Leidsch IÉÜ Dagblad Zorgen over luchtkwalite rond Leiden LEIDEN REGIO Een boek over kinderen, juffen en meesters Van roofoverval tot hondenpoep 'Onzin om mij als voorstander van herindeling te zien' Goed nieuws voor abonnees van het Leidsch Dagblad! Mijn wereld, mijn krant. Leidse bodes getooid n nieuw insigne en unifd Ons Doel genominee voor prijs van ING Ba HOC 972 zaterdag 2 OKTOBER 20C Marnix Norder wordt wethouder in Den Haag door Erna Straatsma vervolg van voorpagina den haag - De commissaris van de koningin in Zuid-Holland Jan Franssen 'betreurt' het vertrek van gedeputeerde Marnix Nor der naar Den Haag. Volgens Franssen verliest de provincie daarmee een 'bekwaam bestuur der'. De Haagse PvdA heeft op Norder een 'indringend' beroep gedaan om wethouder te wor den. Zijn overstap moet de crisis in de partij snel bezweren. Gistermiddag werd bekend dat provinciebestuurder Norder door de Haagse PvdA wordt voorgedragen als nieuwe wet houder ruimtelijke ordening, stedelijke ontwilckeling en wo nen. Hij moet Arend Hilhorst opvolgen, die vorige week woensdag aftrad omdat hij niet voldoende draagvlak voor zijn functioneren voelde. Norder (39) is nu nog gedeputeerde en verantwoordelijk voor mobili teit, bestuurlijke zaken en streekplannen voor het weste lijk deel van de provincie. De gedeputeerde zelfheeft 'niet lang, maar wel diep' nagedacht over de vraag of hij wethouder in Den Haag wilde worden. ,,Ik doe mijn werk als gedeputeerde met ontzettend veel plezier, ze ker ook in de Leidse regio. Ik laat wat dat betreft ook heel veel achter. Maar wethouder volkshuisvesting en ruimtelijke ordening worden in een stad als Den Haag beschouw ik als een enorme uitdaging", zegt de in Rijswijk wonende PvdA'er. In het verleden woonde hij tien jaar in Den Haag. „Het is ont zettend wezenlijk werk, waarbij je lekker tussen de mensen staat." Als gedeputeerde is dat minder het geval, vindt Norder. „Bovendien heeft de partij een indringend beroep op me ge daan om 'ja' te zeggen. Na het vertrek van Hilhorst verkeert de partij toch in een soort crisis. Er is behoefte aan iemand die di rect op de bok kan springen." Norder was anderhalf jaar gele den lijsttrekker van de PvdA bij de provinciale verkiezingen. Zijn partij behaalde een winst van vier zetels en werd ook de grootste in Zuid-Holland. Hoe wel hij al op zijn 29ste statenlid werd, was 'de provincie voor hem geen liefde op het eerste gezicht'. Norder is vijfjaar lang gedeputeerde geweest. In de Leidse regio genoot Nor der vooral bekendheid als voor vechter van de Rijn Gouwe Lijn en gemeentelijke herindeling. Hij beschouwt het als een van zijn verdiensten dat hij in dit gebied 'nieuw elan' in Leiden en de Duin- en Bollenstreek heeft bewerkstelligd, onder meer als voorzitter van tal van overleggroepen.Aan de oost kant van Leiden komt nu einde lijk een goeie entree en aan de westkant een biolifescience ge bied. De financiering van de Rijn Gouwe Lijn is nu eindelijk rond. Dat betekent dat Leiden een stad wordt met hartstikke goed openbaar vervoer. Ner gens in Nederland wordt nieuw spoor aangelegd, alleen in deze buurt, dat is toch heel wat. Wat de plannen voor Valkenburg betreft hebben we ook net een doorbraak bereikt, in de vorm van een plan van aanpak. Het ruziesfeertje rondom de vraag 'wel of niet bebouwen' is nu eindelijk weg: de vredespijp wordt gerookt. Dat is echt een doorbraak. Wel jammer dat ik de verdere ontwikkelingen niet meer kan invullen." Zijn imago als groot voorvech