Hoop voor gijzelaars in Irak @0 BUITENLAND Zet nu je Niet eensgezind over kidnapping Simona's er Nigeria begint ensief tegen rebellen gebruikte spullen gratis op de speurders.nl Overval Stemmen in Florida blijven gemoederen beroeren jouw (ver)koopsite ileidooien inica - Voor het Joegosla- unaal zijn gisteroch- islotpleidooien in het uca-proces begonnen, rhtszaak, die met vier [ten begon, zijn nog ee verdachten 'over': de h-Servische officieren tic en Jokic. Twee me- ichten, Nikolic en tic, hebben een gedeel- [chuldbekentenis afge- zijn inmiddels tot lange :en veroordeeld. Blago- I Jokic houden vol on- g te zijn. VN-aanklager eschreef gisteren de tide betrokkenheid van de organisatie van de van duizenden mos- Srebrenica in juli 1995. Portugezen 1 referendum - Ruim driekwart van ligese bevolking wil een |eferendum over de nationale abortuswet, t uit onderzoek van de |se krant Diério de Noti- radiostation TSF, dat I is gepubliceerd. In de |wet staat dat abortus k toegestaan in geval van mting of ernstige ge- idsproblemen. Uit het iek blijkt dat drie op de Jugezen vindt dat abor- jgaliseerd zou moeten uatie door "hellende kerk - De autoriteiten in hebben gisteren circa g bewoners geëvacueerd te toren van een kerk ng een meter uit het hoot. Uit voorzorg werd verkeer over een van de ïjkste bruggen over de jelijk stilgelegd, aldus media. Het incicent rh gistermiddag rond (r voor. Door de schok td een scheur tussen de h het schip van het ka- kerkgebouw en ging msysteem af. Volgens (ligen is er echter geen Jat de 44 meter hoge to- de St. Johannes de Do- k omvalt. ri maakt meer itoffers Japan De tyfoon Meari heeft I in het zuiden en wes- jjapan zeker zeven le- pist. Zestien mensen I vermist, deelde de poli- [Ten minste 52 perso- kten door het natuurge- wond. Aardverschuivin- pverstromingen hebben knsen uit hun woningen en. Het leger is ingezet hsen te redden die vast nen te zitten. donderdag 30 september 2oo4 bagdad/anp-dpa-rtr - Na de vrijlating van twee Italiaanse vrouwen neemt de hoop op een spoedig einde van de ontvoering van de overige drie Europese gij zelaars in Irak toe. De Arabische zender al-Jazeera toonde giste ren van de ontvoerde Brit Ken neth Bigley, terwijl een Franse bemiddelaar zei dat de vrijlating van twee Fransen aanstaande is. In de video zit de 62-jarige Big ley ineengedoken in een ijzeren kooi. Hij is gestoken in een oranje overall en ziet er uitge put uit. Zijn handen zijn vastge bonden. Hij smeekt om hulp en zegt dat de Britse minister-pre sident niets doet om hem vrij te krijgen. „Tony Blair liegt. Hij geeft niet om mij", zegt Bigley in de video. Volgens al-Jazeera zegt Bigley Raketten maken weer slachtoffers gaza-jeruzalem/anp-rtr-afp - Raketinslagen hebben gisteren in Israël en de Palestijnse gebie den slachtoffers gemaakt. Twee Israëlische kinderen in de plaats Sderot aan de grens met de Gazastrook overleefden een aanval met Qassam-raketten niet. Vijftien andere bewoners van de plaats raakten gewond als gevolg van de twee explo sies, meldden Israëlische me dia. Drie mensen zouden ern stige verwondingen hebben op gelopen. De raketaanval die door de radicale Hamas-bewe- ging is opgeëist, volgde op een Israëlische actie met tanks op dinsdagavond in het noorden van de Gazastrook die er juist op gericht was beschietingen tegen te gaan. Bij diverse con frontaties vielen aan Palestijnse kant zeker acht doden. Gister avond kwam zeker een persoon om nadat een Israëlische heli kopter als antwoord op de Qas- sam-beschieting twee raketten had afgevuurd op het vluchte lingenkamp Jabaliya. Bij de joodse nederzetting Netzarim, in het zuiden van de Gaza strook, schoten Israëlische mili tairen gisterochtend een 13-ja- rige Palestijnse jongen dood. Het leger schoot met scherp op stenengooiende scholieren. Drie andere jongeren raakten gewond. In Nablus op de Wes telijke Jordaanoever doodde het Israëlische leger gisterochtend een gezocht lid van de al-Aqsa Martelaren Brigades, een radi cale afsplitsing van de Fatah- beweging van de Palestijnse president Yasser Arafat. iRCOURT-ABUJA/ANP-AFP - Jeriaanse leger is giste- ,ctie gekomen tegen een (groep die heeft ge- jnet een „totale