Ziekenhuis vecht korting subsidie aan R c Cx IO rb "Joorschotenaren, omarm aast lasten ook de lusten' 't Heerlijk Recht en Vierzicht nader bekeken steun voor kinderen van 'Geen elektriciteitDan gebruiken we zaklantaarnsy liting havo jinzigt nog 'et zeker Lissese paarden bij harddraverij hm jêêq donderdag 30 SEPTEMBER 2OO4 idacht voor willigers choten - De gemeente p choten wil dit najaar te C komen wat er leeft bij de lligersorganisaties. De 180 )n igingen, stichtingen, win- j, andere instellingen die ee irschoten met vrijwilligers ee n, kregen een brief van de 0( ente. Ze kunnen hun me- ;even door middel van mi agenlijst op internet. De aten wil Voorschoten ge- 2 ;n om beter te kunnen in- at op de wensen van vrij- ;ttsrs" uw gewond bij easing Rijnmond va jk - Een 18-jarige vrouw nj( twijk is dinsdagavond bij w inrijding in haar woon- Jrcgewond geraakt en met j mbulance vervoerd naar )er JMC in Leiden. De vrouw assagier in een auto die 'pi bestuurd door een 20-jari- [|3 tvvijker. Op de Rijnmond ze de 20-jarige linksaf slaan 3e ïg benzinepomp. Een te- et rijdende bestuurder uit >q jk verleende geen voor- in botste tegen de andere alt .Nienke Ledegang eest - Het Duinzigt Col- Oegstgeest onderzoekt havo-afdeling van de jl toch kan blijven be- n Eerder dit jaar sommeer- minister van onderwijs luinzigt zijn havo-boven in te sluiten. De school u„ slechts een vergunning gjklas één tot en met drie Tot dit jaar gedoogde de apCtie dat in Oegstgeest ook aj^ogere klassen werd lesge- llef Opgesloten is de havo-afde- igirë aldus directeur M. van het Teylingen Colle- [aarvan het Duinzigt on- ^l is. „De leerlingen, on- ■t i tachtig, staan inmiddels ►liel ingeschreven op het Venhorst College in erfwijkerhout, ook onder- isjan het Teylingen College, t dworden ze regelmatig met leJus naartoe gebracht. Om laïjeke redenen worden ech- iti|k nog lessen gegeven op Biinzigt. Volgens ons is dat da|egaal." Areizegt dat de ouders van de telgen tevreden zijn met de la^ke oplossing. Hij hoopt s \jle jaarwisseling meer dui- pjieid te kunnen geven om- ïidde sluiting van de havo. Jejs een- noodoplossing. Ik mf nog niet te veel over zeg- \iiaar we hopen dat we er eafen draai aan kunnen ge- ^jpectie besloot een nega- Ivies over de havo uit te m pn, omdat deze leerlingen .wegtrekken van scholen in 'Igeving. :et jj>at over N11-West blijft vaag naloor Ligtvoet HIchoten - Een debat op lerp van de snede. Argu- die het publiek doen ieijen en zelfs de meest vast- politicus niguwe in geeft. Zo hoort een -luiende tweestrijd van mfen te zijn. Helaas kon het e tover wonen verkeer dat datvond in het Baljuwhuis eztrschoten werd gehouden )n(iet aan tippen. $bat van de stichting Wo- >xhet Verkeer Voorschoten e leiding van oud-land- ninister Bukman heeft de rring onder het publiek =it doen toenemen, lien zijn gevoelige en nog Jannen als de komst van Cl-west door Voorschoten randweg langs het dorp rel ongeschikt voor een 1 debat. De stelling waar- !es Broeksma van de Ka- Koophandel Rijnland ip Smits, vice-voorzitter xviar Voorschoten met el- rjn de clinch moesten, xSn ieder geval niet uit in |vneid. 