ter van gemeentelijke herinde ling vindt hij onterecht. „Het zat in mijn portefeuille, maar hing als onderwerp niet echt van mijn persoontje af. Alle be sluiten die over herindeling zijn genomen, zijn ruime meerder heidsbesluiten. Zowel in gede puteerde staten als in provinci ale staten. Daar is geen twijfel over mogelijk. Maar mensen plakken nou eenmaal graag stickers op." Norder was onder meer betrok ken bij discussies over het sa mengaan van Warmond met Sassenheim en Voorhout. Hij was ook verantwoordelijk voor het recente idee om Noordwijk samen te laten gaan met Hille- gom, Lisse en Noordwijker- hout. „Het is echt onzin om te zeggen dat ik de grote voorstan der van herindeling ben. Dat is een veelgehoord misverstand. Feit is wel dat sommige ge meenten niet over voldoende bestuurskracht beschikken. Mi nister Remkes (Binnenlandse Zaken, red.) heeft ook een nota geschreven waarin over herin deling wordt gesproken, die lijkt trouwens buitengewoon veel op de onze. Het lijkt zelfs wel of sommige dingen zijn overgeschreven uit onze nota. Ik ben het op veel punten niet eens met het kabinet, maar op dit punt wel. Als er draagvlak is voor herindeling, kan dat een oplossing zijn voor gemeenten die te weinig bestuurskracht hebben." Norder gaat ervan uit dat zijn opvolger het ingezette beleid zonder wijzigingen voortzet. „Mijn portefeuille is goed op orde. Mijn opvolger kan zo aan de slag." Norder legt zijn func tie als gedeputeerde op 7 okto ber neer. Na de herfstvakantie begint hij als wethouder in Den Haag. Journaliste zat een jaar achter in de klas op Leidse basisschool De Viersprong door Nienke Ledegang leiden - „Ik heb stelselmatig mijn kop gehouden, me ner gens mee bemoeid. Ik denk dat ik daardoor werd geaccepteerd en me zelfs welkom voelde." Een jaar lang draaide Trouw- joumaliste Esther Hageman mee met de klas van juf Bema- dette Hanekamp van de Leidse openbare basisschool De Vier sprong. Niet elke dag, maar ze ker eenmaal in de week, zat ze achter in de klas 'met een stapel blocnotes en een legertje pen nen'. Haar observaties en erva ringen in groep 8 van de over wegend zwarte basisschool schreef zij op in een boek. Het resultaat werd donderdag gepresenteerd in de aula van de Viersprong - de oud-leerlingen van groep 8 op de eerste rij. 'Een beslissend jaar, vier sei zoenen in groep 8', beschrijft een heel jaar 'school'. Niet van uit de politiek, niet vanuit de wetenschap of de inspectie, maar gewoon vanuit het schoolgebouw. Het gaat over kinderen, juffen en meesters. Bernadette Hanekamp is die juf om wie het in 'Een beslissend jaar' draait. In het schooljaar 2001-2002, waarin Hageman meedraaide op de Versprong, gaf zij les aan groep 8, een klei ne klas met kinderen uit de wijk. „Toen ik op een avond thuis werd gebeld door Esther met de vraag of ze een jaar met me kon meedraaien, overviel me dat. Eerst had ik er hele maal geen zin in. Maar ik hoor de ook mensen zeggen: wat heb je te verliezen? Jullie zijn een goede school, waarom zou je jezelf verbergen? We hebben onze schroom overwonnen en hebben ja gezegd." De ouders van alle kinderen, Elke ochtend de krant in de bus voor dezelfde prijs. Het Leidsch Dagblad verhoogt dit jaar alleen de prijs van het zaterdagabonnement. het lerarenteam van de Vier sprong, de kinderen zelf: ze ga ven allemaal toestemming aan de Trouwjoumaliste. In het be gin was het wel raar. Hane kamp: „Zij zat daar achter in de klas. Maai" al snel was het net of ze er niet bij was. Je