SPORT Oranje mist weer groot toernooi AZC gaat kansloos onderug Aytug wil met Van Gemerden naar tophonderd De Jong nu officieel lid ploeg Paul Liever 'zitten' dan trainen BALLETJE MET Spionage op het rugbyveld Moeizame zege Tempo op Fiks leiden - Tempo heeft zich ge plaatst voor de derde ronde van het toernooi om de districtsbe ker door een 18-14 zege op Fiks. De korfballers uit Alphen spe len in de competitie een klasse hoger dan hun tegenstanders uit Oegstgeest, maar dit was niet te merken. Beide ploegen bleven tot diep in de tweede helft in eikaars buurt, totdat eersteklasser Tempo doorstoot te naar 17-12. Michiel Vreeken van Fiks was de meest opval lende speler in het bekerduel door zes doelpunten te maken. Fiks mag overigens nog hopen als beste verliezer de volgende ronde te halen. Ook DIOK naar zaterdag leiden - De rugbyers van DIOK hebben hun thuiswedstrijd te gen AAC in verband met de 3- oktoberfeesten verplaatst naar zaterdag. De wedstrijd tegen de Amsterdammers begint om 13.00 uur. donderdag 30 SEPTEMBER 'Hij heeft nog drie of vier jaar om te oogsten' door Gertjan van Geen leiden - Melle van Gemerden baarde maandag opzien met zijn eerste overwin ning in een ATP-toernooi. De 25-jarige Am sterdamse tennisser won in Sjanghai van Jan Vacek. Vorige week had hij al laten blij ken over goede vorm te beschikken, door de finale van het challenger van Teheran te bereiken. Leiderdorper Irfan Aytug, hoofd trainer bij Dekker Tennis in Warmond, be geleidde Van Gemerden de afgelopen we ken in het buitenland. „Hij heeft alles om de tophonderd te halen", zegt Aytug. Van Gemerden is aan zijn tweede jeugd be zig. Een paar jaar geleden stond hij al eens bij de beste 250 tennissers ter wereld. Na Sjanghai is hij daar weer te vinden. De Am sterdammer heeft om uiteenlopende rede nen een paar jaar verloren. Aytug: „Hij heeft nog drie of vier jaar om te oogsten. Hij is niet piepjong meer, maar heeft het voordeel dat hij nooit geblesseerd is. Hij moet nu vol doorgaan." Begin januari zat Aytug met Van Gemer den, die in de eredivisie voor Dekker uit kwam, om de tafel om de weg uit te stippe len. „Het was zaak om gestructureerder be zig te zijn. Dat geeft hem meer houvast." Vanaf het future-toernooi in Heerhugo- waard, eind juni, reisde Aytug mee. „Heer- hugowaard won hij. Toen heb ik meteen gezegd dat Melle alle futures moet verge ten. Het was tijd om challengers te spelen. Dat resulteerde in een finaleplaats in Iran", aldus Aytug, die op dat moment alweer thuis was. Tijd en zin om hem het hele jaar door full time te begeleiden heeft hij niet. Bij Dekker wachten de mindere goden ook op aanwij zingen van hun trainer. „Ik heb ook geen zin om 26 weken per jaar mee te reizen. Ik ga een beperkt aantal toernooien mee, waarschijnlijk iets van tien." Dat hij in Sjanghai een poging zou gaan wagen om in het hoofdtoernooi van een Grand Prix te komen, lag niet voor de hand. Dichter bij huis, op Sicilië, wordt deze week immers ook gespeeld. Opvallend genoeg speelde Raemon Sluiter deze week 'slechts' een challenger in Grenoble. Aytug vindt in ieder geval dat zijn pupil niet te vroeg voor het grote werk heeft gekozen. „Als je het niet probeert, lukt het zeker niet", zegt Ay tug. In Sjanghai sloeg Van Gemerden zich door twee kwalificatieronden heen. Na de zege op Vacek stuit hij vandaag op de als tweede geplaatste Tsjech Jiri Novak. Aytug: „Hij kan winnen van jongens die rond de tophonderd staan. Zijn forehand is echt een wapen. Het is alleen een klein beetje wennen aan het tempoverschil." (bü)zaken