LEIDE am* mmsÈËm Leidsch ÜS Dagblad 'Heroïneverstrekking vermindert criminaliteit' 'Kraken is een overtuiging' zondag A s geopend JHeerlijk is ditbijna 3 oktober Goed nieuws voor abonnees van het Leidsch Dagblad! Mijn wereld, mijn krant. a> m '7s REGIO R1 a332EHEi Met de paplepel 'lijf NATUURLIJK, LIEFTINK DEUREN PIAGGIO PvdA-kamerlid Van Heemst beschouwt Leiden als voorbeeldgemeente sy JD U TT crq O T3 Verdachte mislukte roof blijft in cel zaterdag 2 oktober 2004 ffeh tempel jaar het hart Oudheden findeling ien huis i. en 35-jarige Leidenaar jdagmiddag in zijn wo- r-de Drie Octoberstraat ?ld door een nog on- man. Het slachtoffer i-k een volgeladen auto langer voor zijn huis i niet wegrijden omdat r i's in tegenovergestel- r-jg de weg blokkeerden iden achteruit te rij- -1 de bewoner van de rèberstraat hier wat van >nd er een scheldpar- t moment ontdekte de (lij de voordeur van tropen had laten staan i-ht in zijn woning had ein. Hij stapte vervol huis binnen om het i-e doen. De automobi- 1 de de Leidenaar daar- Woordenwisseling had (pte achter hem aan gpinnen en deelde daar s-ke klappen uit. I- Minikoraal uitgegroeid tot een evenement van formaat door Ben Zwirs vervolg van voorpagina leiden - Ooit begonnen met een relatief klein groepje leerlingen van een aantal basisscholen, is het Minikoraal inmiddels uitge groeid tot een evenement van formaat. Bijna tweeduizend kin deren afkomstig van 28 Leidse basisscholen zongen gisteren mee. De leraren proberen hun leer lingen bij elkaar te houden als zij de Garenmarkt opwandelen. „Ik zit naast jou", roept een meisje naar een klasgenootje dat een paar meter verderop staat. De tribune van metalen palen en groene planken stroomt langzaam vol. De mist is opgetrokken, er staat geen zuchtje wind en de zon schijnt. De kinderen turen met samen geknepen ogen over het publiek dat achter de dranghekken staat te wachten. Een meisje met een blonde paardenstaart en een zwarte trui met capu chon roept naai- haar oma en zwaait enthousiast als de vrouw omkijkt. Op de tribune bespreekt Piet (10) van basisschool De Zwa luw met zijn klasgenootjes Elias (11) en Nick (9) wat zij gaan doen op 3 en 4 oktober. „Het hutspot eten en de kermis zijn het leukst", vinden ze. Als de zevenkoppige Geuzenband de muziek inzet, houden de drie jongens meteen hun mond en worden de tekstboekjes open geslagen. Liedjes worden afgewisseld door stukjes geschiedenis over het beleg en het ontzet van Lei den in 1574. Filemon praat over de Geuzen, de Spanjaarden, Comelis Joppensz., haring en wittebrood. „Dit weten we wel", zegt Nick. „De juf heeft het vanochtend ook allemaal verteld." Achter de dranghekken en naast het podium staan hon derden Leidenaars te kijken en mee te zingen. Een bejaarde vrouw met een grijs permanent, een grijze bril en een mintgroe- ne jas hangt met haar ellebogen op het grauwe metaal van de hekken. In haar handen heeft ze het boekje met de teksten. „Wat heerlijk is dit, hè", zegt ze tegen een vrouw die naast haar aan een sigaret trekt. „Het is weer bijna 3 oktober." Hoe meer liedjes de kinderen en omstanders zingen, hoe en thousiaster ze worden. „Ik wil dat jullie allemaal inhaken", zegt Filemon tegen het publiek. „Het maakt niet uit of je degene kent die naast je zit." De scho lieren geven gehoor aan zijn verzoek en deinen mee op de tonen van 'Leiden, stad van mijn hart'. De als burgemeester Van der Werf verklede Filemon zingt en zwaait uitbundig met zijn armen op het ritme van de muziek. Een lerares deint vro lijk mee op de muziek en pro beert ondertussen het enthou siasme onder haar leerlingen hoog te houden. „Moet je de juf zien", giechelen