ECONOMIE Ex-topman Ahold voor de rechter ASML ko«pt Nikon af Dure olie remt groei economie in 2005 licht af Museumplein Amsterdam Twee Spaanse steden op hielen van Amsterdam Eigen Huis twijfelt aan geknoei met boeterente 2 Oktober 12.00-14.00 uur www.nederlandverdientbeter.nl Justitie rondt onderzoek naar boekhoudfraude af Miljoen boete voor Heineken na kartelafspraak Staat verkleint belang in TPG Actie tegen opslag nucleair afval Eneco neemt klanten Shell over Veel illegale werknemers in Westiand >11 uit Chinees dgasproject iaac - Shell stopt om com- iële redenen met aardgas- ct Xihu Trough in de Oost- ise zee. Het Amerikaanse oncern Unocal trekt zich ezelfde redenen terug uit ïiljardenproject. Shell en :al sloten vorig jaar augus- ontracten om bronnen op oren, tot ontwikkeling te ;en en het gas te verkopen, ïinese bedrijven CNOÓC nopec hebben elk een be- van 30 procent, Shell en :al elk 20 procent. Na een ou een definitief investe- besluit vallen. Shell en :al vinden de kosten - tingen spreken van 10 mil- lollar - te hoog. CNOOC, 's grootste offshore olie sproducent, gaat wel door 1 medio 2005 met de pro- e te beginnen. dstromen ABN IS op de korrel erdam - Amerikaanse toe- houders en justitie onder in geldstromen via de ves- van ABN Amro in New Het bankfiliaal zou wor- ;ebruikt voor onder meer liking van de Russische tin gen. Dat meldde zaken- Wall Street Journal giste- ■en ABN-woordvoerder liet reageren op het be- De autoriteiten kijken lamelijk naar de banden BN Amro heeft onderhou- net banken in Letland. Het cieel toezicht in dat land is en experts zien het als een lijs voor witwaspraktijken. :r onderzoek van de toe- ïouders in de VS heeft er geleid dat ABN Amro icten met bijna 100 ban- eeft verbroken, aldus de ïkrant. Het betreft relaties lanken in Rusland, Oost- ia en het Caribisch ge- die verdacht geld naar de uden sluizen. mair lijndienst dhoven-Milaan ioven - Ryanair begint in ari 2005 een dagelijkse enst van Eindhoven Air- naar Milaan Bergamo, zo te de Ierse prijsvechter en bekend. Het is de vier- stemming van Ryanair de Brabantse regionale naven. Er zijn al langer ïnsten naar Londen, Bar- a en Rome. De maat- ipij vliegt vanaf april 2002 Eindhoven Airport. In- els hebben ongeveer 00 passagiers gebruikge- t van de diensten van Rya- Pogingen om ook te gaan iren vanaf Maastricht Aa- Airport en Eelde bij Gro- n, leverden onvoldoende giers op. Die diensten zijn Idels opgeheven. Eindho- lirport denkt volgend jaar )0 passagiers af te hande- it jaar zijn er dat zo'n 00. Eindhoven Airport t een nieuwe terminal met apaciteit van 1,2 miljoen giers. nalenvissers in opa verenigd iburg - Garnalenvissers in land, Duitsland en Dene- •n hebben een vereniging icht die zich onder meer Dp vangstregulering en r staan tegenover de tand el. De Nederlandse •dingingsautoriteit gaf be- irig jaar 13,8 miljoen euro aan 16 bedrijven wegens - en prijsafspraken. Het p daartegen loopt nog. e nieuwe Europese ver- ig hopen de vissers de waakhond op de knieën gen. Het dagelijks bestuur Europese Unie, en de autoriteiten hebben >ezwaar tegen de vorming belangenclub. James Hardie rijspoor gezet v - In Australië groeit de >p de top van bouwonder- ïg James Hardie om op te en. De bestuursvoorzitter financieel directeur zijn k op een zijspoor gezet anleiding van een vernie- rapport. Politieke leiders kbonden eisen echter het Idellijke ontslag van het al. Een week geleden (uit onderzoek dat het be- nbetrouwbare informatie ikte over haar fonds voor ensatie van asbestslacht- Het bestuur van de effec- ïrs van Sydney en het pu- verden misleid met de