'Een rijksweg 11- die grotendeels onder loten doorloopt in com- met een randweg langs loten is een geschenk it dorp'. »vaar moet die randweg e omen, vroeg een toe ver zich af. Nog binnen de gemeentegrenzen of net daarbuiten? Vragen waarop geen van de sprekers het ant woord kon geven. Dus verzand de de discussie vrijwel direct in algemeenheden. Het wordt hoog tijd, zo vindt Broeksma, dat Voorschotena ren stoppen met het voeren van lokale discussietjes. Praten over de voors en tegens van de Nil door het dorp heeft volgens hem geen zin meer. Hij ziet het daarom als zijn persoonlijke taak het publiek - voornamelijk ouderen - flink wakker te schudden: „Die Rijksweg komt er hoe dan ook en hij loopt straks ook door Voorschoten. En ja, u zult er last van hebben! Het dorp zal in zijn visie altijd slachtoffer zijn van oplossingen die de verkeersdrukte in de re gio het hoofd moeten bieden. Voorschoten moet daarom vol mondig 'ja' zeggen tegen de Nil. luist omdat dorpsgenoten er hinder van zullen ondervin den, vallen er volgens hem in Den Haag gunstige compensa- tiebijdragen te bedingen. „Denk nu eens groter dan asfalt alleen", roept hij de aanwezi gen op. „Die Nil geeft naast lasten ook lusten. Omarm ze. Maak een toekomstvisie en zorg ervoor dat je meepraat. Anders wordt er straks over jullie rug heen beslist." Broeksma's poging de discussie boven het dorp uit te tillen, is voor een groot deel aan dove mansoren gericht. Zijn tegen stander Jaap Smits laat zich niet van de wijs brengen en blijft in zijn spreekbeurt dicht bij de Voorschotense thuissituatie. Smits is fel tegen de komst van nieuw asfalt. „Probeer toch eerst de bestaande wegen zo goed mogelijk te gebruiken", beargumenteert hij. 'Een dub beldeks Churchilllaan in Lei- den-Zuidwest' noemt hij als voorbeeld. „Dat is een goede optie." Net als de komst van de Nll- west ziet de lokale politicus een randweg om Voorschoten to taal niet zitten. „Dan offeren we de rust van het kerkhof op en de natuur langs het spoor. Een randweg bestemd voor lokaal verkeer zal ongetwijfeld ook an dere automobilisten aantrek ken, voorspelt hij. Volgens Broeksma is zijn tegenstander echter niet realistisch. „Dames en heren, mijn opponent is ge heel verkeerd geïnformeerd", constateert hij. Er komt een weg onder Voorschoten én een dubbeldeks Churchilllaan is zijn overtuiging. Door zijn bevlogenheid en charme wint Broeksma uitein delijk het debat. Maar of het publiek ook daadwerkelijk iets wijzer is geworden van het ver bale tweegevecht, is maar zeer de vraag. Project Rijnland dreigt te mislukken Uitbreiding bunkermuseum in Noordwijk is in zicht Plannen voor Leiderdorpse bouwprojecten steeds concreter Ouders met geldgebrek door Jan Preenen noordwijk - Enigszins jaloers keek Jan Heus onlangs vanachter het hek rond hotel Huis ter Duin in Noordwijk naar de Europese ministers van defensie en de enorme bewaking tijdens de De- fensietop. „Als we maar een schijntje zouden krijgen van wat daar is uitgegeven, zouden we een berg geld hebben om onze plannen uit te werken." Heus is vice-voorzitter en pen ningmeester van de Stichting Atlantikwall Museum in Noord wijk. En voorzitter van de groep die de expositie 'Noordwijk tij dens de Tweede Wereldoorlog' in een bunker aan de Bosweg heeft ingericht. De stichting heeft onder meer een brief ge stuurd naar het ministerie van defensie, maar daarop is zelfs niet schriftelijk gereageerd. Laat staan dat hij een bijdrage heeft ontvangen. En dat terwijl de stichting volgens Heus 'toch ook met een belangwekkende zaak bezig is, die mensen aan die slechte tijd herinnerd'. Met de 'berg geld' zou de stich ting een commandobunker op enkele honderden meters van de Bosweg in de Noordduinen als expositieruimte kunnen in richten en de helft van een vier honderd meter lang gangen stelsel kunnen openstellen voor het publiek. Zonder die steun duurt dat nog zo'n jaar of tien. „Er moet een ontvochtigingsin- Met een 'berg geld' zou Jan Heus van het bunkermuseum een commandobunker op enkele honderden meters van de Bosweg in de noordduinen