INTERNATIONALE PRIJSSTUNT! BINNENLAND 1 Kabinet past begroting aan Opmerking over bierflesje werd Leeuwarder fataal Begraven Irakees is verwond door Eric O. Voetbalclubs simpele prooi voor criminelen 'Zalm vervangen door vice-premier van CDA' Bezuinigingen onderwijs teruggedraaid Plan vut en prepensioen versoepeld Geen levenslang voor drie keer in de fout Verstoten G NOOIT .OEDKOOPl NILFISK 'aft Stofzuiger nluptst Nu slechts Bel 020 - 35 55 355 voor adressen en telefoonnummers van de ruim 200 experts in heel Nederland. Willem' wees irdplan af dam - 'Big Willem' van geeft volgens zijn advo- ie dat vastgoedmagnaat r i Endstra hem heeft be- V l om crimineel Willem der 'iets aan te doen'. De tte 'president' van de rdamse Hells Angels zegt afwijzend te hebben ge- rd op dat verzoek. spaart ;ramma's op sum - SBS heeft besloten e de volgende reeks van cesvolle dramareeks Mei- n De Wit ook de nieuwe jksshow Mijn Mooiste verplaatsen naar vol- iorjaar. Beide program- idden eigenlijk binnen- de buis moeten komen, IS houdt ze liever even )lank omdat de adver- jnarkt er voor de komen- Zleanden niet florissant uit- 1 Z(i plaats daarvan zendt t sc n mix van films, series en ingen uit. ilpdiervisserij rdzee matigen nti ,i Vle 1 iag - Minister Veerman v0( k de schelpdiervisserij op 5 teordzee aan banden leg- et huidige aantal vergun- is te groot om de sector een „verantwoord vis ieheer" te laten komen, lit een vertrouwelijk stuk t ministerie van Land- Omdat de kokkelvisserij 2005 niet meer actief mag de Waddenzee, houdt nisterie rekening met een me van de visserijdruk" oordzee-kustzone. dslaan vader: :raf en tbs n - Een 38-jarige man uit foort is gisteren veroor- ot vier jaar cel plus tbs rangverpleging. De Zut- rechtbank achtte dood- wezen en vonniste con- eis. De man sloeg op 12 van dit jaar in Lievelde der meerdere keren met uten kandelaar. De man der wegens poging tot ag op zijn toenmalige note een jarenlange cel- I mediabedrijf het jaar I» - Jongerenomroep I gisteren door de bezoe- In het jaarlijkse Omroep- }s verkozen tot Mediabe- n het jaar. BNN versloeg [ee de andere genomi- n Nickelodeon, Radio IRTL Nederland. BNN Jor de door de gemeente [sum gesponsorde prijs 'neerd wegens 'de vecht- :t doorzettingsvermogen ireativiteit' die de be- p omroep heeft getoond, iks alle politieke tegen- r htoffers ramp kier eisen geld JPDpAM - Ongeveer hon- 'achtoffers van de Bijl- nietap, maandag twaalf jaar steih, willen een schade- en. iprichten. Mochten El Afr r gele gemeente Amsterdam dijklederlandse Staat niet de Jrai 10 miljoen euro betalen, sepgen de slachtoffers de a dit jaar nog voor de De opbrengst van het fonds moet ten goede aan een nieuw te bou- ortcentrum in de Bijl- Ie El Al-Boeing stortte op ier 1992 neer op de flats auitberg en Groeneveen terdam-Zuidoost. Door p kwamen 43 mensen leven. okkaans gezin compensatie r - De advocaat van het caanse gezin dat zondag- in Utrecht ontrecht door jlitiemacht werd ingere- taat ervan uit dat justitie |n initiatief met een aan- jor schadevergoeding en utatie komt. Komt justitie er de brug, dan zal zij bcedure aanspannen. Is de advocaat blijkt uit ioren van haar cliënten tip die tot de inval leid- tiaken had met een voor collega van de zoon, uit (lat die werkzaam was iphol. Vader, moeder en ►jarige zoon zijn dinsdag Iten. reuralarm lit uitgelegd' ag - Minister Remkes inenlandse zaken neemt tizelf kwalijk dat hij deze felecht heeft gecommuni- ver de verhoogde drei- in terreur. Daardoor ont- en verkeerd beeld bij :nsten. Remkes zei dat lin NRC Handelsblad. idiensten klaagden om- ïiet op de hoogte waren it van de situatie. leeuwarden/anp - De 32-jarige Manuel Fetter die in de nacht van donderdag op vrijdag in Leeuwarden is doodgestoken, is door zinloos geweld om het le ven gebracht. Volgens Harold Fetter, de oudere broer van het slachtoffer, maakte hij na een avondje stappen met zijn vriend alleen een opmerking over een kapot gegooid