ring dat alle claims waren zine en diesel ieuw duurder rag - Benzines en diesel steren opnieuw in prijs zo heeft marktleider >ekendgemaakt. Een liter )de benzine stijgt met 1 :nt naar een literprijs van ïuro. Super wordt 0,6 eu- duurder en komt uit op ïuro. Diesel gaat aan de 96,5 eurocent kosten, jging van 1 eurocent. donderdag 30 SEPTEMBER 2004 t voor 71 miljoen euro amsterdam/anp - Het Openbaar Ministerie daagt voormalig Ahold-topman Cees van der Hoe ven voor de rechter wegens zijn rol in de boekhoudfraude. Dat heeft een woordvoerder van Van der Hoeven gisteren bevestigd. Het is niet duidelijk wat de aan klacht is tegen de voormalig Ahold-topman. Evenmin is be kend of er meer mensen zijn brussel/anp - De Europese Commissie heeft Heineken een boete van 1 miljoen euro gege ven voor het maken van kartel afspraken in Frankrijk met con current Kronenbourg. Beide bierbrouwers spraken in maart 1996 over een soort wapenstil stand. Ze wilden de biergroot handelsmarkt voor de horeca onder elkaar verdelen, zo is ge bleken uit onderzoek van Euro commissaris Monti (mededin ging). Kronenbourg had 40 pro cent van de markt, Heineken 30 procent. Als twee bedrijven sa men ruim tweederde van de markt beheersen is dat erg veel, vindt de woordvoerder van Monti. Kronenbourg krijgt een boete van 1,5 miljoen euro. De boetes vallen zo laag uit omdat nooit gebruik is gemaakt van de afspraak. den haag/anp-gpd - De Neder landse Staat heeft zijn belang in het post-, pakket- en logistieke concern TPG verder terugge bracht. Het ministerie van fi nanciën maakte gisteren be kend via het afstoten van 57 miljoen aandelen het belang te reduceren tot 19 procent. Het is voor het eerst sinds 2001 dat de Staat zijn aandeel in TPG terug schroeft. Met de verkoop komt de Staat tegemoet aan een wens uit Brussel. De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, dringt er al ja ren op aan dat nationale over heden hun belangen - ook wel 'gouden aandelen' genoemd - in bedrijven terugbrengen. Vol gens Brussel heeft de overheid door zulke belangen te grote zeggenschap over ondernemin gen, wat andere investeerders kan ontmoedigen. De Commis sie vindt dat in strijd met de Eu ropese vrije binnenmarkt. De Staat houdt zich het recht voor om bovenop de 57 miljoen aandelen nog eens 8 miljoen stukken van de hand te doen. In dat geval daalt het belang in TPG naar circa 17 procent. Handelaren schatten dat de to tale transactie de schatkist circa 1,28 miljard euro oplevert. De beurskoers van TPG kreeg een bescheiden tik van 0,35 procent na de bekendmaking van de verkoop. gedagvaard. Het functioneel parket, het OM-onderdeel dat zich bezighoudt met fraudeza ken, wilde gisteren geen com mentaar geven. Van der Hoeven en zijn financi ële rechterhand Michel Meurs stapten begin vorig jaar op na dat duidelijk was geworden dat er met de boeken was ge knoeid. Er bleken geheime af spraken te bestaan over het ten onrechte meetellen van resulta ten van dochterondernemingen in Zuid-Amerika en Scandina vië. Verder knoeiden managers van de Amerikaanse dochter US Foodservice met inkoopkortin gen, waardoor de winst over enkele jaren ten minste 880 miljoen dollar te hoog uitkwam. Justitie lijkt het strafrechtelijk onderzoek naar de boekhoud fraude bij Ahold nu rond te hebben. Het Openbaar Ministe rie (OM) is er langer mee bezig geweest dan verwacht. In eerste instantie zou het onderzoek nog voor de zomer klaar zijn, maar dat tijdstip verschoof keer op keer. Het OM heeft het onderzoek la ten uitvoeren door de FIOD- ECD. Die dienst deed onder zoek in Nederland en nog vier andere