LEIDE Miljoenen extra voor scholen ■uping L Rabobank verdeelt 100.000 euro over 29 wensen Wie kiest de liedjes van het carillon? REGIO R1 Directie B4Kids vertrouwt op kwaliteit overige bedjes Niet alle wensen kunnen worden vervuld Leiden erkent fout bij graven in Roomburg Repeteren voor 3 oktober Toch feest op 3 oktober in Antonius' leidse kwesties Goedemorgen Wat een krant. I Een kind heeft iligheid meer [dig dan rapport donderdag 30 september 2oo4 >fot i STELLING en en rouwen zijn een vé-aangelegenheid. issaherdenkingen en ille tochten horen daar niet bij. Geef uw mening j leidschdagblad.nl rw- schien is het wel tijd r een nieuw bed. oek ons op de jnbeurs, standnr. P122 www.auping.nl iel al duurder Ie Merenwijk I - De tariefsverhoging die ia per 1 oktober in Leiden pert, is in de Leidse Me- jk al begin dit jaar inge- Daarmee is het maandta- ior een televisie- en radio- jiting straks in de hele blijk: 10,27 euro. De ge- te Leiden probeert de fijging in de rest van Lei iet een kortgeding tegen •den, omdat zij er geen taming voor heeft gege- jjeze rechtszaak heeft ech- ta consequenties voor het kdat bewoners van de pwijk al betalen. De ge- je heeft namelijk geen Lschap over het tarief in el van de stad, omdat de bkele jaren geleden zelf ietwerk aan Casema heeft Inie bij Visser ooft Lyceum - Het Visser 't Hooft Ly- jioudt zaterdag 20 no- jr 2004 een reünie ter ere ti 85-jarig bestaan. Beide Js van de school - in Lei- Ij in Leiderdorp - zijn die liaf 14.00 uur geopend te oud-leerlingen en dewerkers. De reünie- Issie slaagt er niet in alle len persoonlijk uit te no- Daarom wordt belang- (den verzocht zich zelf nelden op www.vhl.nl of I kantooruren op 0900- I7- dachte gepakt i aanranding De politie heeft dins- _jnd rond elf uur in de d r Werfstraat een 47-jari- j lenaar aangehouden. De ordt verdacht van de ding van een 19-jarige uit Leiden. Terwijl de op straat liep, zou hij ïzedelijk hebben betast, dachte is ingesloten. door Robbert Minkhorst leiden - Scholen in Leiden krijgen de ko mendejaren miljoenen extra voor ver bouwingen en uitbreidingen. Dat hebben burgemeester en wethouders beslist. Tot 2009 geeft de gemeente ruim elf miljoen euro meer uit. Geld om alle wensen van de scholen te honoreren is er niet. „Die zes miljoen euro in 2007 en 2008 vind ik al een forse extra uitgave. Binnen de financiële ruimte die er was hebben we ons opti maal ingespannen", verdedigt wethou der Ruud Hessing van onderwijs zich. Collega Ron Hillebrand steunt die woor den: „Het gaat om structureel zo'n drie miljoen euro per jaar meer. Dat is een leiden - Leiden heeft fouten ge maakt bij graafwerkzaamheden in de nieuwbouwwijk Room burg. Dat antwoorden burge meester en wethouders na vra gen van het CDA. De christen-democraten vrees den dat waardevolle bodem vondsten verloren waren ge gaan, omdat archeologen geen onderzoek vooraf konden doen. Daarop trok de oppositiepartij aan de bel. De graafwerkzaam heden waren nodig voor het leggen van buizen voor stads verwarming. De gemeente geeft toe ver zuimd te hebben om alle be trokken instanties op de hoogte te stellen van het grondwerk. Burgemeester Lenferink: „We hadden er zelf meer bovenop moeten zitten. Gelukkig is er geen echte schade aangericht. Het was wel slordig dat het werk niet is afgestemd met de archeologische dienst." En daar heeft de gemeente volgens Len ferink van geleerd. „Er zijn nu betere afspraken over ge maakt." In gebieden die als 'archeolo gisch waardevol' zijn aange merkt, moeten eerst bodemon derzoekers aan de slag kunnen voordat bouwvakkers mogen beginnen. Roomburg heeft die status. In het verleden zijn al bijzondere vondsten gedaan in de polder. De bekendste daar van is het Romeinse masker Gordon, dat zijn naam dankt aan de gelijkenis met de artiest. beweging tegen de dominante stroom in." Een lijst met scholen die nu buiten de boot vallen, hebben Hessing en Hille brand niet paraat. Uit zijn hoofd