merkte niets van haar, de kinderen niet en ik ook niet." Het resultaat noemt Hanekamp 'heel herken baar'. „Ze heeft het precies zo opgeschreven als het is." Hage man beschrijft alles, zonder er over te oordelen: van klassen- gesprek tot de afscheidsmusi- cal, van de eerste teamvergade ring van het jaar tot de perso- neelsborrel aan het einde. De oud-leerlingen kwamen gis termiddag speciaal terug naar hun oude school en ontvingen uit handen van Hageman een exemplaar van het boek. Als ze, geen zin om mee te borrelen met de hotemetoten, het schoolgebouw verlaten, schiet Hanekamp ze nog even aan. „Als jullie het boek uit hebben, laten jullie me dan wel even weten wat je ervan vond?" De 15-jarige Mike vindt het best. Hij is benieuwd naar het boek. „Ik heb gehoord dat ze me in het boek een andere naam heeft gegeven. Die stuk ken wil ik wel lezen. Ik vond het wel leuk dat die vrouw er was. Eigenlijk merkte je het niet eens." Het 'documentair portret' zoals het boek van Hageman wordt genoemd, geeft een goed beeld van het reilen en zeilen op een zwarte school, waar zoveel om te doen is. Ook de Viersprong wordt geplaagd door een nega tief imago en wordt gemeden door de ouders van autochtone kinderen. Jacques Wallage, die Hageman in een videobood schap toespreekt, denkt dat dit boek daarin misschien wel ver andering brengt: „Door over hen te schrijven, heeft Esther Hageman een monumentje op gericht voor de gewone leer kracht." 'Een beslissend jaar, vier seizoe nen in groep 8' ligt vanaf vol gende week in de boekhandel. Wat doe je als je nieuwe bent in de gemeenteraad? Juist, je komt met een initiatief. Zo ook Jos Posthuma (Groenlinks), opvolger van de naar Delft ver trokken Yvonne van Delft. Posthuma heeft het plan opge vat om een politiek spreekuur te beginnen. Luisteren en in gesprek met de Leienaars, zo moet dat gaan heten. De eerste aflevering is zondag 10 oktober van 11.00 tot 13.00 uur in het Theehuis in de Leidse Hout. Volgens Posthuma is het poli tiek spreekuur bedoeld om de Leidse burgers de gelegenheid te geven vrij met de aanwezige gemeenteraadsleden en met el kaar van gedachten te wisselen over alles wat hen treft en be zighoudt in de straat, de wijk, de stad of de regio. „Maar ook algemene landelijke of intema- De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen 0 71 - 53 56 424 tionale politieke kwesties kun nen aan de orde komen. Het hangt af van de aanwezigen en hun wensen." Het scala aan onderwerpen die de revue kunnen passeren, moet breed zijn, vindt het raadslid van GroenLinks. „Van roofoverval tot hondenpoep en van ruimtegebrek tot zwarte scholen. Het zondagmorgen- treffen moet het karakter heb ben van een spreekuur voor in dividuele kwesties of proble men. Burgers moeten van tijd tot tijd bij leden van de ge meenteraad terechtkunnen voor hun vragen. Maar men moet natuurlijk niet verwach ten dat er direct oplossingen worden gegeven of harde toe zeggingen. Wel worden er af spraken gemaakt wat er met de kwestie gebeurt." .Anderzijds zijn er ook onder werpen waaraan bewoners van Leiden behoefte hebben om met gemeenteraadsleden en met elkaar in gesprek te gaan." De burgemeester heeft sinds kort een spreekuur op maan dagmorgen geopend voor de Leidenaars, maar voor weini gen is die gelegenheid een ge schikt tijdstip. Ons spreekuur op zondag in de Leidse Hout van de nummers 10 in de ge meenteraad vormt een goede aanvulling om de kloof tussen burger en bestuur klein te hou den." Want Posthuma