oorlog" ierijke Niger delta in het van het land. Dat heeft ïgerwoordvoerder be- naakt. Militairen pa- :en door de stad Port tt, het centrum van de inse olie-industrie, en jeving. Ook staat er een macht klaar die waar bel in actie kan komen, op de dag ontkende de jnse president Oluse- lasanjo dat hij overleg ïren met rebellenleider I Dokubo Asari. Wel zou r van de opstandelingen ken hebben gevoerd met veiligheidsfunctionarissen en andere hoogwaardigheids bekleders in de hoofdstad Abu- ja. „Dat is normaal", verklaarde de Nigeriaanse minister van In formatie, Chukwemeta Chikelu. De bewindsman wilde niet in gaan op de mogelijkheden voor een eventuele ontmoeting tus sen Dokubo Asari en president Obasanjo. De aanvoerder van de separatistische beweging NDPVF bleef gisterochtend bij zijn verklaring van dinsdag avond dat hij is uitgenodigd voor een ontmoeting met het staatshoofd. Mocht het tot een akkoord komen, dan zal het of fensief dat vrijdag door de re bellen zal worden ingezet, ge staakt worden, aldus htm lei der. verder dat zijn gijzelnemers hem niet willen doden, maar eisen ze nog wel steeds de vrij lating van vrouwelijke gevange nen in Amerikaanse detentie. Twee Amerikanen die samen met de Brit werden ontvoerd, zijn onthoofd. De groep van Abu Musab al-Zarqawi zit ach ter de ontvoering van Bigley en de Amerikanen. De broer van Bigley noemde de beelden ontstellend. „Dit is een laatste poging. Er moet iets ge beuren", zei hij tegen de BBC. Hij zei een bericht te hebben ontvangen waarin de ontvoer ders suggereren dat ze hun gij zelaar willen laten gaan. Hij is overtuigd van de authenticiteit van de boodschap. Premier Blair heeft gezegd contact te zoeken met de gijzelnemers. Volgens de zelfbenoemde be middelaar Philippe Brett ko men de Franse journalisten Christian Chesnot en Georges Malbrunot binnenkort vrij. Een adviseur van Brett zei tegen persbureau Reuters dat zij nog voor het eind van de week vrij kunnen zijn als de VS meewer ken. De verslaggevers verdwe nen op 20 augustus toen zij op weg waren van Bagdad naar de heilige stad Najaf. „Op dit moment is alles in ge reedheid. Om het te schetsen: iedereen zit in de auto. De kof fers zitten op het dak. We wachten alleen nog tot de weg veilig is", aldus adviseur Pierre Girard-Hautbout. Die veiligheid moet worden verzekerd door de Amerikanen, „net zoals zij heb ben gedaan voor de vrijlating van de Italiaanse gijzelaars". De Parijs lobbyist Brett, een tot dusver onbekend personage in deze affaire, verscheen dinsdag op een Arabische tv-zender. Hij zei Chesnot en Malbrunot te hebben ontmoet in Irak. „Wij volgen wat de heer Brett heeft gezegd, maar hebben geen in formatie over zijn onderhande lingen en kunnen dus niets be vestigen", reageerde de Franse regering. Italië vierde intussen de terug keer van Simona Torretta en Si- mona Pari die drie weken in Irak zijn gegijzeld. Torretta zei dat ze „goed en met veel res pect behandeld zijn". Ze ver klaarde geen spijt te hebben ge had van haar beslissing om naar Irak te gaan. Zij liet door schemeren vermoedelijk weer terug te zullen keren naar Irak, maar wil eerst bijkomen. Wel is er een controverse ontstaan rio de Janeiro - Een groep jongeren overvalt in Rio de Janeiro strandgangers om ze te beroven. Dat gebeurde gisteren op het Leb- lon-strand en werd opgenomen door een amateurfotograaf. De op names werden uitgezonden op televisiezender Globo. Het stadsbe stuur van Rio heeft nu een onderzoek ingesteld, hoewel dit op het strand daar al jaren schering en inslag is. Foto: Reuters Wantrouwen tegen Palestijnse regering over de mogelijke betaling van een miljoen dollar losgeld voor Pari en Torretta. De Italiaanse minister Franco Frattini van buitenlandse zaken ontkende, maar de voorzitter van de par lementscommissie voor buiten landse zaken, coalitiegenoot Gustavo Selva, noemde de reac tie van de bewindsman „puur officieel". Premier Silvio Berlusconi voed de eerder de geruchtenstroom door te spreken over „zware onderhandelingen en moeilijke keuzes". Selva zei tegen het Franse RTL dat het leven van de vrouwen het belangrijkst was. „In principe moeten we niet toegeven aan chantage, maar dit keer moesten we wel, al