Geen antwoord op kritische vragen s"tefe PvdA wil fusie Portaal tegenhouden LEIDEN REGIO Leiden erkent afnam goedkope huurhuize Toch onderzoek naar hal in Lissj; Provincie brengt agrarisch probleemgebieden in ka£ 'Zwembad in Katwijk slecht pi Drie kastanjes naar Koornbrugsteeg Man beroofd van getd en scooter donderdag 30 SEPTEMBER 2| I C7 GroenLmks wijst op nieuwe regeling van sociale zaken r door Robbert Minkhorst leiden - Leiden houdt vol dat in de stad en in omliggende ge meenten voldoende goedkope woningen worden gebouwd. Tegelijk erkent de gemeente dat het aantal sociale huurwonin gen de komende jaren flink zal dalen. In hun antwoorden op vragen van de SP bestrijden burge meester en wethouders van Leiden dat de regio afspraken met het rijk en de provincie over sociale woningbouw niet nakomt. Dat risico lopen ge meenten in de regio, nu de pro ductie achterligt op schema. Dat bleek eerder uit onderzoek van deze krant. De cijfers uit dat onderzoek waren voor de SP reden om schriftelijke vra gen te stellen. Wat in de reactie van B en W opvalt, is dat bij het opknappen van verouderde stadswijken de gemeente en de woningcorpo raties zichzelf de ruimte geven om duur te bouwen. De sloop en renovatie van duizenden, veelal betaalbare woningen be tekent in feite dat straks vier van de vijf huizen niet meer in de goedkopere huurklassen val len. Dat vindt het college gerecht vaardigd, omdat in Leiden ver uit de meeste goedkope huizen staan, ook in relatieve zin. Het aandeel sociale huurwon1' is in de stad 39 procent. Iin derdorp is dat bijvoorbee1 procent en in Oegstgee1 procent. Deze scheefgroeB lemmert de doorstromin dus het college, omdat mi geen duurdere woning kia vinden, ook al kunnen z£' wel betalen. Gevolg is dat Leiden wegtrekken. Niettj0 zo bleek zaterdag uit een proef van deze krant, vraag naar woningen uit ciale huurvoorraad ver het grootst. Uit de beantwoording va college blijkt verder dat nir te bouwen of te slopen gen meetellen bij de pert 'I ges die de regio moet t1 Volgens B en W kloppet niet alle eerder bekendgeta te cijfers over de woningfc programma's, hoewel de2 fers door de gemeenten ze verstrekt, na een verzoel deze krant. Leiden bouwt tussen 201 2010 4.755 woningen. Ru procent (733) daarvan valt categorie 'sociaal'. Tot 200 in de stad 35 goedkope v gen gebouwd, op een tota 747. Dat is 4,7 procent. De komt in 2010 uit op 28 sociale woningbouw. De,- vincie neemt genoegen mil aandeel, blijkt uit een bril de gemeente. den haag - Circa 34.000 hectare landbouwgrond in Zuid-Hol land beschouwt de provincie als 'probleemgebied'. Het me rendeel van deze terreinen be vindt zich in het Groene Hart. De boeren in de probleemge bieden hebben te maken met natuurlijke omstandigheden die de agrarische bedrijfsvoe ring bemoeilijken. Daarbij valt te denken aan de aanwezigheid van een veenbodem of perio dieke overstroming van t den. Eigenaren van dit soort ju den kunnen bij het mini van Landbouw, Natuuj Voedselkwaliteit (LNV) fir^ ele steun krijgen. Deze 'i^ die natuurlijke handicap!^ draagt 94 euro per hectare verstrekt de subsidie allef- boeren op de betreffende^ den bereid zijn tot 'agij°l natuurbeheer'. noordwijk/katwijk - Directeur T. Vermeer van het Noordwijk- se Bollenbad vindt het een slecht plan om in Katwijk een nieuw zwembad te bouwen voor de inwoners van Katwijk én Noordwijk. Dat gaat volgens hem tegen de gemaakte afspra ken in Noordwijk in. „Het colle ge heeft de verplichting om een nieuw zwembad te bouwen in het middengebied ter compen satie van het Bollenbad. Nu hoor ik ineens dat er een on derzoek is naar een zwembad in Katwijk. Dat vind ik kortzich tig" Officieel moet het binnenbad van het Bollenbad volgeif dicht. Het buitenbad isfa gesloten. Als het aan het q had gelegen waren de dei* eerder dichtgegaan, maar tegen kwam veel oppositij gens Vermeer blijft het B bad wel langer open da| gend jaar om een 'zweize tijdperk' in Noordwijk telg komen. „Ik ben een Hajk mer, maar begrijp niets we dorpse gebeuren. De ppe voert een zwalkend beleiddi Directeur D. van der Bejs het Katwijkse bad Aquamf r nog niet op de hoogte tfï plannen en wilde niet reafe