zit niet alleen in het Theehuis. Met hem zijn daar Frederik Zevenbergen (WD), Daan Iken (PvdA) en ook D66-er Mark Koek (duo raadslid) schuift aan. Daan Iken heeft er in elk geval zin in. „We gaan er direct na 3 okto ber mee beginnen en we zien wel hoe het loopt. De formule kan nog worden aangepast. Ik hoop dat veel mensen op deze manier zich weer met hun stad gaan bemoeien en dat het con tact tussen de plaatselijke poli tici en de burgers ermee wordt versterkt." Ook Bernard Stöxen, oud-ge- meenteraadslid van LWG/de Groenen en uitbater van het Theehuis, is enthousiast. „Ik vind het een fantastisch idee en het past goed bij mijn wens om mijn zaak op zondag een ontmoetingsplek in Leiden te laten zijn. Hét adres tegen stad sestress. Zomers muziek en buiten zitten en nu in het na jaar en winter ook een plek waar mensen met hun ge meenteraadsvertegenwoordi gers en elkaar kunnen spreken. Ik zorg voor de koffie, heb ik met de initiatiefnemers afge sproken." Het eerste spreekuur is op 10 oktober en wordt vervolgens om de twee weken gehouden. Eric-Jan Berendsen Elke zaterdagmiddag wordt op de Hogewoerd een prullenbak om getoverd tot bloemenvaas. Dan ruimt Greet Vos, de eigenaresse van Cowboy, een winkel in lederwaren, haar zaak op en wordt de ruiker in de prullenbak gezet. „Voor heel even maar", aldus Vos. „Er zijn namelijk mensen die er op staan te wachten," Cowboy is geopend van woensdag tot en met zaterdag en daarom gaan de bloemen op zaterdagmiddag de deur uit. „Maar op zondag zijn er al nieuwe bloemen, want ik heb familie die er in handelt. Ik doe dit al ruim 20 jaar en de bloemen worden altijd meegenomen. In deze buurt ben ik bekend als het rozenvrouwtje." Foto: Olav Lommerse door Ben Zwirs leiden - De Leidse wethouder Alexander Geertsema (WD) overhandigde gisteren de nieu we bodebus aan de bodes van de gemeente Leiden. De bode bus is een insigne dat bodes ter herkenning dragen bij officiële gelegenheden, zoals bruiloften en raadsvergaderingen. In het stadhuis speldde de wethouder het insigne van ontwerper Frans van Nieuwendorp op bij bodes Wim van Es en Astrid Vlasman. „Ik vind hem erg mooi. Jammer dat ik hem niet mee naar huis mag nemen", al dus Vlasman. Oorspronkelijk was de bodebus een platte koperen tas waarin de bode belangrijke papieren vervoerde. Deze tas had een wapen om te laten zien van wie de documenten waren. Maar omdat de hoeveelheid papieren waar de bodes mee moesten rondsjouwen in de loop der tijd flink groeide, werd de platte tas onbruikbaar. Als herkennings teken werd de bus vervangen door een schildvormig insigne op het bodeuniform met het stadswapen. i De nieuwe bodebus is vaandel van ongeveeri centimeter lang. Zilverei den van onder meer ha stadswapen en de Ned6 kroon sieren het herkö teken op. Ontwerper Vs wendorp begon in 1 2003 al aan een speurtoj- de geschikte materialen pens. „Ik ben zelfs in Er en Duitsland geweest." Geertsema duikt in de I denis en legt uit dat de voorganger is van het postbedrijf. „In de Mi<L wen was het beroep s vaarlijk. Ik ken verhalen des die werden mishap de papieren op moestij omdat de ontvanger 1 was met de boodschap de wethouder. „Dat is niet meer zo, maar d| zijn ongelofelijk belangi de gemeente. Het nieu\c ne is ook een blijk van f ring." Naast een nieuw insign£ de bodes gisteren oif nieuw uniform. Het rei heeft plaatsgemaakt vf zwart. Knopen met de sleutels sieren het pak leiden - De Leidse woningcor poratie Ons Doel is genomi neerd voor de Care Profitprijs