be geven we ons daarmee wel op een gevaarlijk pad", aldus Sel- ramallah/anp-rtr - Palestijnse parlementariërs willen een mo tie van wantrouwen indienen tegen de regering. De volksver tegenwoordigers hebben er ge noeg van dat de door president Arafat benoemde regering van premier Qurei geen hervormin gen weet door te voeren. De af gevaardigden zeiden gisteren dat ze genoeg handtekeningen hebben verzameld voor een speciale zitting van het parle ment. De bijeenkomst zou be gin oktober kunnen worden ge houden. Losgeld verbrokkelt vertrouwen door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Nog geen 24 uur na de veilige terugkeer van de twee Simona's van hun drie weken durende gijzeling in Irak begint de ongewone politieke eensge zindheid waarmee in Italië met de hulpverleensters werd mee geleefd en voor hun vrijlating geijverd scheurtjes te vertonen. Dat heeft alles te maken met betaling van een miljoen dollar losgeld aan de gijzelnemers, maar ook met de nog onbeant woorde vragen over de toe dracht van de gijzeling. Premier Silvio Berlusconi wil niet bevestigen dat er losgeld is betaald. De voorzitter van de commissie buitenlandse zaken van het Italiaanse parlement, Gustavo Selva, was loslippiger. In een interview met een Frans radiostation zei hij: „De rege ring heeft betaling van losgeld ontkend, maar dat is om naar buiten toe niet de indruk te wekken dat er is gezwicht voor chantage. Dat moesten we wel doen, omdat het leven van de jonge vrouwen belangrijker was." Volgens het financiële dagblad II Sole 24 Ore is een half miljoen enkele dagen gele den betaald, de rest enkele uren voor de vrijlating. Voor Berlus coni betekent dit een onttake ling van zijn eerdere harde standpunt dat niet met terroris ten moet worden onderhan deld. Toen de familie van de journalist-avonturier Enzo Bal- doni kort voor diens executie een dramatische oproep deed om het leven van 'deze man van de vrede' te sparen, rea geerde Berlusconi dat het 'illu sies' zijn om te geloven dat 'dit soort terroristen' zou zwichten voor zulke argumenten. Voor de vrijlating van de twee Simona's nam Berlusconi het initiatief tot verzoening met de linkse parlementaire oppositie. Geen geruzie meer over terug trekking van de Italiaanse 3000 man sterke 'vredesmacht' in Irak, maar eensgezindheid. In linkse kring ergert men zich groen en geel aan de triomfan telijke lach waarmee Berlusconi dinsdagavond de beide Simon a's op het Romeinse vliegveld Ciampino verwelkomde. „Silvio Berlusconi die zich met de op positie gelukkig maakt, dat geeft toch wel een heel negatie ve bijsmaak aan een positieve gebeurtenis", schamperde in het Ponte-hoofdkwartier Piero Bemocchi van de kleine, zeer radicale vakbond Cobas. Aan de andere kant van het politie ke spectrum heerst ook onge noegen. Niemand is het ont gaan dat de beide Simona's, na drie weken geblinddoekt in een kamertje, opvallend gezond uit zagen. Misschien is het het Stockholm-syndroom - ver broedering van slachtoffers met daders - maar zowel Torretta als Pari praatte bijna met be wondering en tederheid over de ontvoerders. Ze gingen in door hen verstrekte kleding naar huis en namen zelfs een doos snoepgoed mee. „Ze waren aar dig, behandelden ons met groot respect. „Bij ons afscheid ver ontschuldigden ze zich voor hun daden." „Het waren echte gelovigen." Deze uitspraken van de Simona's die nog meer reliëf krijgen tegen de achter grond dat beide vrouwen het eens zijn met de eis die werd gesteld: terugtrekking van het Italiaanse contingent uit Irak. „Uiterst irritant, dit soort pro pagandistisch en vergoelijkend gepraat. Je vraagt je af hoever de solidariteit van deze idealis tische dames is gegaan", zegt een rechtse parlementariër uit de regeringscoalitie. Op voor waarde van anonimiteit, dat wel, want het is nog te vroeg voor concrete beschuldigingen. Maar hij voorspelt dat de vrede tussen regering en oppositie van zeer korte duur zal ziijn. door onze correspondent Ans Bouwmans fort lauderdale - Er zijn in Florida dit jaar geen verwarrende kiesbiljetten met 'zwangere', dubbele of verkeerde gaat jes erin, zoals vier jaar geleden. De staat heeft nu elektronische stemmachines. Maar daarmee