SERVICE SPEURDERS @0 Scholfilets met tomaten 'a la crème Veel bewolking Cryptogram Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC 160 vrijdag 1 OKTOBER 2004 CD VAN DE DAG Genre: nu soul/ r&b Joss Stone Mind Body Soul S-Curve/EMI 7243 8 66203 2 3 Als Amerikanen een binnenpretje hebben, schatert de hele zaal mee. Hier is d'r zo eentje: Met haar 17 jaar wordt soulsensatie Joss Stone niet eens toegelaten tot de zalen en clubpodia waar haar muziek voor een broeierige sfeer zorgt! Haha! Nou, ja. Zulk leed vermaak doet niet af aan het feit dat de blonde Britse over de beste soulstem van de laatste jaren beschikt. Bovendien leert de be schermelinge van Betty Wright er elke dag bij. Bevatte haar 'voor- debuut' The Soul Sessions (november 2003) nog slechts covers zo als het voortreffelijk White Stripes-stuk I Fell In Love With A Boy, hier heeft Jocelyn meegeschreven aan 12 van de 14 tracks, naast veteranen als Lamont Dozier, Connor Reeves en Beth Gibbons (Portishead). Op wat zwakke songs na, bevat dit echte debuut schitterende staaltjes van vakmanschap en jeugdige overgave. Luister naar de urgentie en de clavinet in You Had Me, de tiener- zorgen van Young At Heart, de reggae in Less Is More, de gospel van Security en de mooi opgebouwde spanning in Killing Time. Pas maar op, USA; volgend jaar is ze achttien. BOEK VAN DE DAG Genre: roman Jan Brokken Mijn kleine waanzin Uitg. Atlas Prijs: 19,90 Schrijver Jan Brokken groeide op in het plaatsje Rhoon onder de rook van Rotterdam. Hij merkt hoe de import vanuit Rotterdam stilaan het leven in het dorp gaat dicteren en de pittoreske lande lijkheid verdrijft. Niet voor niets gaf Brokken aan zijn nieuwe, sterk autobiografische roman Mijn kleine waanzin een motto van Mér- quez mee: 'Ieder mens herinnert zich een dorp. Ook al is hij alles vergeten, het dorp zal hij zich blijven herinneren.' Brokken, voor malig journalist, is als romanschrijver vooral bekend van De pro vincie (ook succesvol verfilmd), van De zee van vroeger en De blin de passagiers. In zijn werk is zijn verleden als reisschrijver altijd herkenbaar: Brokken is een onderkoeld, maar meesterlijk observa tor. Het weekblad Vrij Nederland: 'Het is de combinatie van zuide lijke emotie en noordelijke beheersing die hem tot een zeldzaam groot auteur maakt.' KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2 personen Overigerechtje met vis dat ook door de man of vrouw met uit zonderlijk weinig ervaring in de keuken, tot volle tevredenheid kan worden opgediend. Het is een variant op een recept van een gerecht uit het begin van de vorige eeuw. Tomaten en bosuitjes kwamen er niet aan te pas. Wel de visfond want de kunst van het maken van goede fonds ver stond men destijds heel goed. Ook de vissoort is niet dezelfde want de fi lets van de zeetong heb ben plaats gemaakt voor die van een mooie schol. Ingrediënten 2 grote of 4 kleinere verse scholfilets, samen ca. 350 gram; 2 - 3 rijpe to maten, ontveld; 1 gesnipperd bosuitje; 1.5 dl slagroom; 3 el. visfond, uit potje; ca. 15 gram (zachte) boter; (zee) zout; witte peper uit de molen; 2 takjes verse dille voor de garnering. met keukenpapier. Wrijf de fi lets in met een beetje (zee)zout. Halveer de tomaten en neem steelaanzetten, kernen, zaad en vocht weg. Snijd het vrucht vlees in minuscule blokjes. Be boter een passend ovenvast schaaltje. Leg de filets er naast elkaar in. Bedek de fi lets met de tomatenblok- jes. Strooi het bosuitje er over. Roer in een kom slag room en