld in een betere conditie ver keert dan in 1952, is het de Vereniging er alles aan gelegen, dat de tienduizenden ook dit jaar hun Lunapark, met aansluitend vuurwerk, niet behoeven te missen. De regen van de laatste dagen heeft men rus tig afgewacht. Hedenmiddag om vijf uur kwamen de 'reddingsploegen' in werking. Niet minder dan 200 kubieke meter koolas en 15.000 ki logram stro staan ter beschikking. Moge Pluvius het wanhopige van zijn pogingen inzien! ANNO 1979, dinsdag 2 oktober LEIDEN - In het stedelijk museum De Lakenhal is gisteren de histori sche afdeling over de geschiedenis van Leiden heropend. De opknap beurt is bijna geheel uitgevoerd door de conservator en vier technici van het museum. De zaal is tijdens de negen maanden durende werkzaamheden gesloten geweest voor het publiek, foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bii 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van ]_cidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR 1 Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 „Familieberichten fax 023-5 1,5° 5^7 ADVERTENTIEVERKOOP' Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 jOverige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE i 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 .Abonnees die ons een machtiging verstrekken 'tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnemen'ten geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen i2.oo en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. LEIDEN, 11.00 UUR Druk is het bepaald niet in de Groenoordhallen, waar de 'facilitaire branche' zich presen teert. Heren in nette pakken ver velen zich te pletter in hun rijk aangeklede stands. Ze hadden gehoopt op een enor me toeloop van bedrijven, die hun 'werkomgeving willen opti maliseren'. Maar de reclame voor deze beurs, kortweg aangeduid als 'FD vakbeurs', liet wellicht iets te wensen over. Wie wel is gekomen, stuit direct na de ingang op een meneer met een glas water in de aanbieding. Een glas water? Hoezo? Buiten is het niet erg warm, binnen eigen lijk ook niet. „Wij leveren gekoeld leidingwater", legt de meneer uit en wijst op blauwe apparaten. „Wé hebben heel koud water of water op kamertemperatuur. Wat wilt u?" Nou, doe maar een glaas je koud. „Het voordeel van deze apparaten is dat u geen waterre servoirs hoeft in te kopen", zegt de meneer. Wat er mis is met ge woon kraanwater, wordt niet ge heel duidelijk. Midden in de hal staat een witgla zen cabine, waarin druk wordt gerookt. „Dit is een actieve rook zone", zegt de bijbehorende ac countmanager. Hij belooft een geheel rook- en geurvrije, open rookomgeving op de werkplek. „Komt u maar even mee, dan zal mijn collega een demonstratie geven." De rokende collega steekt een sigaret op. „Een kleine hand leiding is wel nodig, want de siga ret moet boven de tafel blijven. Dan gaat de rook de cabine niet uit en blijft het voor iedereen fris." Ook een leuke attractie voor niet-rokers, zegt de accountma nager. „Die kunnen dan een beetje letten op de rokers. Ga te rug naar je hok, zeggen ze dan." Twee meisjes proberen het naast de collega's van de non touch handdoekautomaten met lollies en visitekaartjes. „Kom naar onze stand, dan maakt u kans op een verwenweekend bij Thermae 2000." De lollie is lekker, het kaartje dwarrelt al snel op de grond. Wie zijn kantoor wil opleuken kan zaken doen met de meneer van interieurbeplanting, die sa menwerkt met een bedrijf in lea sekunst. „Wij komen geheel vrij blijvend langs om te kijken wal de mogelijkheden zijn. Nemen een lichtmeter en lopen een rondje door uw bedrijf." Hij dt^ v zowel in plastic als in echte pla,kt ten. „We kunnen iets heel apaihde leveren. Neem zo'n plant daar,in l met een paar keien