REGIO Opvoedbureaus maken onzekere tijden door 'Thuis moetje altijd de sterke en de flinke zijn' heb hier in Indië een leven als een prins' Wie betaalt voor het opruimen van verhuistroep Resedastraat? R3 Sombere woorden bij opening nieuw opvoedbureau in Zoeterwoude 'Vaart kost Oegstgeest te veel geld' Leidsch Dagblad '1 rnsnd stemt 4 Teylingen d - Het plan van aan- Ide gemeentelijke her kan Warmond, Sassen- Voorhout, is door de Braad van Warmond ïurd. Een motie van d Anders om de werk- jjr de nieuwe gemeente Jn van 'Teylingen' in Bim-Voorhout-War- erd niet aangenomen, d Anders stelde een |jziging voor omdat bij Ide angst heerst voor "udig overnemen van iaam als uiteindelijke irgers van de drie ge- Ikunnen straks bij de Ipleging voor de nieu- .van de gemeente kie- ^enning aan de naam rii' zou er volgens War- l^ders toe leiden dat dat .euwe naam van de ge wordt. zaterdag 2 oktober 2004 door Judy Nihof zoeterwoude - Opvoedbureaus gaan een on zekere toekomst tegemoet. Veel gemeenten halen een opvoedbureau binnen, maar als de startsubsidie van de provincie Zuid-Holland voor deze voorziening na twee jaar stopt, draaien sommige gemeenten het aantal uren van de pedagogisch adviseur opeens flink te rug. Dat is al gebeurd in Liemeer, Alphen aan den Rijn en Ter Aar. Volgens Johan Baks van de Stichting Thuis zorg Groot Rijnland is het nog maar de vraag of gemeenten in de toekomst hun opvoedbu reaus überhaupt overeind willen houden. Volgens hem zijn opvoedbureaus van grote waarde. Door in een vroeg stadium ouders te helpen, wordt voorkomen dat problemen es caleren. „Maar financiën vinden voor preven tieve activiteiten wordt in deze tijd helaas steeds lastiger. Er komt een moment dat we onze voorziening moeten bevechten," voor spelt hij. Baks schetste dit sombere beeld gisteren tij dens een vrolijke gebeurtenis: de officiële opening van het nieuwe opvoedbureau in Zoeterwoude. Als enige gemeenten in het he le gebied van Thuiszorg Groot Rijnland had Zoeterwoude deze voorziening nog niet. Met ingang van volgende week kunnen Zoeter- woudse ouders nu ook met vragen over het opvoeden van kinderen in de leeftijd van 0 tot 18 jaar terecht bij een professioneel pedago gisch adviseur. Daarmee gaat voor wethouder Ates een lang gekoesterde wens in vervulling. „Want wat is er nu belangrijker dan het opvoeden van kin deren? Opvoeden is moeilijk in de huidige tijd. Juist door de welvaart, waardoor kinde ren zoveel keuzes hebben en er zoveel verlei dingen zijn." Het opvoedbureau is volgens Johan Baks van Groot Rijnland niet alleen bedoeld voor zeer moeilijke kinderen. „Ook problemen die niet heel zwaar of onbeheersbaar zijn, kunnen hun stempel drukken op het gezinsleven." Pedagogisch adviseur Mieke van der Tang - die al tien jaar in Alphen aan den Rijn werkt en nu ook in Zoeterwoude aan de slag gaat - komt vaak tegen dat ouders geen grenzen durven te stellen. „Ze zijn bang door de kin deren niet meer lief gevonden te worden." Volgens Van der Tang komen er ouders uit al le lagen van de bevolking naar het opvoedbu reau. Ook bereikt het opvoedbureau volgens haar wel degelijk de groep ouders die nooit uit zichzelf hulp zal zoeken. „Je kunt ouders niet dwingen naar ons toe te komen. Maar veel ouders worden naar ons doorverwezen door de peuterspeelzaal of de school van het kind. In dat geval komen ze vrijwel altijd." Het opvoedbureau in Zoeterwoude heeft drie uur per week zitting in het consultatiebureau aan de Jan van Banningstraat. Een afspraak maken kan via de klantenservice van de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland: 0172 - 503040. Binnenlopen is niet mogelijk. Penaar geeft 3 legpenning Vr - J. Barth heeft gis pend de gemeentelijke jig gekregen van de ge- eVassenaar. Dat ge- Tl het Trefcentrum voor ir Het gemeentebestuur fth op deze Nationale icdag in het zonnetje 'eor zijn inzet in de arse samenleving. 