lilitairen Daders roofoverval Heemstede ingerekend op A4 ji Irak dupe jns-terreur BLIJF Jljarden voor wegen VERGELIJKE thuisfront lastiggevallen Monnikenwerk in Keukenhof Uytdehaage overleeft crash B4Kids stelt onderzoek in na overlijden baby Spreken op je eigen uitvaart FordTransit Goedemorgen Wat een krant. donderdag 30 SEPTEMBER 2004 Leidsch Patty's Fort: gruwelen boven het vergiet Filmprijzen voor De Kameleon en De Tweeling OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Wie bepaalt welke muziek het Leids carillon speelt Oranje-vrouwen niet op EK voetbal na verlies in Katwijk i' Regenachtig PSV verslaat Panathinaikos den/gpd - Nederlandse i die in Irak gelegerd len vanuit Nederland en d via sms'jes met de jdreigd. Vanuit Irak val- ikende bellers thuisblij- Jederland lastig. Het mi- an defensie stelt een Ic in naar de bedreigin- hs minister Kamp. Ook aire Inlichtingen- en Vei- dienst (MIVD) is een on- begonnen. voorzitter Wim van den de militaire vakbond rden Nederlandse mi- door islamitische krin- Jederland en Duitsland 1. Onder de Nederland en in Irak is vorige week jenlijst verspreid. Hierin svraagd of de militairen ïuisfront, benaderd zijn ikezen en of daar be en bij zijn geuit. Van g vindt de inventarisa- ich'. Defensie is volgens ïef geweest met de be- F ng van de privacy van I airen die in Irak verblij- L e gaven nog net geen i adres van de soldaten len uitgezonden." ïilieleden in Nederland telefonisch 'gestalkt', vrouw van een naar gezonden militair, die «in wenst te blijven. Zij wordt sinds enige tijd dagelijks lastig gevallen met mysterieuze telefoontjes waarin door de bel lers niets wordt gezegd. Op de vraag hoe Irakezen aan het nummer van haar zouden kunnen komen kan de vrouw alleen maar speculeren: „Het zou mogelijk zijn dat de Irake zen de onbeveiligde satelliette lefoon, waarmee de soldaten contact hebben met het thuis front, hebben afgeluisterd. Ook is in het verleden in Irak post met adressen van de afzenders met het vuilnis meegegeven en langs de weg beland", aldus de vrouw. Defensiewoordvoerders van de Tweede Kamerfracties van PvdA, CDA en SP hebben ver bijsterd gereageerd op de be dreigingen. Frans Timmermans (PvdA) spreekt van een schan dalige zaak. „De overheid en Defensie moeten er alles aan doen om daders op te sporen en er strakker op toezien dat de adressen en nummers niet op straat komen te liggen." Jan Kleian, voorzitter van vak bond ACOM eist net als SP-Ka- merlid Van Bommel snel een onderzoek. Collega Jean Debie van vakbond VBM/NOV wil dat er onmiddellijk maatregelen worden genomen om defensie personeel en thuisfront te be schermen. j g/gpd - Nederland gaat l" ende vijftien jaar 38,8 euro investeren in het pt. Van dat bedrag miljard uitgetrokken i aanleg van compleet I wegen. De rest is be- or onderhoud en ver- J van de kwaliteit. Be- jjieuwe wegen, moeten neter- en tolheffing de jopstoppingen oplos- ft in de Nota Mobiliteit, ministerie van verkeer rstaat vandaag presen- ït rapport schetst de van verkeer en ver nederland tot 2020. De ng is dat het perso- ler in die periode met nt toeneemt. 