visfond door elkaar. Voeg er een mespuntjes zout en pe per aan toe. Schenk het mengsel over de toma ten en de scholfilets. Plaats het schaaltje in het midden van de tot 180 graden voorver warmde oven. Na 10 - 12 minuten is de vis gaar en kan het gerecht wor den opgediend. Presentatie Verdeel het gerecht aan tafel over voorverwarmde borden. Leg er takjes dille als garnering bij. Geef er gesmoorde kom kommer of bleekselderij en aardappelpuree bij. Bereiding Was de filets'en maak ze droog Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: in beide richtin gen wordt gecontroleerd op de A12 tussen Ede en knooppunt Wa terberg en de Al tussen knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A7 bij Marum, A58 bij Gilze en Rijen. Morgen: A28 bij Beilen, A12 bij Waddinxveen. Zondag: A20 bij Nieuwerker a/d IJssel, A4 bij Bergen op Zoom. HET WEER door Jan Visser Tussen 1 en 11 september werd het in De Bilt op vijf dagen zomers warm. Dankzij deze zomerse fase en een in tegenstelling tot vorig jaar 'chronisch gebrek' aan koude nachten, is september een warme maand geworden. De gemiddelde temperatuur in De Bilt komt uit op 15,2 graad. Het langjarig gemiddelde be draagt 14,2. De gemiddelde maximumtemperatuur bedroeg 20,0 tegen normaal 18,7 graad, de gemid delde minimumtemperatuur 10,3 tegen normaal 9,6. Vorig jaar was het overdag iets warmer maar omdat er vooral in het binnenland veel koude nachten voorkwamen, was september 2003 gemiddeld een iets te koele maand. Werd het in De Bilt tijdens de afgelopen maand maar één keer kouder dan 5,0 graad, vorig jaar koelde het zeven keer af tot bene den 5 graden. Gisternacht in Ell bij Weert 1,5, bij ons mat Valkenburg bij Leiden 5,2 graad. Een slepend frontaal systeem veroorzaakt vandaag veel bewolking en plaatselijk enige (mot) regen. Van middag klaart het van het zuidwesten uit wat op. De temperatuur loopt op naar circa 17 graden, de wind ruimt vanmiddag naar zuid tot zuidwest. De komen de nacht en zaterdagochtend trekt het koufront van een depressie tussen Schotland en IJsland over ons land. Op veel plaatsen valt dan weer enige tijd regen. Bangkok 4$ 33 Nairobi 25 Beijing "7 New Delhi 4Sf 33 Buenos Aires .25 New York 22 Jakarta 33 Santiago 27 Johannesburg 25 Sydney o> 17 Los Angeles 24 Tokio 28 Miami 31 Toronto 24 STRIPS PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 lo te Horizontaal: Br 4. Wat een vuiligheid van de fiscus! (7); 5. Betreffende kameraden die te groot zijn (9); 8. Deze mensen zulle|ta niet moe worden (3); 9. Het verleden heeft toekomst f1 10. Is hij monddood gemaakt bij de politie? (6). Verticaal: 1. De bewoners van een eiland zijn van een en hetzelfeti geslacht (7); 2. Volgens haar is het een vervoermiddel ti (9); 3. Vertrek met muziek naar het bal! (4); 6. De zo<M van Zeus zat al in de ruimtevaart (5); 7. Schenken bijf£ nen verdriet (6). s Oi bü Oplossing van donderdag: ik Horizontaal: g< 1. Keerdicht; 9. roti; 10. keer; 11. es; 12. elk; 14. fa; 15. slier; 17.Pg 19. eis; 21. era; 22. Inn; 23. sla; 25. tof; 27. moeke; 30. er; 32. lo^e 33. ol; 34. nabij; 36. oude; 38. ontkalken. VI Verticaal: p 1. Kreek; 2. Eos; 3. et; 4. riel; 5. ikke; 6. ce; 7. hef; 8. trans; 13. lij 15. stram; 16. rente; 18. iel; 20. Ino; 23. steno; 24. deo; 26. falen;)1 28. olijk; 29. kool; 31. Ran; 33. ode; 35. bt; 37. uk. "ti 4e MET KABiAJET SOMT OWS MiKS MEEf? Die AtAATR6<5CUEN -ZVfJ v/AAJ De &AAM, OA MKZ 9 CDA WP EM P66

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 26