Forse groei van geweld binnenshuis BINNENLAND 1 'Overal lag bagage en iedereen was gewond' 3'Als Oussama vertelt, houden hij mij de tranen niet op Bedrijven mogen tolwegen aanleggen Eigenwijze man die gelijk kreeg Totale criminaliteit neemt af Dubbele pet Jansma bij Nederlands elftal Presentator Jeroen Pauw tv-persoonlijkheid 2004 Vals alarm dwingt Brits toestel tot noodlanding Koninklijke ontvangst iiw komt in selaar terecht in - Een 65-jarige vrouw rsden is gistermiddag ;ewond geraakt bij een k met een maïshakse- at gebeurde op een maïs- Heusden. De brand- ermoedt dat de vrouw de messen van wer- machine wilde halen, en in de hakselaar terecht Volgens een poli- rdvoerder is de vrouw opgelopen zonder chauffeur van de hakse- ar had opgemerkt. ies Actiedag: ig de trein in iAG - Wie morgen naar rdam reist voor de mani- op het Museumplein, t beste vroeg de trein ne- Nederlandse Spoor- verwachten 60.000 extra Om deze mensen te worden de treinen gemaakt. Ook zet de NS in. De manifesta- het Museumplein begint .00 uur. De vakbonden 100.000 demon- |>etici in kaart prikacties - De Diabetesvereni- derland heeft de afgelo- ree weken honderden opgespoord die waar- diabetes hebben, dat nog niet wisten. Dit tijdens de 'prikacties' de vereniging op diver- in het land mensen de prikacties bleek dat 6 van de geteste mogelijk diabetes had ir het te weten. De Diabe- eniging wil met de acties bijdragen dat de naar ing 350.000 mensen in :land worden opgespoord ig niet weten dat zij dia hebben. Het duurt ge- :ld vier tot acht jaar voor- ziekte wordt ontdekt, diabetes wordt be- hoe groter de kans op ge complicaties als hart- i Mulder krijgt vre-radioprijs m - Presentator Tom Mul- left gisteren de oeuvre gewonnen van de jaar- radioprijzen, de Marconi Is. Dat gebeurde tijdens nroepcongres in 't Spant isum. Erik de Zwart, di- ir van Radio 10 Gold, nam js voor zijn werknemer in ngst. Mulder is namelijk elijk getroffen door een ibloeding. De jury van de ni Awards gaf Mulder de regens zijn 'vrolijk-ironi- tijl'. In de overige catego- ran de Marconi Awards ladio 538 het goudhaan- station, dat Sky Radio eerste plaats stootte als ïluisterde radiozender, e prijs van beste radio- in 2004. gverzekeraar: ide verdubbeld g - Zorgverzekeraar CZ )ver de eerste helft van dit 10.000 euro aan fraude poord onder verzekerden gaanbieders. De ziekte- ïverzekeraar verwacht et hele jaar 400.000 euro aude op te sporen. CZ vorig jaar een bedrag 17.000 euro boven water. Ift van de fraude vindt bij verzekerden, de ande- ft bij zorgaanbieders. Vol- ]Z zijn het vooral fysio- leuten die sjoemelen met aties. De zorgverzekeraar Dleert declaraties streng. te vraag naar enschappers lag - De landen van de ese Unie hebben de ko- e zes jaar 700.000 weten- pelijke onderzoekers ex- dig. Op die manier kan de achterstand op de gde Staten omzetten in lorsprong. Dit bleek tij- e EU-conferentie Brain- lie gisteren in Den Haag sloten. Nederland zal we- lappelijk talent binnen de ;n moeten houden en ilandse onderzoekers 'n lokken. Om de toegang etenschappers te vereen- gen, gelden er met ingang oktober nieuwe regels ogeheten kenniswerkers, bben geen speciale ver- ng meer nodig om in Ne- id aan de slag te gaan. e tocht voor nuel Fetter 'arden - Volgende week in Leeuwarden een stille gehouden ter nagedach- ran Manuel Fetter, de 32- Leeuwarder die vorige bij een ruzie werd dood- ;en. Zijn nabestaanden :n hiertoe het initiatief ge- ,Het mag niet zo zijn anuel voor niets is gestor- motiveert zijn broer Ha- et initiatief. vrijdag 1 oktober 2004 Marokkaans gezin begrijpt niets van arrestatie om terrorisme utrecht/gpd - Ook z'n schoonvader, woonachtig in een bergdorpje in de buurt van