lant wil meer pistes voor hetzelfde geld' TOERISME 2 'Na de carveski weinig nieuws meer gezien' Zeventien variaties op een ski HOC 313 m VRIJDAG 1 OKTOBER 2004 door Gerard Chel Wie denkt dat skiën niet verder gaat dan een afdaling tussen de rode of blauwe bordjes op een gewone alpine- of de wat bredere carveski, zit er helemaal naast. De Nederlandse Ski Vereniging publiceert op haar website liefst zestien alternatieve sporten. En Maison de la France voegt er nog een aan toe. Variaties waarvan sommige niet zijn weggelegd voor beginnelingen. BIG FOOTS Big Foots zijn extreem korte skietjes in de vorm van een grote voet, waarmee je geprepareerde en ongeprepareerde pistes af kan dalen. Eigenlijk niks voor echte skiërs. 'Toys for boys', wor den ze ook wel genoemd. HELISKIËN Hierbij laat je je met een helikopter naar een helling op enkele duizenden meters hoogte brengen, waarna je aan de afdaling be gint. Om milieuredenen en de extreem hoge prijs is het nog slechts in een beperkt aantal landen mogelijk (met name buiten Europa). In Amerika is het snowcatskiën steeds meer in opkomst. Dit is hetzelfde principe, maar dan laat je je met een sneeuwscooter naar boven brengen. Milieuvriendelijker en min der prijzig. Overigens kun je natuurlijk ook heliboarden. Info: www.heliskien.nl of www.ebskialp.com. MONOSKIËN Een monoski is een brede ski waarop je met beide voeten naast elkaar staat, 'n Beetje onnatuurlijk, eigenlijk. Twee skistokken worden, net als bij het gewone alpineskiën, gebruikt voor het in zetten van de bocht en voor het behouden van het evenwicht. Monoskiën is met name in Frankrijk heel populair, in andere streken is het juist helemaal over. Info: info.nl@franceguide.com. OFF-PISTESK3ËN De naam zegt het al: bij off-piste skiën verlaat je de piste om te skiën (of snowboarden) in de diepe poedersneeuw. Skitoeren or ganiseert ieder jaar tochten voor toerskiën, telemarken en off- pisteskiën. Niet overal is het overigens toegestaan, in Italië bij voorbeeld is het bij wet verboden. Info: www.skitoeren.nlofskitoeren@ski.nl. FREE RIDE Maison de la France komt met een variant op de off-piste ski: het free ride. Daarbij ski je eigenlijk niet écht buiten de piste, maar roetsj je van een ongeprepareerde, maar wel beveiligde, piste, waardoor je volgens degenen die het gedaan hebben, wel het 'off piste-gevoel' krijgt. Free ride kan bij voorbeeld in Tignes. Info www.skifrance2004.nl en www.tignes.net. PARACHUTESKI Een parachuteskiër zweeft met ski's aan door de lucht en landt op de piste, waarbij hij of zij de parachute als rem gebruikt. SKIBOB Bij skibob slee je met een skifietsje of -sleetje met skietjes eron der, waarbij je ook korte skietjes aan je voeten draagt. BOOTSKIËN Hierbij suis je in een rubberboot van de bergen. Remmen doe je met een parachute. Je kunt hieraan meedoen met maximaal acht personen, onder leiding van een gids. Info: Karnter Tourismus in Oostenrijk, tel: 0043 42292313. SKI-JÖRING Dit komt oorspronkelijk uit Scandinavië, maar wordt nu hoofd zakelijk in de Zwitserse Alpen beoefend, bijvoorbeeld in St. Mo- ritz. Bij ski-jöring ski je achter een paard. Info: info@zwitserland.nl. SKI VLIEGEN Skivliegen wordt beoefend op grotere schansen dan bij de regu liere skispringwedstrijden. Het kritisch punt van de schans ligt op 185 meter, terwijl de meeste World Cups worden gehouden op 90- en 120-meter schansen. SKWALLEN Een skvval is een compromis tussen een ski en een snowboard, waarbij