LEZERS OVER 3 OKTOBER Op school al kriebels in mijn buik Na de drank voltrok zich het 3 oktober-wonder Een moeder uit Leiden Herinnering aan ->olle UVS-terrein 3 Oktober rond het stadhuis Dirk ,ag deels pp stuit Wij woonden in Alphen aan den Rijn. Voor ons was Leiden de stad. Want mijn moeder is aan de Haarlemmertrekvaart geboren. Met de Citosa-bus ging je jurk jes kopen bij C&A. Op de groei uiteraard en van goeie kwaliteit, dan kon je zusje het nog afdragen. Hele beslissingen wa ren dat en ik heb aan dat statten dan ook niet zo beste herinneringen. Maar met 3 oktober was dat anders. "Een vreemde metamorfose veranderde mijn zorgzame en verstandige moeder. Ik wist niet dat ze om haring gaf. Maar die dag was er bij ons van dit zeebanket te ge nieten. Heel het huis was doortrokken van de peen en uien geur van de huts pot. Zalig. Als Alphense kinderen waren we bijna nooit vrij op de heugelijke dag en dus moesten we het meestal doen met de verhalen over wat er in Leiden allemaal gebeurde op 2 en 3 oktober. Vooral de hos-vlonder op het feestterrein aan het Schuttersveld sprak tot onze verbeel ding. Dat die er in mijn jeugdjaren al lang niet meer was telde voor ons niet zo. Mamma kon goed vertellen en wij begrepen heel goed dat een feest waar een heel jaar naar toegeleefd was, daar met zwaaien en zwieren en het tonen van je nieuwe mooie kleren tot een heer lijk einde kwam. Het moet er ongelofe lijk gezellig geweest zijn. De regen, die ook vroeger het feest wel eens probeerde te verstoren, deerde niet. Eén keer zelfs verloor mijn moeder een schoen in de modder van het veld. Ze heeft hem niet meer teruggevonden in het gedrang. Thuisgebracht door de vriendjes en vriendinnen met wie je gekomen was werd je toch wel en juist die keer is er heel wat af gelachen op de terugw^ naar het ouderlijk huis. Toen we dan toch een keer echt naar 3 oktober gingen, het zal op zaterdag ge weest zijn, verbaasden wij ons niks over de drukte in de stad. We troffen heerlijk weer. De optocht was heel leuk en ik zag voor het eerst van mijn leven mensen met meer dan één borreltje te veel op. De kermis was enorm. Verwend werden we met ritjes in de echte zweef en we mochten wel drie keer in de botsauto- tjes. Sommige griezelige dingen durfden we hiet in, maar dan was het kijken naar degenen die dat wel deden ook weer een feest op zich. Met de reuze dropbal heb ik nog tot Sinterklaas gedaan geloof ik. En toch was het feest niet helemaal ge slaagd voor mij. De hos-vlonder heb ik riiet gezien. Miep Vroonhof, Leiderdorp ZATERDAG 2 OKTOBER 2004 eel lezers hebben gereageerd op de ^>ep hun herinneringen aan vervlogen toberfeesten op papier te zetten. Een ->ctie van de verhalen verscheen deze eek in de 3 oktober-bijlage van deze elnt. Omdat veel verhalen te mooi zijn )r< J jji aan de lezer te onthouden, hierbij :ei nieuwe keuze uit alle inzendingen. jrpber-viering staat p bol van tradities en kelen. Onder geen 21ou ik hiervan afwij- ent niet voor niets gS'. Sedert enkele jaren .gfij een nieuw ritueel: ilijk hutspot eten op jr. iven ons hiervoor I Pieterskerkplein, ite, lange tafels voor rstaan, zodat wij ons te goed kunnen a de in plastic bakjes «tfte hutspot met klap- ^or het gepeupel be- ch in pandjesjas ge- riotabelen, die het spreken door een iaardoor de dolende 1 goede banen wordt _gt een biertje in de _net de rode wijn in ~~re hand weer aan de -u if, heeft Trudie met ot op mij gewacht, vel een zielig klein zegt zij, zuinig kij- ar het half gevulde ïl er niets van zeggen", het is tenslotte