1 zal er tot 2020 zon 80 miljard euro worden geïnves teerd in infrastructuur. Het me rendeel gaat op aan wegen. Een commissie, waarin werkge vers, milieuorganisaties en de ANWB zitting nemen, gaat het kabinet adviseren over het re keningrijden via kilometerhef fing. De regering sluit niet uit dat het systeem nog deze kabi netsperiode wordt ingevoerd. De Paarse kabinetten beten eerder hun tanden stuk op het verzet van ANWB en de werkge vers. Tolheffing zal gelden voor nieu we projecten, zoals de Tweede Coentunnel. Om ook op andere belangrijke knooppunten tol te heffen, moet de wet aangepast worden. Nu mag er alleen tol worden geïnd als er alternatieve routes beschikbaar zijn. COMMENTAAR ONTVOERINGEN is de vrijlating van de lona's met luid gejuich Niet alleen familie ikkenen leefden intens ook de 'gewone' Itali- zich het lot van de twee ijk aan. Wekenlang ver natie in de greep van 'g- Ie Simona's weer thuis. Berlusconi zegt via on dingen de vrijlating van wen te hebben bewerk en de geweldsoptie - de se regering ™«ude /erbU'f" 5j383fan de vrou- 5i74iewust links te laten liggen, oals gesugge- losgeld is be- ijft vooralsnog onduide- staat dat Berlusconi op wijze concessies aan de Iers moet hebben ge- oe ver die reiken zal de lekomst leren. Want de wi's doen het niet voor voeren van onschuldige en, in de regel mensen rechtstreeks bij oorlogs- igen betrokken zijn, r terroristen tot nu toe st effectieve wapen in jd. Veel meer nog dan rdaanslagen op grote anonieme Irakezen, wee Simona's of de Brit Ken Bigley kan iedere kijker van het Journaal zich makkelijker identificeren. Beelden van gijze laars die om hun leven smeken roepen telkens hevige emoties op. Ontvoering als politiek wapen plaatst (westerse) regeringen in een lastig parket. Wie niet be reid is te onderhandelen met terroristen kan op sympathie van de media noch van het pu bliek rekenen. Wie de gijzelaars daarentegen veilig 'thuisbrengt', stijgt in de populari teitspolls. Zie Italië. Onderhandelen met terroristen mag - hoe veel emoties een ont voering ook oproept - op de lange termijn geen optie zijn. Toegeven aan afpersing brengt de Simona's wel thuis, maar zet de deur wa genwijd open voor meer ontvoe ringen en leed. Bovendien ma ken deals de coalitie in Irak ui termate kwetsbaar, hoe men ook over de 'bezetting' mag den ken. Landen met troepen of be langen in Irak dienen zich dit te realiseren en hun burgers voor uitzending duidelijk te maken waar zij 'staan'. Italië viert nu feest. Tot de volgende ontvoe ring. Bill Meyer Zoektocht politie leidt tot file van vijftien kilometer leidschendam/heemstede - De politie heeft gisteren rond het middaguur op de snelweg A4 voor Leidschendam twee verdachten aangehouden van een gewa pende overval in Heemstede. De aanhouding leidde tot een file van vijftien kilometer tussen Roelofarends- veen en Leidschendam. Een aantal rij stroken werd afgezet vanwege een zoek tocht naar weggegooide vuurwapens. Die hebben de verdachten voor hun aanhouding waarschijnlijk uit de auto gegooid. De overval werd gepleegd in een woning aan de Heemsteedse Kohn- stammlaan. In aanwezigheid van een kind werden de bewoners, een echtpaar, bedreigd met een vuurwapen en gesla gen. Hun twee overvallers eisten geld en verlieten het huis na een worsteling. De slachtoffers konden de politie alar meren en een signalement van de ver dachten opgeven, inclusief het kenteken van de vluchtauto, een grijze Mercedes. Bij een grote zoektocht zette de politie onder meer een helikopter in. De vluchtauto werd korte tijd later gespot op de snelweg Amsterdam-Den Haag. Agenten van het team Hollands Midden arresteerden twee mannen van 28 en 31 jaar - beiden met een strafblad - uit Den Haag. Volgens woordvoerder Jaap Hage van politie Kennemerland zijn delen van een of meerdere vuurwapens gevonden op de snelweg. De politie wil niet meedelen of er bij de roof geld is buitgemaakt. De bedreigde vrouw liep een bloeduitstor ting in het gezicht op. De gewapende overval heeft naar het zich laat aanzien te maken met een za kelijk geschil tussen betrokkenen in een bedrijf dat handelde in auto's. Dat zeg gen buurtbewoners in de Heemsteedse laan. De bewoner van het