twee meisjes. Na het Leidse 'volkslied' volgt het nationale volkslied, dat wordt afgesloten met een luid applaus. Het minikoraal 2004 zit erop. leiden - Hoe kan het ook anders? Bij de kinderen van kinderdagver blijf De Watergeuzen aan de Willem Barentszstraat wordt het drie oktobergevoel letterlijk met de paplepel ingegoten. Hoewel het kin derdagverblijf nog niet zo heel lang bestaat, is het bij de Watergeu zen nu al een niet meer weg te denken traditie: op de laatste 'school dag' voor Leidens Ontzet maken de kinderen papieren drie oktober- mutsen en eten ze gezamenlijk de peen- en uienhap die onlosmake lijk met 3 oktober verbonden is. Foto: Hielco Kuipers Voor meer informatie: 0800-1598 ofwww.woonmall-alexandrium.nl Elke ochtend de krant in de bus voor dezelfde prijs. Het Leidsch Dagblad verhoogt dit jaar alleen de prijs van het zaterdagabonnement. Bedrijfswagens vanaf 8.649 excl. B.T.W. Leverbaar is benzine- en dieseluitvoering. Huisman Autobedrijf B.V. Willem de Zwijgerlaan 417 2315 AW Leiden Tel: 071-5232300 internet: www.huisman-lelden.nl ""S mjmm Wl -t rereld, mijn krant. 3 ;ch Or Dagblad door Wilfred Simons leiden - De kleine criminaliteit in Leiden kan aanzienlijk dalen door heroïne te verstrekken aan de zogeheten veelplegers. Lei den telt tussen de vijftig en zes tig van deze draaideurcrimine len, die dagelijks diefstallen en inbraken plegen om aan geld voor hun verslaving te komen. Fractievoorzitter Conny Broey- er van de PvdA omarmt het voorstel van Tweede Kamerlid en partijgenoot Peter van Heemst. Van Heemst bracht gisteren een werkbezoek aan de Leidse politie. Hij is geïnteresseerd in de manier waarop politie en andere overheden in 'middel grote steden' de criminaliteit bestrijden. De aandacht van de rijksoverheid is de laatste jaren sterk uitgegaan naar de proble men in de vier grote steden. Dat was volgens Van Heemst wel terecht, maar daardoor dreigt de aanpak van criminali teit in de kleinere steden onder te sneeuwen. Hij vindt dat die nu aan de beurt zijn, maar hij moet daarvoor weten met wel ke problemen die gemeenten worstelen. Leiden beschouwt hij als voorbeeldgemeente. Teamchef Jan van Duin van de politie in het Leidse centrum praatte Van Heemst gistermid dag bij. De overlast van veel plegers geeft de politie in de binnenstad het meeste werk, zo bleek. De meeste veelplegers zijn verslaafd aan heroïne en niet zelden ook dakloos. Dage-S lijks plegen zij één tot drie dief stallen om aan geld voor drugs te komen, een totaal van meer dan duizend misdrijven per week. Van Heemst bracht daar na een bezoek aan NS-station Leiden Centraal om de overlast met eigen ogen te aanschou wen. Hoewel hij als Rotterdam mer vertrouwd zegt te zijn met daklozen, was hij toch geschokt door wal hij zag. „Pure ellen de", merkte hij op in het 'Huis van de Raad' aan de Breestraat 70. In de grote steden wordt al lan ger geëxperimenteerd met ge controleerde heroïneverschaf- fing aan veelplegers. Zulke pro jecten verlopen via de huisart sen. Volgens het PvdA-kamer- lid 'lost het veel op'. De crimi nelen krijgen 'wat rust in hun bestaan'. „Ze kunnen weer na denken over andere dingen dan alleen drugs. Er ontstaat ruimte voor therapie, ze heb ben weer aandacht voor hun li chamelijke verzorging, ze kun nen zich op hun toekomst ori ënteren." Ook is gecontroleerde uitgifte van heroïne een manier om dealers de wind uit de zeilen te nemen. „Het heeft in Leiden weinig zin om dealers op te pakken", leerde Van Heemst van de Leidse teamchef. „Als ze van de straat zijn, komen er uit Den Haag zo weer nieuwe. We kunnen ze beter brodeloos ma ken." Het rijk wil dealers liever aanpakken met gegevens van de Belastingdienst. Die voelt daar volgens .Van Heemst wei nig voor. „De dienst zegt dat de gegevens niet voor opsporing zijn verzameld en daar zit iets in. Gecontroleerde heroïnever- schaffing treft de dealers net zo goed, maar houdt de Belasting dienst buiten schot." zondag kraakte Éroep Leiden twee n het Stationsplein De kraakgroep heeft lannen met de lege r komen onder meer etcafé, een werk- |een atelier. Krakers identen Marijn (22, 'de foto) en David ri erbij. 