teel rond kwart voor negen dinsdagavond naar de Bree- straat, naar het LVC waar het optreden van Dér Blutharsch in volle gang was. En het was daar erg rustig, Geen actievoer ders, geen relletjes. Het was daar mooi, vond Van Schoon - derwoerd. Kritische vragen (z) Daniël van Schoonderwoerd houdt wel van het stellen van kritische vragen in de commis sie Bestuur en Veiligheid. De antwoorden doen er minder toe. Zo vroeg hij burgemeester Lenferink op 31 augustus dit jaar het een en ander over jon geren in de Stevenshof die aan de openbare school De Ste venshof vernielingen zouden aanrichten en het al dan niet alert reageren van de politie op dat vandalisme. Op 27 september kreeg Van Schoonderwoerd antwoord van Lenferink. „De problema tiek rondom de openbare school De Stevenshof is bij de politie bekend. De politie ver richt hier dagelijks, ook in de avonduren en weekeinden, controles. Indien er overlast wordt geconstateerd wordt hier tegen opgetreden. Indien de daders van de vernielingen be kend zijn wordt er getracht de schade te verhalen. Met uit zondering van een incident vo rige week, is bet momenteel re-, latief rustig rondom de open bare school De Stevenshof." En dat is mooi, vindt Van Schoonderwoerd. Eric-Jan Berendsen Een aantal bezoekers van het concert van de omstreden Oosten rijkse popgroep 'Der Blutharsch', dinsdagavond in het LVC aan de Breestraat. Foto: Mark Lamers door Robbert Minkhorst leiden - Met subsidiegeld van het rijk kunnen Leidse voorzie ningen als natuur- en milieue ducatie worden gered. De ge meente maakt onvoldoende ge bruik van deze mogelijkheid, is de indruk van Groenlinks. De coalitiepartij vraagt ophel dering aan (de eigen) wethou der Wim de Boer. De partij ver wijst in haar schriftelijke vragen naar een brief van de staatsse cretaris van sociale zaken en werkgelegenheid aan de Twee de Kamer. Daarin kondigt de bewindsman aan dat meerdere ministeries extra geld hebben voor de uitstroom van zogehe ten ID-banen naar regulier werk. Bij twee ministeries gaat het om structureel geld. Bij VROM is ie der jaar 1,9 miljoen euro be schikbaar, bij VWS zelfs 30 mil joen. Het budget bij het minis terie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer is bestemd voor 'het be houd van 225 banen in de mi lieueducatie', blijkt uit de brief van de staatssecretaris. Het geld van VWS mag naar werkgele genheid in de zorg en de jeugd hulpverlening. De subsidies zijn zo bedoeld om klappen van de bezuinigingen op gesubsidi eerde arbeid op te vangen. In Leiden dreigde onder andere de natuur- en milieueducatie ten onder te gaan. Burgemees ter en wethouders zagen zich genoodzaakt de subsidie voor deze geliefde voorziening af te bouwen. Na een ingreep van de gemeenteraad is een deel van die bezuiniging teruggedraaid, waarmee de schooltuinen en het natuuronderwijs voorlopig zijn gered. „Door bezuinigingen en door de nieuwe Wet Werk en Bij stand kunnen we op diverse plaatsen geen gesubsidieerde banen meer inzetten", schrijft Groenlinks in een toelichting op de vragen. „Daardoor drei gen niet alleen mensen h nen te verliezen - als de/ kunnen worden omgezet guliere, maar worden od schillende voorzieningenp stellingen in de stad mQ verdwijnen van deze i ernstig gedupeerd." Groenlinks vraagt of hett, ge weet heeft van de re'' van het rijk. Tegelijk rol fractie op om 'maximajo, bruik te maken' van del dies bij de ministeries. Hfcn vindt in Leiden echt zijfic wel, geeft Groenlinks aajn noemd worden de dierfer bulance, schoolvoorziente beheer van en verscht werkzaamheden in clufer buurthuizen, schooltuinfer tuur- en milieueducatie eo\ selende vrijwilligersiniti%c In stand houden van dezfos zieningen - in het bijzon«e natuuronderwijs en de tuinen - is zonder het extjie 'niet of nauwelijks te l l stelt GroenLinks. ni lisse - Lisse gaat toch nog een keer onderzoeken of er een eve nementenhal in het centrum kan komen. Alleen voor Nieuw Lisse is zo'n onderzoek overbo dig, omdat je volgens fractie voorzitter Van Zeist 'op de ach terkant van een sigarendoosje' al kunt uitrekenen dat het geen haalbare kaart is. Lisse had tot nu toe voor grote evenementen als het corso, de