Sober op de piste TOERISME Eenoudergezin ontstrest op een Tiroler piste ft Op wintersport met Cirkel Holland Vakanties itersport p korting ^ng heeft de Nederlandse |yreniging (NskiV) en later Sowboard Holland een ft uitgegeven voor leden 1de naam Sneeuwt(r)ips. vooral een overzicht van die leden kregen "organisaties, skibanen, I jsportspecialisten enz. De I pniging heeft voor ko- [jwinterseizoen zo veel af- ,:n voor kortingen ge- dat besloten is ze voort- een aparte website te www.sneeuwtrips.nl. Er i meer dan 250 reisaanbie- u van 25 touroperators Irschil is gemaakt tussen foó. gebieden en gespecia- le vakanties, makkelijk ■e snowboarders om een ^modatie met korting op Ookwintersportarti- n Nederland worden Doden. Nieuw is het door dV ontwikkelde concept wintersport gespreid te bo s bij nair financieel en technisch 5Cial lukt, zullen passagiers inair vanaf komend na- |>k video's aan boord kun- en. Weliswaar niet gratis - 5Ct er 7 euro voor betalen - lan krijg je wel 'de nieuw- 5Cllywood films, teken- succesvolle comedies, vi ps en muziek' te zien en VRIJDAG 1 OKTOBER 2004 fibul :hure ren als vorst i als vorsten, baronnen I'en, in particuliere kaste- 1 andhuizen in het Duits - andse grensgebied kan 1 al in een aantal histori- ïderkomen over de grens .jitje in eigen land: Doe- Vanaf volgend jaar een reeks Neder- kastelen bij. 'Bed op vier-sterren-ni- a(zeggen ze er zelf over. En in bijzonder doel: het be- Jan cultuurhistorisch panden door deze De coördinatie is in van Culture Castles 'uitse Kalkar. ,,Wie in onze particuliere kaste- idhuizen overnacht, lich als een persoonlijke de heer des huizes zegt Nicole Brögmann, -rice van Culture Cast- tweepersoonskamers 1 per overnachting, al jelang grootte en inrich- (ïssen de 80 en 180 euro. -j005 zullen in totaal 52 gereed zijn, de helft aan Duitse, de andere jan Nederlandse kant. Info: www.culture-cast- i e-mail: info@culture- Corendon, speci- p Turkije, heeft een Istan- uitgebracht. Het ,ina's tellende fullcolour staat boordevol tips le meest hippe stad van 3'. Als extra is een stads- pond afgedrukt met alle ische highlights zoals paleizen, moskeeën en veerverbindingen over porus. Istanbul Magazi- osteloos verkrijgbaar bij eaus, in het vliegtuig en luchthavens Schiphol t en Eindhoven Airport. id is ook op te vragen via orendon.nl. de zomer r musea van 2004 was gunstig ïusea en attracties, zo het Nederlands Bureau oerisme. Het aantal be- Is in musea steeg met n opzichte van 2003, bij cacties was dit twee pro- ^erblijfsaccommodaties "n verschillende resulta- 2 bungalowparken kre- 1,5% meer bezoekers, els zo'n 1%, maar cam- :agen hun bezoek met en. Het slechte weer was e meeste bedrijven de re- or een lagere omzet, e musea en attracties ;t minder goede weer van ien zomer juist gunstig, en bungalowparken sig- ook dat hun gasten jr geld uitgaven. Helly Hansen. Wil je niet voor schut skiën? Gooi die Michelinmannetjesjas, dat ski-pak uit één stuk, die vrolijke harlekijnmuts en die bont gedes sineerde wijde fleecetrui dan eindelijk eens weg. Ook die ooit zo coole afzak board broek moet de deur uit, inclusief vijf maten te grote jas. Fluorescerende kleurtjes: weg ermee. Soberheid zit in de lift. door Machteld Leistra De mode op de piste is sober der dan ooit. Aan de ene kant heeft dat te maken met de in vloeden van de 'boardwear' die steeds belangrijker worden. De kleding die doorgewinterde snowboarders dragen is nooit zo vrolijk geweest als die van de gewone skiër. Donkere kleuren zoals leger groen, bruin en grijs overheer sen daar al jaren en aan de an dere kant heeft 'de mode van de straat' een steeds grotere in vloed op wat er op de be sneeuwde hellingen gedragen wordt. En die is deze winter ook wat minder uitbundig dan in voorgaande seizoenen. Skikleding en gewone kleding komen steeds dichter naar el kaar toe. Wat je op de piste draagt, kun je ook in het dage lijkse (buiten)leven aan. An dersom wordt het wat moeilij ker want skikleding moet uiter aard wel aan bepaalde voor waarden voldoen. De stoffen moeten warmte binnenhou den, maar toch vochtdoorla- tend zijn, voldoende bescher ming bieden in extreme weers omstandigheden en dus wind en