in de sport biljarten In de nationale kadercompetitie is het Langeraarse De Plas na een 6-0 zege op Visprox mede aan de leiding gekomen. De Langeraarders wonnen tot dusver drie wedstrijden. Medekoploper HWA/Swatch versloeg De Engel/Van der Aart uit Lisse met 6-0. Louis Opstal ver loor in 10 beurten, Cas Juffermans kwam negen keer naar de tafel en André van der Aart verloor in 13 beur ten. Sportrust/Van Diemen scoorde z'n eerste match- punten van dit prille seizoen. De Sassenheimers won nen in Barendrecht met 4-2 dankzij een knappe serie van 108 van kopman Ronald Filippo (11 beurten). In valler Jos Kerkman werd matchwinnaar door zijn partij met een fraaie serie van 55 te beëindigen. bowling Paula Van Hemert (BV Leiden ZW) is opgeroepen voor de nationale vrouwenselectie voor de World Tenpin Team Cup (WTTC) van 15 tot en met 25 november in Hoofddorp. Minimaal achttien landenploegen zullen hieraan deelnemen. Er zijn acht bowlsters opgeroepen van wie er - na selectiewedstrijden op 3 oktober - zes speelsters worden aangewezen voor de WTTC-kern- ploeg. De Alphense dammers Richard Meijer en André Vene- ma hebben hun leidende positie in het individuele kampioenschap van de Dambond Midden-Holland (DMH) verstevigd. Meijer won zijn partij van Eveline van der Tol en Venema versloeg met de zwarte stukken de Leidse runner-up Evert Bronstring (LDG). Met nog drie ronden te gaan lijkt Bronstring uitgeschakeld voor een topklassering. Rijnsburger Richard Kromhout is de enige die het leidende tweetal kan volgen, hij versloeg in de zesde ronde Nico van der End. Tussenstand aan kop: l-2.Meijer, Venema 11 punten 3.Kromhout 9 pun ten 4-5. Arjen de Mooij, Bronstring 7 punten. De Leidse Co Club (LGoC) is de nieuwe competitie in de nationale hoofdklasse met een 2-1 nederlaag tegen Utrecht begonnen. Het eerste team met Amoud van der Loeff, Andreas Drost en Ernst Kloos kwam net te kort. schaken De Leidse internationaal meester Stefan van Blitters- wijk (LSG) is één van de auteurs en trainers van de af gelopen dinsdag door de landelijke schaakbond (KNSB) geïntroduceerde website voor het online leren schaken. Van Blitterswijk heeft samen met een team van schaaktrainers de website www.schaakacademi- e.nl voorzien van een interactief en online lesprogram ma. De Katwijkse jeugdschaker Jelle Zijlstra is de eerste winnaar van het Grand Prix jeugdtoemooiencircuit van de Leidse Schaakbond. Afgelopen zaterdag won Zijlstra met zeven punten uit zeven partijen het eerste GP-toemooi georganiseerd door de Leidse schaakclub Philidor. Groep twee werd gewonnen door Martijn Ot- ten (Leiderdorp) en groep drie ging naar Thomas Wis- sink van Philidor. snooker Noordwijkerhouter Jeroen Keizer werd de verrassende winnaar van de derde ronde in het open kampioen schap van Warmond. In de finale bleek hij net iets te sterk voor Yves van de Vijver. In de halve finale werden respectievelijk Henk Versteeg en Martin Zevenhoven teruggewezen. De verliezersfinale werd gewonnen door Jan Hangelbroek. Hij versloeg runner-up Nico Seisveld. Tussenstand aan kop: 1. Ronald Blok 50 pun ten 2.Seisveld 34 3.Versteeg 33 4.Hangelbroek 30 5.Ze- venhóven 28. Boedapest - De waterpoloërs van AZC/Sprey Hout hebben het eerste duel in de eerste ron de van de Euro League met rui me cijfers verloren. In Boeda pest was het Turkse Galatasaray met 16-6 te sterk. Vanaf de eerste periode (4-1) werd duidelijk dat de Alphense landskampioen weinig kans zou maken. Galatasaray be schikt over vrijwel alle Turkse internationals aangevuld met een paar sterke