bierfles je. „De twee verdachten gingen vervolgens helemaal door het lint. Zij zijn hem achterna gelopen, hebben hem veertien keer in zijn buik en zijn rug gestoken en uiteindelijk een fatale steek in het hart gegeven. Het is bij de beesten af', aldus Fetter. De broer heeft van getuigen ge hoord wat de toedracht was van de steekpartij. Het openbaar ministerie gaat ervan uit dat Fetter een „wille keurig slachtoffer" is geworden. Het incident begon met een woordenwisseling die ontaard de in een vechtpartij. Het slachtoffer overleed later in het ziekenhuis aan zijn verwondin gen. Het OM onderzoekt wie van de verdachten welk aandeel had in de gewelddadigheden. De twee mannen uit Leeuwar den, 26 en 27 jaar oud, blijven voorlopig vastzitten. Zij zijn geen onbekenden van de poli tie. De recherche is nog op zoek naar het mes waarmee Fetter is gestoken. De afdeling Leeuwarden van Koninklijk Horeca Nederland (KHNJ gaat het project 'Nee! te gen geweld' nieuw leven inbla zen. Dat begon na de dood van Meindert Tjoelker in 1997. Tjoelker werd in Leeuwarden doodgeschopt, nadat hij enkele jongens had aangesproken om dat zij fietsen vernielden. De gemeente Leeuwarden, de politie en de horeca in de stad proberen met 'Nee! tegen ge weld' de veiligheid te verbete ren. „Door wisselingen van mensen binnen de politie en de horeca is het project wat inge dut", aldus voorzitter B. de Vries van de KHN-afdeling Leeuwarden. Burgemeester Dales kondigde gisteravond vergaande maatre gelen aan tegen geweld op straat. „We zullen alle maatre gelen nemen, die we kunnen nemen en wat mij betreft hoort daar ook cameratoezicht en preventief fouilleren bij." In de Grote Hoogstraat in Leeu warden, waar het drama zich voordeed, liggen bloemen voor het slachtoffer. Manuel Fetter is gisteren begraven. den haag/gpd - Het kabinet is gisteren zonder noemenswaardi ge tegenstand akkoord gegaan met een megapakket aan veran deringen in de Miljoenennota. Hoewel vice-premier Zalm van tevoren had aangekondigd grote bezwaren te hebben tegen on derdelen van het gezamenlijke voorstel van regeringspartijen CDA, WD en D66, had hij tijdens de tweede dag van het kamerde bat over de Miljoenennota nau welijks kritiek. „Als er voor 1 miljard gewijzigd kan worden nadat er 50.000 mensen op de Coolsingel heb ben gestaan, dan belooft dat nog wat als er zaterdag 200.000 demonstranten naar het Muse umplein komen", smaalde PvdA-leider Bos na afloop van het debat. In totaal wordt op voorstel van de coalitiefracties voor 1,1 mil jard euro veranderd aan de oor spronkelijke plannen van het kabinet. Zo wordt de ontslag vergoeding niet in haar geheel gekort op de WW-uitkering. Werknemers mogen tot een maximum van één netto jaarsa laris houden zonder dat dit ge volgen heeft. Ook wordt het overgangsrecht voor vut- en prepensioen ver soepeld. Vanaf 1 januari 2006 zijn de premies voor vut en pre pensioen niet langer fiscaal af trekbaar. Maar iedereen die op 1 januari 55 jaar of ouder is, blijft buiten schot. Zij kunnen gewoon met hulp van de belas ting blijven sparen voor ver vroegd uittreden. Verder blijft het grijs kenteken voor het bedrijfsleven bestaan en worden de voorgenomen bezuinigingen op onderwijs te ruggedraaid (het collegegeld wordt niet verhoogd, er wordt niet gekort op het gemeentelijk onderwij s - achterstandenbeleid en studenten ouder dan 30 blij ven recht houden op studiefi nanciering). In plaats van al deze maatrege len wordt een aantal belasting maatregelen versoberd voor onder andere het bedrijfsleven en lease-autorijders. Ook ver dwijnt het grijs kenteken voor particulieren (behalve voor ge handicapten). Zalm deed gisteren verder de voorspelling dat Nederland uit het dal aan het kruipen is. „We staan in economisch opzicht op (advertentie) den haag/gpd - Zo'n 75.000 cellen erbij in de ko mende vijf jaar en 4,5 miljard euro extra uitga ven. Dat kost het plan van Kamerlid Wilders om mensen die drie keer in de fout gaan