landen. Justitie begon het onderzoek medio vorig jaar. In juli vorig jaar verklaarde het parket dat het onderzoek zich richt op mogelijke valsheid in geschrifte en de publicatie van mogelijk onjuiste gegevens in de jaarrekeningen. Op zaterdag 5 juli 2003 deed het OM een in val in het hoofdkantoor van Ahold in Zaandam. Ook de huisaccountant Deloitte kreeg bezoek van justitie. veldhoven/anp-gpd - De Ne derlandse chipmachinefabri kant ASML betaalt de Japanse concurrent Nikon 71 miljoen euro. Dat bedrag is onderdeel van een overeenkomst tussen beide concerns om de jaren lang durende strijd over paten ten te beëindigen. ASML maak te gisteren bekend dit jaar 47 miljoen euro te betalen en de rest van het geld in de drie ko mende jaren. ASML-woordvoerder McGuire realiseert zich dat niet-ingewij- den dit kunnen uitleggen als een uiteindelijke schuldbeken tenis van ASML. ,,Die interpre tatie is niet correct. Zo'n uitleg komt voort uit onwetendheid over hoe het toegaat in onze wereld waarin voortdurend li centies over en weer verstrekt worden. Nikon heeft een zeer groot aantal patenten op het gebied van lithografiesystemen. Veel meer dan ASML Nikon heeft daar veel in geïnvesteerd. ASML krijgt nu het recht om desgewenst gebruik te maken van alle patenten van Nikon. Daar betalen wij uiteraard voor. Daar heeft die 71 miljoen mee te maken. Ons streven is altijd geweest dat we Nikon in de clean room moeten bestrijden, met onze producten dus, en niet in de rechtzaal. Daar hebben we alle bei alleen maar nadeel van. Daarover zijn we het nu met Nikon eens geworden," aldus McGuire. Ook de Duitse halfgeleiderfa brikant Carl Zeiss SMT maakt deel uit van de overeenkomst. SMT betaalt Nikon 48 miljoen euro, waarvan 32 miljoen dit jaar en de rest in drie jaarlijkse termijnen. Begin september meldden ASML en Nikon al dat de in 2002 begonnen strijd over patenten gestaakt werd. De twee zouden elkaar licenties gaan verlenen. Toen koppelden beide bedrijven daar geen fi nanciële details aan. De fabrikanten hebben elkaar het leven flink zuur gemaakt. Er liepen rechtszaken in de VS en in Azië. De oorspronkelijke len- zenfabrikant Nikon is marktlei der in lithografische apparatuur voor de micro-electronica. AS ML maakt lithografische syste men voor de halfgeleiderindu strie. Carl Zeiss produceert naast lenzen ook onderdelen voor chips. ASML maakte ook bekend dat in het derde kwartaal het order boek groeide. De Veldhovense onderneming verwacht over de twee resterende kwartalen van 2004 'solide' resultaten te beha len. ASML presenteert 13 okto ber zijn resultaten over het der de kwartaal. Op de beurs moest het aandeel na de bekendma kingen gisteren flink inleveren. Vijfde plaats in Europa in gevaar vlissingen - Elf actievoerders van Greenpeace beklommnen gisteren het Hoogradioactief Afval Behandeling en Opslag Gebouw op het in dustrieterrein Vlissingen-Oost en hingen er een groot spandoek op. De politie haalde de milieuactivisten, die zich hadden vastgeketend, later op de ochtend van het dak en arresteerde ze. Omstreeks half elf arriveerde het eerste Nederlandse kernafval dat is teruggekomen uit de opwerkingsfabriek Cogéma in Cap La Hague (Frankrijk). Het afval afkomstig uit de kerncentrales van Dodewaard en Borssele en de on derzoeksreactoren in Petten en Delft, blijft daar voor ten minste 100 jaar opgeslagen. De speciale container met een gewicht van 112 ton vertrok dinsdagmiddag uit Valagnes in het noorden van Frankrijk. In totaal komt er 15.000 kilo hoogradioactief afval naar Zeeland. Het kernafval is opgelost in glas en zit in metalen cilinders. De