1 pte gisteren met zijn Is penningmeester van nktie van Wassenaarse bonden. Hij zit nog 1 het bestuur van ver- °e organisaties, zoals de ^ng van de sportvereni- dotoclub de water- iniging. ïond is niet roenste dorp |k> - Warmond heeft de ^de titel 'Groenste dorp triand' verloren. De ti- :idt jaar naar Ooster- :virmond eindigde op ijelde vierde - en laatste 4fwee maanden gele pt een tien man sterke npezoek aan het dorp -/armondse groen te 3en. De titel 'Groenste Nederland', die twee len nog in Alphen aan :erechtkwam, ging de- lar Den Bosch. Oos- n Den Bosch mogen ngen naar de titel van itad en dorp van Eu- ten mag iskusratten - Muskusrattenbe- nogen muskusratten met een luchtdrukpis- n. 'Den Haag' heeft land daarvoor toe gegeven. Muskust- jtrijders hebben om jjdrukpistool gevraagd ;t doden door verdrin- tegen de borst stuit, lieten van de dieren finelle, pijnloze dood 5 hebben. Muskusrat ten levend - in kooien - ft, vorig jaar in het Rijn- ied ongeveer 31.000. en met andere gebie- riid-Holland scoort dit üj laag met aantal mus- a. De dieren veroorza- lechade aan dijken. Afasie-soos: plek waar patiënten en hun partners even zichzelf kunnen zijn door Janneke Dijke leiderdorp/regio - Je begrijpt wel wat je hoort, maar je kunt niets terugzeggen. Of je kunt wel ant woorden, maar merkt dat je de verkeerde woorden gebruikt. Voor mensen met afasie, een taalstoornis die ontstaat door hersenletsel, is communiceren ontzettend moeilijk. Vooral als je toehoorder denkt dat je dom of gek bent. Truus de Haas uit Oegstgeest maakt dat laatste dagelijks mee als ze met haar man op stap is. Hij heeft afasie en zit in een rol stoel. „Mensen praten altijd over hem heen tegen mij. Ik draai hem dan om, met zijn ge zicht naar de mensen toe", zegt ze. „Sommige mensen zeggen 'dag knul' tegen hem. Dat vind ik zo minderwaardig. Ze den ken dat zijn verstand weg is, maar dat is niet zo." Voor Margreet Paardekooper uit Voorhout en Leo Smit uit Leiden klinkt het verhaal be kend. Paardekooper heeft een man met afasie, Smit wordt er zelf door geplaagd. Elke twee weken 'vluchten' ze even voor het onbegrip. De soos voor afa- siepatiënten voor Leiden en omstreken is dan geopend, in het clubgebouw van de Leider- dorpse Bridgeclub aan de Ber- nardstraat. Gisteren vierden de leden het vijfjarig bestaan van de soos met een feestmiddag en hutspot toe. De datum waarop de afasie toe sloeg weten ze nog exact. Smit: „13 Augustus 2000." Paarde kooper: „23 Oktober 1999." De Haas: „22 Juni, 13 jaar gele den." Smit was op fietsvakantie ge weest en kwam met de fiets in de trein aan op Leiden Cen traal. Hij ging naar beneden met de lift en had toen het idee dat er iets niet klopte. Na hon derd meter fietsen voelde hij zich niet goed worden. „Ik stopte even, hoe heet dat, met de stang tussen mijn benen. Toen kreeg ik zo een dreun op mijn kop. Ik kon niet meer pra ten, niet meer kijken, niet meer lopen. Ik kon helemaal niets meer." Leo Smit, Truus en Piet de Haas en Margreet en Nico Paardekooper zijn vaste bezoekers van de soos voor afasiepatiënten in het clubgebouw van de Leiderdorpse Bridgeclub. „Als je afasie hebt, moetje alles helemaal opnieuw leren." Foto: Henk Bouwman In het ziekenhuizen kreeg hij