huis heeft vol gens buurtbewoners 'belangen in de au tohandel'. De recherche Kennemerland kan die connectie niet bevestigen. lisse - De herfst is pas een week oud, maar in de Lissese Keukenhof zijn ze druk aan het werk voor het komende voorjaar. Voordat de vorst toeslaat, moeten 7 miljoen bloem bollen de grond in. De duizenden Keukenhofbezoekers kunnen dan vanaf 24 maart weer in Lisse de bloemen komen bewonderen. Deze week zijn dertig medewerkers be gonnen met het planten. Op de knieën en met de hand worden de bollen aan de zorg van Moeder Aarde toevertrouwd. Het werk moet rond 5 december klaar zijn. Foto: Dick Hogewoning Hilversum - In een hevige re genbui is schaatser Jochem Uytdehaage (28) dinsdagavond op de A27 bij de Bosberg ter hoogte van Hilversum gewond geraakt bij een slippartij. Hij ligt in het Brandwondencentrum in Beverwijk. Uytdehaage liep kneuzingen op, alsmede tweedegraads brandwonden aan zijn rug, nek, hand. Dat vertelde zijn trainer Gerard Kemkers gisteren. Wellicht mag hij nog voor het weekeinde naar huis en kan hij spoedig de training weer her vatten. Zijn auto rolde over de kop, knalde tegen een geluidswand en vloog in brand. Uytdehaage kroop wonderwel zelf uit het wrak. „De ernst van het onge val in ogenschouw genomen is Jochem er nog goed van afge komen", aldus Kemkers. Hij was bij kennis bij aankomst in Beverwijk. De artsen brachten hem onder narcose om de brandwonden beter te kunnen behandelen. (advertentie) Kruidvat 1 door campingbedjes." De bed jes die in Telraam staan, wor den niet in de andere, kinder centra van B4kids gebruikt. De organisatie ziet daarom geen reden om acuut maatregelen te nemen in andere kinderdagver blijven. Wel worden ook deze bedden binnenkort op veilig heid onderzocht. (advertentie) 260S. 63 kW (85 pk) TDdi motor Stuurbekrachtiging Bestuurdersairbag Zeer comfortabele bestuurdersstoel met armsteun 6,6 m3 laadruimte en lage laadvloer Mobiliteitsgarantie. Ga naar www.ford.nl door Jacob van der Meulen Volgens Spirilijn kan een video iets speciaals toevoegen aan het afscheid zelf, of later als steun dienen bij de rouwverwerking en als blijvende tastbare herin nering aan de overledene. Het is mogelijk om de video te laten maken in de nadagen van het leven, maar ook op een mo ment dat de zekere dood nog ver op afstand is. Het vraagge sprek is maar een van de vor men voor een videoafscheid. Er kan ook een favoriet liedje wor den gezongen of op de piano worden gespeeld met familie onder elkaar. In de video kunnen reacties worden opgenomen van be kenden of familieleden van de overledene. Maar dat kan ook verbreed worden naar collega's, buren of klasgenoten. Nabe staanden of vrienden/vriendin nen die het moeilijk vinden om tijdens de uitvaart het woord te voeren, kunnen dat ook vooraf op video laten opnemen. Spiri lijn oppert verder de mogelijk heid om fragmenten van favo riete programma's of clips, eventueel bewerkt met eigen foto's, te vertonen tijdens de uitvaart. santpoort - In de steeds bonter geschakeerde uitvaart - wereld dient zich een nieuw fe nomeen aan: een vooraf op vi deo opgenomen gesprek met de overledene die tijdens de uitvaart kan worden getoond. Deze serieuze variant op de commercial waarin iemand postuum bekend maakt de ge hele familie te hebben onterfd, wordt aangeboden door het be drijf Spirilijn in Santpoort. Business Edition etwees;- €13.995,- Voordeel €1.700,- www.ford.nl door Erna Straatsma en Nienke Ledegang leiden/voorburg - De Leidse kinderopvangorganisatie B4kids stelt een onderzoek in naar de dood van een baby in een van haar kinderdagverblij ven. In het Voorburgse kinder centrum Telraam is