gra- ^n volgen de langslo- ïens'en. Al spoedig ik met het plastic _ver de bodem van b. Ik rol, mijn omge- erverend, een zware "Ie. Plotseling glijden zf>n naar een ietwat 1 figuur. Zijn ge- cdrukking, zijn speci- ^ding. Ik kijk nog ;d. Het is hem. Geen rjogelijk. „Weet je wie p vraag ik wijzend. Wolf', zeg ik, mij- -voordend. „We lopen kir hem toe." pr hem staan en pak zijn schouder. „Toen ik een jongetje was van een jaar of tien, stond ik elke veertien dagen aan de Wassenaarse- weg bij UVS naar u te kijken. Het was in de tijd van Freek Filippo, de gebroeders Devi- lee en Van Kampen, Piet Kluivers, Koos van Putten en ga zo maar door." Terwijl ik dit zeg, zie ik in ge dachten de lange zwijgende rij op de Wassenaarseweg, te midden waarvan ik als jonge tje liep tussen heren in hun zondagse pak, die geurden naar sigarenrook. Op hun weg naar het oude UVS-ter rein, dat zo bol was, dat men op de grond gezeten, de be nen van de spelers aan de overkant slechts gedeeltelijk kon zien. Hij kijkt verbaast op. „Jon gen", zegt hij. „Dat je me nog herkent!" Hij lacht en pakt mijn hand. „Dat was nog in de tijd dat je als jongen met je vader elke week naar voet bal ging kijken." Zijn vrouw kijkt vertederd. „Dat is al meer dan vijftig jaar gele den", zegt zij lachend. „Ik ben nu bijna tachtig", zegt hij. „Maar misschien ko men we elkaar over tien jaar weer eens tegen; hoewel, dan ben ik er niet meer." „Zeker weten van wel", zeg ik en we zwaaien naai- elkaar. Op de kinderhoofdjes op weg naar de fietsen loop ik na te genieten van deze onver wachte ontmoeting. „Dat ik hem nog herkende", zeg ik. „Bijna tachtig. Die man zal het toch prachtig vinden, dat hij nog wordt herkend. Hij zal thuis hierover een mooi verhaal te vertellen hebben." Huib Buitenbos, Leiden. Als een fakkel stort een lid van het Amerikaans stuntteam High Divers zich van de ladder. Huigpark, 3 oktober 1991. Archieffoto: Henk Bouwman Een volksfeest vanaf het jaar dat je je er echt van bewust bent. De herinneringen van alle jaren schieten aan je voorbij. Laat ik de 3 oktober uit mijn kindertijd voor uw bijlage naar voren halen. Geboren in 1953 op de hoek van de Oudé Varkenmarkt, Noordeinde, bijna het cen trum van de stad waar het feest dichtbij om ons heen was. Het begon op 2 oktober, 's middags in de derde klas van de Mariaschool aan de Haarlemmerstraat. In mijn buik de kriebels, want die avond mocht ik met de tap toe meelopen bij de gymnas tiekvereniging Groen Wit. De concentratie in de les was laag, de hele klas had feestge- dachten in zijn hoofd. Uit school gauw naar huis, want we moesten op tijd eten, de stad was al volop in rep en roer, de geur van penen en uien prikkelde je neus. Mijn moeder had het groene bal lonbroekje en bloesje keurig gestreken, gympen extra ge wit en veters gewassen en ge chloord, we moesten er alle maal netjes uitzien. Vanaf 18.00 uur verzamelen op de Kaasmarkt. Iedere ver eniging en elk muziekkorps had een vaste opstelling in de taptoe. De groepen liepen ook met de kleintjes voorop en de ouderen steeds meer naar achter, alle met blote benen en onder het bloesje iets warms, want het was al kouder aan het worden. Me nig Leidenaar hield 3 oktober aan om de kachel weer te la ten branden. Als we eenmaal begonnen te lopen, gaf je dat een geweldig gevoel, allemaal mensen in dikke rijen aan de kant, zwaaiend, roepend, herkenning en wij in keurig gehouden rijtjes door de donkere Leidse straten. Wan neer we dichtbij mijn school kwamen, wist ik dat mijn va der en moeder daar zouden staan, dat