direct logopedie. „Dat is heel belangrijk, dat ze daar direct mee zijn begonnen." Smit kwam in het Zeehospitium in Katwijk terecht waar hij allerlei vormen van therapie kreeg. Aanvankelijk was het goed mis met zijn taalvermogen. „Ze lie ten een plaatje van een mens zien en vroegen wat het was. Ik zei 'een aap'. Ik voelde dat het niet goed was, maar wat het wel was, wist ik niet. Je moet alles helemaal opnieuw leren." Smit maakte flinke vorderingen. Zelf vindt hij dat het nog niet goed genoeg gaat. Hij is soms een woord kwijt of kan de nu ance niet leggen. Toch zijn de dames Paardekooper en De Haas jaloers op hem. „Ik wou dat mijn man zo goed kon pra ten", zegt Paardekooper. Haar man kan wel praten, maar ge bruikt de verkeerde woorden. „Ik kom er niet altijd uit wat hij bedoelt. Dan zegt hij dat hij zijn bril zoekt, maar hij zoekt zijn pet. Als ik hem niet snap, wordt hij soms ongeduldig." De man van De Haas zegt niets.Als hij zijn hand ophoudt moet ik ra den. Soms betekent het dat ik zijn nagels moet knippen." Voor de afasiepatiënten is de soos een plek waar ze even zichzelf kunnen zijn. Er worden spelletjes als rummikub of bridge gespeeld, voor de gezel ligheid maar ook om de herse nen actief te houden. De vrij willigers die de soos runnen, geven uitleg over het computer programma Kompro, waarmee veel afasiepatiënten thuis oefe nen. Het programma is ontwik keld door logopediste Atie Kob ben, die de soos vijf jaar gele den oprichtte. In Zuid-Holland is er verder alleen een soos in Gouda. Behalve voor de patiënten heeft de soos ook een functie voor de partners. „Je spreekt andere partners die in hetzelfde schuit je zitten. Bovendien word je hier lekker verwend. De vrijwil ligers vragen steeds of je nog wat wilt drinken, of hoe het met je gaat. Thuis moet je altijd de sterke en de flinke zijn", zegt Paardekooper. De Haas: „Ik zeg altijd: ik ben net zo invalide als mijn man." Wie belangstelling heeft voor deelname aan de soos, kan bellen met Marian Gauw, 071- 5215342. oegstgeest - Over de kosten van de overname van de Haarlem mertrekvaart door Oegstgeest moet opnieuw worden onder handeld met Leiden. Dat vindt de Oegstgeestse gemeenteraad. Die is unaniem van mening dat wethouder Meester buiten haar boekje is gegaan door de vaart van Leiden over te nemen op een manier die de gemeente Oegstgeest 'enorm veel geld' kost. Meester wil eerst uit laten zoeken of Oegstgeest nog wel onder de afspraken met Leiden uitkan. De kem van het probleem is een brief die Oegstgeestse wet houder De Ruijter eind mei stuurde aan het college van B en W van Leiden. Daarin deed hij een voorstel tot overname aan de Haarlemmertrekvaart. Alleen had hij daarin geen fi nancieel voorbehoud gemaakt, terwijl de fractievoorzitters dat wel hadden geëist. In septem ber kregen de fractievoorzitters een voorstel onder ogen waar uit duidelijk werd dat Oegst geest straks veel geld kwijt is aan onderhoud van bruggen en oevers. Volgens CDA'er De Blaeij is de gemeente Leiden zelfs wettelijk verplicht de bruggen en oevers van de Haarlemmertrekvaart te onderhouden, ook als Oegst geest eigenaar is van het ge bied. „Pas als de gemeenteraad toestemming geeft aan het col lege, is Oegstgeest verantwoor delijk voor het onderhoud. En dat hebben we nooit gedaan." Toch is wethouder Meester bang dat ze niet meer onder de deal met Leiden uitkan. „We hebben het conceptvoorstel al gestuurd, waarin staat dat Oegstgeest het onderhoud aan bruggen en oevers overneemt. Er staan wel geen handtekenin gen onder, maar het kan best rechtsgeldig