levenslang op te sluiten, schrijft minister Donner van justitie aan de Tweede Kamer. Donner schrijft dat de afgelopen vijf jaar 75.000 mensen meer dan drie keer zijn veroordeeld. En zelfs als het mensen betreft die in vijf jaar meer dan tien keer zijn veroordeeld, gaat het nog om 6000. Het is volgens Donner volstrekt onmogelijk zoveel extra cellen te bouwen. En de kosten voor de het bewaken van de gevangenen zou ook nog eens met miljarden euro's stijgen. Bovendien gaat het voorstel, volgens Donner, in tegen de beginselen van het strafrecht. In Nederland be paalt de rechter de hoogte van de straf en daarbij kan hij rekening houden met alle omstandighe den. In het voorstel van Wilders is dat niet meer mogelijk. Wilders (eenmansfractie Groep Wil ders) is boos over de brief. „Ik bepleit alleen le venslange gevangenisstraf voor mensen die drie keer een zwaar misdrijf hebben gepleegd, zoals moord of verkrachting. s arnhem/gpd - DNA-onderzoek heeft aangetoond dat de dode die in de Iraakse stad Al-Khidr is begraven op 27 december vo rig jaar, dezelfde man is die ge wond is geraakt na waarschu wingsschoten van marinier Eric O., eerder die middag op de weg tussen Al Khidr en As Samawah. Dat is belangrijk, omdat de offi cier van justitie tot nog toe geen lijk had om aan te tonen dat het schieten van O. iemand het le ven had gekost. De gewonde Irakees is na het schietincident namelijk door omstanders blik semsnel op een pick-upwagen geladen en afgevoerd. Tot nu toe was het enige zekere daar na, dat in het ziekenhuis die dag iemand aan schotwonden (advertentie) Mijn uitvaartGeen idee... ff YAR^IEN Zorg voor een goede afloop! I bel 0800-1292 of surf naar www.yarden.nl was overleden. Omdat die man volgens islamitische traditie meteen werd begraven en het lijk op advies van minister Bot van buitenlandse zaken nooit meer is opgegraven, stond niet onomstotelijk vast dat de dode en de gewonde een en dezelfde waren. Dat is nu vastgesteld aan de hand van bloedvlekken die de gewonde achterliet op de plaats van het incident. Dat bloed is vergeleken met dat van een zus van de overledene uit het zie kenhuis en daaruit is nu vast komen staan dat het een en de zelfde man was. Aan het eind van de tweede procesdag tegen Eric O. zette de officier van justitie daarmee gisteravond een belangrijke stap in de bewijsvoering tegen O. Generaal-majoor der mariniers buiten dienst F. van Kappen zei gisteren te begrijpen waarom een militair een waarschu wingsschot in de grond geeft als zijn eenheid in gevaar komt. Van Kappen werd gehoord als getuige-deskundige. „Hoe lager in rang, hoe minder snel men dreiging ervaart. Ik ben nu 63 en was nooit bang als luitenant. Ik werd pas bang als kolonel of generaal." Het proces tegen Eric O. is zo uitgelopen dat de militaire rechtbank in Arnhem voor maandag een extra procesdag heeft ingelast. Vice-pemier Zalm breed lachend gisteren tijdens de algemene beschouwingen. Hij verving premier Balkenende die in het ziekenhuis ligt. Foto: ANP/Toussaint Kluiters een keerpunt. Nadat de econo mie kromp, groeit die nu weer. Het is tijd ons op te maken voor economische groei", zei hij. Volgens Zalm is het kabinet dan ook precies op tijd met zijn maatregelen om meer mensen aan het werk te krijgen. „Nu zijn er geen banen voor al die mensen, maar straks weer wel. En er moeten meer mensen aan de slag om de verzorgingsstaat betaalbaar te houden. Over 35 jaar moeten twee werkenden de premies opbrengen voor één AOW er, nu zijn dat er nog vijf." donderdag 30 SEPTEMBER 2004 den haag/gpd - Clubs in het betaalde voetbal zijn een mak kelijke prooi voor criminelen. Met name als het gaat om spe lerstransfers, financiering en exploitatie van stadions, spon soring en gokken op uitslagen is er een verhoogd risico. Dit blijkt uit een onderzoek van KPMG in opdracht van het mi nisterie van justitie. De KNVB kraakt het rapport. De onderzoekers interviewden achttien mensen uit het betaal de