gaf extra spanning en trots en van'ze zien me toch wel'! De volgende dag 3 oktober. Bij mij thuis kwamen meer dere families, waar 's och tends koffie met gebak ge bruikt werd om daarna met zijn allen naar het kermister rein te gaan. Over de Prinses- sekade, Turfmarkt waar je het balletje met een netje er omheen aan een elastiekje moest hebben en vaak ook kreeg. In lange rijen van mensen schuifelde je naar het Schuttersveld, daar kocht je vader voor iedereen een toegangskaartje en dan, ja, de kermis met lawaai, kleu ren, geuren, prijzen, poppen in tulen jurken, die wij nooit wonnen maar je zag wel an deren met grote dozen lopen, beetje jaloers natuurlijk. Draaien in de zweefmolen, spookhuis met kriebelende slierten langs je gezicht en griezelen. De dikke dame, de motoren stijlwand en de kop van Jut. Alles was geweldig. Teruglopend over de Sta tionsweg, Steenstraat, vrachtwagens met druiven- verkopers, palingstalletjes en bedelaars, mannen zonder benen of blind, indrukwek kend en niet helemaal pas send bij je feestgevoel, 's Middags de optocht langs ons huis aan het Noordein de. Er woonden studenten bij ons in en de heer Bos las dan eerst zittend in het raamkozijn het verhaal voor van onze oud-burgemeester Van der Werf, de bezetting en de bevrijding van de Span jaarden in 1574, aan de wachtende Leidenaars, uiter aard prachtig voorgedragen met de aardappel in de keel. De borrel kwam op tafel en gezelligheid kende geen tijd. Na de warme maaltijd, huts pot met klapstuk, gingen de vaders met de kinderen nog over het donkere, met talloze lichtjes versierde, kermister rein om ons daarna tevreden en voldaan in bed te stop pen. Een herinnering uit de vijftiger, begin zestiger jaren, voor mij een juweeltje. Margriet van der Geest Geertsma, Leiden. Ik met de vut ben, kan ik terugzien op 40 3-oktoberviering in en rond het Leidse 3|huis, waai- ik de technische dienst verte- [Woordigde. Lang voor de viering werden |(jrse werkzaamheden verricht om alles in im het stadhuis goed te laten verlopen, ichting in orde? Vlaggen en stokken pa- De burgerzaal gereed maken voor de 1 fangst op de avond van 2 oktober, waar ti de erepenning wordt uitgereikt aan een f lienstelijke Leidenaar. .aantal burgemeesters passeerde in die Ti de revue, te weten: Van Kinschot, Van Willigen, Vis, Goekoop, Postma, Lemstra een slotte Lenferink. Een vlonder op de trap van het stadhuis zorgde voor een goed zicht op de Taptoe en de Optocht. Het carillon speelde, de bour don werd handmatig geluid. Als alle voorbereidingen genomen waren en de Taptoe trok voorbij in de Breestraat, gaf mij dat een groot intens gevoel van voldoe ning. 2 Oktober: 23.00 uur, de 5(!) vlaggen inhalen, even naar huis, 's morgens 3 okto ber: 05.00 uur op, naar het stadhuis om vóór de reveille het vlagvertoon in orde te hebben. Henk van der Reijden, Leiden. Op 22 september 2001 leerde ik via Eddy Sander kennen. Samen met een vriendin was ik in Annie's Verjaardag wat aan het drinken. Eddy en Sander kwamen bij ons aan het tafeltje zitten en we kletsten wat. We gingen later naar wat toen nog 'De Verleiding' was. Tussen Sander en mij waren die avond al wel wat vonken overgesprongen en het eindigde dan ook met onze eerste zoen. De volgende dag had ik eigenlijk spijt dat ik mijn telefoonnummer had gege ven. Ik was net terug van een reis naar Australië en had eigenlijk niet zo'n zin in een vriend. Kort daarop belde Sander. Het was een leuk gesprek en we spraken af op zondag 30 september, bij Van der Werff. Hij zat er al toen ik binnenkwam, aan