zijn." Meester vindt overigens dat ze wel zo moest handelen als ze heeft gedaan. „Omdat Leiden anders de Trekvaart aan een private partij zou hebben ver kocht. Dan zouden wij de stu ringsmogelijkheden in het ge bied zijn kwijtgeraakt." Igeestenaar publiceert vaders brieven uit Nederlands Indië T Ligtvoet Vr - Dirk Hansen was Tien verwonderde Hol- naap die zijn zojuist 1 avonturen in Neder- ljlië alleen aan het pa- Jertrouwde. De brieven jj 1-jarige bouwkundige 'i ouders schreef, zijn riijn zoon, Apollo Han- jegstgeest, in eigen be- egeven. Het boek 'Alles 1b1 vreemd, zooals u be- erpt een intieme blik Elands koloniale verte let begin van de vorige Ïgen pent de jonge Dirk :r bij het legeronder- I Genie zijn verbazing ie leefwijze in het nieu- „Ik ben hier al geheel I wat mijn personeel be- \laat hij zijn familie en- f weten na aankomst in op Sumatra. ,,Ik heb jen die voor mijn goed jtel maar aan Karei dat yneer mijn fiets behoef maken. Als ik 's mor- wil gaan heeft hij hem igemaakt en zoo nodig pt en klaargezet zoodat veg te rijden heb. Tisen kan zijn persoon- venissen niet meer na- De van oorsprong nan overleed in 1969. 'en zijn daarom voor ansen van onschatbare geworden: „Naast een ^tijdsbeeld geven ze me In wie mijn vader was |n geboorte." Degenen e de brieven bedoeld lijn oma en opa, waren Dirk Hansen - aan het hoofd van de tafel - viert samen met zijn collega's hari besar, een vrije dag. Foto: collectie Apollo Hansen vreselijk zuinig op de berichten. Zijn grootmoeder schreef de brieven van zijn vader netjes over in cahiers. Wie het zojuist verschenen boek leest, ziet het Nederlands Indië van 1910 tot 1920 door zijn vaders ogen. „Een Indië dat overigens totaal niet meer lijkt op het Indonesië van nu." Een Indië waar destijds tussen Hol landers, Chinezen en de zoge noemde 'Inlanders' ook nog pijnlijk onderscheid werd ge maakt. „Er is hier Inlandsche politie, die zitten in wachthuis jes op de hoeken van de wegen", licht de Nederlander in zijn brieven toe. Een aardige poli tiemaatregel is deze dat de In landers na donker niet zonder licht op straat mogen loopen, dan loopen ze allen met een brandend bosje droge bladeren, de Chinezen echter worden tot 12 uur vertrouwd, In de stad bevinden zich weinig volbloed Europeanen, zo schrijft Dirk Hansen verder. „De meesten die zich Europea nen noemen zijn Indo's die toch weer een heel ander karakter en een andere gedachtengang heb ben dan wij en met wie men niet gauw intiem wordt." Na tien jaar keert Hansen voor verlof tijdelijk terug uit Indië. Hij trouwt en vertrekt vervol gens met zijn vrouw naar de kolonie in de Indische oceaan. Daar wordt na twee zoons, Apollo geboren. In 1946, vlak na de Tweede Wereldoorlog, verlaat het gezin halsoverkop Indië en vestigt het zich voor goed in Nederland. Eenmaal terug in hun oude va derland wordt vrijwel niet meer over de voormalige kolonie ge sproken, herinnert Apollo Han sen zich. „Mijn ouders wilden en konden er niet meer over praten." Beiden hadden hun laatste Indische jaren geschei den in Jappenkampen moeten leven en daarbij twee van hun drie zonen verloren. Het land en alles wat er mee van doen had, was emotioneel te besmet geraakt. Zijn vaders brieven naar zijn grootouders stammen echter nog uit een eerdere, veel geluk kiger tijd, legt de Oegstgeeste- naar uit. Ze zijn geschreven in een periode waarin de bouw kundige dikwijls naar huis een kattebelletje stuurde om te la ten weten hoe goed hij het in Nederlands Indië eigenlijk had. „Want heusch, ik heb het hier zoo goed als het maar