erbij, dat zi er toch heel bijzonder uit? Zegt00( het maar, ik kom gerust eens langs bij u. Kunnen we rustig praten en een stukje prijsvergej^" king doen." kdi jtdel Erna Straatsma S.50 „De wedergeboorte van de Tempel van Taffeh vervult ons met gevoe lens van dankbaarheid en trots. Na de grootscheepse internationa le campagne, opgezet door de UNESCO met het doel de Nubische monumenten te redden, die tot ondergang gedoemd waren door de bouw van de tweede Assoean- dam, heeft Egypte deze tempel aan de zorg van Nederland toever trouwd in dank voor de hulp, die ons land bij die actie heeft gebo den. De tempel van Taffeh is wederom opgebouwd. Het is bijzonder ver heugend dat deze Nubische schep ping nu met veel toewijding en in spanning in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden in zijn oude pracht is hersteld. Met dit monu mentale geschenk is de reeds zeer waardevolle Egyptische verzame ling van het museum in belangrijke mate verrijkt en heeft het museum als geheel, een nog grotere natio nale en internationale betekenis ge kregen voor de wetenschap én voor het publiek. De tempel van Taffeh is een sym bool geworden van de goede be trekkingen tussen Egypte en Neder land. Met de inauguratie van dit herboren monument uit het verle den wordt de band met heden en toekomst overtuigend bevestigd." door Ad van Kaam Maarten Raven: „Toen in 1978 werd begonnen met de herbouw, stonden we daar echt tot onze enkels in de bagger." Foto: Mark Lamers Beatrix was nog prinses der Nederlanden toen ze - precies 25 jaar geleden - dit voor woord schreef in het boek dat dr. Hans Schneider, conserva tor van de collectie Egypte bij het Rijksmuseum van Oudhe den, wijdde aan de wederop bouw van een Nubische tem pel. Wijlen president Nasser voerde in die tijd het bewind over Egypte, Aswan heette nog Assoean, de Russen bouwden daar in de Nijl hun omstreden dam en Maarten Raven was nog maar een broekkie. „Die zijn baan, dat is wel een grappige bijkom stigheid, eigenlijk direct aan de Tempel van Taffeh te dan ken heeft." Een kwart eeuw na dato kan de opvolger van Hans Schneider daar nog best om gniffelen. Maar dit terzij de. Intussen heeft Raven, als con servator van Egyptische col lectie, zijn sporen als weten schapper zelf allang verdiend. Hij maakte internationaal naam en faam in de Egypti sche woestijn met zijn opgra vingen in Sakkara en oogstte succes in Leiden met fraaie tentoonstellingen. Maar hij is niet vergeten hoe het allemaal gekomen is. „Ik zat nog op de universiteit. Had nog een aan tal maanden voor mijn afstu deren. De toenmalige direc teur van het museum, Kla- sens, was ziek geworden en Schneider kreeg het razend druk. Hij moest én de direc teur vervangen én de Tempel van Taffeh in het museum opbouwen. Hij vroeg mij om als assistent de lopende zaken op zijn afdeling af te hande len. De post, de briefwisse ling, alles eigenlijk. Om een lang verhaal kort te maken: ik ben sindsdien nooit meer uit het museum weggegaan." De tempel van Taffeh ook niet. Die is het onbetwiste pronkstuk geworden van de internationaal vermaarde col lectie en heeft binnen het mu seum ook dé prominente plaats gekregen die het bouw werk toekomt. Wie vanaf het mooie Rapenburg de grote ontvangsthal van het muse um binnenstapt, kan er letter lijk en figuurlijk niet om heen. Bammm! daar staat-ie. Een metershoge kolos van 250.000 kilo zandsteen, van 2000 jaar oud en rechtstreeks afkomstig uit het land van de Nubische wilde kat, het grensgebied tussen Egypte en Sudan. Maar waaraan hebben wij dat moois uit de tijd van Cleopa tra eigenlijk te danken? „Als wederdienst", zegt Maar ten Raven. „Voor de hulp die Nederland bood bij de nood- opgravingen die ten zuiden van Aswan werden verricht. Zo'n tien