'Kinderen hebben iets aan een veilige plek en niets aan een rapport' REGIO Twee stille 'stomkoppen' met een nepbom GERECHT f NAVRAAG HOC 970 DONDERDAG 3O SEPTEMBER 2004 in hebben het goed in Nederland. Nergens in de westerse we bben ouderen het beter dan bij ons. Tenminste, dat blijkt uit een on derzoek tren, maar blijft dat zo?' gaat hier nog goed met voor aan- staande hi [aanse seniorenbond, die in zestien geïndustrialiseerde landen rzieningen op het gebied van de gezondheidszorg, pensioenen nomische gelijkheid heeft vergeleken. Nederland komt beter uit gdan welvarende landen als Australië, Zweden en Finland. AAD s AMBUCO, GroenLinks-raadslid in Noordwijkerhout en volgens ïki eggen bijna gepensioneerd, is verrast over de cijfers. „Maar jui- loe ik pas over een jaar of tien. Dan wordt bijvoorbeeld pas dui- 10e goed de pensioenvoorzieningen zijn." •tai ve m in de rand omdat u zich sterk maakte voor oudere Noord- g houters. Uw werk zit er dus op. e $iee, dat werk niet op. Het is leuk en vooral iop belangrijk. Bo rn is er nog ge- e doen in e wijkerhout. zie rerk is nog lang Ise^daan. Verder me ook altijd ïtefemaakt voor de Noordwijker- pérs. Die zitten e iet de vraag of betaalbare 01 uimte kunnen lai l urajwif valt er nog -OOri voor u voor de lëhen? Nederlandse ouderen hebben het beter dan waar ook in f Mfeld?" middeld. Maar kijk eens in Noordwijkerhout, waar als gevolg irtifczuinigingen veel subsidies hebben moeten verdwijnen. Dit col jet zijn best en verricht goed werk op het gebied van bijvoor- ivoningbouw, maar het blijft goed dat de oppositie, waartoe artij behoort, hamert op genoeg sociale woningbouw." >0 1 et echt zo goed met de ouderen? *1 leken met andere landen denk ik wel. Als je ziet hoeveel men- Amerika niet verzekerd zijn voor ziektekosten, gaat het goed in and als gevolg van zestig jaar democratie en welvaart. Maar, at zo? Kijk maar naar de huidige ontwikkelingen. En ook nog, rw^ze pensioenen wel zo goed? Straks zo rond 2011, als de eerste Viogse babyboomers met pensioen gaan, wordt duidelijk of hun it (Duwde pensioenen welvaarts- en waardevast zijn. Iedereen gaat n uit, maar ik heb daar vraagtekens bij." 'P Gaust het u dat het in Nederland allemaal zo goed geregeld zou r n lanilijk wel. Ik weet uit mijn omgeving dat er in Duitsland ruime jkheden zijn op het gebied van de gezondheidszorg. Daar kan derlandse pakket niet aan tippen. Ik wil daar dus nog wel een lend onderzoek aan wijden." t eCerard Baas foto: GPD/Cees Zorn UIT DE ARCHIEVEN Het is misschien gemakkelijk praten achteraf, maar de Leidse fulltime pleegmoeder weet het zeker: de Al- phense Savanna was beter af ge weest in een pleeggezin. Zelf bood ze de afgelopen twintig jaar al heel wat kinderen een thuis. „Nou ja, ga maar na: met de meesten heb ik nog contact. Dat zijn er, schat ik, zo'n 25." Met haar naam in de krant wil ze niet. Vanwege haar soms on gezouten kritiek op de instanties, maar ook vanwege 'haar kinderen'. „Na mijn scheiding kreeg ik in 1985 een huisje in de Oosterstraat. Een heerlijke plek. Hier kan ik ten minste mijn armen strekken, zei ik vaak. In dat huis waren vier slaap kamers, meer dan ik in mijn eentje nodig had. Toen wist ik al: als ik een kind uit een tehuis kan halen, dan doe ik dat. Ik heb mij toen aange meld bij het Viom, want ik wilde graag pleegouder worden." Het Viom kwam. Ze wilden haar verhaal horen, zien hoe ze leefde en weten welke achtergrond ze had. Het kan één tot twee jaar duren voor je een kind krijgt aangeboden, was het verhaal. Twee weken later trokken de eerste twee bij haar in. Twee zusjes. Twintig jaar en tientallen kinderen verder, is de pleegmoeder een stuk wijzer en een hoop ervaringen rij ker. Nu, ze is inmiddels 56 jaar, wo nen er nog drie kinderen bij haar in huis. Eén ervan is een meisje van zeventien, dat als baby bij haar kwam. „Het is vaak zwaar, pleeg moeder zijn. Ieder kind heeft zijn eigen hutkoffer bij zich. Een koffer die op sommige momenten zwaar der weegt dan op andere. Maar het is ook vreselijk leuk. Je kunt een kind een veilige haven bieden. Een plek waar ze af en toe geknuffeld worden. Dat is zo belangrijk voor een kind." Kwaad is ze, over wat er in Alphen aan den Rijn is gebeurd. „Ik vind het schandalig dat er al twee kinde ren in pleeggezinnen zaten. De bu ren hebben signalen gegeven, maar de jeugdzorg, de politie en de raad van de kinderbescherming hebben lauw gereageerd. Godsamme, ik wou dat ik een groter huis had