cilinders worden in de grond opgeslagen. Greenpeace wil dat Nederland zo snel mogelijk stopt met het gebruik van kernenergie en de bijbeho rende productie van kernafval. Foto: GPD/Peter Pattipeilohy groningen/gpd - De Vereniging Eigen Huis (VEH) zegt geen aanwijzingen te hebben dat banken op grote schaal teveel boeterente doorberekenen aan huiseigenaren die hun hypo theek oversluiten. De belangen organisatie van honderddui zenden huizenbezitters rea geert hiermee op de claim van de Groningse advocaat Glas, die met grote stelligheid be weert dat talrijke consumenten de afgelopen jaren ten onrechte duizenden euro's teveel aan boeterente opgelegd kregen. „Het is een landelijk probleem dat mensen blijven zitten met het gevoel dat het niet klopt", zegt woordvoerder André de la Porte van de VEH over het fe nomeen boeterente. „Glas zal ongetwijfeld zaken zijn tegen gekomen die niet kloppen, maar uit eigen onderzoek is niet komen vast te staan dat banken structureel teveel boe terente berekenen. Dan heb je het over een vorm van bedrog en dat is ons niet gebleken." Glas is er niettemin van over tuigd dat hij een grote affaire bij de kop heeft. Volgens hem heb ben Nederlandse banken in de afgelopen vijf jaar ongeveer 28 miljard euro aan boeterente ge- ind. „Mijn voorzichtige schat ting is dat 10 procent van die berekeningen fout zijn", zegt hij. „Dat is dus 2,8 miljard euro. Wat ik heb gezien in mijn prak tijk, is dat banken in die geval len gemiddeld 30 procent te veel hebben berekend." Volgens de Groningse advocaat moeten banken rekening hou den met een kleine miljard euro aan claims. „Of ze hebben er rekening mee gehouden en zich voor deze claims ingedekt, öf het is een enorme strop voor de financiële wereld", zegt hij. Op zijn website www.geenboete- rente.nl belooft Glas zijn (po tentiële) cliënten financiële ge noegdoening: „Wij zorgen dat uw situatie wordt gecontroleerd en dat een (eventueel) teveel gevorderd bedrag aan boete rente hetzij wordt teruggevor derd, dan wel dat de geldver- strekker alsnog een acceptabel en juist bedrag aan boeterente bij u in rekening brengt." Glas adverteert met een 'no cu re, no pay'-deal. Hij hoopt dui zenden mensen aan zich te bin den dié hem openheid ver schaffen in hun overgesloten hypotheek. Mocht hij beet heb ben en in het gelijk worden ge steld, dan berekent hij de helft van het bedrag dat zijn cliënten terugkrijgen aan teveel betaalde boeterente als loon. De banken zeggen vooralsnog niet wakker te liggen van de claim en de rekensommen van Glas. Woordvoerder Van Keste- ren van de Nederlandse Vereni ging van Banken sluit niet uit dat er incidenteel teveel aan boeterente is doorberekend. Maar het kan volgens hem in de praktijk, 'alleen al gezien de strikte gedragsregels voor fi nanciële instellingen', nooit om een groot aantal gevallen gaan. Amsterdam/gpd - De positie van Amsterdam als aantrekke lijke vestigingsplaats voor bui tenlandse bedrijven is in ge vaar. De hoofdstad wordt op de hielen gezeten door Barcelona, Madrid en Warschau. Dit blijkt uit de jaarlijkse vergelijking van de Britse onroerendgoedadvi- seur Cushman Wakefield. Sinds jaar en dag staat Amster dam in deze vergelijking op de vijfde plaats. De top-5 wordt steevast aangevoerd door Lon den, Parijs, Frankfurt en Brus sel. Amsterdam wordt al drie jaar op rij gewaarschuwd door de onderzoekers dat zijn mar keting hopeloos tekortschiet. Pas vorige week lanceerde de gemeente een promotie-offen sief. Het gevaar komt niet van de top, maar van onderen. De twee Spaanse steden rukken in snel tempo op als favoriete ste den waar