van de ING Bank en Het Finan- cieele Dagblad. Eens in de twee jaar houden beide organisaties een prijsvraag voor bedrijven die maatschappelijk verant woord ondernemen. Ons Doel moet het opnemen tegen vijf andere genomineerden. Op woensdag 6 oktober maakt de juiy bekend wie de prijs, een ruwe diamant, krijgt. Ons Doel is er volgens de jury in geslaagd om de huurwonin gen 'fysiek en sociaal veilig' te maken, tegen geringe extra kos ten. Daarmee slaagt Ons Doel erin om het huizenbj drijfseconomisch ren< exploiteren. Doordat h< inbraken afneemt, sla£ Doel erin om inbraaksd beperken. Er blijft ze}? over om te investeren in collectoren en energjj ring, in een kostscha weesmeisjes in Kenia^ scholing van het person? Daarnaast stelt de juryL de bewoners van Ons L vreden zijn en dat d(£ naar de woningen grcu corporatie bevordert ocfj menwerking tussen d<L ners, die daardoor 'beL verantwoord' zijn. L Marnix Norder (op de foto vlak na zijn verkiezingsoverwinning): „Ik doe mijn werk als gedeputeerde met ontzettend veel plezier, zeker ook in de Leidse regio. Ik laat wat dat betreft ook heel veel achter. Maar wethouder volkshuisvesting en ruimtelijke ordening worden in een stad als Den Haag beschouw ik als een enorme uitdaging." Archieffoto: Mark Lamers Maatregelen nodig in veel gemeen Een rood vaandel met zilveren schilden van onder meer de Lë sleutels en de Nederlandse kroon prijken vanaf gisteren op di' van Leidse bodes. Foto: Henk Bouwman door Erna Straatsma den haag - Gedeputeerde staten van Zuid-Holland maken zich ernstige zorgen over de lucht kwaliteit in de provincie. Het rijksbudget voor de aanpak van problemen is volgens GS veel te laag. De 32 miljoen euro die be schikbaar is, zou met een factor tien omhoog moeten om de Eu ropese luchtkwaliteitseis voor 2010 te halen. Leiden en Leiderdorp behoren tot de gemeenten die onvol doende scoren op het gebied van luchtkwaliteit. Maatregelen zijn hier noodzakelijk. In deze gemeenten zijn vorig jaar te ho ge waarden van stikstofdioxides en fijn stof in de lucht gemeten. Ook in Oegstgeest en Zoeter- woude komt te veel fijn stof in de lucht voor; wat stikstofdioxi des betreft scoren deze ge meenten wel een voldoende. Zuid-Holland kent veel gebie den waar de luchtkwaliteit on voldoende is. Uit rapportages van 39 (van in totaal 84) ge meenten blijkt dat de luchtkwa liteit in 30 plaatsen niet aan de gestelde normen voor stikstof dioxide en fijn stof voldoet. In 19 van de 30 gemeenten is de situatie dermate slecht dat maatregelen nodig zijn om de luchtkwaliteit weer op het goe de niveau te krijgen. De resulta ten van het onderzoek staan in de 'Rapportage Luchtkwaliteit 2003', die naar de staatssecreta ris van VROM gaat. Ook de gemeenten Lei dam/Voorburg, Delft Haag, Maassluis, Sc Rijswijk en Pijnacker/N behalen op beide genie fen een onvoldoende. V gen, Ridderkerk en Al waard scoren alleen opj derdeel 'fijn stof te hoo Vervuilde lucht veroorz zondheidsproblemen, me bij mensen die lang verkeerswegen wonen. 1 heidseffecten variërej luchtwegklachten tot vri ge sterfte van kwetsbar kingsgroepen. Maatregelen om de lucj teit te verbeteren kunne zijn. „Denk aan het van een 80 kilometergri automobilisten, het van een geluidsschem bouwen van een tunm een woordvoerster van vincie. „Het gaat er vo dat je de knelpunten aai (advertentie) 1 i Automobielbedrijf Fase-Exdt Curieweg 13 (Autoboulevj 2408 BZ/S"" telefoon: Kijk www.fas

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14