Hongaren. „Dit was iets te veel van het goede", zei coach André de Jeu na af loop. „Ik denk dat de Turken na Brescia het sterkste team heb ben hier." In Hongarije speelt AZC in een poule van zes. De eerste vijf gaan verder, de nummer zes gaat door in de tweede ronde van de LEN Cup. Aangenomen mag worden dat de Alphenaren de zwakste ploeg zijn in Boeda pest. De Jeu liet vrij snel ook de jon gere spelers opdraven om hen zo veel mogelijk ervaring op te br laten doen. Aan interna^' ervaring schort het toch'Vl Jeu: „Wij missen drie kt£e man-meer-situatie en eerf als we alleen op de keer gaan en aan de anderr1 gaat de bal er wel in. DaÊe verschil." Vanavond speelt AZC 'a thuisploeg Ferencvaros. *e Galatasaray (Tur) - AZC/ SpiPr 16-6 (5-1, 3-4, 4-0, 4-1). D<X»V AZC: Kimmo Thomas 5. KjeliJc( Overige uitslagen: Brescia (II tras (Gri) 12-5, Ferencvaros Kranj (Slv) 8-6 (n.v.). katwijk - Het minieme kansje op plaatsing dat er nog was, ver dween gisteren als sneeuw voor de zon. Na het 5-1 verlies tegen Denemarken gaat opnieuw een groot toernooi aan het Neder lands vrouwenelftal voorbij: het EK van volgend jaar in Engeland. Dat was niet onverwacht, maar bij het einde van iedere kwalifi catiewedstrijd rijst toch weer de vraag waarom Nederland de achterstand op landen als De nemarken niet kan of wil inlo pen. „Dat is inderdaad hét on derwerp van gesprek bij de meiden in de kleedkamer", be vestigde coach Remy Reinierse. Want op het veld van Quick Boys - met tweeduizend toe schouwers ongekend druk voor een vrouweninterland - werd gisteravond nog maar eens dui delijk; het verschil tussen de Europese top en een laagvlieger als Nederland zit hem niet in de aanleg of het talent van de speelsters. Het was overduide lijk dat de Deense vrouwen va ker trainen, daardoor fysiek en conditioneel sterker zijn en dat ook de doorslag geeft. „En er zijn zat speelsters die vaker wil len trainen", vertelde interna tional Daphne Koster van Ter Leede na afloop. „Maar als dat ten koste gaat van school of werk, moet dat financieel wor den geregeld." Over deze broodnodige zogehe ten professionalisering van het vrouwenvoetbal, wordt al jaren gediscussieerd, zonder dat er een knoop wordt doorgehakt. „Ik vind dat het zou moeten", zei Reinierse. „Want het ver schil vandaag was niets anders dan fysieke kracht en conditie; zeven keer in de week trainen. Daphne Koster snelt langs haar Deense tegenstandster. Foto: Henk Bouwman Maar ik ben trainer, geen be leidsbepaler van de KNVB. En dus is Oranje vooralsnog kansloos tegen een Europese topper als Denemarken. In de eerste helft sloften de Neder landse internationals, met vier Ter Leede-vrouwen in de basis, de Scandinavische opponent nog wel bij. Na rust was de groepswinnaar heer en mees ter. En alsof dat nog niet erg ge noeg was, blesseerde Ter Leede-spits Sandra Muller zich vlak voor tijd aan haar knie. Naar het zich liet aanzien vrij ernstig. Het was een domper op wat een feestje voor de Sassenheim- se club had moeten worden. Na afloop van de interland werden namelijk op het veld de prijzen van het afgelopen hoofdklasse seizoen uitgereikt. Ter Leede kreeg de prijs voor de sportief ste ploeg en Koster werd uitge roepen tot de beste speelster van de hoofdklasse. maar kon onder de vlag van DPA niet officieel worden vast gelegd. „En nu eindelijk wel", ver zuchtte De Jong, die het de laatste jaren zonder team moest stellen. „En dat viel niet mee, al heb ik niet het gevoel dat ik daardoor minder gepres teerd heb. Maar het is niet fijn je als rijder met allerlei