multinationals graag een filiaal willen vestigen. Ook uit het oosten doemt concur rentie op: de Poolse hoofdstad Warschau mag de komende vijf jaar rekenen op 44 nieuwe bui tenlandse concerns, vijf keer zoveel als de negen die Amster dam als vestigingsplaats in ge dachten hebben. De oordelen over de Europese steden werden gegeven door 500 huisvestingsmanagers van grote concerns. Zij merkten on der meer op dat Amsterdam niet goed bereikbaar is. De Ne derlandse hoofdstad promoot graag de hoge scholingsgraad van zijn inwoners, maar in de ogen van de huisvestingsmana gers haalt de stad op dat punt slechts een zuinige zevende plaats. De bekendheid van Amsterdam onder multinationale bedrijven is ook al aan erosie onderhevig: zij daalde van 70 naar 64 pro cent. De loonmatiging door de vakbonden in de afgelopen ja ren heeft op de buitenlandse managers geen indruk gemaakt. Zij plaatsen de hoofdstad pas als 12de op de lijst van steden met goedkope arbeid (wel een positie hoger dan vorig jaar). Warschau is een echte lagelo- nenstad geworden: zij staat met stip op de eerste plaats. De Amsterdamse wethouder Huffnagel (economische zaken) reageert laconiek: „We mogen best tevreden zijn. We staan ondanks zware concurrentie al jarenlang op de vijfde plaats." Het is een kwestie van beter promoten," denkt hij. „Wij moeten de dreiging uit Spanje en Oost-Europa zien voor te blijven met een enorme impuls in de citymarketing." Hij verbaasde zich over de ma gere 20ste plaats op de ranglijst van steden die zichzelf verbete ren. „Wie ziet hoeveel er in de stad opgebroken wordt, kan toch alleen maar concluderen dat er veel gebeurt. We moeten het kennelijk beter uitleggen." den haag/anp - Ruim 60.000 klanten die groene stroom af namen van Shell krijgen ener giebedrijf Eneco als nieuwe le verancier. Shell stapt uit de ver koop van groene stroom. De bedrijven houden voor zich welk bedrag bij de overname is gemoeid. De klanten, zowel huishoudens als 'midden- en kleinbedrijven, zullen er niets op toeleggen, verzekerde een woordvoerder van Eneco. In de meeste gevallen zijn ze goedko per uit dan bij Shell. De olie maatschappij begon twee jaar geleden met de verkoop van groene stroom. Het bedrijf had inmiddels het stadium bereikt om of door te gaan en fors te investeren of ermee te stopen. Shell heeft geconstateerd dat dit onderdeel geen kernactivi teit is. Het klantenbestand voor ecostroom bij Eneco groeit met 15 procent naar 450.000. den haag/anp - Tuinbouwers in het Westiand zetten nog al tijd illegale arbeiders in. Bij controles die het Westiand In terventie Team (WIT) vorig jaar uitvoerde, kon ruim tweederde van de werknemers geen geldig identiteitsbewijs laten zien. De vreemdelingenpolitie deed aan de controles mee en hield 161 illegalen aan. Het team is een samenwerkingsverband van uitkeringsinstantie UWV, de Belastingdienst en het open baar ministerie. De helft van al le gecontroleerde werknemers bleek niet juist te zijn aange meld bij het UWV. De uitkeringsinstantie becijfert dat zij door de onregelmatighe den voor 430.000 euro is bena deeld. (advertentie) washington/anp - De hoge olieprijs remt de economische groei in de wereld volgend jaar iets af. Toch zet het herstel door en zal de groei dit jaar iets hoger uitvallen dan eerder werd aan genomen. Dat schrijft het Inter nationaal Monetair Fonds in zijn halfjaarlijkse rapport 'World Eco nomie Outlook'. Het gisteren ge publiceerde rapport komt aan de orde op de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank die dit weekeinde in Washington wordt gehouden. Voor 2004 gaat het IMF uit