kent Hessing één voorbeeld: „Het Driestar College. Die zit op drie locaties en zou graag naar één grote gaan. Een reëele wens, maar het kan niet. Op korte ter mijn is daar geen ruimte voor." De re formatorische scholengemeenschap dwong eerder via de rechter af dat ze zich in Leiden - met financiële steun van de gemeente - kon vestigen. Inmid dels is de school zo gegroeid dat ze op drie locaties les geeft. Met het nieuwe collegevoorstel komt in één klap het benodigde budget vrij voor eerder aangekondigde noodzakelijke verbouwingen en uitbreidingen. Na even zoeken hebben burgemeester en wethouders ruimte gevonden in de be groting voor de komende jaren. Het voorstel is het sluitstuk van een reeks oproepen en noodkreten van scholen en politici. Het college maakt, mits de gemeente raad later dit jaar dat toestaat, geld vrij voor de nieuwe brede scholen voor het basisonderwijs in Leiden-Noord en Roomburg. Nieuwbouw komt er ook voor beide locaties voor het Praktijkon derwijs. Verder is er geld voor de uitbrei ding van het stedelijk gymnasium. De school krijgt een nieuwe tweede vesti ging. Bekend was al dat Woutertje Pieterse en de Lorentzschool geld zouden ontvan gen voor uitbreiding respectievelijk nieuwbouw en uitbreiding; met dit voorstel is de financiering rond. Verder wordt de renovatie van de vesti ging van 'Bona' in de Mariënpoelstraat mogelijk, plus de verbouwing van De Vuurvogel, en de uitbreiding van De Wissel. Een deel van het budget is be stemd voor voorzieningen voor brand veiligheid. Onderwijshuisvesting is sinds enkele ja ren een gevoelig politiek thema. D66 en PvdA waren de eerste partijen die aan dacht vroegen voor de problemen van scholen. Ze kampen met ruimtegebrek, voldoen niet aan brandveiligheidsvoor schriften of geven onderwijs onder slechte omstandigheden, bijvoorbeeld op de gang. vervolg van voorpagina leiden - Na het dodelijke onge val in het Voorburgse kinder centrum het Telraam schreef de B4Kids-directie een brief aan alle ouders, die gisteren in alle B4Kids-centra is uitgedeeld. 'Gezien onze jarenlange erva ring, de (waarschijnlijk) uitzon derlijke samenloop van om standigheden en de periodieke GGD-keuringen, vertrouwen wij op de kwaliteit van de bed jes in onze andere centra', schrijft de directie. Schuerman: „We willen voorkomen dat ou ders via via of in de media van deze afschuwelijke gebeurtenis horen." Op de babygroep De Wolken, waar het kind naartoe ging, werken twee gediplomeerde leiden - Leiden bereidt zich langzaam voor op 3 oktober. Muziek- en showband Concordia deed dat gisteravond met een generale repetitie voor het mini-koraal. Familie en vrienden namen alvast een voorproefje op de jaarlijk se viering van Leidens Ontzet en volgden de verrichtin gen van de muzikanten in hun clubgebouw aan de Lan- gegracht. Het mini-koraal is een evenement voor school kinderen en heeft vrijdagmiddag plaats op de Garen- markt. Foto: Hielco Kuipers. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch iO: Dagblad leiden - De Leidse gymnastiek vereniging Jahn ziet haar wens voor een eigen tumblingbaan in vervulling gaan. Van de 46 ge nomineerde wensen voor het Rabobank Wensenfonds wist deze inzending de meeste stemmen in de wacht te slepen. Op de tweede en derde plaats zijn respectievelijk geëindigd: de 'snoezelkamer' voor kinder dagcentrum De Walnoot in Lei den en de aanleg van school tuintjes bij basisschool Ouden- hoff-Bokkesprong in Oegst- geest. In totaal gaan 29 wensen in vervulling. Inwoners van Leiden en Oegst- geest konden via het internet en stemformulieren hun voor keur aangeven. In totaal zijn er 11.736 stemmen uitgebracht. Dat heeft in 29 prijswinnaars geresulteerd, die gisteravond tijdens een feestelijke bijeen komst in het Rijksmuseum voor Volkenkunde zijn bekendge maakt. Opvallende wensen die in de prijzen zijn gevallen: een vlin dertuin in Oegstgeest, een cd- opname van kinderkoor Flits, statafels met