Agadir, Marokko, weet het in middels. Ze hadden nog zo geprobeerd het stil te houden. Want hoe leg je een oude man uit dat je duizenden kilome ters verderop wordt opgepakt op verden king van terroristische activiteiten? Afgelopen zondag werd een Marokkaans gezin in Utrecht met veel machtsvertoon gearresteerd. Hun huis werd op de kop gezet. De politie was op zoek naar explo sieven. Twee dagen laten werd het gezin weer vrijgelaten. Het bleek een vergis sing. Vader Elyzaid - zwarte pantalon, paars overhemd, grijs colbert - schudt zijn hoofd. „Hoe m'n schoonvader het weet, is een raadsel. De dichtstbijzijnde tele foon is zestig kilometer verderop." Niet dat hij zich schaamt. „Maar ik had niet op deze manier beroemd willen worden." Dan, tikkend op zijn hoofd: Hoe hebben ze mij ooit van zoiets kun nen verdenken? Hadden ze naar mijn achtergrond gekeken, dan hadden ze toch kunnen weten dat ik een goed mens ben?" Het doet hem goed dat de buurt waar hij twintig jaar woont, waar hij - zoals hijzelf zegt - 'als kind groot werd', alléén maar aardige dingen over hem heeft gezegd. Ook die twee lange dagen dat hij nog ver dacht werd van terroristische activiteiten. „Toen ik vrijgelaten werd, zei een kennis tegen mij: dit is je kans op een ander huis. Maar ik ga voor geen goud weg. Dit is een koud huis in de winter, dat wel, maar het is zo'n warme buurt." Met de vlakke hand tikkend op de salon tafel: „Dat was m'n geluksmoment. Dat al die goeie mensen voor de deur ston den toen ik weer vrij was. Toch voelt het raar in dat huis, waar al zijn zoons zijn geboren. „Ja, alsof het verkracht is", zegt de 19-jarige Khalid, zondag door een politiemacht gearresteerd, nu weer vrij man. Hij zit met een schrijfblok voor z'n neus. Vraagt of hij iets mag voorlezen wat per se in de krant moet. Begint met een: „Familie, buren en kennissen, ze le ven met ons mee: hoe ga ik hun bedan ken?" De celnummers - 25,11 en 30 - zullen ze nooit vergeten. Naast elkaar zaten ze, vader, moeder, zoon. Maar dat wisten ze toen niet. Elyzaid, met geloken ogen, in een poging vooruit te blikken: „De toe komst is moeilijk. Eerst moeten we die barrière over. Die film blijft maar draai en in mijn hoofd: waaróm, waaróm, waaróm?" Zijn jongste zoon Oussama, acht jaar oud, daar maakt Elyzaid zich nog de meeste zorgen over. „Khalid redt zich wel, die kan z'n eigen verantwoordelijk heid nemen. Maar als Oussama vertelt wat hij heeft meegemaakt, dan houden bij mij de tranen niet op." Khalid zelf hoopt nog steeds op een vas te baan op Schiphol, waar hij eerder al werkte. Zijn contract werd toen niet ver lengd nadat hij de benodigde certifica ten niet haalde. „Ik ga het zeker weer proberen, maar denk je dat ze een on schuldige terrorist aannemen?" den haag/gpd - Huiselijk ge weld neemt fors toe. In vier jaar is het aantal zaken met bijna dertig procent gegroeid. Dat staat in de zogeheten Landelijke Criminaliteitskaart (LCK). De onderzoekers vermoeden echter dat er in werkelijkheid nog veel vaker sprake is van ge weld in de privé-sfeer. Ze base ren dat op de enorme groei van het aantal ernstige bedreigin gen (88%), waarvan het grootste deel volgens hen ook met hui selijk geweld te maken moet hebben. Bij geweld in de privé- sfeer rekent het LCK niet alleen geweld tussen partners en kin dermishandeling, maar ook ge weld tijdens familiefeesten zo als bruiloften. Het rapport concludeert dat de totale criminaliteit voor het eerst sinds jaren afneemt. Daar bij is er rekening mee gehou den, dat 'kleinere' diefstallen lang niet altijd meer worden aangegeven. Er worden minder diefstallen gepleegd en daarbij wordt minder vaak geweld ge bruikt. Daarentegen is het ge- Gewonde treinpassagiers