een tafeltje bij het raam op het ver hoogde gedeelte. De hele avond hebben we gekletst, van die dat-je-elkaar-net- kent-stiltes hadden we geen last. De tent ging al bijna dicht, toen we daar weggin gen. Hij wilde zijn kamer nog laten zien, die was er tegenover op de Tweede Bin nenvestgracht. Maar nee, daar trapte ik niet in. Ik moest trouwens de volgende dag werken en dus vroeg op. Wat was ik blij dat ie toch had gebeld! We spraken af dat we elkaar op 2 okto ber weer zouden zien. Met Nicole was ik eerst naar de Taptoe gaan kijken. Met een breezer (ik lust geen bier) in de hand gingen we van de ene plek naar de andere. Piroska, een andere vriendin, sloot zich bij ons aan en na een poosje gingen we alledrie op zoek naar onze vriendjes. Via de sms had Sander ons gevonden en ik liep mee naar De Hut van Ome Henne, waar hij met twee vrienden was. Ik wist dat om de hoek zijn kamer was en van die Breezers moest ik ontzettend nodig plassen. Dus wij gingen richting de wc. Eenmaal binnen voelde ik me vreselijk misselijk worden. Mijn maag kan niet zo heel goed tegen alcohol. En ja hoor, op de eerste verdieping gooide ik alles eruit in de spoelbak van de keuken. Eenmaal bijgekomen moesten we nog een trap op, en ook de tweede spoelbak zag ik van dichtbij. Ik was vreselijk dronken! Ik schaamde me dood! Dit was pas onze tweede date... Sander was juist erg lief voor me en vond het blijkbaar niet eens erg dat ik zo stond te kotsen. Dit was de man voor mij; zelfs in slechte tijden zou ie er zijn! Alles draaide en toen ik richting Sanders kamer wilde lopen viel ik om. Sander wilde me opvangen, maar ik leek wel een zak zand, dus we vielen samen om. Hij viel met zijn ribben tegen een weeg schaal (later bleek zelfs dat zijn ribben waren gekneusd!). Na wat gestrompel lag ik in zijn bed, met mijn kleren nog half aan. Ik zei dat ie te rug moest naar Edward en Martin en na wat aandringen deed ie dat gelukkig ook. Na een poosje kwam ie terug, hij kon ze niet meer vinden. Ze dachten blijkbaar dat we iets heel anders aan het doen waren... Toen hebben we in zijn twijfelaar nog lang liggen praten en mu ziek liggen luisteren. De volgende dag was ik, na een vers broodje kaas, snel verdwenen. Hoewel ik me vreselijk voelde en eigenlijk de stad niet in ben geweest, was deze 2 oktober wel gezellig. Ook 3 oktober zagen we el kaar weer (wat een wonder dat ie me nog wilde zien), dit keer dronk ik maar een colaatje. Weer was het gezellig. En dat is het nog steeds. Sinds een jaar wo nen we officieel samen en volgend jaar 9 juni gaan we trouwen! Diana (adres bij redactie bekend) u a 3 oktober 1998. Mijn vrouw pile dag. Toch wilde ze per se |e Elba (toen bijna drie jaar) en r Leiden. Alle vermoeidheid dwenen toen de aanstaande "over de kermis zwalkte. Een étje ging er ook wel in. 's (verorberden we haringen, op fse wijze met sambal, limoen ingen bereid. Om elf uur be de kermisgangers zich te roe- |jiaconessenziekenhuis was het ']die nacht. Zelfs op de gangen p de nieuwe burgertjes ter we- tk had een eigen kamer, want jedeeltelijk in stuit. Op 4 okto- jlide de hoofdgynaecoloog hem Dp natuurlijke wijze uit zijn Maats. Dirkie plaste over de van zuster Petra en liet van -ren. srel, thans bijna 6 jaar, is gek [ober. Wij zullen die dag in oit vergeten. Het komt altijd ivendrijven als we ons in het (voel op de kermis wagen. Mac de Nie, Leiden. Wachten in de rij voor het uitdelen van haring en wittebrood in de Waag. Archieffoto: Loek Zuiderduin

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17