kan zijn, heb een leven als een prins en word door allen verwend. Als het zoo tenminste vier jaar mag doorgaan zal ik geen spijt heb ben naar Indië te zijn gegaan. Voor Apollo Hansen is het boek meer dan een aandenken aan zijn vader. „Ik heb eruit geleerd hoe anders hij als Nederlander tegen Indië aankeek dan ik. Voor mij was er niets bevreem dend aan dat land. Ik was er immers geboren en getogen." De overstap naar Nederland is voor de Oegstgeestenaar waar schijnlijk een grotere stap ge weest dan voor zijn ouders, rea liseert hij zich nu. Hansen verwacht dat meer mensen zich in de verhalen van zijn vader zullen herkennen en heeft daarom alvast tweehon derd exemplaren van het boek laten drukken. 'Alles is hier wel vreemd, zooals u begrijpt...' is voor 16,50 euro verkrijgbaar in de Rijnlandse Boekhandel in Oegstgeest en boekhandel Van Stockuni in Leiden. door Floor Ligtvoet leiderdorp - Afgedankte bank stellen, computers, koelkasten, tafels en stoelen. Ze staan schots en scheef naast de vuil nisbakken aan de Resedastraat in Leiderdorp. Dit tot ongenoe gen van PvdA-raadslid en be woner Bart Hollands. De troep is hem een doorn in het oog. De gemeente heeft inmiddels meerdere afvalwagens gestuurd om de afgedankte huisraad op te ruimen. Hollands wil nu we ten wie de rekening voor die opruimactie moet gaan betalen. „Toch niet de Leiderdorpse burger? Dat zou ik oneerlijk vinden!" De rondslingerende goederen in de Resedastraat behoren toe aan de antikraakhuurders van de organisatie AD HOC uit Den Haag. Zij moesten de ruim der tig woningen aan de Reseda straat en de Hoofdstraat voor 1 oktober verlaten en leeg opleve ren. Hun voormalige tijdelijke woningen vlakbij de snelweg A4 staan namelijk op de nominatie gesloopt te worden. „Het blijft echter geen stijl om tijdens de verhuizing je troep en afval zo maar op straat te dumpen" vindt Holland. Het raadslid vreest dat de kos ten die de gemeente maakt om de straat weer leeg te halen, op de inwoners van het dorp wor den verhaald. „We moeten zwaar bezuinigen in Leider dorp. De burgers krijgen al te maken met lastenverhogingen. Daaronder valt ook de afval stoffenheffing. Het mag niet zo zijn dat die kosten nu stijgen omdat mensen hun spullen ge woon op straat kwakken. Woordvoerder Duinisveld van AD HOC noemt de ophef 'een storm in een glas water'. De Leiderdorpers hoeven niet voor de kosten van de schoonmaak actie op te draaien, verzekert ze. „We hebben met de ge meente afgesproken dat ze de rekening naar ons toesturen. Wij verrekenen dat op onze beurt weer met de oud-gebrui kers van de panden." AD HOC heeft er wel begrip voor dat de verhuizing chaos veroorzaakt. „Dat heb je al als iemand in de straat verhuist, laat staan ruim dertig personen tegelijkertijd. We zorgen er ech ter altijd voor dat de straat aan het eind van de dag weer keurig is opgeruimd." Hollands is opgelucht. Toch had AD HOC zijn beleid wel wat beter naar de buurtbewo ners kunnen communiceren vindt hij. „We hebben hier wel de hele week al in de pestbende gezeten." Abonnementsprijzen Acceptgiro per: Maand 20,80* Kwartaal 56,70 Halfjaar 111,80 Jaar 216,90 Zaterdagabonnement: Per kwartaal 24,50 Per halfjaar 47,80 Per jaar 93,50 Bij betaling via automatische incasso geldt een korting van 0,50 per betaalperiode We vertrouwen erop dat abonnees die een machtiging tot automatische incasso hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. maandabonnement alleen mogelijk per automatische incasso Directie HDC Media v

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15