is de rust niet weerge keerd. „Ik ben een misdadiger. Ik mag niet stemmen", zegt Ernest. Florida is een van de vijf staten in de VS waar alle ex- misdadigers hun stemrecht perma nent kwijt zijn. Een op de zes zwarte mannen in Florida kan daarom niet naar de stembus op 2 november, net als de 28-jarige Emest. Fair? Nee, fair is het niet, zegt Emest, terwijl hij zijn gouden tanden ontbloot. „Ik ben vrij. Ik ben een mens. Ik heb mijn straf er op zitten. Maar zo werkt het systeem." Emest woont in een zwarte wijk op een steenworp afstand van down town' Fort Lauderdale. Hier, tegenover een haveloos supermarktje waar de lo kale dronkaards met glazige ogen de wereld aan zich voorbij zien trekken, heeft de democratische politicus Chris Smith een kantoortje. Smith helpt de voormalige gedetineerden met aanvra gen voor amnestie aan de gouverneur. Maar gouverneur Jeb Bush (de broer van de president) maakt weinig haast met de tienduizenden aanvragen. In 2000 ging de overwinning bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen na een vijf weken durend juridisch ge vecht over ondeugdelijke stembiljetten en hertellingen in Florida naar George Bush. Volgens onderzoek van Ameri kaanse Commissie voor Burgerrechten heeft met name de zwarte bevolking van Florida dat jaar geleden onder de problemen die zich voordeden in de stembureaus. Zwarte stemmers had den tien keer meer kans op een ongel dig verklaarde stem dan niet-zwarte stemmers, aldus de commissie. Het gevoel dat de verkiezingen zijn ge stolen, bestaat tot op de dag van van daag. „Het is niet eerlijk wat er toen is gebeurd. De stemmen van mensen werden niet geteld", zegt Betty Smith. De 53-jarige zwarte vrouw uit Lauder dale Lakes heeft destijds heel wat ver halen gehoord over mensen die niet eens kónden stemmen. „Ze werden weggestuurd." Mensen waren van de kieslijst afgehaald, en werden soms na uren wachten de deur gewezen, zon der dat ze hadden kunnen stemmen, zo blijkt uit het rapport van de com missie. De verwarrende stembiljetten uit 2000 zijn verleden tijd. De districten be schikken nu over moderne technolo gie, maar dat wil niet zeggen dat zich dit jaar geen problemen zullen voor doen, waarschuwde voormalig presi dent Jimmy Carter van de week. Het stemproces in Florida is nog steeds verdacht omdat het wordt geleid door partijdige lieden en omdat uniformi teit ontbreekt, aldus de democraat in een opiniestuk. Niet alle 67 districten in Florida ge bruiken hetzelfde kiessysteem. Robert Wexler, een democraat die namens Palm Beach en Fort Lauderdale in het Huis van Afgevaardigden in Washing ton zit, maaïrt zich druk over het ont breken van een papieren spoor in de vijftien districten waar dit jaar toets- schermen worden gebruikt. De proce dure moet controleerbaar zijn, meent het congreslid. Maandag stelde de rechter hem in het gelijk. De kans dat een papieren back-up geregeld kan worden voor 2 november is echter niet groot, zegt een woordvoerster van Wexler. ,,Als er een hertelling nodig is, kan er een chaos ontstaan. Dat is niet alleen laksheid, meent Wex ler. Bush probeert bewust de verkie zingen te beïnvloeden. Dat gaat van de misdadigerslijst tot 'intimidatiepraktij ken'. Zo is in Orlando om onduidelijke redenen een politie-onderzoek inge steld naar een vrijwilligersorganisatie voor zwarte kiezers. En in 2000 werden met name zwarten (die in meerder heid Democratisch stemmen) het slachtoffer van talloze fouten op de lijst met ex-misdadigers. Ze werden uit het kieshokje geweerd omdat hun naam leek op die van een veroordeel de. De staat beloofde beterschap nadat de burgerrechtenbeweging NAACP een proces had aangespannen. De door Jeb Bush aangestelde topambtenaar Glenda Hood moest dit jaar een nieu we lijst met namen van misdadigers intrekken. Er stonden namen op van mensen die hun kiesrecht hadden te ruggekregen. En de krant Sarasota Herald-Tribune trof slechts 62 namen aan van mensen met een Latijns-Ame rikaanse herkomst, en 22.000 namen van Afrikaans-Amerikanen. Dat was een fout, zei Hood. Carter noemde het een bewijs van bevoordeling. (advertentie) SpeuKlèrê-srtë en |e ben. ze zo k«i|tl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7