zitten op het spoor naast de verongelukte trein. Foto: ANP/Robert van de Berge roosendaal/gpd - „Even leek het of het licht uitging. Zwart werd het voor m'n ogen en een angstvallige stilte volgde." De trein was net weg uit Roosendaal, richting Bergen op Zoom. Mensen zaten een boek te lezen of lagen in te domme len. „Ineens trok de machinist hard aan de rem", vertelde een oudere dame uit Renesse. Ze zat in de tweede wagon. „Plotseling gebeurde het, een zware bonk, anders kan ik het niet omschrij ven." Ze schoot met haar hoofd tegen de stoel voor haar. „De klap was enorm. Maar in de trein bleef het stil, angstvallig gewoon." Jolien Jonkman (23) uit Terneuzen kon het bijna niet geloven wat er allemaal ge beurde. „Maar ik heb het overleefd. Eer ste hoorde ik een knal, daarna kwam het plafond naar beneden. Gelukkig ben ik er redelijk ongeschonden uitgekomen. Er viel een lamp op mijn hoofd en mijn scheenbeen ziet rood, maar het meisje tegenover me kreeg een tafel in haar maag. Overal waren bloedspetters." Het was volgens Jolien opmerkelijk hoe rustig iedereen in de wagon bleef. „De bagage lag overal verspreid en iedereen was gewond, zo leek het. We hadden het geluk dat er twee dokters in de trein wa- Hilversum /gpd - Kees Jansma, perschef van het Nederlands elftal, is ook verantwoordelijk voor de tv-uitzendingen rondom het Nederlands elftal op SBS 6 en Nickelodeon. Die dubbelfunctie is ont staan omdat Jansma naast perschef ook directeur en mede-eigenaar is van het bedrijf WK Produc ties. Gisteren werd bekend dat WK Producties in opdracht van de investeringsmaatschappij Talpa van John de Mol de televisieregistratie gaat ver zorgen van de uitwedstrijden in de kwalificatie reeks voor het WK in Duitsland. Het Nederlands elftal speelt volgende week zaterdag uit tegen Ma cedonië. De Mol zendt de beelden uit via kinderzender Nickelodeon. WK Producties verzorgt ook al enige tijd voor SBS 6 de wedstrijdbeelden van de thuis wedstrijden van Oranje. Sinds het aantreden van weid binnenshuis toegenomen. Vorig jaar kwamen van iedere 10.000 inwoners 142 mensen in aanraking met de politie. Onder allochtonen ligt dat aantal veel hoger en dat zijn vooral Antilli- anen. Daarna komen mensen uit het voormalige Oostblok en uit Afrika. Deze drie groepen zorgen voor veel meer crimina liteit dan Marokkanen en Tur ken. Het LCK constateert verder dat meisjes crimineler worden. Van de jongeren tussen 12 en 21 jaar die crimineel zijn, is inmid dels ruim één op de tien een meisje (12,6%). Tien jaar gele den was dat amper meer dan één procent en in 2000 onge veer negen procent. Bij vrou wen boven de 21 jaar is dat met 15 procent al jaren constant. Nederland telde in 2003 bijna dertienduizend veelplegers, van wie er zesduizend extra actief zijn. Deze groep, waarvan zestig procent verslaafd is, doet in het leven weinig anders dan inbre ken in huizen en auto's, zaken- rollen, vernielingen aanrichten en winkeldiefstallen plegen. den haag/gpd - Als het be drijfsleven iets wil doen aan de files, dan mogen ze wat minis ter Peijs (verkeer) betreft zelf tolwegen aanleggen. De route Rotterdam-Antwerpen doet ze daarbij in de aanbieding, even als de Tweede Coentunnel bij Amsterdam. „Als ze willen, maakt het kabinet het voor de vervoerders mogelijk," zei ze bij de presentatie van haar no ta Mobiliteit, een overzicht van alle plannen van haar ministe rie tot 2020. Tolwegen ziet Peijs als een van de mogelijk heden om de files te bestrijden In totaal trekt de landelijke overheid tussen 2010 en 2020 zo'n 80 miljard euro uit voor uitbreiding en onderhoud van het wegennet, het spoor en de vaarwegen. In 2020 mag een automobilist in de spits op snelwegen maxi maal 