als expositieruimte kunnen inrichten en de helft van een vier honderd meter lang gangenstelsel kunnen openstellen voor het publiek. Archieffoto: Dick Hogewoning stallatie worden aangebracht. Die kost alleen al zo'n 100.000 euro. En verder krijg je te ma ken met restauratie, elektriciteit en inrichting." Eerder schatte Heus de totale kosten voor bunker en gangen op ongeveer een half miljoen euro. Hoewel de stichting het voorlo pig moet doen met een start subsidie van 9.000 euro van de gemeente Noordwijk en enkele duizenden euro's van sponsors en donateurs is het enthousias me bepaald niet getemperd. Geïnspireerd door het succes van de net afgesloten expositie, die drieduizend bezoekers trok, wordt er alles aan gedaan om de commandobunker volgend jaar open te stellen. Niet als ex positieruimte, maar 'gewoon ter bezichtiging'. Als alles mee zit, wordt binnen een maand een stalen deur geplaatst, op ongeveer 30 meter van de bun ker. „Het zou mooi zijn als we bezoekers daar ondergronds kunnen rondleiden. Dat moet dan wel met zaklantaarns ge beuren. Ach, dat heeft toch ook zijn charme. Veel mensen vin den dat juist spannend en avontuurlijk." De expositie blijft voorlopig in de bunker aan de Bosweg. Dat er vanaf mei een tweede ten toonstelling komt, staat vast. In grote lijnen heeft Heus die al voor ogen: „Hoofdthema wordt de Atlantikwall vanaf Noorwe gen tot de Frans/Spaanse grens. Op een grote kaart laten we zien hoe de muur liep die de Duitsers hebben aangelegd. Met bij elk land afbeeldingen en informatie. Ik heb al contact met bunkerliefhebbers uit Noorwegen en Denemarken. En natuurlijk besteden we ook aandacht aan zestig jaar bevrij ding volgend jaar. Vooral in Noordwijk." Over nieuw maflriaal maakt Heus zich geen zorgen. „De af gelopen maanden hebben we van alles gekregen. Bajonetten, een munitiekast, een nog afge sloten voedselblik uit 1943, een vliegeniersjack, een eenvoudige eetvork met hakenkruis erop, een radio-ontvanger met Engel se en Russische opschriften. En veel verhalen, die mensen hier vertelden. Zoals van een Noordwijker, die een oproep bij zich had om zich te melden in Scheveningen. Zou hij dat niet doen, dan zou hij worden opge pakt. We zijn op zoek naar meer mensen die zoiets is over komen." Maar het College Tarieven Ge zondheidszorg maakte een uit zondering voor de belangrijkste kostenpost, de anesthesioloog. Als reden voert het college on der meer aan dat het zieken huis door de nieuwe manier van werken meer operaties kan verrichten. Omdat het systeem van vergoedingen aan zieken huizen zo in elkaar zit dat een groter aantal operaties een ho gere vergoeding oplevert, zou het Rijnland Ziekenhuis niets te kort komen. „Onzin", brengt de bedenker van het project, Cees van Tul- der daar namens het ziekenhuis tegenin. Het aantal operaties zou niet opgelopen zijn. De preoperatieve screening levert volgens hem nauwelijks tijdbe sparing op. „Er wordt zorg op maat geleverd en dat willen we toch met z'n allen." Van Tulder vreest dat daar weer deels van wordt afgestapt als de subsidiekorting van kracht blijft. Het CBB doet over zes weken uitspraak. Noord ligt het dichtst bij de snelweg. Vanwege geluidsover last mag de bouwer daar pas halverwege 2008 beginnen, als de A4 een stuk de grond in is gewerkt. Vein de vormgeving van de be drijfspanden op Vierzicht is nog wat minder bekend. Bohemen wil de architect pas aan het werk zetten als huurders gevon den zijn. Langs de snelweg komt een geluidswerende muur van maximaal negen meter hoog, maar op diverse plekken steken de bedrijfspanden met 15 tot 25 meter hoogte