je met twee voeten recht achter elkaar staat. Met een ge middelde lengte van 1.80 meter is het een ultieme carvemachine, waarbij de bochten extreem gesneden en plat genomen kunnen worden. SKIZWEVEN Skizweven is een combinatie van paragliding (ook wel parapen- ten of schërmvliegen) met skiën. Het skizweven wordt in steeds meer wintersportplaatsen georganiseerd. SNORKELSKIËN Hierbij suizen skiërs in metersdiepe poedersneeuw met een snorkel op hun hoofd naar beneden. Snorkelskiërs zie je af en toe in Amerika en Canada. SPEEDSKIËN Bij het speedskiën gaat het er uiteraard om een zo hoog mogelij ke snelheid te bereiken. Bij wedstrijden worden snelheden tussen de 120 en 240 km per uur bereikt (het wereldrecord staat op 248 km/u.). De baan gaat doorgaans steil naar beneden. In het eerste en steilste gedeelte wordt de snelheid opgebouwd, daarna wordt over 100 meter de snelheid gemeten en de laatste 300 tot 500 me ter is nodig om af te remmen. In ons land bedrijven Othmar Okx en Merijn Vunderink deze tak van sport. Info: www.speedski.nl. TELEMARKEN Telemarken is een speciale afdaal techniek, ook wel free-wheel skiing genoemd, omdat de hak tijdens de afdaling los blijft zitten. De skiër hurkt bij het naderen van de bocht waarna hij één ski naar voren schuift en de andere vervolgens bijtrekt Info: skitoeren@ski.nL TOERSKIËN Bij het toerskiën, een combinatie van alpinisme en de skisport, worden niet alleen lange toertochten gemaakt op ski's in de ber gen, je wordt ook geacht op eigen kracht naar boven te klimmen. Geen liften dus. De afdaling gaat over ongeprepareerde pistes. Toerskiën wordt georganiseerd door de Nederlandse Ski Vereni ging en de Nederlandse Klim- en Bergsportvereniging. Info: skitoeren@ski.nl enwww.skitoeren.nl. jjme van all inclusive rtbestemmingen, vengesloten skigebie- rijk dat het nog wel echter blijft doen dan Oost-Europa dat mt en reizigers die ider streekgebonden ikele trends die winter- 'alist èn marktleider or de komende jaren rd Chel ;anisatie, onderdeel tas Cook Nederland, nenteel, terwijl ko terseizoen nog op ;t komen, zeven pro- r dan vorig jaar rond (Met name de nieuwe |ng Bulgarije loopt rwachting', zegt hoofd eter Melieste. De toer- yliegt in de winter- 'met chartermaat- Fransavia elke week bg naar hoofdstad So- :n geleden begon Vrij t van de eerste met naar Alpenlanden, in- het een vast gegeven auto en trein ook het iteeds vaker wordt ge- de vier wintermaan- de reisorganisator el- en eigen charter op c en samen met ande- srators worden weke- iten uitgevoerd op bn Chambéry. „Pro- het begin waren de /an het vliegveld naar istemming, maar lat goed hebben gere- t pas echt goed gaan iet dat de trein heeft integendeel, Melieste een eigen treinchar- rankrijk op de rails ten, maar hij kan er oitant voor vinden. ;iteit van de Ski-Tha- aon niet voldoende." Bert Romani: 'Skipistes lopen achter bij trends' Frankrijk start uitgebreide wintersportcampagne Marktleider Vrij Uit voorspelt groei winter-all inclusives dat het ook voor de beginnende skiër steeds makkelijker wordt de 'schwung' onder de knie te krijgen. Romani: .Alles mag!" Daar staat tegenover dat ie mand die op de oude alpineski tot vervelens toe het parallelski- en moest oefenen (benen en ski's nagenoeg gesloten naast elkaar) nu een geheel andere stijl aan moet leren: de benen wijd, soms zo wijd mogelijk. „Sowieso adviseer ik altijd de eerste dag een paar lessen te nemen, voor iemand die voor het eerst op de