najaarfeesten en rommelmark ten altijd prima plekken in het centrum in de vorm van de vei linghallen van Hobaho en CNB. De hallen gaan echter verdwij nen. Vooral het CDA hecht aan het behoud van een evenemen tenhal omdat die volgens de partij de sociale samenhang in het dorp kan bevorderen. Of zo'n hal ook financieel haalbaar is, is een andere vraag. Het col lege gelooft er in elk geval niet in en heeft voorgesteld om zo'n hal maar officieel uit de cen trumplannen te schrappen. Het CDA wil daar nog niet aan en heeft alle partijen behalve Nieuw Lisse meegekregftg een onafhankelijk oniL naar de haalbaarheid. C moet ook worden bekekeT. Europese subsidies voori gen zijn. Voorzitter T. Vjn Lans van de Harddrav^ eniging sprak onlangs zorg uit voor de ruimte najaarfeesten in het als alle plannen doorgaai Alleen Nieuw Lisse voe£J voor het onderzoek. V fractievoorzitter Van Zel£ geldverspilling. leiden - Een 41-jarige man uit Leiden is gisteren in de Evert - senstraat door twee mannen beroofd van zijn scooter, porte monnee en telefoon. Hij werd door de twee onder bedreiging met een mes tot stoppen ge dwongen. De rovers gingen er >«ii li r i li i op de scooter van de man van- Kamerlid Samsom: Leidse huurder heeft hier geen belang bij Taptoe te zien op tv Dieren een dag later gezegend leiden - De Lodewijkskerk in Leiden zegent de dieren dit jaar niet op Werelddierendag, op 4 oktober, maar een dag later. De kerk past zich aan de festivitei ten rond Leidens Ontzet aan. Omdat 3 oktober dit jaar op een zondag valt, is een aantal on derdelen uit het programma van het feest verzet naar maan dag 4 oktober, zoals de optocht. Werelddierendag dankt zijn be staan aan Franciscus (van As- sisi), de beschermheilige van de dieren. Hij stierf op 4 oktober 1226. De dierenzegening is op het Haringpleintje bij de kerk, en begint om half twee. Viersprong herdenkt Beslan leiden - Openbare basisschool De Viersprong aan de Timor- straat herdenkt zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur het drama in Beslan. Het is dan een maand geleden dat in de Zuid-Russi sche stad honderden slachtof fers vielen bij een gijzeling van een school door Tsjetsjeense terroristen. Vanaf 10.30 uur zijn er optredens van een Russische pianiste, violisten en zangeres, en daarna van de leerlingen. leiden - Drie kastanjes aan het Leidse Stadhuisplein krijgen een nieuwe plek op de Koornbrugsteeg, het 'Trouwstraatje'. Twee lindes nabij het plein, pal aan de kade van de Vismarkt, slaat de dienst Bouwen en Wonen tijdelijk op. Die worden teruggeplant. De gemeente bereidt de bouw van een ondergrondse fietsenstalling op het Stadhuis plein voor, waarvoor de bomen moeten wijken. Eerder deed de gemeente al archeolo gisch onderzoek op het plein. De bouw van de fietsenkelder maakt deel uit van het Aalmarktplan. In juni maakte het college van B en W al bekend dat het eerder, zo snel mogelijk, wilde beginnen met de bouw van de stalling. Door de uitvoering van het Aalmarktplan verdwijnen fietsenstal lingen op andere plekken in de binnenstad. Het college van B en W wil dit verlies bij voorbaat compenseren. Het is niet bekend of de stalling gratis wordt, al is dat wel de bedoeling. Wanneer de bouw van de fietsenkelder begint, is niet bekend. Het bouwplan bestaat uit drie onderdelen waarvoor de gemeente zichzelf een bouwvergunning moet geven, maar het ontwerp is nog niet definitief gereed. De gemeente verplaatst ook een linde op de Oude Rijn. De boom moet zes meter naar het oosten tijdens een voorgenomen vernieuwing van de Sint Jansbrug tussen de Hoogstraat en de Donkersteeg. Foto: Hielco Kuipers Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 Meisjes verdacht van geweld leiden - Twee 16-jarige meisjes uit Leiden zijn gisterochtend kort voor vijf uur in het station door de politie opgepakt. Zij worden verdacht van openlijke geweldpleging tegen drie vrou wen van 19, 21 en 22 jaar uit Rotterdam, Utrecht en Brum- men. De twee meiden kregen in de trein ruzie met het trio en op het perron zette de onenigheid zich voort waarbij het tweetal met een riem insloeg op de drie vrouwen. De drie vrouwen lie pen lichte