daar bo venuit zodat de bedrijven zich zelf kunnen profileren. „De ge vels komen daar enigszins ei genwijs boven de schutting uit", typeert Roestenberg. Ook komen hier en daar glazen vitri nes in de muur, om iets ten toon te stellen. Zeker is dat er ter hoogte van het Rijnland Zie kenhuis een strook met zorgbe- drijven komt, en tegenover het Meubelplein een stuk of wat nieuwe meubelzaken. Op de koppen van Vierzicht, bij hotel Ibis en bij de gemeentewerf, komen bedrijfspanden van fik se hoogte: 35 tot 45 meter. Die ontwikkelt Bohemen voorlopig nog niet, omdat de ontwikke laar nog geen bod op die grond heeft gedaan. leiderdorp - Leiderdorpse kin deren die vanwege geldgebrek niet naar een sportclub of zwemles kunnen, krijgen hulp. De leden van de Rotaryclub Leiderdorp beginnen een kin derfonds waarmee ze kinderen een financieel duwtje in de rug willen geven. De rotaryclub vindt het belang rijk dat kinderen sporten of meegaan naar een schoolreisje. De leden willen met het kinder fonds voorkomen dat kinderen de dupe worden vein financiële nood bij de ouders en dat ze in een isolement terechtkomen. Het fonds is nog in oprichting. Als de stichting is opgericht, kunnen mensen als onderwij zers, huisartsen en andere zorg verleners het fonds een tip ge ven als ze een kind kennen dat de hulp goed kan gebruiken. Kinderen die hulp krijgen blij ven anoniem. Het is niet de be doeling dat ouders om financi ële steun voor hun kind vragen. Om het fonds een startkapitaal mee te geven houdt de rotary club op 6 oktober een wijn proefavond in samenwerking met Wijnkoperij Van Leeuwen. In Sociëteit Oud-Leiderdorp aan de Hoofdstraat zijn die avond diverse wijnen te koop. Er is bovendien een loterij. De opbrengst gaat naar het kinder fonds. De wijnproefavond, die om 20 uur begint, is ook toe gankelijk voor mensen die geen lid zijn van de Rotaryclub Lei derdorp. Zij betalen vijf euro entree. lisse - Bij de kortebaandraverij op de Heereweg in Lisse komt van middag het maximale aantal van 24 paarden aan de start. Onder de deelnemers zijn enkele harddravers van Lissese eigenaren. Zo heeft Gerard Brouwer liefst drie deelnemers in de strijd: Maestro Vica (startnummer 1), Nandoe Enzelens (6) en Scotch Crown (10). Verder loopt onder startnummer 23 Profiler, een paard in eigen dom van de Lissese amateurrijder Chris van Diest die de ruin zelf rijdt. De schimmel Romeo Beemd (nummer 18) heeft negen eige naren, onder wie enkele inwoners van Lisse. De draverij begint om half twee. De woonwijk t Heerlijk Recht in vogelvluchtperspectief, gezien vanaf de kruising van de A4 en de Mauritssingel. Rechtsachter de tennisbanen en de twee woontorens langs de jachthaven. Vooraan de huidige, haaks staande bebouwing aan de Mauritssingel. Daarachter de nieuwe villa's en twee-onder-een-kaphuizen. Illustraties: Projectontwikkelaar Bohemen den haag/leiderdorp - Het Rijn land Ziekenhuis in Leiderdorp vecht via het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB) een korting aan op de subsidie voor het project 'preoperatieve screening'. Het College Tarieven Gezondheidszorg verstrekt zo'n 150.000 euro minder subsidie dan was gevraagd. Hierdoor dreigt het project, waarbij uitge breid gekeken wordt of patiën ten een geplande operatie aan kunnen, stuk te lopen. Voor het project heeft het zie kenhuis onder meer een anes thesioloog aangenomen, die bekijkt of een patiënt een be paalde operatie conditioneel aan kan en of de conditie van de patiënt nog verbeterd kan worden. Die anesthesioloog is erin gespecialiseerd om dat te beoordelen, waardoor de con troles voor aanvang de operatie nu doelmatiger en meer op de patiënt gericht plaatsvinden. Omdat het project als vernieu wend werd gezien, kwam het in aanmerking voor subsidie. aanleggen van de verbrede A4. Om de 18 miljoen euro te ver dienen die hiervoor nodig is, bouwt Leiderdorp twee woon wijken en twee bedrijventerrei nen, vervat in het W4-project. 