eaiveski staat, is het zeker aan te bevelen." De populariteit van de carveski heeft ook een keerzijde: het wordt er op de (steeds drukker wordende) pistes niet veiliger op. „Ik vind", zegt Romani, „dat de exploitanten van de ski pistes onvoldoende op de car veski inspringen. In de eerste plaats maak je met deze ski's veel bredere bochten. De be staande pistes zijn daarvoor echter vaak te smal. Soms win je al zo'n zes meter als de sleep lift langs de piste wordt vervan gen door een stoeltjeslift." „In de tweede plaats heb je met carveski's de meeste fun op blauwe pistes. Daar zijn er te weinig van." Romani pleit er voor dat met name de rode pis tes worden aangepast. Om het plezier op de piste te verhogen vindt Romani ook dat er iets minder voorbereid mag wor den. Alle pistes worden plat geprepareerd. Laat een aantal gewoon zo liggen, lekker met losse sneeuw. Kun je heerlijk in skiën." Schoenen Wat de skischoenen betreft ('ei gen schoenen is altijd het beste en neem de tijd voor het pas sen') constateert Romani dat de smalle klemschoen ('schnal- len') in gemoderniseerde versie weer helemaal terug is. Kritiek heeft hij op het materiaal voor kinderen. „Daar doet de indu strie toch te weinig aan. Maar ook ouders schuiven schoenen te makkelijk door naar een vol gend kind." Nog een tip: draag altijd een helm. „Hier en daar wordt dat al verplicht, ik vind dat een goede ontwikkeling." Over de bindingen weinig nieuws. „Atomic test elektroni sche bindingen. Daar zit een chip in die de instellingen ont houdt, die zijn samengesteld uit lichaamsgewicht, schoenzool lengte, skivaardigheid en leef tijd. Stap je er met een andere schoen op, dan geeft het dis play aan dat het niet klopt." Het gewicht onthoudt de chip overigens niet. Romani advi seert altijd het correcte gewicht op te geven wanneer de bindin gen moeten worden afgesteld. „Te veel betekent dat de bin ding te licht staat, te weinig dat 'ie te zwaar staat." Komende trends op de piste? „Free style wordt populairder en je ziet ook steeds meer het telemarken. Hierbij staat de hak los op de ski. Het is eigenlijk de oervorm van het skiën. Fysiek wel wat zwaarder, maar door dat er nu veel steviger schoenen zijn, is deze techniek makkelijk aan te leren. Ik voorspel je: tele marken wordt erg hip!" Pieter Melieste: „Het ski-niveau van de Nederlanders stijgt. Ze willen meer pistes voor hun dure pas". Foto: GPD De reistijd van vliegveld naar hotel of appartement blijft een obstakel, beaamt Melieste, re den waarom Andorra uit het pakket is verdwenen. Pikant de tail: concurrent OAD nam het juist als nieuwe bestemming op en zegt dat er veel belangstel ling voor bestaat. Melieste: „Je praat over een transfertij d van 3,5 uur, dat vinden wij te lang." Maar bladerend door de bro chures van Vrij Uit zelf komen ook daar lange bijkomende reistijden voor: bij voorbeeld drie uur van Chambéry naar Tignes. Al jaren gaan acht van de tien klanten naar Oostenrijk en Frankrijk, de nummers 1 en 2 op de ranglijst van Vrij Uit-be- stemmingen, de overige twintig procent gaat naar Zwitserland, Duitsland, Italië, Scandinavië en Oost-Europa. Canada zit niet meer in het pakket. „Dat is weer over." Ook Slovenië ver dween. „Dat werd naar verhou ding te duur." Frankrijk, dat volgens de speci alist de voorbije jaren de service heeft laten verslonzen en tege lijkertijd de kwaliteit niet liet meegroeien met de prijs, zal nog wel even bezig zijn het ver loren terrein in te halen. Oos