verwondingen op. Een beveiligingsmedewerker van Leiden Centraal die de vechtpartij zag, droeg de twee over aan de politie. door Robbert Minkhorst leiden - Het uitstel van de fusie van Portaal met de Haagse zus- tercorporatie Staedion mag van de PvdA leiden tot afstel. De Tweede-Kamerfractie van de partij vindt dat minister Dekker (volkshuisvesting) een eventuele fusie tussen Portaal en Staedion moet tegenhouden. Verdere schaalvergroting staat een goede volkshuisvesting in de weg, vindt de PvdA. De partij heeft Kamervragen gesteld over de fusieplannen. Die plannen staan 'in de ijskast' sinds bij Portaal, met vestigingen in on der meer Leiden, Amersfoort en Nijmegen, een bestuurscrisis is uitgebroken. Portaal is in Lei den de grootste woningcorpo ratie. Volgens de PvdA dient een sa mensmelting tussen Portaal en Staedion geen enkel doel. In elk geval is de fusie niet in het voordeel van de huurders. „De Leidse huurder heeft hier hele maal geen belang bij", zegt Die- derik Samsom, een van de vra genstellers, en zelf Leidenaar. „Dit soort megafiisies leidt er toe dat organisaties de blik op de eigen club richten, en niet meer bezig zijn om goede, be trouwbare en betaalbare huis vesting te bieden." Portaal is de afgelopen jaren groot geworden door een reeks fusies. In 2000 nam het de bijna failliete boedel over van de Wo ningbouwvereniging Leiden. Daarna volgden andere overna mes. Inmiddels is de organisa tie uitgegroeid tot een van de grotere woningcorporaties in het land, met ongeveer 60.000 huurwoningen. Na een fusie met Staedion zou de nieuwe combinatie met meer dan 90.000 woningen veruit de grootste van het land worden. Samsom: „Er is altijd enige effi ciencywinst te behalen als je fu seert. Dit is alleen geen goede ontwikkeling. De bewoners zouden ook als eerste betrok ken moeten zijn bij dit soort be slissingen. Nu zijn ze dat als laatste." Aan minister Dekker van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu vragen de Ka merleden of de corporaties en zijzelf wel de juiste weg hebben bewandeld. Dekker moet toe stemming geven voor fusies, en behoort daarvoor bij betrokken gemeenten advies in te winnen. Ook moeten vooraf de huur dersorganisaties hun oordeel geven. De PvdA'ers vragen zich af of dat allemaal is gebeurd. leiden - Omroep Holland Cen traal verzorgt zaterdagavond 2 oktober een rechtstreekse uit zending van de taptoe. Die is te zien via de zender van de Hol land Centraal-kabelkrant en be gint om 19.25 uur. De uitzen ding duurt tot 20.30 uur en wordt zondagavond 3 oktober om 20.00 uur herhaald. Aan de taptoe doen meer dan zeventig Leidse verenigingen en muziek korpsen mee. Daniël van Schoonderwoerd den Bezemer, raadslid van Leefbaar Leiden, heeft zich ver baasd. Hij trof vorige week in zijn postbakje op het stadhuis een flyer aan van De Fabel van de Illegaal. Een folder die vol gens hem ook nog eens illegaal was bezorgd in de postvakken van alle raadsleden. Want hoe komt een actievoerder van De Fabel zo maar het stadhuis binnen? Bovendien was de in houd van de folder van een op ruiend karakter, vond Van Schoonderwoerd. Het was een aanklacht tegen de omstreden Oostenrijkse popgroep Der Blutharsch, die dinsdagavond in het LVC optrad. En die band zou dwepen met het nationaal- socialisme, volgens De Fabel. Allemaal overtrokken, vindt Van Schoonderwoerd en daar om besloot hij een paar kriti- 1 li sche vragen aan burgemeester Henri Lenferink te stellen. Eergisteren bij de commissie Bestuur en Veiligheid was het zo ver. Van Schoonderwoerd wilde wel eens weten hoe een folder van De Fabel in de post- bakjes van hem en zijn colle ga's terecht was gekomen en wat Lenferink nou eigenlijk van die band vindt. Om aan te to nen dat het met die groep alle maal wel meevalt, had hij Si mon Platteel meegenomen, or ganisator van popfestivals en muziekkenner. Het mocht echter niet baten. Lenferink bleek niet aanwezig op de vergadering en kon de vragen dus ook niet beant woorden. Wel had hij eerder la ten weten de band 'onsmake lijk' te vinden maar het concert niet te verbieden. Dus togen Van Schoonderwoerd en Plat- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18