organi satorische zaken te moeten be zighouden. Dat leidt af. Geluk kig kan ik me nu weer helemaal op mijn prestaties richten, dat is wat elke topsporter het liefste wil." Waarschijnlijk wordt binnen kort ook Ids Postma weer vast gelegd. De Fries hoort er wat Paul betreft nog bij, maar Post ma - gisteren keurig gehuld in een overhemd van de sponsor - werd na het aflopen van zijn eenjarige verbintenis met DPA niet meer gecontracteerd. SPORT EN SPEL ouderkerk aan de amstel/cpd - Ze had, vertelde Ingrid Paul, de voorbije weken steeds meer moeite rustig te blijven. Het schaatsseizoen naderde en nog altijd leefde haar ploeg een on zeker bestaan. Sinds gisteren is de innerlijke rust weergekeerd bij de schaatscoach. De voor malige DPA-ploeg is met on middellijke ingang overgeno men door telecombedrijf Tel fort, en daarmee verzekerd van financiële steun tot en met de Olympische Spelen van 2006. Die duidelijkheid is de voor naamste winst voor Paul en haar schaatsers Ralf van der Rijst, Bob de Jong, Remco Olde Heuvel, Ids Postma en Gretha Smit. Het traject tot en met Tu rijn was aanvankelijk immers uitgestippeld met DPA. Maar het Amsterdamse, detacherings- bedrijf raakte financieel in zwaar weer en maakte kenbaar dat het schaatsteam voor over name beschikbaar was. Dat de financiële verplichtin gen zijn nagekomen, werd gis teren tijdens de presentatie van Team Telfort in Ouderkerk aan de Amstel bevestigd. „Maar echt veel mogelijk was er niet meer. Zelfs het contracteren van Bob de Jong was al moei lijk", aldus Gretha Smit. Veel verandert er overigens niet met de komst van Telfort. Paul en haar rijders draaien het pro gramma zoals ze dat de afgelo pen maanden hebben gedaan. Van poespas is de formatie rond Paul altijd wars geweest, en dat blijft zo. Ook nu de nieu we sponsor financieel wat meer armslag biedt. Die ruimte wordt vooralsnog alleen benut om Bob de Jong aan het team toe te voegen. De stayer uit Leimuiden traint al maanden mee met de ploeg, Bob de Jong bij de presentatie van de ploeg. Foto: ANP/Robin Utrecht DIOK is dit jaar zelfbe noemd titelkandidaat. De Leidse rugbyclub kondigde aan het begin van het seizoen bij monde van twee eerste- teamspelers in deze krant aan, dat ze voor de prijzen gaat. Die uitgesproken ambitie bleef bij de grote concurrent HRC in Den Haag niet ge heim. Maar om nu een spion in te huren om de verrichtin gen van DIOK op de voet te volgen, gaat ook weer wat ver. Naar verluidt heeft zich in een van de flats die op het DIOK- veld uitkijken een HRC'er ver schanst. Navraag leert dat het om Pe ter Lips gaat. Die ontkent dat hij undercover te werk gaat. „Maar vanuit mijn slaapka mer kan ik inderdaad op het veld kijken." Lips strijdt met open vizier. „Zo'n enkel keertje loop ik wel binnen, maar ik loop de deur niet plat. Ik ben wel eens bij de jeugd geweest. Op zondag ga ik alleen als HRC een verre uitwedstrijd heeft. Als ik rug by kijk, doe ik dat in Den •Haag." Lips kent de tijd nog dat DIOK en HRC aartsrivalen waren. „In het verleden was er wel een gezonde animositeit. Nu is het een gezonde concurren tie geworden. De verhoudin gen zijn normaal", aldus Lips, die meer problemen in Den Haag kreeg met zijn verhui zing. „Daar vroegen ze zich af of ik zou overlopen. CLUBLIEFDE Peter Boeve, de trainer van zondagamateurkampioen HSC'21, geloofde vrijdag zijn eigen oren niet. Een van zijn spelers, Lars Bakker, meldde zich om een wel heel bijzonde re reden af. Hij kon een was machine winnen. „Maar daar voor moet hij wel een tijdlang op die wasmachine blijven