sneeuwdicht Wk zijn. Ook veiligheid is een groot goed. Wie een wintersportout fit van huismerk INQ bij Perry Sport koopt, weet zich verzekerd van een 'recco-lawinesys- teem': reflectoren waarmee reddings teams onderge sneeuwde winter sporters kunnen de tecteren. Bovendien heb je nog een hoop mee te slepen bo venop zo'n piste, terwijl je je handen natuurlijk liever vrij houdt. Dus een he leboel vakjes en zakjes voor skipas- sen, mobiele tele foons en andere be langrijke zaken zijn geen overbodige luxe. Het merk O'N eill komt met een wel hele 'slimme' jas. Het futuristi sche Hub Jac ket doet ook dienst als multifunctio nele server. Echt mooi is-ie niet, maar je kunt er wel mee bellen, muziek luiste ren en internet ten. Er zit een ingebouwde mp3-speler in waarvan de knopjes op de mouw zitten. Met bijgele verd USB-ka- beltje kan muziek van internet worden ge- download. In de kraag van de jas zit een mi crofoontje waarmee handsfree gebeld kan worden. Het jack is wel aan de prijs: 499 euro. Baseballcaps Dat we niet meer ingezwach teld als Michelinmannetjes van de helling af hoeven te glijden, komt onder meer door de zeer geavanceerde stoffen waarmee de wintersportkledingmerken werken. Skikleding wordt dun ner en dunner. Dikke donsdekbedden-jassen zijn deze winter dan ook taboe. De jackjes zijn kort en dun en doen qua model nog het meest denken aan een bomberjack of een ouderwetse anorak. De kimo's oproept 7VV dan met sportief De Rainbowbuster van Rossignol. broeken zijn recht en ge ven door de dunne ma terialen veel bewe gingsvrijheid.. Ook de accessoires zijn niet meer zo ski achtig. Grappige ei- erdopmutsjes die lekker over de oren getrokken worden zijn het helemaal deze winter. Baseball caps in warme stof fen zijn dit jaar im mens populair in de sneeuw en dan is er nog de capu chon met dikke 1'i'- bontrand die meer associaties met es- geslalom. De kleuren zijn ronduit som ber. De enige uitschieters zijn hier en daar een pri maire kleur bij de mannen: blauw, rood en geel of een snoepjeskleur bij de vrou wen: fuchsia, lime en violet. Ook wit of vuilwit is in. Let op: broek en jack mogen deze win ter niet in dezelfde kleur zijn. Het mag er zeker niet uitzien als een set of - o gruwel - een ski-overall: helemaal passé. Veelal wordt een gekleurd jack gecombineerd met een witte broek of andersom. Erg hip zijn ook truien en vesten met van die Noorse folkloristische mo tiefjes. Voor onder het jack of om zo te dragen. Uiteraard is hier wel sprake van een wind- stopper. Dus dat de trui of het vest een winddichte voering heeft. Een laatste factor die de laatste jaren een ongelooflijk grote in vloed op de skimode heeft uit geoefend is het après ski-ge- beuren. Als we onder invloed van Glühwein in de skihut een polonaise op een 'Een bossie rode rozen' doen, willen we er wel appetijtelijk uitzien. En dus wordt de kleding onder het ski-jack hipper en hipper. Strakke truitjes, trainingsjack- achtige jasjes en trendy T-shirts met lange mouwen, wel alle maal in supersonische skiwaar dige materialen uiteraard, ver vangen de aloude ski-pully met rolkraagje. Paus Voor de echte modefreaks zijn er ook ontwikkelingen: designer skikleding. Chanel heeft al een jaartje of wat een volledige ski uitrusting inclusief ski's. Nieuw is dat een gerenom meerd wintersportmerk als Rossignol een ontwerper vraagt om een ski-outfit te ontwerpen. Jean-Charles de Castelbajac, de favoriete ontwer per van F ar ah Fawcett èn de paus - voor die laatste ontwierp de Fransman ooit een pij - maakte de col lectie Rainbow buster. Deze ski kleding is wit met een soort kleur rijke barcode er op en niet goed koop. De broek: 349,95 euro, de windstopper 289,95 en de handschoenen 74,95 euro. Helly Hansen. Het Hub Jacket van O'Neill. Meer info: www.rossignol.nl. www. perry sport, n l www.oneilleurope.com of tel. 071 5813 813. www.gaastra-sportswear.com of tel. 033 4345 656. Protest tel. 071 3050210. Helly Hansen tel. 0402323 535 doorEls Blom Mijn twee kinderen zeurden al jaren de oren van mijn kop om een winter sportvakantie. Snowboarden en met de lunch een bord spaghetti, dat leek ze leuk. Ik heb het niet zo op kou en ook niet op spaghetti, dus