tenrijk doet het wat dat betreft beter, aldus Melieste, die er ook op wijst dat Oost-Europa de nodige procenten van de tradi tionele Alpenlanden kan af snoepen. Trendsetter „Tsjechië bieden wij al enige ja ren aan en zodra Polen en Slo wakije hun skigebieden beter hebben ontwikkeld, gaan we ook daar zeker naartoe." En Turkije, waar andere touropera tors goede sier mee maken? „Sluit ik ook niet uit." Omdat de Hoofddorpse reisor ganisator zichzelf het etiket 'tr endsetter' heeft opgeplakt, moet er elk jaar iets nieuws worden verzonnen. Wat be stemmingen betreft wordt dat steeds lastiger - in navolging van 'n enkele kleine touropera tor is dit jaar voor het eerst Bul garije opgenomen - vandaar dat Melieste het vooral zoekt in, wat hij noemt 'de toegevoegde waarde'. „Wij zijn als een van de eersten begonnen met complete arran gementen, zeg maar een soort all inclusive. Daar zit alles in: niet alleen veivoer en accom modatie, ook skipas, ski's, les sen, animatie enzovoorts. Ik denk dat deze markt behoorlijk zal groeien, zoals dat ook met de zomer all inclusives is ge beurd." Vrij Uit begon ook met een kin dercrèche, zodat jonge ouders niet vijf jaar hoeven te wachten voordat ze weer eens kunnen gaan skiën. En met de 'voor deelpas' krijg je ter plekke kor tingen op huur, passen en les sen. Succesvol is ook, zegt Me lieste, het 'leren skiën-arrange ment'. Onder het kopje 'actief en fun' heeft de reisorganisator samen met enkele skidorpen speciale activiteiten bedacht, zoals de Magic Mountains Snow en skisafari's. „Het leuke van deze trektochten is dat ze ook geschikt zijn voor de nog niet zo gevorderden." Melieste stelt vast dat het Ne derlandse publiek veeleisender is geworden. Hij heeft daarvoor een simpele verklaring. „Inmid dels is zo'n beetje de derde ge neratie aan het skiën, dat bete kent dat er naar verhouding veel gevorderden zijn. En die willen steeds meer. Voor hun dure skipas willen ze meer kilo meters. Dat zie je nu sterk op komen: twee of drie skigebie den die aan elkaar worden ge smeed, zoals Paradiski in Frankrijk en het Hochzillertal in Oostenrijk." Tweede gevolg van het stijgend skiniveau van Nederlanders is dat ze, volgens Vrij Uit vaker van bestemming wisselen. Ook willen de meeste dichtbij de pistes zitten ('dorpjes lager in de vallei verkopen steeds moei lijker') en reizen ze meer in groepsverband. „Dat betekent dus grotere appartementen." Vrij Uit steekt veel energie in het 'bijhouden van de markt'. Terwijl nu de boekingen op gang komen voor komende winter, zitten medewerkers al weer in de diverse skioorden om afspraken te maken voor de winter van 2006. „Dat struinen door de gebieden zelf is voor ons erg belangrijk, want als er iets nieuws op de markt komt, willen wij er als eerste bij zijn." rd Chel stad Amsterdam krijgt ook laar eigen skibeurs, in navol- liverse andere steden. En dat in ruim budget van de Franse ie Ski France International en Verkeersbureau. heet de happening die op 16 >ber naar wordt gehoopt vele duizenden wintersportliefhebbers naar de Beurs van Berlage moet trek ken. Met wat de organisatie betreft maar één doel: met z'n allen op naar de Franse skioorden. Kosten noch moeite worden gespaard om een belangrijk deel van de bijna 1,1 miljoen Nederlandse wintersport - gangers voor 'la douce France' te inte resseren. Want naast de (gratis toegan kelijke) beurs SkiFrance wordt reclame op de radio gemaakt, zullen spotjes op de tv voorbij flitsen, wordt