45 minuten doen over een stuk van 50 kilometer. Op ste delijke ringwegen is dat 12 mi nuten voor 10 kilometer. Om de files aan te pakken is be halve nieuwe wegen ook een vorm van rekeningrijden "on ontkoombaar". „Mensen moe ten bewuster omgaan met hun auto," aldus Peijs. Aan wat voor vorm van rekeningrijden ze denkt, wil ze niet zeggen. „Dat kan van alles zijn: tolpoortjes, kilometerheffing of hogere par keertarieven." ren. Nadat de trein tot stilstand was ge komen, kwamen er al snel ambulances en zelfs helikopters. Het was allemaal heel onwerkelijk." Een andere treinreiziger, Bas Dingenouts (20) eveneens uit Terneuzen: „Na de schok regende het tassen uit de bagage rekken. Ik heb niets opgelopen, maar heb wel veel bebloede mensen gezien. Het was een chaos." bondscoach Marco van Basten is Jansma ook perschef bij het Nederlands elftal. Jansma scheidt beide functies niet. Als directeur van WK Producties geeft hij actief leiding aan de ploeg mensen die voor Talpa de wedstrijd rond Oranje verslaat. Zo verzorgt Eddy Poelmann sa men met Richard Witschge het commentaar bij de wedstrijd. Bij Talpa hebben ze geen problemen met de dubbelrol van Jansma. „Hij is erg enthousiast dat hij ook voor ons de wedstrijden in beeld mag brengen en gaat er iets moois van maken", zegt een woordvoerder. „En wat Oranje betreft, ieder een is partijdig als het om het Nederlands elftal gaat." Ook SBS 6 maakt er geen punt van. Zelf is Jansma niet bereikbaar voor een toelichting op zijn dubbelrol. eind. Deze zendgemachtigden konden twee beelden meene men naar huis. Net5 won met Expeditie Robinson (Amuse ment) en Eva Duyvestein (Beste actrice, Meiden van De Wit). De IKON won met De kinderen van Arna (Documentaire) en Meisjes (Jeugd). De NPS viel in de prij zen met een aflevering van het geschiedenisprogramma Andere Tijden (Informatie) en met De meester en zijn leerling (Kunst- cultuur). De winst in de overige catego rieën gingen naar BNN (Bitches- comedy), AVRO (Cloaca/dra ma), RTL4 (Vrienden van Amstel Live/muziek), RTL5 (RTLZ- /nieuws en evenementen), NOS (Studio Sportzomer: Tour de France/sport), TMF (UPC Digi tal Award) en Johnny de Mol (Drijfzand/beste acteur). hilversum/anp - Presentator Je roen Pauw is door vakbroeders uitgeroepen tot tv-persoonlijk heid van 2004. Dat bleek gister avond tijdens het negende Gala van het Gouden Beeld in Hil versum. De presentator van on der meer NOVA kreeg het beeld uit handen van Paul Groot, de winnaar van vorig jaar. De Gouden Beelden zijn gemo delleerd naar de Amerikaanse Emmy Awards. Een vakjury van 150 programmamakers maakt jaarlijks een keuze uit de beste Nederlandse televisieprogram ma's en -personen. Zij doen dat in diverse categorieën. Eerder al werd bekend dat regisseur Bob Rooyens de Carrière Award krijgt. Net5, de NPS en de IKON trok ken in de diverse categorieën de meeste keren aan het langste Vliegtuig op Schiphol doorzocht IN MEMORIAN den haag - De Nederlandse me daillewinnaars op de Paralym pics in Athene zijn gisteren op paleis Noordeinde in Den Haag ontvangen door koningin Bea trix en kroonprins Willem- Alexander. Drie gouden medail lewinnaars, de atleet Kenny Wheelen en het tafeltennisduo Gerben Last en Tonnie Heijnen werden eerder op de dag door staatssecretaris Ross (sport) ge ridderd voor hun prestaties. Zij werden benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De andere gouden win naars, de rolstoeltennissers Es ther Vergeer, Maaike Smit en Robin Ammerlaan hadden hun lintje al voor prestaties op de vo rige Olympische Spelen gekre gen. In het medailleklassement eindigde Nederland op de 27e plaats, met vijf keer goud, elf keer zilver en twaalf keer brons. Foto: ANP/David