't Heerlijk Recht en Vierzicht - waarop projectontwikkelaar Bohemen nu een bod heeft ge daan dat geaccepteerd is door de gemeente - zijn als eerste aan de beurt. Bedrijventerrein Bospoort (bij de afrit Hoogma- de/Leiderdorp) en het woon- wijkje Plantage (op de plek van de huidige tennisbanen) staan later op de rol. De villawijk 't Heerlijk Recht is in de toekomst bereikbaar via twee wegen. Eén loopt parallel aan de A4 en steekt op twee plaatsen de wijk in, één sluist vanaf de onderkant van de Achthovener- brug het ver- 3r de wijk in. Het plan om door steken vanaf de straatjes aan de Mauritssingel te maken, is van tafel. „We willen die bewoners niet met al het verkeer opzade len", zegt Stan Roestenberg, di recteur van Bohemen. 't Heerlijk Recht wordt een wijk met enigszins krommende stra ten, in plaats van de strakke verkaveling die Bohemen eerst voor ogen had. De naam moet, zoals zoveel namen van moder ne woonwijken, herinneren aan het verleden. „Leiderdorp was vroeger de heerlijkheid van Lei den, en 'recht' is een Oudhol lands woord voor kavel", vertelt Jenmy Chong, planontwikke laar bij Bohemen. Er is plek voor ongeveer 160 ruime hui zen, waarvan 45 appartemen ten in twee woontorens langs de jachthaven. De architect moet de bouwte keningen nog maken. Voorlopi ge schetsen zijn er wel en het is Voorlopige schets van de huizen op het Landje duidelijk dat de goedkoopste huizen 450.000 euro kosten. Er komen huizen die aan boerde rijen doen denken, compleet met rieten dak. Een aantal hui zen komt wat hoger te liggen en krijgt een veranda, om bij ver schillende weersomstandighe den van het uitzicht te kunnen genieten. De zeven villa's die aan de Does staan bieden tot in lengte van dagen zicht op de beschermde Achthovenerpol- der en krijgen daarom veel glas in de gevel. De bouw van de eerste huizen in 't Heerlijk Recht begint in het derde kwartaal van 2005. De wijk is opgesplitst in verschil lende delen. Het deel dat als eerste aan de beurt komt heet Kalkhaven Zuid en komt glo baal gezegd op de plek waar tot vorig jaar volkstuinen waren. Jachthaven Doeshaven moet voor de wijk een stukje ver plaatsen en is daarom deze week begonnen met de eerste voorbe reidingen. Na de sa nering van de Kleine Zandput komen daar tennisbanen. De bouw van de huizen hier omheen, dicht bij de Does, begint eind 2005 en begin van Spek. 2006. Kalkhaven door Janneke Dijke leiderdorp - De nieuwe woon wijk 't Heerlijk Recht en het be drijventerrein Vierzicht leveren de gemeente Leiderdorp genoeg geld op, maar wat kunnen de toekomstige bewoners, de ge bruikers en de huidige omwo nenden ervan verwachten? In zoomen op de plannen die steeds concreter en gedetailleer der worden. 't Heerlijk Recht is de nieuwe naam voor de woonwijk die voorheen door het leven ging als het Mauritskwartier. Be grensd door rijksweg A4, de Mauritssingel en de rivier de Does ontstaat van af eind 2005 een luxe woonwijk waarin water en recreatie veel ruimte krijgen. Bedrijventerrein Vierzicht strekt zich over 850 meter uit langs de snelweg, tussen hotel Ibis en de ge meentewerf. De bouw daarvan begint eveneens volgend jaar. De twee bouwterreinen bren gen geld op voor het verdiept

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19