voetbal. Enkele van hen slui ten niet uit dat 'spelers en scheidsrechters worden omge kocht om de uitslag van een wedstrijd te beïnvloeden'. Dit zou enkele keren per jaar voor- komen.De reden dat de georga niseerde misdaad geïnteres seerd is in de voetbalverenigin gen is het vele geld (ruim 1,6 miljard euro) dat in de sector omgaat. Criminelen zijn ook verzot op de vele contacten die ze kunnen opdoen via het voet bal. Ze krijgen zo toegang tot de bovenwereld en een zakelijk netwerk. KPMG adviseert de betaald-voetbalorganisaties meer te investeren in maatrege len om criminelen buiten de deur te houden. Dan kan door bestuurders en geldschieters te screenen, de risico's bij de ver eniging in beeld te brengen en de geldstromen door een onaf hankelijke geldschieter in de gaten te laten houden. Volgens de KNVB is de waarde van het rapport niet groot om dat feitelijke onderbouwing van de beweringen ontbreekt. „We zijn er dan ook niet erg van on der de indruk", aldus een woordvoerder. Volgens een woordvoerder van Justitie zijn de aanwijzingen niet hard genoeg om een on derzoek in te stellen. WD ziet noodzaak van 'reshuffle' niet den haag/gpd - Als de ziekte van premier Balkenende aan houdt, dan wil de partijtop van het CDA dat een 'eigen minis ter' WD'er Zalm vervangt als waarnemend premier. Daar over hebben vooraanstaande christen-democraten zeer re cent gesproken, melden be trouwbare bronnen rond het kabinet. Aan dat overleg namen enkele bewindspersonen en leden van het fractiebestuur deel, onder wie fractievoorzitter Verhagen. Een definitieve beslissing werd uitgesteld tot duidelijk is hoe lang het herstel van de premier nog zal duren. Om die reden is ook nog geen contact opgenomen met de co alitiepartners. Voor een wijzi ging van de gezagsverhoudin gen in het kabinet is een ko ninklijk besluit nodig, dat zon der goedkeuring van WD en D66 niet tot stand kan komen. Binnenkort moet Balkenende een derde en waarschijnlijk laatste hersteloperatie onder gaan. Afhankelijk van de tijd die hij nodig heeft om weer op de been te komen, eist het CDA het waarnemerschap op. Als grootste regeringspartij meent het CDA recht op het leveren van de primus inter pares te hebben. WD-fractieleider Van Aartsen voelt vooralsnog weinig voor een 'reshuffle' in het kabinet. Volgens de liberale leider kan vice-premier Zalm de premier ook op middellange termijn 'uitstekend' vervangen. Van Aartsen: „Ik ken het verhaal over het aanstellen van een CDA vice-premier. Maar ik zie de noodzaak niet." Volgens de liberale fractievoor zitter is Zalm de „meest aange wezen persoon" om Balkenen de te vervangen, indien de pre mier nog steeds ziek is tijdens de EU-top te Brussel in de eer ste week van november. „Je moet de persoon sturen die het Nederlandse belang het best kan vertegenwoordigen en die de meeste ervaring heeft. Dat is Zalm." In het CDA wordt er inmiddels ernstig rekening mee gehouden dat Balkenende nog minimaal een maand uitgeschakeld kan Balkenende leeft mee Vice-premier Zalm heeft gis teravond telefonisch contact gehad met premier Balke nende. Hij meldde aan het slot van de algemene be schouwingen dat de premier zich tijdens het debat „op allerlei manieren met de Ka mer verbonden voelde". De premier, die in Capelle aan den IJssel in het ziekenhuis ligt, maakt het volgens Zalm naar omstandigheden wel. „Hij klonk opgewekt en kijkt vooruit." zijn. Pas vrijdag wordt besloten wanneer de premier nogmaals aan zijn geïnfecteerde voet kan worden geopereerd. Over de duur van herstel en re validatie na die ingreep durft het behandelend team in het IJsselland ziekenhuis in Capelle aan den IJssel vooralsnog geen enkele voorspelling te doen. (advertentie) GALLGALL Genieten Genieten Rotterdam - Een jonge kangoeroe die verstoten is door zijn moeder, wordt in Diergaarde Blijdorp opgevangen in een rugzak. Foto: GPD/Niels van der Hoeven Dujardin Vieux lOOcl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3