van Dam schiphol - De passagiers van een toestel van British Airways dat gistermiddag een noodstop maakte op Schiphol, zijn giste ren veilig in Londen aangeko men. De piloot van de Airbus besloot tot de landing in Am sterdam nadat er vanuit Duits land bij British Airways een bommelding was binnengeko men. Het toestel werd boven Neder land begeleid door twee straal jagers van de luchtmacht. Na controle bleek het vals alarm. Het vliegtuig vloog gisteravond zonder passagiers naar Lon den, de reizigers namen een andere vlucht. De Koninklijke Marechaussee zet vandaag sa men met de luchtvaartpolitie het onderzoek naar de her komst van bommeldjng voort. De Duitse televisiezenders ARD en ProSieben meldden dat zij gisterochtend telefoon tjes kregen waarin werd gezegd dat er een bom aan boord was van vlucht BA 983 van Berlijn naar Londen. De gezagvoerder van het toestel besloot na de waarschuwing tot een zoge noemde voorzorgslanding in Amsterdam.Volgens het minis terie van justitie was er geen sprake van terreuralarm. Des ondanks zat in Zwanenburg, waar het vliegtuig laag over kwam vliegen en onder bege leiding van de F-16's uit Leeu warden landde, de schrik er goed in. Voorzitter F. van Broekhoven van de dorpsraad zei 'heel boos' te zijn over de keuze om het vliegtuig over 'drukke dorpen' heen te laten vliegen." Eerder deze week maakte een toestel van het Griekse Olym pic Airways een noodlanding in Ierland wegens een bom melding. De gisteravond overleden jour nalist Willem Oltmans (79) was een markant man. Hij kreeg na tionale bekendheid door zijn ge vecht met de Nederlandse over heid, die hij er van beschuldigde zijn carrière in 1956 gedwars boomd te hebben. Velen versle ten hem voor gek en verwezen het verhaal naar het rijk der fa belen. Maar Oltmans streed door en kreeg in 2000 gelijk. Hij schikte de zaak met de overheid, kreeg excuses én acht miljoen gulden netto op zijn bankreke ning bijgeschreven. Het stelde hem in staat de laatste jaren in rijkdom door te brengen. De kiem voor het conflict dat zijn leven zou bepalen werd ge legd toen Oltmans in 1956, als medewerker van dagblad De Te legraaf in Rome, als enige Ne derlander de Indonesische pre sident Soekarno interviewde tij dens diens bezoek aan de Itali aanse hoofdstad. Daarmee ne geerde hij de opdracht van zijn werkgever en het verzoek van ambassadeur dr. H.N. Boon om dit niet te doen. De journalist Willem Oltmans 1925-2004 haalde zich de eeuwige vijand schap op de hals van minister Luns van buitenlandse zaken, die er - met behulp van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst - vanaf dat moment alles aan deed om de reputatie van Olt mans te vernietigen. In 1958 verkaste hij naar Ameri ka. Luns liet in die tijd een schrijven uitgaan naar alle Ne derlandse ambassades, waarin er op werd gewezen dat Olt mans geen enkele medewer king mocht worden verleend bij zijn journalistieke werk. Deze instructie is in de praktijk veer tig jaar van kracht geweest, z% heeft de rechtbank in 2000 ge oordeeld, en het decreet heeft Oltmans zodanig bemoeilijkt in zijn werk dat hij grote financiële schade heeft ondervonden. Oltmans was jarenlang een graag gezien gast op radio en televisie vanwege zijn uitge sproken mening, zijn complot theorieën, maar ook vanwege zijn mooie taalgebruik en hoge stem. Over één ding sprak hij niet graag, zijn (homo)seksuali- teit, vertelde hij onlangs nog te gen de Gaykrant. „Wat moet ik daarover zeggen? Ik vind dat zo'n onzin. Kijk, je moet het re gelmatig gewoon dóen. Je moet het wel een beetje bijhouden, anders verkroepoekt het. Maar we kunnen het beter hebben over Irak." Dolf Rogmans

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3