van een groei van de wereldecono mie met 5 procent tegen 4,7 procent in eerdere prognoses. Volgend jaar zal de groei uitko men op 4,3 procent. Dat is 0,1 procent minder dan waar het fonds eerder vanuit ging. Het IMF denkt dat de inflatiedruk over het algemeen zal toene men, ook al wordt dat getem perd door de iets mindere groeivooruitzichten voor 2005. Een verdere stijging van de ren te ligt voorlopig voor de hand. Het IMF verwacht niet dat daardoor problemen ontstaan op de financiële markten. De dure olie vormt wel een punt van zorg. Dat komt onder meer doordat de mogelijkhe den om de productie op te voe ren beperkt zijn. In feite heeft alleen Saudi-Arabië extra pro ductiecapaciteit. De hoge olie prijs hangt onder meer samen met de grote vraag, maar in het Een olieraffinaderij aan de oostkust van Saudi-Arabië, vrijwel het eni ge land dat volgens het IMF de productie nog kan opvoeren. Foto: EPA rapport schrijft het IMF dat de prijsstijging ook te maken heeft met speculatie. Deze week kwam de prijs voor een vat olie voor het eerst boven de 50 dol lar. De VS blijven de motor van de wereldeconomie, ook al valt de groei daar dit en volgend jaar iets lager uit dan werd aange nomen. Dat komt onder meer doordat er geen nieuwe maat regelen als belastingverlichting in aantocht zijn, waardoor de economie meer op eigen kracht zal moeten varen. Dit jaar zal de groei uitkomen op 4,3 pro cent, volgend jaar op 3,5 pro cent. Het tempo in de eurozone ligt dit jaar met 2,2 procent een stuk lager. Voor volgend jaar gaat het IMF uit van hetzelfde cijfer. De eurozone moet het vooral hebben van de export. De binnenlandse vraag blijft aan de lage kant, met name in Duitsland, dat eenderde van de economie van de eurozone voor zijn rekening neemt. Daar blijft de groei in 2005 steken op 1,8 procent, wat iets minder is dan dit jaar. Nederland blijft een van de slechtst presterende eurolanden, met een groei van 1,1 procent dit jaar en 1,8 pro cent volgend jaar. Het Centraal Planbureau gaat uit van achter eenvolgens 1,25 en 1,5 procent. Japan krijgt volgend jaar te ma ken met een aanzienlijk lagere groei. Het land was net bezig met een inhaalslag na jaren van stagnatie. Een van de risico's waar de Japanners tegenaan kunnen lopen is, dat het mis gaat met de Chinese economie, die een stimulans vormt voor veel andere Aziatische landen. Hoewel het IMF een zogeheten 'zachte landing' in China het meest waarschijnlijk acht, wordt de mogelijkheid van een abrupte sterke vermindering van de groei, enkele keren in het rapport genoemd. Om te voorkomen dat de Chi nese economie oververhit raakt, probeert de regering in Peking de groei af te remmen door bij voorbeeld het aantal leningen te beperken. Tot nu toe zijn die pogingen niet erg succesvol. De groei zal in 2004 hoog blijven op 9 procent. Het IMF vindt daarom dat de Chinezen het monetaire beleid moeten ver strakken, bijvoorbeeld door de rente te verhogen, in combina tie met een strak begrotingsbe leid voor met name staatsbe drijven. Ook in westerse landen is er werk aan de winkel. Het IMF Prognose IMF 5% 3 V^>-VSt3.5 <7 I X blijft erop hameren dat landen als Duitsland meer werk moe ten maken van de hervormin gen van de pensioenen en de gezondheidszorg omdat anders de vergrijzing onbetaalbaar wordt. Dat geldt ook voor opko mende markten zoals China. Ook het grote Amerikaanse handelstekort blijft een punt van zorg. Het is volgens het IMF niet de vraag of daaraan iets verandert, maar wanneer en hoe, bijvoorbeeld door ab rupte daling van de dollarkoers.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9