jaar voor de bouw van de stuwdam in de Nijl overzag de Egyptische rege ring de consequenties van het laten onderlopen van een ge bied van 500 kilometer lengte en 50 kilometer breedte. Alles wat daar stond aan cultureel erfgoed, alles wat daar nog in de bodem zat, zou onder 70 meter diep water bedolven worden en dus voorgoed ver loren gaan. In samenwerking met de UNESCO deed de re gering een oproep aan de lid staten om hulp te bieden. Tientallen landen deden mee. Daaronder ook Nederland. Het werd tussen 1960 en 1965 een echte race tegen de klok. Het was de laatste kans. Toen het water uiteindelijk kwam, is er nog veel verloren gegaan. Maar is er, gelukkig, ook veel gered. Bijvoorbeeld veertien van deze tempels." Als 'compensatie' voor bewe zen diensten stond Egypte een deel van het van verdrin king gevrijwaarde erfgoed af aan de hulpverlenende naties. Vier tempels voor landen die zich het meest loyaal hadden opgesteld bij de reddingsac tie. „Een daarvan staat in het New York Metropolitan Mu seum, een ander in het muse um van Turijn, een derde in het stadspark van Madrid en de vierde hier in Leiden. De tempel dateert uit de Grieks- /Romeinse periode, rond het begin van onze jaartelling. In die tijd heerste Cleopatra, een Griekse koningin, over Egyp te. Ze verloor de slag met kei zer Augustus die van Egypte een Romeinse provincie maakte, belangrijk voor het graan. Cleopatra deed op dat moment gemene zaken met de aartsrivaal van Augustus - Antonius." De Tempel van Taffeh was er eentje in een reeks van vele tempels die gewijd waren aan de godin Isis, de vrouw van Osiris, heerser over de onder wereld. „De tempel heeft geen officiële opschriften waaraan je dat kunt aflezen. Wél versieringen die naar haai' verwijzen. Twee slangen die het Rijk van Opper- en Neder-Egypfe verbeelden, een zonneschijf met vleugels en nog eens een rij van 27 co bra's die symbool staan voor de baan van de zon door de hemel. Het was zeker niet de mooiste van de rij tempels en forten daar in het zuiden van Egypte. Vermoedelijk is het er nooit van gekomen of ontbrak het aan middelen om de wan den met reliëfs te versieren. Ten tijde van de noodopgra- vingen verkeerde het heilig- Met behulp van de genieur Hassan werd de tempel ontmanteld en voor mogelijk 'in kaart' gebl Verpakt in kisten vertr 1 de 657 blokken vervol; boot naar Nederland, complimenten van pn- Nasser. Zeven jaar sto; restanten opgeslagen L depot aan de Hoge Riff In de tussentijd werd seum grondig gerenoAjÉ Waar ooit de binnenp; van het voormalige pa huis was, kwam de cei hal. Zestig zware fund11 palen werden de groni|s dreven om het enormi wicht van de tempel te nen dragen. „Toen in I werd begonnen met dl bouw, stonden we das tot onze enkels in de b Maar boeiend, hoor. A luut." Het duurde precies eet— om de legpuzzel in elk zetten. Maarten Ravei] liefkozend met zijn ha! langs het bruine zandf wijst op de zogenaami bloem op het kapiteel] de know-how van dezl Egyptische ingenieur, peld aan beschrijving^, ningen en foto' s van r|| als Jan Insinger die de! in de 18de en 19de eei* in volle glorie aanschoF lukte het Schneider en medewerkers om de kj klaren. Beatrix en Claii men vervolgens naar ij om de tempel officieel; nen. Het heiligdom da' jaar geleden aan de oef' van de Nijl stond, vorii weer 25 jaar het hart vj Museum van Oudhed] strekt uniek. Een mooi dachte." dom in deplorabele staat. Omdat er al eerder een dam was gebouwd, stond de tem pel geregeld onder water. Op zich al niet best. Maar na een aanvaring door een schip, stortten de muren van het bouwwerk volledig in. Zoals de ingenieurs de tempel aan troffen, was het één grote ru- ine. Honderden blokken en brokstukken."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18