koos ik on danks het gemekker ieder jaar toch weer voor de zon. Tot afgelopen kro kusvakantie toen ik met elfjarige zoon en dochter van dertien in de bus stapte richting Jenbach voor een win tersportvakantie voor eenoudergezin nen met de reisorganisatie Cirkel Holland Vakanties. Ik was gestrest van mijn werk, moe van het eenou dergezin en vreesde met enige vreze of ik wel in de juiste stemming was voor al dat gepionier in de sneeuw. Wat ik nog niet wist, was dat ik voor weken van de spanningspijn in mijn nek af zou raken. En dat terwijl het begin van de reis bepaald niet ontstressend was. Ster ker nog, eenmaal aangekomen bij het Jaarbeursplein in Utrecht, een van de opstapplaatsen, slaat de schrik me om het hart. Sh.., is dat niet dat vre selijke mens dat vorig jaar naast ons stond op de camping in Spanje? Naast me begint mijn dochter zacht te kreunen en als ik de vrouw aankijk, trekt die wit weg om haar neus. Ook zij heeft mij dus herkend. Bedrukt zwaai ik temidden van andere Cirkel- gasten mijn veilige thuishaven gedag. Voordat ik aan mijn wintersportreis begon, had ik al drie keer een zomer vakantie geboekt bij Cirkel. Want, naar het zonnige Zuiden rijden met twee kinderen op de achterbank van de auto en moeder, entertainer en kaartlezer ineen zijn, daar had ik op een gegeven moment een beetje ge noeg van. De maat was pas echt vol toen ik na een volledig verregende vakantie in een hoosbui voortijdig mijn boeltje pakte en vanuit andere tenten diverse ogen op me gevestigd wist in afwachting hoe ik die klus ging klaren. Mijn eenoudergezinsrol werd danig op de proef gesteld. 'Dit Wachten op de bus naar de piste voor het hotel Jenbacherhof. Foto's: GPD/Erik Moll niet meer', dacht ik toen. Dat het an ders kon, ontdekte ik toen ik van Cir kel hoorde. Reizen naar onder meer Italië, Frankrijk en Spanje met de mo gelijkheid tot busvervoer, een luxe tent die klaarstaat en dus niet op z'n 'eenouders' hoeft te worden opgezet, laat staan in de stromende regen moet worden afgebroken. Daarnaast een keur aan activiteiten voor jong en oud. Wil moeder per se alleen canyo- ningen, dan kan dat, want zoon en dochter doen onder begeleiding van het Cirkel-team allerlei andere span nende dingen. Duidelijk Ha! Dat had ik jaren eerder moeten weten. Bovendien, en zeker niet het minst belangrijke, de eenoudergezin nen die geboekt hebben bij Cirkel zijn eenoudergezinnen. Geen steelse blikken van campinggasten die zich afvragen waar de partner blijft. Part ner komt niet, punt uit. Heerlijk dui delijk. Het motto van Cirkel Holland Vakan ties is individuele vrijheid, gecombi neerd met de gezelligheid en het ge mak van een groepsreis. Boeken bij Cirkel is dus ook boeken bij een groep. Dat kan lastig zijn als blijkt dat de Cirkel-gasten het liefst bij elkaar op het strand liggen en jij daar juist geen behoefte aan hebt. Als het dan ook nog eens niet klikt met je buur vrouw, dan verwordt ze al gauw tot die verschrikkelijke Spanje-vrouw. Maar dat de groep omgekeerd even redig juist weer een aanvulling kan zijn op de vakantie bewees de winter sportvakantie in Jenbach. Na een voorspoedige reis met bus chauffeur Tico - die het in no time tot ieders lieveling schopt - komen we 's ochtends aan in het Tiroler dorpje Jenbach aan het begin van het Ziller- tal. Geen sneeuw te bekennen. Het is er warm en in de loop van de dag steekt er zelfs een föhnwind op die ons in onze T-shirts over straat laat gaan. Desondanks willen we schoe nen, ski's en boards. Dat is nog een behoorlijke klus, want heel Duitsland, Oostenrijk en Neder land blijken met skivakantie in het gebied. De weg naar het verhuurbe drijf in het nabijgelegen Fugen is als de A2 op maandagochtend. Maar, door het organisatietalent van Jurgen Helmink - die met zijn bureau Uni que de uitvoerende kant van de reis voor zijn rekening neemt - en de be geleidsters van Cirkel blijven we erin geloven. Aan het einde van de mid dag heeft iedereen zijn spullen. Zweet parelt op Jurgens voorhoofd en ook op dat van menige gast, maar dat kan ook door de föhn komen. De volgende dag maak ik kennis met dat wat wintersport heet. Na een dag lessen op de piste in Fugen staat het