'irkeerterrein achter I) het Stationsplein e ochtend een lage dame, bewoonster t aan het plein, haar fiets en werpt aar binnen bij haar nderburen. David ir een goedemor- ame kijkt misprij- raagt dan: „Wat - e hier eigenlijk? lie wel dat hierbo- laai gewone mensen De kraker knikt, tv, ik kan u garande- geen last van ons gaan hier een in- -§ beginnen, uitdeel- n koken." „Uitdeel- n? Het is hier geen legenheid, hoor", le dame. Waarop ze !„Er komen hier al- e duistere figuren." p haar fiets en rijdt figuren? fyVij kunnen ons best Sn dat sommige trns een beetje eng yat wij doen, staat (van de meeste if. Maar we zijn nderground dan Jacht wordt, we zijn open en betrokken in de buurt ge- c5 wij hier straks een .jafé openen en cur- STELLINGL ll en rouwen zijn een ij-aangelegenheid iherdenkingen en tochten horen 'ar niet bij. peef uw mening leidschdagblad.nl (advertentie) 'S&m, sussen gaan geven, zijn de buurtbewoners van harte welkom." Daar leek die dame van net niet zo in geïnteresseerd David: „In het begin, vlak na eeri kraakactie, reageren veel buren met 'wat gebeurt hier nu weer?' Maar een paar da gen later krijgen we vaak te horen hoe fijn het is dat er eindelijk iets gebeurt. De mensen moeten ook weten dat wij niet kraken om lekker gratis te kunnen wonen, wij kraken omdat we het absurd vinden dat prachtige, grote ruimtes zo lang leeg staan." Marijn: „Het is niet: kraken om het kraken. Kraken is een overtuiging. Vrijplaatsen bie den mensen de ruimte om zich te ontwikkelen, ze zijn een plek waar je jezelf kunt zijn. Wij vinden het belang rijk om duidelijk te maken waar wij voor staan. Daarom hebben we ook de Kraak groep Leiden opgericht, sa men sta je sterker." Was dat nodig? David: „Een jaar geleden lag het kraken in Leiden behoor lijk op zijn gat. We hadden toen net het Slachthuis ge kraakt. Dat liep helemaal mis doordat we niet goed georga niseerd waren, de politie heeft bij die actie iedereen opgepakt. Meteen daarna ontstond het idee voor een kraakgroep, iets wat je in veel andere steden al hebt. Het voordeel van een groep is dat je veel duidelijker kunt af spreken wat je gaat doen en waarom je dat gaat doen. Je laat je minder makkelijk overrrompelen, je weet wat je rechten en je plichten zijn. Martijn: „We kunnen als groep coherenter naar buiten treden." Jullie sturen zelfs persberich ten naar de krant. Is het kra ken aan het professionalise ren? David: „We doen dat meer uit eigenbelang, professiona liseren is een groot woord. Bij een kraakactie bellen we altijd zelf direct de politie, lichten we buurtbewoners en de krant in. Zo voorkom je dat mensen zelf de politie gaan bellen met allerlei fan tastische verhalen." Marijn: „Het is eigenlijk een ongeschreven regel, een vorm van goed fatsoen, om de politie in te lichten over een kraakactie. Je vraagt ze of ze leegstand willen komen constateren, dan kun je daar later geen gedonder mee krij gen. Iets anders is de bed- stoel-tafelregel. Als je na een kraakactie zo snel mogelijk een bed, een stoel en een ta fel neerzet, dan weet de poli tie dat je de intentie hebt er een tijdje te wonen. Dat is vooral symbolisch." Dus