ge had. Ik had haar met open armen ontvangen." Lauwe reacties, daar heeft de Leid se pleegmoeder ook vaak genoeg mee te maken gehad. Die keer dat een van haar pleegkinderen, een jonge moeder, met haar kind en aan de drugs achter het station van Den Haag werd gevonden. „Die spoorwegrecherche stond daar met geweren en ze wilden haar niet naar Leiden brengen. Daar schrik je van." Of die keer dat ze een baby in huis had. Toen het kindje begon te lo pen, zag ze een afwijking. Later bleek het kind een kleine hersenbe schadiging te hebben omdat de moeder nog tijdens de bevalling drugs gebruikte. Ze belde de voog des, probeerde te overleggen met de minderjarige moeder, maar kreeg geen gehoor. Uiteindelijk ging zijzelf maar naar het zieken huis, terwijl ze dat eigenlijk niet mocht. „Ik heb daar staan janken: ik wil weten wat haar mankeert." Ze haat de bureaucratie van de jeugdzorg.Als ik en mijn kinderen bij hun ouders op bezoek gingen, maakten we nooit een afspraak. Van Jeugdzorg moet dat eigenlijk. Weet je, die instanties vergaderen veel en sturen de ene na de andere rapportage naar de jeugdrechter, Ze zijn negentien en twintig, maar lijken jaren jonger. Het tengere meisje uit Leiden en de stille jongen uit Leiderdorp wachten in de rechtszaal in eengedoken hun straf af. Zij reageert vlakjes op het door dringende verhoor van de rechter. Hij vecht tegen zijn tranen en worstelt met een immens schuldgevoel. Dat het tweetal samen met drie vriendjes op 25 maart op sta tion Leiden Centraal voor zo veel ophef en onrust heeft ge zorgd, valt moeilijk te begrij pen. Ook de rechter is verbijsterd nu ze de twee jonge medever dachten ziet die vlak na de aanslagen in Madrid een nep bom op het Leidse station plaatsten. „Als ik dit zo lees, denk ik alleen maar: wat heeft jullie toen in vredesnaam be zield?" In haar stem klinkt on geloof door. De twee weten ook zo snel geen passend ant woord te geven en zwijgen. Ze durven de rechter nauwelijks recht in de ogen te kijken. Er vallen meerdere pijnlijke stil tes. Terwijl de seconden lang zaam wegtikken, voelt de jon gen zich toch geroepen enige tekst en uiüeg te geven. „We zaten die dag met een groepje in de coffeeshop en hadden al wat blowtjes op", zegt hij ti mide. „Iemand kwam toen op het vrolijke idee van een nep bom. We zouden het met zijn allen doen, zo spraken we af." Na afloop heeft de Leiderdor per zich meerdere malen voor zijn kop geslagen, geeft hij toe. „Ik begrijp nog steeds niet waarom ik zo stom ben geweest." Wat de rechter ernstig vindt, is dat het tweetal zich niet heeft bedacht tijdens de voor bereidingen van hun sluwe plannen. „Jullie hadden op meerdere momenten kunnen Leidsch Dagblad VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr- 07 30-17.00 uur, za: 08 00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. denken: waar ben ik mee be zig? Dit is waanzin!" De groep vrienden is echter eerst nog rustig naar het huis van de Leidse ge gaan om daar de nepbom in elkaar te zet ten. „Ik ge bruikte daar het sieraden- doosje van mijn moeder voor", ver klaart het meisje koel tjes. Aan het doosje voegde ze later nog wat elektra, een dynamo en een fiets- lamp toe. „Met die 'bom' gingen jullie terug naar het station", ver volgt de rechter. „Vrienden plaatsten het bij de lockers, terwijl jullie buiten voor het Chinese restaurant met een blowtje toekeken." In een te lefooncel werd het alarmnum mer 112 gebeld. Hebben de twee zich ooit gerea liseerd wat hun 'grap' teweeg heeft ge bracht? Het meisje knikt. „Het was stom." De rechter verslikt zich bijna. „Dat is nog heel rustig uitgedrukt", zegt ze met inge houden woede. „Het was vol strekt smakeloos." Hoe keken hun ouders tegen de zaak aan, wil ze weten. „Die van mij zeiden niets", verklaart de jongen, „maar ik heb de blik in hun ogen ge zien en dat was heel erg." Het meisje wier moeder in de zaal zit, kijkt strak voor zich uit: Als ik nog een keer zo'n stunt uithaal, moet ik weg." De Leidse heeft nog wel een excuus voor haar rol in het geheel. „Ik had best veel ge blowd." „En dan heb je niet het gevoel", snerpt de rechter. „Dat moet ik niet doen want dan ben ik volstrekt ontoere keningsvatbaar. Je ziet maar weer hoe zo iets je kan beïn vloeden. Die drugs maken je kwetsbaar." De officier van justitie heeft geen goed woord over voor het tweetal. „Beeld je eens in, je bent een reiziger en hoort dat er een bom is geplaatst op het station. Het enige wat dan door je heengaat