huilen me nader dan het lachen. Het enige dat ik tot dan toe bereikt heb, is uit stilstand onbedoeld in beweging komen. De Cirkel-begeleidsters aan de zijlijn krikken bij toerbeurt mijn moreel op. Ik hou van ze, maar de tranen prikken achter mijn ogen. Nee, dan mijn kinderen. Die boarden in een mum als de besten in het klas je met andere Cirkel-tieners. „Hoi mam. Doe je voorzichtig?", roepen ze in het voorbijgaan. Toch geef ik de moed niet op, alleen al omdat ik weet dat ik 's avonds met een glas witte wijn in de ene hand, met mijn andere hand een stoel naar Menig stuitje krijgt het zwaar te ver duren tijdens de lessen snowboarden. achter trek om aan te schuiven voor een vier-gangendiner bij de familie Gruber in het luxueuze hotel Jenba cherhof. Het is de eerste keer dat Cir kel gebruik maakt van deze locatie en af en toe lijkt de heer Gruber te be zwijken onder de aanwezigheid van zoveel tegelijk aanschuivende gasten. De groep is, met 87 personen, dan ook groot. Groter dan sommige gas ten die al eerder met een wintersport reis van Cirkel zijn geweest, hebben meegemaakt. Ik vind het niet erg, want zo kan er genoeg ruimte blijven tussen mij en de Spanje-vrouw. In wisselende opstellingen zitten we 's ochtends in de Cirkel-bus naar de piste in Fugen om in de namiddag moe maar voldaan en in weer andere opstelling onze ervaringen uit te wis selen. 's Avonds rodelen we (oftewel sjezen we op een slee in ijzingwekkende vaart naar beneden), lopen we in het donker met fakkels in de hand door Jenbach, we apres-skiën en vieren een afsluitende bonte avond. Over dag hebben mijn tranen plaatsge maakt voor een gevoel dat ik het ski- en misschien niet dit jaar onder de knie krijg, maar dan wellicht volgend jaar. Of het jaar daarop. Na een paar dagen merk ik tot mijn grote verba zing dat ik ergens op de piste de al maanden aanhoudende zeurende stress-pijn in mijn nek ben kwijtge raakt. Toon Groepsreizen als deze staan of vallen met de begeleiding. Die zet de toon: gaat het lukken of niet deze vakantie. Er zitten geoefende skiërs in onze groep, voor wie het gebied in Fugen na een paar dagen nog maar weinig uitdaging biedt. Jurgen regelt een bus naar het veel grotere skigebied van Zeil am Ziller. Schijnbaar nonchalant lijkt hij het vervoer uit zijn mouw te schudden. Jurgen lacht, regelt nog veel meer, in formeert en begeleidt. Evenals Roos, Vera, José en Renee. Ze zorgen ieder dag weer dat alles op rolletjes loopt. Het ontstaan van de organisatie Cirkel Holland Vakanties leest als een spannend jongensboek. In de zomer van 1985 groeit bij een aan tal vrienden op een zonovergoten terrasje in het Franse Digne het idee voor wat later Cirkel Holland Vakanties zou worden. Een jaar la ter wordt in Zuid-Frankrijk het eer ste kamp voor jongeren georgani seerd onder de naam Stichting Cir kel Jeugdvakanties. Na dat jaar wordt het programma-aanbod uit gebreid en in 1990 is Cirkel als reis bureau en touroperator ingeschre ven bij de Kamer van Koophandel, Op dit moment biedt Cirkel Hol land Vakanties reizen aan voor eenoudergezinnen, gezinnen, jon geren en alleengaanden. Ze houden op de piste de boel in de gaten en ze smeren tientallen brood jes die tijdens de lunch hun weg vin den naar hongerige kindermagen. Ze regelen dat iedereen die 's ochtends met de gondel naar boven isf^egaan ook weer op tijd beneden komt om met de bus naar het hotel terug te ke ren. Zevenentachtig vakantiegangers, ga er maar aan staan. En als de rest na het eten uitgeteld aan tafel zit, ko men zij nog een keer monter in actie: „Tijd voor de fakkeloptocht. Wie gaat er mee?" Het moment van vertrek is aangeko men. Ik neem afscheid van Jurgen, Roos, Vera, Renee, José en mijn me- de-Cirkelgangers. Gauw nog een e- mailadres uitwisselen. Hier een zoen, daar een hand. Dat was de eerste wintersportvakantie van mij en mijn twee kinderen. Volgend jaar weer. Deze reportage kwam tot stand met medewerking van reisorganisator Cir kel gespecialiseerd in eenouderva- kanties. De bestemming Jenbach is weliswaar uit het aanbod gehaald, maar voor andere bestemmingen zie www. cirkel. n I of tel. 0314 382300.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21