jullie zijn goede maa tjes met de politie? David: „Dat wisselt nogal. De laatste tijd gaat het wel goed. Een tijdje geleden waren ze totaal niet relaxt. Gisteren nog zijn we door de politie rechter veroordeeld tot een taakstraf vanwege een kraak in Valkenburg, vlak voor de zomer. Werden we ervan be schuldigd allerlei zaken ge sloopt te hebben. Terwijl wij een pand juist altijd goed willen onderhouden en waar nodig opknappen." Ik begrijp dat het hier aan het Stationsplein een paleisje wordt Marijn: „We hebben een ont werpwedstrijd uitgeschreven voor de werkruimtes. Zoals gezegd: er komt een internet café, waar mensen gratis kunnen internetten en waar softwarecursussen gegeven gaan worden, een deel van de ruimte wordt atelier en food not bombs, dat verder los van ons staat, gebruikt de keuken voor het bereiden van hun gratis uitdeelmaal tijden. Ook willen we hier re gelmatig films gaan verto nen. Mij lijkt het leuk als er verschillende projecten van de grond komen. Het wordt echt mooi." Het kraken in Leiden zit, met de komst van de Kraakgroep Leiden en grootse plannen, kortom in de lift? David: „De kraakgroep Lei den is aan het groeien. Er is nu een kern van acht tot tien man, het kraken zelf gebeurt met nog meer mensen. We hebben nog geen plannen om andere panden in de stad te kraken. Voorlopig is ons plan om hier zo lang moge lijk te blijven zitten." tekst: Nienke Ledegang foto: Henk Bouwman den haag/leiden - Een 28-jarige Leidenaar die ervan wordt ver dacht een fietser op de Hooi gracht in Leiden te hebben be roofd, ontstak gisteren bij de Haagse rechtbank in woede omdat hij - volgens zijn zeggen onschuldig - achter de tralies moet blijven zitten. En dat ter wijl een bekennende minderja rige medeverdachte 'al lang weer op straat loopt'. De rechtbank schors.te de voor lopige hechtenis van de min derjarige verdachte namenlijk onlangs in afwachting van diens proces. Maar die eer viel de 28-jarige Leidenaar gisteren niet te beurt. Want hoewel ook zijn strafzaak gisteren nog niet kon worden afgedaan - het on derzoek loopt nog omdat de politie kort geleden een derde verdachte heeft opgepakt - vond de rechtbank dat er in zijn geval 'ernstige' bezwaren kleef den aan een voorlopige vrijla ting. Het voorlopige vrijlatings- 17.00 tot i/an uur w verzoek van zijn advocaat werd daarom afgewezen door de rechtbank. Het was overigens de raadsman van de verdachte zelf die om aanhouding van de strafzaak tegen zijn cliënt had verzocht. Hij wilde weieens weten wat er uit het politieverhoor rolt van de derde verdachte die onlangs is opgepakt. Hij hoopt erop dat daar iets bij zal zitten dat zijn cliënt vrij zal pleiten. Volgens het openbaar ministe rie reed de verdachte op 27 juni samen met een andere dader een fietser klem op de Hooi gracht. De twee zouden het slachtoffer hebben beetgepakt en flink aan zijn rugzak hebben gerukt. Uiteindelijk lukte het de rovers niet om de rugzak af te pakken. De 28-jarige Leidenaar ontkende dat hij iets met de straatroof te maken had gehad. Inmiddels pakte de politie de derde verdachte - een 20-jarige man - op in verband met heel andere zaak: een overval in Val kenburg. Maar uit onderzoek bleek dat deze man iets met de mislukte straatroof aan de Hooigracht in Leiden te maken zou kunnen hebben. (advertenties) Deuren van Lieftink komt u overal tegen. Terecht, betere deuren zijn nauwelijks te vinden. Vervaardigd uit de wereldbekende Schüco profielen in duurzaam aluminium of kunststof. Dus: topkwaliteit met KOMO-keur. Kom binnen en overtuig uzelf. De deur van onze showroom staat open voor u. v

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13