druk op websites geadverteerd en staan in de diverse regionale dagbladen adverten ties. En er is een speciale website: www.skifrance2004.nl De bedoeling is duidelijk: marktaan deel afsnoepen van grote concurrent - en al jaren onbetwist nummer 1 - Oos tenrijk. Dit land heeft een marktaan deel van 51 procent, maar dat is da lend, zeggen de Fransen, die er op wij zen dat hun aandeel van 20 procent juist stijgend is. Een vaststelling overi gens waar niet iedere reisorganisator het mee eens is. Hoe het ook zij, SkiFrance belooft een zonnige Franse happening te worden in een herfstig Amsterdam. De Beurs van Berlage zal worden omgetoverd in een 'groot Frans skidorp met gezellige houten chalets'. Iets anders dus dan de betonnen appartementen langs de pistes, waar Frankrijk bekend om staat. Zo'n beetje alle grote touroperators die wintersportreizen naar Frankrijk aan bieden zijn van de partij. Meer dan twintig wintersportplaatsen presente ren zich, ANWB en RailEurope staan er, skischolen laten hun kunsten zien, er is een skisimulator en je kunt er je ski's laten waxen. En uiteraard is er volop gelegenheid de après ski aan den lijve te ondervinden. Meer dan twintig wintersportplaatsen in Foto's: Ski France International Kazen, wijnen en andere versnaperin gen zijn volop te krijgen. Bezoekers maken ook kans op prijzen zoals een gratis trip naar een van de skioorden. Met diverse thema's (gezin, sportief, avontuur, exclusief e.d.) hopen de Fransen het Nederlandse publiek er van te overtuigen ook 's winters mas- de Franse Alpen komen naar SkiFrance. saai naar een van de departementen af te reizen. „Voel, proef, ruik en zie ons", is de leus voor de komende win ter. SkiFrance op 16 en 17 oktober in de Beurs van Berlage te Amsterdam. Open van 10 tot 18 uur, entree gratis. Zie ook www.skifrance2004. nl inische binding van Atomic. Foto: GPD/PR door Gerard Chel ice zullen Franse skischolen zich presenteren. De ski-industrie loopt niet over van innovaties. „Na de carveski heb ik eigenlijk weinig nieuws meer gezien", zegt Bert Roma ni, hoofdredacteur van onder meer Ski Magazine. „Of het moeten de elektronische bin dingen van Atomic zijn." De carveski - breed in het mid den en wat smaller aan voor- en achterkant - heeft het hele maal gemaakt. Het is geen trend meer, het is de standaard. De gewone alpineski wordt bij na niet meer verhuurd. „Alle ski's zijn carveski's", zegt Ro mani dan ook. „Je ziet zelfs trends binnen de carveski, ze worden in het midden steeds breder. Elk jaar komt er wel een paar millimeter bij. Daardoor zakje minder diep in de sneeuw, je hebt meer draaige- mak doordat de taillering het zelfde is gebleven en je kimt er dus makkelijker mee 'off piste' skiën." Nog een voordeel van de steeds bredere wordende carveski is SNOWS- HOEING Met een gewo ne schoen kom je in de diepe sneeuw niet ver. Lang gele den was er een soort van ten nisracket die je onder je zolen bond en eigen lijk is er qua vorm niet zo veel veranderd. Wel het materi aal dat nu licht hightech ge noemd mag worden. De snowshoe is bezig aan een revival. Bij goede snows- hoes kan de schoen schanieren. Met stijgijzers onder de binding is klimmen of dalen in steil of ijzig terrein een peulenschil. Snow- shoeing (of op zijn Nederlands sneeuwschoenwandelen) is mak kelijk te leren en toch uitdagend. Info: www.snowshoe.nl of www.ebskialp.com. De snowshoe is bezig een aan revival. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23