is: hoe kan ik het station zo snel mogelijk verlaten voordat de bom ont ploft? Mensen waren die dag door jullie fout doodsbe nauwd", klinkt het streng. De gezichten van de twee zijn van schrik ineens krijtwit ge worden. Zo duidelijk waren de gevolgen van hun actie nog niet eerder geschetst. Van de eis van 180 nuifrcrkstraf en twee maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf, kijken ze daarom niet meer op. De rechter neemt de eis in zijn geheel over. „Kon ik in een filmpje maar zien hoe jullie toen gehandeld hebben", zegt ze tot slot. „Ik hoop wel dat jullie dat filmpje zelf nog vaak in het hoofd af draaien en jullie je dan goed realiseren wat een ontzetten de stomkoppen jullie zijn ge weest." Stilletjes druipen de jongen en het meisje af. Floor Ligtvoet 1954, Donderdag 30 September - Het bestuur van de Stichting De Leidsche Hout heeft zich tot Iwegen genoodzaakt gezien tot het treffen van enkele maatregelen, lun oorzaak vinden in de houding van een, zij het gelukkig, klein I' 1 het publiek. In de eerste plaats is het met ingang van heden on- irdelijk verboden rijwielen mee te nemen in de Leidsche Hout. Ook ivoeren der fietsen aan de hand is niet toegestaan en wordt onver- Ie bestraft met een proces-verbaal. aatregel is helaas het noodzakelijke gevolg van het steeds vaker lend verschijnsel, dat opgeschoten jongens als wildemannen op tsen over de smalle paadjes schieten en bij herhaling in woeste gen argeloze, vaak bejaarde voetgangers of moeders met kinderwa- ibotsen, veelal met lichamelijk letsel tot gevolg. Zoals meestal het moeten ook hier de goeden onder de kwaden lijden. 1979, maandag 1 oktober fl - Een hondentrimster doet hard haar best tijdens de nationale lenschappen op Beestenspul. Deze grote dieren- en artiestenshow larliefst 45000 bezoekers. rchief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer ,.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van agblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON t Directie: B M. Essenberg •mail: directie hdcuz@hdc.nl ofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg 'E-rnail: redactie ld@hdc.nl J - NTOOR •traat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 (Postbus 54,2300 AB Leiden, jx 071-5 356 415 F fa* 071-5 356 325 jchten fax 023-5 '5° 567 IT1EVERKOOP |tt mbl 2-6813661 Igoed: 023-5150 543 1075-6813677 Itailhandel: 071-5 356 300 ireaus kunnen contact opnemen •813636 VICE I (gratis) R2 - 5196800 ITENTEN Ppetaling (acceptgiro) W (alleen aut. ine.) gjgo p/j €216,90 (lie ons een machtiging verstrekken Qjjimatisch afschrijven van het fitsgeld ontvangen €0,50 korting e maar het gaat allemaal ten koste van de zorg voor de kinderen." Ze zal altijd doen wat zij denkt dat het beste is, nam ze zich heilig voor. „Zelf op je strepen gaan staan is het beste. Als ik in Alphen had gewoond en ik had Savanna op de galerij gezien, had ik haar beetge pakt en naar een veilige plek ge bracht. Misschien was ik dan straf baar geweest, maar dat had me niets uitgemaakt. Ik ken inmiddels de signalen, ik weet wanneer een kind mishandeld wordt. Ik weet voor 98 procent zeker dat die buurtbewoners het goed gezien hebben. Een kind dat altijd binnen zit, een in- en inwit huidje heeft, dat blauwe plekken heeft, ik kan daarvan flippen." Zelf had ze 'alles voor Savanna wil len doen'.Als ze hier had gezeten, was ze veilig geweest. Ik had alles laten vallen, het huishouden zou op de tweede plaats zijn gekomen. Eerst had ze hier mogen acclimati seren, daarna had ik haar eindeloos geknuffeld. We zouden naar buiten gaan, naar de kinderboerderij." Ieder kind dat bij haar geplaatst wordt, beschouwt ze als haar eigen kind. Ze blijft zich om ze bekom meren, ook als ze weer weg zijn. En ze blijft een soort 'voelspriet' hou den. „Ik had een keer een jongetje. Die moeder kon goed praten, wist de instanties en de rechter ervan te overtuigen dat haar zoontje thuis kon komen. Later hoorde ik bij toe val dat hij twee keer in een jaar een gebroken armpje had gehad. Ik heb toen gezegd: weg daar dat kind. Dat is gelukkig gebeurd." Waarmee ze maar wil zeggen dat je met daadkracht nog het verste komt. „Ik kan niet begrijpen dat het bureaucratische gekonkel over de ruggen van de kinderen gaat. Die hebben iets aan een veilige plek, niet aan een rapport." Nienke Ledegang „ie kunt een kind een veilige haven bieden. Een plek waar ze af en toe geknuffeld worden." Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21