zit ten, waardoor hij niet kan trai nen", sneerde de oud-intema- tional. „En bij zo'n club moet ik nu werken..." Bakker bleef echter achter zijn keuze staan, 's Avonds, na elf uur 'zitten' was hij de trotse eigenaar van de betreffende wasmachine. „Het zal in de beleving van de trainer abso luut onprofessioneel zijn, maar als student heb ik het niet al te breed. En 500 euro verdien ik nergens in één dag." Aan zijn inzet hoeft niemand te twijfelen. „Ik zal echt niet verzaken, heb deze week ook 'gewoon' twee keer getraind én een oefenwedstrijd ge speeld. Dat ging lekker na twee weken blessureleed. Ik weet niet of dit consequenties heeft en of ik mag spelen. Aan mijn instelling zal het echt niet lig gen." Boeve gunde Bakker zondag voor het duel tegen RKHW in derdaad geen basisplaats. In de loop van de tweede helft Een serie niet over liefde voor de club, maar over de liefde binnen de club. Deze week shorttrack bij IHCL en de Nederlandse selectie. club, maar trainden niet sa men omdat Liesbeth in een jongere leeftijdscategorie schaatste. Het heeft best wel lang geduurd, maar in de na tionale selectie zagen we het in elkaar zitten. Zij: Nee, die flaporen vormen geen probleem meer. Hij heeft zijn haar er nu over gekamd. Hij: Op het ijs zijn we met schaatsen bezig. Dat is soms wel lastig omdat je toch ge neigd bent om naar elkaar toe te gaan. Zij: We trainen buiten het schaatsen wel met elkaar, maar soms lukt dat ook niet, bijvoorbeeld bij het fietsen en het lopen. Hij: Dat gaat niet als je zo hard mogelijk moet rijden. We pro beren elkaar wel beter te ma ken. Je let op elkaar en ziet dan Hij: Cees Juffermans (22), shorttracker uit Stompwijk en student aan de Johan Cruyff Academie. Zij: Liesbeth Mau-Asam (22) shorttrackster uit Woubrugge en studente aan de Johan Cruyff Academie. Hij: We leerden elkaar bij IH CL kennen. We waren toen zo'n 11 jaar oud. Zij: Cees was altijd heel druk. Hij viel op door zijn flaporen. Ik vond hem toen nog niet echt leuk. Hij: En ik geloof dat ik dit ge sprek opeens niet meer zo leuk vind. We zagen elkaar bij de mocht de aanvaller alsnog I vallen. Hij kon aan de 1-1 stand niets meer veranderf zodat de titelverdediger v de hoofdklasse C onder lei'c ding van Boeve nog steedslc geen overwinning geboektp heeft. naamkaartje Waarom heet DOSR DOSR? Een korte uitlê\ over de herkomst van de n men van regionale sport- B clubs. „DOS staat voor Door Oef^' ning Sterk", zegt Henk Els-P geest, voorzitter van de vo^1 balclub die in 1927 werd of gericht. „En omdat er toerr een paar andere 'Dossen' ren, zoals DOS uit Utrechte DOS Kampen, is daar de le^' R van Roelofarendsveen aajj' vastgeplakt. Die R wordt dé" ons niet gebruikt. Dat we li"- Roelofarendsveen komen, j6' voor ons vanzelfsprekend! j hebben het over 'ons DOS~ Wie DOSR bedacht heeft, if onbekend. In jubileumuitjf ven is dat niet terug te vin-"1 den." P k\ li: dingen die niet goed gaanl( Zij: We kijken ook niet naa races van de ander. Ik konf vaak net het ijs af als Cees moet rijden, of ik ben mijrfH schaatsen aan het slijpen. P Hij: Op trainingskampen 2P je elkaar wel meer op, maf het is niet zo dat je constafe dezelfde kamer bent. Ik slf op een mannenkamer. Wa1^ betreft kun je dus beter thf zijn. Zij: Aan de ene kant zou ilW ver bij Cees slapen, maar jF bent toch met de vrouwen^' trainingskamp. Ik ben er vP< aan gewend. Met zijn twe# naar de Olympische SpeleP van Turijn? Dat zou wel héa leuk zijn. Daar trainen weU voor. P' t Foto: Mark Lap5

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22