geïntegreerde prullenbak voor het Da Vinei College in Leiden, een wensen- dag voor de bewoners van het Leidse woon- en zorgcentrum 't Huis op de Waard en nieuwe sinterklaas- en zwarte pietkle- ding voor het Leidse Centrum management. De Rabobank stelt in totaal 100.000 euro ter beschikking van het Wensenfonds. Per wens wordt maximaal 5.000 euro uit gegeven. Alleen lokale, maat schappelijke initiatieven kon den worden genomineerd. Met andere woorden: de wens moet iets aan de omgeving bijdragen. De prijswinnende wensen wor den tussen oktober dit jaar en maart 2005 ten uitvoer ge bracht. Op de website www.ra- bobankwensenfonds.nl wordt hiervan verslag gedaan. leidsters op een groep van ne gen kinderen. Dat is gebruike lijk, aldus Schuerman. „Zij kij ken regelmatig of alles in orde is." De exacte doodsoorzaak van de baby is nog niet bekend. Zeker is dat er geen sprake is van wiegendood. B4kids is een van de grootste kinderopvangcentra in Neder land met vestigingen in Leiden, Voorburg, Warmond, Sassen- heim, Voorhout en Noordwij- kerhout. Kindercentrum Tel raam is sinds 2002 van B4Kids en gevestigd in een nieuw- bouwpand onder het CBS-ge- bouw in Voorburg. Voor verontruste ouders van al le B4Kids-centra in de regio is vandaag nog een speciaal tele foonnummer geopend, 071- 5163466. René de Jong, algemeen direc teur van Rabobank Leiden en Oegstgeest, spreekt van een 'ge slaagd initiatief, dat volgend jaar opnieuw wordt gehouden. „Het aantal uitgebrachte stem men en de vele positieve reac ties van deelnemers overtroffen onze verwachtingen. Het geeft aan hoe dergelijke initiatieven leven in onze lokale gemeen schap. En ook hoe belangrijk het is om daar aandacht aan te besteden." door Herman Joustra leiden - Het heeft er even niet zo feestelijk uitgezien, maar uiteindelijk komt alles toch nog op zijn pootjes te recht. Het Antonius Zalen centrum, in de volksmond het Antonius Clubhuis gehe ten, is gewoon open rond 3 oktober. De verbouwing, waarbij on der meer het dak compleet werd vernieuwd, is net op tijd afgerond. En, in het ka der van de feesten wellicht nog belangrijker, de artiesten zijn geboekt. Voor 2 en 3 ok tober is dat de Haagse band H3, voor 4 oktober Johnny Gold. „En Leidse Kees is ook van de partij", meldt uitbater René van der Berg enthousi ast. „Misschien wel alle drie de dagen." Leidse Kees, alias Cees van Berkel, houdt wat dat betreft nog even een slag om de arm.Als hij dat wil, probeer ik dat. Alleen moet ik zondag eerst zingen op de senioren middag in de Stadsgehoor zaal. Ik ben in elk geval enorm opgelucht. Iedereen vroeg de laatste tijd aan mij of het feest nog doorging. Óf ik nog zou zingen. Omdat ze aan het verbouwen waren in het Antonius, dus. Ik wist het echt niet. Totdat Reneetje mij laatst belde dat het feest doorging. En hij zei ook: en jij moet zingen." Inmiddels is Kees zich aan het voorbereiden op het feest. „Laatst met de uitrei king van haring en witte brood heb ik zo'n nieuwe sjaal gekocht. Bij de senio renmiddag doe ik die in elk geval om. Dat is toch heel decoratief? En misschien doe ik die sjaal in het Antonius ook wel om. Dan wel een beetje losjes, want het is er meestal zo warm. Omdat het zo gigantisch druk is. Maar de sfeer is altijd geweldig. Joh, ik doe dit al zo lang. Ik weet niet eens meer hoe vaak ik daar heb gezongen met 3 oktober. Tien keer misschien? Of is het al vijf tien keer? In elk geval hangt die oude reclameposter van mij nog in het Antonius. Die kan nu gelukkig worden ver vangen door een nieuwe." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 1, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste ten gratis) Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! aal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) dm dv 33. >de/Plaats: girorekeningnummer* lekening: ans um; id; Cadiitend bij automatische ir dg; leze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. brut(?delmK lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad nl anbieding is geldig tot 31 december 2004). n met persoongegevens In het colofon v, r; 11. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Er zijn kwesties die als een eeuwig vraagteken boven de stad hangen. Waarom heeft Leiden geen hoerenbuurt? Wie is de rijkste man van Leiden? Kan je het grachten water drinken? De rubriek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die elke Leidenaar zich wel eens stelt. Aflevering 27: wie kiest de liedjes van het carillon uit? En hebben we nog in spraak? Even kosteloos als onge vraagd strooit het carillon gezelligheid uit over bin nenstad. Het getingel klinkt echter niet iedereen als muziek in de oren. Hein van Woerden, de man die bij de gemeente ólles weet van het carillon, werd ooit eens gebeld door een woe dende student. „Hij kon zich niet concentreren voor zijn tentamen en hij schreeuwde of ik die Quasi modo niet uit de toren kon schieten." Wie rond het stadhuis gaat wonen, weet wat hij op de koop toe neemt. Het caril lon zit er tenslotte al zes honderd jaar. Boven in de stadhuistoren, waar de wind giert, staan onder de carillonklokken nog de overblijfselen van het oude mechaniek. Een metalen trommel, formaat Fiatje 500, die ooit tergend langzaam ronddraaide en met stalen pinnen via staal kabels de hamers aanstuur de. In 1929 donderde bij de brand de toren in elkaar. Daarna had ook de trom mel zijn langste tijd gehad: er kwam een nieuwe toren en vlak voor de oorlog een nieuwe trommel. Tegen de muur hangt het systeem dat het werk van de trommel in 1968 over nam. In de plaats van me talen pinnen kwamen nu gaatjes in een soort plastic wc-rol. Het ponsen van die gaten ging heel wat gemak kelijker dan het stuk voor stuk vastschroeven van pin netjes op de trommel. Van Woerden weet nog een sta pel van die rollen te liggen. Als stageproject wil Van Woerden de liedjes nog wel eens laten overzetten in de computer. „Zo kun je als het ware de muziek van de oude beiaardier uit het graf laten herrijzen." Sinds 1990 stuurt een com puter het carillon aan. Het is een wat gedateerd ogend apparaat dat is opgehangen in een kast binnen het stad huis. De liedjes staan met acht tegelijk op zogenoem de Eproms, een soort cart ridges. Normaal gesproken draait de computer een cy clus van twee uur. Op het hele uur klinkt 'Ragtime' en 'You are my sunshine'. Van Woerden heeft net de ge wone cartridge verwisseld voor die met 3 oktober- liedjes. Er is er ook een voor kerst, voor sinterklaas en uit het Japanjaar stamt nog een Eprom met nummers uit dat land. De cartridges krijgt de ge meente aangeleverd van de Beiaardierschool in Amers foort. En wie kiest de liedjes uit? „We laten hen een voorstel doen. Uitgangs punt is dat de melodieën een beetje neutraal zijn, an ders gaat het al snel verve len." Inspraak in de liedjes keuze is voor de gewone Leidenaar dus niet wegge- legd. Naast de trommel, de rol- band en de computer is echter nog een vierde ma nier om het carillon aan te sturen: gewoon met de hand, op het 'pianomanu aal' in een winddicht hokje in de toren. Op woensdag middag neemt nog ouder wets een beiaardier van vlees en bloed plaats achter de toetsen. Meestal gaat het om een vergevorderde stu dent van de beiaardier- school. Is er dan misschien in spraak in wat hij of zij speelt? Dat vindt Van Woer den 'een gewetensvraag'. ,Als ik 'ja' zeg, staat mor gen de telefoon hier rood gloeiend. We willen de om wonenden niet bij elke trouwerij met 'Daar komt de bruid' lastigvallen. Laten ik zeggen dat we er soepel mee omgaan. In héél bij zondere gevallen." Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar redactie.ld@hdc.nl onder ver melding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. Het binnenste van de stadhuistoren. Onderin een klok van 6000 kilo, die in de oorlog ternauwernood voor omsmelting is behoed. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17