dinsdag een zes maanden oud jongetje bekneld geraakt en als gevolg daarvan gisteren overleden. De baby raakte tijdens een mid dagslaapje op nog onverklaar bare wijze bekneld in een bed je. Onmiddellijk na de ontdek king daarvan is het kind door de leidsters van het Telraam ge reanimeerd en vervolgens per ambulance naar het Julianakin- derziekenhuis en het later het LUMC overgebracht. Daar is het kind gistermorgen overle den. B4kids tast nog volledig in het duister over de oorzaak van het ongeval. De in Leiden gevestig de organisatie heeft de GGD en andere deskundigen erbij ge roepen om het incident te on derzoeken. Voorzitter van de raad van bestuur van B4Kids, Louis Schuerman: „We willen de onderste steen boven krij gen. Dit is een dieptrieste ge beurtenis, je ergste nachtmer rie. Het kan niet en het mag niet en toch gebeurt het." Schuerman benadrukt dat de bedjes aan alle gestelde eisen voldoen. „Wrang genoeg is het Telraam vier weken geleden nog door de GGD gekeurd. Er was geen enkele aanwijzing dat de bedjes niet zouden deugen. Om alle-risico's uit te sluiten, zijn de bedden - speciale hoog slapers voor baby's - vervangen agina Ri: irectie B4Kids vertrouwt p kwaliteit overige bedjes eindhoven - PSV heeft gister avond zijn eerste zege in de Champions League van dit sei zoen behaald. In eigen huis ver sloegen de Eindhovenaren het Griekse Panathinaikos, 1-0. Vennegoor of Hesselink scoor de door onbewust een kopbal van Alex van richting te veran deren. Pagina Sport Bisschop treedt af na seksschandaal wenen - De in opspraak ge raakte Oostenrijke bisschop Kurt Krenn is afgetreden we gens een seksschandaal. Dat berichtte de website van de Oostenrijkse krant Der Stan dard gisteren. Krenn staat al weken onder druk na onthul lingen over seksschandalen op het priesterseminarie in zijn bisdom St. Pölten. In het semi narie werden duizenden porno grafische afbeeldingen gevon den van voornamelijk kinderen. OM vervolgt Van der Hoeven zaandam - Het openbaar mi nisterie vervolgt voormalig Ahold-topman Cees van der Hoeven voor zijn rol in de boekhoudfraude. Van der Hoe ven en zijn financiële rechter hand Michel Meurs stapten be gin vorig jaar op nadat duidelijk was geworden dat er met de boeken was geknoeid. Het is niet duidelijk wat de aanklacht is tegen de voormalig Ahold- topman. Pagina Economie Jostiband speelt voor koningin zwammerdam - De Jostiband, het uit verstandelijk gehandi capten bestaande orkest uit Zwammerdam, treedt op voor koningin Beatrix. In de Grote of St. Jacobskerk in Den Haag woont de vorstin op 19 novem ber een concert bij, waaraan ook René Froger en Miranda van Kralingen meewerken. Het optreden wordt op nieuwjaars dag door de NCRV op tv uitge zonden. Het maakt deel uit van de serie 'De mensen van...' die de omroep over de Jostiband maakt. Daarin is te zien hoe de gehandicapten uit Alphen aan den Rijn en wijde omgeving naar het Oranjeconcert toewer ken. Het programma op nieuw jaarsdag wordt de laatste afle vering. In de Grote Kerk is ook prinses Amalia gedoopt. Kunst in het schap bij Aldi den haag - Na het doorslagge vende succes in Duitsland gaat supermarktketen Aldi nu ook kunst verkopen in de Neder landse vestigingen. Vanaf de tweede helft van oktober heb ben de vestigingen genummer de, gesigneerde en ingelijste werken van jonge Nederlandse, Belgische en Duitse kunste naars in de schappen liggen. Pagina Kunst Cultuur Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 £fja, ik ontvang; graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM Stuur deze bon op in een ongefrarik eerde envelop naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1